Испечати | Затвори го прозорот

Кој ќе оди во рајот?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11606
Датум на принтање: 25.Април.2024 во 06:01
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Кој ќе оди во рајот?
Постирано од: Messenger
Наслов: Кој ќе оди во рајот?
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 21:00
Ne znam dali ovaa tema bila nekogash otvorena, no bi ve povikal da go kazhete vasheto mislenje dali vo Rajot mozhat da odat samo vernici od vashata vera, dali mozhat da odat vernici i na nekoja druga vera (i koja?), dali mora da se bide vernik za da se odi vo Rajot, dali tamu mozhe da ima pristap i ateist?

Koi kvaliteti treba da se poseduvaat za da se dobie mozhnost da se odi vo Raj? Ako samo vernik mozhe da odi tamu, togash dali toj treba da bide 100% vernik ili ne mora? Koi se kriterijumite i granicite za da se stigne tamu? Mozhe li nekoj da bide odbien i pokraj toa sto bil vernik?

Povelete, iznesete gi vash*te sfakjanja za ova prashanje, koristete citatiod Knigi, upotrebete go svojot sloboden um, konsultirajte se so sveshtenici, filozofi i mudri lugje, kazhete sto mislite vnimavajki da ne gi navredite onie koi ne go delat vasheto mislenje.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Коментари:
Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 21:05
Samo losite luge


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 21:07
Mozhesh da kazhesh barem nekolku zbora zoshto mislish taka?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: topsexy
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 21:11
VO RAJOT.........
ZNACI VAKA RAJOT E VO SITE NAS...NA DR.MESTO RAJ NE POSTOI,TOA DEKA OTKAKO KE UMREME KE NI IDE DUSATA U RAJOT SE PRIKAZNI ZA MALI DECA


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 21:11
Samo niv najmnogu gi ima i gi lapaat privilegiite na ovoj svet t.e. kako da e samo za niv stvoren


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 21:15
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

VO RAJOT.........
ZNACI VAKA RAJOT E VO SITE NAS...NA DR.MESTO RAJ NE POSTOI,TOA DEKA OTKAKO KE UMREME KE NI IDE DUSATA U RAJOT SE PRIKAZNI ZA MALI DECA


Toa znachi deka ti smetash oti Rajot ( a spored taa analogija i pekolot) egzistira samo vo vas, kako nash neddeliv element i deka nadvor od nas nema nishto sto bi postoelo kako nekakvo prodolzhuvanje na egzistencijata. Od toj aspekt ne se slozhuvash so religijskite dogmi deka po umiranjeto sekoj od nas ke bide vrednuvan i spored toa odreden kade ke odi... dali toa znachi deka za tebe ne igra nikakva uloga dali nekoj e vernik na bilo koja vera ili e ateist?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: topsexy
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 21:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by topsexy topsexy напиша:

VO RAJOT.........
ZNACI VAKA RAJOT E VO SITE NAS...NA DR.MESTO RAJ NE POSTOI,TOA DEKA OTKAKO KE UMREME KE NI IDE DUSATA U RAJOT SE PRIKAZNI ZA MALI DECA


Toa znachi deka ti smetash oti Rajot ( a spored taa analogija i pekolot) egzistira samo vo vas, kako nash neddeliv element i deka nadvor od nas nema nishto sto bi postoelo kako nekakvo prodolzhuvanje na egzistencijata. Od toj aspekt ne se slozhuvash so religijskite dogmi deka po umiranjeto sekoj od nas ke bide vrednuvan i spored toa odreden kade ke odi... dali toa znachi deka za tebe ne igra nikakva uloga dali nekoj e vernik na bilo koja vera ili e ateist?
 
 
NORMALNO DEKA NE........


Постирано од: vd
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 21:28
Messenger, тоа е оставено на Аллах, само Тој знае кој ќе оди во рајот а кој ќе оди во пеколот. Дури и најверните другари на пророкот Мухамед не го знаеле тоа, дури и тие кои секојдневно биле со него и го слушале за секоја работа, и тој секогаш ги надгледувал нивните постапки.
За Аллах да те награди со џеннет (рај), треба да сработиш некои работи, за Аллах да те награди со џехеннем (пекол) исто така треба да сработиш некои работи, секој според сработеното.





-------------


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 21:46
Interesno prashanje Messenger, no mnogu tezhok odgovor...
Kje ti go kazham mojot lichen odnos kon toa.
Sekoj od nas pravi vo zhivotot grevovi i greshki... nekoi poteshki, nekoi polesni. Nekoi gi pravime svesno, vo mali momenti na zloba, slabost, sueta. Nekoi gi pravime nesvesno, bez da sakame, ponekogash duri i bez da znaeme, no sepak povreduvame nekogo.
Site tie se trupaat vo chovekovata dusha... Toa shto mozheme da napravime e da se trudime svesno, so seta sila, umenie, sposobnost shto ja imame, da pravime dobri dela, da vrshime dobrini za drugite, da pomagame, da gradime, da pravime podobar svet, za da mozheme da gi balansirame site loshi natrupuvanja. Spored mene toj balans e kriterium za rajot i pekolot.
Da, ova zvuchi kako "iskupuvanje" na grevovite, no - chovekot e po priroda greshno sushtestvo. Tokmu toj vnatreshen konflikt shto go imame e toa shto ne izdvojuva od ostanatiot svet i ni dava mozhnost za izbor.
A konechniot izbor... kako shto kazha VD - samo Toj go znae...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 22:42
taa sto ke me zeme za maz


Постирано од: connected
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 22:52
незнам и јас, Господ си ја знае работата среќа
ама искрено верувам дека децата кои ќе ја доживеат прерано својата смрт ќе отидат директно во рајот или со други зборови, ќе го цитирам Матеј среќа

  3 ”Блажени се бедните во дух, зашто е нивно царството небесно!

  4 Блажени се оние кои тагуваат, зашто тие ќе бидат утешени!

  5 Блажени се кротките, зашто тие ќе ја наследат земјата!

  6 Блажени се кои гладуваат и жедуваат за правда, зашто тие ќе се наситат!

  7 Блажени се милостивите, зашто тие ќе бидат помилувани!

  8 Блажени се чистите во срце, зашто тие ќе Го видат Бога!

  9 Блажени се миротворците, зашто тие ќе бидат наречени синови Божји!

10 Блажени се оние кои се гонети заради правда, зашто е нивно царството небесно!


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 22:54
@vd i zidarski

Milo mi e sto chitam skoro istoveten odgovor od pripadnici na razlichni veri.

E sega, prashanje za obajcata. Spored onoa sto go velite, izlaga deka i chovek koj greshi mozhe da odi vo rajot, neli?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 22:57
Originally posted by connected connected напиша:


незнам и јас, Господ си ја знае работата среќаама искрено верувам дека децата кои ќе ја доживеат прерано својата смрт ќе отидат директно во рајот или со други зборови, ќе го цитирам Матеј среќа  3 ”Блажени се бедните во дух, зашто е нивно царството небесно!  4 Блажени се оние кои тагуваат, зашто тие ќе бидат утешени!  5 Блажени се кротките, зашто тие ќе ја наследат земјата!  6 Блажени се кои гладуваат и жедуваат за правда, зашто тие ќе се наситат!  7 Блажени се милостивите, зашто тие ќе бидат помилувани!  8 Блажени се чистите во срце, зашто тие ќе Го видат Бога!  9 Блажени се миротворците, зашто тие ќе бидат наречени синови Божји!10 Блажени се оние кои се гонети заради правда, зашто е нивно царството небесно! <span style="text-decoration: underline;"><span style="font-weight: bold;"></span></span>


connected, sto mislish ti, dali nekoj sto zgreshil neshto vo zhivotot ima shansa da odi vo Rajot? I dali treba seto onoa sto e nabrojano od tebe da se ispolni ili samo del od toa?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:01
Toj sto ke mi dade pogolema suma na nepovratni devizi


Постирано од: connected
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:04
Originally posted by Messenger Messenger напиша:




connected, sto mislish ti, dali nekoj sto zgreshil neshto vo zhivotot ima shansa da odi vo Rajot? I dali treba seto onoa sto e nabrojano od tebe da se ispolni ili samo del od toa?


има, нормално среќа
кога само ќе ми текне на Савле, т.е. Павле немам што повеќе да кажам
неможам да ја опишам неизмерната љубов на Бог кон нас и на неговата вера кон нас


-------------


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:05
Toj sto ke mi dade pogolema suma na nepovratni devizi
 
 
Batka izvini ama mi izgleda kako na pogresna adresa da se obracas... pa ova e podforum veronauka a ne podforum zaebancijaтага


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: connected
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:06
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

Toj sto ke mi dade pogolema suma na nepovratni devizi
 
 
Batka izvini ama mi izgleda kako na pogresna adresa da se obracas... pa ova e podforum veronauka a ne podforum zaebancijaтага


остави го човекот, таков му е стилот(поздрав збунет) намигнување


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:13
Spored mislenjata na vernicite od forumov, proizlaga deka i greshnik mozhe da odi vo Rajot, neli?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:36
Nikako!

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: connected
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:37
Originally posted by efendija efendija напиша:

Nikako!


овде некој и Бог изиграва?
нееее, само ми се причинува голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:39
Originally posted by efendija

Nikako!


овде некој и Бог изиграва?
нееее, само ми се причинува голема%20насмевка
 
Od sekogas  ti se pricinuvalo.


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:41
Зашто у рајот нека си живеат

-------------


Постирано од: Sahih Bukhari
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spored mislenjata na vernicite od forumov, proizlaga deka i greshnik mozhe da odi vo Rajot, neli?



Sekako deka moze ako Allah mu oprosti, ako ne, se znae, so polna parea vo pekolot

Spored Hristijanstvoto ima citat od Biblijata kade samiot Isus veli:.... zaprashan shto treba da napravi eden covek za da vleze vo rajot, Isus vika sledigi zapovedite!!!!

Spored Islamot e istoto, sekoj koj saka da zasluzi raj, treba da gi sledi zapovedite (k*ranot i sunnetot)

Se shto e razlicno od ova, vodi do pekolot!


-------------
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!


Постирано од: connected
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:42
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

Originally posted by efendija

Nikako!


овде некој и Бог изиграва?
нееее, само ми се причинува голема%20насмевка
 
Od sekogas  ti se pricinuvalo.


ај те молам образложение за оваа твоја смела констатација за да не ја сфатам погрешно голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Sahih Bukhari
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:46
E kolku shto moze covek koj ne znae 2+2 kolku se, da dobie diploma za zavrshen prirodno matematicki fakultet...

Tolku i nevernik moze da vleze vo rajot!!!



Mnogu ednostavno neli?



Nie ne izigravame Bogovi, toa vo islamot e shirk, grev koj nikogash ne go oprostuva Bog!!!
Nie samo sudime spored negovite izreceni zakoni, no moram da kazam deka nesi zemam za pravo na nekoj da mu sudam osven samiot sebesi.

Zashto vo ocite na Boga najdobri se onie koi se samokriticni


-------------
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spored mislenjata na vernicite od forumov, proizlaga deka i greshnik mozhe da odi vo Rajot, neli?


Bas taka Messenger. Allah jasno vika vo Quranot"Navistina Allah ne oprostuva  da mu se prepise drug Bog raven nanego,a sve drugo oprostuva...". Stom se  zboruva  za  oprost toa znaci deka Allah ke gi primi vo negovata milost,a  Allahovata milost znaci deka ke gi primi vo
negoviot raj (Dzennet).


-------------


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 23:50
ај те молам образложение за оваа твоја смела констатација за да не ја сфатам погрешно голема%20насмевка
 
 
Pa toa ne e nisto novo, ti i onaka svacas mnogu stvari kako pogresno, zatoa sto ti se pricinuvaсреќа


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:06
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spored mislenjata na vernicite od forumov, proizlaga deka i greshnik mozhe da odi vo Rajot, neli?

Воопшто не мислам дека е така. среќа

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ
Глава  5     
  


8.Блажени се чистите во срце, зашто тие ќе Го видат Бога!

-се надоврзувам на  conected.
ако било лесно да се оди во рајот и да се има мир..мислам немало ни да постои покајание, па зашто би се каеле грешниците кога сепак Бог би ги прифатил и такви ако гледаме веке од таа призма
. среќа Ако се каат највеке се каат кога ке прифатат дека на крајот само еден суди.



-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:12

8.Блажени се чистите во срце, зашто тие ќе Го видат Бога!

-се надоврзувам на  conected.
ако било лесно да се оди во рајот и да се има мир..мислам немало ни да постои покајание, па зашто би се каеле грешниците кога сепак Бог би ги прифатил и такви ако гледаме веке од таа призма
. среќа
Ако се каат највеке се каат кога ке прифатат дека на крајот само еден суди.

Prifacam deka eden Allah ce sudi,, i go molam da napravi da bidam eden od onie koi mnogu se kaat, barat oprost



-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:13
така е. еден суди...вас вашиот, нас нашиот.среќанамигнување

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:15
Originally posted by efendija efendija напиша:

Nikako!


Spored ova zakluchuvam deka ti si ubeden deka vo Rajot mozhat da odat samo bezgreshni, neli ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:20
...а знаејќи дека не постојат безгрешни луѓе....? среќа

-------------


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:23
Originally posted by connected connected напиша:

...а знаејќи дека не постојат безгрешни луѓе....? среќа

баш и јас размислував околу ова во моментов...сепак никој не е безгрешен...но може барем да се труди да не греши и да се покае за грешките.среќа


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:24
Ne bezgresni,ce odat i gresni vernici otkako ce si ja isluzat kaznata,no nema NIKAKO da odat nevernici,koi ne veruvale vo Boga!

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:26
Vo toa mi bese poentata,ako sfacate...razbira se...



-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: connected
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:26
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ne bezgresni,ce odat i gresni vernici otkako ce si ja isluzat kaznata,no nema NIKAKO da odat nevernici,koi ne veruvale vo Boga!


ова со други зборови се вика
"сакам кажам незнам речам, уствари поарно да ќутам кога незнам"


-------------


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:30
Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Ne bezgresni,ce odat i gresni vernici otkako ce si ja isluzat kaznata,no nema NIKAKO da odat nevernici,koi ne veruvale vo Boga!
ова со други зборови се вика"сакам кажам незнам речам, уствари поарно да ќутам кога незнам"




Da,da najdobro tie da si cutis,koga mozev jas da se luftiram na minus eden,i ti mozes da si cutis.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: connected
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:31
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Ne bezgresni,ce odat i gresni vernici otkako ce si ja isluzat kaznata,no nema NIKAKO da odat nevernici,koi ne veruvale vo Boga!
ова со други зборови се вика"сакам кажам незнам речам, уствари поарно да ќутам кога незнам"




Da,da najdobro tie da si cutis,koga mozev jas da se luftiram na minus eden,i ti mozes da si cutis.


а бе ефенди, на тебе кога не ти смета да се глупираш мене па ич да се смеам на твоите постови
извини,ама имам право на тоа голема%20насмевка


-------------


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:35
epa vratija lentata nanazad,ce ti tekne na sto ti aludirav,a za glupiranje nemoj te molam,ne e dobro sekogas da posegnuvas po navredi koga sum jas vo prasanje.Ne e korektno od tvoja strana!

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:37
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ne bezgresni,ce odat i gresni vernici otkako ce si ja isluzat kaznata,no nema NIKAKO da odat nevernici,koi ne veruvale vo Boga!
го немам читано к*ранот...каква е казната кај вас?


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:43
Golema!
Mislam deka ce najdes odgovor na prasanjeto vo temata:ZADGROBEN ZIVOT,tamu Miralem ima pisuvano dosta za kaznuvanjeto.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:46
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ne bezgresni,ce odat i gresni vernici otkako ce si ja isluzat kaznata,no nema NIKAKO da odat nevernici,koi ne veruvale vo Boga!


Znachi vrti-suchi, povtorno site, osven nevernicite, ke odat vo Rajot, taka?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 00:51
Znachi vrti-suchi, povtorno site, osven nevernicite, ke odat vo Rajot, taka?
 
Da, site nekogas ce odat vo rajot, osven nevernicite,, t.e. onie koi pravat Kufr (go negiraat Bozjoto postoenje) i Sirk( mu prepisuvaat drugari, sinovi, majki itn. na Boga).. Ovie ce ostanat zasekogas da bidat stanovnici na Dzehennemot(pekolot)...
 
....... Allah dz.s da ne cuva i brani od Pekolt,, za toa sto toj(pekolot) navistina e najlosoto zasolniste.


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:15
OK, ako i greshnite odat vo Rajot, togash nisto ne gi sprechuva da ne bidat greshni, neli ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:22
Zavisi od napraveniot grev messenger,site greski ne se tretiraat isto.A mozes da poglednes i vo temata ZADGROBEN ZIVOT,ima tamu dosta za ovie prasanja.

Konkretno neveruvanjeto vo Boga(arapski KUFR) se smeta za najgolem i neoprostliv grev.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:27
efendija, zboruvam za vernicite, a ne za nevernicite. Bidejki ne postoi 100% vernik (ispravime ako gresham) izlaga deka sekoj vernik ke odi vo Rajot. Eden ke greshi vo edno drug vo drugo. Eden ke podlazhuva, drug ke potpivnuva, tret ke odi so tugji zheni, chetvrt ke bide za nikade, ama ke se pokae... so eden zbor, sekoj si ima po nekoj grev i site ke otidat vo Rajot.

Ako ne e taka, togash dzhabe sonuvate za Raj, bidejki site ste pomalu ili poveke greshni i spored toa NIKOJ nema da otide na vetenoto mesto.

Chisto kako solza. Nema mesto za diskusija.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:38
efendija, zboruvam za vernicite, a ne za nevernicite. Bidejki ne postoi 100% vernik (ispravime ako gresham) izlaga deka sekoj vernmik ke odi vo Rajot. Eden ke greshi vo edno drug vo drugo. Eden ke lazhe, drug ke potpivnuva, tret ke pojde so tugji zheni... so eden zbor, sekoj si ima po nekoj grev i site ke otidat vo Rajot.

Ako ne e taka, togash dzhabe sonuvate za Raj, bidejki site ste pomalu ili poveke greshni i spored toa NIKOJ nema da otide na vetenoto mesto.

Chisto kako solza. Nema mesto za diskusija.
 
 
Tocno ne postoi covek koj sto ne gresi, ama vernici se onie koi se pazat od gresenje, a koga ce zgresat svesno ili nesvesno, togas baraat oprost od Allah dz.s. za toa deka se ogresile, a Allah dz.s. e milostiv i oprasta.
Site vernice ne se isto, iako site vernici koga toga ce vlezat vo rajot,, ama treba da znaes messenqer deka i nagradata vo rajot nema da bide ista za site. Onie koi pomalce gresele a povece dobri  dela pravela ce imaat pogolema nagrada, a i obratnoсреќа


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:41
A koi se tie razliki vo Rajot ? Jas mislev deka Rajot e edno zaednichko mesto, rasjka gradina, kade site se zaedno i ne se ogranicheni so ogradi ili propisi. Pa, neli toa e Raj ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:46
hehehe,Inshallah da vlezeme vo najniskoto mesto vo rajot i toa ce nie dovolno na nas gresnite.No tocno messenger ,Rajot e eden vo celina,no,so povece mesta i iminja,zavisno koj kolku dobra pravel,takvo mesto ke si specali vo rajot i sprotivno na ova,zavisi koj kolku zlo pravel takvo mesto ce si obezbedi vo Pekolot.

Konecnata presuda e kaj Boga!



-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:47
Suma sumarum, site vernici odat vo Raj, pa zatoa ne si stiskajte tolku dusha. Ako mozhelo vinoto da bide halal za Isus, mozhe barem po malu da bide i za nas. Osobeno ako e dobro i ako ne pieme premnogu... i ako se napieme vaka zaedno, kako dobro drushtvo...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Suma sumarum, site vernici odat vo Raj, pa zatoa ne si stiskajte tolku dusha. Ako mozhelo vinoto da bide halal za Isus, mozhe barem po malu da bide i za nas. Osobeno ako e dobro i ako ne pieme premnogu... i ako se napieme vaka zaedno, kako dobro drushtvo...
ај не спомнувај вино не ми се оди до подрум голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:52
A koi se tie razliki vo Rajot ? Jas mislev deka Rajot e edno zaednichko mesto, rasjka gradina, kade site se zaedno i ne se ogranicheni so ogradi ili propisi. Pa, neli toa e Raj ?
 
 Mozam da ti kazam samo deka Dzennet ima 8 katovi, i sekako deka razlicna ce bide nagradata vo nego, vo zavisnost od toa kakvi im bile nivnite del na ovoj svet. Podetalno ce go zamolam da ti objasni bratot efendija ili nekoj drugi brat musliman,, jas ne skam da navleguvam vo citiranje i tolkuvanje na citati za Dzennet, jer mojata kompetencija na toa e ogranicenaсреќа
 


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:55
Znae mnogu dobro messenger Pustinski Lave,eheheeeeeee,kolku znae toj,no,ete se stava vo uloga na novinar pa prasuva...prasuva...i samo prasuva,neoti neznae!

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:55
 Ako mozhelo vinoto da bide halal za Isus, mozhe barem po malu da bide i za nas. Osobeno ako e dobro i ako ne pieme premnogu... i ako se napieme vaka zaedno, kako dobro drushtvo...
 
Ne moze bratce, toa Allah go zabranil vo k*ran casen,, i Isa da bide sega na zemjava medzu nas i on nema da pie jer sega e zabranetoнамигнување


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:55
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

A koi se tie razliki vo Rajot ? Jas mislev deka Rajot e edno zaednichko mesto, rasjka gradina, kade site se zaedno i ne se ogranicheni so ogradi ili propisi. Pa, neli toa e Raj ?

 
 Mozam da ti kazam samo deka Dzennet ima 8 katovi, i sekako deka razlicna ce bide nagradata vo nego, vo zavisnost od toa kakvi im bile nivnite del na ovoj svet. Podetalno ce go zamolam da ti objasni bratot efendija ili nekoj drugi brat musliman,, jas ne skam da navleguvam vo citiranje i tolkuvanje na citati za Dzennet, jer mojata kompetencija na toa e ogranicenaсреќа

 


Jas se slozhuvam da si potpivnuvam po malu dobro vino i od vreme na vreme da se somnevam vo nekoi dogmi i ... i da dojdam do najniskoto nivo na Rajot. Skromen sum, ne sakam najmnogu, ama ne sakam i vo ovoj svet da bidam bez pravo na sloboden izbor vo mislenjeto i deluvanjeto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:58
Znam deka dr.Mustafa Mahmud ne go bendisuvas mnogu messenger,no ete pak ce ti postiram negovo viduvanje za Pekolot I Rajot,pa ti samiot odberi si go mestoto!

ЏЕННЕТ И ЏЕХЕННЕМ
(Извадок од ДИЈАЛОГ СО ПРИЈАТЕЛОТ НЕВЕРНИК)


Овој пат пријателот беше потполно сигурен во себе.

Започна говорејќи полека:


Како ќе не казни Бог, а Тој е Сеопшт- Доброчинител- Милозлив, за грев со ограничено траење со вечна казна (...тие вечно ќе останат во џехеннемот)? Кои сме ние и што претставуваме во однос на Божјата големина, за да ни се свети со таква освета. Човекот е само атом во вселената и во однос на Божјата големина значи нешто ситно и безвредно, т.е. не значи ништо.

Исправајќи ги претпоставките на пријателот, почнуваме :

Прво-не сме ние атом ниту прашка во вселената. Таква е само нашата положба кај Бога. Напротив таа е важна и значајна. Зарем не е Тој оној што не вдахнал со дел од Својот дух? Нели ни се поклонија анѓелите (мелеците)? Нели ни ги вети наследствата на небата и земјата и кажа:

„Навистина ги одликувавме синовите Адемови и им дадовме да патуваат по морето и по копното. Ги опскрбивме со најубаво и високо ги одликувавме при многу Наши суштества” (Ел-Исра, 70).

Во нас значи има боженствен дух.

Во однос на вселената, ние не сме трошка ни атом. Ние така изгледаме кога се гледаат нашите тела во нејзинот простор.

Но, зарем ние не ја опфаќаме целата вселена со нашиот ум, појмувајќи ги законите, кои владеат во него. Благодарејќи на ова астронаутот се спушта на Месечината, потврдувајќи ја точноста на нашето знаење. Зарем ова не докажува дека ние, гледајќ на нашиот дух, сме поголеми од вселената и дека го поседуваме? Затоа поетот имал право кога кажа.: „И мислиш дека си мало тело, а во тебе е содржан најголемиот свет”.

Човекот е, како што велат суфиите, сеопфатна книга, а вселената се нејзините страници.

Човекот значи е голем и важен : тој во себе носи Божји дух. И неговото работење мора да биде пресметано.

Што се однесува до приговорот во врска со казнувањето со вечна казна за нешто што е од ограничено траење (гревот) го цениме тоа за уште една грешка во резонирањето на нашиот доктор. Аллах им вели за вечните казненици, кога побарале да бидат вратени на овој свет, па да работат поинаку:

“...а кога би биле вратени, сигурно повторно би се вратиле на она што им било забрането. Тие навистина се лажговци...” (Ел-Енам, 28), т.е. нивното грешење не е ограничено со време. Тоа е постојано својство кое би се повторувало, како што се гледа од ајетот; а кога би биле вратени, тие сигурно повторно би се вратиле на она што им било забрането. Тие навистина се лажговци. Нивмиот грев не е значи некаков моментен пад или ситуација во која се нашле. За нив Аллах џ.ш. вели на едно друго место во к*р’анот:


„Тој ден кога Аллах ќе ги проживее сите тие на Него ќе му се колнат и ќе сметаат дека со тоа нешто постигнале и здобилее Тие навистина се лажговци” (Ел-Муџаделе, 18).

Од наведениот ајет се назира еден друг вид на одлучност и предизвик од страна на казнетите, кој оди до таму да тие се соочуват со Аллах џ.ш. со своите лаги и лажни заклетви и тоа на денот на пресметувањата, на денот кога ќе бидат кренати сите завеси. Тоа е знак на крајно насилство. Не сме овде веќе со грев со ограничено траење, туку пред грев чие траење е вечно и пред душа која во себе носи вечно зло. Оттука и вечната казна за нив. За тоа јасно зборува и ајетот од к*р’анот:

„И тие нема да излезат од џехеннем” (Ел-Бекаре,168). А Ибн Ареби вели:„Милоста за овие е што ќе се навикнат на огинот. И таа во пеколот ќе им биде погодна средина”.

Без сомнеж постои сродност помеѓу злобните души и огинот. Некои од нив се всушност факели од завист, љубомора, омраза, страст, сите својства на огинот. Ниту еден миг не се, а да не распламнат војна и разгорат огин, зошто огинот е нивно скривалиште и нивна природа. И на таквите души одредиште ќе им биде џехеннемот, кој е праведен за нив. Тоа е поставување на работите на вистинско место. Кога по некаков случај на таквите души џеннетот би им бил засолниште, тие не би го почувствувале(не би им одговарал).

Зарем тие не одбиле спокој на земјата?

Треба џеннетот и џехеннемот да се разберат во најширока смисла. Огинот во пеколот не е согорителен. Спалувањето на него не е како на овој свет. Бог вели деке неверниците се казнети со џехеннемскиот огин и во него ќе се колнат едни со други. Во неа постои стебло кое дава плод. Тоа стебло се вика Зеккум. Со корења до дното на џехеннемот. Постои и џехеннемска вода која ќе биде пијалок на казнетите.

Тој огин во кој се наоѓа стебло и во кој има вода, секако е нешто поразличен од овосветскиот.

„Кога еден народ ќе влезе во огинот ќе ја проколнува сестрата. И конечно кога во џехеннемот ќе се испособерат сите, последната ќе и каже на првата:- „Наш Создателу, овие не одведоа во заблуда, па дај им двојна казна!-Бог на тоа ќе каже-Секој ќе има двојна казна, но вие тоа не го знаете” (Ел-Е’араф, 38). И тие во џеххенемот, а тоа е ватра, ќе зборуваат.

(“...чиво е гориво луѓето и камењата?”)(Ел-Бекаре,24).

Огинот за кој досега стана збор спаѓа во гајбот на нештата. Она што е кажано за него е само симболично.

Не смее ова да се разбере така како ние да ги одрекуваме телесноста и сетилноста, а ја признаваме душевната казна. Телесната казна постои и не е дозволено во неа да се сомнева. Ние веруваме во нејзиното постоење. Ние само тврдиме дека дека поединечностите на тоа страдање и нејзиниот начин и сите детални описи , сепак ни се потполно непознати и неспознајни. По она како к*р’анските показанија ни се претставуваат можеме да заклучиме дека тоа не е вообичаениот огин за кој знаеме, какви што ќе бидат и телата што ги знаеме, секако поинаку од овие наши овоземски тела...

Тоа истото се однесува и на џеннетот. Не е тоа пазар на зеленчук, хурми, шипки, грозје...Сите тие к*р’ански описи на џеннетот се всушност симболи и носење на пример и приближување на разбирањето:

„Примерот на џеннетот кој е ветен мутекијам, е во кој се реките, чива вода е со непроменета питкост и реки од млеко, чив вкус не се менува” (Мухаммед, 15). „Пример на џеннет” т.е. ние донесуваме пример со кој сакаме да ти го приближиме разбирањето на џеннетот, а неговата сушност и поединечностите не ни се откриени во детали.

„Па ниедна душа не знае што им е сокриено, што ќе ги развесели нив како награда за она што го сториле”.(Ес-Сеџде, 17).

„..на џеннетот, чија широчина ги опфаќа небото и земјата..”(Али Имран, 133).

Значи, не е можно џеннетот да биде само бавча .

„..и изобилието од овошје, кое никогаш не исчезнува и кое не се забранува” (Ел-Вакиату, 19). Тоа овошје е поинакво од нашето, кое исчезнува и се забранува.. и вино:

„Од него нема да ве боли главата, ниту телото ќе ви слабее” (Ел-Вакиату, 32). Тоа вино е поинакво од нам познатото, кое удира во глава и ја зашеметува главата.

За џеннетлиите к*р’анот вели:

„Ние од нивните гради ја извлековме омразата” (Ел_Е’араф, 43). Овде душите се прочистени на начин кој ни е непознат.


Џеннетот е, исто така, гајб, значи нам непознато нешто. Кога го констатираме ова тогаш со тоа не одрекуваме ниту едно телесно уживање. Ние веруваме дека џехеннемот е телесно и душевно страдање, но она што сакаме овде особено да го подвлечеме е тоа дека поединостите на овој благодет и страдање, како и самиот начин како ќе биде тоа ни се непознати. Џеннетот не е ниту пазар на секакво овоштие и зеленчук, а не е ни џехеннемот печка за пржење на месо.

Казнувањето на Ахиретот не е покажување на сила од страна на Бога џ.ш. над Неговите робови, туку е чистење, претставување, исправање и милост:

„Нема Аллах да ве казни, ако вие Му бидете благодарни и ако верувате” (Ен-Ниса, 147).

Основата е значи неказнувањето.


Аллах џ.ш. нема да го казни вистинскиот верник. Тој ќе го казнува оној кој е суров и кој Го порекнува и за чие упатување не можеле да помогнат сите средства и начини на упатување, запознавање и вразумување:

„И сигурно Ние ќе им дадеме да ја сетат полесната казна пред најголемата, за да се повратат” (Ес-Сеџде, 21).


Божјето одредение е тоа овие да ја сетат полесната казна на овој свет за да се пробудат по долго спиење, да се протресат по долго затапување и дремкање („за да се повратат”).

Ако не помогнат овие средства и ако оној кој го одрекува Бога и понатаму продолжи да го одрекува, тогаш не останува ништо друго освен негово соочување со вистинската казна за да ја спознае .. а запознавањето на Вистината е всушност, милост. Кога Бог би ги оставил во нивното слепило, во нивното незнаење и би ги запоставил, во самата Негова одлука би имало насилство, а Бог е чист од тоа. Изложување на огин на оние кои го заслужиле тоа е навистина внимание кон нив. Бидејќи сите Божји дела се милост. Тој кон оние кои го заслужиле џехеннемот е милозлив на тој начин што им го дал, на тој начин ги поучил. А кон оној што го спознал и верувал милозлив е воведувајќи го во ветениот му џеннет, кој му припаѓа како чест и признание од страна на неговиот Создател и Господар.


„Ќе го казнам со Мојата казна оној кого сакам, но мојата милост опфаќа се” (Ел-Е’арат, 156). Тој значи направил Неговата милост да опфаќа се, па и казната Негова. Да го прашаме сега пријателот дали Бог би бил, по неговото мислење, поправеден ако ги изедначил насилниците со оние на кои насилството им било сторено, убијците со нивните жртви, па сите еднакво ги наградил на оној свет? Дали би било праведно, по мислењето на докторот, да се израмни црното со белото? На оние кои ја исклучуваат Божјата казна им го упатуваме следното прашање: Зарем Бог навистина не не казнува уште на овој свет? Што се староста, болеста, ракот, ако не се казни, но на еден одреден поинаков начин.

Кој е творецот на микробитее? Зарен не е тоа опомена и предупредување дека сме пред Бог кој може да ни прати казна.

Д-р Мустафа Махмуд




-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 01:59
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

 Ako mozhelo vinoto da bide halal za Isus, mozhe barem po malu da bide i za nas. Osobeno ako e dobro i ako ne pieme premnogu... i ako se napieme vaka zaedno, kako dobro drushtvo...

 
Ne moze bratce, toa Allah go zabranil vo k*ran casen,, i Isa da bide sega na zemjava medzu nas i on nema da pie jer sega e zabranetoнамигнување



Mozhebi zatoa mnogu lugje sakaat da ostanat hristijani ?

Tamu ne im e zabraneto da pijat, tuku da se opijanuvaat.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 02:02
Dosta zafrkancii ,vreme e za spienje!
Allah-Bog neka e so vas!

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 02:06
efendija, dobra ideja, tvojot tekst za Rajot ke go prochitam utre. Pochetokot mi se dopagja... Eeee kolku mnogu mi se dopagja !!!

Svevishniot neka vi dade miren i spokoen son!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 02:09
Mozhebi zatoa mnogu lugje sakaat da ostanat hristijani ?

Tamu ne im e zabraneto da pijat, tuku da se opijanuvaat.
 
 
 
Sekoj ima sloboda na razum, pa neka ostane onamu kade sto smeta deka e najdobro za nego,, samo nego neka mu bide dobro i na ovoj svet i na ahiretнамигнување
 
Allah neka bide i so tebe efendi


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 05:22
***


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 06:10
Mnogu interesna anegdota zidarski i blagodarnost od moja strana sto ja spodeli so nas, osobeno bidejki e lcino iskustvo.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Anthony
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 08:42
Biblija nas ne uchi ne samo deka postoi zivot posle smrtta tuku deka sekoj shto povberuval vo slovoto na Isus se zdobil so vechen zivot

Koj kje odi vo rajot? Onie shto go sledat sinot Bozji ili i onie shto mu poveruvale na "islamskiot prorok"?

Muhamed umrel 8juni632 vo Medina. Mnogu muslimani mu odat na grobot i den deneska za da mu oddadat pochest

Da podledneme sto ni veli Isus Hristos sinot Bozji vo knigata na Otkrovenieto (vo koja g-din Zidarski mozel da vidi samo pienje) obrakjajki mu se na sveti apostol Jovan:
"Toj shto zivee! Bev mrtov , no, eve , ziveam za vek i vekov i gi imam kluchevite na podzemjeto"

Kakva li razlika pomegju ovie dvajca!!!

Razlika - takva shto nema nikakva smisla da se sporduvaat sinot Bozji i obichen smrtnik. Povtoruvam : edniot umrel i lezi vo grobot vo megjuvreme skapal mu ostanale samo koskiete i si go cheka sudniot den a sinot Bozji e ziv i ke dojdi na sudniot den vo uloga na Sudija!!!


-------------
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!


Постирано од: Sahih Bukhari
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 09:27
Telata na Bozjite glasnici ne skapuaat nikogash, imash i dokaz za toa:
Teloto koe e izlozeno vo muzejot vo london za koe se tvrdi deka e telo na potonatiot faraon od vremeto na Mojsej...

E sega za ova k*ranot pred 14 vekovi veli:
Deneska te unishtivme, no ke go spasime tvoeto telo da bide kako dokaz za pokolenijata koi sleduvaat...
(Allah da mi oprosti ako pogreshni citirav)

I ova navistina se potvrdi.
Epa shtom mozelo teloto na faraonot poveke od 3000 godini da bide zacuvano, zashto da nemoze i telata na Bozjite glasnici da bidat zacuvani???

Nemoj da meshash sega Mumificiranje, toa ne igra golema uloga, iljadnici drugi tela bile Mumificirani no neostanale zacuvani do deneshen den, kako shto e slucajot so teloto na faraonot od vremeto na Musa.



A kade e grobot na Isus????


-------------
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 09:45
Pa neli Isus spored hristijanskoto veruvanje voskresnal Sahih. Ako go barash negoviot grob, togash toj e prazen, a ako go barash Isus, togash, spored hristijanstvoto, mozhebi ke go vidish koga ke go napushtish ovoj svet, neli?

E sega, spored tvoeto veruvanje Isus ne umrel i ne voskresnal. Ako e taka, togash jas tebe te prashuvam, kade e negoviot grob ????

I ova go prashuvam sosem seriozno, ne ironichno.

Prashanje do site muslimani na podforumov:

Kade e Isusoviot grob?

Ajde, bidejki ova e off-topic, ke go stavam kako posebna tema.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Sahih Bukhari
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 09:50


Za podetalni informacii procitaj ushte ednash vo temata Isusovoto voskresenie i ke vidish kako gleda islamot na Isus, a biblijata go potvrduva istoto.


Poraka od Messenger: mora da te editiram poradi nachinot na izrazuvanje. Vnimavaj sledniot pat kako se obrakajash do chlenovite.

-------------
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!


Постирано од: connected
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 12:16
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ne bezgresni,ce odat i gresni vernici otkako ce si ja isluzat kaznata,no nema NIKAKO da odat nevernici,koi ne veruvale vo Boga!


овој цитат од Библијата (Матеј 25) еднаш го употребив во друга тема, но сега ќе го пастирам пак, се надевам дека ќе ја сфатите поентата намигнување

31...А кога ќе дојде Синот Човечки во Својата слава и сите свети ангели со Него, тогаш ќе седне на престолот на славата Своја,

32 и ќе се соберат пред Него сите народи, па ќе ги оддели едни од други, како што ги одделуваа овците од козите;

33 и ќе ги постави овците од Својата десна страна, а козите од левата.

34 Тогаш Царот ќе им каже на оние што Му се од десната страна: ,Дојдете, благословени од Мојот Отец; наследете го царството, подготвено за вас од почетокот на светот;

35 зошто гладен бев и Ми дадовте да јадам; жеден бев и Ме напоивте, странец бев и Ме примивте;

36 необлечен бев и Ме облековте; болен бев и Ме посетивте; во затвор бев и дојдовте кај Мене.`

37 Тогаш праведниците ќе Му одговорат и речат: ,Господи кога Те видовме гладен и те нахранивме или жеден и Те напоивме?

38 Кога Те видовме странец и Те прибравме, или необлечен и Те облековме?

39 Кога Те видовме болен, или во затвор и Те посетивме?`

40 А Царот ќе им одговори и ќе им рече: , Вистина, ви велам: доколку сте го направиле тоа за еден од овие Мои најмили браќа, за Мене сте го направиле.`

41 Тогаш ќе им каже и на оние што се од левата страна:Бегајте од Мене, проклети, во вечен оган, приготвен за Ѓаволот и неговите ангели!

42 Зашто, гладен бев и не Ми дадовте да јадам; жеден бев и не Ме напоивте;

43 странец бев и не Ме прибравте; необлечен бев и не Ме облековте; болен и во затвор бев и не Ме посетивте.`

44 Тогаш тие ќе Му одговорат и речат: Господи, кога Те видовме гладен, или жеден, или странец, или необлечен, или болен, или во затвор-не Ти послуживме?

45 Тогаш ќе им одговори и рече: Доколку не сте го направиле тоа за еден од овие најмили браќа ни за Мене не сте го направиле.`

46 И тие ќе отидат во вечна мака, а праведниците - во живот вечен.

`




-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 12:19
 среќа


-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 12:45
Меssenger, да не се загрижи за себеси каде ќе одиш? голема%20насмевка



-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 20:09
Originally posted by vd vd напиша:

Меssenger, да не се загрижи за себеси каде ќе одиш? голема%20насмевка


Ne prijatelu moj, toa navistina voopshto ne mi padna na um.

Ako bev zagrizhen za neshto takvo, ke stanev nechij vernik, neli?

Jas sum samo na godishen odmor...   

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 20:17
vo rajot odat site samo sho nikoj toa nema da go znae
raj e da si del od ova planeta



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 20:26
vo rajot odat site samo sho nikoj toa nema da go znae
raj e da si del od ova planeta
 
 
anakin, a kade se tie sto bile del od ovaa planeta?


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 17:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

[

Mozhebi zatoa mnogu lugje sakaat da ostanat hristijani ?

Tamu ne im e zabraneto da pijat, tuku da se opijanuvaat.
Izvini vaka, no ne mozes da se bocnes a da ne ti vleze, iglata.


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 17:26
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

[Mozhebi zatoa mnogu lugje sakaat da ostanat hristijani ? Tamu ne im e zabraneto da pijat, tuku da se opijanuvaat.


Izvini vaka, no ne mozes da se bocnes a da ne ti vleze, iglata.


Nekoj mozhe, a nekoj ne mozhe. Ne se site isti. Bog ne napravil site razlichni i ako nekoj ne e sposoben da bide razumen ne treba da se sankcioniraat onie koi mozhat.

Gledash sega kade lezhi problemot so prisiluvanjeto na prifakjanje bilo kakov detalen zakon na zhiveenje i kontroliranje na istiot so policija ?

Od ova poednostavno objasnuvanje na toj problem ne mozham da ti dadam. Do tebe e da go razbresh i da go prifatish ili da gi zatvorish ochite i da si prodolzhish po stariot pat. Mozhesh da bidesh sreken i na dvata nachina, no golema razlika e shto ke odberesh: sloboden kako sto te sozdal Svevishniot ili pod kontrola na nakoi normi i zakoni koi se doneseni za tebe ako ne znaesh kako samiot da se odnesuvash.

Mnogu ednostavno i jasno.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 17:31
-" Rajot e tamu kade shto sum jas"-          
                                        
Voltaire














-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 17:35
бла%20блаFILOZOFIJAбла%20бла

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 17:44
Ne e filosofija.....jas go GLEDAM.



-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 18:29
VO RAJOT E ZGODNO DA SE ODI ZARADI KLIMATA
A VO PEKOLOT - ZARADI DRUSTVOTOзабава


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 18:38
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

vo rajot odat site samo sho nikoj toa nema da go znae
raj e da si del od ova planeta
 
 
anakin, a kade se tie sto bile del od ovaa planeta?



pa stanale del od ova prekrasna planeta narecena GAYA,Earth, Zemja, Terra големо%20гушкање


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 19:12
brat,...nie dvajca si imame rezervirano za tamu ,..neli?,....среќа

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 19:15
ТОЈ ШТО ЌЕ УСПЕЕ ДА КУПИ БИЛЕТ ЗА ВРЕМЕ НА ЖИВОТОТ

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: connected
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 19:27
така е среќа

-------------


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 22.Јануари.2008 во 23:22
Originally posted by Pustinski-Lav

vo rajot odat site samo sho nikoj toa nema da go znae
raj e da si del od ova planeta
 
 
anakin, a kade se tie sto bile del od ovaa planeta?



pa stanale del od ova prekrasna planeta narecena GAYA,Earth, Zemja, Terra големо%20гушкање
 
 
Toa ce go posakas navistina da bide taka, jasno mi e mene,, ama za TVOJA ZAL ce bide onaka kako sto SEMOCNIOT(ALLAH) KAZALсреќа
 
 


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 00:18
Аааааааааајјјјј, и оваква тема имет, кој ќе ишол у рајо, и това некој овде го знаел, ај шчо умни љуѓе имет на форумо. Е кој де кој, кој ќе ојт?

Мусљамините се знајт
оти они највише овде се бора
за место горе да створа....



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 00:23
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

Originally posted by Pustinski-Lav

vo rajot odat site samo sho nikoj toa nema da go znae
raj e da si del od ova planeta
 
 
anakin, a kade se tie sto bile del od ovaa planeta?



pa stanale del od ova prekrasna planeta narecena GAYA,Earth, Zemja, Terra големо%20гушкање
 
 
Toa ce go posakas navistina da bide taka, jasno mi e mene,, ama za TVOJA ZAL ce bide onaka kako sto SEMOCNIOT(ALLAH) KAZALсреќа
 
 



semokjniot neznam so ti kazalголема%20насмевка
ako slucajno si zamislil deka neso ti kazal i ubo e tamu za tebe- so cekas
pobrzajгазење%20од%20смеење - po moznost soberi i po put nekoj
ako neznaes kako se pravi toa
pogledni CNN




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 00:43
semokjniot neznam so ti kazalголема%20насмевка
ako slucajno si zamislil deka neso ti kazal i ubo e tamu za tebe- so cekas
pobrzajгазење%20од%20смеење - po moznost soberi i po put nekoj
ako neznaes kako se pravi toa
pogledni CNN
 
 
 Slobodno da si se smees, ama i tebe ti e jasno deka na toa smejaloto eden den ce mu dojde krajot..голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
   Odreden e denot za tamu, jas ne mozam ni da go zabrzam ni da go zabavam, toa sto bilo voljata od Allah toa ce bide, i jas sum zadovolen so toa......a ti zivej vo mectaaenja i vo nadez kako za sekogas da bi ostanal na ovoj svetтага


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 00:45
Денот је одреден за сите ами кој све па вија да зборвите кој че одел в рајо а кој не, кој имет право да бидит судија ушче овде?


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 01:42
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

ТОЈ ШТО ЌЕ УСПЕЕ ДА КУПИ БИЛЕТ ЗА ВРЕМЕ НА ЖИВОТОТ
 
toj sto ke uspee da kupi bilet za vreme na zivotot, go ima rajot i tuka, na zemjata.
SAMO DOBRITE LUGJE SE SREKNI


-------------
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 10:26
Samo monoteistite na koi kje im se smiluva Bog.

-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 11:33
изненадување....ПОСТОИ ТАКВО НЕШТО??....КАДЕ Е БЕ ТОА...?....ЕВЕ ЈАС,МОЖЕ?чекање

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 12:55
Kako ne Zagore,zemi si go so tebe maliot Ciko(znaes koj e) i "Preko Darkvuda do Dzenneta".

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 12:57
Originally posted by efendija efendija напиша:

Kako ne Zagore,zemi si go so tebe maliot Ciko(znaes koj e) i "Preko Darkvuda do Dzenneta".
 
 ..И,ШТО.....?МИСЛИШ СЕ ПЛАШАМ...АБЕ РАЈ ЕЈЈЈЈ,НЕ Е ТОА РЕАЛНОСТ...!!!намигнување


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 12:59
Si ja znaes ti rabotata pa neli si:DUH SA SEKIROM?

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 13:02
Originally posted by efendija efendija напиша:

Si ja znaes ti rabotata pa neli si:DUH SA SEKIROM?
 
...САМО ИМА МАЛ ПРОБЛЕМ!!!...КЕ ТРЕБА НЕКОЈ ДА МИ ГО ПОКАЖЕ ПАТОТ ДО ТАМУ..НЕКОЈ ШТО ПОВЕЌЕ СЕ РАЗБИРА ВО ТОА.........ТИ ПОВЕЌЕ ЗНАЕШ КАКО СЕ ВИКА ,НЕ МИ ТЕКНУВА СЕГА.....


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: VE007MK
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 13:54
JAS mislam i znam,mozebi vas bi vi izgledalo smesno i neverojatno,no sigurno znam,deka covek koga iskreno ke se pokae za svoite grevovi,a site gresime,deka se cuvstvuva poblisku do Bog,i pravejki ponatamu vo zivotot dobri raboti za koi ne baras vozvrat,ke go pocustvuvas toj Blagoslov.                             ne velam deka nema da se slucuvaat losi raboti,no toa ke te krsi Djavolot i ke te stava vo iskusenie da se odkazes od BOG,kade sto samo ti treba da se sprotistavis i veruvas.Veruvajte mi jas sum od onaa kategorija na ludje sto najmalku bi trebalo da veruva,bidejki na svoja koza imam mn. pocustvuvano i mn. raboti me sramnija so zemja,no samo BOG znae deka VERUVAM

-------------
Мудриот човек не го кажува сето она што го мисли,но го мисли добро она што ке го каже!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 14:03
da,da,......znam!среќа

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 15:04
Originally posted by VE007MK VE007MK напиша:

JAS mislam i znam,mozebi vas bi vi izgledalo smesno i neverojatno,no sigurno znam,deka covek koga iskreno ke se pokae za svoite grevovi,a site gresime,deka se cuvstvuva poblisku do Bog,i pravejki ponatamu vo zivotot dobri raboti za koi ne baras vozvrat,ke go pocustvuvas toj Blagoslov.                             ne velam deka nema da se slucuvaat losi raboti,no toa ke te krsi Djavolot i ke te stava vo iskusenie da se odkazes od BOG,kade sto samo ti treba da se sprotistavis i veruvas.Veruvajte mi jas sum od onaa kategorija na ludje sto najmalku bi trebalo da veruva,bidejki na svoja koza imam mn. pocustvuvano i mn. raboti me sramnija so zemja,no samo BOG znae deka VERUVAM
 
 
 
...ДА БЕ,ЕВЕ И ЈАС СИ ЗНАМ ПО МЕНЕ...ТАКА Е.....голема%20насмевка


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 15:53
site koi shto ke "trgnat" natamu,...ke se iznenadat koga ke ostanat na,..."ulica"!голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 23.Јануари.2008 во 16:36
pozdrav od rajot! :) (hint: ziv sum)


Постирано од: VE007MK
Датум на внесување: 24.Јануари.2008 во 00:22
Jas ne sim ,,trgnal,,kako sto Vie ateistite toa go narekuvate,no se nadevam deka ke imate vreme da se najdete sebe,zal mi e sto taka mislite,a covek ne znae uste kolku mu ostanalo od zivotot,a da ne bide kasno.Koga l;icno bi me poznavale ke go smenite mislenjeto,bidejki sum licnost sto cvrsto stoi na zemja i ne bi bil-a tolku hrabar-hrabra ubavo kazano:ATEIST E ISTO KAKO DA SI DALTONIST,no sepak sekoj si ima pravo na mislenje,i pocituvam.

-------------
Мудриот човек не го кажува сето она што го мисли,но го мисли добро она што ке го каже!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk