IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Градови во Македонија
  Активни теми Активни теми RSS - Каде е старата Битола
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде е старата Битола

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
zajkoo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2007
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zajkoo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Каде е старата Битола
    Испратена: 30.Јануари.2008 во 13:13
  Повеќе од 10 години бев отсутен од Битола. Се вратив и се надевав на убава иднина во мојот роден град. Не им обрнував внимание многу на зборовите на моите другари кои ми велеа дека градот не е тоа што беше некогаш
Битола 1996...80000 жители... беспарица ама луѓе со чувство за елеганција, за култура, за добра музика, добра забава,...една локална телевизија  со топ програма,спортски игралишта на секој чекор, градоначалник олигарх ама со свое јас и знае што му треба на градот да се развива... со еден збор град кој има иднина.
 
Битола 2007... пак 80000 жители... повеќе пари ама некои нови дечки се на сцена, мрсна коса, скапани заби, 2 кила кал на чевлите, ама нема везе важен е џипот кој патем е паркиран покрај некоја рампа за инвалиди,најголем културен настан во градот им е избирање на "најголема пуфла во Битолата",под добра музика подразбираат гледање во силиконите на бугарските пејачки, добра забава е пиењето кафе на широк сокак и зјапање со подзината уста, три локални телевизии со новинарки во стилот на пипи долгиот чорап, од спорт останати се само спортските кладилници, градоначалник кој мисли дека сеуште глуми во некоја комедија, ќе градел жичара на Пелистер а од друга страна во срцето на планината му никнуваат гаражи за транспортни фирми, штали,автомеханичарски работилници. Ќе градел индустриска зона а најширокиот пат околу зоната и воопшто околу градот му е 3,5 метри со кратери како швајцарско сирење а за железничка врска и да не спомнуваме... со еден збор... Лондон доаѓам не ми е местото повеќе во оваа мизерија.  
Биди добар со сите,услужлив за повеќето, близок со неколку, пријател со еден, непријател со ниеден.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 22:07
истото се прашувам за скопје
можда звучи бабински, ама скопје нема некои квалитети кои ги имал порано
а за битола незнам
извинете што ова е малце оф топик ама пак поврзано е
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 21:38
Ма со сите градови е ист случајот... да е само Битола...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
zajkoo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2007
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zajkoo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 23:00

Што ми се случи пред некој ден... одиме на кафе во еден кафе бар... штотуку го имав добиено Joshua Tree 2007  оригинално реиздадено на цд и му велам на дечкото задолжен за музика, ај ако сакаш пушти го да видиме како изгледа оригиналот на цд... и селјакот ми вели не пуштаме музика од непроверени музичари,  не сме ние штогоде кафич, кои ти се овие у2 кај ги најде, ми велиизненадување  изненадување  изненадувањелутина

Биди добар со сите,услужлив за повеќето, близок со неколку, пријател со еден, непријател со ниеден.
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 12:56
Originally posted by zajkoo zajkoo напиша:

Што ми се случи пред некој ден... одиме на кафе во еден кафе бар... штотуку го имав добиено Joshua Tree 2007 оригинално реиздадено на цд и му велам на дечкото задолжен за музика, ај ако сакаш пушти го да видиме како изгледа оригиналот на цд... и селјакот ми вели не пуштаме музика од непроверени музичари, не сме ние штогоде кафич, кои ти се овие у2 кај ги најде, ми велиизненадување изненадување изненадувањелутина



Tolku znaat so e dobra muzika..Oni cule samo za turbofolkot skapan so ne true deneska.taka da zatoa i ne znae koi se U2..supak
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 12:58
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

истото се прашувам за скопјеможда звучи бабински, ама скопје нема некои квалитети кои ги имал пораноа за битола незнамизвинете што ова е малце оф топик ама пак поврзано е


A za Skopje definitvno ne e ona so bilo nekad..gradot ja ima izgubeno svojata ubavina..barem od tie so ziveele vo toa vreme taka kazuvaat..site se so ubavi spomeni..
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 13:45
Si e*a mamata cela makedonija so toj turbo folkot.
Za sreka ne e tolku loso kako vo sosednite ni drzavi.
A za Bitola mnogu mi e krivo, gradot e (bese), simbol za kultura, i civilizacija.
Steta stvarno.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 12:00
Ne e toa samo vo Makedonija, sekade e taka.
Kako covekot sto ja smenuva gardarobata... i gradot se smenuva, mislam deka e sosema normalno... sekoj grad se menuva so sekoja gereracija... od edna strana ubavo e no od druga strana zalno e...
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 12:04
неки нови клинцииииииииии , неки нови клинци , неки нови клинци
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 12:24
za klinci samo.......cuk
Кон врв
zajkoo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2007
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zajkoo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 22:50
Originally posted by seka seka напиша:

Ne e toa samo vo Makedonija, sekade e taka.
Kako covekot sto ja smenuva gardarobata... i gradot se smenuva, mislam deka e sosema normalno... sekoj grad se menuva so sekoja gereracija... od edna strana ubavo e no od druga strana zalno e...
 
 Не е проблемот што се менува градот и треба да се менува, проблемот е сосема од друга природа...2008, битолчани сеуште се удираат во градите дека живеат во најградскиот град во Македонија а вистината е сосема друга... поголеми "сељаци" на балканот не постојат... град без покриен базен, без тениско игралиште, со уништени скијачки патеки, само со 2 кошаркарски игралишта од кое на едното му фали еден кош, фудбалски стадион кој наместо косилка за трева се пушта едно стадо овци да ја испасе тревата пред секоја утакмица, река ( читај депонија) во која водата е или зелена или црвена, градски превоз со 2 автобуси од кој едниот е позајмен од филмот" ко то тамо пева" a другиот е купен од отпад од Грција
 
Биди добар со сите,услужлив за повеќето, близок со неколку, пријател со еден, непријател со ниеден.
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 22:59
Originally posted by zajkoo zajkoo напиша:

Што ми се случи пред некој ден... одиме на кафе во еден кафе бар... штотуку го имав добиено Joshua Tree 2007  оригинално реиздадено на цд и му велам на дечкото задолжен за музика, ај ако сакаш пушти го да видиме како изгледа оригиналот на цд... и селјакот ми вели не пуштаме музика од непроверени музичари,  не сме ние штогоде кафич, кои ти се овие у2 кај ги најде, ми велиизненадување  изненадување  изненадувањелутина



СТРАШНО!!!
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 23:26
Темава не треба да биде само за Битола. Па цела Македонија ја доживува оваа срамна девалвација на културните вредности!
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 23:26
СТАРАТА БИТОЛА Е ВЕДНАШ ВО САМИОТ ЦЕНТАР НА НОВАТА
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.