IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кој ќе оди во рајот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој ќе оди во рајот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 01:59
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

 Ako mozhelo vinoto da bide halal za Isus, mozhe barem po malu da bide i za nas. Osobeno ako e dobro i ako ne pieme premnogu... i ako se napieme vaka zaedno, kako dobro drushtvo...

 
Ne moze bratce, toa Allah go zabranil vo k*ran casen,, i Isa da bide sega na zemjava medzu nas i on nema da pie jer sega e zabranetoнамигнување



Mozhebi zatoa mnogu lugje sakaat da ostanat hristijani ?

Tamu ne im e zabraneto da pijat, tuku da se opijanuvaat.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 02:02
Dosta zafrkancii ,vreme e za spienje!
Allah-Bog neka e so vas!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 02:06
efendija, dobra ideja, tvojot tekst za Rajot ke go prochitam utre. Pochetokot mi se dopagja... Eeee kolku mnogu mi se dopagja !!!

Svevishniot neka vi dade miren i spokoen son!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 02:09
Mozhebi zatoa mnogu lugje sakaat da ostanat hristijani ?

Tamu ne im e zabraneto da pijat, tuku da se opijanuvaat.
 
 
 
Sekoj ima sloboda na razum, pa neka ostane onamu kade sto smeta deka e najdobro za nego,, samo nego neka mu bide dobro i na ovoj svet i na ahiretнамигнување
 
Allah neka bide i so tebe efendi
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 05:22
***

Изменето од zidarski - 19.Јануари.2008 во 18:02
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 06:10
Mnogu interesna anegdota zidarski i blagodarnost od moja strana sto ja spodeli so nas, osobeno bidejki e lcino iskustvo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 08:42
Biblija nas ne uchi ne samo deka postoi zivot posle smrtta tuku deka sekoj shto povberuval vo slovoto na Isus se zdobil so vechen zivot

Koj kje odi vo rajot? Onie shto go sledat sinot Bozji ili i onie shto mu poveruvale na "islamskiot prorok"?

Muhamed umrel 8juni632 vo Medina. Mnogu muslimani mu odat na grobot i den deneska za da mu oddadat pochest

Da podledneme sto ni veli Isus Hristos sinot Bozji vo knigata na Otkrovenieto (vo koja g-din Zidarski mozel da vidi samo pienje) obrakjajki mu se na sveti apostol Jovan:
"Toj shto zivee! Bev mrtov , no, eve , ziveam za vek i vekov i gi imam kluchevite na podzemjeto"

Kakva li razlika pomegju ovie dvajca!!!

Razlika - takva shto nema nikakva smisla da se sporduvaat sinot Bozji i obichen smrtnik. Povtoruvam : edniot umrel i lezi vo grobot vo megjuvreme skapal mu ostanale samo koskiete i si go cheka sudniot den a sinot Bozji e ziv i ke dojdi na sudniot den vo uloga na Sudija!!!
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 09:27
Telata na Bozjite glasnici ne skapuaat nikogash, imash i dokaz za toa:
Teloto koe e izlozeno vo muzejot vo london za koe se tvrdi deka e telo na potonatiot faraon od vremeto na Mojsej...

E sega za ova k*ranot pred 14 vekovi veli:
Deneska te unishtivme, no ke go spasime tvoeto telo da bide kako dokaz za pokolenijata koi sleduvaat...
(Allah da mi oprosti ako pogreshni citirav)

I ova navistina se potvrdi.
Epa shtom mozelo teloto na faraonot poveke od 3000 godini da bide zacuvano, zashto da nemoze i telata na Bozjite glasnici da bidat zacuvani???

Nemoj da meshash sega Mumificiranje, toa ne igra golema uloga, iljadnici drugi tela bile Mumificirani no neostanale zacuvani do deneshen den, kako shto e slucajot so teloto na faraonot od vremeto na Musa.



A kade e grobot na Isus????
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 09:45
Pa neli Isus spored hristijanskoto veruvanje voskresnal Sahih. Ako go barash negoviot grob, togash toj e prazen, a ako go barash Isus, togash, spored hristijanstvoto, mozhebi ke go vidish koga ke go napushtish ovoj svet, neli?

E sega, spored tvoeto veruvanje Isus ne umrel i ne voskresnal. Ako e taka, togash jas tebe te prashuvam, kade e negoviot grob ????

I ova go prashuvam sosem seriozno, ne ironichno.

Prashanje do site muslimani na podforumov:

Kade e Isusoviot grob?

Ajde, bidejki ova e off-topic, ke go stavam kako posebna tema.

Изменето од Messenger - 19.Јануари.2008 во 09:46
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 09:50


Za podetalni informacii procitaj ushte ednash vo temata Isusovoto voskresenie i ke vidish kako gleda islamot na Isus, a biblijata go potvrduva istoto.


Poraka od Messenger: mora da te editiram poradi nachinot na izrazuvanje. Vnimavaj sledniot pat kako se obrakajash do chlenovite.

Изменето од Messenger - 19.Јануари.2008 во 09:59
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 12:16
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ne bezgresni,ce odat i gresni vernici otkako ce si ja isluzat kaznata,no nema NIKAKO da odat nevernici,koi ne veruvale vo Boga!


овој цитат од Библијата (Матеј 25) еднаш го употребив во друга тема, но сега ќе го пастирам пак, се надевам дека ќе ја сфатите поентата намигнување

31...А кога ќе дојде Синот Човечки во Својата слава и сите свети ангели со Него, тогаш ќе седне на престолот на славата Своја,

32 и ќе се соберат пред Него сите народи, па ќе ги оддели едни од други, како што ги одделуваа овците од козите;

33 и ќе ги постави овците од Својата десна страна, а козите од левата.

34 Тогаш Царот ќе им каже на оние што Му се од десната страна: ,Дојдете, благословени од Мојот Отец; наследете го царството, подготвено за вас од почетокот на светот;

35 зошто гладен бев и Ми дадовте да јадам; жеден бев и Ме напоивте, странец бев и Ме примивте;

36 необлечен бев и Ме облековте; болен бев и Ме посетивте; во затвор бев и дојдовте кај Мене.`

37 Тогаш праведниците ќе Му одговорат и речат: ,Господи кога Те видовме гладен и те нахранивме или жеден и Те напоивме?

38 Кога Те видовме странец и Те прибравме, или необлечен и Те облековме?

39 Кога Те видовме болен, или во затвор и Те посетивме?`

40 А Царот ќе им одговори и ќе им рече: , Вистина, ви велам: доколку сте го направиле тоа за еден од овие Мои најмили браќа, за Мене сте го направиле.`

41 Тогаш ќе им каже и на оние што се од левата страна:Бегајте од Мене, проклети, во вечен оган, приготвен за Ѓаволот и неговите ангели!

42 Зашто, гладен бев и не Ми дадовте да јадам; жеден бев и не Ме напоивте;

43 странец бев и не Ме прибравте; необлечен бев и не Ме облековте; болен и во затвор бев и не Ме посетивте.`

44 Тогаш тие ќе Му одговорат и речат: Господи, кога Те видовме гладен, или жеден, или странец, или необлечен, или болен, или во затвор-не Ти послуживме?

45 Тогаш ќе им одговори и рече: Доколку не сте го направиле тоа за еден од овие најмили браќа ни за Мене не сте го направиле.`

46 И тие ќе отидат во вечна мака, а праведниците - во живот вечен.

`


Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 12:19
 среќа


Изменето од connected - 19.Јануари.2008 во 18:07
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 12:45
Меssenger, да не се загрижи за себеси каде ќе одиш? голема%20насмевка

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 20:09
Originally posted by vd vd напиша:

Меssenger, да не се загрижи за себеси каде ќе одиш? голема%20насмевка


Ne prijatelu moj, toa navistina voopshto ne mi padna na um.

Ako bev zagrizhen za neshto takvo, ke stanev nechij vernik, neli?

Jas sum samo na godishen odmor...   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.