IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Чекајќи го Годо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Чекајќи го Годо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Чекајќи го Годо
    Испратена: 20.Декември.2007 во 19:10
Апсурдност на живеењето, порака до модерниот човек кој се губи како индивидуа во машинизираниот свет или куп глупости собрани во една книга. Ме интересира вашето мислење за оваа книга на Семјуел Бекет, според мене носи теми за кои може да се дискутира.

А да, кој е мистериозниот Годо?
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Ena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 798
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 19:25
Чекајки го Годо- сите го чекаат, а го дочекуваат како пекар
Рај за очите,пекол за душата, а чистилиште за џебот сме ние жените ....хахахах....
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 05:15
Ах Monuska , нели си имавте час по лектира за дискутирање на книгата? Ние да среќа

Навистина ми беше една од омилените книги во мрачните тинејџерски години, па темата ми е симпатична.

Ама не верувам дека во форумов ќе си најдеш собеседници - некои ја надраснале, некои никогаш нема да ја дораснат книгата.
 
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 13:05
омилена???Хммм од тоа исчекување и глупавите штосови додека го чекаат Годо ми се смучи да ја читам ако е малаголема%20насмевка

А да кажете лектира Тристан и Изолда па да се начиташ асално
голема%20насмевкатрепкањетрепкање
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 13:51
Originally posted by Tattoo Beauty Tattoo Beauty напиша:

А да кажете лектира Тристан и Изолда па да се начиташ асално голема%20насмевкатрепкањетрепкање


Ја немам читано.

Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 12:56
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Ах Monuska
   , нели си имавте час по лектира за дискутирање на книгата? Ние да среќаНавистина ми беше една од омилените книги во мрачните тинејџерски години, па темата ми е симпатична.Ама не верувам дека во форумов ќе си најдеш собеседници - некои ја надраснале, некои никогаш нема да ја дораснат книгата.  Pa i mene ne mi e bas omilena, ama vredi za diskutiranje. Vsusnost bi sakala da ja gledam vo teatar. A sto se odnesuva na casot po lektira, nemame nie nesto takvo... (ne e vo stil na profesorkata)
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 12:58
Originally posted by Tattoo Beauty Tattoo Beauty напиша:

омилена???Хммм од тоа исчекување и глупавите штосови додека го чекаат Годо ми се смучи да ја читам ако е малаголема%20насмевкаА да кажете лектира Тристан и Изолда па да се начиташ асално голема%20насмевкатрепкањетрепкање


Pa ne e losa Tristan i Izolda, ubava prikazna, sepak od lektirive skolski najmnogo mi se svigja "Stranecot"
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 11:59
Животот, всушност, не е ништо друго, туку големо чекање. Чекаш да пораснеш, чекаш да ти дојде роденденот, чекаш да заврши учебната година, чекаш да ти се јави некој што го сакаш, чекаш во редица пред шалтер, на автобуска постојка,чекаш да оздрави некој кој што е болен, чекаш да дојде први и да земеш плата... Чекање, чекање, чекање... А часовникот си работи, па старееш, старееш, старееш... Нели е апсурдно?
Од друга страна чекањето имплицира надеж. Надеж дека ќе го дочекаме тоа што го чекаме. А тоа му дава смисла на животот. Надежта не одржува на нозе. Ако не е таа кај би ни бил крајот!?
Чуден е животот, нели?
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 17:45


Значи животот е чекање на смртта?

Изменето од Andjelina - 06.Октомври.2009 во 23:57
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 16:06

Не, животот неизбежно завршува со смрт. За да не биде чекање на смрта треба да го исполнуваш со задоволства и да уживаш во секој негов момент. Чекањето е само еден од парадоксите на животот.

Изменето од Andjelina - 06.Октомври.2009 во 23:57
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 19:46


Ubava misla. Beket na odlicen nacin ja obrabotuva taa tema na cekanje. Inaku spored nekoi Godo e Gospod a spored nekoi Godo e taa nadez sto ja spomenuvas, samo sto kaj nekoi preminuva vo postojana nadez i iscekuvanje na podobar zivot, koj za zal ne se postignuva samo so cekanje, neli?

Изменето од Andjelina - 06.Октомври.2009 во 23:58
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 20:51


 смислата на животот е во дејствувањето. Желбата да се оствари нешто е само поттик, иницијатор, а дејствувањето води до нејзино остварување. „Исполнување на шивотот со задоволства подразбира самоиницијативно дејствување. Ако дејствуваме по иницијатива на друг, тогаш задоволството губи од интензитетот или сосема исчезнува.

Изменето од Andjelina - 06.Октомври.2009 во 23:56
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 23:02
Да затоа што всушност на тој начин живееш туѓ живот и остваруваш туѓи желби (како Лаки кој живееше и тргаше маки за Поцо)
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 23:26
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Да затоа што всушност на тој начин живееш туѓ живот и остваруваш туѓи желби (како Лаки кој живееше и тргаше маки за Поцо)


Секогаш биди свој и нема да се покаеш што си се родил.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.