Испечати | Затвори го прозорот

Анемија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11584
Датум на принтање: 29.Март.2024 во 15:50
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Анемија
Постирано од: belichka
Наслов: Анемија
Датум на внесување: 17.Јануари.2008 во 19:29
dali sekogas mora da postoi pricina za gubenje na hemoglobinot vo eritrocitite?
 
 



Коментари:
Постирано од: butel2
Датум на внесување: 18.Јануари.2008 во 12:55
da, sekogas , obicno toa se slucuva poradi nekoi bolesti , gubenje na pogolema kolicina na krv .... anemijata pokraj so lekovite za zelezo se leci so sto pocesto izleguvanje na svez vozduh, na planina so ishrana na hrana koja sodrzi zelezo vo kombinacija so C vitamin ( lekja, spanakj, cveklo itd... )


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 19.Јануари.2008 во 21:15

fala butel...големо%20гушкање

 
i dali se sto e crveno vistinasodrzi zelezo?
 
deka crvenata boja doagja od oksidacijata na zelezoto so kislorodot t.e. deka oksidot e crven>? збунетост


Постирано од: snegulka
Датум на внесување: 06.Март.2008 во 11:54

Симптоми на анемија


Анемијата обично долго време е без симптоми се додека не стане изразена. Најчестите симптоми кои се појавуваат се умор и чувство на слабост, вртоглавица, и чувство на нестабилност.

Како анемијата станува поизразена се јавуваат и недостаток на воздух, чувство на гушење, палпитации(чувство на забрзана работа на срцето), главоболки, болки во јазикот и непцата и кршливост на ноктите. Овие луѓе обично изгледаат бледо.

Ризични групи


Секој може да стане анемичен. Најчесто се зафатени жените во продуктивна возраст, мажи и жени над 65 годишна возраст, мали деца  и тинејџери. Најчеста причина е лошата исхрана, недоволното внесување на железо, витамин Б12 и фолна киселина.
Особено бремените жени мора да внимаваат како и вегетаријанците за да внесат доволна количина железо од другите прехрабени продукти, со оглед на тоа дека месото е главен извор на железо.
Храна богата со хранливи материи:
Железо: црвено месо, црн дроб, зеленчук-посебно спанаќ, сардини,  црн леб  
Vitamin B12: месо, живина, риба, јајца, млеко, сирење, црн леб
Фолна киселина: броколи, ореви, лешници и тн.  
 
Причини за анемија
  • недостаток на железо: мал внес со исхрана, крварење
  • хронична болест: реуматоиден артритис, бубрежна болест  
  • акутно крварење: траума, прскање на чир во желудникот   
  • оштетување на коскената срцевина: леукемија, апластична анемија   
  • недостаток на витамин B12 или фолна киселина  
  • хемолиза (разградување на еритроцитите во крвта)-наследни бoлести




-------------
http://www.glitter-graphics.com">


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 11.Март.2008 во 00:08
Originally posted by belichka belichka напиша:

fala butel...големо%20гушкање


 

i dali se sto e crveno vistinasodrzi zelezo?

 

deka crvenata boja doagja od oksidacijata na zelezoto so kislorodot t.e. deka oksidot e crven>? збунетост


Da crvenata hrana sodrzi zelezo, no i zelenata , spanak, obicnata mlecka sodrzi mnogu poveke zelezo od spanakot, isto taka i lekjata. Megjutoa mnogu e vazno da se konzumira so vitamin c .



Постирано од: nelson
Датум на внесување: 13.Март.2009 во 22:16
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=139940 - http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=139940
 
Krv može
da odahne!
 
lek za leukemija!


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: soul...
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 13:34
Anemija i onesvestuvanje ... dali idat zaedno?
Nizok pritisok, slabost, ...


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 21.Април.2009 во 22:18
Идат заедно и тоа како........

-------------
МИР со сите


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 16:27
Originally posted by soul... soul... напиша:

Anemija i onesvestuvanje ... dali idat zaedno?
Nizok pritisok, slabost, ...


Apsolutno...namalen apetit,chuvstvo na opshta slabost,krshlivi nokti,gubenje na ramnotezhata koja mozhe da rezultira so kolaps(onesvestuvanje) se simptomite koi ukazuvaat na anemija.Proveri si kompletna krvna slika so serumsko zhelezo.


Постирано од: sunshine_baby
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 17:29
Se nadevam ke pomogne nekomu...mene mi pomogna i uste mi pomaga...Feroglobin B12,okolu 500 denari,go ima vo Zegin...cuda pravi,barem kaj mene!Ne odi na recept i e kako dodatok vo ishrana...odlicen e!


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 18:41
Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

Se nadevam ke pomogne nekomu...mene mi pomogna i uste mi pomaga...Feroglobin B12,okolu 500 denari,go ima vo Zegin...cuda pravi,barem kaj mene!Ne odi na recept i e kako dodatok vo ishrana...odlicen e!


Feroglobinot e odlichen preparat,so fantastichen sostav na site vitamini i minerali,no toj moze da pomogne vo sluchai kade ima   anemija od poblag tip.Preporachliv za deca vo pubertet koga im treba pogolem vnes na zelezo,kaj zeni za vreme na bremenost i kaj zeni so obilni mesechni krvarenja.


Постирано од: cupeto
Датум на внесување: 30.Јуни.2009 во 12:12
prv znak deka se slucuva nesto vo teloto,
deka po iks vreme ke se pojavi nekoe zaboluvanje,
pocnuva so anemija

-------------
Vo zivotot pola zdravje go trosime za pravenje pari,a posle parite gi trosime za zdravjeto,pa ne e podobro da se uziva vaka ?


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 04.Јули.2009 во 15:00
kako da go popravam serumskoto fe?
se probav i prirodno i vestacko...a hgb mi e ok
aj mislenje vase pls?


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 23.Август.2009 во 23:29
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

kako da go popravam serumskoto fe?
se probav i prirodno i vestacko...a hgb mi e ok
aj mislenje vase pls?



Anita iako Hb-ot ti e vo red,niskoto serumsko zelezo kazuva deka imash prazni eritrociti i potrebno e da vnesesh zelezo pokaj so ishrana i vo tabletarna forma  zaedno so vit C,za podobra  apsorpcija na zelezoto.


Постирано од: ana sk
Датум на внесување: 23.Август.2009 во 23:45
pocetok na leukemija simptomi?

-------------
...moze ne sum sovrsena ama sekogas sum jas...


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 24.Август.2009 во 21:34
Originally posted by renatax renatax напиша:


Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

kako da go popravam serumskoto fe?
se probav i prirodno i vestacko...a hgb mi e ok
aj mislenje vase pls?
Anita iako Hb-ot ti e vo red,niskoto serumsko zelezo kazuva deka imash prazni eritrociti i potrebno e da vnesesh zelezo pokaj so ishrana i vo tabletarna forma  zaedno so vit C,za podobra  apsorpcija na zelezoto.



Кога имаш намалено серумско железо тоа значи дека ти се мали резервите на жлезо во организмот, а штом велиш дека HB ти е добар, еритроцитите не ти се празни, напротив...

Јас еден период имав многу ниски вредности на серумското железо, ама и низок хемоглобин - тогаш ми помогнаа таблетите Ретафер (тоа беше пред повеќе од 6 години), не знам дали уште ги има во аптеките, ама провери... само едно ќе ти кажам, имаат лоша нуспојава - за кого-како, ама за мене лоша - ми отворија апетит, па додека ги пиев, се поправив скоро два конфекциски броја

во секој случај, што и да одбереш, било кој препарат Фероглобин, ретафер, ферум лек, ревита, спирулина - секогаш треба да биде заедно со витамин Ц и мораш околу 6 месеци да го пиеш за да се нормализира состојбата...

моја препорака е фероглобин - само после еден месец ми се поправи крвната слика, т.е еритроцитите ми се „наполнија“ со хемоглобин

ова го зборувам не само како медицинско лице, туку и од лично искуство - со години сум анемична, поточно уште од кога добив менструација - во текот на првите години губев многу крв, па поради тоа и се јави анемијата... во секој случај, најдобро е да се изнајде вистинската причина за анемијата па соодветно да се лекува

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 24.Август.2009 во 21:36
Originally posted by ana sk ana sk напиша:

pocetok na leukemija simptomi?


обично слабост, вртоглавици, намален имунитет, лесните настинки се со поизразени симптоми, мислам дека и зголемени лимфни јазли се еден од раните симптоми...



-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 21.Октомври.2009 во 18:14
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

kako da go popravam serumskoto fe?
se probav i prirodno i vestacko...a hgb mi e ok
aj mislenje vase pls?








-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 21.Октомври.2009 во 23:35
Анемија е знак за сериозни заболувања
Симптомите настануваат постепено со манифестно бледило на кожа и видливи лигавици, вознемиреност, срцебиење - тахикардија, губење апетит

Анемија е намалена концентрација на хемоглобин (кај жените под 12 г /отсто, кај мажите под 14 г/ отсто ) во црвените крвни зрнца, што предизвикува и намалено снабдување на ткивата со кислород. Иако постојат неколку вида анемија, издвоени се заеднички симптоми и знаци - "светки" пред очите, поспаност, вртоглавица, зуење во ушите, губење способност за концентрација, брз замор, намалена работоспособност, срцебиење, мачнина, губење апетит, запек или пролив, нарушување на менструалниот циклус кај жените и губење на либидото кај мажите.

На преглед најчесто се открива и бледило на кожа најизразено на дланките и на ноктите, бледило на видливите лигавици (лигавица на уста, конјуктиви), забрзана работа на срце, неоргански (невин) шум во претсрцевиот предел.

Најчеста причина за анемија е недостаток од железо (нутритивна анемија), која се среќава кај деца во периодот на брз раст (доенчиња, мали деца, деца во пубертет, особено кај девојчиња). Причина за оваа анемија може да бидат различни крвавења од желудникот и цревата, како и од други органи. Жените што имаат обилни или долготрајни менструации страдаат од анемија. Многу лекарства од типот на аналгетици, антиревматици (средства против болки - андол, аспирин може да предизвикаат крвавење во желудник и црева, по што луѓето "стануваат" анемични. Анемија кај возрасните може да упатува на сериозно заболување. Затоа секогаш мора да се открие причината за слабокрвност пред да се почне со лекување. Во крвта се намалуваат хемоглобинот и серумското железо, а симптомите настануваат постепено со манифестно бледило на кожа и видливи лигавици, вознемиреност, срцебиење - тахикардија, губење апетит. Лекувањето се состои во менување на режимот на исхрана и отстранување на причината што ја предизвикала анемијата.

Орално се даваат препарати на железо. По нормализирање на крвната слика, препаратите се пијат уште четири до шест недели за да се наполнат резервите на организмот со железо.

Видови анемии
Недостаток од некои витамини како витамин Б12 и фолна киселина може да предизвикаат мегалобластна (пернициозна) анемија. Кај болните белките во очите пожолтуваат, а може да настане и потполно губење на осетот за допир. Овој вид анемија се лекува со витамин Б12 (инјекциона терапија), а кај тие што имаат недостаток од фолна киселина, витаминот се дава орално.

Предвремено разградување на еритроцити (хемолиза) доведува до хемолитичка анемија од различен степен. Проследена е со жолтица, зголемена слезинка, камен во жолчното кесе, а во потешки форми на болеста со зголемена температура, болки во стомак, намалено мокрење. Овој тип анемија може да е наследен или стекнат. Лекувањето е со трансфузии крв, а потоа се отстранува причината што предизвикала анемија.

Кај заболувања од хроничен карактер (белодробна туберкулоза, бронхиектазии, хронични апсцеси, хронични воспаленија на мочните патишта, загнојување на коски итн) доаѓа до појава на анемија. Преовладува симптоматологијата на основна болест со симптоми на анемија. Кај овие анемии прво се лекува основното заболување.


-------------


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 25.Октомври.2009 во 15:48
Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Originally posted by renatax renatax напиша:


Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

kako da go popravam serumskoto fe?
se probav i prirodno i vestacko...a hgb mi e ok
aj mislenje vase pls?
Anita iako Hb-ot ti e vo red,niskoto serumsko zelezo kazuva deka imash prazni eritrociti i potrebno e da vnesesh zelezo pokaj so ishrana i vo tabletarna forma  zaedno so vit C,za podobra  apsorpcija na zelezoto.



Кога имаш намалено серумско железо тоа значи дека ти се мали резервите на жлезо во организмот, а штом велиш дека HB ти е добар, еритроцитите не ти се празни, напротив...

Јас еден период имав многу ниски вредности на серумското железо, ама и низок хемоглобин - тогаш ми помогнаа таблетите Ретафер (тоа беше пред повеќе од 6 години), не знам дали уште ги има во аптеките, ама провери... само едно ќе ти кажам, имаат лоша нуспојава - за кого-како, ама за мене лоша - ми отворија апетит, па додека ги пиев, се поправив скоро два конфекциски броја

во секој случај, што и да одбереш, било кој препарат Фероглобин, ретафер, ферум лек, ревита, спирулина - секогаш треба да биде заедно со витамин Ц и мораш околу 6 месеци да го пиеш за да се нормализира состојбата...

моја препорака е фероглобин - само после еден месец ми се поправи крвната слика, т.е еритроцитите ми се „наполнија“ со хемоглобин

ова го зборувам не само како медицинско лице, туку и од лично искуство - со години сум анемична, поточно уште од кога добив менструација - во текот на првите години губев многу крв, па поради тоа и се јави анемијата... во секој случај, најдобро е да се изнајде вистинската причина за анемијата па соодветно да се лекува
fala  milaголемо%20гушкањеno sepak menzisot mi e ok samo neznam od shto moze da bide збунетост


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 25.Октомври.2009 во 15:56
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Анемија е знак за сериозни заболувања
SONCE MISLIS DEKA IMAM NEKOE ZABOLUVANJE SHTOM FE MI E 3изненадувањезбунетост


-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 10:07
Лек за слабокрвните

Анемијата предизвикана од недостаток на железо често се јавува кај децата, тинејџерите, жените со интензивни менструални крвавења и кај старите луѓе.

На сите кои патат од анемија им се препорачува исхрана со продукти кои содржат железо, покрај препаратите со железо кои им ги препишал лекарот.

Врз апсорпцијата на железото од продуктите влијаат многу фактори. Колку организмот ќе го искористи овој елемент зависи, пред се од формата на железото во продуктите. Така, железото во производите од животинско потекло многу подобро се апсорбира, за разлика од она во зеленчукот.

Апсорпцијата на железо од билките се подобрува ако во истиот оброк тоа се комбинира со продукти богати со железо од животинско потекло. Но при овие комбинации треба внимание зашто постојат продукти кои ја подобруваат апсорбцијата, но и такви кои ја забавуваат или отежнуваат.

Продукти кои ја инхибираат ( отежнуваат ) апсорпцијата на железо од другите продукти се спанаќот, црното вино, кафето, чајот, блитвата, сојата и соините производи.

Продукти кои ја подобруваат апсорпцијата се цитрусите ( портокал, лимон, грејфрут ), јагоди, брокули, домати, сок од домати, компир, зелена и црвена пиперка и бело вино.

Внесувањето 100 милиграми витамин Ц со јадењето може 100 отсто да ја зголеми апсорпцијата на железо.

Доколку за време на оброкот или после оброкот испијте чај или кафе ја намалувате апсорпцијата на железо за 50 до 100 отсто.

Коприва против малокрвност

Во пролет соберете млади коприви од чисти површини. Измиени сварете ги да омекнат. заради силниот вкус првата вода може да се истури, но со тоа се губат и дел од витамините.

Сварените коприви исечкајте ги, измешајте ги со кисела павлака и лажица црно брашно и варете на ниска температура, една до две минути.

Тргнете од оган и додадете малку морска сол, мелен бибер, мелено морско оревче и поголема количина исечкан лук.

Зачинете со малку путер или 2-3 лажици масло.

Покрај тоа што ја зајакнува крвта, овој "спанаќ" е и чист заради високиот процент на витамините А и Ц во копривата.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 15:53
........koprivata pomaga mnogu.......да


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 00:36
javascript:display%28../../proizvodiImages/G_folnaKiselinaG.gif%29">
ФОЛНА КИСЕЛИНА
folic acid
таблети 20x5 mg

» се издава на рецепт




Терапијата и употребата на лекот секогаш мора да биде во согласност со препораките од Вашиот лекар, и Вашиот фармацевт. Секогаш внимателно читајте го внатрешното упатство.


ИМЕ НА ЛЕКОТ
ФОЛНА КИСЕЛИНА
folic acid
ATC B03B B01
КВАЛИТАТИВЕН И КВАНТИТАТИВЕН СОСТАВ
1 таблета содржи 5 mg фолна киселина.
ТЕРАПЕВТСКИ ИНДИКАЦИИ
-       Мегалобластна анемија предизвикана од дефицит на фолна киселина;
-       Фолната киселина се применува и во превентивни цели во следните случаи: гравидитет, интензивен раст и развој (деца), синдром на малапсорпција (спруе, целијачна болест, дивертикулоза на цревата), примена на лекови кои можат да предизвикаат дефицит на фолна киселина (фенитоин и други антиепилептици, орални контрацептиви, изониазид, метотрексат, аминоптерин, приметамин, триметоприм, сулфонамиди);
-       Превенција на дефекти на неуралната туба кај жени пред да забременат.
ДОЗИРАЊЕ И НАЧИН НА УПОТРЕБА
Најчесто фолната киселина се применува орално.
Возрасни:
За лекување на мегалобластна анемија настаната поради дефицит на фолна киселина се препорачува една таблета (5 mg) на ден во тек на 4 месеци. За одржување на постигнатиот ефект се применува доза од 5 mg на ден 1-7 дена, зависно од состојбата на заболувањето.
При постоење на малапсорпција се применуваат дози од 15 mg/ден (3x5 mg)
Профилактичката доза на фолна киселина (во текот на примена на лекови кои можат да предизвикаат дефицит на фолна киселина) изнесува 5 mg/ден.
За лекување на мегалобластна анемија чија етиологија не е утврдена се препорачува истовремена примена на фолна киселина и витамин Б12.
Профилакса од мегалобластна анемија во бременост:
Профилактичките дози на фолна киселина во текот на гравидитетот изнесуваат од 200-500 mcg/ден.
Превенција на дефекти на неуро-тубусот на фетусот:за заштита од дефект на неуро-тубусот, кај жените со висок ризик за настанување дефекти на неуро-тубусот на фетусот се препорачуваат дози од 4-5 mg/ден, почнувајќи 4 недели пред забременувањето, па се до 3-от месец од бременоста. За другите жени се препорачува доза од 400 mcg/ден.
КОНТРАИНДИКАЦИИ
 
- Преосетливост на фолна киселина,
- Пернициозна анемија.
ПАКУВАЊЕ
Кутија со 20 таблети од 5 mg


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 00:39

Фолна киселина (витамин Б9)

Зошто ни е потребна фолната киселина?

Фолната киселина спаѓа во групата на http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B1 - витамините Б и е позната како витамин Б9. Таа е значајна за многу важни процеси во организмот како создавање на црвени крвни зрнца или создавање на ДНК и РНК. Консумирањето на фолна киселина му дава енергија на организмот и на таков начин тој ја пребродува умората. Фолната киселина помага и за подобро апсорбирање на витаминот Б12, при стрес и депресија и во борбата со многу болести на срцето, рак и Алцхајмеровата болест.

Зелени%20зеленчуци
Фолната киселина е застапена во сите темнозелени зеленчуци.

Бремените и жените кои што планираат да забременат треба да се добро информирани за големата улога на фолната киселина за развојот на фетусот. Фолната киселина е потребна за формирање на плацентата и правилното развивање на плодот. Таа е одговорна за создавањето на мозокот и грбниот столб на бебето, уште во првите месеци од бременоста.

Фолната киселина уште и ја намалува веројатноста за појава на дефекти на мозокот или грбниот столб на новороденчето за 70-80%. Затоа, бремените жени треба да внесуваат поголемо количество фолна киселина.

Денес многу бремености се непланирани и жените најчесто дознаваат за нив во вториот месец од бременоста, па затоа не консумираат доволно фолна киселина. За да не се случи тоа, експертите препорачуваат секоја жена во репродуктивна возраст да внимава на внесените количини фолна киселина.

Симптоми при недостаток на фолна киселина

Некои од симптомите кои што можат да се појават при недостаток на фолна киселина се:

  • Анемија;
  • Депресија;
  • Инсомнија;
  • Раздразнителност;
  • Загуба на апетит;
  • Омалаксаност во мускулите.

Недостатокот на фолна киселина најчесто се појавува кај луѓето кои имаат проблеми со дигестивниот систем, бубрезите, црниот дроб или што консумираат многу алкохол.

Препорачани дневни потреби за фолна киселина

  • Бебиња (0-6 месеци) – 65μg
  • Бебиња (6-12 месеци) – 80μg
  • Деца (1-3 години) – 150μg
  • Деца (4-8 години) – 200μg
  • Деца (9-13 години) – 300μg
  • Возрасни (14 години и нагоре) – 400μg
  • Трудници – 600μg
  • Доилки - 500μg

Предозирањето со фолна киселина преку исхраната скоро и да е невозможно, затоа што организмот многу бавно ја апсорбира. Но, ако консумирате фолна киселина како додаток во форма на таблети, може да дојде до предозирање. Затоа, ако се решите да примате фолна киселина дополнително, консултирајте се со доктор.

Максималното количество фолна киселина кое е безбедно да го внесете е 1000μg (за мажи и жени постари од 19 години).

Храна богата со фолна киселина

Човечкото тело постојано има потреба од фолна киселина, но не може само да ја произведува. Фолната киселина не може да се складира во организмот долго време. Затоа треба да ја внесуваме постојано преку исхраната.

Фолната киселина најмногу е застапена во спанаќот, брокулите, карфиолот, црниот дроб, телешкото и јагнешкото месо, сите темнозелени зеленчуци, морковот, дињата, авокадото и лебот.

Додека консумирате храна богата со фолна киселина убаво е да пиете сок од портокал или друг сок богат со http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD-%D1%86 - витамин Ц . Витаминот Ц му помага на телото подобро да ја апсорбира фолната киселина.



-------------


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 18:28
Problemot so vrtoglavicata ne se povleche pa reshiv da ja proveram krvnata slika.Hemoglobinot i ser.Fe mi se na dolna granica(12,a s.Fe6).Pred nekolku godini mi otkrija miom na matkata (so velicina 22 mm.)Dali bi mozelo miomot da bide pricina za anemija?


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 18:41
Миомите се бенигни израстоци од мазното мускулно ткиво на матката. Се јавуваат кај 20 - 50% од сите жени. Секоја трета жена, по 35-тата година од животот, има миом. Миомите растат на различни места и делови на матката. Причината за настанувањето на миомот не е сѐ уште позната, но со оглед на фактот што миомите јавуваат во репродуктивниот период на жената и што нивната големина се намалува во постменопаузалниот период, сето тоа зборува во прилог на естрогената зависност на миомот Поголем број на жени немаат никакви симптоми и кај нив може миомот случајно да се открие, при рутински гинеколошки преглед. Поголемите миоми можат да пердизвикаат неправилни, интензивни и продолжени крварења пратени со анемија, како и чувство на притисок во стомакот или чувство на надуеност. Понекогаш миомите ги притискаат околните органи како: мочниот меур и дебелото црево и на тој начин да предизвикуваат одредени тегоби. Чести се и болки во слабините.

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 21:00

 

Што е анемија?

Анемија е заедничко име за група на заболувања кои се однесуваат на црвените крвни зрнца (еритроцитите).

Анемијата е состојба во која е намален бројот на црвените крвни клетки или еритроцити во организмот. Еритроцитите во крвта се задолжени за пренесување на кислородот, односно на хемоглобинот - белковина што низ крвта го пренесува кислородот од белите дробови до ткивата.Кога се еритроцитите, а со тоа и хемоглобинот ниски, крвта не успева да ги снабди ткивата на организмот со доволна количина на кислород.

Еритроцитите се создаваат во коскениот мозок и нормално се распаѓаат после 4 месеци живот. Анемија настанува кога е пореметена рамнотежата на овој механизам.

Причините за анемија вклучуваат:
- недостиг на железо, што е главен составен дел на хемоглобинот (храна сиромашна со железо)
- губиток на крв при обилни менструални крварења или внатрешно крварење кое може да е последица на болест (чир, тумор...)
- недостиг на витамин В-12 и фолна киселина , кои се потребни за продукција на еритроцити
- дефектна коскена срцевина, како што е случај при леукемија
- инфекција пр. маларија

Вообичаени симптоми при анемија се:
- замор
- малаксаност
- палпитации (забрзан или нерегуларен пулс)
- вртоглавица

При тешка анемија може да се јави болка во градите и во нозете.

Најчесто анемија настанува поради недостиг на железо. Проблемот може да биде консумирање храна во која недостасува железо. Добар извор на железо е овоштие, нерафинирано брашно, грав и посно месо.
Сепак, најчеста причина за железо-дефицитна анемија е поголем губиток на железо како резултат на појачано или перманентно крварење. Причина за тоа се најчесто болести на дигестивниот тракт како гастритис, пептичен улцер, рак на желудник, воспаление на дебело црево, хемороиди и тумори на дебелото црево.

Анемија поради недостиг на витамин В-12

Овој тип на анемија најчесто е последица на неадекватна апсорпција на витаминот В-12 од исхраната. Се јавува при чир или тумор на желудник, болести на тенко црево или, после операции на желудник и тенко црево.
Вегетеријанци имаат зголемен ризик за развој на овој тип на анемија поради тоа што витаминот В-12 се наоѓа само во храна од животинско потекло. Витаминот В-12 го има во изнутрици, месо и млечни производи.

Анемија поради недостиг на фолна киселина

Главна причина за овој тип на анемија е недостиг на фолна киселина во исхраната и кај луѓе кои конзумираат голема количина на алкохол. Фолната киселина ја има во свежо овоштие, зелен зарзават, грав и цереалии.

Анемиите поради недостиг на витамин В-12 и фолна киселина се познати како мегалобластни анемии.

Како може да се превенира развој на анемија?

Многу е важно да се има здрава и врамнотежена исхрана и да се конзумира храна што има доволно железо, фолна киселина и витамин В-12. Конзумирањето алкохол треба да се намали. Строги вегетаријанци треба да земаат витамин В-12 за да избегнат недосиг на овој витамин.

Како се дијагностицира анемија?

Главен тест за дијагностицирање на анемија е крвната слика. Овој тест го покажува бројот на еритроцитите, нивната големина и форма. Може да се одреди и концентрацијата на железо, витамин В-12 и фолна киселина во крвта.

Терапија

Терапијата на анемијата зависи главно од причината.
За многу луѓе со железо-дефицитна анемија, терапијата се состои од земање таблети со железо. Оние, кои имаат проблеми со апсорпција на железото, треба да примаат инекции наместо таблети. При витамин В-12 дефицитна анемија, се даваат инекции со витамин В-12. Обично, кај овие пациенти е потребно, инекциите да се даваат редовно, на три месеци до крај на животот.

Ако е анемијата последица на внатрешно крварење, може да има потреба од примена и на други лекови или операција. При тешки анемии се даваат и крвни трансфузии.

Ако анемијата не се третира, симптомите ќе се влошуваат и пациентот може да стане многу слаб и малаксан а понекогаш може да се јават и болки во нозете при пешачење. Ослабува и одбранбениот систем против инфекции.

Превенција

Најдобар начин за превенција на железо-дефицитна анемија е да се конзумира храна богата со железо. Препорачана дневна доза е 7 мг. за маж и 11 мг. за жена.
Железото го има во месо, изнутрици, цереалии, зелен зарзават...

На следната листа се дадени количините железо содржани во 100 мг храна:
- јагнешки џигер ..... 10 мг
- пченкарни трошки ..... 7.5 мг
- варен стек ..... 2.7 мг
- леб од крупно мелено брашно ...2.7 мг
- спанаќ (варен) ..... 1.7 мг
- брокули (варени) ..... 1 мг

Се препорачува да се конзумира храна богата со Ц-витамин заедно со извори на железо кои не потекнуваат од месо, затоа што витаминот Ц ја подобрува апсорпцијата на железото......да



-------------


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 19.Март.2010 во 18:30
Sakate da kazete deka ne e bash igrachka da ti bide hgb pod 100g/lизненадување


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 22.Март.2010 во 22:33
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Фолна киселина (витамин Б9)

Зошто ни е потребна фолната киселина?

Фолната киселина спаѓа во групата на http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B1 - витамините Б и е позната како витамин Б9. Таа е значајна за многу важни процеси во организмот како создавање на црвени крвни зрнца или создавање на ДНК и РНК. Консумирањето на фолна киселина му дава енергија на организмот и на таков начин тој ја пребродува умората. Фолната киселина помага и за подобро апсорбирање на витаминот Б12, при стрес и депресија и во борбата со многу болести на срцето, рак и Алцхајмеровата болест.

Зелени%20зеленчуци
Фолната киселина е застапена во сите темнозелени зеленчуци.

Бремените и жените кои што планираат да забременат треба да се добро информирани за големата улога на фолната киселина за развојот на фетусот. Фолната киселина е потребна за формирање на плацентата и правилното развивање на плодот. Таа е одговорна за создавањето на мозокот и грбниот столб на бебето, уште во првите месеци од бременоста.

Фолната киселина уште и ја намалува веројатноста за појава на дефекти на мозокот или грбниот столб на новороденчето за 70-80%. Затоа, бремените жени треба да внесуваат поголемо количество фолна киселина.

Денес многу бремености се непланирани и жените најчесто дознаваат за нив во вториот месец од бременоста, па затоа не консумираат доволно фолна киселина. За да не се случи тоа, експертите препорачуваат секоја жена во репродуктивна возраст да внимава на внесените количини фолна киселина.

Симптоми при недостаток на фолна киселина

Некои од симптомите кои што можат да се појават при недостаток на фолна киселина се:

  • Анемија;
  • Депресија;
  • Инсомнија;
  • Раздразнителност;
  • Загуба на апетит;
  • Омалаксаност во мускулите.

Недостатокот на фолна киселина најчесто се појавува кај луѓето кои имаат проблеми со дигестивниот систем, бубрезите, црниот дроб или што консумираат многу алкохол.

Препорачани дневни потреби за фолна киселина

  • Бебиња (0-6 месеци) – 65μg
  • Бебиња (6-12 месеци) – 80μg
  • Деца (1-3 години) – 150μg
  • Деца (4-8 години) – 200μg
  • Деца (9-13 години) – 300μg
  • Возрасни (14 години и нагоре) – 400μg
  • Трудници – 600μg
  • Доилки - 500μg

Предозирањето со фолна киселина преку исхраната скоро и да е невозможно, затоа што организмот многу бавно ја апсорбира. Но, ако консумирате фолна киселина како додаток во форма на таблети, може да дојде до предозирање. Затоа, ако се решите да примате фолна киселина дополнително, консултирајте се со доктор.

Максималното количество фолна киселина кое е безбедно да го внесете е 1000μg (за мажи и жени постари од 19 години).

Храна богата со фолна киселина

Човечкото тело постојано има потреба од фолна киселина, но не може само да ја произведува. Фолната киселина не може да се складира во организмот долго време. Затоа треба да ја внесуваме постојано преку исхраната.

Фолната киселина најмногу е застапена во спанаќот, брокулите, карфиолот, црниот дроб, телешкото и јагнешкото месо, сите темнозелени зеленчуци, морковот, дињата, авокадото и лебот.

Додека консумирате храна богата со фолна киселина убаво е да пиете сок од портокал или друг сок богат со http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD-%D1%86 - витамин Ц . Витаминот Ц му помага на телото подобро да ја апсорбира фолната киселина.

бакнежголемо%20гушкање

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 14:52

Анемијата е состојба во која е намален бројот на црвените крвни клетки или еритроцити во организмот. Еритроцитите во крвта се задолжени за пренесување на кислородот, односно на хемоглобинот - белковина што низ крвта го пренесува кислородот од белите дробови до ткивата. Кога недостасува хемоглобин, доаѓа до анемија, а тоа значи дека сите клетки примаат помалку кислород, поради што е намалена и нивната активност. Се јавува општа слабост, органите работат побавно, имунолошкиот систем на организмот е ослабен, а заморот е се поизразен.

Бледилото е прв знак

Благата форма на анемија, во најголем број случаи, нема забележливи симптоми.Лицето што е анемично е побледо од обично. Потешко дише кога прави напорни движења, а дланките и прстите се побели. Анемијата обично се открива кога се испитува крвта поради некои други проблеми. Но, ако се лекува, симптомите стануваат се поизразени. Се јавуваат проблеми со варењето, како што се слаб апетит, промени на слузокожата и тврда столица. Се јавуваат и симптоми кои се заеднички за сите типови анемија - забрзана работа на срцето, губење на здивот, хроничен замор. Тенките и кршливи нокти и слабата коса исто така се знак за анемија предизвикана со недостиг од железо. Молекулот на хемоглобинот содржи четири атома на железо, чија главна задача е да го врзуваат кислородот во белите дробови и да го испуштаат во допир со клетките. Човековиот организам го добива железото и другите потребни материи од храната. Покрај тоа, човековото тело е направено така што може да ги преживее интервалите кога нема храна. Затоа, таложи дел од железото во џигерот, коскената срж и во слезинката. Околу 2/3 железо (2,5 гр.) има во еритроцитите, односно во хемоглобинот, а остатокот (1-2 гр.) во резервите. Во организмот постои цела низа механизми кои го надоместуваат недостатокот од железо со забрзување на циркулацијата, односно со зголемување на протокот на крвта. Постојат и промени на нивото на ензимите. Така, организмот се навикнува на анемија. Поради овие можности за приспособување, многумина се изненадени кога ќе утврдат дека имаат многу ниски вредности на хемоглобин, а при тоа немаат никакви проблеми. Нормалната вредност кај жените е од 120-150 гр. хемоглобин во литар крв, а кај мажите од 138-175 грама. Симптоми се појавуваат дури кај анемија од среден степен, кога нивото на хемоглобинот е помалку од 100 грама во литар крв. Причините за анемија се различни и се јавуваат во определени животни периоди - недостиг на храна во првите месеци од животот, губење на крв, а со тоа и црвени крвни зрнца, менструација, трајно крварење или отежнато апсорбирање на материите кои се внесуваат преку храна во цревата. Анемијата што се создава поради недоволно производство на црвени крвени зрнца е најчесто последица на директни труења и оштетувања на матичните клетки на коскената срж, односно на различни болести - инфективни или ендокрини, на труење со олово па дури и од леукемија. Во сите случаи коскената срж не може да ја извршува својата функција. Се работи за тешки состојби кои бараат сложено хематолошко лекување. Анемијата може да е резултат и на прекумерно разградување на црвените крвни зрнца. Кога се разградуваат, нормално во слезинката тие просечно живеат околу 4 месеци. Но, ова разградување може да е зголемено или може да се појави болест поради која доаѓа до уништување на црвените крвни зрнца во крвта. Тие уништувања можат да бидат наследни или здобиени, имунолошки и неимунолошки. Имунолошките се најчесто автоимуни, односно во организмот се создаваат антитела против сопствените еритроцити. Анемијата што е предизвикана од прекумерно губење на крв по крвавење, се нарекува сидеропенична анемија. Таа е најчеста и наједноставна за лекување. Причина е недостигот од железо во организмот. Недостигот од железо може да биде последица од бројни фактори, но најчесто се јавува поради зголемено, умерено и постојано губење на крв. Сидеропеничната анемија е честа кај жените како последица на обилни менструации. Жените што имаат обилни и нередовни менструации, а им недостига железо, мора да се обратат кај гинеколог.

Лекување

Кога лекарот ќе постави дијагноза - анемија, освен соодвена исхрана, обично препишува и препарат базиран на железо. Целта на препаратот со висока концентрација на железо не е само да го обезбеди дневното количество на железо, туку и да ги надополни испразнетите резерви. Лековите се земаат пред јадење, бидејќи храната ја намалува ресорпцијата на железо. времетраењето на лекувањето е различно од случај до случај, бидејќи зависи од степенот на анемијата и од дневните дози. При лекување на анемијата се користат интравенски инекции, а многу ретко и интрамускулни. Тие се користат поретко бидејќи не може да се контролира внесувањето на железо во организмот. Овие инекции се даваат на лице со изразен недостик на желазо во крвта, обично како ударна терапија. Капки и сируп се користат за лекување на анемија кај децата чиј дигестивен тракт го поднесува железото послабо. Се земаат 1 или 2 часа пред јадење.



Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 28.Септември.2010 во 11:12

Коприва против малокрвност

Во пролет соберете млади коприви од чисти површини. Измиени сварете ги да омекнат. заради силниот вкус првата вода може да се истури, но со тоа се губат и дел од витамините.

Сварените коприви исечкајте ги, измешајте ги со кисела павлака и лажица црно брашно и варете на ниска температура, една до две минути.

Тргнете од оган и додадете малку морска сол, мелен бибер, мелено морско оревче и поголема количина исечкан лук.

Зачинете со малку путер или 2-3 лажици масло.

Покрај тоа што ја зајакнува крвта, овој "спанаќ" е и чист заради високиот процент на витамините А и Ц во копривата.



-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 18:38
Лек за слабокрвните

Анемијата предизвикана од недостаток на железо често се јавува кај децата, тинејџерите, жените со интензивни менструални крвавења и кај старите луѓе.

На сите кои патат од анемија им се препорачува исхрана со продукти кои содржат железо, покрај препаратите со железо кои им ги препишал лекарот.

Врз апсорпцијата на железото од продуктите влијаат многу фактори. Колку организмот ќе го искористи овој елемент зависи, пред се од формата на железото во продуктите. Така, железото во производите од животниско потекло многу подобро се апсорбира, за разлика од она во зеленчукот.

Апсорпцијата на железо од билките се подобрува ако во истиот оброк тоа се комбинира со продукти богати со железо од животниско потекло. Но при овие комбинации треба внимание зашто постојат продукти кои ја подобруваат апсорбцијата, но и такви кои ја забавуваат или отежнуваат.

Продукти кои ја инхибираат ( отежнуваат ) апсорпцијата на железо од другите продукти се спанаќот, црното вино, кафето, чајот, блитвата, сојата и соините производи.

Продукти кои ја подобруваат апсорпцијата се цитрусите ( портокал, лимон, грејфрут ), јагоди, брокули, домати, сок од домати, компир, зелена и црвена пиперка и бело вино.

Внесувањето 100 милиграми витамин Ц со јадењето може 100 отсто да ја зголеми апсорпцијата на железо.

Доколку за време на оброкот или после оброкот испијте чај или кафе ја намалувате апсорпцијата на железо за 50 до 100 отсто.

Коприва против малокрвност

Во пролет соберете млади коприви од чисти површини. Измиени сварете ги да омекнат. заради силниот вкус првата вода може да се истури, но со тоа се губат и дел од витамините.

Сварените коприви исечкајте ги, измешајте ги со кисела павлака и лажица црно брашно и варете на ниска температура, една до две минути.

Тргнете од оган и додадете малку морска сол, мелен бибер, мелено морско оревче и поголема количина исечкан лук.

Зачинете со малку путер или 2-3 лажици масло.

Покрај тоа што ја зајакнува крвта, овој "спанаќ" е и чист заради високиот процент на витамините А и Ц во копривата.




-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Октомври.2010 во 22:00

/nauka/medicina/350-slabokrvnost" rel="nofollow - СЛАБОКРВНОСТ



http%3A%2F%2Fwww.sdakavadarci.com%2Fnauka%2Fmedicina%2F350-slabokrvnost.html&layout=button_count&width=90&show_faces=false&action=like&colorscheme=light&height=20" rel="nofollow -

http%3A%2F%2Fwww.sdakavadarci.com%2Fnauka%2Fmedicina%2F350-slabokrvnost.html&layout=button_count&width=90&show_faces=false&action=like&colorscheme=light&height=20" rel="nofollow - Анемијата е состојба во која е намален бројот на црвените крвни клетки или еритроцити во организмот. Еритроцитите во крвта се задолжени за пренесување на кислородот, односно на хемоглобинот - белковина што низ крвта го пренесува кислородот од белите дробови до ткивата. Кога недостасува хемоглобин, доаѓа до анемија, а тоа значи дека сите клетки примаат помалку кислород, поради што е намалена и нивната активност. Се јавува општа слабост, органите работат побавно, имунолошкиот систем на организмот е ослабен, а заморот е се поизразен.

http%3A%2F%2Fwww.sdakavadarci.com%2Fnauka%2Fmedicina%2F350-slabokrvnost.html&layout=button_count&width=90&show_faces=false&action=like&colorscheme=light&height=20" rel="nofollow - Бледилото е прв знак

http%3A%2F%2Fwww.sdakavadarci.com%2Fnauka%2Fmedicina%2F350-slabokrvnost.html&layout=button_count&width=90&show_faces=false&action=like&colorscheme=light&height=20" rel="nofollow - Благата форма на анемија, во најголем број случаи, нема забележливи симптоми.Лицето што е анемично е побледо од обично. Потешко дише кога прави напорни движења, а дланките и прстите се побели. Анемијата обично се открива кога се испитува крвта поради некои други проблеми. Но, ако се лекува, симптомите стануваат се поизразени. Се јавуваат проблеми со варењето, како што се слаб апетит, промени на слузокожата и тврда столица. Се јавуваат и симптоми кои се заеднички за сите типови анемија - забрзана работа на срцето, губење на здивот, хроничен замор. Тенките и кршливи нокти и слабата коса исто така се знак за анемија предизвикана со недостиг од железо. Молекулот на хемоглобинот содржи четири атома на железо, чија главна задача е да го врзуваат кислородот во белите дробови и да го испуштаат во допир со клетките. Човековиот организам го добива железото и другите потребни материи од храната. Покрај тоа, човековото тело е направено така што може да ги преживее интервалите кога нема храна. Затоа, таложи дел од железото во џигерот, коскената срж и во слезинката. Околу 2/3 железо (2,5 гр.) има во еритроцитите, односно во хемоглобинот, а остатокот (1-2 гр.) во резервите. Во организмот постои цела низа механизми кои го надоместуваат недостатокот од железо со забрзување на циркулацијата, односно со зголемување на протокот на крвта. Постојат и промени на нивото на ензимите. Така, организмот се навикнува на анемија. Поради овие можности за приспособување, многумина се изненадени кога ќе утврдат дека имаат многу ниски вредности на хемоглобин, а при тоа немаат никакви проблеми. Нормалната вредност кај жените е од 120-150 гр. хемоглобин во литар крв, а кај мажите од 138-175 грама. Симптоми се појавуваат дури кај анемија од среден степен, кога нивото на хемоглобинот е помалку од 100 грама во литар крв. Причините за анемија се различни и се јавуваат во определени животни периоди - недостиг на храна во првите месеци од животот, губење на крв, а со тоа и црвени крвни зрнца, менструација, трајно крварење или отежнато апсорбирање на материите кои се внесуваат преку храна во цревата. Анемијата што се создава поради недоволно производство на црвени крвени зрнца е најчесто последица на директни труења и оштетувања на матичните клетки на коскената срж, односно на различни болести - инфективни или ендокрини, на труење со олово па дури и од леукемија. Во сите случаи коскената срж не може да ја извршува својата функција. Се работи за тешки состојби кои бараат сложено хематолошко лекување. Анемијата може да е резултат и на прекумерно разградување на црвените крвни зрнца. Кога се разградуваат, нормално во слезинката тие просечно живеат околу 4 месеци. Но, ова разградување може да е зголемено или може да се појави болест поради која доаѓа до уништување на црвените крвни зрнца во крвта. Тие уништувања можат да бидат наследни или здобиени, имунолошки и неимунолошки. Имунолошките се најчесто автоимуни, односно во организмот се создаваат антитела против сопствените еритроцити. Анемијата што е предизвикана од прекумерно губење на крв по крвавење, се нарекува сидеропенична анемија. Таа е најчеста и наједноставна за лекување. Причина е недостигот од железо во организмот. Недостигот од железо може да биде последица од бројни фактори, но најчесто се јавува поради зголемено, умерено и постојано губење на крв. Сидеропеничната анемија е честа кај жените како последица на обилни менструации. Жените што имаат обилни и нередовни менструации, а им недостига железо, мора да се обратат кај гинеколог.

http%3A%2F%2Fwww.sdakavadarci.com%2Fnauka%2Fmedicina%2F350-slabokrvnost.html&layout=button_count&width=90&show_faces=false&action=like&colorscheme=light&height=20" rel="nofollow - Лекување

http%3A%2F%2Fwww.sdakavadarci.com%2Fnauka%2Fmedicina%2F350-slabokrvnost.html&layout=button_count&width=90&show_faces=false&action=like&colorscheme=light&height=20" rel="nofollow - Кога лекарот ќе постави дијагноза - анемија, освен соодвена исхрана, обично препишува и препарат базиран на железо. Целта на препаратот со висока концентрација на железо не е само да го обезбеди дневното количество на железо, туку и да ги надополни испразнетите резерви. Лековите се земаат пред јадење, бидејќи храната ја намалува ресорпцијата на железо. времетраењето на лекувањето е различно од случај до случај, бидејќи зависи од степенот на анемијата и од дневните дози. При лекување на анемијата се користат интравенски инекции, а многу ретко и интрамускулни. Тие се користат поретко бидејќи не може да се контролира внесувањето на железо во организмот. Овие инекции се даваат на лице со изразен недостик на желазо во крвта, обично како ударна терапија. Капки и сируп се користат за лекување на анемија кај децата чиј дигестивен тракт го поднесува железото послабо. Се земаат 1 или 2 часа пред јадење.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 16.Ноември.2010 во 13:21
upotrebiv se i normalnoголема%20насмевкаpak sum anemicnaглупчо..malku so lekovi ke mi se kreni hgb i pak istoзамисленост(se naviknav)

-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 15.Јануари.2011 во 14:50
Kade bi mozhelo da se nabavi vino od kapini? - bilo efikasno za anemija.



Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 29.Мај.2011 во 15:10
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

upotrebiv se i normalnoголема%20насмевкаpak sum anemicnaглупчо..malku so lekovi ke mi se kreni hgb i pak istoзамисленост(se naviknav)
i pak istoтага


-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 03.Јуни.2011 во 23:59
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

upotrebiv se i normalnoголема%20насмевкаpak sum anemicnaглупчо..malku so lekovi ke mi se kreni hgb i pak istoзамисленост(se naviknav)
i pak istoтага
jas veke se naviknav na istovo....se probano ....podobar rezultat nema....тага


-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 23.Јануари.2014 во 16:00
Чаеви за лекување на анемија

Бледата кожа и слузокожа се видливи само во тешките случаи на анемија. Воглавно нејзините симптоми се многу нејасни и неприметливи. Болните обично се жалат на општа слабост и непријатност. Освен терапијата препишана од доктор, добро е да се пијат и одредени чаеви.

Анемијата или намалениот број на црвени крвни зрнца – еритроцити или количината на хемоглобин, може да биде предизвикана од крварење, намалено производство на крвнита станици, нивно зголемено разградување или комбинација на сите овие пореметувања. Оваа состојба може многу озбилно да го наруши квалитетот на животот, а во потешки случаи да доведе и до тешки компликации.

Лекувањето на анемијата ќе биде многу поефикасно доколку пиете билни чаеви. Тие можат да помогнат во создавањето на залихи на железо во организмот.

Чај од листови од зимзелени дрва

Во еден литар вода ставете 30гр листови од зимзелени дрва и варете ги една минута, оставете да отстои 15 минути, потоа процедете го чајот. Пијте по 2 шољи чај, два пати на ден помеѓу оброците.

Чај од ореви

Во еден литар вода ставете 20 свежи листови од ореви и сварете ги, а потоа исцедете ги. Пијте по една шоља чај пред оброкот, два пати на ден.

Чај од рен

Во еден литар вода ставете 20гр корени од рен и варете ги 20 минути. Оставете да преноќи. Исцедете и пијте по 3 шољи чај во текот на денот помеѓу оброците.

Чај од бела коприва

Во еден литар зовриена вода ставете 25гр исушени цветни врвови од коприва. Оставете го да отстои 10 минути, а потоа исцедете го. Пијте по две шољи чај на ден помеѓу оброците.



-------------
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Март.2014 во 15:35

Поправете ја крвната слика: Чудотворен сок од цвекло

Поправете ја крвната слика: Чудотворен сок од цвекло

За вашата крвна слика да биде подобра, овој сируп е доволно да го конзумирате само два пати годишно.
Ако се омалаксани, чувствувате замор, време е да ја подобрите крвната слика. Пред да започнете со витамини, обидете се на природен начин и со природни состојки, па самите поваботете на сопствената крв.

Состојки:

1 килограм цвекло

1/2 килогам морков

Сок од еден лимон

2-3 портокали

2 кисели јаболки

1 тегла мед

Подготовка

Излупете ги цвеклото, морковот и јаболката, исечете на мали парчиња, вметнете ги во соковникот и исцедете сок. Лимонот и портокалите исцедете ги и промешајте ги со претходните состојки. На крајот, додадете тегла мед, најдобро ливадски, бидејќи е најлековит поради разноликите билки.

Сето тоа измешајте го добро, да се стопи медот и да се соедини со сокот. Количината на портокал може да биде и поголема, бидејќи се додава воглавно поради вкусот и мирисот. Готовиот сируп сипете го во стаклени шишиња. Ќе добиете околу литар и пол до две литри сируп, што е доволна количина за 15-20 дена. Сирупот пијте го секое утро, на празен стомак, додека не се испие целата количина.


http://365.com.mk/index.php/tag/chudotvoren" rel="nofollow -


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 05.Март.2014 во 19:43
1 кг цвекло
1 кг морков
1 кг лимон
Се поминува се во соковник(ако немате, може да се изренда се да стои една вечер и да се исцеди преку газа)
се додава пола тегла мед
се пие од соков 3 пати на ден по едно филџанче
ако вкусот од цвеклото ви е тежок може да се стави и јаболка.


 


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: SVOJA
Датум на внесување: 05.Март.2014 во 20:13
Mene ova mnogu mi pomogna:cvekloto od stranata na korenot se v dlabnuva konusno,sekoja vecer vo nego se stava po edna lazica med a utroto istoto se pie.Taka se dodeka ne se potrosi srcevinata na cvekloto.Mnogu pomaga,barem mene mi pomogna.

-------------
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 05.Март.2014 во 22:22
Значи железото е олигоелемент што организмот неверојатно добро го штеди.
Меѓутоа е и елемент што многу тешко се апсорбира,не мора да значи дека ако го внесувате во организмот дека нема дефицит да се јави.

Инаку анемичен не се станува преку ноќ,тоа е процес што трае и само почнува да се манифестира наеднаш.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Април.2014 во 22:29

http://falanga.com.au/lek-protiv-anemija-i-za-zgolemuvanje-na-kilogramite" rel="nofollow - Ги јакне белите дробови и помага при изнемоштеност.

Потребни состојки:

400 г свинска несолена маст

6 големи зелени јаболки, ситно сечкани

Се мешаат заедно и се ставаат во рерна да се печат на тивок оган. Додека се топи маста, направете го следново:

12 жолчки со

1 чаша шеќер

Пенасто се матат, додека да се добие бел крем. Постепено се додава

400 г квалитетно чоколадо, стопено на пареа.

Кога маста и јаболките добро ќе се стопат, се вадат од рерна и се прецедуваат низ сито или газа. Се меша со добиениот крем, и се остава да се излади.

Добиениот производ се мачка на леб. Се јаде 3-4 пати дневно, со чаша топло млеко.

Има поволни ефекти при анемија, се добива на тежина, ја подобрува општата состојба, ги јакне белите дробови и помага при изнемоштеност.

< border="0" ="0" marginheight="0" marginwidth="0" scrolling="no" ="0" ="0" width="100%" id="I0_1396384107454" name="I0_1396384107454" ="https://apis.google.com/_/+1/fast?usegapi=1&size=medium&hl=en-US&origin=http%3A%2F%2Ffalanga.com.au&=http%3A%2F%2Ffalanga.com.au%2Flek-protiv-anemija-i-za-zgolemuvanje-na-kilogramite&g=3p&ic=1&jsh=m%3B%2F_%2Fscs%2Fapps-static%2F_%2Fjs%2Fk%3Doz.gapi.en.g-Qnd8Altqc.O%2Fm%3D__features__%2Fam%3DAQ%2Frt%3Dj%2Fd%3D1%2Fz%3Dzcms%2Frs%3DAItRSTOzt0THwgpmPRxTDkRtYa50FTL7gw#_methods=onPlusOne%2C_ready%2C_%2C_%2C_resizeMe%2C_renderstart%2Concircled%2Cd%2Ce&id=I0_1396384107454&parent=http%3A%2F%2Ffalanga.com.au&pfname=&rpctoken=42801447" -gapiattached="true" title="+1" style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; border-style: none; outline: 0px; vertical-align: line; : transparent; : static; top: 0px; width: 90px; left: 0px; visibility: ; height: 20px;">



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk