IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Станете попаметни во рок од една недела
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Станете попаметни во рок од една недела

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Станете попаметни во рок од една недела
    Испратена: 31.Декември.2007 во 11:50
Правејќи "ментални вежби" како решавање крстозбори, играње Sudoku или туширање со затворени очи може да ве направи 40% попаметни во рок од седум дена, се вели во едно истражување на BBC. 

Ова тестирање наречено "Станете попаметни во рок од една недела" се базира на верувањето на научниците дека правејќи едноставни промени во нашиот животен стил може многу да придонесе за тоа како вашиот мозок функционира.

Тестирањето пронајде дека комбинација од техники фокусирани на здрава исхрана, физичка активност, спиење со музика и стимулирање на вашиот мозок со решавање на загатки и памтење на шопинг листи - навистина го подобрува мозокот, ја подига самодовербата и не прави подобри во донесување на одлуки. Тестирањето беше спроведено врз 15 волонтери, меѓутоа се очекувало кај волонтерите да се забележи 10 процентно подобрување. Откритието било шокантно кога се докажало дека некои од волонтерите имале до 40 проценти подобрена функција на мозокот. Еден од кандидатите имал 20 процентно намалување - докажувајќи дека алкохолот ја оштетува функцијата на мозокот. Ова испитување покажа дека секој може да се биде попаметен, да се чувствува подобро и подобро да донесува одлуки со едноставна промена во некои од навиките. 

Во продолжение следи распоредот на оригиналното тестирање "Станете попаметни во рок од една недела" според BBC. 

Понеделник
За вечера јадете сардина, а во текот на денот возете велосипед, пешачете или пак одете на работа со автобус

Вторник
Одберете непознати зборови од речникот и вметнете ги во разговор со некого

Среда
Одете на Јога или на часови по медитација и започнете разговор со непозната личност

Четврток
Одете на работа по друга маршрута, вечерта гледајте квиз

Петок
Избегнувајте кофеин и алкохол, запомнете ја шопинг листата

Сабота
Четкајте ги забите со "погрешната" рака и туширајте се со затворени очи

Недела
Решете еден крстозбор или играјте Sudoku и прошетајте се некаде, но нека шетањето биде енергично.

Верувале или не, навистина функционира!



Изменето од Mona Liza - 31.Декември.2007 во 18:28
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 12:54
Mene nisto ne mi pomaga, duri i kaj mlada ciganka bev da mi bae
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 18:30
е ја сум паметна не ми требаат вежбите
Кон врв
mornar Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mornar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 20:12
receptot moze e dobar, ama dali receptorot ima sertifikat?
,,ALEA JAHTA EST,,
Кон врв
stole Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stole Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 15:08
Јас и без тоа сум паметен. А дали рецептот е легален или пиратерија?
Дали човекот е создаден од Господ, или Господ е измислен од човекот??
Можеби и двајцата ги создал ѓаволот!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 17:52
па ова е добро за мене пошо во последно време го пуштив мозокот на пасење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
devojka21 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај devojka21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 13:28
Јас во ова не верувам 
Life is beautiful
Кон врв
R-C-F Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај R-C-F Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 14:16
pa  interesno  analizirajne  samo  sto  toa  pretstavuva  emitirajne  na  lujdzeto  nareceni  elita  samo  sto  kaj  niv  toa  prirdno  im  doajdza  da  go  pravat   a  vo  slucajov  treba  da  se  odglumi  pa  nonstop ako  glumis  ke  ti  se  zdosadi  zivotot
 
 
    inaku   na  devojkite  im  ide  od raka  da  glumat  pa  za  toa   naslovot  treba  da  glasi   kako  devojkite  da  stanat  popametni* намигнување
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 11:18
Abe vredi da se proba zaso da ne. Pa i ako ste pametni, nenaci deka ne mozete podaleku od toa.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 01:53
I mene mi se dopaga. Toa mozebi najcesto i go pravime, no ne sme svesni deka vlijae na nasiot intelekt.
Sekogas mozeme poveke.....
Treba da teznee kon pogolemi celi, zar ne?
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 01:59
ako dosega si nemal pamet,...odsega ke go imash,...i toa za edna nedela,..bravo,....nema vekje da ima glupavi lugje,.....samo ,..mrzlivi !намигнувањеголема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 17:08
Мона Лиза, постот е добар, лично не мислам дека сите овие работи ќе не направат попаметни, но секако ќе влијаат на креативноста во потрагата по нови решенија.
На пример, ајс кога одам некаде, секојпат тоа го правам одејќи по друг пат, никогаш по истиот. Или некоја иста рутинска работа, гледам да ја правам на поинаков начин.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 18:08
Stvarno vo ova vreme na digitroni, tranzicija, problemi i sekojdnevni voobicaeni obvrski skoro site raboti gi pravime rutinski .Veruvam vo receptot koj sigorno ja podobruva koncentracijata.
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 20:12

Точно е ова. Го имам сретнато повеќе пати и верувам во тоа!
Јас лично се утепав од играње судоку и тоа од оние најтешките - extreme! Леле каква гимнастика е тоа за мозокот, тоа неверојатно нешто!

Исто така бидејќи двете мозочни полутопки "владеат" со спротивните страни од нашето тело, се трудам иако сум деснак, што почесто да ги користам и левата рака и нога со некои некарактеристични потези, како би ја нахранил и другата страна од мозокот со еднакви информации!!!







Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.