IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Цркви во странство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Цркви во странство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Цркви во странство
    Испратена: 04.Јануари.2008 во 23:22
За сите оние кои се во странство: дали и колку често идете на црква?

прашање за оние кои се во Германија:  Каде можам да најдам православна црква тука  во Niedersachsen ?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 02:28
Odam od vreme na vreme... no sum mnogu razocharan od ritualot koj se odviva tuka. Nema nishto duhovno, nema nishto shto e vistinski pravoslavno. Sveshtenicite ne se trudat mnogu mnogu, lugjeto ne znaat kako treba ili sekoj si ima nekoja svoja ideja (da, iselenicite se poznati po toa - sekogash znaat se ), polovina e na makedonski, polovina na angliski, se kratat delovi, vo crkvite se sedi (kako vo katolichkite i protestantskite crkvi)... go nema vistinskoto pravoslavno dozhivuvanje shto bi go imale vo Sv.Dimitrija vo Skopje na primer...
Кон врв
is no good Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај is no good Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 04:24
Абе нема многу цркви наши, и ако има најчесто се грчки или Руски, нашки нема
www.komiti.org
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 23:59
Da odam. Nazalost sami 3-5 pati godisno, tuka vo svajcarija. A koga sum na odmor vo makedonija pocesto odam.

A tuka i malce daleku e, vo svajcarija ima samo 2 ili 3 makedonski crkvi... najbliskata od mene e 50 km...

No denes bev, dusata mi barase da pojdam, se vrativ od rabota, zapaliv kolata i pojdov do zrkva, zapaliv edna sveka, go osetiv bozijot mir, i se vrativ...
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 08:09
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Odam od vreme na vreme... no sum mnogu razocharan od ritualot koj se odviva tuka. Nema nishto duhovno, nema nishto shto e vistinski pravoslavno. Sveshtenicite ne se trudat mnogu mnogu, lugjeto ne znaat kako treba ili sekoj si ima nekoja svoja ideja (da, iselenicite se poznati po toa - sekogash znaat se ), polovina e na makedonski, polovina na angliski, se kratat delovi, vo crkvite se sedi (kako vo katolichkite i protestantskite crkvi)... go nema vistinskoto pravoslavno dozhivuvanje shto bi go imale vo Sv.Dimitrija vo Skopje na primer...

И во Македонија не е сјајно. Свештениците тераат бизнис, а не божји работи.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 18:20
Na crkva odam koga sum vo mk ovde ne odam kaj mene samo se katolicki nema pravoslavna crkva
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 21:42
Originally posted by girl15 girl15 напиша:

Na crkva odam koga sum vo mk ovde ne odam kaj mene samo se katolicki nema pravoslavna crkva


ne znam kaj si... no vo sekoja drzava ima pravoslavna crkva...ako ne e makedonska togas sprska...
vo koja drzava si?
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 00:08
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by girl15 girl15 напиша:

Na crkva odam koga sum vo mk ovde ne odam kaj mene samo se katolicki nema pravoslavna crkva


ne znam kaj si... no vo sekoja drzava ima pravoslavna crkva...ako ne e makedonska togas sprska...
vo koja drzava si?
da vo ovaa drzava ima pravoslavna no vo mojot grad nema
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 23:15
и  кај  мене нема  и овие  2та  македонци тука што се не знаат каде има во  овој  регионтага
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 21:35
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

и кај мене нема и овие 2та македонци тука што се не знаат каде има во овој регионтага
Jas ke prasam eden covek i ako znae ke ti kazam
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 09:54
Исус вели „Секоја просторија во која најмалку двајца дискутираат за мене и ме слават е црква“ Црквата е само здание изградено од човечката глупост.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 13:50
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Исус вели „Секоја просторија во која најмалку двајца дискутираат за мене и ме слават е црква“ Црквата е само здание изградено од човечката глупост.

mnogu,mnogu,...ne obrnuvam vnimanie shto toj kazal,(zatoa shto toa ne e negovo..sigurno!),...ama na ova obrnav,.....i sosema e vo pravo,.....osobeno koga na nekoj ke mu prdne da napravi ushte edna ,...na ploshtad!лутина

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 00:17
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

За сите оние кои се во странство: дали и колку често идете на црква?прашање за оние кои се во Германија: Каде можам да најдам православна црква тука во Niedersachsen ?
vo bilefeld ima pravoslavna crkva
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 01:08
Makedonska Pravoslavna Crkva vo Triengen Svajcarija

http://www.youtube.com/watch?v=p3TIA62oBQs&feature=related

ima i drugi klipovi na youtube.....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,921 секунди.