Испечати | Затвори го прозорот

ЈУГОНОСТАЛГИЧАР СУМ - признавам

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11333
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 02:21
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ЈУГОНОСТАЛГИЧАР СУМ - признавам
Постирано од: diogenskopje
Наслов: ЈУГОНОСТАЛГИЧАР СУМ - признавам
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 13:04
e pa vaka..jas sum JUGONOSTALGICAR...priznavam..
Mnogu mi e tesko..da ja svatam gluposta..Yugoslavija..zemjata vo koja sum roden..nekoj so samo eden dekret da mi ja odzeme i da mi kaze deka poveke ne postoi..Za samo nekolku godini da se naviknam deka  poveke Julijskite Alpi ne se pokrivot na mojot dom..nego toa e Sar Planina (vo koja baj d vej,sega se sankaat nekoi "novi decki")..da mi kazat deka ako sakam mozam da se brckam samo vo Ohridskoto ezero..na onie nekolku plazi polni so razni pozeri..ne blagodaram..ne sakam da stojam pred ogledalo nekolku casa pred plaza..Sakam povtorno da mozam da trgnam od Ulcinj kon Istra...da se brckam vo Bar..da setam po Stradun vo Dubrovnik..da odmaram na Splitskata Riva...da trknam do festivalot vo Neum..so traekt da prosetam do Korcula..a vecerta da ja zavrsam u nekoj lokal na Hvar..utredenta sakam da gi vidam Brioni..Plitvickite ezera..da vlezam vo Postoinskata jama...da vozam tocak nekade niz Alpite..a na vrakanje sakam da uzivam vo Slavonija..vo Vojvodina..da lezam u seno..da gledam vo neboto (koj ne go poglednal neboto nad Slavonija..mnogu izgubil)..sakam da se spustam po ubaviot plav Dunav..zal mi e no Vardar e premnogu maten za mene...A vecerta moze pijacka na Petrovaradin..ili Kalemegdan..zavisi do kade ke stignam (bidejki ovaa zemja ne se proaga za 3 casa..za nea trebaat 3 meseca)...na vrakanje..Kopaonik..Zlatibor...Da bidam iskren mene teritoriite nikogas ne mi nedostasuvale..mi falat lugeto na tie teritorii..i nivnite vina..Na Sar Planina ionaka ne sum bil 15 godini..a Aerodrom odamna go osekam kao moja republika....
..Da mozeme bar da se vratime vo 1990 godina i malku poinaku da gi rezirame narednite 15 godini.Bi sakal Yugonostalgijata da se siri kako epidemija..Pod istoto zname osvojuvavme pehari..zlatni medali..bevme sampioni..evropski..svetski..i naednas pred 18 godini vremeto zastana..nisto..mrak..nekoi idioti ne zrtvuvaa site nas poradi udobnosta na sopstvenite fotelji..
..Reagirajte kako sakate...me boli uvo..ali brate ne sakam Velika Srbija..ne sakam Hrvatska do Drina..ne sakam Golema Albanija..si ja sakam bre mojata stara dobra Yugoslavija љубов




-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."



Коментари:
Постирано од: дуле
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 13:19
Вместо Копаоник може да имаш Боровец и Црното море. Требе само една крачка и да имате ускорен прием во EU.(како го стори ГДР) Тогаж и Егејот ке биде ваш


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 13:21
Ајдее

Разбуди се 2008 година сме.


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 13:23
Originally posted by дуле дуле напиша:

Вместо Копаоник може да имаш Боровец и Црното море. Требе само една крачка и да имате ускорен прием во EU.(како го стори ГДР) Тогаж и Егејот ке биде ваш


Kopaonik u Borovec moze da gi sporeduva samo covek koj nikogas ne se spustil niz Kopaonik...a za Crnoto more?...ne blagodaram..jas go sakam najubavoto more na svetot..a toa e Jadranskoto големо%20гушкањеголемо%20гушкање


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 13:24
А Егејот?

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 13:42
Диоген не си единствен у Македонија со Југо носталгијата но треба да престанат лажните илузии и да заврши твојата носталгија.Југославија веке не постои и тоа е факт,можеби за 100 год. повторно ке може некоја федерација да излезе на балканот со други држави и други имиња но Југославија нема веке да може да постои верувај таа приказна заврши и тоа за жал на Македонците со голем неуспех.

Македонците треба конечно да го сватат делот за Југославија дека ние во таа федерација влеговме како губитници(изгубивме многу добри луѓе и нашиот идентитет) и излеговме како губитници(долгови,пропадната економија со многу мала инвестиција и др.)
За нас единствена татковина може да е Македонија и никоја другаголемо%20гушкање


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 13:50
Ајде Диоген, http://www.youtube.com/watch?v=hiYwkdLYdfg - разведри се!!!

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 13:54

Grb i zastava SFRJ

Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, kao takva, praktično je "nastjala" tokom II Svjetskog rata.

Jedan od važnijih datuma u njenoj povijesti jeste 29.XI 1943.g., koji se kasnije i slavio kao Dan Republike.

Bila je to zemlja BRATSTVA i JEDINSVA, zemlja RADNIKA, zemlja LJUBAVI...bila je to i ostat će naša domovina, ma koliko se neki trudili da je ocrne, ona će ostati nešto najsvjetlije što nam se ikada "desilo".



-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 14:33
И мене ми се стега срцето по Југославија, ама не знам дали како геогравски поим и држава, или по убавото време што го поминав во неа. Од ден во ден се повеќе си ја сакам Македонија, па тагата по Југа стивнува.

Друже Тито ми ти се кунемо...

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 14:37
А Тито да не го ни спомнуваме,колку луѓе само пратил во затвори и како ја зезнал Македонија да гинат Македонци за туѓи цели.
ЈУГОСЛАВИЈА со големи букви за најголемото зло на Македонија


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 14:40
Југославија е име што означува три различни но последователни политички ентитети што постоеја во поголемиот дел од 20-от век на Балканскиот Полуостров, а во чии рамки спаѓаа јужнословенските земји (меѓу кои и Македонија), со исклучок на Бугарија.

    * Првата Југославија е кралство формирано во 1918 како Кралство на Србите, Хрватите и Словенците, кое е преименувано во Кралство Југославија во 1929 и постои под тоа име се до 1941 кога земјата беше окупирана од страна на Силите на Оската.
    * Втората Југославија е социјалистичка земја формирана веднаш по Втората Светска војна, а од 1943 е позната како Демократска Федеративна Југославија (ДФЈ), од 1945 како Федеративна Народна Република Југославија (ФНРЈ), а потоа од 1963 како Социјалистичка Федеративна Република Југославија (СФРЈ). Во оваа форма таа Југославија останува се до 1992 кога четири од шесте републики што ја формираат и целосно се отцепуваат - Словенија, Хрватска, Македонија и Босна и Херцеговина.
    * Третата Југославија го носи името Сојузна Република Југославија (СРЈ) и постои од 1992 до 2003 на територијата на Србија (вклучувајќи ги и автономните провинции Војводина и Косово)и Црна Гора. Во 2003, името Југославија официјално е укинато и земјата станува лабава унија наречена Србија и Црна Гора.
    * Со осамостојувањето на Црна Гора по пат на референдум (2006) името и државата Југославија престанува да постои.аплаузаплаузаплаузаплауз



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 14:43
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

А Тито да не го ни спомнуваме,колку луѓе само пратил во затвори и како ја зезнал Македонија да гинат Македонци за туѓи цели.
ЈУГОСЛАВИЈА со големи букви за најголемото зло на Македонија

  Boogie..ne sakam da zboruvam za mracnite strani na mojata bivsa drzava..Sekoja zemja ima svoi crni epizodi..pa i nasa Makedonija..da ne rckame tamu..vprocem za zatvorite na Tito ne sakam ni da komentiram (tatko mi e logorash..od Goli Otok)..taka da znam i sto i kako i zasto...sakam da zboruvam samo za prednostite

..Znae li nekoj deka JNA bese sedma voena sila?


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 14:50
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:


Originally posted by Boogie Boogie напиша:

А Тито да не го ни спомнуваме,колку луѓе само пратил во затвори и како ја зезнал Македонија да гинат Македонци за туѓи цели.ЈУГОСЛАВИЈА со големи букви за најголемото зло на Македонија
Boogie..ne sakam da zboruvam za mracnite strani na mojata bivsa drzava..Sekoja zemja ima svoi crni epizodi..pa i nasa Makedonija..da ne rckame tamu..vprocem za zatvorite na Tito ne sakam ni da komentiram (tatko mi e logorash..od Goli Otok)..taka da znam i sto i kako i zasto...sakam da zboruvam samo za prednostite..Znae li nekoj deka JNA bese sedma voena sila?


ЈНА беше 4 воена сила во Европа а 7 во цел свет...


П.С.

Во таа Југославија имаше и добри и лоши работи да се разбереме, но кога стапна Милошевиќ на власт имаше само лоши работи!!




-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 15:01
 

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 15:05
Не гледам зошто би бил Југоносталгичар кога Македонецот во Југославија мораше да биде или најголем ЈугоКомуњар,слуга(без почитување на своето огниште,вера,народ,јазик и писмо) или политички азилант.
Македонецот може само една татковина да има-МАКЕДОНИЈА-Југославија е само измислица која по право пропаднанамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 15:11
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

e pa vaka..jas sum JUGONOSTALGICAR...priznavam..
Mnogu mi e tesko..da ja svatam gluposta..Yugoslavija..zemjata vo koja sum roden..nekoj so samo eden dekret da mi ja odzeme i da mi kaze deka poveke ne postoi..Za samo nekolku godini da se naviknam deka  poveke Julijskite Alpi ne se pokrivot na mojot dom..nego toa e Sar Planina (vo koja baj d vej,sega se sankaat nekoi "novi decki")..da mi kazat deka ako sakam mozam da se brckam samo vo Ohridskoto ezero..na onie nekolku plazi polni so razni pozeri..ne blagodaram..ne sakam da stojam pred ogledalo nekolku casa pred plaza..Sakam povtorno da mozam da trgnam od Ulcinj kon Istra...da se brckam vo Bar..da setam po Stradun vo Dubrovnik..da odmaram na Splitskata Riva...da trknam do festivalot vo Neum..so traekt da prosetam do Korcula..a vecerta da ja zavrsam u nekoj lokal na Hvar..utredenta sakam da gi vidam Brioni..Plitvickite ezera..da vlezam vo Postoinskata jama...da vozam tocak nekade niz Alpite..a na vrakanje sakam da uzivam vo Slavonija..vo Vojvodina..da lezam u seno..da gledam vo neboto (koj ne go poglednal neboto nad Slavonija..mnogu izgubil)..sakam da se spustam po ubaviot plav Dunav..zal mi e no Vardar e premnogu maten za mene...A vecerta moze pijacka na Petrovaradin..ili Kalemegdan..zavisi do kade ke stignam (bidejki ovaa zemja ne se proaga za 3 casa..za nea trebaat 3 meseca)...na vrakanje..Kopaonik..Zlatibor...Da bidam iskren mene teritoriite nikogas ne mi nedostasuvale..mi falat lugeto na tie teritorii..i nivnite vina..Na Sar Planina ionaka ne sum bil 15 godini..a Aerodrom odamna go osekam kao moja republika....
..Da mozeme bar da se vratime vo 1990 godina i malku poinaku da gi rezirame narednite 15 godini.Bi sakal Yugonostalgijata da se siri kako epidemija..Pod istoto zname osvojuvavme pehari..zlatni medali..bevme sampioni..evropski..svetski..i naednas pred 18 godini vremeto zastana..nisto..mrak..nekoi idioti ne zrtvuvaa site nas poradi udobnosta na sopstvenite fotelji..
..Reagirajte kako sakate...me boli uvo..ali brate ne sakam Velika Srbija..ne sakam Hrvatska do Drina..ne sakam Golema Albanija..si ja sakam bre mojata stara dobra Yugoslavija љубов
ZBORUVAM ZA OVIE RABOTI..KAKVI SLUGI..KAKVI GLUPOSTI..DENES SE ZIVEE MNOGU POTESKO NEGO PRED 2-3 DECENII..DA NE SE LAZEME




-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 15:33
Не би се согласил дека денес се живее потешко барем не во делот кога по директива морало да се мигрира од Македонија у Босна или кога 20 год. мора да бидеш под присилна работа во некој затвор поради тоа што немаш слободоумно право.Да не набројувам уште 1000 други работи кои фала му на господа останаа во историјата со пропаста на Југославија а денес живееме подобро бидејки знаеме како е да се биде ограничен,без право на глас и секако без право на свој начин на живот-    АЛО БЕЗ ПРАВО НА СВОЈ ЛИЧЕН ЖИВОТлутина

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Izzi
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 15:43
види,диоген,јас сум роден непосредно после распадот на Јуославија,па така да не сум го искусил животот во таа земја и не чувствувам никаква носталгија...мене повеке срце ми се кине за Егејска и Пиринска Македонија...бидејки Југославија била федерација и се расцепила...а Македонија била ЕДНА ДРЖАВА...


-------------


Постирано од: ntg2003
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 15:51
Originally posted by Izzie Izzie напиша:

види,диоген,јас сум роден непосредно после распадот на Јуославија,па така да не сум го искусил животот во таа земја и не чувствувам никаква носталгија...мене повеке срце ми се кине за Егејска и Пиринска Македонија...бидејки Југославија била федерација и се расцепила...а Македонија била ЕДНА ДРЖАВА...

Па оти ти се кине за пиринска? Ей я! Дойди виж ги наште македонци. Кво им е?
А за Югославия Диоген е прав. Ако не бе ония кретен Милошевич досега да сте в Европа от поне 10 години. Вие там си бяхте до 1990 г.


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 17:57
eh..porano koga ke kazese deka si od Yugoslavija,lugeto vo stranstvo nekakov stravopocit imaa..a sega..збунетост..eve ke vi kazam mene sto mi se desi dodeka bev dva semestri na Columbia University vo USA..imav profesor ...predavase opstestveni nauki..i nesto na cas imame diskusija..koj od kade e..i jas im vikam..Makedonija...Site se vrtat onaka zacudeno nakaj mene..a profesorov onaka seretski se smee i prasuva..- Znae li nekoj kade e Makedonija?...Site krevaat ramenici...a on onaka gordo vika..toa vi e mal ostrov blizu Madagaskar..vo Afrika загриженост

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:07
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

eh..porano koga ke kazese deka si od Yugoslavija,lugeto vo stranstvo nekakov stravopocit imaa..a sega..збунетост..eve ke vi kazam mene sto mi se desi dodeka bev dva semestri na Columbia University vo USA..imav profesor ...predavase opstestveni nauki..i nesto na cas imame diskusija..koj od kade e..i jas im vikam..Makedonija...Site se vrtat onaka zacudeno nakaj mene..a profesorov onaka seretski se smee i prasuva..- Znae li nekoj kade e Makedonija?...Site krevaat ramenici...a on onaka gordo vika..toa vi e mal ostrov blizu Madagaskar..vo Afrika загриженост

тъпи американци... не знаят къде е Македония. За жал са... Те сигурно не знаят и кой им е президент към този момент.
Те и България не знаят къде е - даже си мислят, че столицата на България е Бук*решт.
Па нека си креват раменците - на тебе защо ти пука? Зар ако им кажеш, што си югославен - ке знаат каде се намира Югославия?


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:09
Американците не знаат каде се наоѓа на карта Австралија а камоли па Македонија.

Верувај, Американците се нација која спаѓа меѓу нациите со најиспран мозок на светот.Затоа се толку глупи...!!.За тоа ги дизајнираат нивните професори, не знаат ништо..лесно можеш да им го испереш мозокот.Тупа нација!!

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Oho Boho
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:16
Жалко навистина. Ако не беше оня кретен Милошевич сега Югославия  щеше да биде конфедерация (можеби) и отдавна в ЕУ. Да не сборуваме за убиените, които никой не може да врати.тага


Постирано од: Oho Boho
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:20
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Американците не знаат каде се наоѓа на карта Австралија а камоли па Македонија.

Верувај, Американците се нација која спаѓа меѓу нациите со најиспран мозок на светот.Затоа се толку глупи...!!.За тоа ги дизајнираат нивните професори, не знаат ништо..лесно можеш да им го испереш мозокот.Тупа нација!!
 
Моля те недей така категорично. И аз едно време мислих саштото, но сега виждам дека много луге тука започват да приличат на тех. Просто од нон стоп работа и мислене за бизнис не остава време. Знам тоа не е добре и не ги оправдавам (аз не сум од тех), но така е в глобалната икономика. Тоа е али за нова тема.


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:26
site znaea za Yugoslavija...pa dajte luge..Amerikancite ni bea redovni pacienti vo basket..kolku pati bevme ..svetski..olimpiski sampioni?....ej..toa bese drzava...големо%20гушкање

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:28
газење%20од%20смеењеКонечно се согласувам-    БЕШЕ    - газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:29
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

газење%20од%20смеењеКонечно се согласувам-    БЕШЕ    - газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

bese i ke bide drag Boogie...Istorijata se povtoruva..zar ne si skontal do sega? голема%20насмевка


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:35
Ке биде кога на врбата ке роди грозје,абе зар толку многу ни требаше на нас Македонците да ја растуриме Југославија сега пак па да влегуваме у неагазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Oho Boho
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:38
Точно по същия начин едва ли ще бъде. Но Диоген, помисли си, ако имаш образование и знаеш поне английски, ще можеш да избираш да пътуваш или работиш и живееш от Сицилия до Норвегия и от Португалия до Финландия.


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:38
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ке биде кога на врбата ке роди грозје,абе зар толку многу ни требаше на нас Македонците да ја растуриме Југославија сега пак па да влегуваме у неагазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


газење%20од%20смеење e ova bese navistina smesno Boogie...Makedoncite ja rasturile Yugoslavija  голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка..da da sigurno..seti se samo na referendumskoto prasanje za nezavisnost...kako vikaat..ako baba laze..rog ne laze..голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
газење%20од%20смеење

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:41
Да ама и гласањето не лаже сепак Тупурко го зададе финалниот и главниот удар на СФРЈнамигнувањегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:49

  HEJ SLAVENI

Slovenski

Hej Slovani, naša reč
slovanska živo klije
dokler naše verno srce
za naš narod bije.

Živi, živi, duh slovanski,
bodi živ na veke,
grom in peklo, prazne vaše
proti nam so steke.

Naj tedaj nad nami
strašna burja se le znese,
skala poka, dob se lomi,
zemlja naj se strese.

Bratje, mi stojimo trdno
kakor zidi grada,
črna zemlja naj pogrezne
tega, kdor odpada.

Македонски


Еј, Словени, жив е тука
зборот свет на родот
штом за народ срце чука
преку син во внукот!

Жив е вечно, жив е духот
словенски во слога.
Не нè плашат адски бездни
ниту громов оган!

Пустошејќи, нека бура
и над нас се втурне!
Пука даб и карпа сура,
тлото ќе се урне:

Стоиме на стамен-прагот
- клисури и бедем!
Проклет да е тој што предал
Родина на врагот!

Srpski

Hej, Sloveni, jošte živi
Reč (duh) naših dedova
Dok za narod srce bije
Njihovih sinova

Živi, živi, duh slovenski
Živećeš vekovma
Zalud preti ponor pakla
Zalud vatra groma

Nek se sada i nad nama
Burom sve raznese
Stena puca, dub se lama
Zemlja nek se trese

Mi stojimo postojano
Kano klisurine
Proklet bio izdajica
Svoje domovine!


Hrvatski

Hej Slaveni, još ste živi
Riječ (duh) naših djedova
Dok za narod srce bije
Njihovih sinova

Živi, živi duh slavenski
živjet ćeš vjekov'ma
zalud prijeti ponor pakla
zalud vatra groma

Nek se sada i nad nama
Burom sve raznese
Stijena puca, dub se lama
zemlja nek se trese

Mi stojimo postojano
kano klisurine
proklet bio izdajica
svoje domovine.



-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:53
Нема Црногорски и Босански ете дескриминацијаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Затоа и пропадна Југославија,покрај долговите дегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:57

Bosnjacki/Bosanski       


Hej Slaveni, još te živi,
Riječ naših djedova,
Dok za narod srce bije
Njihovih sinova.


Živi, živi duh slavenski
Živjet ćeš v\'jekov\'ma
Zalud prijeti ponor pakla
Zalud vatra groma.                                  


Nek se sada i nad nama
Burom sve raznese,
Stijena puca, dub se lama,
Zemlja nek se trese.


Mi stojimo postojano
Kano klisurine,
Proklet bio izdajica
Svoje domovine.



-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 18:57

Руски

Гей, славяне, наше слово
Песней звонкой льётся
И не смолкнет, пока сердце
За народ свой бьётся.

Наше слово дал нам Бог
На то Его воля!
Кто заставит нашу песню
Смолкнуть в чистом поле?

Дух Славянский жив на веки
В нас он не угаснет,
Беснованье силы вражьей
Против нас напрасно.

Против нас хоть весь мир, что нам
Восставай задорно.
С нами Бог наш, кто не с нами —
Тот умрёт позорно.

Гей, Славяне, наше слово
Песней звонкой льётся
И не смолкнет, пока сердце
За народ свой бьётся.

 

 

Бугарски

Хей славяни, все още жив е
духът на нашите предци
Докато сърцето за народа бийе
на техни наследници.

Жив е, жив е духът славянски
ще живее с векове,
Не-ни плашат ни бездни адски,
нито огнените гръмове.

Нека сега и над нас
със буря всичко да се разнесе
Скала се пука, дъбът се цепи,
Земята нек се разтресе.

Ние стоим твърдо като крепост.
Проклет да е предателят
На своето отечество!

 

 

 



-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 19:03
Мало клипче, онака ми дојде инспирација да ги поздравам оние што се научени да клечат и да цмиздрат по СФРЈ. http://www.youtube.com/watch?v=FDOaBsp0IwQ - Ѕирнете го.
Уз пат, овој „моменат“ го користиме да го поздравуваме „Државникот“ што ќе му градел споменик на другар му Тито... (без гајле, тоа е едно негово обидче пак да обележува србомани и бугарофили, nevermind...)  Уз пат би го поздравиле и политичко-боречкиот тираносаур, другарот Гавро Пановски (Гавро извини не ти знам „партизанско“ име, надам се да ми неќеш замерити...дабоме...). Сам по себе се наметна деновиве, на стари години шо би се рекло, али револуција никад не мирује другови и другарице, па еве ни Гавро! Како би рекол и самиот http://www.youtube.com/watch?v=FDOaBsp0IwQ - Чобан да беше жив - „Непријатељ никад не спава“! ...И така од 45 години несоница, еве некои веќе 17 години заспаа кога е во прашање Македонија и нејзинитие интереси...
Хммм... Ај да го поздравиме и Слободан Угриновски (се облекува како титов пионир и прави кловн од себе на стари години), али ме фаќа страв да не не' покани на некој јавен дуел на телевизија, како што своевремено го канеше Ивица Боцевски... Ивица може да издржи, ама јас ќе му се исклештам во фаца!
Поздрави и честитки и до member_profile.asp?PF=15836&FID=68 - diogenskopje . Фала Богу, се помалку има „раја“ за поздравување ама и тие што ги има изумираат!!! голема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 19:06
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Мало клипче, онака ми дојде инспирација да ги поздравам оние што се научени да клечат и да цмиздрат по СФРЈ. http://www.youtube.com/watch?v=FDOaBsp0IwQ - Ѕирнете го.
Уз пат, овој „моменат“ го користиме да го поздравуваме „Државникот“ што ќе му градел споменик на другар му Тито... (без гајле, тоа е едно негово обидче пак да обележува србомани и бугарофили, nevermind...)  Уз пат би го поздравиле и политичко-боречкиот тираносаур, другарот Гавро Пановски (Гавро извини не ти знам „партизанско“ име, надам се да ми неќеш замерити...дабоме...). Сам по себе се наметна деновиве, на стари години шо би се рекло, али револуција никад не мирује другови и другарице, па еве ни Гавро! Како би рекол и самиот http://www.youtube.com/watch?v=FDOaBsp0IwQ - Чобан да беше жив - „Непријатељ никад не спава“! ...И така од 45 години несоница, еве некои веќе 17 години заспаа кога е во прашање Македонија и нејзинитие интереси...
Хммм... Ај да го поздравиме и Слободан Угриновски (се облекува како титов пионир и прави кловн од себе на стари години), али ме фаќа страв да не не' покани на некој јавен дуел на телевизија, како што своевремено го канеше Ивица Боцевски... Ивица може да издржи, ама јас ќе му се исклештам во фаца!
Поздрави и честитки и до member_profile.asp?PF=15836&FID=68 - diogenskopje . Фала Богу, се помалку има „раја“ за поздравување ама и тие што ги има изумираат!!! голема%20насмевка

sto voopsto ti znaes za Ivica Bocevski ?..za najgolemata politicka fukara?..daj me zasmejavas povtorno..ne mi go spomnuvaj Ivica..podobro zbori za Gruevski nego za Bocevski...плазење


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 19:08
Od Vardara do Triglava

Od Vardara pa do Triglava
od Đerdapa pa do Jadrana
Kao niska sjajnog Đerdana
Svetliš suncem obasjana
ponosito sred Balkana
Jugoslavijo, Jugoslavijo.

Širom sveta put me vodio,
za sudbom sam svojom hodio,
u srcu sam tebe nosio.
Uvek si mi draga bila
domovino moja mila.
Jugoslavijo, Jugoslavijo.

Volim tvoje reke i gore,
tvoje šume, polja i more,
volim tvoje ljude ponosne,
i ratara i pastira
u frulicu kad zasvira,
Jugoslavijo, Jugoslavijo.

Krv se mnoga za te prolila,
borba te je naša rodila,
radnička te ruka stvorila.
Živi srećna u slobodi,
ljubav naša nek te vodi,
Jugoslavijo, Jugoslavijo.  големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање



-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 19:11
Чисто поради дуелот на кој беше поканет нели инаку колику што ме боли за Ивица толку ме боли и за Југославијанамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 19:16
http://ads.addynamix.com/click/2-2125147-2"> E, sjećam se kad smo svi bili Valter
i mješali malter za Brčko - Banović prugu,
a, sad kad i jaran može nosit brusalter,
vidim da nam ova demokratija baš i ne ide od ruku,
a, jesmo ba ispali papci svi od reda.

Čujem u Beogradu, se gleda Vila Marija
jedino ne kužim zakaj svi je zovu jastreb među lujkama,
A našu lipu svaki dan za Evropu udaju,
a na svakoj žurci, ka’ da smo Turci, ajme, narodnjaci furaju.

Refren:
Sve je isto samo njega nema
opet Dugme okupio Brega,
leto vrelo, zima puna snega,
sve je isto samo njega nema.

A što zna ja?
A da znam, podijelio bi ovu moju državu na 6 republika,
Ali tako da Podgorica bude glavni grad,
I da svaki dan bude neradni, osim petka
Kad bi radili na pripremi odmora za vikend

Site sigo sakav te, kraoci te plačev me,
Ma sikoj cico sliki,ustev po kafani,nije stigo čuva me.
Site se odkažaa,a Skopje se sekjavaše
Sega site drugi bi sakale da dojde,eeeeeeej,
Više nema ke pričeka me.

Refren:
Sve je isto samo njega nema
opet Dugme okupio Brega,
leto vrelo, zima puna snega,
sve je isto samo njega nema.

Nam je bilo v redu ta kratin staj, nam je vidno u redu.
Za novo leto, pridemo v Beograd, gremo na espreh od šiše cveća,
Popijemo kavicu v Merkatorju,semno kako da smo pri nas doma.
Eeeeeeeej, tovariš stari,bio si fraer in pou.

A mogli smo do Tokija,nos k’o u Pinokija
Lagali nas tako svi do mile volje,al’ on lagao je najbolje.
Pesme smo mu pevali,iz Afrike ga čekali,
Imali smo more, I šta bi da nam nije,eeeej,parade Cigan je.

Refren: x3
Sve je isto samo njega nema
opet Dugme okupio Brega,
leto vrelo, zima puna snega,
sve je isto samo njega nema.

http://www.youtube.com/watch?v=pUbouViY9oc - http://www.youtube.com/watch?v=pUbouViY9oc


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 19:25
eh dragi moi..so ovoj pasos setavte niz cel svet...a sega ni vo Bugarija ne mozete..ostana uste Kuba..(bar dodeka e Castro zivголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка)

 

  PASOS SFRJ


 



-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 19:29
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

А Тито да не го ни спомнуваме,колку луѓе само пратил во затвори и како ја зезнал Македонија да гинат Македонци за туѓи цели.ЈУГОСЛАВИЈА со големи букви за најголемото зло на Македонија


Во Втората балканска војна и Првата светска уште повеќе загинале, мразејќи се едни со други. Тој барем не и бранеше да се чувствуваат како Македонци.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 19:32
Ама пасошот беше Југословенски а не Македонски,со тој памет сега илјадници Македонци земаат Бугарски пасош,кога можеле Југословенски зашто не и Бугарски-СРАЊЕ У БОЈА-.

Мајсторче од историјата треба да се најде наравоучение а не да ја повторуваме постојано.И СрбоКомунистите само наместија нивни луѓе по 1945год. кои изиграваа полтрони и народни шпиуни а не Македонцинамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 19:58
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

И СрбоКомунистите само наместија нивни луѓе по 1945год. кои изиграваа полтрони и народни шпиуни а не Македонцинамигнување


Со ова се согласувам.ТОКМУ СРБИЈА беше ЦРНАТА ОВЦА во таа СФРЈ.
А ние бевме нивните МАРИОНЕТКИ!!!

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 19:59

http://www.svastara.com/muzika/?izvodjac=16 - Bijelo Dugme - Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo


Padaj silo i nepravdo,
Narod ti je sudit zvan,
Bjeste od nas nocne tmine,
Svanuo je i nas dan.

Pljuni i zapjevaj!
Pljuni i zapjevaj, moja Jugoslavijo!
Matero i maceho, tugo moja i utjeho.
Moje srce, moja kuco stara,
Moja dunjo iz ormara,
Moja nevjesto, moja ljepotice,
Moja sirota kraljice,
Jugo, Jugice...

Ovaj hljeb, evo lomim,
Moja Jugoslavijo,
Za tebe i bolje dane,
Konje neosedlane.
Ovdje kome ne porastu zubi,
E, kukala mu mati.
Ovdje nikad nece copor naci,
Ko ne nauci urlati.

Jugoslavijo na noge,
Pjevaj nek' te cuju,
Ko ne slusa pjesmu,
Slusace oluju!

Ovaj hljeb, evo lomim,
Moja Jugoslavijo,
Za tebe i bolje dane,
Konje neosedlane,
Moje srce, moja kuco stara,
Moja dunjo iz ormara,
Moja nevjesto, moja ljepotice,
Moja sirota kraljice.

Jugoslavijo na noge,
Pjevaj nek' te cuju,
Ko ne slusa pjesmu,
Slusace oluju.

Jugoslavijo na noge,
Pjevaj nek' te cuju,
Ko ne slusa pjesmu,
Slusace oluju.



-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 20:27
1. Mozete biti ponosni sto niste ni Srbin, ni Hrvat, ni Slovenac, ni Bosanac, ni Makedonac, ni Crnogorac, ni Albanac, mada ste jedan od njih.
2. Ne morate se osecati lose zbog Jugo-nostalgicnosti.
3. Mozete imati muza/zenu iz bilo kog dela Jugoslavije i imati osecaj da se zemlja nije raspala, pogotovo ako ste u inostranstvu.
4. Mozete slusati srpsku, hrvatsku, bosansku, slovenacku, makedonsku, crnogorsku, cak i albansku muziku i misliti da je OK.
5. Ne morate biti posramljeni svojom Titovskom prosloscu.
6. Mozete pevati partizanske pesme iz Drugog svetskog rata i rokenrol iz 80-ih.
7. Mozete pljuvati po nacionalistima.
8. Mozete biti istrazeni od stranih sociologa zainteresovanih za vas identitet.
9. Mozete biti pozvani da govorite o Jugoslaviji na konferencijama u inostranstvu.
10. Odlican ste kandidat za stipendiju Sorosa

Sehr%20glücklich Lachen Sehr%20glücklich Lachen Winken bravo

I Srecan Bozic svim dobrim ljudima, katolicima i pravoslavcima, koji slave ovaj hriscanski praznik na danasnji dan! Sehr%20glücklich

Pozdrav!

_________________
Svi smo mi pomalo Jugosloveni


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 20:59
Koj saka da slusne 10 pricini zasto treba da se gordeete sto ste Jugosloveni? голема%20насмевка

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 22:39
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

e pa vaka..jas sum JUGONOSTALGICAR...priznavam..
Mnogu mi e tesko..da ja svatam gluposta..Yugoslavija..zemjata vo koja sum roden..nekoj so samo eden dekret da mi ja odzeme i da mi kaze deka poveke ne postoi..Za samo nekolku godini da se naviknam deka  poveke Julijskite Alpi ne se pokrivot na mojot dom..nego toa e Sar Planina (vo koja baj d vej,sega se sankaat nekoi "novi decki")..da mi kazat deka ako sakam mozam da se brckam samo vo Ohridskoto ezero..na onie nekolku plazi polni so razni pozeri..ne blagodaram..ne sakam da stojam pred ogledalo nekolku casa pred plaza..Sakam povtorno da mozam da trgnam od Ulcinj kon Istra...da se brckam vo Bar..da setam po Stradun vo Dubrovnik..da odmaram na Splitskata Riva...da trknam do festivalot vo Neum..so traekt da prosetam do Korcula..a vecerta da ja zavrsam u nekoj lokal na Hvar..utredenta sakam da gi vidam Brioni..Plitvickite ezera..da vlezam vo Postoinskata jama...da vozam tocak nekade niz Alpite..a na vrakanje sakam da uzivam vo Slavonija..vo Vojvodina..da lezam u seno..da gledam vo neboto (koj ne go poglednal neboto nad Slavonija..mnogu izgubil)..sakam da se spustam po ubaviot plav Dunav..zal mi e no Vardar e premnogu maten za mene...A vecerta moze pijacka na Petrovaradin..ili Kalemegdan..zavisi do kade ke stignam (bidejki ovaa zemja ne se proaga za 3 casa..za nea trebaat 3 meseca)...na vrakanje..Kopaonik..Zlatibor...Da bidam iskren mene teritoriite nikogas ne mi nedostasuvale..mi falat lugeto na tie teritorii..i nivnite vina..Na Sar Planina ionaka ne sum bil 15 godini..a Aerodrom odamna go osekam kao moja republika....
..Da mozeme bar da se vratime vo 1990 godina i malku poinaku da gi rezirame narednite 15 godini.Bi sakal Yugonostalgijata da se siri kako epidemija..Pod istoto zname osvojuvavme pehari..zlatni medali..bevme sampioni..evropski..svetski..i naednas pred 18 godini vremeto zastana..nisto..mrak..nekoi idioti ne zrtvuvaa site nas poradi udobnosta na sopstvenite fotelji..
..Reagirajte kako sakate...me boli uvo..ali brate ne sakam Velika Srbija..ne sakam Hrvatska do Drina..ne sakam Golema Albanija..si ja sakam bre mojata stara dobra Yugoslavija љубов
големо%20гушкање
големо%20гушкање




-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 22:50
И за крај Диоген http://www.youtube.com/watch?v=ypF_PiNOXPA&feature=related - разбуди се!!

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 22:52
    10 pricini zasto treba da ste gordi sto ste Jugosloveni

1. Biti jugosloven znaci plivati uzvodno a to mogu samo najjaci
2. Jugosloven znaci bit "kod kuce" u 6+ drzava
3. Jugosloven znaci biti omalovazavan u 6 drzava tako da ste uvek u centru paznje, a ipak prastati tudje zablude
4. Osecati se superiorno u prepucavanjima nacionalista (ipak su oni svi pomalo jugosloveni, a vi ste mnogo )
5. Biti Jugosloven znacilo je biti u manjini cak i u SFRJ ali elita nikad nije vecina. Sada smo "Limited Series" bar neko vreme do neke nove Jugoslavije
6. Biti Jugosloven sada znaci biti iskren (nekada se postajalo Jugoslovenom zbog karijere dakle ciste materjalne koristi, a sada zbog ideala)
7. Govorite u startu vise jezika nego i jedan drugi narod ili ih bar jako dobro razumete (Srpski, Hrvatski, Bosnjacki, Crnogorski, Slovenacki i Makedonski). Za prosecnog stranca ste rodjenjem poliglota.
8. Jugosloven znaci biti oslobodjen od mrznje, nacionalizma, netrepeljivosti i netolerantnosti
9. Jugosloven znaci biti najveci patriota na svetu - volis 6 svojih drzava kao jednu
10. Jugosloven znaci i pridrzavati se 10 Bozjih zapovesti u stvarnosti, a ne deklarativno, biti otvorenog uma, slobodarskog duha, postovati proslost jugosovenskih naroda, prihvatati razlike, ceniti mir, cuvati uspomene na sve one koji su dali zivot za sve Jugoslovenske drzavice, obrazovati omladinu o onome sta je SFRJ bila i sta je trebalo da bude, ulivati im ponos da vuku korene iz jedne srecne, uspesne i prosperitetne zemlje koja je bola oci svima, setiti se "Hej Sloveni" kad god svira neka druga himna, zalit za svakom kapi prolivene krvi u bratoubilackim ratovima, setiti se Starog Mosta, graditi porusene veze i verovati u buducnost, ne dozvoliti da se ludilo ikada vise ponovi, nositi u srcu Marsala Tita i jos mnogo toga dobrog i lepog znaci biti Jugosloven!

_________________
There was The Land of Champions
The Land called YUGOSLAVIA големо%20гушкањеголемо%20гушкањељубовљубов



-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Јануари.2008 во 23:56
КОЈ ПАТЕТИЧЕН ЛУУУУЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕР!!! губитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитник

губитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитник

Каква предавничка и кукавичка личност, абе кој ти даде тебе пасош... мрш назад у твојата непостоечка домовина србоманиште едно!!!  лутиналутиналутиналутина


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 00:03
...ej Adzij..Ako te nekad na ulici sretne covjek u crvenom, zgrabi te i nabije na k*rac, ne plasi
se, to je Djeda Mraz, ispunjava moju zelju! газење%20од%20смеење

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 00:07
Еј диоген а ако погледнеш у фиоката и најдеш Македонски пасош тоа е реален живот,она со Ју пасош си сонувал верувај бидејки до вчера те дупеа разно разни комуњари со непостоечки југословенски пасош.Е сега навика е кога ке ти влезе да бараш уште знам јас сите жени тоа го сакаат ама освести се бре човече нели си маж ало до кога ке сакаш уште да те тртатнамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 00:17
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Еј диоген а ако погледнеш у фиоката и најдеш Македонски пасош тоа е реален живот,она со Ју пасош си сонувал верувај бидејки до вчера те дупеа разно разни комуњари со непостоечки југословенски пасош.Е сега навика е кога ке ти влезе да бараш уште знам јас сите жени тоа го сакаат ама освести се бре човече нели си маж ало до кога ке сакаш уште да те тртатнамигнување

dobro be Boogie da te prasam nesto?...Do koga so vakvi komentari ?..dali vi nametnav nesto?..cisto gi obrazlozuvam moite stavovi..mislish deka nemam pravo?..pa debatiraj...samo maloumni idioti (adzija for exmp.) vo nedostig na logicen odgovor pocnuva da blue..ne pagaj nisko ko nego..ali ako sakas da se prepucavame..samo kazi,makar sto mislam deka debatava kako i site drugi na forumive..mozat da pominat mnogu pobezbolno..na krajot na kraistata..kazuvam moj stav..moe iskustvo..a so pcosti ni ke me razubedis..ni smenis..samo si go pokazuvas domasnoto vospitanie..razmisli размислување


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 00:31
Ти пријателе наметнуваш став и спамираш плус ако Аџија е безобразен нетреба ти да се спушташ на негово ниво.
Еве ајде дај пример што си можел и неможел во Југославија а денес можеш неможеш.Немој да постираш глупости и со тоа да спамираш,сите ги знаеме песните,химната,знамето и грбот на Југославија,разговарај и пишувај ако има некои кои ја подржуваат тезата ок ако не тогаш си надгласан - така функционираат форумитенамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 00:40
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

    10 pricini zasto treba da ste gordi sto ste Jugosloveni

1. Biti jugosloven znaci plivati uzvodno a to mogu samo najjaci
2. Jugosloven znaci bit "kod kuce" u 6+ drzava
3. Jugosloven znaci biti omalovazavan u 6 drzava tako da ste uvek u centru paznje, a ipak prastati tudje zablude
4. Osecati se superiorno u prepucavanjima nacionalista (ipak su oni svi pomalo jugosloveni, a vi ste mnogo )
5. Biti Jugosloven znacilo je biti u manjini cak i u SFRJ ali elita nikad nije vecina. Sada smo "Limited Series" bar neko vreme do neke nove Jugoslavije
6. Biti Jugosloven sada znaci biti iskren (nekada se postajalo Jugoslovenom zbog karijere dakle ciste materjalne koristi, a sada zbog ideala)
7. Govorite u startu vise jezika nego i jedan drugi narod ili ih bar jako dobro razumete (Srpski, Hrvatski, Bosnjacki, Crnogorski, Slovenacki i Makedonski). Za prosecnog stranca ste rodjenjem poliglota.
8. Jugosloven znaci biti oslobodjen od mrznje, nacionalizma, netrepeljivosti i netolerantnosti
9. Jugosloven znaci biti najveci patriota na svetu - volis 6 svojih drzava kao jednu
10. Jugosloven znaci i pridrzavati se 10 Bozjih zapovesti u stvarnosti, a ne deklarativno, biti otvorenog uma, slobodarskog duha, postovati proslost jugosovenskih naroda, prihvatati razlike, ceniti mir, cuvati uspomene na sve one koji su dali zivot za sve Jugoslovenske drzavice, obrazovati omladinu o onome sta je SFRJ bila i sta je trebalo da bude, ulivati im ponos da vuku korene iz jedne srecne, uspesne i prosperitetne zemlje koja je bola oci svima, setiti se "Hej Sloveni" kad god svira neka druga himna, zalit za svakom kapi prolivene krvi u bratoubilackim ratovima, setiti se Starog Mosta, graditi porusene veze i verovati u buducnost, ne dozvoliti da se ludilo ikada vise ponovi, nositi u srcu Marsala Tita i jos mnogo toga dobrog i lepog znaci biti Jugosloven!

_________________
There was The Land of Champions
The Land called YUGOSLAVIA големо%20гушкањеголемо%20гушкањељубовљубов


tekstov mi e napisan na drug forum..radi adzija nemam namera da go preveduvam..Ova se moite fakti...moite pricini....kade se tvoite..ili ajde ospori nekoj od ovie 10...плазење


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 01:11
Ама Југославија веке не постои дали тебе тоа ти е јасно да не живееш у некој паралелен светзбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 01:13
не разбирам југословенски
нит сакам да разбирам
иам своја држава
народ
и јазик
што ги сакам, ценам и чувам


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 01:13
Кои глупости, 10 гомнави причини.... ако ова ти е некакво образложение........секоја чест

Мене искрено ми е многу мило што таа усрана држава таканаречена YufuсkingSlavija не постои повеќе и камо и никогаш да не постоеше. Сите лајна што денес постојат во државава ги наследивме од времето на тој браварот такозвани Је-Бо-Те. И немој да ми кажеш добро се живеело, бљак. Да ти се гади од југоносталгичари, антипатриоти. Свести се ало, не постои веќе, нема, нема ни да има.

-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 01:24
Ima nekoja shema... site tie jugonostalgicari seistite sto ne sakaa makedonija da stane nezavisna,... SKM-PDP, SDSM,.... I gi razbiram, tie bea elitata vo toj sistem, privilegiranite. I sega se privilegirani, ama nemaat oreol na elita, tuku na kriminalci.

-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 01:34
сенсеи
има уште една шема.
хомоси се! глупчо

во основа југоносталгичар може да биде само некој кој имал корист од тој систем. оние од нас чии семејства страдаа по голи отоци, кој ради вера, кој ради нација, кој ради памет у глава, треба до 4 поколение да им се заблагодариме со тоа шо ќе напраиме пример од ваквиве лузери ко диоген... шо се вика, да ја истресеме до 4 поколение носталгијата од нив.

аман пуштајте лустрација више!




Постирано од: is no good
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 03:59
Ах мајката од србоман ништо повеќе не мразам, можеби Тито бил добар во некои работи, ама сепак сетете се на Ченто на Пинџур на Тиквешкото востание на Даме на Кралот Стефан немања и сличноизненадување

-------------
www.komiti.org


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 06:16
Originally posted by is no good is no good напиша:

Ах мајката од србоман ништо повеќе не мразам, можеби Тито бил добар во некои работи, ама сепак сетете се на Ченто на Пинџур на Тиквешкото востание на Даме на Кралот Стефан немања и сличноизненадување



За Тито тек допрва треба да се утврди тоа но факт е дека го ставија во затвор Лазар Колишевски и Цветко Узуновски.......а после тоа беше препратен на Голи Оток од Ранковиќ

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: moira
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 06:23
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

e..si ja sakam bre mojata stara dobra Yugoslavija љубов





Dokolku tvojata stara dobra Yugoslavija bese navistina "DOBRA" nemase da se raspaden kako kula os karti i toa krvavo

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 06:24
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

e..si ja sakam bre mojata stara dobra Yugoslavija љубов





Dokolku tvojata stara dobra Yugoslavija bese navistina "DOBRA" nemase da se raspaden kako kula os karti i toa krvavo


Тоа ти е кога имаше една црна овца во таа Југославија по име Србија

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 07:05
Originally posted by аџија аџија напиша:

сенсеи
има уште една шема.
хомоси се! глупчо

во основа југоносталгичар може да биде само некој кој имал корист од тој систем. оние од нас чии семејства страдаа по голи отоци, кој ради вера, кој ради нација, кој ради памет у глава, треба до 4 поколение да им се заблагодариме со тоа шо ќе напраиме пример од ваквиве лузери ко диоген... шо се вика, да ја истресеме до 4 поколение носталгијата од нив.

аман пуштајте лустрација више!



Imam samo edno prasanje do tebe..i toa ke bide posledno..bidejki podelotvoren bi bil razgovorot so konj...KAZI MI,te molam koj toa od tvoeto semejstvo stradal na GOLI OTOK...i sto ti uopste znaes za GOLI OTOK..? Za tvoja informacija tatko mi e NAJMLADIOT LOGORASH NA GOLI OTOK..so samo 16 godini..predhodno ima lezeno vo Idrizovo so prviot Mak.Vladika,a kelija ima deleno so Cento..taka da nemojte site vie da mi se lupate u gradi i da glumite pogolemi vernici od PAPATA...Site ste vie golemi Makedonci sega...ali ne se bega od vistinata deka vasite roditeli ja gradea taa zemja JUGOSLAVIJA..samo onoj narod sto go negira svoeto minato..nema nikogas da ima idnina..A za site dusegriznici..eve ke kazam..Makedonec sum po teritorija i tatko,Grk po majka..po dedo Rus...baba Hrvatica...vo semejstvoto imam i Slovenci,Crnogorci i Srbi...vo duh KOSMOPOLIT..po ubeduvanje JUGOSLOVEN...kade i da odam se cuvstvuvam kako doma..kako megu svoi..nesto sto nikoj od vas nikogas ne moze da mi go odzeme свиркање


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 07:24
Диоген
Ти разбираш ли дека на крај испадна дека сите се мразат меѓу себе.

да не се мразеа меѓу себе http://www.youtube.com/watch?v=X6woOQ0sCgo - НЕМАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ ОВА!!!

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 07:34
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Диоген
Ти разбираш ли дека на крај испадна дека сите се мразат меѓу себе.

да не се мразеа меѓу себе http://www.youtube.com/watch?v=X6woOQ0sCgo - НЕМАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ ОВА!!!


vidi Vladimir88 jas te razbiram sto sakas da mi kazes...no ednostavno ne si vo pravo...postojat losi luge..a ne losi narodi..kako vikaat...u sekoe zito ima i po eden "збунетост"..postoi individualna odgovornost..nikogas KOLEKTIVNA...ne mozam da gi mrazam HRVATITE poradi A.Pavelic..ili Tudzman....nitu SRBITE poradi D.Mihajlovic ili Milosevich...mesto da gi mrazam..jas gi sakam..gi sakam poradi..Miroslav KRLEZA..IVO ANDRIC..NIKOLA TESLA....големо%20гушкање


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 07:39
Човек верувај дека е така.
Мислиш дека на србите им е гајле за тебе.Оди на српски форуми да видиш како има да те извреѓаат и исплукаат.Има да те направат македонец мешавина од Србин и Бугар.(тоа е срамота според мене).

Србите не гледаат како најголеми душмани и секогаш се спремни да ти го забијат ножот во грб.Тоа ми го имаат кажувано и пријатели кои живеат во Белград и работат со срби.Кога ќе се случи нешто во Македонија, одма наоѓаат начини како да маваат сеири и да се ситат на тоа како најголеми душмани.

Верувај дека на крај пак испадна дека сите се мразат меѓу себе.Братство и единство беше еднакво на утопија....
Се возам летово во воз и поминувам низ Србија седнува до мене србин
Ми вика ти си ЈУЖЕН СРБИН знаеш ли колку сум се карал со него..

Нема Братство и единство се е тоа Утопија, ако не веруваш оди тркни до српските форуми ќе видиш што ќе те направат.Подоле од гомно!!

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 07:56
Vladimir mnogu mi e zal poradi tvoite losi iskustva..no ke treba mnogu poveke za da taka gi izgeneralizirash rabotite...Povtorno se raboti za individualci..a dali toa ke bidat Srbi,Bugari ili Hrvati..isto e..NACIONALISTITE SE SEKADE ISTI..delat isti intresi..Mnogu e lesno da mrazis nekogo..da go plukas..Obidi se da mu pomognes..obidi se da go sakash...toa e mnogu potesko..no na krajot od denot..cuvstvoto e nesporedlivo podobro..
..A sto se odnesuva konkretno do toa kolku Srbite nas ne "mrazat"..ne mozam a da ne se газење%20од%20смеење...cista ProBugarska propaganda e toa dragi moj Vladimir...od site zemji vo opkruzuvanjeto Makedonija najbliski vrski ima so Srbija..toa e fakt..smetalo nekomu toa ili ne...E sega za 200-300 godini moze toa ke se smeni..ali za sega e taka...A kolku vregaat Srbite po forumi?..Aj pogledni se vo ogledalo i kazi deka ti nikogas ne si vregal..deka Bugarite ne si gi vikal Tatari..Hrvatite cIGANI..sRBITE..cIGANI....se e toa maslo na poedinci..NEMA LOSI NARODI..IMA LOSI LUGE мир


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 08:07
Е тука си згрешил.Не е чисто пробугарска пропаганда, зошто оди тркни по темиве види како ги плукам бугарите .

Работата е тоа што овие два православни "братски" народи никогаш не не сакале.
А за индивидуалците не викам не, ама работата е тоа што тие се ретки

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 08:30
Povtorno nevistina...Makedonija i Srbija se povrzani ne samo geografski..tuku i politicki..ekonomski..socijalno..a za iljadnicite familijarni  i rodninski vrski i da ne zboruvam..So koj drug narod sme tolku bliski?..Bugarija..?..ili mozebi Grcija?....A deka e se do individualcite i sam priznavas "оди тркни по темиве види како ги плукам бугарите"..zasto gi plukas voopsto..sto imas protiv nekoj decko ili devojka na tvoja vozrast od Bugarija ?..ako ne gi plukas niv..sto e toa po sto plukas..istorijata?..nemoj..ona e najdobar ucitel..se se vraka..se se plaka среќа

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 11:02
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

Makedonec sum po teritorija i tatko,Grk po majka..po dedo Rus...baba Hrvatica...vo semejstvoto imam i Slovenci,Crnogorci i Srbi...vo duh KOSMOPOLIT..po ubeduvanje JUGOSLOVEN...kade i da odam se cuvstvuvam kako doma..kako megu svoi..nesto sto nikoj od vas nikogas ne moze da mi go odzeme свиркање


по дух си шалалајка, а по убедување ќутук. газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 11:52
Васил Глигоров се подвизава со нов ник. Как е господине Василиjе?


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 11:55
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

Povtorno nevistina...Makedonija i Srbija se povrzani ne samo geografski..tuku i politicki..ekonomski..socijalno..a za iljadnicite familijarni i rodninski vrski i da ne zboruvam..So koj drug narod sme tolku bliski?..Bugarija..?..ili mozebi Grcija?....A deka e se do individualcite i sam priznavas "оди тркни по темиве види како ги плукам бугарите"..zasto gi plukas voopsto..sto imas protiv nekoj decko ili devojka na tvoja vozrast od Bugarija ?..ako ne gi plukas niv..sto e toa po sto plukas..istorijata?..nemoj..ona e najdobar ucitel..se se vraka..se se plaka среќа

Епа извини диоген ама да ми доаѓа бугар или србин и да ме прави нешто што не сум и да ми плука по македонската историја, тоа е исто како да го плука мојот идентитет.Чим нив така ги учат дома а и воопшто на школо тогаш значи нешто не е во ред со нив.Затоа и со такви несакам да си имам работа.Зошто дури и да имаш бугар за другар или србин пак овие две личности ќе имаат две лица.Едното е за да манипулираат со тебе да се прават поштени а другото го користат за да те плукаат зад грб или да ти го забијат ножот во грб. Со такви луѓе не ни сакам да си имам работа.Не фала

А за невистината тркни по локалните српски и бугарски форуми види што ќе те направат

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 12:20
Vladimir...ne znam zasto i poradi sto..no poln si so predrasudi..Kazi mi do sega tebe nekoj ti go zabil nozot vo grb,kako sto vikas?...Tazno e da se zatvarame vo nasata mala drzavicka i na sosedite da gledame kako na neprijateli...daj toa se minati vreminja...srednovekovni svakanja..Evropa se obedinuva..granicite se brisat...kulturnite razlicnosti se sinonim za Evropskata vrednost...A nie uste se lupame u gradi..najjaki sme..najpametni..najstari....Ne blagodaram..ne mozam da mrzam nikogo,zivotot e too short da go pominam kako nekoj ostaren starec (adzija) koj neprestano nesto gundza i nesto mu smeta..
..A toa sto na sekoe pleme pred iljadnici godini mu teknalo da crta svoi granici...voopsto ne me tangira..ziveam..sega i tuka



-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 12:22
да се биде југоносталгичар, треба да се биде сенилен предавник. ти изгледа и двете ги исполнуваш.


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 12:30
Originally posted by аџија аџија напиша:

да се биде југоносталгичар, треба да се биде сенилен предавник. ти изгледа и двете ги исполнуваш.


Ah Adzija...sto na ova da ti odgovoram ?...Vo kulminacija na entuzijazmot,kolosalno inspiriran od tvojot egzoticen sarm,go manifestiram slednovo;ne sakam da sum maliciozen,nitu da prejudiciram,no tvojata psiha e tolku cudna,sto me tera abstraktno da gi deabortiram site simptomi na tvojata dijalekticnost...љубов



-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 12:30
Точно Европа се обединува но Балканот никогаш нема да се смени во своите размислувања.И од каде јас предрасуди па човече па на крај крајава јас не им идам во Софија да им викам дека они се Македонци, викам дека се бугари само оставете ме мене на мира, не ми ја негирајте историјата јазикот и тоа е тоа.Значи гледаш јас пак немам предрасуди они имаат.Да немаа сигурно дека немаше да се множат како БОЛВИ на сите форуми (македонски).Мислиш дека доаѓаат заради пријателство??НЕ доаѓаат да ја шират нивната пропаганда, да го перат мозокот на нас за да може да не употребат нас како оружје во борбата против македонското дело, зошто ако напаѓаш по твојот идентитет со човек од твојата земја повеќе боли ;).Што мислиш ти они не се будали што доаѓаат по форумиве и се обидуваат да ни го исперат мозокот

Со една правам муабет на друг форум ми вика уште ненормалната кога и објаснував со докази дека не сум тоа што она го вика пази што ми вика

Зашто ти е срам да са наричаш Блгарин.

Јас и викам зошто не сум тоа што ти го викаш.А и верувај не сме тие што се полни со предрасуди, македонците секогаш тоа го правеле во самоодбрана.Гледаш еве ти пример јас не им ја негирам историјата на бугарите и на србите, и не им го негирам јазикот и нацијата ,во ред нека бидат живи и здрави.НО едно големо НО они се тие што те напаѓаат и те вреѓаат те прават нешто што не си и што е најтрагично уште ти викаат дека таа историја што ја имаш ти била измислена и дека македонците никогаш не постоеле како народ.

Значи сега Диоген кој кого негира, јас го негирам бугарот или србинот или он мене ме негира.

Гледаш пак значи јас тоа го правам во самоодбрана.
Нив така ги учат во школо, бугарите ги учат дека ние сме бугари...нас не не учат во школо дека бугарите во Бугарија се македонци, него не учат дека они се посебна нација.Нас не учат само дека ни го земале Пиринскиот дел инаку да негираш нација и да кажеш дека другата нација ти го земала Пиринскиот дел (пример) има огромна разлика...


Ние сепак ги зборуваме историските факти, не лажеме, ја збориме вистината.


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 12:37
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

да се биде југоносталгичар, треба да се биде сенилен предавник. ти изгледа и двете ги исполнуваш.


Ah Adzija...sto na ova da ti odgovoram ?...Vo kulminacija na entuzijazmot,kolosalno inspiriran od tvojot egzoticen sarm,go manifestiram slednovo;ne sakam da sum maliciozen,nitu da prejudiciram,no tvojata psiha e tolku cudna,sto me tera abstraktno da gi deabortiram site simptomi na tvojata dijalekticnost...љубов



Vladimir..mi izgledas kako pametno momce...Samo imas eden problem..Zivotot ne se odviva ovde na forumite...tuku..tamu nadvor..Zivotot ne se pisuva na tastaturata..zivotot se zivee...Vikas ne odis vo Sofija..mozebi tuka e greskata..treba da otides i do Sofija..i do Belgrad,Zagreb,Ljubljana...Treba da se sretnes so luge od krv i meso...a ne da se smaras so virtuelni frikovi po razno-razni forumi..denes sekoja retardirana budala e blogger...zatoa..Izlezi nadvor..izlezi od gradov..od drzavata..ke otkries deka svetot e cudesno prekrasen..i deka ima tolku mnogu da ti ponudi..a za vozvrat bara tolku malkuсреќа


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 12:51
Јас знам каде се одвива животот.И верувај дека ова лето бев во Загреб.Од работа, што работев заштедив пари и решив да го посетам Загреб.Убав град мене многу ми се допадна ми се допаднаа и луѓето што живеат таму.Фини,културни, и пријателски расположени.И за чудо поминав само со 100 евра за 10 дена .
И за Хрватите немам којзнае колку предрасуди пред се зошто они ми го признаваат јазикот, нацијата и идентитетот и викаат дека Александар Македонски бил Македонец.
Ама да се разбереме ние за Сосед ја немаме Хрватска ја имаме Србија,Бугарија, Арабија на југ и брачата.
И они многу многу не не мирисаат , особено старата Коалиција Србија,Бугарија и Грција.

А бугарите и србите Диоген жално е , но е вистинито ги учат во школо намерно да имаат две лица, особено кога се работи за македонското прашање, затоа јас не ги сакам којзнае колку бугарите и србите.За грците не ги напоменав зошто еве знаеме веќе колку се мирисаме ние со грците, тоа е одамна познато.П.С. Пишувам со Поголем фонт зошто од маливе букви очите ме заболеа


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 13:06
Vladimir..ne znam sto da ti odgovoram na ona deka vo Zagreb si pominal 10 dena so 100 evra....Toa teoretski mozebi i e izvodlivo,dokolku si imal obezbedeno spienje,jadenje i pienje..dokolku ne si izleguval nikade..ne si se vozel ni so taxi ni so tramvaj..ali sepak po edno kafe da si piel na den...ke ti ostanea nesto poveke od 50 evra голема%20насмевкаголема%20насмевка..Stvarno ne mi e jasno kako si uspeal..no sekoja cest...kapa simnuvam bidejki nemam pricina da ne ti veruvam...
..A ona sto go vikas deka Hrvatite ti priznavaat i jazik i kultura i pismo...i sto uste ne...pa normalno...sto e tuka cudno  ?  Kakva dobivka ili korist Hrvatite imaat da se zamaraat so nas? Nie sme na 1000 km daleku od niv..taka da za nas..da bideme iskreno..ama bas i ne gi boli uvo....Ali zatoa "kulturnite" Hrvati imaat spor so Slovenija okolu Piranskiot Zaliv,problem okolu voveduvanjeto na ZERP-ot,so Bosna imaat frka okolu Mileniumskiot most koj ke ja spojuva kontinentalna Hrvatska..da ne redam ponatamu...takvi primeri ima mnogu..I Englezite da kazeme ne sakaat..ali zasto ne se sakaat so Skotite..Ircite..Velsanite?..Germancite so Poljacite ?..Grcite so Turcite..?..sto govori..lesno e da te saka nekoj od strana i da te tapsa po ramo..kako vikaat.."daleku od oci,daleku od srce"..Fintata e so sosedite da zivees..a ne da te saka Cuba ili Japan,posto oni tolku ne obozavaat sto ni vizi za tamu ne ni treba..taka ?голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 13:13
Абе никаква федерација никаква Југославија,ние во било кој сосед може да гледаме пријатели ама сепак знаеме што ни мислат и колку не посакуваат.
Па време е еднаш да застанеме на нозе сами и да имаме своја сопствена држава,своја сопствена земја.До кога све ке сме слуги на срби,бугари или грци па после ке се навредуваме кога ке не викаат бугарофили или србофили.
Ајде доста со тоа Југоносталгичарење исто е ко месечарењеголема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 13:18
За спиењето кај едни пријатели бев, ама верувај дека толку пари потрошив а одев по кафичи, и јадев и се....(сега пример од сабајле до вечер не бев по кафичи, ама не ни сакав зошто сакав да го разгледам Загреб па уз шетња ќе седнев во некој кафич ќе испиев сокче или пиво и ќе продолжев со шетањето пример.Скоро цел Загреб го прошетав.
Бев кај Saint Mark's church (онаа што ја има на кровот шаховницата).Многу убави места има во Загреб иако за ноќен живот искрено речено ми се некако тапа.
Загреб е преубав град, цел Загреб го прошетав, а особено најголем впечаток ми остави Трг Бан Јелачич.Убаво е уреден, чисто, луѓето реков културни, застануваат со кола кога ќе сакаш да преминеш на улица пешачки(нешто што неможеш да го доживееш во Скопје иако има некои исклучоци.)
Преубави градби има,железничката станица им е преубава.Па прееска кога ти викав дека поминував со воз низ Србија и што ти ја кажував таа случката со србинот баш ова лето ми се случи.

A за тоа што си имаат они проблеми со словенците што викаш ти да во право си ама види кај нив Словенецот како ги третира а види кај нас Гркот или Бугарот како не третираат или еве Србинот.

Словенецот не им го негира на нив јазикот и народноста, што има огромна разлика нели.
Во Грција да пробаш да влезеш со македонско знаме , во ДЕМО(Н)КРАТСКАТА земја ќе видиш што ќе ти се случи ќе те стрелаат на лице место.Eве ти исто од мене пример на поминување низ Србија што ми се случи.Тоа ти е.....А за ова што ти викав дека сум поминал со 100 евра и моите дома ми се чудеа.Како и да е Загреб е преубаво место за шетање..чисти паркови, средени улици,убава ахитектура, имаат и една катедрала која мене многу ми остави впечаток изградена е мислам во 1700-1800 така беше нешто.


-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 13:59
Sekoja cest..kako sto rekov..2003-ta ziveev vo Zagreb,znam kolku togas bese skapo..a sega e barem 40% poskapo...no nejse..A za ubavinite na Zagreb mislam deka i ne e potreben komentar..
..A ona kako Slovencite gi tretiraat Hrvatite?..Ne znam sto te cudi..ali ne gledam kako e toj niven "odnos" podobar ?..Slovenija kako zemja pretsedavac so EU..momentalno ja ucenuva Hrvatska so clenstvoto samo radi Zerp-ot...Toa go pravi prijatelska zemja?..a za toa sto ne im go sporat jazikot,drzavata..ne e nisto cudno...Postoi takov golem antagonizam pomegu Slovenija i Hrvatska..sto ne im paga na pamet da prisvojuvaat edni na drugi bilo sto...Jas nikogas nemav nikakvi problemi vo Zagreb..a nemav ni na moite patuvanja niz Split..Rijeka..Dubrovnik.. Koga ke slusnea deka sum "Makedonac"obavzno sleduvase nekoj poprijatelski smesak..mal muabet..kako e sega kaj nas "dole" i tolku..Nisto poveke nisto pomalku...Za razlika od Zagreb moeto iskustvo e sosema poinakvo vo Saraevo i Belgrad....vo Saraevo vtorata vecer spiev kaj covek sto prethodnata vecer go upoznav u grad...Za Belgrad e izlisno i da se zboruva..sepak toa e ogromno gradiste..kade sto ima se i sesto..no zatoa ke go spomnam mojot omilen grad (osven Skopje)..a toa e Novi Sad...Dali nekogas si go osetil duhot na ovoj grad?...Dali si bil na EXIT nekogas..dali si spiel pod vedro nebo na Petrovaradin..so 100.00 luge okolu tebe..od zemji za koi i ne znaes deka postojat?...5 godini na EXIT..i nikogas nikakov problem..pa Makedonskoto zname se vee do nasiot sator..nikoj ne rekol ni zasto..ni trgnete go..site reakcii bile pozitivni..posebno onie sto doagaa od Srbite,Hrvatite,Slovencite,Crnogorcite..vprocem i zasto bi imalo poveke tenzii?..Sega site si imame razlicni drzavi..ali problemite donekade ni se isti..a i lugeto sto gi zapoznav tamu..se sosema nekoi novi klinci..neoptovareni so politika,ucebnici po istorija..nacionaliam..Pomina vremeto koga se ginese za ideali..svetot veke e globalno selo......
..p.s...I jas lani se vrakav od Novi Sad so voz za Skopje...Imase eden pijan Izraelec koj patuvase za Skopje...nesto projade bubrezi..ne se ni sekavam..Dali poradi nego gi mrazam Evreite?..NIKAKO задоволствоголема%20насмевкатрепкање


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Oho Boho
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 14:08

Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

Vladimir...ne znam zasto i poradi sto..no poln si so predrasudi..Kazi mi do sega tebe nekoj ti go zabil nozot vo grb,kako sto vikas?...Tazno e da se zatvarame vo nasata mala drzavicka i na sosedite da gledame kako na neprijateli...daj toa se minati vreminja...srednovekovni svakanja..Evropa se obedinuva..granicite se brisat...kulturnite razlicnosti se sinonim za Evropskata vrednost...A nie uste se lupame u gradi..najjaki sme..najpametni..najstari....Ne blagodaram..ne mozam da mrzam nikogo,zivotot e too short da go pominam kako nekoj ostaren starec (adzija) koj neprestano nesto gundza i nesto mu smeta..
..A toa sto na sekoe pleme pred iljadnici godini mu teknalo da crta svoi granici...voopsto ne me tangira..ziveam..sega i tuka

Абсолютно си прав.

 



Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 14:14
Е аман бе Татарине -Драгавелчанине

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 14:15
@Диоген

За Егзит и за тие фестивали не сум ги имал тие можности.Здравје само и тоа ќе биде

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 14:24
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не би се согласил дека денес се живее потешко барем не во делот кога по директива морало да се мигрира од Македонија у Босна или кога 20 год. мора да бидеш под присилна работа во некој затвор поради тоа што немаш слободоумно право.Да не набројувам уште 1000 други работи кои фала му на господа останаа во историјата со пропаста на Југославија а денес живееме подобро бидејки знаеме како е да се биде ограничен,без право на глас и секако без право на свој начин на живот-    АЛО БЕЗ ПРАВО НА СВОЈ ЛИЧЕН ЖИВОТлутина


 Nekoj tuka zboruva za Glasot na Narodot denes???? hahahha me iznasmea, pa so denesnive politicari na Vlast narodot e pomal od mravka...
 Samo trpi i trae, i Gladuva!!!
 


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 14:31
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ама пасошот беше Југословенски а не Македонски,со тој памет сега илјадници Македонци земаат Бугарски пасош,кога можеле Југословенски зашто не и Бугарски-СРАЊЕ У БОЈА-.

Мајсторче од историјата треба да се најде наравоучение а не да ја повторуваме постојано.И СрбоКомунистите само наместија нивни луѓе по 1945год. кои изиграваа полтрони и народни шпиуни а не Македонцинамигнување

 Vo pasosot na SFRJ imase grafa Narodnost,vo koja pisuvase Makedonec.
  Dali go ima toa vo Bugarskite pasosi???

 Se gleda deka si bil mnogu mal koga opstoese Jugoslavia.
 
 Yu pasosot bese patna isprava so koja mozese slobodno da se patuva vo najmnogu zemji na svetot bez Viza, i na Zapad i na Istok i vo Tretite Zemji.

 Duri Angliskite pasosi i Americkite ne bea tolku otvoreni vo pogled na vizite kako Yu pasosot, zatoa sto im trebaa vizi za Kina Istocniot Blok od Evropa, SSSR i slicni...

 A denes eve site nie uzivame vo "slobodnata" -no od site strani izolirana, "nezavisna"- no od USA i EU banana republika, "Suverena" a ne ni priznavaat ime, nacija crkva i granici... Makedonija...

 Nazdravje....Boogie...големо%20гушкање
 


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 14:37
Originally posted by аџија аџија напиша:

сенсеи
има уште една шема.
хомоси се! глупчо

во основа југоносталгичар може да биде само некој кој имал корист од тој систем. оние од нас чии семејства страдаа по голи отоци, кој ради вера, кој ради нација, кој ради памет у глава, треба до 4 поколение да им се заблагодариме со тоа шо ќе напраиме пример од ваквиве лузери ко диоген... шо се вика, да ја истресеме до 4 поколение носталгијата од нив.

аман пуштајте лустрација више!




 Da ne mislese na Kastracija??? Tipicen Selski Primitiven Homofob газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење



Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 14:40
Neonic..te molam druze ne go pastiraj..on ne zasluzuva takvo vnimanie...a na to a sto go kaza..uste ednas  mojot odgovor..
..
Vo kulminacija na entuzijazmot,kolosalno inspiriran od tvojot egzoticen sarm,go manifestiram slednovo;ne sakam da sum maliciozen,nitu da prejudiciram,no tvojata psiha e tolku cudna,sto me tera abstraktno da gi deabortiram site simptomi na tvojata dijalekticnost...  jas siram ljubov..a ne omraza  љубов

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 14:45
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

Neonic..te molam druze ne go pastiraj..on ne zasluzuva takvo vnimanie...a na to a sto go kaza..uste ednas  mojot odgovor..
..
Vo kulminacija na entuzijazmot,kolosalno inspiriran od tvojot egzoticen sarm,go manifestiram slednovo;ne sakam da sum maliciozen,nitu da prejudiciram,no tvojata psiha e tolku cudna,sto me tera abstraktno da gi deabortiram site simptomi na tvojata dijalekticnost...  jas siram ljubov..a ne omraza  љубов

 MOJATA PSIHA E EDNOSTAVNA DRUZE, SO PRIJATELOT USTE POGOLEM PRIJATEL, SO NEPRIJATELOT USTE POGOLEM NEPRIJATEL.
  NE MOZE DA GLUMIS OVCA A SEKADE NAOKOLU TEbE GLADNI VOLCI, KOI TE PLUKAAT I VREGJAAT SAMO ZARADI TOA STO SI, ILI NA NACINOT NA KOJ RAZMISLUVAS...
  STEGNI ZABI I POKAZI MALKU SILA I OTPORнамигнување


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 14:56
Море колку си жалосен и самиот не сваќаш,од тебе како влав и не ни пробувам да добијам одговор на тоа што е татковина,знам дека тие како тебе немаат сенс за нешто како татковина па затоа и може да плачат по нешто што не е свое.
Разберете дека во СФРЈ се што не било Македонско било туѓо а се што било Македонско било Југословенско,можеби кога стариве комуњаре ке изумрат ке сватат како е своја земја да се има ама таа тогаш ке биде врз нив а не под нивнамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 15:03
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

Neonic..te molam druze ne go pastiraj..on ne zasluzuva takvo vnimanie...a na to a sto go kaza..uste ednas  mojot odgovor..
..
Vo kulminacija na entuzijazmot,kolosalno inspiriran od tvojot egzoticen sarm,go manifestiram slednovo;ne sakam da sum maliciozen,nitu da prejudiciram,no tvojata psiha e tolku cudna,sto me tera abstraktno da gi deabortiram site simptomi na tvojata dijalekticnost...  jas siram ljubov..a ne omraza  љубов

 MOJATA PSIHA E EDNOSTAVNA DRUZE, SO PRIJATELOT USTE POGOLEM PRIJATEL, SO NEPRIJATELOT USTE POGOLEM NEPRIJATEL.
  NE MOZE DA GLUMIS OVCA A SEKADE NAOKOLU TEbE GLADNI VOLCI, KOI TE PLUKAAT I VREGJAAT SAMO ZARADI TOA STO SI, ILI NA NACINOT NA KOJ RAZMISLUVAS...
  STEGNI ZABI I POKAZI MALKU SILA I OTPORнамигнување

...ma daj Neonic..ne me smej...na kogo da pokazuvam sila?..na Adzija?...pa ne sakam ni da se spustam na negovo nivo голема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 15:22
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Море колку си жалосен и самиот не сваќаш,од тебе како влав и не ни пробувам да добијам одговор на тоа што е татковина,знам дека тие како тебе немаат сенс за нешто како татковина па затоа и може да плачат по нешто што не е свое.
Разберете дека во СФРЈ се што не било Македонско било туѓо а се што било Македонско било Југословенско,можеби кога стариве комуњаре ке изумрат ке сватат како е своја земја да се има ама таа тогаш ке биде врз нив а не под нивнамигнување

  Bi te zamolil da ne vregjas po nacionalna osnova, zosto mozam i jas toa da go pravam i nema da ne odvede nikade...a za da ti pokazam primer eve samo mal "isecok" od "tvojot soj" postovi,vo moja verzija....
 "Koj najde da zboruva za tatkovina, covekot koj za prv pat vo poslednive 15tina godini moze da kaze deka ima Tatkovina, golema tradicija nema sto...намигнување I so samo 15 godini tatkovina, veke gledame okolu 100tina iljadi Makedonci koi od edna strana se bijat vo gradi za Makedonija a od druga se barateli na Bugarsko Drzavjanstvo(izgleda nekoj ne veruva vo svojot nacionalen identitet)"

 Megjutoa da se vratime na poentata, Vo Yugoslavija nikoj ne ti branese da odis i da si kupis vila vo Dubrovnik,ili stan vo Belgrad, i toa sto ke go kupese bese licno tvoe, a ne jugoslovensko.Mozese sekade da rabotis i da zarabotuvas, i so svoite zaraboteni licni sredstva da kupuvas, trosis kade bilo, i vo Makedonija i vo Slovenija.
  Tie filozofii "sekoj na svoeto" ne postoeja vo Yugoslavija.Nekoi republiki bea porazvieni nekoi poruralni, no toa ne bese Yugoslovensko, toa bese nasledstvo na Avstro-Ungarija i Turcija (Sporedba: Slovenija Hrvatska- Bosna Makedonija, ili uste poopislivo zemi ja Srbija kako subjekt, i sporedi ja Vojvodina so Kosovo, i9 ke ti stane jasno zosto Yugoslavija bese taka neednakvo razviena.) Znaes koja godina bese otvorena fabrikata Gorenje vo Slovenija????голема%20насмевка daleku pred SFRJ.

 Da ja prelistas istorijata malku, i da vidis deka Makedonija za PRV PAT dobi status na DRZAVA so svoj ustav i sobranie, vo sklop na federacijata SFRJ i toa MEGJUNARODNO PRIZNAT SUBJEKT(a ne kako Krusevskata Republika koj nikoj ne ja poddrza i prizna). Ili mozebi sakas da ostanese Srpska Banovina do den denes?
 Makedonija koga se fomira kako Republika vo sklop na SFRJ bese NAJNERAZVIENA republika tehnoloski, i 95% od fabrikite koi denes se vo Makedonija se izgradija vo vremeto na SFRJ(i toa ne so prodavanje domati i piperki,zosto ako se gradea fabriki so toa, i denes ke gradevme fabriki)
 Glavna pricina za pobunata na Hrvatska i Slovenija vo 80tite godini na SFRJ bese toa sto kako drzavna so federalna ofrma subjektite na taa federacija imaa zaednicki budzet,koj bese raspredeluvan  na specificen nacin. (so poprosti zborovi Slovenija i Hrvatska  gi hranea Crna Gora Bosna i Makedonija koi zaostanuvaa tehnoloski), zatoa bese i nivnata ideja  za Konfederacija na nezavisni drzavi, koja bese odbiena od Srbite.
  Kazi mi sto ekonomija i tehnoloski razvoj imase Makedonija do 1945 godina????  Eden voz,  edna "Evropa" fabrika za cokoladi i??????? збунетостзбунетостзбунетост

 


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 15:31
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:


...ma daj Neonic..ne me smej...na kogo da pokazuvam sila?..na Adzija?...pa ne sakam ni da se spustam na negovo nivo голема%20насмевкаголема%20насмевка


 So takvite kako Adzija nema nivo, tie i ne znaat deka postoi nivo..vo toa e problemot.
  Treba da im se dade malku od "nivniot recept" na odnesuvanje, pa mozebi i ke stanat svesni, do koe nivo padnale...inaku ke si ostanat beznadezen slucaj...
 


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 15:36
sekoja cest газење%20од%20смеење
AvstoUngarija..i  pusto TURSKO газење%20од%20смеење
EDEN VOZ...I POA FABRIKA  голема%20насмевка


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 15:42
Голи оток зашто да негазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Неоник сите тие што земаат Бугарски пасоши се Југо носталгичари и земаат пасоши само за да се осеќаат повторно Југословени,за нив насловната страница на пасошот и не е битна битно е да им е слободен патот како во Југославијанамигнување
А за историја не ми збори затоа зошто тука може до 101 и назад да си збориме што би било кога би било,да не беа србокомуниостите на Колишевски денес Македонија ке имаше и повреден пасош од југословенскиот и ке беше прва сила барем на балканот.Но ете тоа ви е Југославија ваша,фала богу веке не постои ама сеуште постојат ситни душички кои ке продадат се затоа зошто татковина незнаат што енамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 07.Јануари.2008 во 15:45
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Голи оток зашто да негазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Неоник сите тие што земаат Бугарски пасоши се Југо носталгичари и земаат пасоши само за да се осеќаат повторно Југословени,за нив насловната страница на пасошот и не е битна битно е да им е слободен патот како во Југославијанамигнување
А за историја не ми збори затоа зошто тука може до 101 и назад да си збориме што би било кога би било,да не беа србокомуниостите на Колишевски денес Македонија ке имаше и повреден пасош од југословенскиот и ке беше прва сила барем на балканот.Но ете тоа ви е Југославија ваша,фала богу веке не постои ама сеуште постојат ситни душички кои ке продадат се затоа зошто татковина незнаат што енамигнување

a be denes cinam Bozik e..ne e 1 April газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk