IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Сакам да останам во USA подолго
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сакам да останам во USA подолго

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
zverce21 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverce21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Сакам да останам во USA подолго
    Испратена: 05.Јануари.2008 во 01:04
Dali nekoj moze da mi pomogne da ostanam malku podolgo vo USA na bilo kakava viza i dali mozam da prodolzam na studii
Кон врв
is no good Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај is no good Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 04:18
Можеш. додај ме на мсн или на пм и ќе ти објаснам, каде си сега?
www.komiti.org
Кон врв
palas20 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај palas20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 23:03
dokolku imas j1 viza mozes da se zapisis na studii vo usa. podetalni informacii na www.palas.us ili javi se, telefon ima na web stranata. good luck
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 14:41
Originally posted by palas20 palas20 напиша:

dokolku imas j1 viza mozes da se zapisis na studii vo usa. podetalni informacii na www.palas.us ili javi se, telefon ima na web stranata. good luck


Баш Ј1 не е добар совет. Важи за една година и после мораш да се вратиш во твојата земја барем една година. Можеш да ја продолжиш само ако се запишеш на повисок степен образование (на пример од магистратура на докторат) ама и тоа е многу многу тешко. Инаку самата виза се добива релативно лесно.

За авторот - пиши каде си сега, какво образование имаш, колку сакаш да останеш, дали сакаш во САД да се занимаваш со ниско- или високо-квалифициран труд. Вака никој не може да ти помотне со корисна информација затоа што не знае што бараш.


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 14:47
 a koj k*r barate vo USA,...koga imate crni misli za nea,...da sum jas kako niv,...bi gi "vrzal" na poligraf site shto sakaat da ziveat tamu( pa ,..i obichni gosti),.....i sekoj shto ima :crni misli za nea,...bi mu zabranil vlez zauvek!лутина
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
str8up Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Producer

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај str8up Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 14:50
Originally posted by brza brza напиша:

 a koj k*r barate vo USA,...koga imate crni misli za nea,...da sum jas kako niv,...bi gi "vrzal" na poligraf site shto sakaat da ziveat tamu( pa ,..i obichni gosti),.....i sekoj shto ima :crni misli za nea,...bi mu zabranil vlez zauvek!лутина

и јас...само по природа што сум црнец, па тоа само ме кочиголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot
Кон врв
zverce21 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverce21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 21:14
momentalno sum vo nj, studirav vo bg 3 god ama ne zavrsiv,tuka sakam da ostanam podolgo 2-3 god imam b2 viza ama mi istekuva do godina
Кон врв
palas20 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај palas20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 18:50
dokolku ste vo usa privremento i sakate da ostanete podolgo, da gi prodolzite studiite i sl, posetete ja www.palas.us ke vi odgovorime na site prasana
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 14:58
Originally posted by zverce21 zverce21 напиша:

momentalno sum vo nj, studirav vo bg 3 god ama ne zavrsiv,tuka sakam da ostanam podolgo 2-3 god imam b2 viza ama mi istekuva do godina


Единствена шанса да останеш легално е да се запишеш на факултет. Меѓутоа и променувањето на статусот од Б2 до Ф1 е веќе мнооогу тешко. Добивање Х1Б работна виза без високо образование - нема шанси.

Мој совет, оди си, доврши го факултетот, дојди пак. Ако останеш барем 1 ден нелегално, прости се од шансите било кога друг пат да добиеш виза.



Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
zverce21 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverce21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 02:51
da, no strav mi e deka nema da se vratam, kako sto slusam sega e mnogu tesko za vizi od mkd za usa, zatoa nesakam da si odam
Кон врв
zajkoo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2007
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zajkoo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 09:07
Originally posted by zverce21 zverce21 напиша:

da, no strav mi e deka nema da se vratam, kako sto slusam sega e mnogu tesko za vizi od mkd za usa, zatoa nesakam da si odam
 
ako imas dobieno ednas viza i ako nemas napraveno nikakov problem povtorno vadenje viza ke ti odi kako pesna...barem od moe iskustvo ti kazuvam...a za toa deka sega e mnogu tesko za viza za usa od mk...toa se samo ogovaranja na nasite iselenici tamu cisto poradi toa sto se cuvstvuvaat kako da go fatile gospod za m....a
Биди добар со сите,услужлив за повеќето, близок со неколку, пријател со еден, непријател со ниеден.
Кон врв
vera2000 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vera2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 17:29
ako sakas da ostanes tuka zapisi se na faks, zavrsi go posle baraj rabotna viza so sponzorstvo, dolg e periodot ama celo vreme ke si legalna
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:11
Originally posted by zverce21 zverce21 напиша:

da, no strav mi e deka nema da se vratam, kako sto slusam sega e mnogu tesko za vizi od mkd za usa, zatoa nesakam da si odam


Ако ти се останува да работиш цел живот констракш'н или шофер, останувај на црно. Визи не даваат на тие што пречекориле претходна виза и немаат перспектива во Мк (не се вработени, не се на студии). Ако се досега ти е легално и го завршиш факултетот, за туристичка виза никој нема да ти прави проблем. Е за работна без Американска диплома тешко, ќе треба прво постдипломски тука и после спонзорирање за работна виза. Ама после си работиш бела работа и смееш да излегуваш од земјата кога сакаш.

Јас не можам да ги сфатам купиштата Македонци што дошле тука пред 5-6-7-8 години на летна работна виза, сега се на црно и не смеат да си отидат до Мк, не си ги виделе роднините со години, немаат здравствено осигурување, раѓаат заедно со Мексиканците на итна помош, живеат во страв да не ги сопре полиција. Воопшто не се интегрирани во општеството, дури ни англиски не знаат многу добро, им недостига Мк и живеат во некој меѓусвет меѓу дома и тука а никаде не припаѓаат потполно.

А од друга страна, дури и ако се вратат во Мк, си го баталиле факултетот во втора-трета година и којзнае дали било кога ќе го завршат, немаат ни еден ден стаж и еден ден ќе им биде тешко за пензија, оддалечени се од роднини и пријатели...

Ама ти прецени си кој си, што сакаш да бидеш, кои ти се целите и како сакаш да ги постигнеш.

П.С. Каде во Џерси си? Јас не сум таму, но прашувам од љубопитство...

Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
koki68 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај koki68 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 12:11
Originally posted by brza brza напиша:

 a koj k*r barate vo USA,...koga imate crni misli za nea,...da sum jas kako niv,...bi gi "vrzal" na poligraf site shto sakaat da ziveat tamu( pa ,..i obichni gosti),.....i sekoj shto ima :crni misli za nea,...bi mu zabranil vlez zauvek!лутина


Decki, svaka ti cast. I mene mi e s**rceno od nasive sto doagaat vo USA mi go praat Skopje ko Vegas. I uste ko ke recat" vie ne znaete kaj nas kakvi koli se vozat" ili kakvi p**ki ima. Pa so ne si ostanat site u Shkupi.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.