Испечати | Затвори го прозорот

Станете попаметни во рок од една недела

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11186
Датум на принтање: 11.Мај.2024 во 07:44
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Станете попаметни во рок од една недела
Постирано од: Mindy
Наслов: Станете попаметни во рок од една недела
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 11:50
Правејќи "ментални вежби" како решавање крстозбори, играње Sudoku или туширање со затворени очи може да ве направи 40% попаметни во рок од седум дена, се вели во едно истражување на BBC. 

Ова тестирање наречено "Станете попаметни во рок од една недела" се базира на верувањето на научниците дека правејќи едноставни промени во нашиот животен стил може многу да придонесе за тоа како вашиот мозок функционира.

Тестирањето пронајде дека комбинација од техники фокусирани на здрава исхрана, физичка активност, спиење со музика и стимулирање на вашиот мозок со решавање на загатки и памтење на шопинг листи - навистина го подобрува мозокот, ја подига самодовербата и не прави подобри во донесување на одлуки. Тестирањето беше спроведено врз 15 волонтери, меѓутоа се очекувало кај волонтерите да се забележи 10 процентно подобрување. Откритието било шокантно кога се докажало дека некои од волонтерите имале до 40 проценти подобрена функција на мозокот. Еден од кандидатите имал 20 процентно намалување - докажувајќи дека алкохолот ја оштетува функцијата на мозокот. Ова испитување покажа дека секој може да се биде попаметен, да се чувствува подобро и подобро да донесува одлуки со едноставна промена во некои од навиките. 

Во продолжение следи распоредот на оригиналното тестирање "Станете попаметни во рок од една недела" според BBC. 

Понеделник
За вечера јадете сардина, а во текот на денот возете велосипед, пешачете или пак одете на работа со автобус

Вторник
Одберете непознати зборови од речникот и вметнете ги во разговор со некого

Среда
Одете на Јога или на часови по медитација и започнете разговор со непозната личност

Четврток
Одете на работа по друга маршрута, вечерта гледајте квиз

Петок
Избегнувајте кофеин и алкохол, запомнете ја шопинг листата

Сабота
Четкајте ги забите со "погрешната" рака и туширајте се со затворени очи

Недела
Решете еден крстозбор или играјте Sudoku и прошетајте се некаде, но нека шетањето биде енергично.

Верувале или не, навистина функционира!



-------------



Коментари:
Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 12:54
Mene nisto ne mi pomaga, duri i kaj mlada ciganka bev da mi bae


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 18:30
е ја сум паметна не ми требаат вежбите

-------------


Постирано од: mornar
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 20:12
receptot moze e dobar, ama dali receptorot ima sertifikat?

-------------
,,ALEA JAHTA EST,,


Постирано од: stole
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 15:08
Јас и без тоа сум паметен. А дали рецептот е легален или пиратерија?

-------------
Дали човекот е создаден од Господ, или Господ е измислен од човекот??
Можеби и двајцата ги создал ѓаволот!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Јануари.2008 во 17:52
па ова е добро за мене пошо во последно време го пуштив мозокот на пасење


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: devojka21
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 13:28
Јас во ова не верувам 

-------------
Life is beautiful


Постирано од: R-C-F
Датум на внесување: 11.Јануари.2008 во 14:16
pa  interesno  analizirajne  samo  sto  toa  pretstavuva  emitirajne  na  lujdzeto  nareceni  elita  samo  sto  kaj  niv  toa  prirdno  im  doajdza  da  go  pravat   a  vo  slucajov  treba  da  se  odglumi  pa  nonstop ako  glumis  ke  ti  se  zdosadi  zivotot
 
 
    inaku   na  devojkite  im  ide  od raka  da  glumat  pa  za  toa   naslovot  treba  da  glasi   kako  devojkite  da  stanat  popametni* намигнување


-------------
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 11:18
Abe vredi da se proba zaso da ne. Pa i ako ste pametni, nenaci deka ne mozete podaleku od toa.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 12.Април.2008 во 01:53
I mene mi se dopaga. Toa mozebi najcesto i go pravime, no ne sme svesni deka vlijae na nasiot intelekt.
Sekogas mozeme poveke.....
Treba da teznee kon pogolemi celi, zar ne?

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Април.2008 во 01:59
ako dosega si nemal pamet,...odsega ke go imash,...i toa za edna nedela,..bravo,....nema vekje da ima glupavi lugje,.....samo ,..mrzlivi !намигнувањеголема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 17:08
Мона Лиза, постот е добар, лично не мислам дека сите овие работи ќе не направат попаметни, но секако ќе влијаат на креативноста во потрагата по нови решенија.
На пример, ајс кога одам некаде, секојпат тоа го правам одејќи по друг пат, никогаш по истиот. Или некоја иста рутинска работа, гледам да ја правам на поинаков начин.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 18:08
Stvarno vo ova vreme na digitroni, tranzicija, problemi i sekojdnevni voobicaeni obvrski skoro site raboti gi pravime rutinski .Veruvam vo receptot koj sigorno ja podobruva koncentracijata.

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 13.Април.2008 во 20:12

Точно е ова. Го имам сретнато повеќе пати и верувам во тоа!
Јас лично се утепав од играње судоку и тоа од оние најтешките - extreme! Леле каква гимнастика е тоа за мозокот, тоа неверојатно нешто!

Исто така бидејќи двете мозочни полутопки "владеат" со спротивните страни од нашето тело, се трудам иако сум деснак, што почесто да ги користам и левата рака и нога со некои некарактеристични потези, како би ја нахранил и другата страна од мозокот со еднакви информации!!!









-------------


Постирано од: Astra
Датум на внесување: 24.Април.2008 во 10:58
Vo princip treba da se koristat dvete hemisferi na mozokot iistite da bidat izbalansirani.Po moznost.

-------------
What you see,hear and feel is not always true.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Април.2008 во 11:47
ajde bogati,...a,kako ke go izvedesh toa?

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Astra
Датум на внесување: 24.Април.2008 во 14:09
Uz pomoc Djurinih kucnih carolija.
Sala na strana ima lugje koi tvrdat deka so tehniki, meditacii itn go pravat toa.

-------------
What you see,hear and feel is not always true.


Постирано од: aco_t
Датум на внесување: 27.Август.2009 во 19:24
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Mene nisto ne mi pomaga, duri i kaj mlada ciganka bev da mi bae


хахааххахахаха не си нормален ме изнасмеја :)))))


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 11.Октомври.2009 во 23:35
Originally posted by CST CST напиша:

Правејќи "ментални вежби" како решавање крстозбори, играње Sudoku или туширање со затворени очи може да ве направи 40% попаметни во рок од седум дена, се вели во едно истражување на BBC. 

Ова тестирање наречено "Станете попаметни во рок од една недела" се базира на верувањето на научниците дека правејќи едноставни промени во нашиот животен стил може многу да придонесе за тоа како вашиот мозок функционира.

Тестирањето пронајде дека комбинација од техники фокусирани на здрава исхрана, физичка активност, спиење со музика и стимулирање на вашиот мозок со решавање на загатки и памтење на шопинг листи - навистина го подобрува мозокот, ја подига самодовербата и не прави подобри во донесување на одлуки. Тестирањето беше спроведено врз 15 волонтери, меѓутоа се очекувало кај волонтерите да се забележи 10 процентно подобрување. Откритието било шокантно кога се докажало дека некои од волонтерите имале до 40 проценти подобрена функција на мозокот. Еден од кандидатите имал 20 процентно намалување - докажувајќи дека алкохолот ја оштетува функцијата на мозокот. Ова испитување покажа дека секој може да се биде попаметен, да се чувствува подобро и подобро да донесува одлуки со едноставна промена во некои од навиките. 

Во продолжение следи распоредот на оригиналното тестирање "Станете попаметни во рок од една недела" според BBC. 

Понеделник
За вечера јадете сардина, а во текот на денот возете велосипед, пешачете или пак одете на работа со автобус

Вторник
Одберете непознати зборови од речникот и вметнете ги во разговор со некого

Среда
Одете на Јога или на часови по медитација и започнете разговор со непозната личност

Четврток
Одете на работа по друга маршрута, вечерта гледајте квиз

Петок
Избегнувајте кофеин и алкохол, запомнете ја шопинг листата

Сабота
Четкајте ги забите со "погрешната" рака и туширајте се со затворени очи

Недела
Решете еден крстозбор или играјте Sudoku и прошетајте се некаде, но нека шетањето биде енергично.

Верувале или не, навистина функционира!




I shto e sluchi so avtorkata na temata?
Neshtochudno kje e........
Ja nema nikade.........



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 12.Октомври.2009 во 00:08
Stanala popametna i pojke ne idi na idividi

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 12.Октомври.2009 во 10:40
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Stanala popametna i pojke ne idi na idividi


lele mi ja zede ustata od zborot големо%20гушкање


-------------


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 12.Октомври.2009 во 10:50
ustata збунетостгазење%20од%20смеење

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk