IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Карнегиева комисија 1914 и Букурешт 1913
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Карнегиева комисија 1914 и Букурешт 1913

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 28>
Автор
Порака
Temenis Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Temenis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Карнегиева комисија 1914 и Букурешт 1913
    Испратена: 10.Јануари.2008 во 03:31
За овај договор имам слушнато од повеќе личности па дури од професор дека доколку еден од окупираните делови (вардарски, егејски, пирински) издвои независност, окупаторите се должни за 100 г. од потпишувањето на договорот да ги вратат останатите делови (до 2013).
Па искажете го вашето мислење дали е ова вистина или не.

Изменето од Temenis - 10.Јануари.2008 во 21:14
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 04:03
не знам дали е баш така,но знам дека на крај има еден член кој вика “Доколку се сменат околностите од времето кога е потпишан договорот,истиот веке не важи“...а условите се сменети од 1945...
Кон врв
laki_thunder Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_thunder Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 04:09
vaka:
prvo toa e tocno bidejki i jas go imam slusnato, a podocna i citano istoto. No bez razlika na Buk*restki ili koj i da e drug dogovor problemot ne e so vo nadvoresni raboti, problemot e vnatre vo nasata drzava vo koja 17 godini vladeat neobrazovani politicari i koi 90% ne ni znaat deka istiov dogovor voopsto postoi, pa zatoa mislam deka ako se resi toj problem drugite sami posebe ke si se resat!!!(se izvinuvam za latinicava)


Изменето од laki_thunder - 10.Јануари.2008 во 04:10
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 08:43
Originally posted by Temenis Temenis напиша:

За овај договор имам слушнато од повеќе личности па дури од професор дека доколку еден од окупираните делови (вардарски, егејски, пирински) издвои независност, окупаторите се должни за 100 г. од потпишувањето на договорот да ги вратат останатите делови (до 2013).
Па искажете го вашето мислење дали е ова вистина или не.

Имам го ама на български. Да взема да направя един скан и да го кача, а?
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 08:55
Originally posted by Temenis Temenis напиша:

За овај договор имам слушнато од повеќе личности па дури од професор дека доколку еден од окупираните делови (вардарски, егејски, пирински) издвои независност, окупаторите се должни за 100 г. од потпишувањето на договорот да ги вратат останатите делови (до 2013).
Па искажете го вашето мислење дали е ова вистина или не.


the treaties that devided macedonia
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 09:04
Originally posted by laki_thunder laki_thunder напиша:

vaka:
prvo toa e tocno bidejki i jas go imam slusnato, a podocna i citano istoto. No bez razlika na Buk*restki ili koj i da e drug dogovor problemot ne e so vo nadvoresni raboti, problemot e vnatre vo nasata drzava vo koja 17 godini vladeat neobrazovani politicari i koi 90% ne ni znaat deka istiov dogovor voopsto postoi, pa zatoa mislam deka ako se resi toj problem drugite sami posebe ke si se resat!!!(se izvinuvam za latinicava)



Tochno taka.  намигнување

Magutoa TREBA da se nadopolni i ZNAE deka SITE tie vnatreshni problemi SE "GRCHKI" spletki..pa posle Bolgarski......i dr. - ZA DA SE NARUSHI REDOT I OPORAVUVANJETO NA MAKEDONIJA I MAKEDONCITE.  Niv TOCNO  deka treba da si gi pronajdeme...i ispravime a toa ke go postigneme SAMO ako si veruvame vo samite sebe SVOJOT NAROD I IDNINATA NA SVOJATA ZEMJA.  среќа

Ubavo e DA ZNAEME DEKA NI OSTAVILE PROSTOR ZA OBEDINUVANJE (deka takvo neshto postoi), MEGUTOA,  NIE NE TREBA SEGA DA SE OPTERETUVAME SO TOA DALI KE IMA OBEDINUVANJE ILI NE so drugite delovi od Makedonija TUKU da SI JA ZAVRSHIME NASHATA DOLZNOST ZA DA JA ZACHUVAME I ZAKREPNEME OVAA SEGA STO JA IMAME - i kako sto i samiot reche, DRUGOTO SAMO PO SEBE KE SI DOJDE.  љубов






Изменето од borec - 10.Јануари.2008 во 09:11
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 09:37
Кон врв
PREDATOR Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PREDATOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 20:52
сите за Брисел зборуват а некои за Бук*решт...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 23:19
Ако не приметивте веќе еднашка се решаваше нашето прашање во Бук*решт, сега по втор пат оваа година....

Тркалото се врти ама сега повеќе во наша корист
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 00:02

 Dali nekoj iskreno se nadeva deka ke se dezintegriraat dve veke EU drzavi-Grcija i Bugarija, za da se soedini edna nestabilna, neposlusna siromasna zapadno balkanska drzava koja EU seuste ja narekuva FYROM????

 Mi lici na son, ili prekrasna bajka, eh..da mozese da se sluci...ama dali moze gledano od realen aspekt????

 Mozebi sum premnogu realist, ama treba da se spustime na zemja i da izvleceme maksimum od toj dogovor, a toj maksimum sigurno nema da e povtorno delenje veke etablirani EU drzavi...tuku samo nekoi prava avtonomii, priznavanja na razlicnosta na narodot vo tie drzavi i slicno...


 
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 01:00
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

? Mi lici na son, ili prekrasna bajka, eh..da mozese da se sluci...ama dali moze gledano od realen aspekt???? Mozebi sum premnogu realist, ama treba da se spustime na zemja i da izvleceme maksimum od toj dogovor, a toj maksimum sigurno nema da e povtorno delenje veke etablirani EU drzavi...tuku samo nekoi prava avtonomii, priznavanja na razlicnosta na narodot vo tie drzavi i slicno...


Остани си во Чешка, луѓето со вакви ставови за нашата република воопшто не се потребни на нашата република.Така да добра работа си направил со тоа што си ја избрал Чешка за твое место за живеење ваквите луѓе со вакви мислења и ставови воопшто не се потребни на Република Македонија.
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 17:41
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

? Mi lici na son, ili prekrasna bajka, eh..da mozese da se sluci...ama dali moze gledano od realen aspekt???? Mozebi sum premnogu realist, ama treba da se spustime na zemja i da izvleceme maksimum od toj dogovor, a toj maksimum sigurno nema da e povtorno delenje veke etablirani EU drzavi...tuku samo nekoi prava avtonomii, priznavanja na razlicnosta na narodot vo tie drzavi i slicno...


Остани си во Чешка, луѓето со вакви ставови за нашата република воопшто не се потребни на нашата република.Така да добра работа си направил со тоа што си ја избрал Чешка за твое место за живеење ваквите луѓе со вакви мислења и ставови воопшто не се потребни на Република Македонија.


 Za toa kade jas ke ziveam, ti nemas nikakvo pravo da odlucuvas, ili da kazuvas...

 A sepak, imas pravo da sonuvas ako sakas, covekot bez sonista, i nadez ne e covek...
 Megjutoa ,sepak, mora da sogledas edna rabota, posle golemi ocekuvanja, sledi golemo razocaruvanje...

 Koj vo Makedonija ne bi sakal da se obedini, i jas bi sakal da se obedini, ama , ajde imas nekoj prakticen plan kako toa da se napravi???

 Pa Eu seuste ne znae dali Makedonija ke ostane citava i cela so Kosovskovo prasanje(zboruvam za severno-zapadniot del), a ti veke vo tvoite ideali si go nacrtal Solun, glaven grad na Makedonija .

 Zelbite se edno, realnosta e drugo...i toa vazi za site, i za mene i za tebe...


 Se protivis na idealite na Albancite za Golema Albanija, a vo srceto ja sledis istata doktrina za golemi drzavi na Balkanot, posakuvajki Golema Makedonija....
 Sto te pravi razlicen od Albancite so Ilirida? ili Srbite so Golema Srbija?ili Grcite so Megali idejata??? ili so Bugarite i San-stefanska Bugarija???

 za mene,ideoloski, site ste isti... namesto da sme pozreli, i popametni od niv, nie gi zemame za reper na naseto odnesuvanje...???
 Delenje zemji, Crtanje novi Granici, vojni,krv, gubenje iljadnici nevini zivoti,destrukcija na se dosega izgradeno i funkcionalno???

 Sto mislis onie od Serverna Grcija taka na posluzavnik ke ti go dadat Solun?EU ke ti go dade Solunskoto pristaniste od Evropsko da stane Zapadno Balkansko???
   Ili onie od Pirinot so cveke da ne te precekaat koga ke odis da stavis Makedonski znaminja na nivnite opstini,a premierot na Bugarija od Sofija licno da dojde da ni cestita na obedinuvanjeto????

 povtorno ke napomenam zelbite se edno, realnosta e nesto sosema drugo...

 
 


Изменето од Neonic - 12.Јануари.2008 во 17:52
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 01:02
dhto se zanesuvare be?!,...mislite deka ste kinezi,...i hong kong?,....ako ste vekje tolku polni so energija,...troshete si ja popametno,...a ne na nekoi ,...ednostavno kazano ,...glupavi nadezi,..смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 01:18

Цитирај Za toa kade jas ke ziveam, ti nemas nikakvo pravo da odlucuvas, ili da kazuvas... A sepak, imas pravo da sonuvas ako sakas, covekot bez sonista, i nadez ne e covek...

Никој не рече дека имам право да одлучам ти да живееш само кажав дека сепак си одбрал добро место подалеку од Македонија, такви луѓе со такво размислување не се потребни добра работа си направил.Само ете некогаш ако сретнеш некој македонец немој да му зборуваш за Македонија(во позадина) со вакво размислување , мене би ми паднало срам.Верувај ништо против тоа што си живееш во Чешка, ама размислувањето ти е погрешно има преку 4 милиона македонци до 5 низ цел и ти си можам да кажам единствениот од нив со вакво размислување.А и не си македонец нели, што ме чуди па и мене тоа Неможеш да седиш на две столици.Бирај....




Цитирај Se protivis na idealite na Albancite za Golema Albanija, a vo srceto ja sledis istata doktrina za golemi drzavi na Balkanot, posakuvajki Golema Makedonija.... Sto te pravi razlicen od Albancite so Ilirida? ili Srbite so Golema Srbija?ili Grcite so Megali idejata??? ili so Bugarite i San-stefanska Bugarija??? za mene,ideoloski, site ste isti... namesto da sme pozreli, i popametni od niv, nie gi zemame za reper na naseto odnesuvanje...??? drugo...
Никој ништо не сака да одземе туку сакам да си го повратам она што е одземено од мене а и од македонскиот народ.Просто и едноставно нели затоа неможеш македонецот да го споредиш со другите земји што ги напомена.Или пак ти си уште еден провокатор????

Изменето од Vladimir88 - 13.Јануари.2008 во 01:20
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,547 секунди.