IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Amateri VS Profesionalci
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Amateri VS Profesionalci

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 17:58
Zulu a imas li probano profesionalen sex???
















http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 09:50
toa e sex so skolija?

sho bi se reklo, shkolovan/a za sex (mislam deka imase i vakva rabota vo japonija)
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
diviner Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diviner Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 06:47
Originally posted by Sanja84 Sanja84 напиша:

Ni najdobriot amater,uslovno receno,nemoze da se sporedi so najlosiot profesionalec,bidejki se raboti za razlicni kategorii.A takvi ima vo bilo koja oblast vo zivotov....



ne se soglasuvam vopsto so recenicava mnogu malku znam za fotografijata ama za nekoja druga oblast vo zivotot siguren sum deka ne e taka ... jas sum amater u slikarstvo crtam veke 1 godini i imam 100 sliki u platno nitu studiram nitu nisto...normalno deka treba da se postuva u ovoj slucaj umetnik so diploma ili nekoj profesionalec ama ne moze ni mene da me gledas so razlicni oci ili pak da me gledas kao nekoj od druga kategorija ne treba da se lepat etiketi vazno e toa so se kreira dali izgleda ubavo i dali e napravena so lubov oti amater doaga od zborot amor i znaci lubov , lubov kon toa sto go pravi ... od razlika od profesionalecot lubov kon parite .... a za fotografijata ne da sum amater... duri samo 3 dena imam aparat i mislam deka imam interesni sliki.....MISLAM
kako i da e mislam deka :
TREBA DA SE POSTUVA PROFESIONALECOT
AMA NE I DA SE(PONIZUVA) AMATEROT
ubavo e koga ke gi gledame rabotite bez etiketi

Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 11:19
Originally posted by diviner diviner напиша:

ne treba da se lepat etiketi vazno e toa so se kreira dali izgleda ubavo i dali e napravena so lubov oti amater doaga od zborot amor i znaci lubov , lubov kon toa sto go pravi ... od razlika od profesionalecot lubov kon parite


Полн погодок
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 14:37
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Originally posted by diviner diviner напиша:

ne treba da se lepat etiketi vazno e toa so se kreira dali izgleda ubavo i dali e napravena so lubov oti amater doaga od zborot amor i znaci lubov , lubov kon toa sto go pravi ... od razlika od profesionalecot lubov kon parite


Полн погодок


E sega pogodivte.

Demek kaj profesionalecot nema ljubov kon fotografijata. Bilo samo ljubov kon parite...

So drugi zborovi, izleze deka kaj site profesionalci ima samo ljubov za zarabotuvachka, a ne i ljubov kon nivnata profesija.

Epten zabegavte...

P.S. diviner, ti za edna godina imash napraveno 100 sliki na platno? Sekoi 3-4 dena pravish po edna slika?
Кон врв
diviner Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diviner Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 15:51
toa i sakam da go dokazam deka ima i mnogu vrska kolku e energicen AMATEROT ili PROFESIONALECOT ... i kolku e vo moznost energijata so si ja ima da si go izvadi vo kreativnost ... a za sebe mozam da kazam deka ne trosam energija bez vrska se polnam nekogas tolku mnogu zoran so ne za 3-4 dena edna slika tuku 3-4 sliki pravam za eden den....
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 01:07
a tie slikite, gi prais po edna slika po platno, ili thumbnails?

голема%20насмевка
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 20:53
Ludje, pa ova iskoci teska diskusija, teoretiziranje (vo koe i jas ucestvuvav)...

Ajde da gi poednostavime rabotite do kraj:
Razlikata e samo dali trosis pari na fotografija, ili pravis pari od fotografija. Seto ostanato e sosema, sosema individualna rabota.



Изменето од Mire - 18.Јануари.2008 во 20:54
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 13:35
super.
moram da kazam deka na pocetok temava mi beshe bljak i naivna. navistina se prashuvav za motivite za postiranje na vakva tema. sega gledam deka se razvila vo razni shareni pravci i deka ima prashanja koi i mene me intrigiraat. mislam deka go apsolviravme toa deka profesionalecot zarabotuva i moze no mozebi i ne mora da ima "skolija" a amaterot toa go pravi bez da vodi smetka za zarabotkata (na bazicno nivo i vo pogolem del od slucaite), vo ovoj moment ni se implicira (i toa ponatamu go previduvame) deka amaterite toa go pravat od ljubov i nisto drugo a crnite profesionalci samo "shtancaat" fotki na najbezobrazen i najbeskrupulozen nacin. veruvam ke se soglasime site deka toa ne e bas taka neli збунетост...togass zosto ima golem broj "fotoamateri" posakuvaat eden den da stanat profi fotografi?
za da ja ubijat nivnata najgolema ljubov? ( ako postoi rizik ova da go citaat seksualni/bracni partneri fotografi, ili takvi partneri na fotografi/ki-davam sloboda adminot da go prepravi  gorenavedenoto vo  "vtora najgolema ljubov" ili slicno плазење).  ili ?... ok  da ne tupam, imam vpecatok deka sme nacisto  so toa.

ima edna  dimenzija koja e mozebi vazna- kako gi kategorizirame  na primer stock fotografite koi najcesto imaat druga "profesija" no isto taka znacajni prihodi zarabotuvaat od prodavanjeto na nivnite fotki, a najcesto pocnale da fotkaat od ljubov?
 ima tuka uste edna "kvaka 22". najcesto za stock ne se bara kreativnost i licna ekspresija tuku sledenje na strogo zacrtani standardi ( poznavam nekolku seriozno dobri umetnicki fotografi koi imaat baegi iskustvo i cesto jasno se deklariraat protiv stock-stavot ako dobro sum go razbral e- deka mozda i ke naucis zanaet-ama ke ti ja ubie kreativnosta)...baegi izmeshano, veruvam ke se soglasite...
ona shto jas go gledam kako vazno na temava e (ili zoshto vakva tema ima taka shareni komentari vo koi se sleala baegi znacajna energija i vreme) vaznosta da se definira nashiot (fotografski) identitet ( ova e moja profesionalna deformacija :-P), i spored mene taka i moze da se prodolzi temata. mozebi zatoa i se spomnati kategorii kako - kolku vreme od zivotot posvetuvame na fotografija ( amat. vs prof. ) i so kakov aparat ( kolku skap citaj:kolku golem ni e) toa spored mene ima vrska so nash*te lutanja okolu vaznosta na toa da se pozicionirame sebesi licno na koe i kakvo deredge sme. identitetot e zaebana stvar. zatoa cesto zabeguvame vo megapixeli i  L leki i "so shto aparat slikash?" otkolku so "shto si sakal so ova( so ovaa fotografija) da kazes?" polesno ni e taka, i covecki e da ni e polesno. a potroshuvackiot trend lesno go podgreva toa. zatoa kako deca se karame koj e pojak, rambo ili bruce lee? ( citaj - canon-nikon - sorry na site - ama mene sekogas canon-nikon muabeti mi bile na toa nivo)
jas mozam da kazam za sebe deka ne se dozivuvam sebesi kako fotograf tuku kako nekoj koj se bavi so fotografija ( znam deka moze da mi se vturite sega deka toa e isto no jas insistiram na razlikata ! i zatoa stoi "bavi), mene fotografijata mi e "alatka" za neshto drugo. ne za pari. ne za bodovi. nesto pointimno od toa. se raspekmeziv :-P
aj da ve cujam ?

PS. ispushtiv da kazam - koga velam deka ni e "polesno" i  "covecki" toa ne znaci deka  lesno pominuvam preku toa-ona shto  bi ne izdignalo, nas kako poedinci/ki, kako licnosti, nad  zvrckite od dilemata amateri vs. profesionalci e "nashata licna borba, ili pat ako sakate, ili kako se nosime so tie predizvici" koi definitivno ne cekaat na "fotografskiot pat". a akcentot i/ili krunata na cel proces go stavam na toa deka e najvazno kako se dozivuvam jas vo celata prikazna i kade se gledam vo celo toa more...


Изменето од сашо - 19.Јануари.2008 во 13:57
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 13:44
Originally posted by сашо сашо напиша:

  identitetot e zaebana stvar. zatoa cesto zabeguvame vo megapixeli i  L leki i "so shto aparat slikash?" otkolku so "shto si sakal so ova( so ovaa fotografija) da kazes?" polesno ni e taka, i covecki e da ni e polesno. a potroshuvackiot trend lesno go podgreva toa. zatoa kako deca se karame koj e pojak, rambo ili bruce lee? ( citaj - canon-nikon - sorry na site - ama mene sekogas canon-nikon muabeti mi bile na toa nivo)


BRAVO ZA OVA
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 16:37
bravo Daltone !
...kako edinstven koj barem iskomentira neshto. Od ova kjutenje ne znam dali na lugeto na sajtot seushte im e povazno "so shto aparat slikaat" (citaj se identifikuvaat so svojata oprema) ili se nasoceni kon svojata "ideja", "stil", "nacin na gledanje na svetot". ova ja kanalizira diskusijava nakaj vecnot dualizam - materijalizan i idealizam
aj da ve vidam ?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 16:56
Sasho diskusijava otide off topic, ama i internet forumite se za toa neli намигнување.

Tocno e deka site sakame da gi imame site igracki, i toa najdobrite, najskapite. No koj saka i ima da ze nesto moze i bez skapa igracka. Kje si ja kupi ponatamu, so tek na vreme. Bitno e da trgne po patot.
Jas sekogas koga kje slusnam deka nekoj zbori "Nemam pari za DSLR", velam "Slikaj so SLR" i sobiraj pari. I so SLR kje vidis dali te biva za da ne si gi davas dzabe parite намигнување.
Idejata sepak e najbitna neli. A, dobri idei moze da se realiziraat i so P&S, ako ja imas i ako znaes kako da gi iskoristis ogranicuvanjata.
Me znaete deka ne patam od komplexi za tehnika. Vo Mala Stanica imam slusnato komentari od tipot "Abe iskomplexiran sum od site DSLR masini ovde", a jas vo ranec nosam Kiev голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка. I gordo si go pokazuvam, si se falam so nego голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка.
Fakt deka so L lekja kje imas tehnicki podobra fotografija, ama dali kje bide fotografijata estetski podobra?

I da se vratam na temata.
Profesionalnite fotografi se srekjni lugje koi svoeto zadovolstvo i hobi uspeale da go napravat profesija i da ziveat od toa.
Pasijata kon fotografijata ne umira so temite koi se pokrivaat, reporteri, svadbi, sluchuvanja, portreti, stock....... Sekade moze da napravis dobra fotografija. Kako sto velese mojot mentor na akademija "Temata za dobar dokumentarec ti e pred nosot, samo treba da ja zabelezis"
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 11:58
не сум сигурен дека би се согласил дека темава отиде off topic, прочитај што се нема погоре напишано...кхкхкхх...
шега на страна за мене тоа е суштината. како се доживуваш себе си.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 13:08
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Originally posted by diviner diviner напиша:

ne treba da se lepat etiketi vazno e toa so se kreira dali izgleda ubavo i dali e napravena so lubov oti amater doaga od zborot amor i znaci lubov , lubov kon toa sto go pravi ... od razlika od profesionalecot lubov kon parite


Полн погодок
 
Со големо разочарување можам да кажам дека ова се катастрофални изјави. ГООООЛЕМА навреда кон професионалците.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.