IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Amateri VS Profesionalci
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Amateri VS Profesionalci

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 13:11
точно. и јас мислам дека е голема навреда кон дел од професионалците. ама не сум сигурен дека го земаат тоа за зло(ова не е малициозно). и јас сум баеги разочаран дека никој нема м... (или адекватен пандан) да размислува/одговори на дилемите што ги поставив...
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 13:20
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

I da se vratam na temata.
Profesionalnite fotografi se srekjni lugje koi svoeto zadovolstvo i hobi uspeale da go napravat profesija i da ziveat od toa.
Pasijata kon fotografijata ne umira so temite koi se pokrivaat, reporteri, svadbi, sluchuvanja, portreti, stock....... Sekade moze da napravis dobra fotografija. Kako sto velese mojot mentor na akademija "Temata za dobar dokumentarec ti e pred nosot, samo treba da ja zabelezis"
 
не%20вреден Е ова ми се допаѓа и се сложувам во потполност.аплауз
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 13:24
Дај ги по конкретно, (и во пократка форма). Со рефератиголема%20насмевка е по малце непрегледно и човек незнае од каде да почне.намигнување
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 16:56
постот е долг колку што сметам дека треба да е долг. точно тоа ме погодува. површноста
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:43
Originally posted by сашо сашо напиша:

super.
moram da kazam deka na pocetok temava mi beshe bljak i naivna. navistina se prashuvav za motivite za postiranje na vakva tema. sega gledam deka se razvila vo razni shareni pravci i deka ima prashanja koi i mene me intrigiraat.


Ma seuste e bljak, no dobra e za muabetenje голема%20насмевка

Цитирај mislam deka go apsolviravme toa deka profesionalecot zarabotuva i moze no mozebi i ne mora da ima "skolija" a amaterot toa go pravi bez da vodi smetka za zarabotkata (na bazicno nivo i vo pogolem del od slucaite), vo ovoj moment ni se implicira (i toa ponatamu go previduvame) deka amaterite toa go pravat od ljubov i nisto drugo a crnite profesionalci samo "shtancaat" fotki na najbezobrazen i najbeskrupulozen nacin. veruvam ke se soglasime site deka toa ne e bas taka neli збунетост...togass zosto ima golem broj "fotoamateri" posakuvaat eden den da stanat profi fotografi?


Uste povece, site sansi se deka profesionalcite bile foto-amateri i vo pocetokot "slikale od ljubov".

Znam, sfativ, deka ne go zastapuvas toj stav, no sepak sakam da kazam deka takvoto tvrdenje, deka profesionalcite ne fotografiraat i ne cuvstvuvaat ljubov kon fotografijata e totalna nebuloza.
Bi rekol deka najgolemata razlika e deka cestopati se vo situacija da moraat da slikaat nesto sto vo osnova ne gi interesira. Ednostavno moraat da imaat profesionalen pristap.
Prost primer ... zemete eden "svadbarski fotograf", vo situacii koga ima za slikanje mlada koja ja saka objektivot i sorabotuva, se kladam deka uziva vo slikanjeto. Kako da e na foto-sesija so foto model.
Od druga strana, cesto pati ce mu naletaat i nefotogenicni musterii, koi nema sansi da gi namestis kako sto treba ni za licna karta, a ne pa da zavzemat atraktivna poza za svadbena fotografija. Arno ama pak rabotata ce si ja zavrsi maksimalno profesionalno (barem bi trebal)

Kaj nas istite tie fotografi slikaat i za licni ispravi, veruvam deka im e ubistveno dosadno, ama koga ce dobijat zadaca da slikaat na primer, relito na oldtimer-i za smetka na casopis nekoj .... stanuva interesno.


Цитирај ima edna  dimenzija koja e mozebi vazna- kako gi kategorizirame  na primer stock fotografite koi najcesto imaat druga "profesija" no isto taka znacajni prihodi zarabotuvaat od prodavanjeto na nivnite fotki, a najcesto pocnale da fotkaat od ljubov?
 ima tuka uste edna "kvaka 22". najcesto za stock ne se bara kreativnost i licna ekspresija tuku sledenje na strogo zacrtani standardi ( poznavam nekolku seriozno dobri umetnicki fotografi koi imaat baegi iskustvo i cesto jasno se deklariraat protiv stock-stavot ako dobro sum go razbral e- deka mozda i ke naucis zanaet-ama ke ti ja ubie kreativnosta)...baegi izmeshano, veruvam ke se soglasite...


Ne bas deka e tolku izmesano. Mislam deka malku ograniceno gledas na stock fotografijata. Kako prvo toa ne se samo sliki na casi i flasi, ima tuka i mnogu povece, samo e prasanje koj do kade navlegol vo seto toa. Ima sto rabotat i so modeli i t.n.

Patem, i aranzmanite so casi i flasi mozat da bidat povece od cista tehnika, za kontrolata na svetloto da ne pravime muabet.


Цитирај
ona shto jas go gledam kako vazno na temava e (ili zoshto vakva tema ima taka shareni komentari vo koi se sleala baegi znacajna energija i vreme) vaznosta da se definira nashiot (fotografski) identitet ( ova e moja profesionalna deformacija :-P), i spored mene taka i moze da se prodolzi temata. mozebi zatoa i se spomnati kategorii kako - kolku vreme od zivotot posvetuvame na fotografija ( amat. vs prof. )


Saso, da gi parafraziram Shrek i Donkey, toa ti e kako kromid ... povece slojni sme i malku tesko ce  ide toa so definiranjeto газење%20од%20смеење

Daj covece, ne ja kompliciraj tolku. Sto ima da se definira tuka ... sakam da slikam, mozam da slikam, slikam. Bi sakal i da slikam na egzoticni mesta, ne mozam. pa slikam niz MK i na odmor koga sum.

Цитирај i so kakov aparat ( kolku skap citaj:kolku golem ni e) toa spored mene ima vrska so nash*te lutanja okolu vaznosta na toa da se pozicionirame sebesi licno na koe i kakvo deredge sme. identitetot e zaebana stvar. zatoa cesto zabeguvame vo megapixeli i  L leki i "so shto aparat slikash?" otkolku so "shto si sakal so ova( so ovaa fotografija) da kazes?" polesno ni e taka, i covecki e da ni e polesno.


Znaes kako Saso, toa ti e kako kola ... sto poskapa e, toa poudobna e! Mozes da reces deka kolata ti treba za da te prenese od tocka A do tocka B, ama oddaleci gi malku povece tockite i udobnosta ce stane faktor голема%20насмевка.

Epa taka i vo fotografijata ... se e do patot sto si resil da go pomines намигнување.

Koga nekoj ovde, na forumov, ce prasa za sovet za aparat, prvo sto mi padja na um e DSLR. Koga ce me prasaat na rabota, velam Fuji f40fd. Se e do pretpostavkata so kogo zboruvas i za sto ce mu sluzi.
Na ludjeto ovde  tockite A i B im se malku porazdaleceni намигнување

Tvrdenjeto deka povece se obrnuva vnimanie na toa so sto slikame, namesto sto sme sakale da kazeme so fotografijata go smetam za netocno. Mozebi ne se komentiraat dovolno i dovolno kvalitetno fotografiite na sajtot, no deka povece se zbori za opremata, toa ne e tocno. Za na forum toj muabet pak e sosema normalen.


Цитирај a potroshuvackiot trend lesno go podgreva toa. zatoa kako deca se karame koj e pojak, rambo ili bruce lee? ( citaj - canon-nikon - sorry na site - ama mene sekogas canon-nikon muabeti mi bile na toa nivo)


Soglasen sum. I ovaa tema/muabet mi e slicna ... ama da se muabeti nesto.
Da nema zabuna, canon/nikon muabetot ne go stavam vo isti kos so onoj pogore, sto ti go narece "merenje kolkav ni e".


Цитирај jas mozam da kazam za sebe deka ne se dozivuvam sebesi kako fotograf tuku kako nekoj koj se bavi so fotografija ( znam deka moze da mi se vturite sega deka toa e isto no jas insistiram na razlikata ! i zatoa stoi "bavi), mene fotografijata mi e "alatka" za neshto drugo. ne za pari. ne za bodovi. nesto pointimno od toa. se raspekmeziv :-P
aj da ve cujam ?


Hobi i samo hobi. Hobito recisi sekogas e i ljubov.
Mozebi ce mi projde, sto znam. Porano maketarstvoto mi bese hobi/ljubov, pa gitarata.
Edrilici povece ne pravam, gitarata od vreme na vreme ja zemam v raka da posviram, ama ne so saati kako nekogas.

Fotograf ne sum ... foto-amater da receme... pa i toa e fotograf vo krajna linija, samo ne e profi.
Licno smetam deka sekoj sto pravi pari od fotografija e profesionalen fotograf, pa makar i da ne mu e edinstven izvor na sredstva.

Spored mene, isklucok se onie koi, od vreme-na vreme, ce fatat ponekoja tezga. Da receme deka gi pokrivaat za trosocite za oprema.

Цитирај PS. ispushtiv da kazam - koga velam deka ni e "polesno" i  "covecki" toa ne znaci deka  lesno pominuvam preku toa-ona shto  bi ne izdignalo, nas kako poedinci/ki, kako licnosti, nad  zvrckite od dilemata amateri vs. profesionalci e "nashata licna borba, ili pat ako sakate, ili kako se nosime so tie predizvici" koi definitivno ne cekaat na "fotografskiot pat". a akcentot i/ili krunata na cel proces go stavam na toa deka e najvazno kako se dozivuvam jas vo celata prikazna i kade se gledam vo celo toa more...


Sorry, ama sega vece ova amateri vs profesionalci go izdigna na nivo na Sekspirovska dilema. Pa ne e tolku komplicirano da mu se nevidi...
Sakam da slikam, me opusta i mi pricinuva zadovolstvo...
Mozam da slikam, nekako naodjam vreme i sredstva ...
(Aj da ja prosiram malku rabotata:
Mi dozvoluvaat da slikam, me tolerira zena mi so drugi zborovi...)
Slikam! ... i ubavo mi e

Pretpostavuvam ... gledam ... i tebe ti e ubavo da slikas...
ne si tupi mozok so teski dilemi ... uzivaj намигнување големо%20гушкање


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 20:57
hehe. fala mire. bas si sednal vo tvoj stil da "rasclenis" , analiziras i iskomentiras... super shto konecno nekoj se odzva. mene seushte me revoltira i se drzam do stavot  ( a me revolitira oti i mene lesno me ponesuva) deka pocest se prashuva so so slikas ... no ... ne mi se mene ova teshki temi...  default procesi only :-P, ama sega sum vo faza koga tie neshta mi se vazni i smetam deka za sekoj koj drzi aparat poveke od tripati mesecno-treba da se vazni...
ete
hvala
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 10:27
Saso, ne znam za tebe, no prasanjeto so sto slikas prilicno retko go gledam.
Mene licno toa me interesira, za da znam koi mu bile opciite na onoj sto slikal, pa shodno na toa da komentiram.

Imeno, dzabe ce zboram za DOF, ako slika so P&S digitalce ... ako spomnam f/16, ili ne daj boze f/22, a slikal so P&S to ce bide poprilicna zelena.
Generalno, toa e edinstvenata pricina poradi koja me interesira alatot.

Po site drugi osnovi, ic ne me tangira koj so sto slika.

Se slucuva da prokomentiram za aparatot (ne da prasam) ako vece znam so sto slika, a gledam deka kvalitetot e neosporen, ili pak gledam deka navistina ne gi iskoristuva moznostite na opremata.

Znaci, samo vo sklop i kontekst na komentarot sto go davam...i sto bi rekol Zulu: "...Your mileage may vary..."  намигнување
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 19:11
Thanks среќа големо%20гушкање


Изменето од Mire - 29.Јануари.2008 во 00:30
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.