IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Zoom ili Prime
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Zoom ili Prime

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Zoom ili Prime
    Испратена: 19.Јануари.2008 во 14:00
Temava ja prochitav na flickr i padnaa dosta interesni komentari.
Reshiv da ja otvoram ovde za da ve chujam i vas.

Mnogu e zboreno za toa koj tip na lekja e pokvaliteten. Sekogas bilo deka Prime lekjite se poostri, podobri itn, itn...... GLUPOSTI.
Novite zoom lekji na Canon i Nikon veruvam deka se so isti performansi kako i prime lekjite. Za mene e razlikata vo toa sto kaj zoom lekjite nema pobrzo od 2.8, dodeka Prime ide za eftini pari do 1.8 ili 1.4, 1.2 i 1.0 za toe sto mozat da si gi dozvolat.

Temata mi e druga. Kako gi upotrebuvate zoom lekjite? Dali pravite podobri kompozicii so Zoom ili Prime. So koja lekja imate podobri estetski performansi? Koja lekja ve tera da razmisluvate povekje vo vrska so kompozicijata, svetloto, dinamikata...? So koja lekja pravite estetski podobri fotografii.

Jas sa mene kje si kazam deka koga imam zoom lekja vo race 90% sum ili na edniot ili na drugiot kraj na lekjata. Toa e kako za 24-70 da imam vo isto vreme edna 24 i edna 70mm lekja, mnogu retko 28, 35 ili 50mm. I me tera da ne se mrdam mnogu mnogu. Dodeka so edna obichna 50-ka kje se vrtam okolu naokolu dodeka ne go najdam praviot agol, kompozicija, svetlo, senki......
Mi se svigja ednostavnosta na zoom lekjite, ama nekako povekje razmisluvam so prime.
I bi sakal zoom lekjite dda imaat moznost za klik-stop na odredeni fokalni dolzini ili da ti kazuva vo viewfinder (za digital).

Da ve slusnam намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 14:27
Se zavisi sto fotografiras,moe iskustvo kazuva deka Prime objektivite di davaat mnogu pogolema fleksibilnost vo smisla na upotreba na svetlosta i dinamikata , sekogas vo studio ili sport koristam Prime objktivi,za svadbi ili sekojdnevno rabotam so zoom objktivi.намигнување












http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
photo-soulz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај photo-soulz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 16:51
licno za mene - mnogu poostri i pokvalitetni fotografii se dobivaat so prime objektivi - a isto koa zboram za prime objektivite - nekako pogolema disciplina imam koga slikam so niv - poveke se grizam za kompozicijata ...

...i zoom objketivite se ok i korisni - ama ne sekad, i moze ke zvuvi smeshno ama i na mene mi se deshava isto ko na Tegla - stalno sum na eden od 2-ta kraja na zoom-objektivot..
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 17:27
Ako imas 24-70/2.8 L Canon lekja i ja spustis na f5.6 tesko deka kje osetis bitna razlika od 50mm Prime spustena na f5.6. Osven ako ne si pixel peeper. Razlikata e vo toa sto so 50mm mozes da odis i so dve do tri blendi pogore od f2.8.
No jas so 24-70 imam 24 i 70mm vo 90% od fotografiite. Nikako da zastane na 50mm намигнување.

Bas me interesira kako i drugite ovde gi koristat zoom lekjite i dali prime-ot im pomaga vo komponiranjeto na fotografijata.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 17:39
Primovite te teraat poveke da razmisluvas za kompozicijata. Zumovite se odlicni koga nemas vreme/mesto za razmisluvanje za rekomponiranje. Licno prime-ovite gi smetam za pokvalitetni, osven mozebi novive generacii na zoomovi. No iako po ostrina mozebi i se isti kako primeovite, slozenata konstrukcija nekogas negativno vlijae na bokeh-ot, a i moznosta za flare i ghosting e pogolema.
Realno sakam primeovi poveke od zoomovi среќа.
Кон врв
vladimir123456 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vladimir123456 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 18:35
Prime koristam samo koa slikam studiski,mnogu retko nadvor osven ako ne se raboti za nekoj specificen nastan za koj znam deka ke mi treba prime(low light,bokeh...)

prime rulz

Изменето од vladimir123456 - 19.Јануари.2008 во 18:39
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 03:10
Sekomu spored potrebite i afinitetite.

Da ne izleze i ova kako Canon-Nikon bosh muabet.

Za se si postoi pazar i za se ima upotrebna vrednost. Ako ne beshe taka, togash nemashe da postojat site deneshni opcii na objektivi i zumovi. Ednoto ne e podobro od drugoto, toa samo taka ni izgleda od potrebite vo dadeniot moment.

Изменето од Zoran K - 20.Јануари.2008 во 03:11
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 12:49
Sto se odnesuva do mene, zoom vo sekoe vreme.
Vo kombinacija so "foot zoom" e mnogu mocna kombinacija. Dava moznost za kontrola na perspektivata koja nisto drugo nemoze da ti ja dade (osven da se sines od menjavanje na objektivi)

Kogo go mrzi da pesaci zatoa sto ima zoom na aparatot, poarno da si stavi prime napred.

For the record, niedna fokalna dolzina ne mi e pocesto upotrebuvana od drugite na zoom-ot. Ona sto mozam da kazam so sigurnost e deka standarden zoom (28-200mm 35mm equiv) vo 95% situacii mi e dovolen.
Verojatno dobro bi mi dosla nekoja 24-200 kombinacija, ili 17-xx, no toa e toa.

Sto se odnesuva do kvalitetot na prime vs zoom ... ne mislam deka razlikite se povece tolku znacajni. Prosumer zoom-ovite se priblizno na rang na prosumer prime-ovite, a pro zoom-ovite se tolku dobri, sto retko kade ima nekakva razlika.

Otvorot na blenda e druga prikazna. Na koj mu treba blenda f/1.2-1.8 ne ne razmisluva za zoom. I da ima da se kupi, ce ti treba amal za da go m'kne голема%20насмевка

Prasanjeto za onie sto tipuvaat na prime objektivi zaradi ostrinata e, kolku ostrina e dovolno?
Vo eden razgovor, Itan 14 mi rece deka doadjal vo situacii koga fotografiite (portreti) od Nikkor 85 prime moral malku i da gi blurira голема%20насмевка

Koga sme kaj prasanjata:
Kolkava "dupka" vo fokalnite dolzini vi e prifatliva, ako koristite prime stakla i zosto koga kupuvate zoom-ovi ne sakate da prifatite takov rascekor? намигнување



Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 14:23
Originally posted by Mire Mire напиша:


Vo eden razgovor, Itan 14 mi rece deka doadjal vo situacii koga fotografiite (portreti) od Nikkor 85 prime moral malku i da gi blurira голема%20насмевка


sto, se pojavile artefakti?голема%20насмевка

imase edna tema koja Zoki ja pocna, se rabotese za toa koga fotografiite se preostri... ima li takva kategorija "preostro"? da, koga ke preterame vo photoshop, inaku se drugo e samo obid da se dostigne coveckoto oko... jas ne mozam da sfatam koga eden objektiv e tolku ostar sto mu treba bluriranje...
nejse, jas sum za prime vo recisi sekoja situacija... dobri se zoomovite, no seuste fiksnite se napred vo odnos na kvalitet... i koga imas 50mm objektiv i slikas street, poveke razmisluvas, kontaktot so okolinata e poinakov, fotkite naednas se poinakvi...

Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 14:49
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:


Vo eden razgovor, Itan 14 mi rece deka doadjal vo situacii koga fotografiite (portreti) od Nikkor 85 prime moral malku i da gi blurira голема%20насмевка


sto, se pojavile artefakti?голема%20насмевка

imase edna tema koja Zoki ja pocna, se rabotese za toa koga fotografiite se preostri... ima li takva kategorija "preostro"? da, koga ke preterame vo photoshop, inaku se drugo e samo obid da se dostigne coveckoto oko... jas ne mozam da sfatam koga eden objektiv e tolku ostar sto mu treba bluriranje...
nejse, jas sum za prime vo recisi sekoja situacija... dobri se zoomovite, no seuste fiksnite se napred vo odnos na kvalitet... i koga imas 50mm objektiv i slikas street, poveke razmisluvas, kontaktot so okolinata e poinakov, fotkite naednas se poinakvi...


Не немаше артифактисреќасреќасреќа, ама не е убаво кога се гледаат порите и сите можни е неможни неправилности на кожата. Еве и еден пример.

http://www.gisdata.com.mk/down/DSC_3283.jpg

Не знам зошто не ми дозволува да поставам слика ама и со линков може да видите. Нема кроп, само е смалена на околу 35% од оргиналната големина.

Еве една full size.

http://www.gisdata.com.mk/down/DSC_3853.jpg





Изменето од itan14 - 20.Јануари.2008 во 14:52
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 15:02
Originally posted by itan14 itan14 напиша:


Не немаше артифактисреќасреќасреќа, ама не е убаво кога се гледаат порите и сите можни е неможни неправилности на кожата.



licno, ne se soglasuvam... dali ke bide ubavo ili ne, toa e do fotografot... a dobro e koga imam ostra lekja da mozat site pori i nepravilnosti da se vidat. spored mene, samo kaj modna fotografija i vo foto studijava niz gradov licata se peglaat od pori i brcki... site tie nepravilnosti se del od modelot i jas sakam da gi imam na mojata fotografija, pa posle da resam dali nesto ke izvadam ili neсреќа koga go nemam togas ne mozam da go dodadam...
i vo krajna linija, ne mi se veruva deka diskutirame za toa dali 85 nikkor bila premnogu ostra i dali e toa dobro ili neизненадување

Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 15:14
Da, nemoze objektivot da e preostar, barem jas sum sharpness freak, i ne postoi preostroголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка. Kako sto kaza dobro e da mozes da zamackas ako treba, a loso ako ne mozes da izostris голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 15:53
najdov edna sporedba na internet... okolu toa koja e vsushnost razlikata megju prime i zoom objektiv vo odnos na kvalitetot na slikata:

http://www.bmfoto.co.yu/test/canon-ef100mm-F28-macro-usm/3

kolku za pojasnuvanje, sporedbata e megju canon 100/2.8 i canon 24-105/4 L i canon 70-200/2.8 L IS... zoomovite se L klasa, prajmot ne eнамигнување
Кон врв
mviktor Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mviktor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 16:20
Mozebi pred 30 godini imalo razlika vo kvalitet, no deneska razlikata medju dobar zum i prime e nezabelezitelna. I dvata tipa objektivi na najotvorena i najzatvorena blenda se ili meki ili  vinjetiraat. I prime-ot i zoomot treba da gi zatovris barem edna-dve blendi, a na f8 nema da vidis nikakva razlika. Taka da ako sakas odlicen kvalitet na 2.8 mora da kupis prime zashto takov zum ne postoi тага
Eh da postoese 10-1000 i da tezese 300-400 grama :)
Sony A900; Carl Zeiss 1,8/135; Tamron 2,8/90; Minolta 1,4/50; Sony 2,8/20
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.