IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - НЕПОТИЗАМ во власта
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НЕПОТИЗАМ во власта

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Филип II Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Филип II Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: НЕПОТИЗАМ во власта
    Испратена: 10.Декември.2007 во 14:42
Spisok so primeri za nepotizam vo vlasta e dostaven od strana na SDSM do Drzhavnata komisija za sprechuvanje na korupcijata:

- Првиот братучед на премиерот Груевски Сашко Мијалкови е вработен како директор на Управата за безбедност и контраразузнавање.
- Првиот братучед на премиерот Груевски - Влатко Мијалков е советник на директорот во Царината.
- Валентина Павловска, братучедка на премиерот Груевски, е државен советник во Министерството за труд и социјална политика.
- Сопругата на вицепремиерот Зоран Ставрески е координатор на проект во
Секретаријатот за европски прашања.
- Дечкото на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, Влатко Илиевски, е советник во кабинетот на Груевски.
- Сопругот на вицепремиерката Габриела Коневска Трајковска, Горан Трајковски е директор во Управата на јавни приходи
- Таткото на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски - Милош Милошоски е раководител на службата за патишта.
- Вујкото на Антонио Милошоски, Владо Коруновски (ексградоначалник на Кичево) е именуван за раководител во Катастарот во Скопје со средно образование - геометар.
- Жената на партискиот портпарол Александар Бичиклиски е вработена во Министерството за земјоделство.
- Гафур Тачи, брат на лидерот на ДПА Мендух Тачи, е член на управен одбор на јавното аеродромско претпријатие.
- Афет Тачи, брат на Мендух Тачи, е член на управниот одбор на Агенцијата за странски инвестиции.
- Деверот на министерката за економија Вера Рафајловска, Момир Рафајловски, претставник на авиокомпанијата "Адриа ервејс" е на функцијата претстедател на Управниот одбор на Јавното аеродромско претпријатие.
- Прилепскиот градоначалник Марјан Ристески првиот братучед Златко Ристески го поставил за директор на прилепски "Комуналец", таткото на неговиот девер е член на управниот одбор на Водовод и канализација, кумот Гоце Ингилизов го именувал за директор на Заводот за здравствена заштита иако нема ниеден ден работно искуство.
- Шурата на лидерот на НСДП Тито Петковски - Жарко Јовановски е директор на Здравствен дом Крива Паланка, кој претходно бил отпуштен заради приватна пракса.
- Баџанакот на лидерот на СПМ Љубисав Иванов Sинго станал директор на "Злетовицља" Кочани.
- Зетот на пратеничката Лилјана Поповска - Перо Јосифовски е директор на Музеите на Македонија.
- Синот на пратеничката Благородна Дулиќ, Дарко Дулиќ е помошник-директор на Царинската управа
- Братот на директорот на Фондот за здравство Ѓорѓи Тренковски - Јанко Тренковски, е член на управен одбор на Агенција за странски инвестиции.
- Тестот на Зоран Ставрески - Дионис Манов е член на управен одбор на ЕЛЕМ.
- Зетот на лидерот на ЛП Стојан Андов - Ратко Црвенковски е член на управен одбор на ЕЛЕМ.
Филип II Македонски (живеел: 382-336 п.н.е.), Крал на Македонија (владеел: 359-336 п.н.е.), сопруг на Олимпијада и татко на Александар Македонски и Филип III Аридеј.
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:46

 Familijarna Vlada газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

 Tesko na Narodot..ah da moze i denes da se besat lugje kako vo vremeto na Causesku, pa i Grujo pa i Branko na plostad da gi vidime ke ide super...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:47
АКо не си ги вработат роднините мене сигурно нема да ме вработатголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Едни газди на дуќанчиња си вработуваат свои луѓе а па што останува за владата и опозицијата.Сите они гледаат своите прво да си ги наместат,така и ја би направил.Крв вода не е намигнување
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:49
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

АКо не си ги вработат роднините мене сигурно нема да ме вработатголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Едни газди на дуќанчиња си вработуваат свои луѓе а па што останува за владата и опозицијата.Сите они гледаат своите прво да си ги наместат,така и ја би направил.Крв вода не е намигнување


 Krv voda ne e, ama dali taa KRV e STRUCNA da ja vrsi rabotata kako sto treba? Izgleda i ne e tolku strucna stom toneme se podlaboko i podlaboko sekoja godina od 91va navamu...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:56
ЈАс како што прочитав погоре сите по струка се вработени или тоа се занемарува бидејки се роднини со некој од власта-опозицијатаголема%20насмевка
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 15:03
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

ЈАс како што прочитав погоре сите по струка се вработени или тоа се занемарува бидејки се роднини со некој од власта-опозицијатаголема%20насмевка

 A ako se vraboteni po struka zosto ne si ja vrsat rabotata soodvetno? Kade rabotese Garbiela Konevska pred da stane odgovorna za Evro-integraciite?

 Ke mi kazes sto ima zavrseno vo pogled na obrazovanie, doticnata Gospogja?

 Sigurno nema European political studies and european law, zosto toa bi bilo soodvetna struka za nejzinata pozicija..
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 15:10
Ne e tocno deka toneme,gi procita li poslednite izvestai na EU za nasata ekonomija.
Citas li za novite investicii,za vinarite , za kreditite koi gi dava vladata za sekoj koj sto saka da otvori mal biznis....
Ne sum VMRO-vec ,megutoa ja podrzuvam vladata.
A ako ocekuvate za dve godini ,Makedonija da cveta togas greska vi e esapot.
Kazi mi koja vlada ima poveke napraveno od ovaa?



Vprocem procitaj go tekstot:


Менаџерски гуру верува во потенцијалите на Македонија

Менаџерите мора да ги развијат своите вештини прво тука, пред да можат да излезат и да ги пласираат надвор


За пет години вашата земја ќе биде една од најперспективните и најнапредните земји во Европа, уверен е Трејси

Еден од светските лидери во менаџмент, Американецот Брајан Трејси и' предвидува на Македонија просперитетна иднина и благосостојба. Тој ја споредува нашата земја со Ирска, која по илјадогодишна историја на сиромаштија, со привлекување на најдобрите компании од светот, за кус период израсна во една од најбогатите земји. Тој, сепак, повика на трпеливост

пред се', бидејќи Македонија е млада земја во која менаџерите учат и растат и мора да ги развијат своите вештини и производи прво тука, пред да можат да излезат и да ги пласираат надвор. Според него, потребни се околу седум години пред една компанија од своите почетоци да стаса во зрела компанија.

„Македонија сега прави едно од најумните нешта кои кога било сум ги видел“, изјави вчера Трејси. „Ирска пред 12-13 години беше една од најсиромашните земји, но сега е една од најбогатите. Она што Македонија сега го прави е слично на Ирска, која ги повикуваше најбогатите компании и инвеститорите од целиот свет. И Македонија ги поканува сите добри бизниси да дојдат, така што за пет години вашата земја ќе биде една од најперспективните и најнапредните земји во Европа“, уверен е Трејси.

Брајан Трејси е еден од најпознатите експерти од областа на менаџментот, човек кој досега издал 40 книги кои се преведени на шеесетина светски јазици. Наскоро десетина негови дела ќе бидат преведени и на македонски јазик. Трејси вчера имаше забележително предавање пред околу 300 македонски менаџери на кои им зборуваше за начините како можат да ја унапредат продажбата на своите компании и да го удвојат приходот. Неговото гостување во Македонија беше организирано од „Трипл лрнинг“ и беше насловено „Стратегии за максимизирање на профитот во 21 век“.

Во уводот на целодневното предавање Трејси истакна дека ја гледа Македонија како една од најпросперитетните земји до светот. Подоцна, одговарајќи на новинарски прашања, тој појасни дека очекува Македонија да ја преземе водечката улога во економијата. „Ако погледнете во денешната економија во светот, ќе видите дека постои постојан пораст и тоа од околу 4-5 отсто. Македонија во таа смисла е водач во регионот, така што се очекува да ја преземе водечката позиција во економијата“, изјави Трејси.

Прашан како го коментира македонскиот модел сопствениците да ги водат компаниите и колку тој модел е успешен и практичен, Трејси одговори дека сите компании се развиваат со својот сопственик кој е менаџер и оваа ситуација е идентична во сите земји. „Компаниите минуваат низ процес на пораст слично како што секое дете го поминува процесот на растење во возрасна личност. И бизнисот почнува се една личност која ги извршува најголемиот дел од работите и како што бизнисот расте во деловните активности се ангажираат се' повеќе луѓе. Добар пример е ’Мајкрософт‘. Бил Гејтс, кој води компанија која има околу 120 илјади вработени, сепак се' уште секој ден оди на работа, како менаџер на својата компанија. Сепак, тој има многу менаџери под него. Значи, она што се случува во Македонија е совршено добро. Тоа е еден процес на еволуција, на растење“, истакна Трејси.

Трејси соработувал со многу светски познати компании, како на пример„Пепси“, „Џонсон и Џонсон“, „Тојота“, „Вал март“, Банк оф Америка, итн. Тој е поборник на филозофијата на позитивна промена на деловното размислување и создавање на нова визија. (М.Ј.)
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 15:15
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ne e tocno deka toneme,gi procita li poslednite izvestai na EU za nasata ekonomija.
Citas li za novite investicii,za vinarite , za kreditite koi gi dava vladata za sekoj koj sto saka da otvori mal biznis....
Ne sum VMRO-vec ,megutoa ja podrzuvam vladata.
A ako ocekuvate za dve godini ,Makedonija da cveta togas greska vi e esapot.
Kazi mi koja vlada ima poveke napraveno od ovaa?



Vprocem procitaj go tekstot:


Менаџерски гуру верува во потенцијалите на Македонија

Менаџерите мора да ги развијат своите вештини прво тука, пред да можат да излезат и да ги пласираат надвор


За пет години вашата земја ќе биде една од најперспективните и најнапредните земји во Европа, уверен е Трејси

Еден од светските лидери во менаџмент, Американецот Брајан Трејси и' предвидува на Македонија просперитетна иднина и благосостојба. Тој ја споредува нашата земја со Ирска, која по илјадогодишна историја на сиромаштија, со привлекување на најдобрите компании од светот, за кус период израсна во една од најбогатите земји. Тој, сепак, повика на трпеливост

пред се', бидејќи Македонија е млада земја во која менаџерите учат и растат и мора да ги развијат своите вештини и производи прво тука, пред да можат да излезат и да ги пласираат надвор. Според него, потребни се околу седум години пред една компанија од своите почетоци да стаса во зрела компанија.

„Македонија сега прави едно од најумните нешта кои кога било сум ги видел“, изјави вчера Трејси. „Ирска пред 12-13 години беше една од најсиромашните земји, но сега е една од најбогатите. Она што Македонија сега го прави е слично на Ирска, која ги повикуваше најбогатите компании и инвеститорите од целиот свет. И Македонија ги поканува сите добри бизниси да дојдат, така што за пет години вашата земја ќе биде една од најперспективните и најнапредните земји во Европа“, уверен е Трејси.

Брајан Трејси е еден од најпознатите експерти од областа на менаџментот, човек кој досега издал 40 книги кои се преведени на шеесетина светски јазици. Наскоро десетина негови дела ќе бидат преведени и на македонски јазик. Трејси вчера имаше забележително предавање пред околу 300 македонски менаџери на кои им зборуваше за начините како можат да ја унапредат продажбата на своите компании и да го удвојат приходот. Неговото гостување во Македонија беше организирано од „Трипл лрнинг“ и беше насловено „Стратегии за максимизирање на профитот во 21 век“.

Во уводот на целодневното предавање Трејси истакна дека ја гледа Македонија како една од најпросперитетните земји до светот. Подоцна, одговарајќи на новинарски прашања, тој појасни дека очекува Македонија да ја преземе водечката улога во економијата. „Ако погледнете во денешната економија во светот, ќе видите дека постои постојан пораст и тоа од околу 4-5 отсто. Македонија во таа смисла е водач во регионот, така што се очекува да ја преземе водечката позиција во економијата“, изјави Трејси.

Прашан како го коментира македонскиот модел сопствениците да ги водат компаниите и колку тој модел е успешен и практичен, Трејси одговори дека сите компании се развиваат со својот сопственик кој е менаџер и оваа ситуација е идентична во сите земји. „Компаниите минуваат низ процес на пораст слично како што секое дете го поминува процесот на растење во возрасна личност. И бизнисот почнува се една личност која ги извршува најголемиот дел од работите и како што бизнисот расте во деловните активности се ангажираат се' повеќе луѓе. Добар пример е ’Мајкрософт‘. Бил Гејтс, кој води компанија која има околу 120 илјади вработени, сепак се' уште секој ден оди на работа, како менаџер на својата компанија. Сепак, тој има многу менаџери под него. Значи, она што се случува во Македонија е совршено добро. Тоа е еден процес на еволуција, на растење“, истакна Трејси.

Трејси соработувал со многу светски познати компании, како на пример„Пепси“, „Џонсон и Џонсон“, „Тојота“, „Вал март“, Банк оф Америка, итн. Тој е поборник на филозофијата на позитивна промена на деловното размислување и создавање на нова визија. (М.Ј.)


 Ne treba statii da se dokaze kolku narodot stanuva posiromasen, ke ti dadam ednostaven primer, prasaj ja baba ti ili dedo ti za kolku procenti im se zgolemila penzijata vo poslednite 10 godini, i za kolku procenti im se zgolemile zivotnite trosoci(voda struja, prehrambeni proizvodi, lekovi koi ne se na pozitivna lista) vo izminatata godina i ovaa godina.
  Potoa prasaj gi dali so nivnata penzija mozat da kupat lekovi i hrana i  da gi platat site smetki, a da im ostane nesto na strana za "crni denovi"
  Koga ke ti odgovorat toa...dojdi tuka da mi komentiras.

 P.S Sto e so Tec Negotino? Kade e Hilton vo Ohrid?Koj plakja penali za OKTA? toj sto bese minister za finansii koga se prodade? ama da ne plakja slucajno od negov dzeb,ili od dzebot na narodot???
 I jas mozam da napisam takva statija deka Kongo ke bide Irska za 10 godini, osobeno ako imam nekakva "satisfakcija"  od objavuvanjeto na tekstot.Sto mislis kakva satisfakcija zel/imal avtorot?  Kolku milioni evra otidoa za kampanjata Invest in Macedonia????


Изменето од Neonic - 10.Декември.2007 во 15:17
Кон врв
ZoranSk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoranSk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 15:21
Резултати дека има, има.
Дека се подобруваат работите во многу сегменти да.
Дека има непотизам, да.
Дека тој не е до тој степен каков што е на СДСМ, да.
Но дека е сеуште висок исто е вистина.
Погледнете ја биографијата на сите луѓе што работат кај Груевски.
Никогаш не сме имале таков потенцијал.
Им треба време а за непотизмот им треба храброст.
Бркај тоа ѓубре ако не дава резултати.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 15:22
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ne e tocno deka toneme,gi procita li poslednite izvestai na EU za nasata ekonomija.
Citas li za novite investicii,za vinarite , za kreditite koi gi dava vladata za sekoj koj sto saka da otvori mal biznis....
Ne sum VMRO-vec ,megutoa ja podrzuvam vladata.
A ako ocekuvate za dve godini ,Makedonija da cveta togas greska vi e esapot.
Kazi mi koja vlada ima poveke napraveno od ovaa?



Vprocem procitaj go tekstot:


Менаџерски гуру верува во потенцијалите на Македонија

Менаџерите мора да ги развијат своите вештини прво тука, пред да можат да излезат и да ги пласираат надвор


За пет години вашата земја ќе биде една од најперспективните и најнапредните земји во Европа, уверен е Трејси

Еден од светските лидери во менаџмент, Американецот Брајан Трејси и' предвидува на Македонија просперитетна иднина и благосостојба. Тој ја споредува нашата земја со Ирска, која по илјадогодишна историја на сиромаштија, со привлекување на најдобрите компании од светот, за кус период израсна во една од најбогатите земји. Тој, сепак, повика на трпеливост

пред се', бидејќи Македонија е млада земја во која менаџерите учат и растат и мора да ги развијат своите вештини и производи прво тука, пред да можат да излезат и да ги пласираат надвор. Според него, потребни се околу седум години пред една компанија од своите почетоци да стаса во зрела компанија.

„Македонија сега прави едно од најумните нешта кои кога било сум ги видел“, изјави вчера Трејси. „Ирска пред 12-13 години беше една од најсиромашните земји, но сега е една од најбогатите. Она што Македонија сега го прави е слично на Ирска, која ги повикуваше најбогатите компании и инвеститорите од целиот свет. И Македонија ги поканува сите добри бизниси да дојдат, така што за пет години вашата земја ќе биде една од најперспективните и најнапредните земји во Европа“, уверен е Трејси.

Брајан Трејси е еден од најпознатите експерти од областа на менаџментот, човек кој досега издал 40 книги кои се преведени на шеесетина светски јазици. Наскоро десетина негови дела ќе бидат преведени и на македонски јазик. Трејси вчера имаше забележително предавање пред околу 300 македонски менаџери на кои им зборуваше за начините како можат да ја унапредат продажбата на своите компании и да го удвојат приходот. Неговото гостување во Македонија беше организирано од „Трипл лрнинг“ и беше насловено „Стратегии за максимизирање на профитот во 21 век“.

Во уводот на целодневното предавање Трејси истакна дека ја гледа Македонија како една од најпросперитетните земји до светот. Подоцна, одговарајќи на новинарски прашања, тој појасни дека очекува Македонија да ја преземе водечката улога во економијата. „Ако погледнете во денешната економија во светот, ќе видите дека постои постојан пораст и тоа од околу 4-5 отсто. Македонија во таа смисла е водач во регионот, така што се очекува да ја преземе водечката позиција во економијата“, изјави Трејси.

Прашан како го коментира македонскиот модел сопствениците да ги водат компаниите и колку тој модел е успешен и практичен, Трејси одговори дека сите компании се развиваат со својот сопственик кој е менаџер и оваа ситуација е идентична во сите земји. „Компаниите минуваат низ процес на пораст слично како што секое дете го поминува процесот на растење во возрасна личност. И бизнисот почнува се една личност која ги извршува најголемиот дел од работите и како што бизнисот расте во деловните активности се ангажираат се' повеќе луѓе. Добар пример е ’Мајкрософт‘. Бил Гејтс, кој води компанија која има околу 120 илјади вработени, сепак се' уште секој ден оди на работа, како менаџер на својата компанија. Сепак, тој има многу менаџери под него. Значи, она што се случува во Македонија е совршено добро. Тоа е еден процес на еволуција, на растење“, истакна Трејси.

Трејси соработувал со многу светски познати компании, како на пример„Пепси“, „Џонсон и Џонсон“, „Тојота“, „Вал март“, Банк оф Америка, итн. Тој е поборник на филозофијата на позитивна промена на деловното размислување и создавање на нова визија. (М.Ј.)
Ne treba statii da se dokaze kolku narodot stanuva posiromasen, ke ti dadam ednostaven primer, prasaj ja baba ti ili dedo ti za kolku procenti im se zgolemila penzijata vo poslednite 10 godini, i za kolku procenti im se zgolemile zivotnite trosoci(voda struja, prehrambeni proizvodi, lekovi koi ne se na pozitivna lista) vo izminatata godina i ovaa godina. Potoa prasaj gi dali so nivnata penzija mozat da kupat lekovi i hrana i da gi platat site smetki, a da im ostane nesto na strana za "crni denovi" Koga ke ti odgovorat toa...dojdi tuka da mi komentiras. P.S sto e so Tec Negotino? Kade e Hilton vo Ohrid?Koj plakja penali za OKTA? toj sto bese minister za finansii koga se prodade? ama da ne plakja slucajno od negov dzeb,ili od dzebot na narodot???


Pa ke ti kazam dve godini se mnogu malce vreme.
Penzijata ke se pokaci za 20% vo 2008.
OKTA ja prodavase Georgievski i toj licno si napravi dobra zdelka,a ako se sekavas Gruevski bese edinstven minister koj nesto postigna.
Inaku so okta sega imame spor koj ovaa vlada saka da go resi.
Isto kako sto sakaat da go resat problemot so ESM,poradi dogovorot koj e stetena,a go napravi vladata na Buckovski.
TEC Negotino moze bese greska,megutoa SDSM go prodavase za 4milioni.
Osven toa vladata resi da ostane vo drzavna sopstvenost.

Kazi mi vlada koja bila podobra od ovaa?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 15:24
Абе ти сакаш народот да е сиромашен или....?
Многу тоа деструктивно незнам зошто,се ситиш на мака  или тоа ти е душевна храналутина
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 15:48
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе ти сакаш народот да е сиромашен или....?
Многу тоа деструктивно незнам зошто,се ситиш на мака  или тоа ти е душевна храналутина


 Jas ne sakam voopsto narodot da e siromasen, tuku sakam Vlada koja ke gi stavi interesite na narodot pred svoite licni i partiski interesi.

 Profesionalna, educirana, oslobodena od nacionalizam,so edne zbor- Gragjanska(narodna) vlada, a ne Vlada po terkot na ovoj "anticko-Avstraliski Makedonec" so kopje i stit da odi vo Brisel na sostanociголема%20насмевка

Vo Francija i pri malo poskapuvanje ima sekoj den strajkovi, paraliziranje na zemjata i seto toa pri najmali promeni negativni za narodot, a vo Makedonija, ako Vladata resi i krvta da mu ja cica na narodot , narodot ke si molci...
  Gledas razlika? Ne treba opozicijata da e balans na Vladata, tuku samiot narod...ama kaj nas narodot molci i trae...
  koga posleden pat si videl narod na ulica da se protivi na nekoja vladina odluka koja ne e pozelna za narodot????

 Vladata gradela novi sportski sali...a jas se prasuvam zosto prvo ne gi renovira postojnite ucilista vo koi decata uste se great so kjumbinja na nekoi mesta niz Republikata,i im kape pokrivot, stolcinjata iskrseni...vo toa treba da se investira.

 Vladata pravi kampanja "Educiraj SE", a jas se prasuvam sto e so site onie koi veke zele diploma a rabotat vo taxi, po pazarcinja, kriumcarat petardi za nova godina za da preziveat????Neli treba prvo niv da im se obezbedi rabota spored trudot koj go vlozile tie 4 godini da se educiraat?

 E-Makedonija kampanja, a cenite na internetot vo Makedonija a i kvalitetot e katastrofa, cenite previsoki, kvalitet na dial up, a plakjas kako za Cable internet.Kade e EDGE, 3G, Wi-FI, misli ke gradi e-makedonija ako na penzionerite im dade besplaten internet??? Pa bab mi ne ni znae sto e internet a ima 73 godiniголема%20насмевка

 Edinstven dobar poteg e sto go namalija DDV za Kompluterite od 20 na 5%..toa e OK.megjutoa i za toa prvo sporea,i se dvoumea.
 Vaucerite za studentite, samite studenti si gi prodavaat za 50% od nivnata cena vo kesh zatoa sto nemoze da kupat toa sto navistina im treba...

 Eve sega i zabite ke treba privatno Makedoncite da si gi popravaat, ionaka sme megju poslednite mesta vo Makedonija po ustna higiena sega ke bide uste poloso...

  I dvete vladi se katastrofa, ovaa Vlada se trudi da napravi nesto na ekonomski plan, no toa ke bide na sreden rok, i ke ima mnogu nepopularni reformi vo naredniov period.
  Megjutoa ovaa vlada zaglavi vo nepotizam, i so svojata tvrdoglavost zaglavi vo politickiot dijalog koj e esencijalen za edno zrelo demokratsko opstestvo.So inaet nisto ne se resava, tuku samo so dijalog, i razbiranje.

 Sporot so imeto ne treba da go vmesuva so istoriski fakti, tuku da se bori so pravni fakti. Procitaj go Case 4 of UN Charter, pa ke ti stane jasno koj e najgolemiot argument Makedonija da si go zacuva imeto, a ne da vadi anticki statuetki pred Vlada.
  Imeto e politicki problem ne istoriski, zosto istorijata za sekoj narod e poinakva...sekoj razlicno si ja tolkuva spored svoi potrebi...
 e toa se nekolku od moite zabeleski
Кон врв
Филип II Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Филип II Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 15:57
Ochekuvav nekoj komentar deka DPMNE go pravi istoto za koe shto go obvinuvashe SDSM pred 4-5 godini. Togash DPMNE obvinuvashe so primeri za nepotizam, a SDSM se braneshe deka se raboti za lugje eksperti, sega ulogite se smenija. SDSM obvinuva za nepotizam, a DPMNE se brani deka se raboti za eksperti. E kako toa naednash stanaa eksperti otkako nivnite sinovi, kjerki i bratuchedi dojdoa na vlast?
Edinstvena razlika vo odnos na 2002 godina e shto togash nastradaa zhenite na Andrej Zhernovski, Zoran Shapurik i Rubincho Zarevski, kako i sporugot na Lile Popovska. Site tie togash si dadoa ostavki (bez ogled shto, na primer, site vraboteni vo Makedonsko Radio potpishaa peticija za soprugot na Lile Popovska da ostane direktor), za razlika od sega koga, otkako DPMNE i DPA dojdoa na vlast, ne e zabelezhan nitu eden sluchaj nekoj da dade ostavka na funkcija poradi obvinuvanja za nepotizam.
Филип II Македонски (живеел: 382-336 п.н.е.), Крал на Македонија (владеел: 359-336 п.н.е.), сопруг на Олимпијада и татко на Александар Македонски и Филип III Аридеј.
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 16:03
Originally posted by Филип II Филип II напиша:

Ochekuvav nekoj komentar deka DPMNE go pravi istoto za koe shto go obvinuvashe SDSM pred 4-5 godini. Togash DPMNE obvinuvashe so primeri za nepotizam, a SDSM se braneshe deka se raboti za lugje eksperti, sega ulogite se smenija. SDSM obvinuva za nepotizam, a DPMNE se brani deka se raboti za eksperti. E kako toa naednash stanaa eksperti otkako nivnite sinovi, kjerki i bratuchedi dojdoa na vlast?
Edinstvena razlika vo odnos na 2002 godina e shto togash nastradaa zhenite na Andrej Zhernovski, Zoran Shapurik i Rubincho Zarevski, kako i sporugot na Lile Popovska. Site tie togash si dadoa ostavki (bez ogled shto, na primer, site vraboteni vo Makedonsko Radio potpishaa peticija za soprugot na Lile Popovska da ostane direktor), za razlika od sega koga, otkako DPMNE i DPA dojdoa na vlast, ne e zabelezhan nitu eden sluchaj nekoj da dade ostavka na funkcija poradi obvinuvanja za nepotizam.


 Se soglasuvam ni SDSM ni VMRO ne se dostojni da ja imaat doverbata na Makedonskiot narod, zatoa sto vo ovie 17 godini i dvete partii veke bile na vlast mnogupati, i gi pokazale svoite "kapaciteti" na delo, a proizvod na nivnite politiki e ovaa "nus-pojava" post-tranziciska Makedonija, koja nikako da izleze od taa popularna tranzicija.

 P.S i Ceska dobi nezavisnost na pocetokot na 90'tite, Slovacka isto, ama ako se pravi sporedba..eh..togas e nesto drugo.
  I bas vo momentov mi tekna koga Ljubco Georgievski na pocetok na 2000 godina ja prikazuvase Makedonija podobra od Ceska Ungarija i Slovacka, a jas bev tuka...abe smeski, ne znam dali nekoj mu poveruva голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.