IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Државјанство, пасош ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Државјанство, пасош ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
ТХЦ Манге Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ТХЦ Манге Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 19:27
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

Za Spanija tuka mislam deka e potrebno 5 god legalen prestoj, a ako si mazena za spanec (kako jas na primer) edna godina za da dobiesh spansko drzavjanstvo. Ne znam nisto poveke zoshto seushte ne sum pobarala spansko drzavjanstvo.
 

 
пошо не си му нашла замена на тој јадникот таму кој го зеде за папири....
ке побараш де....
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 20:19

aj ne tresi gluposti, samo za toa te biva, od tebe ne mozi chovek nesto salam da prochitaлутина SELJAKлутина

Прилепчанка
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 21:44
Српско државјанство - треба барем документ од дедо или баба дека се имале српско државјанство односно родени на територија на денешна Србија(тука сеуште се вбројува и отцепеното Косово), или еден од родителите да бил роден во Србија и да има државјанство, потоа се пополнува формулар, се уплаќа околу 150 евра и се чека 1 година.

Откога ќе се добие државјанството може да се бара и пасош, но тогаш велат дека веќе е многу лесно.

Едно од најтешките државјанства да се добие е Сингапурско, бидејќи се бара континуиран престој некоку години а тоа подразбира вселување, а вселувањето не се одобрува тек така бидејќи се мала територија(град+море држава)
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 23:18
Originally posted by brza brza напиша:

i ja bi zel eden,...samo, da ne mrdnam od tuka,...a,kamoli da potpishuvam neshto ,..tamu,..

a be gajle ti e.ne kazvi nikomu
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 23:20
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Српско државјанство - треба барем документ од дедо или баба дека се имале српско државјанство односно родени на територија на денешна Србија(тука сеуште се вбројува и отцепеното Косово), или еден од родителите да бил роден во Србија и да има државјанство, потоа се пополнува формулар, се уплаќа околу 150 евра и се чека 1 година.

Откога ќе се добие државјанството може да се бара и пасош, но тогаш велат дека веќе е многу лесно.

Едно од најтешките државјанства да се добие е Сингапурско, бидејќи се бара континуиран престој некоку години а тоа подразбира вселување, а вселувањето не се одобрува тек така бидејќи се мала територија(град+море држава)

moze i pradedo, baba ,se ceka pomalku.zavisi od srekata koga ke stignes na red,
Кон врв
ТХЦ Манге Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ТХЦ Манге Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 02:31
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

aj ne tresi gluposti, samo za toa te biva, od tebe ne mozi chovek nesto salam da prochitaлутина SELJAKлутинапа госпојца од прилеп ко ке ми речит сељак - едноставно то го свакам ко комплимент и се осекам блажено....
де пута мадре сињорита компадре биљана...
се хабла еспањол????
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 02:43
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Српско државјанство - треба барем документ од дедо или баба дека се имале српско државјанство односно родени на територија на денешна Србија(тука сеуште се вбројува и отцепеното Косово), или еден од родителите да бил роден во Србија и да има државјанство, потоа се пополнува формулар, се уплаќа околу 150 евра и се чека 1 година.

Откога ќе се добие државјанството може да се бара и пасош, но тогаш велат дека веќе е многу лесно.

Едно од најтешките државјанства да се добие е Сингапурско, бидејќи се бара континуиран престој некоку години а тоа подразбира вселување, а вселувањето не се одобрува тек така бидејќи се мала територија(град+море држава)
Лага дебела Идеш на местото кај што е роден еден од родителите и вадиш документ од книгата на родени,после ги даваш документите и добијаш пасош без чекање скоро!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 19:08
Originally posted by Царевић Царевић напиша:


Лага дебела Идеш на местото кај што е роден еден од родителите и вадиш документ од книгата на родени,после ги даваш документите и добијаш пасош без чекање скоро!

Не е лага туку официјален одговор на Српската Амбасада во Скопје, Р. Македонија.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 04:15
Originally posted by Pehcevec Pehcevec напиша:

Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

Колку сте информирани околу ова?Од која држава најлесно може да се извади пасош ?Што е потребно за да добиеш странско државјанство?

Најлесно ти е да си извадиш Хрватски пасош, оти кога тогаш ќе влезат во ЕУ, а најдоброто од се е што не мора да се пишеш бугарин, оти сепак хрватите немаат претензии спрема Македонија а истотака имаш две државјанства, а не како кај бугарите да се откажуваш од се што е македонско...Е тука си во заблуда! Најтешко од сите ех-Ју републики се добива хрватско државјанство. Меѓу другите документи со кои го образложуваш и поткрепуваш барањето за хрватско државјанство, потребен е и доказ дека си се изјаснил пред 1991 година како хрват! Доколку немаш ваков доказ, сведителство, ученичка книшка, или било кој сличен документ можеш да се сликаш, нема државјанство хрватско. Друг начин е да имаш петгодошен постојан престој во Хрватска. Трет нема!


Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 08:02
Читам и се чудам, како се прави муабет за државјанство добивање ко мачкина кашлица да е.
Ниедна држава не дава туку така државјанство туку треба апликантот пред се да ги исполнува условите за државјанство.
Значи ни у Србија не ти даваат така лесно по основ баба, дедо роден таму.
За западните земји многу е битно по кој основ си влегол и престојуваш во земјата за да се квалификуваш во категорија државјанство. Може ќе ти даде дозвола за перманентен престој како жител, ама за државјанин ќе размислат малку, особено за оние кои се со работни визи а живеат и работат повеќе од 10, 15 год.
Различно е за категорија траен емигрант, бегалци, високо квалификуван дефицитарен кадар, сопружник на државјанин; значи сите различно ги мерат.
Може по некои земји не го тупат толку незнам.

Изменето од GlenKlouz - 23.Октомври.2008 во 08:03
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 02:11
Одамна не чепната тема. Бугарски пасош, тоа ме интересира? Што и како треба? И дали треба да си полнолетен или може и со согласност од родителите? И за колку време се добива после аплицирањето?
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 22:38
баш пред некој ден прочитав...... бугарски пасош(т.е државјанство) за 12 месеци....ама која крист од бугарија????? ..нема леб таму
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2010 во 01:32
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

баш пред некој ден прочитав...... бугарски пасош(т.е државјанство) за 12 месеци....ама која крист од бугарија????? ..нема леб таму
 
Нема ќар ниту леб, ама некои уште цицаат од македонска цицка, а плачат за бугарска мајка, разбир`ш...
 
голема%20насмевка
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2012 во 00:56
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.