IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Инџилот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инџилот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 36>
Автор
Порака Обратен редослед
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2008 во 15:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Sahih, остави ја на мира Библијата. Таа не е тема на оваа дискусија. Тука темата е Инџилот. Веќе сме на 34-тата страница од оваа тема, а муслиманите сеуште не дадоа одговор на прашањето зошто Аллах им рекол на следбениците на Книгата да се придржуваат до Инџилот, ако веќе знаел дека таа книга е скриена во Рим?

Како е можно човек да се придржува до нешто што е скриено, до нешто што е недостапно? Како? Зошто? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2008 во 15:17

[EvAngelos], остави ја на мира Библијата. Таа не е тема на оваа дискусија. Тука темата е Инџилот. Веќе сме на 34-тата страница од оваа тема, а муслиманите сеуште не дадоа одговор на прашањето зошто Аллах им рекол на следбениците на Книгата да се придржуваат до Инџилот, ако веќе знаел дека таа книга е скриена во Рим?

Како е можно човек да се придржува до нешто што е скриено, до нешто што е недостапно? Како? Зошто? збунетост


Ајде остави го и ти веќе Инџилот на мира. Гледај си ја Библијата, читај си ја, и остави ја оваа дискусија. Се гледа дека залудно се дебатира веќе 34 страни и нема резултат, па не биди тврдоглав, престани да го поставуваш истото прашање на кое доби 34 страни х 10 одговори.


Изменето од mudzahid - 30.Март.2008 во 15:19
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2008 во 15:17
Kreirash tema koja vodi samo vo zabluda, a celta ti e da dokazesh nekakva nestrucnost ili kontradiktornost vo Islamot.....

Nemora da dokazuvash filozofija ovde na podforumov, imash shansa da dokazesh deka Biblijata ne e kontradiktorna i so toa da ne razubedish deka si vo pravo.

ODGOVORI NA SEKOJ CITAT POSTAVEN OD EBUHUREJRE NA TEMA kontradikcii vo Biblijata i se ke bide ok.

Ne se zamarasj so raboti za ko nesi dorasnat....

Nemoja da mislish deka Adzija ke ti stavi neshto u cipot i se ke bide ok....

Nevistinata nemoza da ja pobedi na VISTINATA zlaten.


Изменето од Sahih Bukhari - 30.Март.2008 во 15:27
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2008 во 14:21

Sahih, остави ја на мира Библијата. Таа не е тема на оваа дискусија. Тука темата е Инџилот. Веќе сме на 34-тата страница од оваа тема, а муслиманите сеуште не дадоа одговор на прашањето зошто Аллах им рекол на следбениците на Книгата да се придржуваат до Инџилот, ако веќе знаел дека таа книга е скриена во Рим?

Како е можно човек да се придржува до нешто што е скриено, до нешто што е недостапно? Како? Зошто? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2008 во 13:53
Temava vodi samo vo dlaboka zabluda!

stari, imash sansa da dokazesh shto e vistina a shto ne!

shto e ispravno a shto ne!

Eve ti test:

Dokazi deka vo Biblijata nema niti edna kontradiktornost, se ke bide ok, ke prifatime da sledime i nie Biblija, vo sprotivnost nie ke dokazeme deka nema niti edna kontradiktornost vo Quranot, pa vashe e da odlucite.....

Na Boga nemu dolikuva da bide protivrecen samiot na sebe neli????

pa zatoa sekoja kniga za koja se tvrdi deka e od Boga, taa kniga treba da bide podpolno slobodna od nevistini, Apsurdi, i kontradiktornosti!!!


Poveli reshi si gi somnevanjata!!!
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2008 во 13:35
Si slusnal li za mapa,vo koja se sokriva nesto. Bogatstvoto e sokrieno,no postoi sepak,,,, baraj go,ako sakas da dignes glava.
Vo mapata pisuva deka e sokrieno,otkodiraj go i najdi go ! (svemirski duh)
 

Dali ima mapa ili ne jas ne znam, taa vi e dadena vam, i taa mozebi e na Arapski, pa zatoa mozebi toa e zadaca na Muslimanite da go najdat vistinskiot Indzil, dokolku ovoj nas Nov zavet ne e tocen, a toa sto vikas deka jas treba da go prasam Papata, pa brate ne jas ami nekolku milijardi lugje sekojdnevno se molat vrz toj Nov zavet(Indzil)propovedan tokmu od Papata i drugi verski staresini, i sega ti velis jas aku pojdam toj ke mi recit a da be pa jas zaboraviv iljada godini taa kniga stoi ama ne e bitna, i toa sto velite deka ima mapa koja vi e dadena vo k*ranot, (i toa me interesira dali e vo k*ranot, ili e napisana podocna od nekojsi  Arapski Indijana Dzons). Pa taa mapa mozebi vi e dadena za da go najdete vistinskiot Indzil, i se dodeka ne go najdete ostavete ne da si ja sledime knigata koja si ja sledime.Ne jas ami ti imas zadaca od Allah da ja najdes i da mi pomognes da poveruvam, se dodeka ne ja najdes smetaj deka si neuspesen vernik koj ne gi ispolnuva baranjata na Allah za mirno shirenje na Islamot, toa ke spasi iljadnici lugje da se samoubivaat nadevajki se deka so ubivanjeto nevernici pravat dobrina. toa e ona za sto vredi da se zrtvuvate ako sakate da ima mir vo svetot vrz osnova na k*ranot i verata vo Allah.
Da ocekuvas od mene da prifatam deka Biblijata e lazna i napisana od satanata, za da gi mami lugjeto e isto kako jas da te ubeduvam deka Muhamed si pisuval od pamet, i neka ova ne te vregja zosto kako sto ti si cuvstvuvas deka toa e sveta kniga i si ja pocituvas, taka i jas si ja sakam i pocituvam mojata Biblija i ovie optuzbi za nejzina nevalidnost bez dokazi se navistina premnogu, i pogotovo zatoa sto  takvoto krienje vo bukvalna smisla nikade ne e navedeno nitu vo k*ranot ami toa e izveden zaklucok od frazata deka nie sme zastranile od praviot Pat.

Ona sto me interesira e : sto vo prevod od Arapski znaci Indzil, i aku vo prevod znaci Nov Zavet togas navistina ne znam zosto razgovarame. Ako ima nekoj poznavac na Arapskiot jazik go molam da Prevedi, Blagodaram tolku.


Изменето од postariot brat - 30.Март.2008 во 13:38
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 18:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Абе дете, пак ти со тоа Инџилот е сокриен, Инџилот е сокриен, папата па папата. Ок, еве претпоставуваме дека е така, дека Инџилот е сокриен и дека папата не го дава. Јас друго те прашувам:
 
Зошто Аллах им велел на слебениците да се придржуваат до него, кога тој бил скриен, кога тој не им бил достапен. Зошто?


А бе дете, пак ти со тоа зошто, зошто. Затоа што така сакал. А и се гледа дека џабе ти одговараме, ти и така ништо не прифаќаш, а кога би прифатил, тогаш во продолжение треба да го следиш и останатиот дел од ајетот. А тоа не ти одговара, затоа молчи.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 17:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Зошто Аллах им велел на слебениците да се придржуваат до него, кога тој бил скриен, кога тој не им бил достапен. Зошто?

Pa EvAngelos,ZA DA GO BARATE NEGO,za da ne lutate i veruvate vo prazni muabeti,uste li ne ti e jasno ?!
Allah veli deka treba Indzilot da go barate.razbiras li ti,daj ukluci se ziti se' naj milo.
Ti teknuva li kako ?
Allah na sledbenicite na kniga im veli da se pridrzuvaat kon nego,da go baraat nego,da ne talkaat na sekade.Allah,Hristijanite uste gi vika i ZALUTANI. Toa ti e poentata.... sto ne razbiras toa e sosema druga rabota. Nema pojasno,ti treba samo edna mozdana vijuga za da svatis.

Duri na Sejtanot mu e zal za takvi kako vas.

Znaci ostaj petar,jovan,marko,stojko.... nema nisto od vas se' dodeka kon Indzilot ne se priklucite !
A koga ke se priklucite kon Indzilot,ke svatite deka Qur'anot e Allahova objava.

153. Sljedbenici Knjige tra`e od tebe da im spusti{ Knjigu. Pa, od Musaa su tra`ili i vi{e od toga, kad su, uglas, rekli: "Poka`i nam Allah!" Zato ih je, zbog bezdu{nosti njihove, munja o{inula. Poslije su, kada su im o~igledni dokazi bili pokazani, tele prihvatili, ali smo i to oprostili, a Musau smo o~itu vlast dali,
Vidi,za tebe zboruva ! Zosto ovie Aeti ne gi gledas za da ti bide pojasno ?
Nema nisto od vas dodeka ne se pridrzuvate kon Indzilot,BARAJ GO,toa go veli Allah vo POSLEDNATA NEGOVA OBJAVA.
Si slusnal li za mapa,vo koja se sokriva nesto. Bogatstvoto e sokrieno,no postoi sepak,,,, baraj go,ako sakas da dignes glava.
Vo mapata pisuva deka e sokrieno,otkodiraj go i najdi go !




Изменето од svemirski_duh - 29.Март.2008 во 17:56
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 17:35
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Jas kako sledbenik na Knigata, a ShumadinChe mi veli sledi go Islamot, i go zemam K*ranot i vo nego mi se veli da go sledam Indzilot, i sega so praam jas, Go ostavam k*ranot i go Baram Indzilot, i sega Muslimanite mi velat,


Nee Problem. Pojdi Rim, ako Si Takov Pravoslaven So Golema Bitka Uspej Da Go Zemash Indzilot. I Eteti Sledigo. I Indzilot.голема%20насмевка
Nothing Remains !!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 17:03
Za onie koi se so razum obdareni:



"Reci: 'O sljedbenici Knjige vi niste nikakve vjere ako se ne budete pridrzavali Tevrata i Indzila i onoga sto vam objavljuje Gospodar vas. A to sto ti objavljuje Gospodar tvoj pojacat ce, uistinu, kod mnogih od njih nepokornost i nevjerovanje, ali, ti ne izgaraj zbog naroda koji nece da vjeruje.'"/68/
"Oni koji su vjerovali, pa oni koji su bili jevreji, i sabijci, i krscani - oni koji su u Allaha i u onaj svijet vjerovali i dobra djela cinili, - nicega se oni nece bojati i ni za cim oni nece tugovati."/69/

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 02:27
Jas kako sledbenik na Knigata, a ShumadinChe mi veli sledi go Islamot, i go zemam K*ranot i vo nego mi se veli da go sledam Indzilot, i sega so praam jas, Go ostavam k*ranot i go Baram Indzilot, i sega Muslimanite mi velat, , a be vidi vamu malku e nezgodna situacijava, znaes ne nie ami onie od Rim go skrile Indzilot, a koga? -ne znam tocno, ama vervime deka go skrile. I sega jas so da pram?- pa odi kaj tvoite prasaj. O.K. odam jas pak kaj Hristijanite i tie mi velat, izvini Batka ama nie nemame pojma za nikakov Indzil, ama ne vidi Gospodine Papa, mene eden ShumadinChe mi vika deka vie ste go skrile Indzilot. A toj pojma nemam so mi zboruvas, imam tuka nekoja Biblija Star, Nov Zavet, i po nekoi molitvenici, ama nikakov Indzil. Dobro a od kade mu e nemu toa?-bi me prasal Papata, Pa nekoj si Muhamed mu prenel poraka od nivniot Bog-Allah, i mu rekol deka ste zastranile od Patot. Pa neznam momce Gospod ke ni sudi na site dali i kolku sme zastranile, ama jas Indzil nemam, vo sekoj slucaj ti pashe dodeka ne ti pokaze nekoj Indzil, sledi si ja knigata sto si ja sledel i do sega, sto povtorno me vrakja kaj Knigata koja se vika Biblija i e izdadena od MPC.
Kade jasno i glasno Isus mi e predstaven ne kako prorok, ami kako Sin Bozji, edinoroden, i koj dozvolil da go narekuvaat Gospod, i kogo svoite ne go poznaa Zborot koj bese, i preku kogo se stana.


Изменето од postariot brat - 29.Март.2008 во 02:30
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 02:19
Абе дете, пак ти со тоа Инџилот е сокриен, Инџилот е сокриен, папата па папата. Ок, еве претпоставуваме дека е така, дека Инџилот е сокриен и дека папата не го дава. Јас друго те прашувам:
 
Зошто Аллах им велел на слебениците да се придржуваат до него, кога тој бил скриен, кога тој не им бил достапен. Зошто?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 02:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Шумадинче, ти си сосема јасен и на сите ни е јасно дека вашето убедување е дека Инџилот е скриен во католичката црква во Рим, но прашањето тука е друго:
зошто Аллах им велел на слебениците да се придржуваат до него, кога тој бил скриен, кога тој не им бил достапен. Зошто?


Pak Ke Ti Kazham. Papata Ja Znae Vistinata. No Golem E Stramot Najjbrojnite Luge Na Svetov (Hristijanite) Da Ja Smenat Religijata.

I Tebe Ti E Jasno Deka Nikoj Pomal Nemozhe Da Te Ubie.
Epa Mislam Deka Super Svati.

Indzilot E Sokrien. Koga Bi Znaele Shto Samo Pishuva Vo Nego.
Ke Bidete Shokirani Iako Ke Znaete Deka Allah.D.S E Bog Navistina Ke Barate Drugi Bezvezni Prepreki.

Odgovorot e Jasen : Indzilot e sokrien od Vasha Raka. Koga Sakate I Koe Bilo Vreme Mozhete Da Go Prochitate.
Samo Neznam Dal Ke Vi Bide Dobro.?
Kako Shto Vi Napomenav Vo Pred Ovaa Replika : "Nikoj ne Saka Da Mu Frlish Vrena Voda".
Nothing Remains !!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 01:58
Шумадинче, ти си сосема јасен и на сите ни е јасно дека вашето убедување е дека Инџилот е скриен во католичката црква во Рим, но прашањето тука е друго:
зошто Аллах им велел на слебениците да се придржуваат до него, кога тој бил скриен, кога тој не им бил достапен. Зошто?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.