IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Торбеши, Албанци, Мак. Муслимани!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Торбеши, Албанци, Мак. Муслимани!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
AK-47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK-47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 13:26
hristijani bile, kako sto tvoite bile pagani pred da bidat hristijani, i sto sega ? Koj ti rekol deka ne sme bile hristijani ?
Кон врв
radar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2007
Локација: Saint Lucia
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај radar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 14:40
  Hristijani bile --vo pravo si AK47
  bile pagani pred da bidat hristijani
 i sto sega ? koj bi rekoldeka ne sme bile hristijani.
 
Ohritsko ni ostanaa crkvite .STRUSKO poleka no postijano odi kon istok
istorijata ne e toltu stara za daa ne ja razbereme ,ili na nekoi im e dovo
lno toa sto Debarca e hristijanska.
 
  Makedoncite muslimani ,makedoncite vo A LBANIJA ,voprekuokeanskite zemji koi primile drugi religii se mamodonci ili preba kazeme.тагатагатага
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 16:15
Originally posted by AK-47 AK-47 напиша:

epa bas greska si , i voopsto ne si gi znaes rabotite , ima desetici albanci koi imaat zeni torbeshki,
Samiot niven lider Fiat Canoski zenata mu e albanka, zal mi e a :)
Na torbesh*te im interesira samo da se muslimani, posto ne se nacionalisti voopsto, a i nema za koja nacija da se nacionalisti. Oni stapuvaat vo brak so turci, albanci, ...samo da se muslimani



citaj malku poubavo , jas napisav deka toa se slucuva vo posledno vreme vo gostivarskiot kraj. ti sakas da gi predstavis rabotite malku poinaku. torbesite si imaat nacija kako i sekoj covek, tie se makedonci so islamska veroispovest. sto tebe ne ti e jasno? se obiduvate da gi prikazete kako albanci? moze da se mazite , zenite so niv i da gi pretopite, megjutoa da im ja smenite nacijata ne
Кон врв
AK-47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK-47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 20:13
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by AK-47 AK-47 напиша:

epa bas greska si , i voopsto ne si gi znaes rabotite , ima desetici albanci koi imaat zeni torbeshki,
Samiot niven lider Fiat Canoski zenata mu e albanka, zal mi e a :)
Na torbesh*te im interesira samo da se muslimani, posto ne se nacionalisti voopsto, a i nema za koja nacija da se nacionalisti. Oni stapuvaat vo brak so turci, albanci, ...samo da se muslimani



citaj malku poubavo , jas napisav deka toa se slucuva vo posledno vreme vo gostivarskiot kraj. ti sakas da gi predstavis rabotite malku poinaku. torbesite si imaat nacija kako i sekoj covek, tie se makedonci so islamska veroispovest. sto tebe ne ti e jasno? se obiduvate da gi prikazete kako albanci? moze da se mazite , zenite so niv i da gi pretopite, megjutoa da im ja smenite nacijata ne


Najgolemiot broj na torbeshi se stacionirano vo Struskiot region, selata Labunishta i Oktisi se cisti torbeshki so mal broj na albanci. i Vo samiot grad ima golem broj, isto taka ima i vo Debar i Mavroro. Vo drugite gradovi se vo pomal broj.
Nikoj ne moze da te natera so sila da stapuvas vo brak so nekogo, a najmalku na nekoj albanec, posto nie pred se sakame da zememe od albancite, no lubovta ne prasuva, a vo nasata vera se dozvoluva da se vleze vo brak so muslimani od bilo koja nacija. Taka da i nim ne im smeta a i na albancite.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:51
Najtocna teorija za potekloto na torbesite  e deka bile Bogomili,koi so
doaganjeto na turcite dobrovolno go primele Islamot.

Nema nikakov dokaz za prisiluno islamiziranje na hristijanite na ovie
prostori,no stom nekoj tolku insistira toa da  e taka mene licno mnogu
me zabole i da  e taka голема%20насмевка

Inace jasno deka se blagonakloneti prema Albancite i Turcite toa se
razbira radi Islamot ,a  so makedoncite nemaat nisto zaednicko
osven jazikot.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:55
Јас знам дека верата за торба урда ја продале затоа и торбеши ги викаат
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 01:12
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:



Nema nikakov dokaz za prisiluno islamiziranje na hristijanite na ovie
prostori,no stom nekoj tolku insistira toa da  e taka mene licno mnogu
me zabole i da  e taka голема%20насмевка



не само во МК, туку нема ЕДНО место во светот каде што исламот не е дојден со сила, со крвопролевање... Од каде да се почне? Турција? Па тоа беше срцето на Византија... со крв го истеравте христијанското населени... На балканот? Иста прича... Во Египет и С. Африка? Па тоа беше вториот дом на христијанството и татковината на многу од првите Црковни Отци... Значи кај и да се свртиш, к*ранот ви е облеан во крвта на христијаните.

И после некој овде се дрзнува да липта за сребреница, карбала, итн итн...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 12:56
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Najtocna teorija za potekloto na torbesite  e deka bile Bogomili,koi sodoaganjeto na turcite dobrovolno go primele Islamot.Nema nikakov dokaz za prisiluno islamiziranje na hristijanite na ovieprostori,no stom nekoj tolku insistira toa da  e taka mene licno mnogume zabole i da  e taka голема%20насмевкаInace jasno deka se blagonakloneti prema Albancite i Turcite toa serazbira radi Islamot ,a  so makedoncite nemaat nisto zaednicko osven jazikot.


edno da rascistite, sekoj se ragja pod nekoe zname , znaci sekoj so ragjanjeto e pripadnik na nekoja nacija i ostanuva toa do smrtta.

veroispovesta e nesto drugo. moze da se rodis vo semejstvo so edna veroispovest koja pokasno moze da ja smenis. moze da smenis i 10 veroispovesti vo tekot na zivotot. so toa ne ja menuvas nacionalnata pripadnost.

khallefah ne si vo pravo deka makedoncite muslimani i makedoncite hristijani nemaat nisto zaednicko osven jazikot.

ne si vo pravo ni deka islamizacijata ne bila vrsena pod prisila. postojat dokumenti od tursko vreme kade stoi deka odredeno lice dobrovolno ja menuva svojata neosnovana vera i preogja vo islam.

i toa bi bilo vo red, ako tie lica ne bile na vozrast od 12-tina godini. kolku deca od taa vozrast navistina se zasegnati so verata pa da dobrovolno menuvaat nesto?
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 22:05
Butel  da  ti kazam iskreno sto se odnesuva domene i slicnite ko mene
Zamene nacionalnosta nisto neznaci. Sreken sum jedino sto se  rodev
Musliman ,odnosno sto sum sega musliman.

Jas zboruvav so fakti za naseto poteklo,i koga veke sum prasan
za mojata nacionalnost togas jas sum Makedonec iako kako takov nema
nikogas da  se pisam.

Za toa deka nekoj prisilno islamiziral e  uste edna golema laga normalno
da se stavi damka na Islamot,no kazi mi ti mene dali Turcite nemale
dovolno vreme ili mok prisilno da gi islamiziraat site? Kako toa moite
pretci prisilno islamizirani ,a tvoite ne? Ednostavno taa laga nema logika,
kamoli da bide potvrdena so nekoj fakt.

Pozdrav!големо%20гушкање


Изменето од khaleefah - 11.Декември.2007 во 22:06
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 22:17
турците сакале да ги исламизираат сите... ама силата на христијанството е поголема до силата на мечот... Па Цезарот не можеше да го спречи, па како би можел бедниот султан???
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 22:20
Ti ova  seriozno adzo?голема%20насмевка

Kako toa hristijanstovoto nemalo sila da  go spreci moeto islamiziranje?
Begaj be...газење%20од%20смеење
Кон врв
AK-47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK-47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 00:42
Boogie , da bideme realni , ako turcite ke sakaa ke mozea da gi ubivaa site hristijani, i ne znam sto tolku se palis deka si bil jak, koga 5 veka si bil pod okupacija. I bas makedoncite ne se slusnale za nekoe jako vostanie protiv turcite, tuku si kjutale.
Deka so sila ne se islamizirani narodite, pokazuvaat i mnogu mnogu izgradeni crkvi vo Tursko vreme. RAZBIRAAS ?
Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 00:42

lugjeto koi nemaat pocit sprema samiot sebe(kako licnost)

 nemaat ni  pocit kon  drugite lugje

toj sto ne se pocituva smiot sebe i znaci ne go pocituva ni svojot narod ne gi pocituva ni drugite lugje ni narodi

se izvinuvam ama nemozam da se spustam na nisko nivo za nekoj da vregam
 
za mene ne  e  vazno sto si , bidi sto sakas
ama pred se bidi covek...
 
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 00:50
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Ti ova  seriozno adzo?голема%20насмевка

Kako toa hristijanstovoto nemalo sila da  go spreci moeto islamiziranje?
Begaj be...газење%20од%20смеење


па види, секогаш имало кукавици... плазење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,532 секунди.