IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Носталгија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Носталгија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
karamandi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1496
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karamandi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 16:25
Imama rodnini vo stranstvo ednivikat
da ima nostalgija za doma drugi vikat nema
a jas vikam tuka da si sedam oti poarno nema od doma
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 23:45
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

Со задоволство се сеќавам на луѓе и настани од поранешниот живот во МК или YU. Но тоа не е носталгија.


Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Носталгија е неконструктивна емоција. За Република Македонија немам ама ич носталгија.


Апсолутно се согласувам со тебе Polar Bear..носталгија по Македонија...па мислам дека неможе така да се нарече..додека бев во USA ми недостигаа луѓето што беа секогаш околу мене,а не Македонија како парче земја или незнам што....ми недостигаа толку многу работи што ги правев во МК а неможев таму...друштвото,роднините и сл...
Мислам дека неможеш да се приврзеш за земјата..туку за луѓето..и сега сум носталгична ама по USA..ми недостига друштвото,смеата,прошетките по Централ Парк...ама не NY...
Кон врв
Saevus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Saevus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 12:48
ne se sekirajte jas si odam i za tie sho ne odat :D
Кон врв
natashatiffany Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natashatiffany Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 22:53
lele nostalgija,obavezno,najmnogu mi nedostasuvaat mojata familija i moite bliski,iskrenoto prijatelstvo,
i ljubovta.tezok e zapadov pogotovo koga nemoze da im veruvas na nikoj site gledaat kako da te zaebat,nemas komsii so koj kafe da se napies,na rabota site zaebani i toa,denovite ti pominuvaat mislejki zosto lugjeto se tolku surovi i zosto dusite im se tolku prazni polni so gnev???
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 23:10
затоа ке си одиш на кафе неколку километри подалекуголемо%20гушкањебакнеж
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 12:14
Originally posted by natashatiffany natashatiffany напиша:

lele nostalgija,obavezno,najmnogu mi nedostasuvaat mojata familija i moite bliski,iskrenoto prijatelstvo,
i ljubovta.tezok e zapadov pogotovo koga nemoze da im veruvas na nikoj site gledaat kako da te zaebat,nemas komsii so koj kafe da se napies,na rabota site zaebani i toa,denovite ti pominuvaat mislejki zosto lugjeto se tolku surovi i zosto dusite im se tolku prazni polni so gnev???
 
 
Се гледа дека не така одамна си заминала од домасреќа. Почетокот не е лесен. Ама, кога ќе тргнат работите, тогаш се ќе биде подобро и ќе почнеш да откриваш убави нешта. Луѓето се секаде во суштина исти (има разлики во менталитетите, да, ама сепак) и секаде има и фини и не толку фини луѓе. Не се сите „prazni polni so gnev“ или само да чекаат да те излажат. Не е така.
Пријатели секогаш и секаде ќе се најдат. Само трпение и отвореност за комуникација и нови луѓе. И се ќе биде.големо%20гушкање
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 12:46
shto ne sum nekade ,..daleku,..pa, da vidam shto nostalgija bi me ,.."fatila",..тагатага,..............намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 14:12
Nikoj ne te drzhi....shto ne otidesh? збунетост  Struchnjaci ima dovolno vo MK...ne se sekiraj. намигнување
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 14:15
Originally posted by natashatiffany natashatiffany напиша:

lele nostalgija,obavezno,najmnogu mi nedostasuvaat mojata familija i moite bliski,iskrenoto prijatelstvo,
i ljubovta.tezok e zapadov pogotovo koga nemoze da im veruvas na nikoj site gledaat kako da te zaebat,nemas komsii so koj kafe da se napies,na rabota site zaebani i toa,denovite ti pominuvaat mislejki zosto lugjeto se tolku surovi i zosto dusite im se tolku prazni polni so gnev???
 
A shto ubavi izgledaat na slika, a? голема%20насмевка Pa poraboti malku i rikverc doma, ne si ja siluvaj dushichkata! големо%20гушкање
 
 
 
 
 
 
 
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 00:37

Koga dojdov tuka, me fati cultural shok , taka da prvite 3 dena nekako glupo se cuvstvuvav i imav potreba od makedonci

 
Ama sega e vo red , iako imam malku problemi, ne go razbiram dijalektot na cimerkive iako zborat angliski, sepak e dijalekt
 
Pr....mesto I'm gone , oni velat  Me goneзбунетост i mnogu mnogu cuden angliski imaat не%20знам
 
 
I da vi otkrijam edna tajna ,,,,zapoznav eden sladok amerikanec po ime Joshua , lelee lepotan e, go obozavam,,,dodeka  ne se smuvam so nego ova leto , ne se vrakam u MKголема%20насмевка
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 13:08
Nostalgija za  : Makedonskoto Sonce
                         Prirodata
                         Pozitivniot duh na lugjeto, srdecnosta, otvorenosta
                         Sinoto nebo
                         Komfortot i lezernosta na koj funkcionira opstestvoto
                        
eh....taka e koga zivees vo Centralna Evropa , kade sto sonceto go gledam ednas mesecno, i toa samo na kratko...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 13:16
tokmu taka големо%20гушкање kako sto gree sonceto tuka , ne gree nikade na drugo mesto среќа jas da sum nekade nadvor , od tolku silna nostalgija po tie nesta koi mi nedostasuvaat bi se vratil vo Republika Makedonija bez da pomislam za moment dali e ispravno i sto kje pravam koga kje se vratam nazad големо%20гушкање
Кон врв
cupeto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cupeto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 18:13
ako se ide na podobro, poubavo i se ima isto soodvetno drustvo nema nostalgija , ako samo edna karika fali  togas se javuva silna nostalgijaголема%20насмевка 
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2009 во 18:18
Nostalgija: za moite
                  prijatelite
                  i special friends od forumov
                  i imav kon edna ali.....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.