IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Како се дружите ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како се дружите ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака Обратен редослед
alankan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alankan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Како се дружите ?
    Испратена: 04.Април.2010 во 03:18
Na mnogu Makedonci sum pomognal,bidejci takva mi e rabotata,iako toa ne go imaat zasluzeno,se zaboravaat od kaj imaat dojdeno tuka,shto se bile i kolku se imale,koga voshka ke se najade e mnogu losha i zatoa gi izbegnuvam za da ne dojdam vo situacija da moram da bidam losh
Кон врв
zaneta2009 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaneta2009 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 16:33
Jas licno sum tip na osoba koja se druzi so bilo koja nacija.Toa uopste ne mi prestavuva problem.No edno nesto sto sakam da kazam e toa sto primetuvam deka nasive ovde vo stranstvo se katastrofa za druzba.Zosto go velam ova,pa ako te vidi da uspevas nesto poveke od nego ke pozeleni od maka.Ako imas problemi ne ke ti ni pomogne tuku ke ti se siti.Takov vpecatok imam za nasive luge.Jas si se druzam so ex ju narod i dobro e.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 13:38
А бе пријателите си ги бираме по тоа какви луѓе се, а не по национална или друга основа. Близок човек ти е близок бидејки со него имаш убава комуникација, однос, имаш работи кои можеш и сакаш да ги споделуваш, да се дружиш...
Но секогаш како дојденец во нова средина не е лесно. Не и е лесно на фамилијата на мојата роднина од внатрешноста да започне нов живот во Скопје на 40 години со 2 мали деца, а камо ли во странство, во друга земја, друг јазик, друг менталитет, култура.
 
Убавото во глобализацијата е што постои интернет, што има многу преселби на луѓе (огромен процент одат онаму кадешто има работа: знаете ли дека на пример Алжир е преполн со кинези? ) и луѓето се мешаат, се има помалку страв од туѓото, поотворени сме кон новото и различното и автоматски сме поотворени за дружба и споделување со нови и интересни луѓе.
 
Најважно нешто за интеграција во нова средина и создавање на нови пријателства и врски (тука мислам на релации меѓу луѓе) е - јазикот. Колку побрзо го научиш локалниот јазик, толку побрзо ќе го имаш чувството дека си „дома“, а и полесно ќе содаваш пријателства со нови луѓе без да имаш чувство на „одвоеност, отцепеност, самотија“.
 
Тоа ќе направи и другите луѓе да те запознаат подобро, да не им се чиниш чуден и да сакаат да те дружат или да соработуваат со тебе.
Се разбира, јазикот е само почетоткот. Пред се значајна е отвореноста и комуникативноста за нови познанства и дружења....
 
 
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2009 во 20:35
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

стварно е тужно сонародници да не те дружат во странство...
ne e tazno, bash mi e galje.... nishto ne im fali na ovie tuka... ushte podobro so niv, ama na pochetokot barash nekoj svoj makedonec shto pominal niz istoto sovet da ti dade... zatoa. Pa i posle vidov deka nemame nishto zaednichko , jas sum samo edna ¨obichna najnormalna prilepchanka - od selo¨ za da se druzat takvi GOSPODA so mene намигнување
Ich ne e tazno!!!среќа 
 
Прилепчанка
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 16:19
стварно е тужно сонародници да не те дружат во странство...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 15:53
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

Se druzime so lokalni, nema mnogu makedonci i tie sto se gi molev na pochetokot sega se otkazav.
 
Drugi ima Romanci, Bugari, Rusi ama mi se ¨ispod nivo¨nekako i ne sum se druzela, ednostavno ne sum nashla nishto zaednichko so niv. Ako kazam deka sum najnormalna, od prosechno prilepsko semejstvo nikogash vo zivotot ne sum bila privilegirana za nishto pa sakam i so takvi luge da se druzam, taka da moeto ¨nivo¨ i ne e taka visoko. Vo ova imigrantive od Balcanov ne gledam nishto slichno so nas a najmalku so mene. Pa taka ne mozam da ve razberam sto ¨majka barate¨ so niv :)
 
Mislam deka e mnogu vazno da druzam so Lokalnive zatoa sto nauchuvam mnogu od niv kako da bidam del od nivnoto opshtestvo. Taka i niv gi zapoznavam i tie me zapoznavaat i zakluchuvame deka imame poveke zaednichki raboti otkolku sto mislevme.
 
Ako sakam Makedonci (a sakam) ¨pomakedonci¨ (vo pozitivna smisla) od Makedonija nema. Zatoa i preferiram da si idam sekogash koga mozam, a ne da gi baram tamu kade sto gi nema :)
 
 
 
A so da praveme nie so nemame prijateli vo Mk , posto onie sto gi imame se druzat so nas za od korist a ljubomorata i zavista si go pravat svoeto.
 
Ne sme im nie krivi sto nemale moznosti kako nas, pa zatoa druzenjeto so balkanci a posebno so makedonci vo stranstvo go ispolnuva srceto bidejki  sme na isto nivo so niv i voopstpo ne se postoi nikakva ljubomora kako sto postoi so nasite vo Makedonija.
 
 
Se nadevam me razbra sto sakam da kazam, taka da toa ti e odgovorot na toa "sto majka barame so niv"намигнување
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 10:19
Коа сум у страмство зевам по туѓинки и ме излажуваат да се подадам
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 22:12
Se druzime so lokalni, nema mnogu makedonci i tie sto se gi molev na pochetokot sega se otkazav.
 
Drugi ima Romanci, Bugari, Rusi ama mi se ¨ispod nivo¨nekako i ne sum se druzela, ednostavno ne sum nashla nishto zaednichko so niv. Ako kazam deka sum najnormalna, od prosechno prilepsko semejstvo nikogash vo zivotot ne sum bila privilegirana za nishto pa sakam i so takvi luge da se druzam, taka da moeto ¨nivo¨ i ne e taka visoko. Vo ova imigrantive od Balcanov ne gledam nishto slichno so nas a najmalku so mene. Pa taka ne mozam da ve razberam sto ¨majka barate¨ so niv :)
 
Mislam deka e mnogu vazno da druzam so Lokalnive zatoa sto nauchuvam mnogu od niv kako da bidam del od nivnoto opshtestvo. Taka i niv gi zapoznavam i tie me zapoznavaat i zakluchuvame deka imame poveke zaednichki raboti otkolku sto mislevme.
 
Ako sakam Makedonci (a sakam) ¨pomakedonci¨ (vo pozitivna smisla) od Makedonija nema. Zatoa i preferiram da si idam sekogash koga mozam, a ne da gi baram tamu kade sto gi nema :)
 
 
 
 
 
Прилепчанка
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 02:30
Iskreno , koga dojdov vo Amerika me fati cultural shok i silna nostalgija za Makedonija  i nenormalno imav potreba od makedonci.
 
Prviot mesec ne uspeav da sretnam ama nieden makedonec , samo so bugari i rusi se druzev , no posle toa  sretnav uste 2 studenti od MK koi ziveat 4 godini tuka i se dojdeni na rabota i raka na srce ama  sum epten pozitivno iznenadena kolku se dobrodusni ....celo vreme  telefonski se slusame sekoj den , a ednas nedelno se gledame za na kafe posto samo 1 day off imame.
 
Jas mislev na pocetokot deka ke mi se pravat amerikanci nasive, ama ispadna deka se navistina fer isto kako da sum vo Mk.
 
Eve sega vo vtornik ke ima grcka zabava i veruvale ili ne i nie makedoncite sme ppokaneti da bideme del od zabavataсреќа
 
Od srce se raduvam sto sum vo kontakt so makedoncite , bidejki da ne bea oni, mislev deka ke padnam u depresija.
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2009 во 19:18
голема%20насмевка
Wine and cheese is so out:p
Zez na strana imam mnogu meshavito drushstvo i ic ne se zamaram koj / a od kade e dur nie zabavno.
Druzba ima po doma , po grad sega e leto najcesto ako sme doma se zbirame kaj luge so dvor i skarite se obavezni .
Bitno e da e veselo i srdacno sve drugo e ne bitno
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2009 во 15:31
"Kako se zabavuvame - so zhena mi, bidejkji nemame deca i zhiveeme vo centar - postojano sme na koncerti, jazz klubovi, mnogu odime po restorani (ima mnogu dobri restorani vo Toronto), po pretstavi, mnogu chesto sobirame doma lugje na "wine&cheese".................."

......na toj chie e ova,..samo edno ke mu kazam,...neka dojde tuka...i i neka go "raboti" istoto...so parite shto ke gi zarabotuva tuka...ili kako i okolu 80% od naselenieto,..pa , posle neka se udira vo gradi deka e toa ,...shto e!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2009 во 11:45

Се дружам со тие што ми одговара никого не сум бирала по националност во животот. Како овде слабо има Балканци (може ги има по големите градови, но бројката е минорна во споредба со домашното население и другите етникуми) немам прилика да ги среќавам а ниту пак ги барам. Ништо не ми фали, не патам да разговарам на конкретни теми кои ги засегаат нашите луѓе. Имам неколку македонски пријатели со кои чат-пат оддржувам контакти со кои многу случајно се имам запознаено но ништо конкретно. Од било која националност избегавам луѓе што се напорни, ограничени, полни со предрасуди и што се радознали или проблематични.

Се трудам што повеќе да се инволвирам во локалниот живот на локалните луѓе, да научам повеќе за нив, за нивниот начин на живот, така да и ме привлекуваат активности кои се врзани за локацијата и регионот. Колку повеќе знаеш, толку подобро разбирање имаш и си отвораш подобри можности за порелаксиран живот.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 08:39
hmmm... ima edna pogovorka, mislam deka e srpska: skim si takav si! Jas veke 16 godini sum tuka vo svajcarija, i naj iskreno mozam da recam deka do sega nemam makedonci sretnato sto bi sakala za prijateli da gi imam. koj razveden, koj samo po parite, koj pred razvod itd.. tuka pre ke ti pomogne nekoj italjanec, afrikanec ili srbin nego makedonec, nikoj ne saka na ubavo da te vidi...Sekogas si vikam, prav prijatel se gleda koga ke imas maka dali ti e prijatel ili ne! A za korist nikoj ne mi e potreben!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 23:09
Kako zhiveesh i kako se druzhish zavisi pred se od toa za shto si dojden, so kakva ideja... Ako si dojden za da spechelish pari i za da se vratish nazad - togash nema da vidish mnogu mnogu ni druzhba ni izleguvanje. Ako si dojden za da zhiveesh ovde i za da ostanesh, togash mozhesh super da si pominesh...
Ima dva vida na makedonci - edni shto epten striktno drzhat do toa da bidat opkruzheni so nashi i takvi shto nemaat problem da se druzhat so kogo i da e.
Kako se zabavuvame - so zhena mi, bidejkji nemame deca i zhiveeme vo centar - postojano sme na koncerti, jazz klubovi, mnogu odime po restorani (ima mnogu dobri restorani vo Toronto), po pretstavi, mnogu chesto sobirame doma lugje na "wine&cheese"... Se druzhime so sekakvi lugje - mnogu kanagjani, rusi, po nekoj srbin, po nekoj nash (ama retko, mnogu malku ima bash mladi makedonci ovde shto se sega dojdeni - obichno se nad 30 i se vekje so deca i drugi obavezi).
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.