IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ЈУГОНОСТАЛГИЧАР СУМ - признавам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЈУГОНОСТАЛГИЧАР СУМ - признавам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 38>
Автор
Порака
Oho Boho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tatarin-Dragalevchanin

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 18:38
Точно по същия начин едва ли ще бъде. Но Диоген, помисли си, ако имаш образование и знаеш поне английски, ще можеш да избираш да пътуваш или работиш и живееш от Сицилия до Норвегия и от Португалия до Финландия.
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 18:38
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ке биде кога на врбата ке роди грозје,абе зар толку многу ни требаше на нас Македонците да ја растуриме Југославија сега пак па да влегуваме у неа&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;


газење%20од%20смеење e ova bese navistina smesno Boogie...Makedoncite ja rasturile Yugoslavija  голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка..da da sigurno..seti se samo na referendumskoto prasanje za nezavisnost...kako vikaat..ako baba laze..rog ne laze..голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
газење%20од%20смеење
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 18:41
Да ама и гласањето не лаже сепак Тупурко го зададе финалниот и главниот удар на СФРЈнамигнување&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 18:49

  HEJ SLAVENI

Slovenski

Hej Slovani, naša reč
slovanska živo klije
dokler naše verno srce
za naš narod bije.

Živi, živi, duh slovanski,
bodi živ na veke,
grom in peklo, prazne vaše
proti nam so steke.

Naj tedaj nad nami
strašna burja se le znese,
skala poka, dob se lomi,
zemlja naj se strese.

Bratje, mi stojimo trdno
kakor zidi grada,
črna zemlja naj pogrezne
tega, kdor odpada.

Македонски


Еј, Словени, жив е тука
зборот свет на родот
штом за народ срце чука
преку син во внукот!

Жив е вечно, жив е духот
словенски во слога.
Не нè плашат адски бездни
ниту громов оган!

Пустошејќи, нека бура
и над нас се втурне!
Пука даб и карпа сура,
тлото ќе се урне:

Стоиме на стамен-прагот
- клисури и бедем!
Проклет да е тој што предал
Родина на врагот!

Srpski

Hej, Sloveni, jošte živi
Reč (duh) naših dedova
Dok za narod srce bije
Njihovih sinova

Živi, živi, duh slovenski
Živećeš vekovma
Zalud preti ponor pakla
Zalud vatra groma

Nek se sada i nad nama
Burom sve raznese
Stena puca, dub se lama
Zemlja nek se trese

Mi stojimo postojano
Kano klisurine
Proklet bio izdajica
Svoje domovine!


Hrvatski

Hej Slaveni, još ste živi
Riječ (duh) naših djedova
Dok za narod srce bije
Njihovih sinova

Živi, živi duh slavenski
živjet ćeš vjekov'ma
zalud prijeti ponor pakla
zalud vatra groma

Nek se sada i nad nama
Burom sve raznese
Stijena puca, dub se lama
zemlja nek se trese

Mi stojimo postojano
kano klisurine
proklet bio izdajica
svoje domovine.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 18:53
Нема Црногорски и Босански ете дескриминацијаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Затоа и пропадна Југославија,покрај долговите де&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&gcy;&acy;&zcy;&iecy;&njcy;&iecy;%20&ocy;&dcy;%20&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 18:57

Bosnjacki/Bosanski       


Hej Slaveni, još te živi,
Riječ naših djedova,
Dok za narod srce bije
Njihovih sinova.


Živi, živi duh slavenski
Živjet ćeš v\'jekov\'ma
Zalud prijeti ponor pakla
Zalud vatra groma.                                  


Nek se sada i nad nama
Burom sve raznese,
Stijena puca, dub se lama,
Zemlja nek se trese.


Mi stojimo postojano
Kano klisurine,
Proklet bio izdajica
Svoje domovine.

Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 18:57

Руски

Гей, славяне, наше слово
Песней звонкой льётся
И не смолкнет, пока сердце
За народ свой бьётся.

Наше слово дал нам Бог
На то Его воля!
Кто заставит нашу песню
Смолкнуть в чистом поле?

Дух Славянский жив на веки
В нас он не угаснет,
Беснованье силы вражьей
Против нас напрасно.

Против нас хоть весь мир, что нам
Восставай задорно.
С нами Бог наш, кто не с нами —
Тот умрёт позорно.

Гей, Славяне, наше слово
Песней звонкой льётся
И не смолкнет, пока сердце
За народ свой бьётся.

 

 

Бугарски

Хей славяни, все още жив е
духът на нашите предци
Докато сърцето за народа бийе
на техни наследници.

Жив е, жив е духът славянски
ще живее с векове,
Не-ни плашат ни бездни адски,
нито огнените гръмове.

Нека сега и над нас
със буря всичко да се разнесе
Скала се пука, дъбът се цепи,
Земята нек се разтресе.

Ние стоим твърдо като крепост.
Проклет да е предателят
На своето отечество!

 

 

 

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 19:03
Мало клипче, онака ми дојде инспирација да ги поздравам оние што се научени да клечат и да цмиздрат по СФРЈ. Ѕирнете го.
Уз пат, овој „моменат“ го користиме да го поздравуваме „Државникот“ што ќе му градел споменик на другар му Тито... (без гајле, тоа е едно негово обидче пак да обележува србомани и бугарофили, nevermind...)  Уз пат би го поздравиле и политичко-боречкиот тираносаур, другарот Гавро Пановски (Гавро извини не ти знам „партизанско“ име, надам се да ми неќеш замерити...дабоме...). Сам по себе се наметна деновиве, на стари години шо би се рекло, али револуција никад не мирује другови и другарице, па еве ни Гавро! Како би рекол и самиот Чобан да беше жив - „Непријатељ никад не спава“! ...И така од 45 години несоница, еве некои веќе 17 години заспаа кога е во прашање Македонија и нејзинитие интереси...
Хммм... Ај да го поздравиме и Слободан Угриновски (се облекува како титов пионир и прави кловн од себе на стари години), али ме фаќа страв да не не' покани на некој јавен дуел на телевизија, како што своевремено го канеше Ивица Боцевски... Ивица може да издржи, ама јас ќе му се исклештам во фаца!
Поздрави и честитки и до diogenskopje . Фала Богу, се помалку има „раја“ за поздравување ама и тие што ги има изумираат!!! голема%20насмевка
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 19:06
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Мало клипче, онака ми дојде инспирација да ги поздравам оние што се научени да клечат и да цмиздрат по СФРЈ. Ѕирнете го.
Уз пат, овој „моменат“ го користиме да го поздравуваме „Државникот“ што ќе му градел споменик на другар му Тито... (без гајле, тоа е едно негово обидче пак да обележува србомани и бугарофили, nevermind...)  Уз пат би го поздравиле и политичко-боречкиот тираносаур, другарот Гавро Пановски (Гавро извини не ти знам „партизанско“ име, надам се да ми неќеш замерити...дабоме...). Сам по себе се наметна деновиве, на стари години шо би се рекло, али револуција никад не мирује другови и другарице, па еве ни Гавро! Како би рекол и самиот Чобан да беше жив - „Непријатељ никад не спава“! ...И така од 45 години несоница, еве некои веќе 17 години заспаа кога е во прашање Македонија и нејзинитие интереси...
Хммм... Ај да го поздравиме и Слободан Угриновски (се облекува како титов пионир и прави кловн од себе на стари години), али ме фаќа страв да не не' покани на некој јавен дуел на телевизија, како што своевремено го канеше Ивица Боцевски... Ивица може да издржи, ама јас ќе му се исклештам во фаца!
Поздрави и честитки и до diogenskopje . Фала Богу, се помалку има „раја“ за поздравување ама и тие што ги има изумираат!!! голема%20насмевка

sto voopsto ti znaes za Ivica Bocevski ?..za najgolemata politicka fukara?..daj me zasmejavas povtorno..ne mi go spomnuvaj Ivica..podobro zbori za Gruevski nego za Bocevski...плазење
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 19:08
Od Vardara do Triglava

Od Vardara pa do Triglava
od Đerdapa pa do Jadrana
Kao niska sjajnog Đerdana
Svetliš suncem obasjana
ponosito sred Balkana
Jugoslavijo, Jugoslavijo.

Širom sveta put me vodio,
za sudbom sam svojom hodio,
u srcu sam tebe nosio.
Uvek si mi draga bila
domovino moja mila.
Jugoslavijo, Jugoslavijo.

Volim tvoje reke i gore,
tvoje šume, polja i more,
volim tvoje ljude ponosne,
i ratara i pastira
u frulicu kad zasvira,
Jugoslavijo, Jugoslavijo.

Krv se mnoga za te prolila,
borba te je naša rodila,
radnička te ruka stvorila.
Živi srećna u slobodi,
ljubav naša nek te vodi,
Jugoslavijo, Jugoslavijo.  големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 19:11
Чисто поради дуелот на кој беше поканет нели инаку колику што ме боли за Ивица толку ме боли и за Југославијанамигнување
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 19:16
E, sjećam se kad smo svi bili Valter
i mješali malter za Brčko - Banović prugu,
a, sad kad i jaran može nosit brusalter,
vidim da nam ova demokratija baš i ne ide od ruku,
a, jesmo ba ispali papci svi od reda.

Čujem u Beogradu, se gleda Vila Marija
jedino ne kužim zakaj svi je zovu jastreb među lujkama,
A našu lipu svaki dan za Evropu udaju,
a na svakoj žurci, ka’ da smo Turci, ajme, narodnjaci furaju.

Refren:
Sve je isto samo njega nema
opet Dugme okupio Brega,
leto vrelo, zima puna snega,
sve je isto samo njega nema.

A što zna ja?
A da znam, podijelio bi ovu moju državu na 6 republika,
Ali tako da Podgorica bude glavni grad,
I da svaki dan bude neradni, osim petka
Kad bi radili na pripremi odmora za vikend

Site sigo sakav te, kraoci te plačev me,
Ma sikoj cico sliki,ustev po kafani,nije stigo čuva me.
Site se odkažaa,a Skopje se sekjavaše
Sega site drugi bi sakale da dojde,eeeeeeej,
Više nema ke pričeka me.

Refren:
Sve je isto samo njega nema
opet Dugme okupio Brega,
leto vrelo, zima puna snega,
sve je isto samo njega nema.

Nam je bilo v redu ta kratin staj, nam je vidno u redu.
Za novo leto, pridemo v Beograd, gremo na espreh od šiše cveća,
Popijemo kavicu v Merkatorju,semno kako da smo pri nas doma.
Eeeeeeeej, tovariš stari,bio si fraer in pou.

A mogli smo do Tokija,nos k’o u Pinokija
Lagali nas tako svi do mile volje,al’ on lagao je najbolje.
Pesme smo mu pevali,iz Afrike ga čekali,
Imali smo more, I šta bi da nam nije,eeeej,parade Cigan je.

Refren: x3
Sve je isto samo njega nema
opet Dugme okupio Brega,
leto vrelo, zima puna snega,
sve je isto samo njega nema.

http://www.youtube.com/watch?v=pUbouViY9oc
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 19:25
eh dragi moi..so ovoj pasos setavte niz cel svet...a sega ni vo Bugarija ne mozete..ostana uste Kuba..(bar dodeka e Castro zivголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка)

 

  PASOS SFRJ


 

Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 19:29
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

А Тито да не го ни спомнуваме,колку луѓе само пратил во затвори и како ја зезнал Македонија да гинат Македонци за туѓи цели.ЈУГОСЛАВИЈА со големи букви за најголемото зло на Македонија


Во Втората балканска војна и Првата светска уште повеќе загинале, мразејќи се едни со други. Тој барем не и бранеше да се чувствуваат како Македонци.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.