IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНЦИТЕ-Антички Македонци или Словени
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНЦИТЕ-Антички Македонци или Словени

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 11121314>
Автор
Порака Обратен редослед
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 12:46
Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:


Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ima logika,vo to sto go zboris.
Vo sekoj slucaj ne e poradi nivnata ekonomska razvienost,lele kaj i e krajot na Evropa?
Kako ke se upravi so niv,a i so Romancite.
Nisto cudno i da se raspadne toj F***ing evropski sojuz.
Па поради тоа е.Ене ја една Хрватска три пати е појака економски од Булварија.Излегува на Јадранско Море ама погоди со кого излегува со членка на ЕУ и НАТО.Булварија излегува со Русија.Освен тоа Хрватите имаат 3 пати појака економија од Булварите.Сега Хрватска не влезе а Бугарија влезе зошто е тоа таканамигнувањеголема%20насмевкаголема%20насмевка?


Zatoa i ne funkcira Evropa,se e politika.
Nam so ni pravat za imeto,poradi Grckite pederi.

Напредокот падна пред грчката офанзива

Знаеме дека напредок има, но сето тоа дојде предоцна за да може да им се спротивстави на грчката офанзива, смета висок европски дипломат


Шефовите на европските дипломатии вчера во Брисел ја повикаа македонската влада да ги обнови напорите за наоѓање решение за спорот за името со Грција. Истовремено тие не ја пофалија земјата за напредокот во политичкиот дијалог, а истакнуваат дека невработеноста е превисока и бизнис-климата незадоволителна.

„Советот забележува дека се' уште нема решение за спорот за името. Советот ја повикува Владата на обновени напори, конструктивен приод, за да се најде заедничко решение за спорот за името со Грција, со посредство на ОН, со што ќе се придонесе за регионална соработка и за добрососедски односи“, порачуваат министрите за надворешни работи на ЕУ во нацрт-текстот на заклучокот, кој требаше да го усвојат доцна синоќа.

Дипломатската активност на Македонија, и во Брисел и во Лисабон, во минатата недела остана без резултат. Според дипломатите, министерскиот заклучок не само што не беше подобрен туку, напротив, е полош од првиот нацрт што го подготвуваа амбасадорите на земјите-членки на ЕУ пред една недела.

- Во меѓувреме Атина даде се' од себе за да го внесе спорот во ЕУ - вели еден дипломат, кој прецизира дека овој заклучок не смее да се чита негативно. Според овдешната интерпретација, спорот за името останува билатерално прашање, кое треба да се реши со посредство на Метју Нимиц.

Словенечкиот министер Димитриј Рупел исто така го релативизира заклучокот и за македонските телевизии изјави дека работите не се толку опасни како што изгледа на прв поглед, но дека сите очекуваат да се најде решение што ќе може да им дозволи на сите да не користат повеќе ПЈРМ во европските институции.

- Очигледно е дека ЕУ во Македонија се' уште не препознала конструктивен приод кон преговорите. Владата мора уште многу да работи за да ги убеди своите партнери во својата искрена желба за дијалог - велат во Брисел.

Дипломатите ги загрижува тоа што ова е прв пат ваков заклучок да се подготвува за самит на ЕУ. Во петок шефовите на европските држави и влади се состануваат на самит во Брисел, со кој ќе заврши португалското претседателство. Ако до петок не дојде до некаков пресврт, самитот ќе го усвои заклучокот таков како што се сега.

Македонија е загрижена и поради тоа што во заклучокот што и' е посветен нејзи нема ниту збор за неодамна постигнатиот напредок во политичкиот дијалог.

- Португалија не сака да промени ни запирка во текстот, а Грција има многу пријатели во ЕУ. Македонија не смее во ниту еден миг да го тргне тоа од умот - вели друг дипломат.

Според него, тие што се занимаваат со Македонија знаат дека напредок има и дека постојат реални шанси за понатамошен напредок во реформите, но сето тоа дојде предоцна за да може да им се спротивстави на грчката офанзива и на незадоволството на многу земји-членки поради предолгата политичка блокада во Македонија.

Министрите жалат што реформите се одложуваат поради внатрешните политички превирања, кои „го свртеле фокусот на политичките институции од приоритетите за европската интеграција“.

Samo ke im dojde krajot i na niv.
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 12:40
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ima logika,vo to sto go zboris.
Vo sekoj slucaj ne e poradi nivnata ekonomska razvienost,lele kaj i e krajot na Evropa?
Kako ke se upravi so niv,a i so Romancite.
Nisto cudno i da se raspadne toj F***ing evropski sojuz.


Па поради тоа е.
Ене ја една Хрватска три пати е појака економски од Булварија.
Излегува на Јадранско Море ама погоди со кого излегува со членка на ЕУ и НАТО.

Булварија излегува со Русија.

Освен тоа Хрватите имаат 3 пати појака економија од Булварите.
Сега Хрватска не влезе а Бугарија влезе зошто е тоа таканамигнувањеголема%20насмевкаголема%20насмевка?
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 11:03
Ima logika,vo to sto go zboris.
Vo sekoj slucaj ne e poradi nivnata ekonomska razvienost,lele kaj i e krajot na Evropa?
Kako ke se upravi so niv,a i so Romancite.
Nisto cudno i da se raspadne toj F***ing evropski sojuz.
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 10:58
Знаеш зошто влегоа.

Затоа што ЧЕРНОТО МОРЕ Е патот до РУСИЈА ЗА НАТО.

намигнување

Ако не се сеќаваш кубанската криза 62-63 од ЧЕРНОТО МОРЕ беа пуштени на пат нуклеарките да одат накај Куба.

Стратешка позиција е за Русија башка пола руска флота се наоѓа во Черно Море.

Ете зошто ја примија Боулварија



ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 10:56
Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:

Кој европејци бе.Боулвари беа боулвари останаа.Врска немаат овие со европејци ако се во европска унија.Само ја менуваат историјата на секој 24 часа.До вчера викаа дека се словени и русите им ја напунија главата со Сан Стефанска Бугарија, сега викаат сосем друго.Абе оди бегај


Dobro so se razbravme.

A za toa kolku se Evropejci samo ke kazam:

Bratucedkami letovo bese tamu na odmor (mazot i e Bugarin zatoa) , prviot den i ja ukradoa kolata,a potoa go dozivea najgolemiot kosmar koj moze da se zamisli.

Zatoa prasav ako moze nekoj da odgovori zosto tie vlegoa ,zaedno so romancite vo EU?

Istoto prasanje vazi i za Grcija i den denes,zimaat krediti i nemoze da se opravat!

Do Crnoto More li e do sto li e?
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 10:49
Кој европејци бе.Боулвари беа боулвари останаа.

Врска немаат овие со европејци ако се во европска унија.

Само ја менуваат историјата на секој 24 часа.

До вчера викаа дека се словени и русите им ја напунија главата со Сан Стефанска Бугарија, сега викаат сосем друго.
Абе оди бегај

ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 10:43
Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:


Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ne se tie fasisti.
Tie se po potreba i interes,
malku se Fasisti(koga tie bea na vlast),malku se so Antantata (koga fasistite pocnaa da ja gubat vlasta).
A vo ponova istorija,bea so Rusija,ajde sega gi sobra Evropa takvi kakvi so se (zosto uste ne mi jasno,verojatno poradi Crnoto More),pa sega se Evropejci,so ke se utre toa nikoj neznae,
zavisi od ponudata!
I tie najdoa da govorat za CEST.

Kaj otide svetov...
Не брат и ден денеска имаат амбиции да не асимилираат бугарите.Како што имаа во втората светска војна така и сега.СМРТ ФАШИЗАМ СЛОБОДА НАРОД
alt="голема%20насмевка">



Ti ne me razbiras,tie nemat stav ,tuku se kako soncogled ,interes me razbiras.

Takvi bile odsekogas,takvi se i denes .

Kazi mi koga tie imale jasen stav.

Bile fasisti zosto ovie im obekaa delovi od Makedonija ,vidoa ne biva pa stanaa najgolemi Komunisti i leva raka na Rusija , a denes se kapitalisti i golemi Evropejci.

Paradoks.
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 10:38
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ne se tie fasisti.
Tie se po potreba i interes,
malku se Fasisti(koga tie bea na vlast),malku se so Antantata (koga fasistite pocnaa da ja gubat vlasta).
A vo ponova istorija,bea so Rusija,ajde sega gi sobra Evropa takvi kakvi so se (zosto uste ne mi jasno,verojatno poradi Crnoto More),pa sega se Evropejci,so ke se utre toa nikoj neznae,
zavisi od ponudata!
I tie najdoa da govorat za CEST.

Kaj otide svetov...


Не брат и ден денеска имаат амбиции да не асимилираат бугарите.Како што имаа во втората светска војна така и сега.

СМРТ ФАШИЗАМ СЛОБОДА НАРОДголема%20насмевка
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 10:00
Ne se tie fasisti.
Tie se po potreba i interes,
malku se Fasisti(koga tie bea na vlast),malku se so Antantata (koga fasistite pocnaa da ja gubat vlasta).
A vo ponova istorija,bea so Rusija,ajde sega gi sobra Evropa takvi kakvi so se (zosto uste ne mi jasno,verojatno poradi Crnoto More),pa sega se Evropejci,so ke se utre toa nikoj neznae,
zavisi od ponudata!
I tie najdoa da govorat za CEST.

Kaj otide svetov...
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 09:37
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:



A Bugarin da ti govori za cest toa e veke golema zaebancija,crn humor.




Абе фашисти беа фашисти останаа.









Изменето од test_glusec - 11.Декември.2007 во 09:38
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 09:29
Neka nekoj mi kaze ,dali postoi nekoj naucen dokaz za slovenite,Muzej ili nesto slicno?

A Bugarin da ti govori za cest toa e veke golema zaebancija,crn humor.

Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 01:00
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Секако дека се измислени и тоа баш поради Советската пропаганда за проширување на Руската моќ.Не за време на СССР туку уште од времето на царска Русија тоа трае и ден денеснамигнување


Јасно ама во времето на СССР беше масовно употребувана таа пропаганда.
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 00:49
Originally posted by Такламакан Такламакан напиша:

Отричате славяните?
Туй е все едно да заплиуеш майка си в лицето.
Не ви прави чест!

пс. Всъщност.. Някой тука знае ли що е чест?



kakiv vapros
od njakoj sto misli ci e potomok na haniteAsparusite , hunite, mongolite
a dovorjat jazika na 400 milionskijat narod
km koj nepripazdat - taka vikat
a vsusnot sa Makedonci kako celijat 400 milionskijat narod

a dumite za cesta- cuvaj si za bastata ( tova bastata ti e na hunski) koga ste go poglednes v ocite mu

obache ( i tova vi e vtorata duma)da ne si momice , bi ti kazal oste povec nego imam cest i sam dzentlmen

( kraka vi e tretata- o tolko sa vasite hunski dumi)

koi ste vi to huni koga ne razbirate nito ungarski nito finski

privet - da si ziva i zdrava


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 00:43
spored naucni istrazuvanja vrz genite na makedonskiot narod dojdeno e do zaklucok deka pripagjaat na grupata na nativni mediteranski narodi. znaci od tuka sme.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 11121314>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.