IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Допирни точки мегу религијата и физиката
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Допирни точки мегу религијата и физиката

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 14:36
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:




Секако, ова е атмосферска појава и не е предизвикана од „вонземјани“!голема%20насмевка А некаде спомнав НЛО или вонземјани?изненадувањеНо, ете, сепак сме слични во некои наши размислувања. намигнувањеголемо%20гушкањеКако што јас неможам да поверувам во постоењето на бог, така и ти неможеш да го „свариш“ постоењето на вонземјани! Јас ете верувам дека таму некаде „зад седумте мориња и седумте планини“ мора да има некој друг свет (помалку или повеќе развиен од овој на Земјава, а којзнае можеби е на исто цивилизациско, технолшко ... ниво како нашево?!не%20знам), бидејќи едноставно не е можно во толкав простор, во толку милијарди ѕвезди (и тоа само во нашата галаксија Млечниот пат), да нема друг живот освен на една ситна планета. Ако е така (дека бог го создал сето ова што го гледаме), тогаш која му е поентата, која е смислата на творењето живот на само една планета? И, која е поентата, која е смислата на Неговото правење милијарди галаксии со по милијарди, милијарди ѕвезди и на крајот на краиштата, која е смислата на континуираното уништување и создавање нови ѕвезди и нови галаксии?не%20знамразмислувањеР.Ѕ. Како и ти, и други верници со кои сум разговарал, не веруваат во постоење на друг жив свет надвор од Земјава. Но што ако се случи да „дојдат“ некои „мали зелени“(Ако веќе и не дошле?! Можеби токму тие се боговите кои сите цивилизации на земјава ги опишуваат и „веруваат“ во нив.) Во тој случај религијата ќе исчезне. Тоа неминовно ќе следи ако ни’ дојдат „гости“! Оти нели, во библијата тоа не го пишува, дека има други „луѓе“? Или и тогаш ќе се повикате на она познатото: „ Бог создал се видливо но и невидливо“!танцувањенамигнување


Во тоа невидливо меѓу другото спаѓаат и ангелите, серафимите, херувимите,..., а не малите зелени суштества.

Добро, како не разбирате дека нашава Земја е до децимали темпирана за да поддржува живот?

Почнувајќи од нашата спирална галаксија (единствено во таквите може да има живот) и небесните тела во неа, посебно Сонцето и Месечината и секако-Јупитер, преку времето и начинот на ротацијата, аголот на таа ротација на Земјата, составот на атмосферата и почвата, па до комплексните еколошки системи, гравитационите и магнетните сили, доаѓаме до заклучок дека ништо не е сличајно. Како и би можело да биде?

Погледни го нашиот Сончев систем и ќе увидиш дека секоја планета постои за да некако и служи на Земјата (ако за ништо др. барем како за пример што би се случило ако е и Земјата на таа раздалеченост од Сонцето).
Јупитер на пример ја чува од комети, метеори, бидејќи ги привлекува со својата огромна гравитација (300 пати е поголем од Земјата), Месечината ни овозможува плима и осека и ја балансира климата,... сега да не гњавам и за останатите. Ај што треба само за Земјата да бидат исполнети минимум 40 параметри, туку треба такви да има и за Сонцето, Месечината, останатите планети придужнички, густината на ѕведизте е слично. На крај испаѓа дека е шансите (ги земам во предвид само тие 40 параметри), дека само една во милион милијарди планети може да има најосновни услови за живот. Истите закони важат за целата вселена така? Затоа, секаде амонијакот, УВ зрачењето, јаглеродниот моноксид, вулкансите ерупции би биле неповолни за почеток на живот.

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 01:09
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Во тоа невидливо меѓу другото спаѓаат и ангелите, серафимите, херувимите,..., а не малите зелени суштества...

Дали со ова го потврдуваш ставот на другите верници кои не веруваат дека има живот (било каков) на некоја друга планета?
Аналогно на ова, подразбирам дека и за тебе (како и за другите верници со кои имам разговарано) религијата едноставно ќе исчезне доколку се открие било каков жив свет надвор од Земјата! Сето тоа илјадагодишно учење ќе падне во вода! Ух, колку сакам тоа да се случи утре!намигнување Не за да докажам дека јас сум бил во право, туку вие (верниците) да воочите дека сепак, некои работи не се онакви какви што некој ви ги кажал дека се!танцувањеголемо%20гушкање
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

... Добро, како не разбирате дека нашава Земја е до децимали темпирана за да поддржува живот? ... Јупитер на пример ја чува од комети... Месечината ни овозможува плима и осека и ја балансира климата,...

Е да де! Кој го негира тоа?збунетост
Ама ова го зборувате откако оние „непослушници“, оние „грешници“ кои им се спротивставиле на црковните (теолошките) учења за изгледот и поставеноста на Земјата, го откриле истото! А да не беа тие, којзнае дали ќе зборувавме за таа „идилична хармонија“ (Земја, Сончев систем, Млечен пат ...) кој ја создал бог! Сеуште ќе не’ убедувавте, сеуште ќе ни’ зборувавте: „погледнете како бог ја направил Земјата убава, рамна (оти ако не е таква, водата од неа ќе истече),  како бог ја поставил во центарот на вселената и дека се се врти околу неа (како косовари околу Клинтонплазење), дека ...“
Аааааа, тебе поентата ти е да кажеш дека бог го смисли и создал сето ова!голема%20насмевка Дека никој друг неможе тоа да го стори освен бог! Да, да!смешеннамигнување
Е кога е така, кога го знаеш одговорот на ова прашање, тогаш претпоставувам дека го знаеш и на она што во претходниот пост го поставив, но (незнам зошто) не ми го одговори (ти или некој друг), а прашањето беше следново:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Ако е така (дека бог го создал сето ова што го гледаме), тогаш која му е поентата, која е смислата на творењето живот на само една планета? И, која е поентата, која е смислата на Неговото правење милијарди галаксии со по милијарди, милијарди ѕвезди и на крајот на краиштата, која е смислата на континуираното уништување и создавање нови ѕвезди и нови галаксии?...

На ова во минатиот пост изумив да дадам додатно прашање: Дали и што тие ѕвезди што ги уништува нешто му згрешиле? Дали повторно се работи за грев и, за чиј грев овој пат се работи? На ѕвездите?глупчо Беспредметно да се спомне. На некои тамошни живи (и интелигентни) суштества? Можно. На бог? Најверојатно. Зошто инаку без причина би уништувал ѕвезди и галаксии?изненадување
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

...  Почнувајќи од нашата спирална галаксија (единствено во таквите може да има живот) ...

Е? Од каде овој податок?
Да, да, верувам дека ова не си го измислила ти, туку сигурно си го прочитала некаде, во некоја (стручна?!) литература. Но и да пишува така, дали е тоа реално? Еве, со/од последнава реченица може да се согледа разликата меѓу мене (како атеист) и тебе (како верник) во начинот на поимање на одредени интерпретации. Имено, ти и во двата случаја (читајќи од библијата и читајќи од „соодветната“ литература), се примаш што се вели „здраво за готово“. Така пишува таму и, точка. Нема повеќе што за тоа да се размислува (или разговара). Но за разлика од тебе, јас не го прифаќам тој став, па макар тоа бил и од некој еминентен стручњак за егзобиологија (ако воопшто може да се рече дека има некој таков на Земјава)! Зошто? Затоа што ако некои работи за нас се нормални и без нив би немало живот, не значи дека тоа за некој друг вид живи суштества тие услови не би биле нормални! Еве на пример, на сите ни’ е познато дека за човекот без кислород нема живот, но ( како што ти многу добро знаеш) на Земјава има анаеробни бактерии кои живеат без присуство на кислород! Исто и со светлината, таа е неопходна за човековиот живот, но има животински видови кои цел живот го поминуваат во потполн мрак (во почвата или во морските длабочини)!
Значи, кога на Земјата има организми кои живеат под сосема други услови од оние кои му се потребни на човекот, тогаш што остана за некој друг свет надвор од Земјата, надвор од Млечниот Пат, надвор од ...не%20знам
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

... Погледни го нашиот Сончев систем и ќе увидиш дека секоја планета постои за да некако и служи на Земјата ...

Дали некој се запрашал за взаемниот однос на небесните тела? Дека и Земјата на некого му служи!
Дали и кога еднаш човекот ќе се ослободи од негвиот хомоцентризам? Зошто секогаш мислиме дека се е создадено само за нас? Дека ние сме центарот на вселената и дека се е потчинето на нашата воља, на нашите потреби, дека се е создадено само и исклучиво за нас ...! А што е со оние ѕвезди (ете, и во овој случај повторно дојдовме до онаа теза од погоре) кои експлодираат, што е со оние новите кои се создаваат? Дали и тие се во планот на бог за задоволување на потребите на човекот? А што ќе биде со Сонцето после неколку милијарди години, верувам знаеш. И тоа ли е во планот на бог - уништување на Земјата? Армагедон. Исполнување на Откровението!
ма%20ајде
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 03:49
Допирни точки мегу религијата и физиката?

Pa, kako sto odat rabotite so kvantnata mehanika, ovoj del od naukata nekako s'e povekje gi zema vo obzir religijskite (ako mozhe taka da se kazhi) idei... ne deka gi smeta za 100% tochni, no dozvoluva deka vo niv mozhebi se nudat indikacii za pojavi koi do sega ne bea zemani seriozno. Od druga strana i Dalaj Lama od pred nekokku godini pochna da sobira nauchnici na seminiari i izjavi deka Budizmot mora da gi sledi najnovite nauchni dostiganja i da se proveruva spored niv... pa dokolku se uvidi oti mozhebi nekade ne e tochen ili ne e najprecize, togash da se popravi.

Kvantnata mehanika gi stavi naukata i religijata na edna mnogu interesna dispozicija...

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2009 во 13:06
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Во тоа невидливо меѓу другото спаѓаат и ангелите, серафимите, херувимите,..., а не малите зелени суштества...
Дали со ова го потврдуваш ставот на другите верници кои не веруваат дека има живот (било каков) на некоја друга планета? Аналогно на ова, подразбирам дека и за тебе (како и за другите верници со кои имам разговарано) религијата едноставно ќе исчезне доколку се открие било каков жив свет надвор од Земјата! Сето тоа илјадагодишно учење ќе падне во вода! Ух, колку сакам тоа да се случи утре!намигнување Не за да докажам дека јас сум бил во право, туку вие (верниците) да воочите дека сепак, некои работи не се онакви какви што некој ви ги кажал дека се!танцувањеголемо%20гушкање
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

... Добро, како не разбирате дека нашава Земја е до децимали темпирана за да поддржува живот?
... Јупитер на пример ја чува од комети... Месечината ни овозможува плима и осека и ја балансира климата,...
Е да де! Кој го негира тоа?збунетост Ама ова го зборувате откако оние „непослушници“, оние „грешници“ кои им се спротивставиле на црковните (теолошките) учења за изгледот и поставеноста на Земјата, го откриле истото! А да не беа тие, којзнае дали ќе зборувавме за таа „идилична хармонија“ (Земја, Сончев систем, Млечен пат ...) кој ја создал бог! Сеуште ќе не’ убедувавте, сеуште ќе ни’ зборувавте: „погледнете како бог ја направил Земјата убава, рамна (оти ако не е таква, водата од неа ќе истече),  како бог ја поставил во центарот на вселената и дека се се врти околу неа (како косовари околу Клинтонплазење), дека ...“Аааааа, тебе поентата ти е да кажеш дека бог го смисли и создал сето ова!голема%20насмевка Дека никој друг неможе тоа да го стори освен бог! Да, да!смешеннамигнувањеЕ кога е така, кога го знаеш одговорот на ова прашање, тогаш претпоставувам дека го знаеш и на она што во претходниот пост го поставив, но (незнам зошто) не ми го одговори (ти или некој друг), а прашањето беше следново:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Ако е така (дека бог го создал сето
ова што го гледаме), тогаш која му е поентата, која е смислата на
творењето живот на само една планета? И, која е поентата, која е
смислата на Неговото правење милијарди галаксии со по милијарди,
милијарди ѕвезди и на крајот на краиштата, која е смислата на
континуираното уништување и создавање нови ѕвезди и нови галаксии
?...
На ова во минатиот пост изумив да дадам додатно прашање: Дали и што тие ѕвезди што ги уништува нешто му згрешиле? Дали повторно се работи за грев и, за чиј грев овој пат се работи? На ѕвездите?глупчо Беспредметно да се спомне. На некои тамошни живи (и интелигентни) суштества? Можно. На бог? Најверојатно. Зошто инаку без причина би уништувал ѕвезди и галаксии?изненадување
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

...  Почнувајќи од нашата спирална галаксија (единствено во таквите може да има живот) ...
Е? Од каде овој податок? Да, да, верувам дека ова не си го измислила ти, туку сигурно си го прочитала некаде, во некоја (стручна?!) литература. Но и да пишува така, дали е тоа реално? Еве, со/од последнава реченица може да се согледа разликата меѓу мене (како атеист) и тебе (како верник) во начинот на поимање на одредени интерпретации. Имено, ти и во двата случаја (читајќи од библијата и читајќи од „соодветната“ литература), се примаш што се вели „здраво за готово“. Така пишува таму и, точка. Нема повеќе што за тоа да се размислува (или разговара). Но за разлика од тебе, јас не го прифаќам тој став, па макар тоа бил и од некој еминентен стручњак за егзобиологија (ако воопшто може да се рече дека има некој таков на Земјава)! Зошто? Затоа што ако некои работи за нас се нормални и без нив би немало живот, не значи дека тоа за некој друг вид живи суштества тие услови не би биле нормални! Еве на пример, на сите ни’ е познато дека за човекот без кислород нема живот, но ( како што ти многу добро знаеш) на Земјава има анаеробни бактерии кои живеат без присуство на кислород! Исто и со светлината, таа е неопходна за човековиот живот, но има животински видови кои цел живот го поминуваат во потполн мрак (во почвата или во морските длабочини)! Значи, кога на Земјата има организми кои живеат под сосема други услови од оние кои му се потребни на човекот, тогаш што остана за некој друг свет надвор од Земјата, надвор од Млечниот Пат, надвор од ...не%20знам
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

... Погледни го нашиот Сончев систем и ќе увидиш дека секоја планета постои за да некако и служи на Земјата ...
Дали некој се запрашал за взаемниот однос на небесните тела? Дека и Земјата на некого му служи!Дали и кога еднаш човекот ќе се ослободи од негвиот хомоцентризам? Зошто секогаш мислиме дека се е создадено само за нас? Дека ние сме центарот на вселената и дека се е потчинето на нашата воља, на нашите потреби, дека се е создадено само и исклучиво за нас ...! А што е со оние ѕвезди (ете, и во овој случај повторно дојдовме до онаа теза од погоре) кои експлодираат, што е со оние новите кои се создаваат? Дали и тие се во планот на бог за задоволување на потребите на човекот? А што ќе биде со Сонцето после неколку милијарди години, верувам знаеш. И тоа ли е во планот на бог - уништување на Земјата? Армагедон. Исполнување на Откровението!ма%20ајде


АКО се открие живот, што јас искрено сумњам дека ќе бидне, тоа нема да ја фрли религијата во вода. Можеби ќе треба да се преиспитаме за некои работи, но јас сум убедена во Божјата примисла за овој свет, и за универзумот воопшто.

Галаксиите и ѕвездите се уништуваат поради причина која за сега ни е напозната, но тоа не значи дека Бог нив ги мрази или нешто слично. Немој да донесуваш такви избрзани заклучоци. Вселената е огромна и има уште многу тајни кои допрва треба да ги дознаеме. Се' подложи на закони и принципи.

Тоа е така, бидејќи спиралните галаксии имаат правилна ротација и погодна густина.
Кај елиптичните галаксии образувањето на ѕвездите завршува уште пред да се создадат доволни количества од потешките елементи во меѓузвездениот простор. Од нивното присутство е условен животот. Исто така немаат мнгу големи активни ѕвезди и доволно меѓуѕвездена материја.
Неправилните галаксии имаат активни јадра од хемиски елементи, кои со своето нуклеарно зрачење го уништуваат животот. Исто така густината на ѕвездите во тие галаксии е важен фактор. Кај елептичните галаксии има многу малку меѓуѕвезден простор.

(Според Хабл има 3 видови на галаксии: спирални, елиптични и неправилни.)

Црквата само по себе не била, не е, ниту ќе биде совршена, бидејќи е составена од грешни и несовршени луѓе. Католичката црква сметала дека ја има власта над науката. Сметала дека таа е врховната власт во христијанскиот свет. Јас не сум римокатолик, и затоа не се пронаоѓам во долунаведениот текст.

Исполнување на Откровението секако! Нова Земја и Ново Небо! Гледаш како знаеш, убав тој на мајка!
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 02:23
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

...  Почнувајќи од нашата спирална галаксија (единствено во таквите може да има живот) ...
Е? Од каде овој податок?
... (Според Хабл има 3 видови на галаксии: спирални, елиптични и неправилни.) ...

Да, точно е ова што го велиш, но тоа е само таксативно наведување на видовите галаксии. Во никој случај тој или некој друг не рекол дека таму нема услови за живот ...

Тоа е така, бидејќи спиралните галаксии имаат правилна ротација и погодна густина.
Кај елиптичните галаксии образувањето на ѕвездите завршува уште пред да се создадат доволни количества од потешките елементи во меѓузвездениот простор. Од нивното присутство е условен животот. Исто така немаат мнгу големи активни ѕвезди и доволно меѓуѕвездена материја.
Неправилните галаксии имаат активни јадра од хемиски елементи, кои со своето нуклеарно зрачење го уништуваат животот. Исто така густината на ѕвездите во тие галаксии е важен фактор. Кај елептичните галаксии има многу малку меѓуѕвезден простор.

Верувај ми, токму од астрономијата имам некои познавања повеќе отколку другите членови (со исклучок на Sunnyбакнеж) и знам за што зборуваш!
Незнам, можеби токму овие мои познавања од астрономијата се една од причините зошто не верувам во бог. Или можеби истите тие се само последица на неприфаќањето (отфрлањето) на „аргументите“ за постоење на бог!не%20знам
Од овие причини претходно реков:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Но за разлика од тебе, јас не го прифаќам тој став, па макар тоа бил и од некој еминентен стручњак за егзобиологија (ако воопшто може да се рече дека има некој таков на Земјава)! ...

Значи, немора (би рекол и несмее) човек секогаш да трга од сопствените услови за живот, од сопствените мерила што е добро (погодно), а што не е погодно за живот. Тоа е голема грешка. Кој ќе го знае какви ли не само суштества би можеле да егзистираат на тие (за нас) невозможни услови? Ај пак да повторам. Кога кај нас, на Земјата има организми кои живеат во екстремни услови (без светлина, без кислород, на екстремно вискоки температури (бактерии пронајдени на вулканска лава) ... ), непоимливи за човекот, тогаш што остана за на некоја друга планета!

И на крај, да се вратам на почетокот!голема%20насмевка
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

...  Почнувајќи од нашата спирална галаксија (единствено во таквите може да има живот) ...

И покрај се погоре речено, еве прифаќам дека само во тие галаксии може да има живот. Значи сепак - може! А колку такви галаксии ги има?!ухсвиркање Кои се шансите за некаков живот?

Р.Ѕ. И, ако некогаш (после 100, 1000, 10.000 ... години) се утврди дека сепак има живот (без оглед на степенот на неговиот развој), тоа секако би значело крај на сите религии, бидејќи ниту една од нив, во ниту една нивна света книга не се опишува друг живот освен овој на Земјата. И не само тоа, туку истите ја оспоруваат, се противат на можноста на такво нешто, ја отфрлаат како нешто невозможно. (како и многу други рботи досега). А сосема друга работа ќе биде дали некој од тогашните следбеници на тие религиозни групи „ќе го прилагодат“ своето учење за тогашните човекови потреби?

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2009 во 16:26
Да не зборуваме предвреме. Сепак, остануваат премногу "ако". Ако има услови за живот на некоја планета, ако Бог (не) постои, ако постојат организми некаде во вселенава, ако некогаш дојдат, ако некогаш ги видиме, ако можат да живат во екстремни услови, ако...

Те молам погледни го небото, погледни ја вселената и кажи ми како може да нема Бог.

"Еден поглед на големите мистерии на вселената само ќе ја потврди нашата вера во постоењето на нејзиниот Творец."-(Вернeр Фон Браун)

"Сакав да станам теолог, но сега гледам дека преку моите трудови Бог се прославува и во астрономијата, зашто ... небесата ја искажуваат Божјата слава, небото ги објавува Неговите дела (Псалм 19:1)"
(Јоханес Кеплер)

мене ова видео ми ја утврди верата во Бог-не е возможно ваква вселена да настане сама од себе
Се надевам дека ќе го погледнеш и дека ќе уживаш.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 02:03
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

 
Незнам, можеби токму овие мои познавања од астрономијата се една од причините зошто не верувам во бог. Или можеби истите тие се само последица на неприфаќањето (отфрлањето) на „аргументите“ за постоење на бог!не%20знам
 
Сигурно е второто (само без наводниците), во спротивно не си само подобар астроном од Sunny на форумов, туку и од Кеплер, и од Њутн - едни од основоположниците на астрономијата.
 
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Р.Ѕ. И, ако некогаш (после 100, 1000, 10.000 ... години) се утврди дека сепак има живот (без оглед на степенот на неговиот развој), тоа секако би значело крај на сите религии, бидејќи ниту една од нив, во ниту една нивна света книга не се опишува друг живот освен овој на Земјата. И не само тоа, туку истите ја оспоруваат, се противат на можноста на такво нешто, ја отфрлаат како нешто невозможно.
 
1. Има многу религии кои веруваат во вонземјани. Скиентолозите веруваат во вонземјани. Мормоните исто така. Тие на пример веруваат дека животот на земјата е донесен токму од вонземјани.
 
2. Христијанството т.е. Библијата спомнува исто така вонземјани, вонземски свет. Ангелите, серафимите, херувимите, сите овие се вонземски суштества. Пред да речеш дека тие се само духовни суштества, во Библијата има случаи каде што ангели се материјализирале (гостите на Лот).
 
3. Во Библијата не се спомнати вонземски животи затоа што тоа не е тема на Библијата. Библијата е книга упатена до човекот со одредена специфична порака и затоа во неа нема да најдеш вонземјани, електронски конфигурации, комплексни броеви, киселини и соли итн. Не затоа што го одрекува нивното постоење, туку затоа што истите не се тема за дскусија.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 21:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

 
Незнам, можеби токму овие мои познавања од астрономијата се една од причините зошто не верувам во бог. Или можеби истите тие се само последица на неприфаќањето (отфрлањето) на „аргументите“ за постоење на бог!не%20знам
Сигурно е второто (само без наводниците), во спротивно не си само подобар астроном од Sunny на форумов, туку и од Кеплер, и од Њутн - едни од основоположниците на астрономијата.

Не реков дека сум подобар од Sunny, туку спротивното, дека таа е подобра од мене! Види поубаво!намигнување И, зошто како да имам некое чувство дека ова е некаков твој сарказам? глупчо
Дали поради тоа што не те вброив и тебе до Sunny? голема%20насмевка не%20знам
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

1. Има многу религии кои веруваат во вонземјани. Скиентолозите веруваат во вонземјани. Мормоните исто така. Тие на пример веруваат дека животот на земјата е донесен токму од вонземјани.

Воопшто не ни помислив на скиентлозите. А да бидам искрен, речиси и да не знам во што тие веруваат, бидејќи со читањето на само неколку реченици од тоа што тие го прифатиле, за мене беше ... глуплазење) често пати како една од можните опции за потеклото на животот на Земјата ја прифаќам и оваа опција, дека ние (и целиот жив свет) сме „насеани“ од вонземјани! Во некои мои обиди за правење ментална гимнастика глупчо, како под варијанта на ова, во предвид ја земам можноста дека кога некои вонземјани дошле овде на Земјата, тие нашле некои (за нив) примитивни форми на живи суштества (човеколики мајмуни) и со гентески инжинеринг создале луѓе „слични на нив“свиркање! Ова размислување го земам како можност врз фактот дека досега сеуште не е откриена преодната фаза во развојот на мозокот меѓу човеколикиот мајмун и човекот. Факт на кој се повикуваат оние кои ја оспоруваат дарвиновата теорија.
неприфатливо и немав желба да читам понатаму. Останува да ти верувам во ова што го велиш ти за нив (по однос на ова прашање). И јас (секако не под влијание на скиентолозите
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


2. Христијанството т.е. Библијата спомнува исто така вонземјани, вонземски свет. Ангелите, серафимите, херувимите, сите овие се вонземски суштества. Пред да речеш дека тие се само духовни суштества, во Библијата има случаи каде што ангели се материјализирале (гостите на Лот).

Ааааа, добро!
(Се мислам дали за постоењето на овие да побарам некаков доказ, ама знам дека ќе речеш: „ во библијата пишува ...“, па затоа не прашувам)
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


3. Во Библијата не се спомнати вонземски животи затоа што тоа не е тема на Библијата. Библијата е книга упатена до човекот со одредена специфична порака и затоа во неа нема да најдеш вонземјани, електронски конфигурации, комплексни броеви, киселини и соли итн. Не затоа што го одрекува нивното постоење, туку затоа што истите не се тема за дскусија.

Како така? Па нели во библијата вие наоѓате одговор на сите прашања? Како тоа да не биде случај и за ова, толку суштествено прашање? Во библијата во неколку стихови се опишува создавањето на растителниот, животинскиот свет со сите видови ... а за ова, за создавање на живот на друго место надвор од Земјата - нема. Едноставно, ако бог содал друг свет, требало (ако не повеќе) да пише барем 2 реда во Генезата! Со самото тоа што вакво нешто нема, значи дека тој не содал живот на друго место.  А штом бог нешто не создал, тоа значи дека не постои. И, што ќе се случи ако еден ден ...

Р.Ѕ. Дури сега забележав дека дел од текстот ми е со многу ситни букви. Затоа го едитирав за да ги поставам сите букви со иста големина. Друга промена на текстот не направив!среќа


Изменето од Zlatnik - 21.Октомври.2009 во 21:56
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 16:04
Zlatnik, tochno e deka vo Bilijata ne pishuva za postoenje drug zhivot vo Vselenata i so toa se implicira deka takov ne postoi.

Tokmu ova beshe zemeno kako edna od ubeduvanjata na Crkvata oti chovekot e centarot na Bozhjata kreacija.

Rabotata e sto so razvojot na naukata pochnavme da doznavame raboti koi gi doveduvaat po prashanje takvite veruvanja, pa zatoa i doskoreshnoto mislenje na onie koi zastanuvaa zad nekakov chovechki ekskluzivitet, od aspekt na Bozhjata kreacija, pochnaa da smeknuvaat i da si go menuvaat svojot um.

Od ovoj spekt, veruvanjeto vo postoenje vonzemjen zhivot drastichno se promenija vo posledno vreme i rezultira so javna objava od strana na Vatikan so koja toa se potvrduva za prv pat vo istorijata na Crkvata.

Изменето од Messenger - 22.Октомври.2009 во 16:09
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 16:09
jas mislam deka se karate za gluposti.

prvo, aj nekoj neka go definira Bog. koj e, sho e, i koja mu e relacijata so nas.

vtoro, samata tema e neprecizirana, religija vs nauka. ima polno religii, site so kolku tolku razlicni stavovi. kazete koja so koja se sporeduva.

da vidam odgovor pa mozi i jas ke se vklucam vo diskusijata
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 17:39
 размислување  Ако се земе во предвид дека Астрономијата е гранка на Физиката  ... може да се најде премногу врски помеѓу физика и религија голема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 18:24
religijata  ima  golema  vrska  so  fizikata  na  takov  nacin  sto  religijata  ni kazuva  kade  netreba  da  se  dvizime  kade  dvizejneto  na  materijata  e  opasno  za  nas.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 11:54
...za dve pravi ,koj lezat na edna ramnina i nemaat zaednicka tocka ,velime deka se...religija i fizika!
 
 
8 postulat na zagor...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
sexy bitch Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1188
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sexy bitch Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 15:53
i za ovde ti e postot ... ete primer kako so nauka se dokazuva religija голема%20насмевка

Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Може е постара веста ама убаво е да ја има и тука голема%20насмевка

Откажете го Божиќ - Исус е роден во јуни!?

Група австралиски астрономи тврдат дека Божик  би требало да се слави во јуни затоа што пресметале дека токму во тој месец се појавила Витлеемската ѕвезда која, како што пишува во Библијата, ја следеле тројцата мудреци за да дојдат до местото на кое е роден Исус Христос.

Ако оваа теорија се покаже како точна, тоа би значело дека Исус се родил во знакот на Близнаци. Истражувачите тврдат дека Витлеемската ѕвезда е всушност величествено спојување на двете најсветли планети - Јупитер и Венера.

Австралискиот астроном Дејв Риники користел сложен компјутерски софтвер за да ја утврди точната позиција на небеските тела и да направи мапа на ноќното небо над Светата земја пред повеќе од 2000 години.

За време на истражувањето тој открил дека во времето на раѓањето на Исус се случил спектакуларен астрономски настан. Риники смета дека мудреците веројатно го протолкувале како знакот на кој што чекале и тргнале по „ѕвездата водилка“ до родното место на Исус во Витлаем, како што е опишано во Библијата.

Користејќи го Евангелието по Матеј како појдовна референца, Риники утврдил дека спојувањето на планетите кое се појавило во соѕвездието на Лавот се случило точно на 17 јуни две години пред нашата ера.

Австралискиот астроном, кој е и уредник на списанието „Скај енд Спејс“ изјави дека денес постои компјутерски софтвер кој може да ни покаже како точно изгледало небото во било кој момент во последните неколку илјади години.

- Го користевме тој софтвер за да се вратиме во времето на раѓањето на Исус следејќи ги написите дадени од Библијата, изјави тој.

- Венера и Јупитер многу се доближиле една до друга во втората година пред нашата ера создавајќи силен светлосен отсјај на небото. Тоа најверојатно била светлоста која тројцата мудреци ја протолкувале како знак. Астрономијата е исклучително прецизна наука, изјави австралискиот истражувач и додаде дека неговата намера не била да ја нападне верата.

- Често пати кога доаѓа до мешање на науката и религијата тоа може да ги збуни луѓето. Во овој случај мислам дека ова откритие ќе ја зајакне верата на луѓето, рече тој.

Според некои претходни теории, Витлеемската ѕвезда се објаснуваше како супернова (ѕвездена експлозија) или комета.

извор: ИдиВиди



Sex is like tennis... If you play with worse, you play worse :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.