IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Чекајќи го Годо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Чекајќи го Годо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 23:41
Во овој машинизиран свет и тоа е предизвик. Луѓето се будат секое утро со нови обврски се водат според часовник и живеат за нови состаноци кои ќе им донесат пари, тешко на тој што ќе се разбуди еден ден и ќе му светне мисла од типот „Што е суштината на мојот живот?„ и тогаш од работник добиваме депресивец кој не знае ништо за својата личност. Се надевам дека ќе изградам карактер пред ваквиот свет да ме голтне
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 00:01

Тоа прашање никогаш не си го поставувам бидејќи навистина е депресивно, деструктивно и неизбежно води во очај и резигнација. Наместо тоа се трудам да му најдам совршено место на денот во мозаикот на животот и да се врежам подлабоко во кората на дрвото на иднината. Прави работи по кои ќе те помната тие после тебе. Отвори на зевзек. Таму има еден прекрасен стих од последната (мислам дека е од последната, наградената од Рамковски фондацијата, не ме земај за збор)негова стихозбирка. Стихот е генијален, како и самиот Ренџов.

Јас не сакам
да знам кој сум,
туку
кој ќе бидам
тогаш
кога не ќе бидамИзменето од Andjelina - 06.Октомври.2009 во 23:58
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 14:38

Нели е чудно како некои луѓе со неколку збора едноставно те...замолчуваат и замислуваат. Ќе го запомнам стихов.

Изменето од Andjelina - 06.Октомври.2009 во 23:59
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 17:21

ВОЛШЕБНО е посоодветен збор од чудно. Целта на поезијата не е да зачуди туку да восхити.

Изменето од Andjelina - 06.Октомври.2009 во 23:59
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 17:51
уште еднаш
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 18:19
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

уште еднаш

ти го враќам и уште едн од мене ама помножен со илјада бидејќи повеќе го заслужуваш.

Изменето од majstorce62 - 04.Јануари.2008 во 18:20
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 19:49
леле леле комплименти насекаде, ќе ни се налутат другите форумџии, и уште еднаш фала убаво е да си поттикнат во размислувањата..   

Изменето од Monuska - 04.Јануари.2008 во 19:50
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 23:01
Темата е твоја и, ако не забележа , само со тебе дискутирам на оваа релација - „Годо и апсурдот на чекањето“
Секому според заслугите. Или повеќе ти се допаѓа принципот на твојата професорка?

Изменето од majstorce62 - 04.Јануари.2008 во 23:03
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 00:34
Во право си... продолжи со комплиментите . Стварно зошто на луѓево не им се допаѓа темава?
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 00:46
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Во право си... продолжи со комплиментите . Стварно зошто на луѓево не им се допаѓа темава?


Што ќе има поголема гледаност ако во исто време се прикажува на два разнични канали: Шпанска серија или Чекајќи го Годо?
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 00:50
, се смеам и плачам исовремено, одговорот го знаеш, и тој е истовремено смешен и трагичен

Изменето од Monuska - 05.Јануари.2008 во 00:50
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 00:57
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

, се смеам и плачам исовремено, одговорот го знаеш, и тој е истовремено смешен и трагичен


Можеби луѓето не ја сфаќаат убавината на чекањето?

Изменето од majstorce62 - 05.Јануари.2008 во 00:58
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 01:13
Можеби... за мене, да се надевам, да копнеам по нешто, да исчекувам дури, ми е важно зошто тогаш знам дека тоа нешто (или некој) навистина ми треба. Да, убаво е на некој начин... само да не стане навика. Зошто тогаш би ја заборавиле пораката на Бекет нели, да не си го чекаш животот, да си го живееш...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 01:22
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Можеби... за мене, да се надевам, да копнеам по нешто, да исчекувам дури, ми е важно зошто тогаш знам дека тоа нешто (или некој) навистина ми треба. Да, убаво е на некој начин... само да не стане навика. Зошто тогаш би ја заборавиле пораката на Бекет нели, да не си го чекаш животот, да си го живееш...


Ако чекањето ти стане навика ќе те изолира од средината и ќе те оттуѓи од неа. Не мислев на задоволство од такво чекање. Очекување на нешто убаво за кое активно се подготвуваш. Како на приме полагањето на државна матура. Како го доживуваш чекањето на тој момент. Имаш страв или си нестрплива што побрзо да се случи? Мислам дека таквото чекање носи одредена доза задоволство и те движи напред, ти го активира целото битие.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.