IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Први на Марс
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Први на Марс

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Прашање: Кој прв ќе стапне на Марс?
Одговор Гласови Статистика
1 [7,69%]
3 [23,08%]
0 [0,00%]
5 [38,46%]
0 [0,00%]
1 [7,69%]
1 [7,69%]
2 [15,38%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Први на Марс
    Испратена: 28.Септември.2015 во 20:09

НАСА ПОТВРДИ: НА МАРС ТЕЧЕ ВОДА


Ова е почетокот во процесот на јавно објавување дека постои живот надвор од нашава планета. Ќе се почне со едноставни животни форми на Марс, а потоа ќе се продолжи со објавување дека таму некогаш имало развиени форми на живот, евентуално некаква цивилизација и на крајот ќе се обелодени дека во вселенава има цивилизации на повисок стеоен на равој од нашата и дека тие веќе не посетувале во минатото, а веројатно тоа го прават и денес.

Потоа глобалната политика ќе завземе друг К*рс… но за тоа подоцна.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13912
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2014 во 13:03
,,,nie od idividi sme prvi na mars samo shto toa ushte ne go znaeme ,,,nikoj ne ni kazhal,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2014 во 11:47

Екипажот е спремен, еве и бродот бил готов.
Туууу, како не се запишав на време.плазењеОдиме на Марс: Погледнете го вселенскиот брод кој ќе ги пренесува луѓето на Црвената планета!

"Се поблиску сме до лансирање", вели Марк Гејер, менаџер на Орион програмот и додава: "Пробниот лет ќе ни даде важни информации околу тоа што се' е потребно да се направи за да започнеме со испраќање луѓе длабоко во Сончевиот систем".
НАСА Орион вселенскиот брод својот прв лет ќе го има во декември. Персоналот на Кенеди, вселенскиот центар во Флорида, започнал со последните подготовки за тестирање.


"Се поблиску сме до лансирање", вели Марк Гејер, менаџер на Орион програмот и додава: "Пробниот лет ќе ни даде важни информации околу тоа што се' е потребно да се направи за да започнеме со испраќање луѓе длабоко во Сончевиот систем".


Инаку, пробниот лет ќе се изведе 5.800 километри над Земјата во 4,5 часовната мисија со цел да се тестираат клучните системи за идниот транспорт на луѓе на Марс.

По две обиколки околу нашата планета, Орион ќе се врати во атмосферата при брзина од речиси 32.200 километри на час, а потоа со падобран ќе се спушти леталото на Пацификот.


Инженерите Маршал во вселенскиот центар во Хантсвил (Алабама) направиле адаптер за поврзување на Орион со Делта IV ракетата, која ќе ја лансира леталото за време на пробниот лет во декември.


Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2011 во 09:06

Откриен клучот за животот на Марс?

 

Научниците од Универзитетот во Нотингем веруваат дека црвите од видот Caenorhabdi elegans (C. elegans), кои биолошки се многу слични на луѓето, можат да ни ја откријат тајната на преживување во Вселената и со тоа да помогнат во населување на другите планети, како на пример на Марс.

Во декември 2006-та, научниците пратиле 4.000 црви во Вселената со спејс-шатлот Discovery и од тогаш го следат нивниот развој.

За време на истражувањата, чии резултати се објавени во листата Interface на британското Кралско друштво, научниците откриле дека нивните црви нормално се развиваат од јајца до возрасна доба и се подеднакво исти во Вселената како со тие на Земјата.

Поради тоа, видот C. elegans е идеален за експериментот со кој ќе се истражуваат потенцијалните ефекти на долготрајниот престој во Вселената на човечкиот организам.

C. elegans е прв повеќеклеточен организам чија генетска структура е комплетно мапирана. Добар дел од неговите 20.000 гени имаат исти функции како и човечките гени.

Многу експерти, вклучувајќи го и прославениот астрофизичар Стивен Хокинг, веруваат дека опстанокот на човечкиот вид зависи од неговите способности за колонизирање на други планети.

Кон врв
XStrongAngelX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
секојдневна форумџика

Регистриран: 15.Август.2010
Локација: Argentina
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај XStrongAngelX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2011 во 13:24
Кина ќе стапне прва бе на Марс вртење%20со%20очи
Дедо мраз злато
мое љубов неверна
неможам без тебе за нова година
Дедо мраз злато мое
жива превара
сал не моташ пак не заеба

Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 01:32
... eve, jas kje se zrtvuvam... napravete me miljarder, jas kje se potrudam da stanam ekscentricen...
Incredible Blue
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 11:35
eve i shansa za onie na koishto ne im chini tatkovinata!да
 
                                                                                                                    
 

< = =text/>spodeli(); сподели%20на%20Facebook
Повик за колонизација на Марс

Двајца американски научници предлагаат колонизација на Марс, тврдејќи дека тоа е можно да се направи брзо и поевтино доколку патниците добијат билет во еден правец.

-Живееме на небезбедна планета. Удар на астероид или експлозија на супернова претставува голема закана. Доколку сакаме да преживееме како раса, мораме да се прошириме во нашиот Сончев систем, а најверојатно и надвор од него, сметаат научниците Дирк Шулц Макуч од државниот универзитет во Вашингтон и Пол Дејвис од државниот универзитет во Аризона, заговорниците на оваа теза.

Заради фактот што Марс е оддалечен од Земјата само шест месеци лет, затоа што има гравитација, атмосфера, вода, јаглен-диоксид и основни минерали, двајцата научници тврдат дека треба да се испратат две мисии со посебни бродови на Црвената планета со по двајца космонаути, за потоа кон Марс да се упатуваат повеќе колонисти и залихи.

- Технологијата за овој подвиг веќе постои, изјавија тие.

Во Американската вселенска агенција (НАСА), меѓутоа, изјавија дека вакви патувања на Марс планираат да се изведат дури во следните неколку децении, но дека тоа патување никако не ја вклучува можноста космонаутите да се остават на планетата, пренесуваат американските медиуми.

-Сакаме да ги видиме нашите луѓе повторно на Земјата, истакна портпаролот на НАСА.

Ед Мичел, пензиониран космонаут од „Аполо 14“, кој своевремено се шеташе на површината на Месечината, исто така, е скептичен за оваа идеја.

- Сето ова е избрзано. Се уште не сме подготвени за овој потег, рече Мичел.

Дејвис И Шулц Макич, пак, изјавуваат дека не предлагаат „самоубиствена мисија“.

- Космонаутите треба да одат на Марс со намера таму да останат целиот живот за да формираат човечка колонија исто како што Европјаните се населувале во Северна Америка, додадоа двајцата.

- Тоа што сега ни треба е еден ексцентричен милијардер кој би вложил пари во проектот, рекоа научниците.
Изменето од brza - 16.Ноември.2010 во 11:36
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 20:34
НАСА со докази за живот на Марс

Научниците од НАСА открија нови докази за живот на Марс. Специјалната мисија на „црвената планета“ најверојатно открила присуство на некој вид алги, облик на живот што им е познат на луѓето.

Резултатите се добиени од последната мисија на „Opportunity and Spirit“ која мина милиони километри низ сончевиот систем во потрага по вонземски живот. Резултатите се охрабрувачки, поради што научниците веќе планираат друга мисија која ќе има за цел да открие дали постои живот нов нашата планета.

Претходните мисии покажаа присуство на сулфати на Марс, што е показател дека на планетата постои вода, а со самото тоа и живот. Сепак од НАСА тврдат дека последната мисија отишла најдалеку во докажување дека Iпостои живот на Марс.

Истражувачот од Универзитетот во Аризона Џек Фармер вели дека е оптимист оти постои живот на Марс или пак дека постоел.

НАСА веќе планира 30 мисии кои ќе имаат за цел да откријат живот во Вселената, а меѓу нив е и мисијата да се донесе камења од Марс. Исто така постојат и планови за мисија на јупитеровата месечина Европа, која ќе треба да го истражи длабокиот подземен океан. Се планира мисија и за сатурновата месечина Енцеладус, каде постојат ледени вулкани.

Научниците на НАСА веќе долго време се обидуваат да откријат живот вон Земјата, а минатата година го лансираа телескопот Кеплер кој треба да трага по планети слични на Земјата.
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 01:47
Dosadno ke mu bide na Chaki tamu.
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 16:29
Чак Норис
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 17:55
Mashala Rusive, prvo Lajka, sega majmuni... sto ke bide sledno na Amerkiancite kako odgovor na ova, ke pratat luge na Jupiter? збунетост
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 16:16
По се изгледа Русите ќе отидат први на Марс, ако се важи и за мајмуни ова голема%20насмевка


Русите ќе испратат мајмун на Марс


Руските научници најавија дека имаат намера на Марс да испратат мајмун, пишува денеска лондонски „Телеграф“.

На патувањето до Марс, мајмунот ќе биде следен од робот што ќе се грижи за него, соопшти Институтот за експериментална патологија и терапија во Грузија, кој во текот на осумдесеттите години набави мајмуни за советските вселенски програми.

-Планираме враќање во вселената, изјави Зураб Миквабија, директор на институтот, што моментално преговара со руската Космонаутска академија за обука на мајмуни во симулирана мисија на Марс, што треба да биде подготовка на теренот за испраќање на мајмун на Црвената планета.

Оваа иницијатива ќе се потпира на руско - европскиот проект Марс-500, во чии рамки на почетокот на годината во Москва шестмина волонтери минаа 120 дена во капсула во која беа симулирани условите од патувањето на Марс.

-Првобитна цел на оваа програма беше испраќање космонаути, луѓе. Имајќи ја, меѓутоа, во предвид должината на летот на Марс и вселенското зрачење за кое немаме адекватна заштита за така долго патување, преговорите во последно време се пренасочија кон испраќањето мајмун место луѓе, објасни Миквабија.

Процените за должината на летот до Марс варираат во зависност од видот на планираната мисија. Пресметките на Европската вселенска агенција укажуваат дека едно вакво патување би можело да трае и до една и пол година.Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 21:35
Мешан тим ќе оди бе. Мислам најлогично е така да биде, зошто веќе соработуваат на мисии.
Брза, од кога тоа Русите се веќе таму?
Кон врв
Schumacher Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schumacher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 21:32
токму така. тоа е сеа прашањето, кој ќе им иде на гости на русите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.