IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Анемија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Анемија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Анемија
    Испратена: 17.Јануари.2008 во 19:29
dali sekogas mora da postoi pricina za gubenje na hemoglobinot vo eritrocitite?
 
 
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 12:55
da, sekogas , obicno toa se slucuva poradi nekoi bolesti , gubenje na pogolema kolicina na krv .... anemijata pokraj so lekovite za zelezo se leci so sto pocesto izleguvanje na svez vozduh, na planina so ishrana na hrana koja sodrzi zelezo vo kombinacija so C vitamin ( lekja, spanakj, cveklo itd... )
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 21:15

fala butel...големо%20гушкање

 
i dali se sto e crveno vistinasodrzi zelezo?
 
deka crvenata boja doagja od oksidacijata na zelezoto so kislorodot t.e. deka oksidot e crven>? збунетост
Кон врв
snegulka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај snegulka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 11:54

Симптоми на анемија


Анемијата обично долго време е без симптоми се додека не стане изразена. Најчестите симптоми кои се појавуваат се умор и чувство на слабост, вртоглавица, и чувство на нестабилност.

Како анемијата станува поизразена се јавуваат и недостаток на воздух, чувство на гушење, палпитации(чувство на забрзана работа на срцето), главоболки, болки во јазикот и непцата и кршливост на ноктите. Овие луѓе обично изгледаат бледо.

Ризични групи


Секој може да стане анемичен. Најчесто се зафатени жените во продуктивна возраст, мажи и жени над 65 годишна возраст, мали деца  и тинејџери. Најчеста причина е лошата исхрана, недоволното внесување на железо, витамин Б12 и фолна киселина.
Особено бремените жени мора да внимаваат како и вегетаријанците за да внесат доволна количина железо од другите прехрабени продукти, со оглед на тоа дека месото е главен извор на железо.
Храна богата со хранливи материи:
Железо: црвено месо, црн дроб, зеленчук-посебно спанаќ, сардини,  црн леб  
Vitamin B12: месо, живина, риба, јајца, млеко, сирење, црн леб
Фолна киселина: броколи, ореви, лешници и тн.  
 
Причини за анемија
  • недостаток на железо: мал внес со исхрана, крварење
  • хронична болест: реуматоиден артритис, бубрежна болест  
  • акутно крварење: траума, прскање на чир во желудникот   
  • оштетување на коскената срцевина: леукемија, апластична анемија   
  • недостаток на витамин B12 или фолна киселина  
  • хемолиза (разградување на еритроцитите во крвта)-наследни бoлести


Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 00:08
Originally posted by belichka belichka напиша:

fala butel...големо%20гушкање


 

i dali se sto e crveno vistinasodrzi zelezo?

 

deka crvenata boja doagja od oksidacijata na zelezoto so kislorodot t.e. deka oksidot e crven>? збунетост


Da crvenata hrana sodrzi zelezo, no i zelenata , spanak, obicnata mlecka sodrzi mnogu poveke zelezo od spanakot, isto taka i lekjata. Megjutoa mnogu e vazno da se konzumira so vitamin c .

Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2009 во 22:16
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=139940
 
Krv može
da odahne!
 
lek za leukemija!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
soul... Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај soul... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 13:34
Anemija i onesvestuvanje ... dali idat zaedno?
Nizok pritisok, slabost, ...
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 22:18
Идат заедно и тоа како........
МИР со сите
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 16:27
Originally posted by soul... soul... напиша:

Anemija i onesvestuvanje ... dali idat zaedno?
Nizok pritisok, slabost, ...


Apsolutno...namalen apetit,chuvstvo na opshta slabost,krshlivi nokti,gubenje na ramnotezhata koja mozhe da rezultira so kolaps(onesvestuvanje) se simptomite koi ukazuvaat na anemija.Proveri si kompletna krvna slika so serumsko zhelezo.
Кон врв
sunshine_baby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 256
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sunshine_baby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2009 во 17:29
Se nadevam ke pomogne nekomu...mene mi pomogna i uste mi pomaga...Feroglobin B12,okolu 500 denari,go ima vo Zegin...cuda pravi,barem kaj mene!Ne odi na recept i e kako dodatok vo ishrana...odlicen e!
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2009 во 18:41
Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

Se nadevam ke pomogne nekomu...mene mi pomogna i uste mi pomaga...Feroglobin B12,okolu 500 denari,go ima vo Zegin...cuda pravi,barem kaj mene!Ne odi na recept i e kako dodatok vo ishrana...odlicen e!


Feroglobinot e odlichen preparat,so fantastichen sostav na site vitamini i minerali,no toj moze da pomogne vo sluchai kade ima   anemija od poblag tip.Preporachliv za deca vo pubertet koga im treba pogolem vnes na zelezo,kaj zeni za vreme na bremenost i kaj zeni so obilni mesechni krvarenja.
Кон врв
cupeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cupeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 12:12
prv znak deka se slucuva nesto vo teloto,
deka po iks vreme ke se pojavi nekoe zaboluvanje,
pocnuva so anemija
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 15:00
kako da go popravam serumskoto fe?
se probav i prirodno i vestacko...a hgb mi e ok
aj mislenje vase pls?
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2009 во 23:29
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

kako da go popravam serumskoto fe?
se probav i prirodno i vestacko...a hgb mi e ok
aj mislenje vase pls?Anita iako Hb-ot ti e vo red,niskoto serumsko zelezo kazuva deka imash prazni eritrociti i potrebno e da vnesesh zelezo pokaj so ishrana i vo tabletarna forma  zaedno so vit C,za podobra  apsorpcija na zelezoto.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.