Испечати | Затвори го прозорот

НЕПОТИЗАМ во власта

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10828
Датум на принтање: 07.Мај.2024 во 19:40
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: НЕПОТИЗАМ во власта
Постирано од: Филип II
Наслов: НЕПОТИЗАМ во власта
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 14:42
Spisok so primeri za nepotizam vo vlasta e dostaven od strana na SDSM do Drzhavnata komisija za sprechuvanje na korupcijata:

- Првиот братучед на премиерот Груевски Сашко Мијалкови е вработен како директор на Управата за безбедност и контраразузнавање.
- Првиот братучед на премиерот Груевски - Влатко Мијалков е советник на директорот во Царината.
- Валентина Павловска, братучедка на премиерот Груевски, е државен советник во Министерството за труд и социјална политика.
- Сопругата на вицепремиерот Зоран Ставрески е координатор на проект во
Секретаријатот за европски прашања.
- Дечкото на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, Влатко Илиевски, е советник во кабинетот на Груевски.
- Сопругот на вицепремиерката Габриела Коневска Трајковска, Горан Трајковски е директор во Управата на јавни приходи
- Таткото на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски - Милош Милошоски е раководител на службата за патишта.
- Вујкото на Антонио Милошоски, Владо Коруновски (ексградоначалник на Кичево) е именуван за раководител во Катастарот во Скопје со средно образование - геометар.
- Жената на партискиот портпарол Александар Бичиклиски е вработена во Министерството за земјоделство.
- Гафур Тачи, брат на лидерот на ДПА Мендух Тачи, е член на управен одбор на јавното аеродромско претпријатие.
- Афет Тачи, брат на Мендух Тачи, е член на управниот одбор на Агенцијата за странски инвестиции.
- Деверот на министерката за економија Вера Рафајловска, Момир Рафајловски, претставник на авиокомпанијата "Адриа ервејс" е на функцијата претстедател на Управниот одбор на Јавното аеродромско претпријатие.
- Прилепскиот градоначалник Марјан Ристески првиот братучед Златко Ристески го поставил за директор на прилепски "Комуналец", таткото на неговиот девер е член на управниот одбор на Водовод и канализација, кумот Гоце Ингилизов го именувал за директор на Заводот за здравствена заштита иако нема ниеден ден работно искуство.
- Шурата на лидерот на НСДП Тито Петковски - Жарко Јовановски е директор на Здравствен дом Крива Паланка, кој претходно бил отпуштен заради приватна пракса.
- Баџанакот на лидерот на СПМ Љубисав Иванов Sинго станал директор на "Злетовицља" Кочани.
- Зетот на пратеничката Лилјана Поповска - Перо Јосифовски е директор на Музеите на Македонија.
- Синот на пратеничката Благородна Дулиќ, Дарко Дулиќ е помошник-директор на Царинската управа
- Братот на директорот на Фондот за здравство Ѓорѓи Тренковски - Јанко Тренковски, е член на управен одбор на Агенција за странски инвестиции.
- Тестот на Зоран Ставрески - Дионис Манов е член на управен одбор на ЕЛЕМ.
- Зетот на лидерот на ЛП Стојан Андов - Ратко Црвенковски е член на управен одбор на ЕЛЕМ.

-------------
Филип II Македонски (живеел: 382-336 п.н.е.), Крал на Македонија (владеел: 359-336 п.н.е.), сопруг на Олимпијада и татко на Александар Македонски и Филип III Аридеј.



Коментари:
Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 14:46

 Familijarna Vlada газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

 Tesko na Narodot..ah da moze i denes da se besat lugje kako vo vremeto na Causesku, pa i Grujo pa i Branko na plostad da gi vidime ke ide super...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 14:47
АКо не си ги вработат роднините мене сигурно нема да ме вработатголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Едни газди на дуќанчиња си вработуваат свои луѓе а па што останува за владата и опозицијата.Сите они гледаат своите прво да си ги наместат,така и ја би направил.Крв вода не е намигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 14:49
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

АКо не си ги вработат роднините мене сигурно нема да ме вработатголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Едни газди на дуќанчиња си вработуваат свои луѓе а па што останува за владата и опозицијата.Сите они гледаат своите прво да си ги наместат,така и ја би направил.Крв вода не е намигнување


 Krv voda ne e, ama dali taa KRV e STRUCNA da ja vrsi rabotata kako sto treba? Izgleda i ne e tolku strucna stom toneme se podlaboko i podlaboko sekoja godina od 91va navamu...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 14:56
ЈАс како што прочитав погоре сите по струка се вработени или тоа се занемарува бидејки се роднини со некој од власта-опозицијатаголема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 15:03
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

ЈАс како што прочитав погоре сите по струка се вработени или тоа се занемарува бидејки се роднини со некој од власта-опозицијатаголема%20насмевка

 A ako se vraboteni po struka zosto ne si ja vrsat rabotata soodvetno? Kade rabotese Garbiela Konevska pred da stane odgovorna za Evro-integraciite?

 Ke mi kazes sto ima zavrseno vo pogled na obrazovanie, doticnata Gospogja?

 Sigurno nema European political studies and european law, zosto toa bi bilo soodvetna struka za nejzinata pozicija..


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 15:10
Ne e tocno deka toneme,gi procita li poslednite izvestai na EU za nasata ekonomija.
Citas li za novite investicii,za vinarite , za kreditite koi gi dava vladata za sekoj koj sto saka da otvori mal biznis....
Ne sum VMRO-vec ,megutoa ja podrzuvam vladata.
A ako ocekuvate za dve godini ,Makedonija da cveta togas greska vi e esapot.
Kazi mi koja vlada ima poveke napraveno od ovaa?



Vprocem procitaj go tekstot:


Менаџерски гуру верува во потенцијалите на Македонија

Менаџерите мора да ги развијат своите вештини прво тука, пред да можат да излезат и да ги пласираат надвор


За пет години вашата земја ќе биде една од најперспективните и најнапредните земји во Европа, уверен е Трејси

Еден од светските лидери во менаџмент, Американецот Брајан Трејси и' предвидува на Македонија просперитетна иднина и благосостојба. Тој ја споредува нашата земја со Ирска, која по илјадогодишна историја на сиромаштија, со привлекување на најдобрите компании од светот, за кус период израсна во една од најбогатите земји. Тој, сепак, повика на трпеливост

пред се', бидејќи Македонија е млада земја во која менаџерите учат и растат и мора да ги развијат своите вештини и производи прво тука, пред да можат да излезат и да ги пласираат надвор. Според него, потребни се околу седум години пред една компанија од своите почетоци да стаса во зрела компанија.

„Македонија сега прави едно од најумните нешта кои кога било сум ги видел“, изјави вчера Трејси. „Ирска пред 12-13 години беше една од најсиромашните земји, но сега е една од најбогатите. Она што Македонија сега го прави е слично на Ирска, која ги повикуваше најбогатите компании и инвеститорите од целиот свет. И Македонија ги поканува сите добри бизниси да дојдат, така што за пет години вашата земја ќе биде една од најперспективните и најнапредните земји во Европа“, уверен е Трејси.

Брајан Трејси е еден од најпознатите експерти од областа на менаџментот, човек кој досега издал 40 книги кои се преведени на шеесетина светски јазици. Наскоро десетина негови дела ќе бидат преведени и на македонски јазик. Трејси вчера имаше забележително предавање пред околу 300 македонски менаџери на кои им зборуваше за начините како можат да ја унапредат продажбата на своите компании и да го удвојат приходот. Неговото гостување во Македонија беше организирано од „Трипл лрнинг“ и беше насловено „Стратегии за максимизирање на профитот во 21 век“.

Во уводот на целодневното предавање Трејси истакна дека ја гледа Македонија како една од најпросперитетните земји до светот. Подоцна, одговарајќи на новинарски прашања, тој појасни дека очекува Македонија да ја преземе водечката улога во економијата. „Ако погледнете во денешната економија во светот, ќе видите дека постои постојан пораст и тоа од околу 4-5 отсто. Македонија во таа смисла е водач во регионот, така што се очекува да ја преземе водечката позиција во економијата“, изјави Трејси.

Прашан како го коментира македонскиот модел сопствениците да ги водат компаниите и колку тој модел е успешен и практичен, Трејси одговори дека сите компании се развиваат со својот сопственик кој е менаџер и оваа ситуација е идентична во сите земји. „Компаниите минуваат низ процес на пораст слично како што секое дете го поминува процесот на растење во возрасна личност. И бизнисот почнува се една личност која ги извршува најголемиот дел од работите и како што бизнисот расте во деловните активности се ангажираат се' повеќе луѓе. Добар пример е ’Мајкрософт‘. Бил Гејтс, кој води компанија која има околу 120 илјади вработени, сепак се' уште секој ден оди на работа, како менаџер на својата компанија. Сепак, тој има многу менаџери под него. Значи, она што се случува во Македонија е совршено добро. Тоа е еден процес на еволуција, на растење“, истакна Трејси.

Трејси соработувал со многу светски познати компании, како на пример„Пепси“, „Џонсон и Џонсон“, „Тојота“, „Вал март“, Банк оф Америка, итн. Тој е поборник на филозофијата на позитивна промена на деловното размислување и создавање на нова визија. (М.Ј.)


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 15:15
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ne e tocno deka toneme,gi procita li poslednite izvestai na EU za nasata ekonomija.
Citas li za novite investicii,za vinarite , za kreditite koi gi dava vladata za sekoj koj sto saka da otvori mal biznis....
Ne sum VMRO-vec ,megutoa ja podrzuvam vladata.
A ako ocekuvate za dve godini ,Makedonija da cveta togas greska vi e esapot.
Kazi mi koja vlada ima poveke napraveno od ovaa?



Vprocem procitaj go tekstot:


Менаџерски гуру верува во потенцијалите на Македонија

Менаџерите мора да ги развијат своите вештини прво тука, пред да можат да излезат и да ги пласираат надвор


За пет години вашата земја ќе биде една од најперспективните и најнапредните земји во Европа, уверен е Трејси

Еден од светските лидери во менаџмент, Американецот Брајан Трејси и' предвидува на Македонија просперитетна иднина и благосостојба. Тој ја споредува нашата земја со Ирска, која по илјадогодишна историја на сиромаштија, со привлекување на најдобрите компании од светот, за кус период израсна во една од најбогатите земји. Тој, сепак, повика на трпеливост

пред се', бидејќи Македонија е млада земја во која менаџерите учат и растат и мора да ги развијат своите вештини и производи прво тука, пред да можат да излезат и да ги пласираат надвор. Според него, потребни се околу седум години пред една компанија од своите почетоци да стаса во зрела компанија.

„Македонија сега прави едно од најумните нешта кои кога било сум ги видел“, изјави вчера Трејси. „Ирска пред 12-13 години беше една од најсиромашните земји, но сега е една од најбогатите. Она што Македонија сега го прави е слично на Ирска, која ги повикуваше најбогатите компании и инвеститорите од целиот свет. И Македонија ги поканува сите добри бизниси да дојдат, така што за пет години вашата земја ќе биде една од најперспективните и најнапредните земји во Европа“, уверен е Трејси.

Брајан Трејси е еден од најпознатите експерти од областа на менаџментот, човек кој досега издал 40 книги кои се преведени на шеесетина светски јазици. Наскоро десетина негови дела ќе бидат преведени и на македонски јазик. Трејси вчера имаше забележително предавање пред околу 300 македонски менаџери на кои им зборуваше за начините како можат да ја унапредат продажбата на своите компании и да го удвојат приходот. Неговото гостување во Македонија беше организирано од „Трипл лрнинг“ и беше насловено „Стратегии за максимизирање на профитот во 21 век“.

Во уводот на целодневното предавање Трејси истакна дека ја гледа Македонија како една од најпросперитетните земји до светот. Подоцна, одговарајќи на новинарски прашања, тој појасни дека очекува Македонија да ја преземе водечката улога во економијата. „Ако погледнете во денешната економија во светот, ќе видите дека постои постојан пораст и тоа од околу 4-5 отсто. Македонија во таа смисла е водач во регионот, така што се очекува да ја преземе водечката позиција во економијата“, изјави Трејси.

Прашан како го коментира македонскиот модел сопствениците да ги водат компаниите и колку тој модел е успешен и практичен, Трејси одговори дека сите компании се развиваат со својот сопственик кој е менаџер и оваа ситуација е идентична во сите земји. „Компаниите минуваат низ процес на пораст слично како што секое дете го поминува процесот на растење во возрасна личност. И бизнисот почнува се една личност која ги извршува најголемиот дел од работите и како што бизнисот расте во деловните активности се ангажираат се' повеќе луѓе. Добар пример е ’Мајкрософт‘. Бил Гејтс, кој води компанија која има околу 120 илјади вработени, сепак се' уште секој ден оди на работа, како менаџер на својата компанија. Сепак, тој има многу менаџери под него. Значи, она што се случува во Македонија е совршено добро. Тоа е еден процес на еволуција, на растење“, истакна Трејси.

Трејси соработувал со многу светски познати компании, како на пример„Пепси“, „Џонсон и Џонсон“, „Тојота“, „Вал март“, Банк оф Америка, итн. Тој е поборник на филозофијата на позитивна промена на деловното размислување и создавање на нова визија. (М.Ј.)


 Ne treba statii da se dokaze kolku narodot stanuva posiromasen, ke ti dadam ednostaven primer, prasaj ja baba ti ili dedo ti za kolku procenti im se zgolemila penzijata vo poslednite 10 godini, i za kolku procenti im se zgolemile zivotnite trosoci(voda struja, prehrambeni proizvodi, lekovi koi ne se na pozitivna lista) vo izminatata godina i ovaa godina.
  Potoa prasaj gi dali so nivnata penzija mozat da kupat lekovi i hrana i  da gi platat site smetki, a da im ostane nesto na strana za "crni denovi"
  Koga ke ti odgovorat toa...dojdi tuka da mi komentiras.

 P.S Sto e so Tec Negotino? Kade e Hilton vo Ohrid?Koj plakja penali za OKTA? toj sto bese minister za finansii koga se prodade? ama da ne plakja slucajno od negov dzeb,ili od dzebot na narodot???
 I jas mozam da napisam takva statija deka Kongo ke bide Irska za 10 godini, osobeno ako imam nekakva "satisfakcija"  od objavuvanjeto na tekstot.Sto mislis kakva satisfakcija zel/imal avtorot?  Kolku milioni evra otidoa za kampanjata Invest in Macedonia????


Постирано од: ZoranSk
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 15:21
Резултати дека има, има.
Дека се подобруваат работите во многу сегменти да.
Дека има непотизам, да.
Дека тој не е до тој степен каков што е на СДСМ, да.
Но дека е сеуште висок исто е вистина.
Погледнете ја биографијата на сите луѓе што работат кај Груевски.
Никогаш не сме имале таков потенцијал.
Им треба време а за непотизмот им треба храброст.
Бркај тоа ѓубре ако не дава резултати.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 15:22
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ne e tocno deka toneme,gi procita li poslednite izvestai na EU za nasata ekonomija.
Citas li za novite investicii,za vinarite , za kreditite koi gi dava vladata za sekoj koj sto saka da otvori mal biznis....
Ne sum VMRO-vec ,megutoa ja podrzuvam vladata.
A ako ocekuvate za dve godini ,Makedonija da cveta togas greska vi e esapot.
Kazi mi koja vlada ima poveke napraveno od ovaa?



Vprocem procitaj go tekstot:


Менаџерски гуру верува во потенцијалите на Македонија

Менаџерите мора да ги развијат своите вештини прво тука, пред да можат да излезат и да ги пласираат надвор


За пет години вашата земја ќе биде една од најперспективните и најнапредните земји во Европа, уверен е Трејси

Еден од светските лидери во менаџмент, Американецот Брајан Трејси и' предвидува на Македонија просперитетна иднина и благосостојба. Тој ја споредува нашата земја со Ирска, која по илјадогодишна историја на сиромаштија, со привлекување на најдобрите компании од светот, за кус период израсна во една од најбогатите земји. Тој, сепак, повика на трпеливост

пред се', бидејќи Македонија е млада земја во која менаџерите учат и растат и мора да ги развијат своите вештини и производи прво тука, пред да можат да излезат и да ги пласираат надвор. Според него, потребни се околу седум години пред една компанија од своите почетоци да стаса во зрела компанија.

„Македонија сега прави едно од најумните нешта кои кога било сум ги видел“, изјави вчера Трејси. „Ирска пред 12-13 години беше една од најсиромашните земји, но сега е една од најбогатите. Она што Македонија сега го прави е слично на Ирска, која ги повикуваше најбогатите компании и инвеститорите од целиот свет. И Македонија ги поканува сите добри бизниси да дојдат, така што за пет години вашата земја ќе биде една од најперспективните и најнапредните земји во Европа“, уверен е Трејси.

Брајан Трејси е еден од најпознатите експерти од областа на менаџментот, човек кој досега издал 40 книги кои се преведени на шеесетина светски јазици. Наскоро десетина негови дела ќе бидат преведени и на македонски јазик. Трејси вчера имаше забележително предавање пред околу 300 македонски менаџери на кои им зборуваше за начините како можат да ја унапредат продажбата на своите компании и да го удвојат приходот. Неговото гостување во Македонија беше организирано од „Трипл лрнинг“ и беше насловено „Стратегии за максимизирање на профитот во 21 век“.

Во уводот на целодневното предавање Трејси истакна дека ја гледа Македонија како една од најпросперитетните земји до светот. Подоцна, одговарајќи на новинарски прашања, тој појасни дека очекува Македонија да ја преземе водечката улога во економијата. „Ако погледнете во денешната економија во светот, ќе видите дека постои постојан пораст и тоа од околу 4-5 отсто. Македонија во таа смисла е водач во регионот, така што се очекува да ја преземе водечката позиција во економијата“, изјави Трејси.

Прашан како го коментира македонскиот модел сопствениците да ги водат компаниите и колку тој модел е успешен и практичен, Трејси одговори дека сите компании се развиваат со својот сопственик кој е менаџер и оваа ситуација е идентична во сите земји. „Компаниите минуваат низ процес на пораст слично како што секое дете го поминува процесот на растење во возрасна личност. И бизнисот почнува се една личност која ги извршува најголемиот дел од работите и како што бизнисот расте во деловните активности се ангажираат се' повеќе луѓе. Добар пример е ’Мајкрософт‘. Бил Гејтс, кој води компанија која има околу 120 илјади вработени, сепак се' уште секој ден оди на работа, како менаџер на својата компанија. Сепак, тој има многу менаџери под него. Значи, она што се случува во Македонија е совршено добро. Тоа е еден процес на еволуција, на растење“, истакна Трејси.

Трејси соработувал со многу светски познати компании, како на пример„Пепси“, „Џонсон и Џонсон“, „Тојота“, „Вал март“, Банк оф Америка, итн. Тој е поборник на филозофијата на позитивна промена на деловното размислување и создавање на нова визија. (М.Ј.)
Ne treba statii da se dokaze kolku narodot stanuva posiromasen, ke ti dadam ednostaven primer, prasaj ja baba ti ili dedo ti za kolku procenti im se zgolemila penzijata vo poslednite 10 godini, i za kolku procenti im se zgolemile zivotnite trosoci(voda struja, prehrambeni proizvodi, lekovi koi ne se na pozitivna lista) vo izminatata godina i ovaa godina. Potoa prasaj gi dali so nivnata penzija mozat da kupat lekovi i hrana i da gi platat site smetki, a da im ostane nesto na strana za "crni denovi" Koga ke ti odgovorat toa...dojdi tuka da mi komentiras. P.S sto e so Tec Negotino? Kade e Hilton vo Ohrid?Koj plakja penali za OKTA? toj sto bese minister za finansii koga se prodade? ama da ne plakja slucajno od negov dzeb,ili od dzebot na narodot???


Pa ke ti kazam dve godini se mnogu malce vreme.
Penzijata ke se pokaci za 20% vo 2008.
OKTA ja prodavase Georgievski i toj licno si napravi dobra zdelka,a ako se sekavas Gruevski bese edinstven minister koj nesto postigna.
Inaku so okta sega imame spor koj ovaa vlada saka da go resi.
Isto kako sto sakaat da go resat problemot so ESM,poradi dogovorot koj e stetena,a go napravi vladata na Buckovski.
TEC Negotino moze bese greska,megutoa SDSM go prodavase za 4milioni.
Osven toa vladata resi da ostane vo drzavna sopstvenost.

Kazi mi vlada koja bila podobra od ovaa?


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 15:24
Абе ти сакаш народот да е сиромашен или....?
Многу тоа деструктивно незнам зошто,се ситиш на мака  или тоа ти е душевна храналутина


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 15:48
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе ти сакаш народот да е сиромашен или....?
Многу тоа деструктивно незнам зошто,се ситиш на мака  или тоа ти е душевна храналутина


 Jas ne sakam voopsto narodot da e siromasen, tuku sakam Vlada koja ke gi stavi interesite na narodot pred svoite licni i partiski interesi.

 Profesionalna, educirana, oslobodena od nacionalizam,so edne zbor- Gragjanska(narodna) vlada, a ne Vlada po terkot na ovoj "anticko-Avstraliski Makedonec" so kopje i stit da odi vo Brisel na sostanociголема%20насмевка

Vo Francija i pri malo poskapuvanje ima sekoj den strajkovi, paraliziranje na zemjata i seto toa pri najmali promeni negativni za narodot, a vo Makedonija, ako Vladata resi i krvta da mu ja cica na narodot , narodot ke si molci...
  Gledas razlika? Ne treba opozicijata da e balans na Vladata, tuku samiot narod...ama kaj nas narodot molci i trae...
  koga posleden pat si videl narod na ulica da se protivi na nekoja vladina odluka koja ne e pozelna za narodot????

 Vladata gradela novi sportski sali...a jas se prasuvam zosto prvo ne gi renovira postojnite ucilista vo koi decata uste se great so kjumbinja na nekoi mesta niz Republikata,i im kape pokrivot, stolcinjata iskrseni...vo toa treba da se investira.

 Vladata pravi kampanja "Educiraj SE", a jas se prasuvam sto e so site onie koi veke zele diploma a rabotat vo taxi, po pazarcinja, kriumcarat petardi za nova godina za da preziveat????Neli treba prvo niv da im se obezbedi rabota spored trudot koj go vlozile tie 4 godini da se educiraat?

 E-Makedonija kampanja, a cenite na internetot vo Makedonija a i kvalitetot e katastrofa, cenite previsoki, kvalitet na dial up, a plakjas kako za Cable internet.Kade e EDGE, 3G, Wi-FI, misli ke gradi e-makedonija ako na penzionerite im dade besplaten internet??? Pa bab mi ne ni znae sto e internet a ima 73 godiniголема%20насмевка

 Edinstven dobar poteg e sto go namalija DDV za Kompluterite od 20 na 5%..toa e OK.megjutoa i za toa prvo sporea,i se dvoumea.
 Vaucerite za studentite, samite studenti si gi prodavaat za 50% od nivnata cena vo kesh zatoa sto nemoze da kupat toa sto navistina im treba...

 Eve sega i zabite ke treba privatno Makedoncite da si gi popravaat, ionaka sme megju poslednite mesta vo Makedonija po ustna higiena sega ke bide uste poloso...

  I dvete vladi se katastrofa, ovaa Vlada se trudi da napravi nesto na ekonomski plan, no toa ke bide na sreden rok, i ke ima mnogu nepopularni reformi vo naredniov period.
  Megjutoa ovaa vlada zaglavi vo nepotizam, i so svojata tvrdoglavost zaglavi vo politickiot dijalog koj e esencijalen za edno zrelo demokratsko opstestvo.So inaet nisto ne se resava, tuku samo so dijalog, i razbiranje.

 Sporot so imeto ne treba da go vmesuva so istoriski fakti, tuku da se bori so pravni fakti. Procitaj go Case 4 of UN Charter, pa ke ti stane jasno koj e najgolemiot argument Makedonija da si go zacuva imeto, a ne da vadi anticki statuetki pred Vlada.
  Imeto e politicki problem ne istoriski, zosto istorijata za sekoj narod e poinakva...sekoj razlicno si ja tolkuva spored svoi potrebi...
 e toa se nekolku od moite zabeleski


Постирано од: Филип II
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 15:57
Ochekuvav nekoj komentar deka DPMNE go pravi istoto za koe shto go obvinuvashe SDSM pred 4-5 godini. Togash DPMNE obvinuvashe so primeri za nepotizam, a SDSM se braneshe deka se raboti za lugje eksperti, sega ulogite se smenija. SDSM obvinuva za nepotizam, a DPMNE se brani deka se raboti za eksperti. E kako toa naednash stanaa eksperti otkako nivnite sinovi, kjerki i bratuchedi dojdoa na vlast?
Edinstvena razlika vo odnos na 2002 godina e shto togash nastradaa zhenite na Andrej Zhernovski, Zoran Shapurik i Rubincho Zarevski, kako i sporugot na Lile Popovska. Site tie togash si dadoa ostavki (bez ogled shto, na primer, site vraboteni vo Makedonsko Radio potpishaa peticija za soprugot na Lile Popovska da ostane direktor), za razlika od sega koga, otkako DPMNE i DPA dojdoa na vlast, ne e zabelezhan nitu eden sluchaj nekoj da dade ostavka na funkcija poradi obvinuvanja za nepotizam.

-------------
Филип II Македонски (живеел: 382-336 п.н.е.), Крал на Македонија (владеел: 359-336 п.н.е.), сопруг на Олимпијада и татко на Александар Македонски и Филип III Аридеј.


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 16:03
Originally posted by Филип II Филип II напиша:

Ochekuvav nekoj komentar deka DPMNE go pravi istoto za koe shto go obvinuvashe SDSM pred 4-5 godini. Togash DPMNE obvinuvashe so primeri za nepotizam, a SDSM se braneshe deka se raboti za lugje eksperti, sega ulogite se smenija. SDSM obvinuva za nepotizam, a DPMNE se brani deka se raboti za eksperti. E kako toa naednash stanaa eksperti otkako nivnite sinovi, kjerki i bratuchedi dojdoa na vlast?
Edinstvena razlika vo odnos na 2002 godina e shto togash nastradaa zhenite na Andrej Zhernovski, Zoran Shapurik i Rubincho Zarevski, kako i sporugot na Lile Popovska. Site tie togash si dadoa ostavki (bez ogled shto, na primer, site vraboteni vo Makedonsko Radio potpishaa peticija za soprugot na Lile Popovska da ostane direktor), za razlika od sega koga, otkako DPMNE i DPA dojdoa na vlast, ne e zabelezhan nitu eden sluchaj nekoj da dade ostavka na funkcija poradi obvinuvanja za nepotizam.


 Se soglasuvam ni SDSM ni VMRO ne se dostojni da ja imaat doverbata na Makedonskiot narod, zatoa sto vo ovie 17 godini i dvete partii veke bile na vlast mnogupati, i gi pokazale svoite "kapaciteti" na delo, a proizvod na nivnite politiki e ovaa "nus-pojava" post-tranziciska Makedonija, koja nikako da izleze od taa popularna tranzicija.

 P.S i Ceska dobi nezavisnost na pocetokot na 90'tite, Slovacka isto, ama ako se pravi sporedba..eh..togas e nesto drugo.
  I bas vo momentov mi tekna koga Ljubco Georgievski na pocetok na 2000 godina ja prikazuvase Makedonija podobra od Ceska Ungarija i Slovacka, a jas bev tuka...abe smeski, ne znam dali nekoj mu poveruva голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 16:45
СЕ согласуваш дека СДСМ и ВМРО не требаат да имаат подршка од народот ама ете тебе нешто не те слушаат и тоа се најголемите две партии кои се избрани од народотголема%20насмевкаДа си пукнеш од макаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 16:52
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

СЕ согласуваш дека СДСМ и ВМРО не требаат да имаат подршка од народот ама ете тебе нешто не те слушаат и тоа се најголемите две партии кои се избрани од народотголема%20насмевкаДа си пукнеш од макаголема%20насмевкаголема%20насмевка

 Tocno, edinkata nikogas ne moze da izdejstvuva nesto borejki se sama.
   Vo istorijata imalo slucai koga lugjeto(naucnici) bile spaluvani zivi od Vlastite i Crkvata samo zatoa sto tvrdele nekoi tocni i precizni naucno dokazani fizicki zakoni, koi se kosele propagandite na elitite.Toa samoto za sebe zboruva mnogu....
 Megjutoa so vreme, se si izleguva na videlina, a jas veruvam deka i na Makedonija naskoro ke ja "ogree" Sonceto, i ke go prosvetli narodot, da ne veruva slepo sekomu, i da ne potpagja pod vlijanija oboeni so razlicni sino-crveni boi, tuku da razmisluva so svoj mozok trezveno na baza na analizite sto sekoj svesen covek moze da gi napravi za sebe...
   Ne mu treba na narodot nekoj da mu kaze deka beloto e belo i crnoto e crno, dovolno e pameten da prosudi, ama treba da se razbudi prvo za da moze da misli so svoj mozok...голема%20насмевкаголема%20насмевка


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 16:53
Oladete malce,site sme Makedonci.

Inaku ,nepotizmot e losa rabota,ama na ovaa tema ke razgovarame vo april,koga ke vlezeme vo NATO.
ne e sega vreme za obstrukcija na vladata.
da pokazeme EDINSTVO.

Lele kakva zurka ke ima na plostad.


Постирано од: Филип II
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 17:05
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Inaku ,nepotizmot e losa rabota,ama na ovaa tema ke razgovarame vo april,koga ke vlezeme vo NATO.
ne e sega vreme za obstrukcija na vladata.
da pokazeme EDINSTVO.

Ima(she) ushte podobra opcija. Vlasta da ne primenuva(she) nepotizam do april.;)

-------------
Филип II Македонски (живеел: 382-336 п.н.е.), Крал на Македонија (владеел: 359-336 п.н.е.), сопруг на Олимпијада и татко на Александар Македонски и Филип III Аридеј.


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 17:11
Originally posted by Филип II Филип II напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Inaku ,nepotizmot e losa rabota,ama na ovaa tema ke razgovarame vo april,koga ke vlezeme vo NATO.
ne e sega vreme za obstrukcija na vladata.
da pokazeme EDINSTVO.

Ima(she) ushte podobra opcija. Vlasta da ne primenuva(she) nepotizam do april.;)

Na nepotizmot treba da se gleda kako na golemo zlo,nie sme mala drzava i sekoj so sekoj se znae ,taka da nasekade ima vrski.
Cistac da odis da rabotis ti trebaat vrski.
Nepotizmot go ubiva profesionalitetot.
I mislam deka e ova tema na koja vladata mnogu seriozno treba da i pristapi.
Postoi li nekoja komisija za NEPOTIZAM?,kako onaa za korupcija na pr.



Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 17:27
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Филип II Филип II напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Inaku ,nepotizmot e losa rabota,ama na ovaa tema ke razgovarame vo april,koga ke vlezeme vo NATO.
ne e sega vreme za obstrukcija na vladata.
da pokazeme EDINSTVO.

Ima(she) ushte podobra opcija. Vlasta da ne primenuva(she) nepotizam do april.;)

Na nepotizmot treba da se gleda kako na golemo zlo,nie sme mala drzava i sekoj so sekoj se znae ,taka da nasekade ima vrski.
Cistac da odis da rabotis ti trebaat vrski.
Nepotizmot go ubiva profesionalitetot.
I mislam deka e ova tema na koja vladata mnogu seriozno treba da i pristapi.
Postoi li nekoja komisija za NEPOTIZAM?,kako onaa za korupcija na pr.



 Potpolno se soglasuvam so tebe .Dobar post!


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 18:24
...u sekoja vlada i politicka garnitura ima nepotizam da ne se lazeme..mene ona sto poveke mi smeta e podatokot sto denes go procitav na net...deka ovaa vlada e do sega so NAJNIZOK IQ

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: Филип II
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 19:16
A da si otvorevte vie dvajca eden poseben topik, pa tamu da si rascistuvate smetki?

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Postoi li nekoja komisija za NEPOTIZAM?,kako onaa za korupcija na pr.

Postojat razni komisii i nevladini organizacii, no mnogu od niv se i ponatamu pod kontrola na vlasta.
Chitam vo vesnik deka:
Цитирај Антикорупциската комисија вчерашниот ден го обележа со пофалби за својата работа во беспоштедната борба против корупцијата, но не посочи ниту еден конкретен случај за тоа.


Od druga strana, prviot chovek na Transparentnost Makedonija, Sasho Ordanovski istaknuva:
Цитирај Во секое општество, владите и државите се тие што предничат во напорите за сузбивање на борбата против корупцијата. Кога Владата со нас би имала еден поефективен дијалог и нашите забелешки да не ги сфаќа само како политички напади, тоа би било успех.
Премиерот и министрите имаат зошто да бидат самокритични во сферата на корупцијата, особено во делот на судирот на интереси.
Речиси ниеден голем тендер не поминува без афери, а некои од нив се правени по мошне сомнителен терк. Не е доволно да се плаќаат скапи кампањи, туку би било добро и во нивните редови адекватно да се однесуваат кога усвојуваат и пропагираат етички кодекси за однесување на министрите.


-------------
Филип II Македонски (живеел: 382-336 п.н.е.), Крал на Македонија (владеел: 359-336 п.н.е.), сопруг на Олимпијада и татко на Александар Македонски и Филип III Аридеј.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 01:14
Па што и да правиме сега тие се. Ние ги биравме. Но, добро само непотизмот ли е во прашање? Ако е само тоа подобро и да не зборуваме на оваа тема.
ДЕСПОТИЗМОТ!? Што е со него и зошто не го спомнуваш??


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 12:35
Originally posted by Филип II Филип II напиша:

Spisok so primeri za nepotizam vo vlasta e dostaven od strana na SDSM do Drzhavnata komisija za sprechuvanje na korupcijata:

- Сопругот на вицепремиерката Габриела Коневска Трајковска, Горан Трајковски е директор во Управата на јавни приходи
.



za drugite od spisokot ne mozam da komentiram, bidejki ne znam koga i kako se dojdeni na tie rabotni mesta, megjutoa soprugot na vicepremierkata e na toa mesto pred taa da stane vicepremierka , znaci so sopstvenmi zaslugi i tuka nema nepotizam.

treba li da e negov hendikep zatoa sto taa pokasno stanala vicepremierka ili poradi toa da se otkaze od sopstvenata rabota?

nepotizam ne e ako nekoj clen od familijata ima postignato sopstveni rezultati i e na nekoja pozicija. nepotizam e koga lice od vlasta ke si postavi svoj clen nekade otkako ke dojde na vlast... sepak ima razlika


Постирано од: Филип II
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 13:07
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

za drugite od spisokot ne mozam da komentiram...

Ochigledno ni za Goran Trajkovski ne gi znaesh dovolno rabotite. Pred DPMNE da ja formira vladata na RM i da ja naznachi Gabriela za vicepremier, Goran Trajkovski ne da ne beshe direktor, tuku voopshto i ne raboteshe vo Upravata za javni prihodi.

-------------
Филип II Македонски (живеел: 382-336 п.н.е.), Крал на Македонија (владеел: 359-336 п.н.е.), сопруг на Олимпијада и татко на Александар Македонски и Филип III Аридеј.


Постирано од: TONI
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 00:25
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


Originally posted by Boogie Boogie напиша:

АКо не си ги вработат роднините мене сигурно нема да ме вработатголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаЕдни газди на дуќанчиња си вработуваат свои луѓе а па што останува за владата и опозицијата.Сите они гледаат своите прво да си ги наместат,така и ја би направил.Крв вода не е намигнување
 Krv voda ne e, ama dali taa KRV e STRUCNA da ja vrsi rabotata kako sto treba? Izgleda i ne e tolku strucna stom toneme se podlaboko i podlaboko sekoja godina od 91va navamu...
ALAL NEKA TI E PA TI OD NOSOT PODALEKU NE GLEDAS.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 16.Декември.2007 во 13:07
Секоја влада има за цел да си ги згрижи роднините, партиските кадри и по некој пријател.
Друго не ги инересира.
Е, ние што немаме мерак за парии и било каква боја а такви не има стотици иљади ќе си кукаме.
Ако почнеме јавно да кукаме непотистите одма стануваат деспоти.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 18:50
Ајдеее...пак ми го поткачија министерчето младо и зелено. Абе не му дадоа глава да крене, се нешто околу него им смета. (ај и ова моево ко непотизам излегува оти го бранам..амаголема%20насмевка)

http://www.time.mk/read/c617afd1fa/ffb7b9fd9b/index.html - И министерот Тодоров со „семејни врски”

Министерот за образование Тодоров заборавил да каже за неговите семејни вработувања на Патологија каде неговата вујна е директорка на институтот, а таму пак работи и неговата сопруга

Се думам дали да ојме со нова тема за непотимот или незбунетост


-------------


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 15.Октомври.2010 во 21:38
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ајдеее...пак ми го поткачија министерчето младо и зелено. Абе не му дадоа глава да крене, се нешто околу него им смета. (ај и ова моево ко непотизам излегува оти го бранам..амаголема%20насмевка)

http://www.time.mk/read/c617afd1fa/ffb7b9fd9b/index.html - И министерот Тодоров со „семејни врски”

Министерот за образование Тодоров заборавил да каже за неговите семејни вработувања на Патологија каде неговата вујна е директорка на институтот, а таму пак работи и неговата сопруга

Се думам дали да ојме со нова тема за непотимот или незбунетост



вујнаму и женаму дали работат таму од лани илизбунетост


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 00:57
...a , mozebi pa bash tie go namestile za minister  mochkoto...изненадување
 
 
...koj da znae shto se se deshava vo zemjava.збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 07:46
Originally posted by MyWay MyWay напиша:





вујнаму и женаму дали работат таму од лани илизбунетост

Па сите тие керки синови не се од вчера. Тоа е континуитет најмалку 20 години. Првите 10 тина години беа неколкумина тек тук на фолозофски, педагошки, правен па почнаа “храбро“ рецептот да го применуваат такаречи сите.
Смешна ми е тезата-се избираат најдобрите. А најдобрите се оние со просек 9,9  ама мама ил тато се професори.
За жал овие појави  фрлија кал на оние кои навистина со пот и мака (без разлика на тато и мама) учеле, се истакнувале во својата струка (лично знам за керката на мојот професор по педагогија која беше бре струја дете, учеше, знаеше, се мачеше да докаже дека оцените не ги добива заради “тато“)..
Јас пак ке речам- Нека се прашаат нашиве професори -Како тие ке дојдеа до ова место ако нивните професори си ги избереа своите деца за асистенти?



-------------


Постирано од: Pavaroti
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 10:20
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ајдеее...пак ми го поткачија министерчето младо и зелено. Абе не му дадоа глава да крене, се нешто околу него им смета. (ај и ова моево ко непотизам излегува оти го бранам..амаголема%20насмевка)<h2 ="title"> http://www.time.mk/read/c617afd1fa/ffb7b9fd9b/index.html - И министерот Тодоров со „семејни врски” </h2>Министерот за образование Тодоров заборавил да каже за неговите семејни
вработувања на Патологија каде
неговата вујна е директорка на
институтот, а таму пак работи и неговата сопруга
Се думам дали да ојме со нова тема за непотимот или незбунетост


Во семејствата во чии родителите се медицински лица често нивните деца изучуваат медицинско образование, па според Ѓорѓета за да се вработат треба да отворат приватен бизнис.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 12:47
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:



Во семејствата во чии родителите се медицински лица често нивните деца изучуваат медицинско образование, па според Ѓорѓета за да се вработат треба да отворат приватен бизнис.

Никој не вели (најмалку ЏОРЏЕ или Ѓорги да не работат во медицината, ама не мора баш асистент па потоа професорнамигнување
Е сега околу законот
http://www.time.mk/read/b7886b04bc/d3995e3ff0/index.html - Непотизмот подлежи на етички норми, а не на законски ...

Во нашите закони нема дефиниција за тоа што е непотизам, нема предвидено казни за неговото практикување, па според тоа не може да се бара ниту одговорност за вработувањата стекнати по семејни врски




-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 12:55
a toa znachi...so "eden" zbor,...i natamu ,sekoj ke gleda shto povekje da zaposli do sebe si...babi , chichkovci ...vujni ...i shurnajki...a i sé drugo ostanato i...besposleno..изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Октомври.2010 во 13:54


Имаме тема за непотизам па ај да ја актуелизираме малку, ќе ги префрлам последните постови од темата Министерство за образование тука. намигнување


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Октомври.2010 во 20:24
Вчера во некој од дневните медиуми читав за непотизмот во Битола..па дури дека се бркаат од работа договроци кои работеле по неколку години за да се примаат деца на сегашниве функционери. Лутина и кај самите ВМРОвциизненадување
Значи  локалната моќ појака од централнатазбунетост


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Октомври.2010 во 20:27
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Вчера во некој од дневните медиуми читав за непотизмот во Битола..па дури дека се бркаат од работа договроци кои работеле по неколку години за да се примаат деца на сегашниве функционери. Лутина и кај самите ВМРОвциизненадување
Значи  локалната моќ појака од централнатазбунетост
zoshto  barem malku, ne pomislish deka mora da ja pravat taa kobajagi ,....lutina!изненадување
 
za da me razuverish ,..daj mi samo eden primer koga lutinata kon svoite  "rodila"...neshto pozitivno!збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Ноември.2010 во 15:49
Нема непотизам, само братизам, сестризам, јатрвизам, деверизам, шуризам, комшинизам, братучединизам. Никако да има народизам. Еве уште една интересна вест од самите нив, ама за другите. Сигурно кај и да е  ќе читаме од другите за нив. И така во недоглед
http://www.forum.com.mk/232991 - ВМРО-ДПМНЕ: Сестрата на Шеќеринска ...


-------------


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 08.Ноември.2010 во 16:37
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Нема непотизам, само братизам, сестризам, јатрвизам, деверизам, шуризам, комшинизам, братучединизам. Никако да има народизам. Еве уште една интересна вест од самите нив, ама за другите. Сигурно кај и да е  ќе читаме од другите за нив. И така во недоглед
http://www.forum.com.mk/232991 - ВМРО-ДПМНЕ: Сестрата на Шеќеринска ...
Е тоа е тоа...Циркусот продолжува...
А народот третира кој колку на кого му е близок....и кој колку краде...и кој повеќе краде///вонземјанин


-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 14.Јули.2011 во 10:38
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Нема непотизам, само братизам, сестризам, јатрвизам, деверизам, шуризам, комшинизам, братучединизам. Никако да има народизам. Еве уште една интересна вест од самите нив, ама за другите. Сигурно кај и да е  ќе читаме од другите за нив. И така во недоглед
http://www.forum.com.mk/232991 - ВМРО-ДПМНЕ: Сестрата на Шеќеринска ...

I ushte ednash se pokaza deka nema nepotizam tuku "kerkizam, takovizam, soprugizam" .... Ili ne-Prashanje e segaзбунетост
Sekoj ke veruva vo shto saka.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B2CA5BD4CBA5CE4A855197BBA8A3FA00 - Маја Кадиевска нова вицегувернерка
****
Настрана од нејзината биографија, она што несомнено привлекува внимание кај овој нов кадар во врвот на централната банка, како што самата вели, е нејзиното презиме. Маја Кадиевска-Војновиќ е ќерка на Душко Кадиевски, поранешен министер за урбанизам и градежништво во Владата на ВМРО-ДПМНЕ, тогаш предводена од Љупчо Георгиевски.
*****



-------------


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 14.Јули.2011 во 19:56
И уште не се знае по кој пат продолжува САТАНИЗИРАЊЕ на името ВМРО,
Секогаш,поготово после Илинденското востание(Кога Врховистите-бугарски го постигнале неуспехот),така и сегашните
УДБАШИ,Србомански врховисти и со нив Бугарски врховисти,ја држат власта во Македонија,затоа како тогаш така и сега во македонија нема праведност и дигнитет,се е исто ,само силите кои контролираат се малку Видоизменети.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 14.Јули.2011 во 23:23
nemam problem so nepotizam ili nesto sl.

na koj bi mu veruval ako bidam izbran na nekoja funkcija za da sostavuvam nekakov tim, ako ne na brat, sestra, komsija, drugar itn... ako imaat kvalifikacii da ja vrsat rabotata.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Август.2011 во 18:09
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

nemam problem so nepotizam ili nesto sl.

na koj bi mu veruval ako bidam izbran na nekoja funkcija za da sostavuvam nekakov tim, ako ne na brat, sestra, komsija, drugar itn... ako imaat kvalifikacii da ja vrsat rabotata.

Имаш право, затоа што најмногу си им веруваат на браќата/сестрите нив си ги ставаат на убаво платени  функциички.За способности, компетентност никој и не зборува. Важно да е нечиј брат/сестра, ќерка. Па нели за ова и се бореазбунетост

http://www.time.mk/read/62ab9fdad8/bd0d6f0d79/index.html - Братот на Ермира Мехмети, нов член на Советот за Радиодифузија




-------------


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 20.Август.2011 во 19:40
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

nemam problem so nepotizam ili nesto sl.

na koj bi mu veruval ako bidam izbran na nekoja funkcija za da sostavuvam nekakov tim, ako ne na brat, sestra, komsija, drugar itn... ako imaat kvalifikacii da ja vrsat rabotata.

Е па заради таквите високо интелегентни размислувања...
на некои како тебе...
државав се претвори во племиња...
кои очи ќе си извадат меѓу себе...

на секо ќоше слушаш ќе видиш ти кој сум јас...
кој си бе ти...
па ако е вујко ти владика, што...?
да не имаш круна на глава...

не е држава приватна своина...
отвори си приватна фирма бе брат...
па таму примај си ги твоите роднини, пријатели, комшии...
и верувај им...
види ти мислење...збунетост
немал проблем со непотизмот...
ајде де...



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Август.2011 во 19:59
Tokmu taka.

Drzhavata mora da bide posledno mesto za nepotizam.

I ushte neshto, taa ne smee da bide koristena kako nekakvo univerzalno resehenie za vrabotuvanje na lugjeto!

Drzhavata ne e vo biznis na vrabotuvanje lugje tuku vo sozdavanje uslovi lugjeto samite da investiraat ili da kreiraat svoi rabotni mesta.

Ama za zhal nie s'e ushte gi zhiveeme posledicite od socijalizmot kade shto drzhavata beshe taa koja otvarashe pretprijatija i vrabotuvashe lugje, a drzhavnata birokratija beshe mesto za pokrivanje na vishotkot nevraboteni.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 20.Август.2011 во 23:14
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

nemam problem so nepotizam ili nesto sl. na koj bi mu veruval ako bidam izbran na nekoja funkcija za da sostavuvam nekakov tim, ako ne na brat, sestra, komsija, drugar itn... ako imaat kvalifikacii da ja vrsat rabotata.

Рекол еднаш некој си Цезар(кој го знае кој бил шо бил...)
"Зарем и ти сине Брут"
Би го жалел Грујчо што не е свесн колку лешинари околу него со ножот зад грб му кружат(метафорично)...
(Но нека му ја мисли он голем е и ја гледа судбината на другар му Бране)
Фалени од комшијата,сестрата,другарот,братот...
А не би филозофирал сега,или ум некому да давам...
Па Диоген не туку залудно на ден пладне со фенер се шетал...А сигурно имал браќа,сестри...
А би било поинаку доколку квалификувани ја вршат работата,
па и доколку се нечиј брат или пријател или комшија
или на крај по Рамковниот да не заборавам и браќа по крв...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Август.2011 во 22:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tokmu taka.

Drzhavata mora da bide posledno mesto za nepotizam.

I ushte neshto, taa ne smee da bide koristena kako nekakvo univerzalno resehenie za vrabotuvanje na lugjeto!

Drzhavata ne e vo biznis na vrabotuvanje lugje tuku vo sozdavanje uslovi lugjeto samite da investiraat ili da kreiraat svoi rabotni mesta.

Ama za zhal nie s'e ushte gi zhiveeme posledicite od socijalizmot kade shto drzhavata beshe taa koja otvarashe pretprijatija i vrabotuvashe lugje, a drzhavnata birokratija beshe mesto za pokrivanje na vishotkot nevraboteni.




Овие за кој станува збор за социјализмот слушале од приказните на бабите и дедовците. Не може вечито социјализмот да биде крив. Убаво заклучува Горан-ко и секогаш, наместо. Иииии не потсетува да
******
  Во "Вест" уште на 27 јуни 2003 година објавивме дека Ермира Мехмети, ка­ко тогашна портпаролка на ДУИ, ургирала да му се поправи кецот на брат и` Замир Тогаш тој бил четврта година во гимназијата "Никола Карев". Имал единица по англиски и таа и` се заканувала на професорката: "Знаете ли вие која сум јас?" Професорката дури и се жалеле во врвот на ДУИ, а Ер­ми­ра ургирала кај тогашниот министер за образование Азис Положани за да му ја поправи единицата на брат и`.
По­ми­наа осум години. Замир Мехмети порасна. Пред два дена стана член на Советот за радиодифузија. Без ургенции. Со гласање.

http://www.time.mk/read/d28e34dc0e/35e7c69b1e/index.html - Сакам да кажам - Горан Михајловски: Послушни банкомати



-------------


Постирано од: Gorazd777
Датум на внесување: 29.Август.2011 во 02:14
Останува само да се повторува,за генерациите кои доаѓаат и да се знае,што се случува во оваа Вукојебина,а тоа се случувало и пред сто години,кога овој напатен народ го јавале,тогаш ВРХОВИСТИЧКИТЕ чети ,на србите,бугарите и грците,помогнати со албанските качаци
сето тоа сега се повторува,само на МОДЕРНО ниво,кој не верува нека ги пронајде вистинските книги од историја,кои се пишувани и читани,а пренесувани на генерации од луѓето кои гниеле по затворите за Македонија.
Нека не ве лажат ГРУЕВИСТИТЕ,дека на мртв ќе дадат емисии,намонтирани и со тоа ви ја дикажуваат македонштината,напротив сето ова е само МАЧНА ПОВРАЌАНИЦА,која треба да се ....
Затоа сеуште ќе има длабок НЕ НЕПОТЗАМ,туку САМАТ ВЛАСТ Е НЕПОТИЗАМ.

-------------
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 23.Септември.2011 во 19:03
Originally posted by Филип II Филип II напиша:

Spisok so primeri za nepotizam vo vlasta e dostaven od strana na SDSM do Drzhavnata komisija za sprechuvanje na korupcijata:

- Првиот братучед на премиерот Груевски Сашко Мијалкови е вработен како директор на Управата за безбедност и контраразузнавање.
- Првиот братучед на премиерот Груевски - Влатко Мијалков е советник на директорот во Царината.
- Валентина Павловска, братучедка на премиерот Груевски, е државен советник во Министерството за труд и социјална политика.
- Сопругата на вицепремиерот Зоран Ставрески е координатор на проект во
Секретаријатот за европски прашања.
- Дечкото на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, Влатко Илиевски, е советник во кабинетот на Груевски.
- Сопругот на вицепремиерката Габриела Коневска Трајковска, Горан Трајковски е директор во Управата на јавни приходи
- Таткото на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски - Милош Милошоски е раководител на службата за патишта.
- Вујкото на Антонио Милошоски, Владо Коруновски (ексградоначалник на Кичево) е именуван за раководител во Катастарот во Скопје со средно образование - геометар.
- Жената на партискиот портпарол Александар Бичиклиски е вработена во Министерството за земјоделство.
- Гафур Тачи, брат на лидерот на ДПА Мендух Тачи, е член на управен одбор на јавното аеродромско претпријатие.
- Афет Тачи, брат на Мендух Тачи, е член на управниот одбор на Агенцијата за странски инвестиции.
- Деверот на министерката за економија Вера Рафајловска, Момир Рафајловски, претставник на авиокомпанијата "Адриа ервејс" е на функцијата претстедател на Управниот одбор на Јавното аеродромско претпријатие.
- Прилепскиот градоначалник Марјан Ристески првиот братучед Златко Ристески го поставил за директор на прилепски "Комуналец", таткото на неговиот девер е член на управниот одбор на Водовод и канализација, кумот Гоце Ингилизов го именувал за директор на Заводот за здравствена заштита иако нема ниеден ден работно искуство.
- Шурата на лидерот на НСДП Тито Петковски - Жарко Јовановски е директор на Здравствен дом Крива Паланка, кој претходно бил отпуштен заради приватна пракса.
- Баџанакот на лидерот на СПМ Љубисав Иванов Sинго станал директор на "Злетовицља" Кочани.
- Зетот на пратеничката Лилјана Поповска - Перо Јосифовски е директор на Музеите на Македонија.
- Синот на пратеничката Благородна Дулиќ, Дарко Дулиќ е помошник-директор на Царинската управа
- Братот на директорот на Фондот за здравство Ѓорѓи Тренковски - Јанко Тренковски, е член на управен одбор на Агенција за странски инвестиции.
- Тестот на Зоран Ставрески - Дионис Манов е член на управен одбор на ЕЛЕМ.
- Зетот на лидерот на ЛП Стојан Андов - Ратко Црвенковски е член на управен одбор на ЕЛЕМ.




Ejjjjjjjj!!!!!!!!!!.................poleka!!!!!!!!!
A, DESPOTIZMOT kade E???
.............go zaboravi ? ili prpe ti e za nego da kazjesh????




-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 01.Октомври.2011 во 22:57
Знаејки дека има непотизам без граници и дека народот навикнал на таа форма на “вршење работа“ некој решиле да се збогатат на име на непотизмот во властаизненадување

http://www.time.mk/read/NONE/5ad7b24dc7/index.html - Полицајци во име на висок функционер во МВР заработиле 176 илјади евра




-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk