IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Amateri VS Profesionalci
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Amateri VS Profesionalci

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 17:29
Ме интересира како ги нарекувате луѓето што веќе имаат своја професија но бидејќи се компетентни според условите предвидени на интернет сајтовите наменети за продажба,заработуваат дополнително врз база на фотографија,можеби и повеќе одколку од нивната струка,или пак од фотографите што фотографијата им е основна и можеби и единствена дејност со која се занимаваат?
Значи не се работи за договор нати го дајми го како како дел од свадбарски фотографи во Мк,туку сепак некои критериуми на повисоко ниво се задоволени.
Доги,те сфаќам што сакаш да кажеш,но многу луѓе работат со фотографија додатно,тргнувајќи од флексибилноста па затоа е толку експлоатирано занимање поготово во денешно време со оваа популаризација на дигиталните камери.Сакав да кажам дека постојат секакви професии за кои не се потребни некакви посебни дипломи а сепак фигурираат како професии.
Како и да е работодавецот или тој што те плаќа одлучува каде ќе ги даде неговите пари,и додека тие примаат секакви луѓе,секакви и ќе работат.
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 19:36
Хонорарци или part time __________ (стави име на занает).

Ја следам дискусијава и се мислам дали да се приклучам, ама ќе свртам упте една партија фудбал на ПС, па може ќе напишам нешто.

Поздрав
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 19:40
dogi i na ulica imam mnogu luge so orginal fudbal/topka i si igrat po cel den vo park pa ne gi pravi fudbaleri
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 20:15
Originally posted by caki99 caki99 напиша:

dogi i na ulica imam mnogu luge so orginal fudbal/topka i si igrat po cel den vo park pa ne gi pravi fudbaleri

Превод: На улица има многу луѓе со добри камери и си фотографираат по цел ден, па тоа не ги прави фотографи.

А што би направило еден човек фотограф? Ако некој се занимава, огромен дел  од своето слободно време со фотографирање, не е фотограф. А ако некој фотографира свадби или натпревари, е?

Ова е дури навредливо...

Ако се присетиме на почетоците на фотографијата, и што всушност претставува една фотографија, ќе дојдеме до фактот дека тој што по цел ден си фотографира од задоволство е навистина фотограф.
Да го прикажеш она што ти се допаѓа. Она што те исполнува. Не она што сакаат другите да го видат, не она што ги исполнува другите. Кога сликаш за себе, тоа е фотографија. Кога сликаш за други, од друга страна...

Секоја чест на оние, кои го практикуваат и едното и другото...


Изменето од mdeni - 19.Декември.2007 во 20:16
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 01:39
Da, site se fotografi, no temata e sto gi razlikuva amaterite fotografi od profesionalnite fotografi.

Za mene edinstvenata razlika e , kako sto veke rekov na pochetokot, toa sto fotografiranjeto za ovie vtorive e profesija i od nea si go zarabotuvaat lebot. Nishto poveke i nishto pomalu.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 10:40
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Јас мислам дека не се повеќе од 30, мислам дека се некаде се меѓу 17 и 25. Моја проценка.
Но тука заборавиваме нешто, професионалци не се само фоторепортерите, имам многу кои работат свадбени фотографии и тоа им е единствен извор на финансии.


е тука те чекав, свадбени фотографии.
што мислиш колку од нив се професионалци, демек единствен извор на финансии, ако е тоа некоја дефиниција за професија?
многу помалку од пола.
а на ова, оние кои се во странство ќе се скинат од смеа.
овде може да ти дојде било кој, што има поубав фотоапарат и да се понуди да прави фотографии од свадба, така?
потпишува некој договор со нив, или тоа оди усно, па после мисли се што како?
најмногу ги има оние кои земаат фотоапарат, фотографираат по свадби или било која свеченост, одат во некое туѓо студио, развиваат и наплаќаат пет пати повеќе од колку што кошта.
ти ги сметаш нив за професионалци?
јас не.
тоа се професионални аматери. среќа
ме чуди само зошто за аптекар, т.е. фармацевт, законски треба да се вработи школуван, демек со диплома, кадар, а вака „незначајни„ професии, може да ги работи било кој, што може да си дозволи поскап DSLR или нешто слично?
 
Ме начека а?! голема%20насмевка
Па мислам дека има многумина кои го вадат лебот само од свадбена фотографија. Колку фото студија има и колку има вработени кај нив?! Не мислам дека е мала бројката.
 
Инаку што спомна дека многумина имаат фотоапарати и одат во туѓи студиа, мислам дека е сосема во ред. Па и било каде на запад мислиш дека сите кои работат овој вид на фотографија имаат лаборатирии?
Не верувам.
 
Инаку што спомна за наплаќањето дека е многу поскапо мислам дека не си во право, а точно е дека би ни се изнасмеале оние од надвор, но затоа што овде се работи за без пари.
 
Во еден разговор со Зоран, спонма дека кај нив младенците за фото и видеографија даваат од 7-10% од сумата која ја трошат за свадба. т.е. од 1500 до 3000 долари. (ако добро се сеќавам, одамна имаме разговарано)
Колку се троши кај нас за истата работа?!
Во просек за свадба кај нас се трошат 3000 до 5000 евра, а колку одат за фото и видеографија, 300 до 500 евра. ни приближно. Најмногу 200 евра.
Колку од рестораните нудат бесплатно, снимање.... Многу!
После тоа немало квалитет, епа нема, и нема ни да има којзнае каков.
По мене репер би требало да биде квалитетот на финалниот производ. А за тоа не се ограничени оние кои им е потребен таков сервис. Нека си побараат, нека си видат. Но најчесто се оди онаму каде е поефтино. Епа сега колку пари толку музика.голема%20насмевка 
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 19:02
Aj i jas da dadam moe mislenje, a toa bi bilo nesto vaka:
-profesionalci se onie koi so fotografija se zanimavaat kako primarna dejnost i so prihodot se izdrzuvaat sebe i semejstvata.
-amateri se entuzijasti koi fotografijata ja gledaat kako hobi ili nacin na izrazuvanje.

Cenata na finalniot proizvod ne se formira spored ona dali e fotografirana od amater ili profesionalec, tuku od kvalitetot na istata. POznavam amateri koi svoite fotografii gi prodavaat poskapo od bilo koj profesionalec vo mkd, taka da nema pravilo spored koe nekoj e podobar od drug, osven toa sto pokraj sekojdnevnata rabota i pogolemoto iskustvo, poizvezbanoto oko i podobrite kameri profesionalcite imaat pogolema moznost da napravat podobra fotografija i da si zarabotat so nea.
Ovde bi zastanal za da ne se razvodnuva diskusijata i siri temata
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 00:51
интересен е самиот податок кој кажува дека свадби има само во петок, сабота и недела. чест на исклучоците.
што значи оној што работи само свадби, има празен од,  од четири дена, во кој сигурно ништо не работи, нели? оти пари вади само од свадби.
е тоа не ми се верува, ама баш ич!
плус ако се трошат само 200 Евра, а оди цела тајфа да снима, фотографира, па и обработува, треба и тоа да се плати, тогаш не можам да прифатам дека од тоа може да се живее.
доаѓаме до заклучок дека мора да се работи и нешто друго. за да се преживее.
а баш би ме заинтересирало колку би заработувал како професионалец, т.е. ако се преориентирам во фоторепортер, па почнам да фотографирам насекаде каде што има вести, околу нас. па и папараци фотографии.

Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 01:39
Dogi ne e problemot samo da se fotografira, tuku kogo ke fotografiras kako paparazzi vo mkd i komu ke gi prodades slikiteтага
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 02:24
мене ме интересира, некој претходно напиша демек, зошто има фотографи професионалци без сколија. ами има и програмери без сколија (јас сум програмер, со сколија). и обично се  скоро добри колку и тие  со сколија.

и сеа не знам шо да заклучам? кои се поарни? професионалци или аматери? во совршен свет, професионалците би биле подобри во секој случај,  зашто би работеле професионално она што го сакаат, и хоби и професија. а во реалноста? има лоши професионалци зашто е полесно да станеш лош професионалец него добар аматер.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 02:29
има лоши професионалци зашто е полесно да станеш лош професионалец него добар аматер
tazno no vistinito
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 10:24
Fotografiite napraveni od profesionalci se pravat za finansiska zarabotka, fotografiite napraveni od amateri se pravat od ljubov.
Koi se podobri!?
No ne e se crno i belo.....cesto pati profesionalecot fotografira od ljubov i cesto pati amaterot se isprobuva kako profesionalec. No ostanuva faktot deka " vistinska " fotografija e onaa fotografirana so ljubov!!

pozdrav,

P.S Razmislata e potpomognata od citat na Ansel Adams.....!!

Кон врв
zulu Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zulu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 16:01
eve shto vika Wikipedia za ova:
 
Most commonly an amateur is understood to be someone who does something without pay or formal training. Conversely, a professional is someone who has received training in a particular area and who also makes a living from it. The word comes from French, and can be translated as "lover of", reflecting the amateur's motivation to work as a result of a love or passion for a particular activity.
 
Joi Ito na lansiranjeto na Creative Commons Makedonija imashe edna interesna razmisla:
Lugjeto tendiraat da ja cenat povekje profesionalnata rabota od amaterskata, no zoshto, zarem preferirate profesionalen sex pred amaterski?
 
Ve molam, so siot respekt, duri i Foto Bimbo i Prima Foto se uspeshni profesionalci sudejki spored lokacijata na nivnite dukjani.


Изменето од zulu - 25.Декември.2007 во 16:02
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 16:17
ZULU...najdobar komentar do sega
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.