IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - НОВИ КАМЕРИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НОВИ КАМЕРИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 51>
Автор
Порака
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: НОВИ КАМЕРИ
    Испратена: 20.Јуни.2007 во 20:03
Spored mene vaka treba da bidat izraboteni site aparati :))
povekje info za noviot model na fuji
http://www.dpreview.com/news/0706/07062001fujibigjob.asp


Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 20:05
Ja ima i crvenata linija da nalikuva na L objektiv :)))Изменето од moz pos - 20.Јуни.2007 во 20:05
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 20:46
Deluva poveke futuristichki otkolku grubo. Da vidime kakvi rezultati ke dade vo praksa i kakva ke bide cenata. Za sega edna rabota mi pagja vo ochi, a toa e onoa staklo (plastika?) pred objektivot koj mora da e tamu za da garantira hermetichnost pro podvodni slikanja. Ne znam kolku ke deluva na sevkupniot kvalitet na slikata... a bezdrugo ke mora postojano da mu se obrnuva vnimanie pred sekoe slikanje, oti znaes kako e, so drzhenje na kamerata vo race i matkanje niz prsti mozham da zamislam kako lesno ke se nafakjaat fleki sto mora postojano da se chistat.

Inaku mi se dopagja sirokoagolniot raspon na zumot, golemiot skrin i senzorot od 6MP koj ke ovozmozhi pogolemi pikseli, a so toa i podobra osetlivost so pomal shum.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 22:24
Znam Sturo e so informacii....

nema golemina na senzor... nitu podetalno za objektivot...
I jas istoto se prasuvav za kvalitetot na ona plastikana, ama da se nadevame deka se kje bide pristono...


Valjda ne za djabe go imaat krsteno BIG JOB


P.S. Teshko kje moze pod voda da se butne cudovo...Mislam deka samo e zastita od dozd...Primeti gi dupcinjata za zvuk do gibot...


Изменето од moz pos - 20.Јуни.2007 во 22:32
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 23:19
moz pos, ne deka nema podatoci...samoi izgleda ne si poglednal podobro. Ima opis i go ima ova:

Big Job at a glance:              
- Robust body with a rubber grip
- Big, easy-to-use buttons and menu systems
- Waterproof, dust proof and drop proof – tested to 70cm
- Fujinon 3x optical zoom lens (28-84mm wide angle)
- ISO 1600 light sensitivity at full resolution
- Powerful flash, up to 10 meters
- Detection of Manipulation mode
- CALS mode – images taken at 1MP for easy distribution via email
- Shot Date function
- Large 3” LCD screen with reinforced glass coating
- 6 Megapixel CCD sensor

E sega, jas ne sum ekspert po angliski, no moeto skromno znaenje veli deka "Waterproof" znachi ne propusta voda, dodeka "water resistant" znachi deka e otporno na voda do izvesen stepen, no sepak propushta. Ako gresham ve molam popravete me.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 00:05
Ako bide senzorot i procesorot kako na f31/f40 fd, ova kje bide top camera za podvodna fotografija. Ako zememe vo predvid i deka e relativno sirokoagolen (28-84), mislam deka Fuji povtorno ima winner Clap.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 03:20
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:E sega, jas ne sum ekspert po angliski, no moeto skromno znaenje veli deka "Waterproof" znachi ne propusta voda, dodeka "water resistant" znachi deka e otporno na voda do izvesen stepen, no sepak propushta.


Zoran vo pravo si ....

pocnav da se somnevam vo noviov model zaradi toa waterproof a ima dupcinja...

Ostanuva da vidime....
Objektivot ima top raspon...


Изменето од moz pos - 21.Јуни.2007 во 03:22
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2007 во 20:50
Изгледа дека Panny влегува во трката за евтин dslr. За разлика од првиот dmc l1 кој личеше на кросовер меѓу leica i oly e-300/330 (колку ме држи сеќавањето) и имаше цена до плафон, овој е многу пообичен.
Не знам како ќе се покаже, ама мислам дека многу ќе отидат по leica објективот. Малку подолг zoom од другите кит објективи (не и од nikon d80, ама не сум сигурен) и ќе има стабилизација.
Многу интересно ми е тоа што нема прстен за apperture (не знам како е терминот на македонски) на објективот. Од тоа што видов (и колку знам) има прстен за zoom и за мануелен фокус. За жал, мануелниот фокус ќе биде fly-by-wire како и кај другите 4/3 системи. Не знам зошто немаат механички фокус.
Ќе користи сензор од olympus, нејверојатно како кај e-510.
Се разбира дека ќе може да користи и други објективи на 4/3 sistem.

Што мислите за апаратов?
Ќе биде популарен како и bridge апаратите на Панасоник или брзо ќе отиде во заборав?

За повеќе инфо: http://www.dpreview.com/previews/panasonicdmcl10/

Поздрав
Војканголема%20насмевка
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 00:57
MIslam deka L1 e podobra kombinacija zaradi lekjata koja sama za sebe e mnogu skapa, taka sto kaj L1 vazi praviloto - plakjas za Leica lekjata a teloto ti e gratis, ova so 3.5 - 5.6 mene licno ne mi se svigja, ama ne e bitno....
Samo uste edna kamera za 1000$ koja nema sansi pokraj Nikon i Canon, da bideme realni.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 01:32
mene me interesira dali nesto ke se smeni od aspekt na sumot, ili panasonik pak ke si ja sviri starata pesna... navistina steta za lajkata ako e vtoroto...
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 14:01
Најдов!

http://www.imaging-resource.com/PRODS/E410/E410A4.HTM

When manual focus is enabled, you simply turn the focus ring around the outside of the lens to set focus. The focus indicator on the right of the optical viewfinder (a solid green circle) lights to indicate that you've achieved accurate focus. Note that this is not a true mechanical or analog focus, however. Turning the ring simply activates the camera's focus mechanism, actuating the focus motor built into the lens. Single AF mode means that the camera only sets the autofocus when the Shutter button is halfway pressed, while Continuous AF mode continuously adjusts the focus without you having to halfway hold down the shutter release (good for moving subjects).
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 20:59
Рецензија:

http://www.dpreview.com/reviews/panasonicdmcl10/

Искрено не очекувам ништо спектакуларно, ама да има за читање.
Па после може и за коментирање.среќа

Поздрав
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 21:03
Kondenzirani podatoci od interes imame veke na nashiov sajt:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8387

Osven odlichnata rezolucija, ne gledam nishto drugo spektakularno.

Ja naveduvam rezolucijata bidejki, od vreme na vreme, se izvlekuva brojot na megapikselite kako nekakov adut vo krajnoto ocenuvanje na kamerata. Sekogash sum posochuval deka kolku toj broj da e vazhen, sepak povazhen e kvalitetot na tie pikseli.

Primer sto obichno sakam da go posochuvam kako ilustracija e D40, koj ima samo 6MP, no so svojata rezolucija e ramo do ramo so onie koi imaat 8MP, a po odnosot na signal/sum prejden e samo od profesionalniot D3.

Istovo bi go rekol i za ovoj Panasonik. Sporedete ja rezolucijata od negoviot 10MP senzor so ostanatite kameri. Po toj parametar samo D300 mu bega za "vlakno" , sto bi rekol narodot, no zatoa pak ima 12MP.

Ova se odlichni primeri koi nedvosmisleno pokazhuvaat deka kvalitetot na kamerata se sodrzhi vo site nejzini hardverski i softverski elementi vgradeni vo nea, a ne samo po eden arbitrarno zemen parametar.

Изменето од Zoran K - 16.Декември.2007 во 21:16
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 21:23
Ех, не сум забележал дека има и за Панасоник. Прочитав дека си поставил за Е-3, ама прво сакав да ја прочитам рецензијата, па да видам какви оценки има Е-3.
Интересно е што има подобар динамички опсег од Олимпус Е-510. Очекував исти проблем во светлите делови, ама ги немаше на примерите во рецензијата. А има и подобро решение при конверзија и обработка од RAW во JPEG за разлика од Олимпус кој е мек и има лоша обработка на шумот (размачкува детали).

Фала за податоците, Зоран. Сега ќе ги ѕирнам. Баш ме интересира Е-3.

Поздрав
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 51>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.