IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - кадрирање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

кадрирање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 11:52
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

P.S. Osamenata katedrala (ushte ja ima vo moeto portfolio) pred da ja fotografiram ja merkav celi 15 godini !


15 години
значи имам и јас време да ја направам фотката која ја пропуштив пред 2 години, бидејќи не понесов апарат со мене.


Некаде 15/16 јануари рано наутро околу 7ч, ведро небо и кочан ладно, -20 степени. Влегувам во кола и поаѓам накај работа. Откако завртев по булеварот и застанав на првиот семафор, забележав чуден изгрев на сонцето. Прв пат видов такво нешто. Сонцето само што се појавило на хоризонтот,а вертикално над него имаше црвен столб.
Тогаш си помислив да се вратам до дома и да земам нешто за да го фотографирам, ама додека дојдам дома ќе помине моментот. Втората алтернатива беше со мобилен да фоткам - пробав, ама поголемо ѓубре од фотка со 0,33МР не сум видел. Ми преостана опцијата да седам во кола и да го проследам феноменот, да го запомнам и да се сеќавам на него. Започнаа да свират другите автомобили кои беа позади мене, јас само ја преминав раскрсницата и со 4 трепкачи се паркирав до десниот раб и гледав во изгревот.

Од тој ден не сум излезен со празни раце од дома. Секое утро во наредните месец дена излегував околу 7ч, но џабе, моментот не се повтори, а башка и не беше ведро и темературите се покачија. Минатата година не ни имавме температури под -20 степени. Сега еве се ближи нова година а од температури под нулата ни трага, освен во фрижидер за длабоко замрзнување


Сакам да кажам дека џабе се сета опрема, познавање и желбата за фотографирање ако го немаш правиот момент.
Зоки чекал 15 год, можеби јас уште утре ќе имам среќа и ќе имам вакво нешто


или пак никогаш нема да се повтори таквиот изгрев, а со оглед на климатските промени, не е ни чудо
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 12:05
kako so trgnalo, so klimatskite promeni, ke ima "pogledi" sho nikoas ne sme gi videle (osven mozda vo na anakin temata)
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 12:16
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

kako so trgnalo, so klimatskite promeni, ke ima "pogledi" sho nikoas ne sme gi videle (osven mozda vo na anakin temata)


Ubavo kazano аплауз
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 16:28

Кружам, клечам, лежам, се качувам, висам... (ама понекогаш и тоа не помага, ако не можам да „видам“).

Најлошо ми е кога ќе фатам добар кадар, ама по два дена знам дека има подобро светло и ќе отидам на истото место, ама не можам да го погодам истиот кадар. Како да сум проколнат. Ќе треба да идам на бајачка да ми бае.голема%20насмевка
 
Или кога ќе дојдам дома ќе видам дека сум сецнал 2-3мм од објектот зашто не сум легнал или не сум се качил туку сум кадрирал од око. И следниот ден одам, ама џабе пак не можам да фатам ист кадар или времето скроз отишло у ...... Жив пример е една фотка од портфолиото (заробена) првиот пат се се погоди, ама сецната од озгора скулпутрата. Следните денови врнеше, па светлото не се погоди и сега ми останува да почекам да дојде пролет па со најлон да легнам и да ја фатам како што бива.
 
п.с. најлонот е зашто таму постојано има флеки од некој флуид (а мислам дека и мириса) па претпоставувам дека... Веројатно знаете на што мислам.среќа


Изменето од Vojkan - 11.Декември.2007 во 16:37
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 17:01
Najlon kesa za gjubre, onie golemite crni, se mnogu praktichni za legnuvanje i sednuvanje po zemja. Jas vo kola nosam i beli, ako zatreba za nevestite...

Изменето од Zoran K - 12.Декември.2007 во 04:40
Кон врв
Parki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: New Zealand
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Parki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 02:44
Јас на почеток фотографирав на среќа и успевав да направам добри фотографии...т.с сите ми беа woow  според мене се разбира среќа
но се до моментот кога почнав да ги разгледувам и изучувам "правилата" и од тогаш немам ни една добра фотографија, се нешто и фали голема%20насмевка 
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 19:41
Originally posted by Parki Parki напиша:

Јас на почеток фотографирав на среќа и успевав да направам добри фотографии...т.с сите ми беа woow  според мене се разбира среќа
но се до моментот кога почнав да ги разгледувам и изучувам "правилата" и од тогаш немам ни една добра фотографија, се нешто и фали голема%20насмевка 


Hah - interesna konstatacija, kaj mene bese obratno голема%20насмевка

Na pocetokot 'rabotev' spored pravila i nikogas ne bev zadovolen. Sega si strakam bezveza i stalno sum zadovolen задоволство
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 20:39
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Originally posted by Parki Parki напиша:

Јас на почеток фотографирав на среќа и успевав да направам добри фотографии...т.с сите ми беа woow  според мене се разбира среќа
но се до моментот кога почнав да ги разгледувам и изучувам "правилата" и од тогаш немам ни една добра фотографија, се нешто и фали голема%20насмевка 


Hah - interesna konstatacija, kaj mene bese obratno голема%20насмевка

Na pocetokot 'rabotev' spored pravila i nikogas ne bev zadovolen. Sega si strakam bezveza i stalno sum zadovolen задоволство


Ti strakas bezveza?

газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење

Tebe ti se pravilata vlezeni vo porite ... ne gi podlazuvaj ludjeto da mislat deka mozat tuku taka da vadat fotografii kako tebe не%20кажувај%20никому
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 23:19
Originally posted by Parki Parki напиша:

Јас на почеток фотографирав на среќа и успевав да направам добри фотографии...т.с сите ми беа woow  според мене се разбира среќа но се до моментот кога почнав да ги разгледувам и изучувам "правилата" и од тогаш немам ни една добра фотографија, се нешто и фали голема%20насмевка 


Se slozhuvam so kazhanoto.

Rabotata e, koga ne znaesh, togash se ti e ubavo, a koga razbirash gledash deka sekogash ima i druga alternativa koja verojatno e podobra od onaa na koja veke si se reshil.

Ironijata e deka vo sushtina nema nishto posebno podobro ili polosho vo seto toa, tuku se raboti za izbor koj imal nekakva relevancija tokmu vo momentot koga si ja napravil slikata.

Otposle, koga ke se zaboravat tie relevancii (chitaj: objektivni i subjektivni uslovi pod koi si fotografiral), sekogash pagaat na um opcii koi verojatno bi dale podobar rezultat.

Ili kako sto veli narodot "posle vojnata site se generali..."

Изменето од Zoran K - 12.Декември.2007 во 23:20
Кон врв
igor.pandurski Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igor.pandurski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 23:55
Ги читав коментарите неколку дена и за жал немав коментар затоа што воопшто немам идеја за што зборувате. Од пред два дена во рака го имам мојот прв фотоапарат кој за жал сешуте е во ауто моде на работа. Експериментирам со неколку други рабаоти (квалитет/светло/бајта баланс) но тешко ми оди.

Но една работа ми се вгради во идеите за фотографијата- дека во се и на секаков начин може да се најде композиција, единствено е разликата во тоа дали ќе успееш да го доловиш тоа чувство на аудиториумот ако е за паблик или себе си ...

Можам јавно да кажам дека се надевав на мојот талент (барем јас сметам дека го имама, и да, имам уметничко дело позади мене официјално во друга област)и на она што Зоки го кажа- Или го имаш чувството или го немаш. Но не е се така... имам мал милион идеи но не сум сигурен дали ќе успеам некогач да ги реализирам..исто како Зоки со катералата 15 години...

Можеби е ова оф топик малце но да поентирам и да ја скратам приказната- изразот е сепак индивидуален ...Изменето од igor.pandurski - 13.Декември.2007 во 00:01
In heaven, an angel is nobody in particular.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 01:59
Dobro  e, dobro e... Taka se pochnuva vo onoa sto jas go velam kreativni porodilni maki.
 
Taka se pochnuva, so kontepliranje i somnezhi, preku razmisluvanje i idei, pa kreativni razgleduvanja na opcii, pa dochekuvanje na vistinskiot mig koga site muzi se sobiraat zaedno i te poteruvaat da go napravish onoa  sto sozrevalo tolku vreme vo tebe, pa momentot na egzekucijata, potoa agonijata na soznanieto deka mozhebi mozhelo i podobro, pa groznichavata rabota da se pretstavi onoa sto vsushnost psihichki se dozhivuvalo, a sepak praktichno ne se realiziralo kako sto se ochekuvalo, potoa agonijata na reshavanje dali toa da se napravi kako sto sakash ti ili kako sto bi ochekuvale drugite i t.n. i t.n.голема%20насмевка
 
And then, all over again...љубов


Изменето од Zoran K - 13.Декември.2007 во 01:59
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2007 во 02:44
and again and again ...
и додека да трепнеш сум направил 5258 фотографии од 7 Септември.
купив и мало стативче, флексибилно, од hama.
сепак сега повеќе размислувам пред да шкрапнам, може затоа и ми избегаа некои моменти намигнување
се обидувам да оставам простор за кропирање, тоа ми е некако најбитно  во последно време.


Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Parki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: New Zealand
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Parki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 21:28
Подобро е вие поискусните да ја трошите енергијата на "да не подучите тука на форумот околу техники" Секоја чест на Зоки што не информира сигурно повејќе го ценат тој негов напор него кудат !
Но и најдобрата камера да се има ако не се има техника џабе е фрлено пари, тоа е најдобро опишано долу во текстот.

 As great as my equipment is, and as much as I love to add new pieces to my collection, they are merely my tools. Just as a carpenter uses a hammer and nails to make his product, I use a camera and lenses to make mine. I'll never forget the comment another traveler made to me while taking a road trip along Highway 1 in California. She saw my camera (which is quite a formidable camera with the extra battery pack and zoom lens attached) and remarked, "Wow! That thing must take great pictures!" Although I would expect, and have seen, most people react this way to my equipment, the comment still struck me as odd. With this same logic, the carpenter's top-of-the-line hammer must make great houses and the painter's professional-grade brushes must paint great pictures. Great tools and professional equipment can make the job easier, but they certainly do not do the job for you. The carpenter builds the house, not the hammer; the painter paints the picture, not the brush; and the photographer takes the picture, not the camera.

____ Some may question the validity of my analogies; so to help demonstrate, I have included two pictures below. Both are of the same subject shot in the same location with the exact same camera and lens, and both digital files received a similar level of processing.

 

Picture%201Picture%202
Picture 1 ______________________________________Picture 2

 

____ Picture 1 was taken with virtually no technique. The camera was set for auto exposure and I merely snapped a quick shot to document the location for visiting later. I paid little to no attention to composition and detail. Picture 2 was taken with much more technique involved. The techniques involved in picture 2 include:

 • Careful framing
 • Attention to composition and balance
 • Use of a tripod, mirror lock-up and cable release to reduce vibration
 • Use of aperture to control depth of field
 • Use of shutter speed to control motion blur
 • Use of manual spot-metering to gain precise exposure
 • Use of basic filters to reduce contrast and create even exposure
 • Focal length selection to control perspective
 • Prediction of wave patterns
 • Prediction of cloud cover and lighting
 • Attention to lens flare
 • Scouting of location beforehand to be prepared for compositions and lighting
The experienced and educated photographer can perform his craft well even with beginner equipment; but give the inexperienced and uneducated photographer the top-of-the-line gear and you are still likely to get sub-par products.

Изменето од Parki - 14.Декември.2007 во 21:44
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 21:46
it looks to me HDR-ish 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.