IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Крвта на Исус
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крвта на Исус

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака Обратен редослед
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Крвта на Исус
    Испратена: 10.Декември.2010 во 15:22
Originally posted by naemnik naemnik напиша:


Originally posted by Boogie Boogie напиша:

  цитати воопшто не постојат во Библијата - дали е можно да постоело прво некое друго издание на светата книга која подоцна е преправено и извадени да бидат најдолго бараните пишани страници на Исус?
Deneshnata biblija e vo golem del SKLOPENA vo III Vek po Hrista, koga vrvnnite Crkovni Vodachi se sretnaa vo Konstantinopol i odluchija sho ke uleze u Biblijata a sho ne.Golem del od toa sho ne vleglo vo Biblijata e izgoreno kako del od Heretichki tekstovi.


Верувам дека мислиш на Никејскиот собор.
Taкво нешто не се решавало на Никејскиот собор. Погледни
овде од 4:09 се говори за тоа кои теми биле разгледувани во Никеја.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 10:45
Може на Византијците не им се одело пеш толкуголема%20насмевка
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 00:42
Originally posted by Papinian Papinian напиша:

http://star.vest.com.mk/default.asp?id=89851&idg=5&idb=1363&rubrika=Revija eve ovaj linkov ako moze da se narece kako izvor ali povrzano e bas za vranista! moze da se kontaktira aftorot ? Go ima nekoj napraeno to nesho ili.. ?


Го имам прочитано ова.
Да претпоставиме дека вакво нешто постоело, иако јасно е дека не постои. Зарем ако знаел Царот Самуил во единаесеттиот век, па и Царот Душан, немало да знаат св.Рамноапостолни Цар Константин и Царица Елена во четвртиот век, па да го донесат во Константинопол, како што сториле со Чесниот крст и другите нешта?
Кон врв
Papinian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Papinian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 22:01
http://star.vest.com.mk/default.asp?id=89851&idg=5&idb=1363&rubrika=Revija eve ovaj linkov ako moze da se narece kako izvor ali povrzano e bas za vranista! moze da se kontaktira aftorot ? Go ima nekoj napraeno to nesho ili.. ?
Кон врв
Papinian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Papinian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2010 во 11:47
Dobro za toa ima i druga prikazna da recam ali dvete varijanti se ispovrzani. Jas sum od tamu zato taka cepkav za da naucam neshto poce pa ako ima nekoj informacija neka pisi ne :D
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 23:37
Originally posted by Papinian Papinian напиша:

Ako imas nekoj taka pokonkreten podatok za ova ne e losho. Ce cekam odgovor :)


Papinian, сега барав и на интернет информации за ова за кое говориме и ништо не најдов, нема никаква поврзаност со Света Гора и такви камења. Селото Враништа се смета дека станало собиралиште на врани по појавата на чума, кога враните ги колвале труповите на многуте умрени.

Кон врв
Papinian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Papinian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 20:01
Ako imas nekoj taka pokonkreten podatok za ova ne e losho. Ce cekam odgovor :)
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 17:45
Originally posted by Papinian Papinian напиша:

Македон во ред тоа... немора да ја потврдиме тезата на тој... научникот шо викат дека Исус бил распнат во Охрит т.е. дека Охрид е всушност Ерусалим. Немам мн читано на оваа тема, да не речам ништо незнам, па да прашам можно е камењата некако да биле разнесени, зошто според тоа погоре што го напишав      , се кажува дека тука се наоѓа ЕДЕН од ТРИТЕ камења на кои што капела крвта на Исус, еден од другите два бил во Ерусалим и вториот на Света гора така некако. Нешто за ова дане сте запознаени?


Papinian, искрено сега ме заинтригира и мене за камењата, особено откако ги спомена Ерусалим и Света Гора, па ќе побарам и подетално информации за овие нешта. Јас колку што знам Чесниот крст како и други предмети поврзани со Исус Христос биле најдени при посетата на св.Царица Елена во Ерусалим, па биле и донесени во Цариград, но никаде не се споменуваат овие камења. На местото каде што бил Исусовиот гроб имало храм на Венера, но по заповед на св.Константин, сите пагански храмови изградени врз христијански свети места требало да бидат урнати. Истотака тогаш и е покажано и местото каде што Исус бил распнат, па и таму бил изградена Црква. Мислам дека тие камења доколку и имало такви, не би биле зачувани, или пак доколку и биле зачувани, би и биле покажани на св.Царица Елана, како што биле и другите нешта од страна на оние кои живееле во Ерусалим. Сепак, ќе истражам повеќе и за ова, пред да кажам било што повеќе.
Кон врв
Papinian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Papinian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 04:17
Македон во ред тоа... немора да ја потврдиме тезата на тој... научникот шо викат дека Исус бил распнат во Охрит т.е. дека Охрид е всушност Ерусалим. Немам мн читано на оваа тема, да не речам ништо незнам, па да прашам можно е камењата некако да биле разнесени, зошто според тоа погоре што го напишав      , се кажува дека тука се наоѓа ЕДЕН од ТРИТЕ камења на кои што капела крвта на Исус, еден од другите два бил во Ерусалим и вториот на Света гора така некако. Нешто за ова дане сте запознаени?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2010 во 15:35
Originally posted by Papinian Papinian напиша:

Знам дека е мн касно, но сакав само да ви дадам некоја информација. Црквата за која boogie спомнува и ден денес постои. Сега е мала и трошна но во времето кога била изградена мора да била огромна и секако да била манастрир. Таа црква ја изградил Апостол Павле а не Петар. Исто така се верува дека тука е еден од трите камења каде што капела крвта од Исус и дека тука со се венчале Цар Самуил и Цар Душан како и други кралеви. Тоа за враните ( гавраните) е исто така точно, од таму доаѓа и името на Враништа. Апостол Павле ја изградил оваа црква баш тука, затоа што Враништа во тоа време бил голем град и се викала - Мегалополис и овој град бил поврзан со патот виа игнација кој што пат апостолот го врвел одејќи за Рим. Интересно е што тука всушност почнала и писменоста во македонија а не како што знаеме , дека почнала во Охрид



Добредојде на форумот Papinian!

Црвката можеби и постои, но сите тие распнувања во Охрид, капење на крвта на Исус Христос таму секако дека не постојат, затоа што распнувањето се случило во Ерусалим, Јудеја, а не во Македонија. За тоа не сведочи само Светото Писмо, туку и фактот што св. Цар Константин, првиот христијански римски владетел, дал дозвола на неговата мајка, св.Царица Елена да ги урне сите пагански храмови во Ерусалим, да го побара Чесниот Крст, оној на кој е распнат Исус Христос, а и да изгради храм на Христовиот гроб во Ерусалим. Доколку распнувањето се случило во Македонија, св. Рамноапостолни Цар Константин и Царица Елена ќе возобновувале места во Македонија, а не Ерусалим.
Кон врв
Papinian Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Papinian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2010 во 03:26
Знам дека е мн касно, но сакав само да ви дадам некоја информација. Црквата за која boogie спомнува и ден денес постои. Сега е мала и трошна но во времето кога била изградена мора да била огромна и секако да била манастрир. Таа црква ја изградил Апостол Павле а не Петар. Исто така се верува дека тука е еден од трите камења каде што капела крвта од Исус и дека тука со се венчале Цар Самуил и Цар Душан како и други кралеви. Тоа за враните ( гавраните) е исто така точно, од таму доаѓа и името на Враништа. Апостол Павле ја изградил оваа црква баш тука, затоа што Враништа во тоа време бил голем град и се викала - Мегалополис и овој град бил поврзан со патот виа игнација кој што пат апостолот го врвел одејќи за Рим. Интересно е што тука всушност почнала и писменоста во македонија а не како што знаеме , дека почнала во Охрид
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 17:23
Многу интересна тема...

Бидејќи темата или мотивот за темата е “Болонскиот псалтир“... до сега не сретнав никаква анализа за таа книга... читам и не ми се верува, ова ме потсеќа на една друга книга каде истиот знак ИС-ХС+НИ-КА беше толкуван како “Исус Христос“ - “Никола Кастриот“... на ова и на воведот на почеток човек може само слатко да се ...газење%20од%20смеење

Затоа баш ме интересира (а и пишувам провокативно, бидејќи книгата т.е. псалтирот фототипно издание го држам во моите раце...) дали некој пред да пишува секакви “тези и глупости“ на темата, знае нешто за оваа книга... дали некој ја видел воопшто оваа книга - пред да напише такви “работи“ и да застапува “повеќе од смешни тези“...збунетост

Ете на пример, дали некој знае кога е напишана таа книга (која година)? и од кого... и што значи и како се толкува богословието, особено на Запад во 18 и 19 век и современите “романо-македонски“ глупости...збунетост како ние да сме центарот на светот па и Христос стана Македонец... до кога со вакви смешни работи...збунетост

п.с.
се извинувам за речникот - не од таков пост - навистина многу се провоцирам...


Изменето од Tetratka - 08.Декември.2009 во 17:26
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 14:25
Koга говориме за историското значење на Исус Христос и прашањето кое долго ја мачи историската наука, несомнено треба да погледнеме едно интересно писание на Светониј, според кое Императорот Клавдиј ги избркал Евреите од Рим во 49 година од новата ера, токму поради некои "немири"околу Kрестус ( латинскиот збор за Христос ).

Во Светото Писмо, во Делата на Светите Апостоли, истотака има една убава референца која говори за немирите во Рим, која го потврдува кажаното од Светониј.

Дела на Светите Апостоли од Светиот Апостол Лука 18:2 и откако најде еден Јудеец, по име Акила, родум од Понт, кој наскоро дошол од Италија со жена си Прискила, оти Клавдиј беше заповедал да го напуштат Рим сите Јудејци- дојде при нив.

Некои историчари како контрааргумент во одбрана на тезата дека Христос не постоел, сметаат дека Крестус бил некој друг, а не Исус, повикувајќи се на фактот дека Крестус ( на грчки: Христос ) било грчко "име" ( Крестус/Христос е титула, не е име ).
Меѓутоа сепак се поставува прашањето, доколку било така, зошто не биле избркани сите Грци, туку само сите Евреи?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 13:15
Интересна тема, ја враќам во функција. Oвде има многу да се говори, секако од историски аспект, не од верски!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.