IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - "VS"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"VS"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
Автор
Порака
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 18:15
Eve edna od losiot canon eos5d snimena vo uzasno kontra svetlo , baska i na 1600 asa...

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=35991

... i toa si tri godini stara tehnologija koja e neposredno pred zamena. mislam deka nitu nikon e tolku dobar, a ni canon tolku los...
zatoa големо%20гушкањеголема%20насмевканамигнување
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 18:50
zatko, izgled nehto ne se razbirame.

Na ovaa tema se zboruva za novite Nikon modeli, a ne se zboruva deka Canon e losh. Sekoj napredok na Nikon ti go sfakjash kako nekakva kritika za Canon i kako tvoj lichen napad. Ako Nikon napravi neshto podobro vo momentov od Canon toa e taka vo ovoj moment i nema nishto neobichno vo toa. Utre Canon ke napravi neshto podbro od Nikon, a posle ke ne iznenadi Sony i t.n.

Ne treba da se razboluvame poradi toa.

Fotografijata sto si ja postiral nema nikakva vrska so ova sto zboruvame. Mozham da ja zemem vo obzir samo ako e slikano vo isto vreme so nekoja druga kamera. Togash mozheme da spoeduvame i da diskutirame okolu nea.

Zatoa gi imame primerite staveni od D3 i 1D'sMkIII koi se relevantni za ovoj topik, a se napraveni od eden od najgolemite pobornici na Canon kameri sto postoi denes na svetot.

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 19:00
Abre lugje.

Vo momentov Nikon D3 e najinteresnata pro igrachka, ama samo vo momentov. Dodeka Canon ili nekoj drug ne ja svrti vodata na svoja vodenica i pak vo krug. Sho e bitno. Ubaa kamera za ubai pari. Dodeka ne izleze nov model. I pak vo krug голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 19:36
Neeeee Vladimire, neeeeeeeeee.... nemoj sega ti taka... za kakvi krugovi zboruvash... nie tuka zboruvame za kameri, a koga se zboruva za kameri togash se znae Canon e najdobriot sekogash i taka mora da bide. Tochka.

Koja kola mozhe da bide podobra od Moskvich, a ?

Изменето од Zoran K - 09.Декември.2007 во 19:37
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 19:48
Aj vekje koga pocna so koli da sporeduvas. Ja prodadovme Suzukata za Mitsubishi, a Nikon e kompanija na Mitsubishi corporacija. Taka sto ako ne vozish Mitsubishi ne si Nikondzija голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi

Kaj Core Members listata e i Nikon голема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2007 во 23:07
Ostaj drugo  tuku i Asahi Optics e del na Mitsibushi konglomeratot, a kolku sto vidov edno cudo drugi raboti se del na istata korporacija
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 02:24
More, more... mashala Jane, ti znaesh poveke za Nikon od mene. Ama kako sto si skromen po priroda, ne sakash toa da go iskazhesh javno pred site. A i dobar kolega si, pa mu pomagash na zatko polesno da mine preku teshkive vreminja...

Bravo! Javno za Canon, a potajno chuka Nikonovo srce. Mnogu mudro, taka ke dozhiveesh 120 godini vo sreka, radost i zadovolstvo.

Koj ima ochi lesno ke go vidi toa, a koj nema, ke doznae podocna.
Koga ke dojde momentot ke im priznaesh na site, neli? Zatko ke ti prosti...
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 03:06
Zoran izgleda stvarno ne se razbirame,
prvo ti ne mi odgovaras na toa sto te prasuvam
1. Koga i zosto bi slikal na 25000 asa
2. i dvata primeri sto gi dade se so los kvalitet nebare se slikani so idiotce
3. jas ne gi svakam licno rabotite tuku sum realen,So Nikonot i kuga si napraviv,pa najmalku bi go kritikuval
4. Sepak si majstor za fotografija i netreba tolku pristrasno da gi dozivuvas rabotite
5. Utre odam i kupuvamD3 samo da vidis deka ne sum tolku zakoraven i konzervativenголемо%20гушкање
na kraj ovaa diskusija ne ja svakam kako kavga tuku edna razmena na svakanja sto neznaci deka voopsto i jas i ti sme vo pravo
намигнување



http://www.blissvp.com





www.blissvp.com
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 05:36
Originally posted by zatko zatko напиша:

Utre odam i kupuvamD3 samo da vidis deka ne sum tolku zakoraven i konzervativenголемо%20гушкањеna kraj ovaa diskusija ne ja svakam kako kavga tuku edna razmena na svakanja sto neznaci deka voopsto i jas i ti sme vo pravoнамигнувањеhttp://www.blissvp.com


Neeeee zatko, ne kupuvaj nishto za da me ubedish mene. Ke se kaesh, a jas ke mora da zhiveam so tezhina na dushata. Te molam, ne pravi nishto poradi mene. Vsushnost ne sakam nikoj da pravi nishto za mene ili poradi mene. Toa sum im go rekol i na site od moeto potesno i poshiroko semejstvo.

A za poslednoto potpolno si vo pravo - jas nikogash ne sum rekol deka sum vo pravo. Jas samo go velam onoa sto go znam.

Cheers to that!
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 19:45
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Trik za shumot

Ako treba da napravite slika koja mora da ima najmal mozhen shum direktno od kamera, a nemate namera od nea da pravite pogolem print, togash otidite na Image size i smenete od Large naSmall.

Ne treba da se zaboravi deka za sto pomal shum treba da se pazi da ne se podeksponira. Ako imate shansa, togash eksponirajte na desno, pa potoa koregirajte vo PS.


nesto slicno bi postignale dokolku od eden MarkIII - 22 MPix namalite na rezolucijata na D3 - 12 Mpix плазење

Zoki, se seguvam, ne me fakaj za zbor, koj bi kupuval 22 Mpix za da namaluva na 12 Mpix?

Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 19:48
jas znaev deka ne se site jadacki od mene голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевканамигнувањеголемо%20гушкање
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 19:54
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

jas znaev deka ne se site jadacki od mene голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевканамигнувањеголемо%20гушкање


Znaci, od sega pa natamu, dokolku sporeduvate D3 so Mark, kaj D3 slikajte vo fullres a kaj markot napravete resize od 22 na 12 плазење

Sega na strana, mene najmnogu me interesira dinamickiot opseg. Kakov e toj kaj D3 i D300, sporedeno so konk*rentite ?



Изменето од aboskovski - 12.Декември.2007 во 19:56
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 22:37
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Trik za shumot

Ako treba da napravite slika koja mora da ima najmal mozhen shum direktno od kamera, a nemate namera od nea da pravite pogolem print, togash otidite na Image size i smenete od Large naSmall.

Ne treba da se zaboravi deka za sto pomal shum treba da se pazi da ne se podeksponira. Ako imate shansa, togash eksponirajte na desno, pa potoa koregirajte vo PS.
nesto slicno bi postignale dokolku od eden MarkIII - 22 MPix namalite na rezolucijata na D3 - 12 Mpix плазењеZoki, se seguvam, ne me fakaj za zbor, koj bi kupuval 22 Mpix za da namaluva na 12 Mpix?



Mozhebi e chudno, no toa e vistina. Ako se namali goleminata na fajlot se namaluva i shumot. Toa go otkriv sosem sluchajno, a ako ne mi veruvate, probajte i samite, bi trebalo da raboti so sekoja kamera, ne samo so Nikon. Image quality treba da ostane namesteno na Fine.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 22:54
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:



Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

jas znaev deka ne se site jadacki od mene голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевканамигнувањеголемо%20гушкање
Znaci, od sega pa natamu, dokolku sporeduvate D3 so Mark, kaj D3 slikajte vo fullres a kaj markot napravete resize od 22 na 12 плазењеSega na strana, mene najmnogu me interesira dinamickiot opseg. Kakov e toj kaj D3 i D300, sporedeno so konk*rentite ?


Nemam lichno iskustvo so konk*rentite, no sporedeno so ostanatite Nikoni, ovie dva modeli poveke ili pomalu podobri se vo sekoj pogled. Za D3 ne pravam muabet bidejki toj ispagja od sekoja kategorizacija. Onoa sto me iznenaduva e kako uspeale kaj D300 da pakiraat tolku raboti, novini, opcii i kvalitet za pomalu od 1/2 od cenata na dosegashnite D2 kameri. Znam nekolku lugje koi imaat Fuji S5 kameri i koi smetaat deka Fuji nema poveke tolkava prednost kako sto beshe porano. Imeno tie planiraat da kupat D300 ili D3.

Veruvam deka naskoro ke ima direktna sporedba so kameri od ostanatite proizvoditeli, pa ke dobieme potochna slika kako se dvizhat rabotite.

P.S. Veke spomnav, no eve ovoj muabet povtorno me tera natamu, deka D-lighting opcijata kaj ovie kameri ke bide edna od najsakanite i najupotrebuvanite mozhnosti na ovie kameri. Ovaa opcija e dadena vo dve varijanti. Ednata e mozhnost da ja prigotvite kamerata da se spravi so silni kontrasti pred da slikate, a drugata e da napravite korekcija na fajlot vo kamerata posle slikanjeto i da go zapishete kako poseben fajl, bez da go gibnete originalniot. Dodeka prvata opcija e apsolutno najdobar izbor vo slikanjeto, vtorava dava mozhnost za podocnezhna korekcija i alternativno viduvanje manipulirajki so veke zabelezhanite parametri. Za onie lugje koi koristat Capture softver i koi imaat dovolno vreme za obrabotka na fajlovite ne znam kolku ova bi im bilo korisno, no za onie fotografi koi moraat vednash da gi transferiraat fajlovite na drug kraj na svetot (photojurnalists) ili za onie koi ja nemaat na raspolaganje Nikonovata D-lighting opcija, ova bi mozhelo da pretstavuva moshne znachaen dodatok.

Изменето од Zoran K - 13.Декември.2007 во 05:46
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,392 секунди.