IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Чекајќи го Годо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Чекајќи го Годо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
BarbB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BarbB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 20:39
Филмот што горе Бисерна Девојка го посочи е чинам Терминал со Том Хенкс и Кетрин Зета Џонс (добар филм, пред се одлична глума на Хенкс - како и обично, но тоа не е тематаголема%20насмевка)

Чекајќи го Годо е апсурдот на животот се согласувам, тоа е животот, обично луѓето живеат и мислат на тоа што ќе биде утре а не живеат во сегашноста, ја забораваат сегашноста.
Битно е тоа што е сега и овде, а не она што ќе биде. Кој не го сфатил тоа не знае да ужива во мигот...
Кон врв
Lidence90 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lidence90 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2009 во 23:02
Itno mi trebaat ubavi misli ili nesto poveke za knigata, nekoi informacii za Cekajki go Godo. Pa ako saka nekoj da mi pomogne neka poveli plsss plsss
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 10:19
nema ubavi misli zasto vo knigata vsusnost i nema nekoe dejstvo si sedat i si cekaat nekoj si godo,a ne znaat i dali toj postoi...taka da ne se zamaraj knigata e nikakva!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 13:19
Книгата е сценарио за претстава всушност. Претставата е многу убава. Таа драма во 2 чина спаѓа во тнр. театар на апсурдот. Напишана е од Семјуел Бекет, изворно на француски јазик. Главни ликови се Владимир и Естрагон, но има и неколку спорадични.

сцена од претставата (на англиски):
Чекајќи го Годо

Повеќе можеш да се информираш на википедија под линкот(на хрватски е): Википедија - У очекивању Годоа
Кон врв
Lidence90 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lidence90 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2009 во 11:27
А знае ли некој со кои други книги може да се спореди Чекајќи го Годо?? Итно ми треба хееелппп
Кон врв
tamara1990 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tamara1990 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2009 во 19:25
Pa vsusnost Beket go izrazuva apsurdot na coveckiot zivot preku taa drama,toa e najmudrata misla sto mozes da ja kazes...Sporednite likovi se gazdata i slugata,Poco i Laki(Srecko)...Intreresna drama
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2009 во 11:13
На оваа тема има пост од минатата година...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2009 во 11:27
Ако елемент преку кој се споредуваат е пасивноста на ликовите кон проблемот (пасивното чекање да се случи нешто, наместо активно движење кон тоа што треба да се случи)може да се спореди со пасивното набљудување на реката на живот сеејќи на нејзиниот брег без засегнатост за тоа што таа го носи ( Странецот)
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2009 во 11:35
ako ne gresam moze i so proces-kafka...poveden proces so fiktivno obvinenie ma imaginaren sud...proces vo edna zemja koja ne postoi na niedna geografska karta,a koja go sudi svojot drzavjanin,za nesto i nisto...
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2009 во 12:00
извадоци:

Естрагон: Сите се раѓаме луди. Некои остануваат такви цел живот.

........................................

Естрагон: Диди?
Владимир: Кажи.
Естрагон: Јас не можам повеќе вака.
Владимир: Да бе. Така ти изгледа.
Естрагон: А што мислиш, како би било кога би се разделиле? Можеби би ни било подобро.
Владимир: Утре ќе се обесиме. Ако не дојде Годо.
Естрагон: А ако дојде?
Владимир: Ќе нè спаси.

...........................................


Владимир: И? Одиме ли?
Естрагон: Да, ајде.
[не мрдаат]

(крај)

Кон врв
After Dark Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај After Dark Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 19:20
ima nekoi pretpostavki deka Godo e vsusnost-Gospod! Koga ke se rascleni imeto- Godot(originalno napisano) =God+ot
Se e relativno...
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2012 во 14:00
Ми текна нешто во врска со еден квиз...
Прашање: Кој е главниот лик во драмата ,,Чекајќи го Годо,,?
Одговор: ГОДО плачењегазење од смеење
 
(вистинит настантага)
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6929
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2012 во 14:04
Јас не знам со кој памет ја прочитав книгава. плачење

Сигурно длабоката поента на книгата ќе ја стекнев и со самото животно искуство... рамнодушност
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2012 во 14:16

Годо ..... чекање

   http://hr.wikipedia.org/wiki/U_o%C4%8Dekivanju_Godota голема насмевка

Изменето од LiDivio - 24.Декември.2012 во 14:20
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,110 секунди.