Испечати | Затвори го прозорот

Торбеши, Албанци, Мак. Муслимани!?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10727
Датум на принтање: 19.Април.2024 во 07:42
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Торбеши, Албанци, Мак. Муслимани!?
Постирано од: AK-47
Наслов: Торбеши, Албанци, Мак. Муслимани!?
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 01:23
Takanarecenite torbeshi, dali se toa makedonci koi preminale vo islamot , dali se asimilirani albanci ili se nekoj drug narod koj sto zboruva slavjanski ?
Jas znam edno deka tie ne gi sakat makedoncite dodeka se ponakloneti prema albancite i turcite. Znam mnogu albanci sto imaat zeni torbeshi megjutoa ne znam sto kako so niv, ako ima nekoj torbesh neka mi kaze sto e rabotata sto se mislat tie , dali se slozuvat da se izjasnat kako makedonci, ili kako torbeshi ?
Vidov Fiat Canoski sakasa da ima grafa na etnikum torbeshi, i vikase deka gi ima 150 iljadi , mislam deka e pregolema brojka, no mislam deka gi ima dovolno



Коментари:
Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 09:19
kukoc aj pisuvaj ziti majka so normalen font , vaka sea so toa edinstvoto albansko , na toa povikuvaat odzite i muslimanite tie se radikalnite , od druga stana , albacnite-hristijani k*r gi boli za golema albanija isto taka postoi netrpelivost pomegu gegite i toskite , kolku da se znae de

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: test_glusec
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 10:19
Originally posted by Кasov Кasov напиша:

гораните во Косово имам слушнато си земат бугарски пасоши../а они са бегалци од Охридско


Во косово има само албанцинамигнување


-------------
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.


Постирано од: radar
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 10:49

  Torbesi se makedonci koi go primile islamot za turskoto vreme ,mislam deka imeto eproizlezeno odtoa sto se pecalbari izaminuvale so torbi na pecalba.

 Toa sto deneska se pisuvaat kako aibanci e rabota na mk nacionalni'' partii koi treba dlaboko da se zamislat .Inaku zboruvaat makedonski atooa ne e za totcenuvanje.Gi imaat zadrzano i nekoi obicaai .збунетост


Постирано од: AK-47
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 15:07
za torbesh*te baram odgovor od nekoj torbesh, no jas edno znam a toa e deka onie nikako ne gi sakat slavjanite, kako sto oni ve narekuvaat, KAURI, vo ova sum 100% ubeden , i znam , posto sum imal kontakti so mnogu torbeshi, i mislam deka oni ne se nikakvi makedonci, samo sto se asimilirani po jazikot, megjutoa po krv ne se makedonci, mislam ne se slavjani


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 15:22
a albancite demek ne se "poturceni"???

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: AK-47
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 15:46
sto podrzabiras ti pod poturceni ?


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 15:49
prezimanje na muslimanska vera....za podobar tretman

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: AK-47
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 16:09
preziminjata ne se turski tuku se islamski, i vie imate verski iminja, koi sto ne se makedonski, razbiras ??


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 06.Декември.2007 во 09:29
Originally posted by AK-47 AK-47 напиша:

preziminjata ne se turski tuku se islamski, i vie imate verski iminja, koi sto ne se makedonski, razbiras ??


sto ima toa vrska.....ti izgleda ne si ja znaes sopstvenata istorija.....aj kazi mi drevnite shqipetari po koja vera se krsteni????

pod zastita na orelot!a orelot e muslimanski "znak"??

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 06.Декември.2007 во 15:45
Abe, sto ebitno koga ni samite ne znaat?
 
Iako mene mi lici deka se Makedonci so islamska religija, ne mora daznaci, ako ne znaat, neka si se opredelat....
 
 
 


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 07.Декември.2007 во 10:45
bas smesni raboti...

torbesite, makedoncite muslimani, gorancite.... se poturceni makedonci ne milom tuku silom. Poradi takviot cin ostanale na nekoj nacin izolirani , pa go zadrzale cistiot izvoren makedonski jazik, taka da site onie albanci koi ovde tvrdat sprotivno vo vrska so jazikot, neka ne go pravat toa samo zatoa sto taka im cini.

retko nekoj torbes ili makedonec musliman sklopuva brak so druga nacija, voglavnom se mazat/zenat megju sebe. toa sto vo posledno vreme go pravat torbesite kaj Gostivarsko, baraat decata da im ucat na albanski i se izjasnuvaat kako albanci, mnogu e jasno kakov e pritisikot na samite albanci i koj moze da se nosi so toj pritisok? Koga EU, Amerika i pola svet popusta pod pritisokot na albancite, pa nekolku sela naseleni so torbesi?

Vsusnost, mnogu jasno i otvoreno e kazano, deka i samoto priznavanje na Kosovo ke bide vo zamena za nekoj mir koj so godini go narusuvaat albancite.



Постирано од: AK-47
Датум на внесување: 07.Декември.2007 во 12:50
epa bas greska si , i voopsto ne si gi znaes rabotite , ima desetici albanci koi imaat zeni torbeshki,
Samiot niven lider Fiat Canoski zenata mu e albanka, zal mi e a :)
Na torbesh*te im interesira samo da se muslimani, posto ne se nacionalisti voopsto, a i nema za koja nacija da se nacionalisti. Oni stapuvaat vo brak so turci, albanci, ...samo da se muslimani


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 07.Декември.2007 во 13:12
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

Originally posted by AK-47 AK-47 напиша:

preziminjata ne se turski tuku se islamski, i vie imate verski iminja, koi sto ne se makedonski, razbiras ??


sto ima toa vrska.....ti izgleda ne si ja znaes sopstvenata istorija.....aj kazi mi drevnite shqipetari po koja vera se krsteni????

pod zastita na orelot!a orelot e muslimanski "znak"??


kalasnikov uste te cekam da odgovoris....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: AK-47
Датум на внесување: 07.Декември.2007 во 13:26
hristijani bile, kako sto tvoite bile pagani pred da bidat hristijani, i sto sega ? Koj ti rekol deka ne sme bile hristijani ?


Постирано од: radar
Датум на внесување: 07.Декември.2007 во 14:40
  Hristijani bile --vo pravo si AK47
  bile pagani pred da bidat hristijani
 i sto sega ? koj bi rekoldeka ne sme bile hristijani.
 
Ohritsko ni ostanaa crkvite .STRUSKO poleka no postijano odi kon istok
istorijata ne e toltu stara za daa ne ja razbereme ,ili na nekoi im e dovo
lno toa sto Debarca e hristijanska.
 
  Makedoncite muslimani ,makedoncite vo A LBANIJA ,voprekuokeanskite zemji koi primile drugi religii se mamodonci ili preba kazeme.тагатагатага


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 07.Декември.2007 во 16:15
Originally posted by AK-47 AK-47 напиша:

epa bas greska si , i voopsto ne si gi znaes rabotite , ima desetici albanci koi imaat zeni torbeshki,
Samiot niven lider Fiat Canoski zenata mu e albanka, zal mi e a :)
Na torbesh*te im interesira samo da se muslimani, posto ne se nacionalisti voopsto, a i nema za koja nacija da se nacionalisti. Oni stapuvaat vo brak so turci, albanci, ...samo da se muslimani



citaj malku poubavo , jas napisav deka toa se slucuva vo posledno vreme vo gostivarskiot kraj. ti sakas da gi predstavis rabotite malku poinaku. torbesite si imaat nacija kako i sekoj covek, tie se makedonci so islamska veroispovest. sto tebe ne ti e jasno? se obiduvate da gi prikazete kako albanci? moze da se mazite , zenite so niv i da gi pretopite, megjutoa da im ja smenite nacijata ne


Постирано од: AK-47
Датум на внесување: 07.Декември.2007 во 20:13
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by AK-47 AK-47 напиша:

epa bas greska si , i voopsto ne si gi znaes rabotite , ima desetici albanci koi imaat zeni torbeshki,
Samiot niven lider Fiat Canoski zenata mu e albanka, zal mi e a :)
Na torbesh*te im interesira samo da se muslimani, posto ne se nacionalisti voopsto, a i nema za koja nacija da se nacionalisti. Oni stapuvaat vo brak so turci, albanci, ...samo da se muslimani



citaj malku poubavo , jas napisav deka toa se slucuva vo posledno vreme vo gostivarskiot kraj. ti sakas da gi predstavis rabotite malku poinaku. torbesite si imaat nacija kako i sekoj covek, tie se makedonci so islamska veroispovest. sto tebe ne ti e jasno? se obiduvate da gi prikazete kako albanci? moze da se mazite , zenite so niv i da gi pretopite, megjutoa da im ja smenite nacijata ne


Najgolemiot broj na torbeshi se stacionirano vo Struskiot region, selata Labunishta i Oktisi se cisti torbeshki so mal broj na albanci. i Vo samiot grad ima golem broj, isto taka ima i vo Debar i Mavroro. Vo drugite gradovi se vo pomal broj.
Nikoj ne moze da te natera so sila da stapuvas vo brak so nekogo, a najmalku na nekoj albanec, posto nie pred se sakame da zememe od albancite, no lubovta ne prasuva, a vo nasata vera se dozvoluva da se vleze vo brak so muslimani od bilo koja nacija. Taka da i nim ne im smeta a i na albancite.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 14:51
Najtocna teorija za potekloto na torbesite  e deka bile Bogomili,koi so
doaganjeto na turcite dobrovolno go primele Islamot.

Nema nikakov dokaz za prisiluno islamiziranje na hristijanite na ovie
prostori,no stom nekoj tolku insistira toa da  e taka mene licno mnogu
me zabole i da  e taka голема%20насмевка

Inace jasno deka se blagonakloneti prema Albancite i Turcite toa se
razbira radi Islamot ,a  so makedoncite nemaat nisto zaednicko
osven jazikot.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Декември.2007 во 14:55
Јас знам дека верата за торба урда ја продале затоа и торбеши ги викаат

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 01:12
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:



Nema nikakov dokaz za prisiluno islamiziranje na hristijanite na ovie
prostori,no stom nekoj tolku insistira toa da  e taka mene licno mnogu
me zabole i da  e taka голема%20насмевка



не само во МК, туку нема ЕДНО место во светот каде што исламот не е дојден со сила, со крвопролевање... Од каде да се почне? Турција? Па тоа беше срцето на Византија... со крв го истеравте христијанското населени... На балканот? Иста прича... Во Египет и С. Африка? Па тоа беше вториот дом на христијанството и татковината на многу од првите Црковни Отци... Значи кај и да се свртиш, к*ранот ви е облеан во крвта на христијаните.

И после некој овде се дрзнува да липта за сребреница, карбала, итн итн...


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 12:56
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Najtocna teorija za potekloto na torbesite  e deka bile Bogomili,koi sodoaganjeto na turcite dobrovolno go primele Islamot.Nema nikakov dokaz za prisiluno islamiziranje na hristijanite na ovieprostori,no stom nekoj tolku insistira toa da  e taka mene licno mnogume zabole i da  e taka голема%20насмевкаInace jasno deka se blagonakloneti prema Albancite i Turcite toa serazbira radi Islamot ,a  so makedoncite nemaat nisto zaednicko osven jazikot.


edno da rascistite, sekoj se ragja pod nekoe zname , znaci sekoj so ragjanjeto e pripadnik na nekoja nacija i ostanuva toa do smrtta.

veroispovesta e nesto drugo. moze da se rodis vo semejstvo so edna veroispovest koja pokasno moze da ja smenis. moze da smenis i 10 veroispovesti vo tekot na zivotot. so toa ne ja menuvas nacionalnata pripadnost.

khallefah ne si vo pravo deka makedoncite muslimani i makedoncite hristijani nemaat nisto zaednicko osven jazikot.

ne si vo pravo ni deka islamizacijata ne bila vrsena pod prisila. postojat dokumenti od tursko vreme kade stoi deka odredeno lice dobrovolno ja menuva svojata neosnovana vera i preogja vo islam.

i toa bi bilo vo red, ako tie lica ne bile na vozrast od 12-tina godini. kolku deca od taa vozrast navistina se zasegnati so verata pa da dobrovolno menuvaat nesto?


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 22:05
Butel  da  ti kazam iskreno sto se odnesuva domene i slicnite ko mene
Zamene nacionalnosta nisto neznaci. Sreken sum jedino sto se  rodev
Musliman ,odnosno sto sum sega musliman.

Jas zboruvav so fakti za naseto poteklo,i koga veke sum prasan
za mojata nacionalnost togas jas sum Makedonec iako kako takov nema
nikogas da  se pisam.

Za toa deka nekoj prisilno islamiziral e  uste edna golema laga normalno
da se stavi damka na Islamot,no kazi mi ti mene dali Turcite nemale
dovolno vreme ili mok prisilno da gi islamiziraat site? Kako toa moite
pretci prisilno islamizirani ,a tvoite ne? Ednostavno taa laga nema logika,
kamoli da bide potvrdena so nekoj fakt.

Pozdrav!големо%20гушкање


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 22:17
турците сакале да ги исламизираат сите... ама силата на христијанството е поголема до силата на мечот... Па Цезарот не можеше да го спречи, па како би можел бедниот султан???


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 11.Декември.2007 во 22:20
Ti ova  seriozno adzo?голема%20насмевка

Kako toa hristijanstovoto nemalo sila da  go spreci moeto islamiziranje?
Begaj be...газење%20од%20смеење


Постирано од: AK-47
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 00:42
Boogie , da bideme realni , ako turcite ke sakaa ke mozea da gi ubivaa site hristijani, i ne znam sto tolku se palis deka si bil jak, koga 5 veka si bil pod okupacija. I bas makedoncite ne se slusnale za nekoe jako vostanie protiv turcite, tuku si kjutale.
Deka so sila ne se islamizirani narodite, pokazuvaat i mnogu mnogu izgradeni crkvi vo Tursko vreme. RAZBIRAAS ?


Постирано од: Padisah
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 00:42

lugjeto koi nemaat pocit sprema samiot sebe(kako licnost)

 nemaat ni  pocit kon  drugite lugje

toj sto ne se pocituva smiot sebe i znaci ne go pocituva ni svojot narod ne gi pocituva ni drugite lugje ni narodi

se izvinuvam ama nemozam da se spustam na nisko nivo za nekoj da vregam
 
za mene ne  e  vazno sto si , bidi sto sakas
ama pred se bidi covek...
 


-------------
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 00:50
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Ti ova  seriozno adzo?голема%20насмевка

Kako toa hristijanstovoto nemalo sila da  go spreci moeto islamiziranje?
Begaj be...газење%20од%20смеење


па види, секогаш имало кукавици... плазење


Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 00:56
Originally posted by Padisah Padisah напиша:

 
za mene ne  e  vazno sto si , bidi sto sakas
ama pred se bidi covek...
 


големо%20гушкањеbravo be...toa treba da se ceni ne kup gluposti


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: Padisah
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 01:11
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

Originally posted by Padisah Padisah напиша:

 
za mene ne  e  vazno sto si , bidi sto sakas
ama pred se bidi covek...
 


големо%20гушкањеbravo be...toa treba da se ceni ne kup gluposti
 
blagodaram pavlin
 
da ne sozdavame teskotii tuku  da olesnuvame
da ne mrazime tuku da sakame
mnogu  e lesno da sizris omraza
ama mnogu e tesko da siris sakanje(ljubov)
ili kako sto velat lesno e da si dobar tesko e  da se ostane dobar
pozdrav 
 
 
 
 


-------------
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 13:17
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Butel  da da ti kazam iskreno sto se odnesuva domene i slicnite ko meneZamene nacionalnosta nisto neznaci . Sreken sum jedino sto se  rodevMusliman ,odnosno sto sum sega musliman.Jas zboruvav so fakti za naseto poteklo,i ]i koga veke sum prasanza mojata nacionalnost togas jas sum Makedonec iako kako takov nemanikogas da se pisam.Za toa deka nekoj prisilno islamiziral e  uste edna golema laga normalnoda se stavi damka na Islamot,no kazi mi ti mene dali Turcite nemale dovolno vreme ili mok prisilno da gi islamiziraat site? Kako toa moite pretci prisilno islamizirani ,a tvoite ne? Ednostavno taa laga nema logika,kamoli da bide potvrdena so nekoj fakt.Pozdrav!големо%20гушкање



na prasanjeto zosto tvoite predci se izlamizirani, moite ne,odgovorite sam si gi dade Khaleefah,

mene nacionalnosta i vrednostite na tvojot narod nisto ne ti znacat, mene mi znacat mnogu i toa e del od tradicijata koja treba da se cuva i neguva.

ti si makedonec, no takov nikogas nema da se pises, jas, naprotiv nisto drugo nema da bidam osven toa sto sum - makedonka

zosto e toa taka, nema da komentiram, ne e tesko da se nasluti...




Постирано од: butel2
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 13:21
Originally posted by Padisah Padisah напиша:

lugjeto koi nemaat pocit sprema samiot sebe(kako licnost)


 nemaat ni  pocit kon  drugite lugje

toj sto ne se pocituva smiot sebe i znaci ne go pocituva ni svojot narod ne gi pocituva ni drugite lugje ni narodi


se izvinuvam ama nemozam da se spustam na nisko nivo za nekoj da vregam

 

za mene ne  e  vazno sto si , bidi sto sakas

ama pred se bidi covek...

 



sekogas sum go velela istoto


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 00:57

(-Od Hektor- citam ovde nekoj idotski teorii za torbesite , toa se hristijani koi preminale vo muslimani , del imaat dojdeno od sandzak isto taka poznati i kako sandzaklii ili bosnjaci i torbesi - nasi makedonci . Tie od maka stanale muslimani za da ne go plakaat dzizieto - turski verski danok , ako nekoj ne e musliman ke plaka za sekoja glava vo semejstvoto po gros tamu pojma nemam . Mislam deka se od maka . Sepak moeto mislenje e stom ednas ja prodale verata luge od niv ne biduva. Isto taka golem del vo posledniot popis se pisaa kako albanci (pazi bogati pak od maka) zasto makedonskata vlada gi zaboravila . Istorijata se povtoruva . Ednas predavnik sekogas predavnik)


Bravo be alal ti vera, navistina poznavas istorija. A da te prasam nesto, dali si slusnal za Bogomili, koi dobrovolno se odkazale od hristijanstoto uste mnogu porano da dojdat turcite vo balkanot?   Zirni malce za toa i posle navrati da komentiras za torbestite, zatoa sto pomedzu toa postoi golema povrzanost.
P.S Od TORBES


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 02:46
А штосте па вие Албанци сте?


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 17:40
Македонци- православни христијани кои поминале во исламот.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 31.Декември.2007 во 22:08
Vladimir88: Da te prasam nesto?
Ama iskreno odgovori mi:Zosto tolkava omraza kaj tebe za nas Torbesite?
Sto maka si videl od nas?
Dali lipas po nasite predci,koi spored tebe, svojata vera za kucicka i torba urda si ja prodale?

Jas ce ti kazam edno: Nasite koreni ne se isti! Nie si imame drugi koreni razlicni od makedonskite,nasata etnogeneza e sosema razlicna,iako ima nekolku tezi,no niedna ne vodi do toa:"deka sme ja prodale verata"

Ednas vi rekov ,i ovde pak ke povtoram TIE KOI SI JA PRODALE VERATA BARAJTE GI VO MIJACKITE SELA VO GALICNIK,LAZAROPOLE,I DRUGITE...i den deneska imas tamu turski preziminja radi primer: MUratoski, i slicno....mozebi tie bile koi za kuca i torba urda si ja prodale verata! Nas ne cepkajte ne,nie si znaeme koi sme i sto sme.

POZABAVETE SE MALKU OKOLU SVOJATA NACIJA!
NEKA NE VE CUDI AKO UTRE VE VIKAAT SLAVOMAKEDONCI ILI
GORNO MAKEDONCI,posto vasite braca po vera (grcite)ne vi go priznavaat ni imeto.
Pa posle ce treba celata istorija da ja promenuvate.

I kako ne vie sram uporno da ja povtoruvate Turcija i prisilnoto turcenje.Pa batka Turcija e prvata zemja koja vi go prizna ustavnoto ime,koja vi dade pomos koga pitavte na site strani,i koga site vi gi zatvaraa portite.Turcija e taa koja i den deneska uporno se bori za vaseto priznavanje,no popustina ne e receno:"TI NEMU SO LEB,A ON TEBE SO KAMEN!"




-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 03:11


 Orlov a sto e so Makedoncite so Katolicka Veroispovest, ili pak Makedonskite Evrei? I tie li ne se Makedonci?
 Od koga Pravoslavieto e statusen i nacionalen simbol, i kade e toa propisano vo Ustavot?
   Makedonec e SEKOJ ONOJ KOJ SE CUVSTVUVA KAKO TAKOV,bez razlika na veroispovest!
  Tvoite stavovi, me potsetuvaat na onaa politika na Grcija od 90-tite, koga kaj niv im pisuvaa na licnite karti, od koja veroispovest se,i vrsea i seuste vrstat diskriminacii po nacionalna i verska osnova...

 Ja plukame Grcija od edna strana, a od druga strana, nesvesno, stanuvame Identicni so Grcite...
  Treba da se razmisli....
 


-------------


Постирано од: AK-47
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 19:36
torbesh*te ne se izmesale voopsto vo vojnata, ne se zaebavaj, ne se od vojni, znam nekolku torbeshi, lugjeto imaat traumi od Kaurite , kako sto gi narekuvaat makedoncite, iako vojnata bila i za nivno dobro, tie ne se vklucija vo nea


Постирано од: AK-47
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 19:39
no niv im bea zapaleni kukjite i bea napadnati fizicki , vo Bitola , Prilep i dr.
Znaci tuka se gleda deka vam vi smeta se sto e muslimansko, dodeka onie sto se hristijani gi custvuvate za krvni braka, sto e pogresno, pa zatoa se ragjaat, razni bugari (Lupcho, Gruevski..) i srbi (Frckovski, Latas, Crvenkovski...)


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 01.Јануари.2008 во 20:20
Originally posted by AK-47 AK-47 напиша:

torbesh*te ne se izmesale voopsto vo vojnata, ne se zaebavaj, ne se od vojni, znam nekolku torbeshi, lugjeto imaat traumi od Kaurite , kako sto gi narekuvaat makedoncite, iako vojnata bila i za nivno dobro, tie ne se vklucija vo nea


А ај ти овака како најумен од сите објасни ни ги тие трауми од каурите.........




-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: the7thman
Датум на внесување: 07.Декември.2009 во 14:06
Pripadnik sum na spornata etnicka kategorija koja sto kreva race od vas , ne sakam da padnam na ova vase nisko nivo na izrazuvanje, no neosporno e deka stradate od kompleksite koi vi gi nanesoa drugite okolu vas, mozevme zaedno da bideme , no koga nekoj primeti deka negoviot brat go degradira i go otfrla, ne go priznava za svoj , mu bara mani i go demoralizira vo toj slucaj po avtomatizam doaga do otstapuvanje.
Religioznata bariera za vas prestavuva presudno da napravite totalen verbalen linc i da ne diskriminirate do beskraj, greskata ke ja osetite na podolg rok,nie ja zadrzavme tradicijata, obicaite, JAZIKOT (kako osnovno obelzezje za odreden narod) a za vas otsekogas vazevme za PRODADENI DUSI, nie ve zadrzavme kako braka, ama doverbata e dovedena do 0 poradi toa sto ne otfrlavte, KAJ BEA TORBESITE VO SISTEMOT na RM,vo administracijata , VO SRZTA NA MAKEDONIJA OVOJ PERIOD, se vodese Anti-politika kon nas, znaevte deka pretezno torbesite se stacionirani vo periferija i vo posiromasni kraevi, i mislevte go marginalizirate obrazovanieto , nikogas nema da se osvestime i ke bideme slepi za nasite prava.
Jas kako individua ne mozam da vi sudam, ke vi sudi sudbinata, i eden den ke videte kolku ste izgubile....
Sekoe dobro....


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Декември.2009 во 17:03
Originally posted by the7thman the7thman напиша:

Pripadnik sum na spornata etnicka kategorija koja sto kreva race od vas , ne sakam da padnam na ova vase nisko nivo na izrazuvanje, no neosporno e deka stradate od kompleksite koi vi gi nanesoa drugite okolu vas, mozevme zaedno da bideme , no koga nekoj primeti deka negoviot brat go degradira i go otfrla, ne go priznava za svoj , mu bara mani i go demoralizira vo toj slucaj po avtomatizam doaga do otstapuvanje.
Religioznata bariera za vas prestavuva presudno da napravite totalen verbalen linc i da ne diskriminirate do beskraj, greskata ke ja osetite na podolg rok,nie ja zadrzavme tradicijata, obicaite, JAZIKOT (kako osnovno obelzezje za odreden narod) a za vas otsekogas vazevme za PRODADENI DUSI, nie ve zadrzavme kako braka, ama doverbata e dovedena do 0 poradi toa sto ne otfrlavte, KAJ BEA TORBESITE VO SISTEMOT na RM,vo administracijata , VO SRZTA NA MAKEDONIJA OVOJ PERIOD, se vodese Anti-politika kon nas, znaevte deka pretezno torbesite se stacionirani vo periferija i vo posiromasni kraevi, i mislevte go marginalizirate obrazovanieto , nikogas nema da se osvestime i ke bideme slepi za nasite prava.
Jas kako individua ne mozam da vi sudam, ke vi sudi sudbinata, i eden den ke videte kolku ste izgubile....
Sekoe dobro....


Прво, не може да бидеш спорна етничка категорија, ти си припадник на онаа етничка категорија на која и припаѓаш, која никако не може да е спорна, независно кој и што вели, доколку самиот ТИ си имаш јасна визија за истата. Секој може да говори што сака, но доколку ти си знаеш како стојат работите, никој не може ништо да ти наметне. Самиот ти си одговараш за себе.
Тоа што го велат другите околу нас ( претпоставувам алудираш на нашите соседи ), верувај, никому ништо не значи, кога се во прашање македонските работи.
Штом ти си го задржал македонскиот бит, ти не може да бидеш нешто друго,туѓо за мене, кога говориме на ист јазик, кој и тебе и мене, а и на сите Македонци ни е мајчин.
Сите оние кои ви судат и ви велат дека сте ПРОДАДЕНИ ДУШИ во однос на верата, само нека се потсетат на реченицата: За делата на претците, не одговараат потомците...чинам дека на тие им е јасно. А да не говорам за фактот дека сите оние кои судат, да ги праша човек  за нешто околу Православното Христијанство, голем број од тие нема да знаат ниту збор да кажат.
Точно е дека односот на државата беше лош во однос на Македонците Муслимани, дека тоа мора да се смени , пред се на економски план, бидејќи во прв ред, на тоа поле и се случува дискриминацијата.
Истотака религијата не треба да биде бариера меѓу Македонците, а тоа се покажа и при пожарот на Свети Јован Бигорски, кога Македонците Муслимани им помогнаа на монасите. Тоа мислам дека беше доказ дека и покрај се, си помагаме меѓусебно и дека сме еден народ.


-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 07.Декември.2009 во 19:20
Originally posted by the7thman the7thman напиша:

Pripadnik sum na spornata etnicka kategorija koja sto kreva race od vas , ne sakam da padnam na ova vase nisko nivo na izrazuvanje, no neosporno e deka stradate od kompleksite koi vi gi nanesoa drugite okolu vas, mozevme zaedno da bideme , no koga nekoj primeti deka negoviot brat go degradira i go otfrla, ne go priznava za svoj , mu bara mani i go demoralizira vo toj slucaj po avtomatizam doaga do otstapuvanje.
Religioznata bariera za vas prestavuva presudno da napravite totalen verbalen linc i da ne diskriminirate do beskraj, greskata ke ja osetite na podolg rok,nie ja zadrzavme tradicijata, obicaite, JAZIKOT (kako osnovno obelzezje za odreden narod) a za vas otsekogas vazevme za PRODADENI DUSI, nie ve zadrzavme kako braka, ama doverbata e dovedena do 0 poradi toa sto ne otfrlavte, KAJ BEA TORBESITE VO SISTEMOT na RM,vo administracijata , VO SRZTA NA MAKEDONIJA OVOJ PERIOD, se vodese Anti-politika kon nas, znaevte deka pretezno torbesite se stacionirani vo periferija i vo posiromasni kraevi, i mislevte go marginalizirate obrazovanieto , nikogas nema da se osvestime i ke bideme slepi za nasite prava.
Jas kako individua ne mozam da vi sudam, ke vi sudi sudbinata, i eden den ke videte kolku ste izgubile....
Sekoe dobro....


Сум имал можност да видам како македонец муслиман на пописот 2002 година се пиши албанец.
Во куќата додека се одвиваше процесот дојде еден постар албанец и на мажот во фамилијата му кажа како да се пиши,и тие се пишаа албанци,ама пред да дојди албанецот во разговор со жената ни кажа дека се македонци муслимани. 

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 09:39
Originally posted by Македон Македон напиша:




Истотака религијата не треба да биде бариера меѓу Македонците, а

И би додала, Македонците покарј Православието,  не се само Муслимани по вера, во рамките на Христијанството има и многу други помали  вери. Зошто никој не го отфрла  или гледа на нив со недоверба- Протестанти, евангелисти и да не набројувам? Зошто таков револт само кон Муслиманите? зарем верата некого го прави поинаков од другите сонародници?


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 13.Декември.2009 во 17:30
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:




Истотака религијата не треба да биде бариера меѓу Македонците, а

И би додала, Македонците покарј Православието,  не се само Муслимани по вера, во рамките на Христијанството има и многу други помали  вери. Зошто никој не го отфрла  или гледа на нив со недоверба- Протестанти, евангелисти и да не набројувам? Зошто таков револт само кон Муслиманите? зарем верата некого го прави поинаков од другите сонародници?


Отсекогаш со недоверба се гледало кон лицата кои се одродуваат од верата на своите татковци, насекаде во светот, ние не сме исклучок.

Револт навистина постои од страна на Православните кон сите оние пртотестантски нововерци и кој се не што во ова време на економска криза за мали привилегии (трошки леб) им пристапуваат.

Нивните поколенија сами ќе се отуѓат од останатите, едноставно, секој си се припојува кон групата каде припаѓа.

Значи, не се согласувам дека Православните Македонци со недоверба гледаат кон останатите од дуги религии, но оние кои се отуѓиле и припоиле кон нешто друго сами си ја пресекле гранката на која седат.

Во секој случај, одлуките треба да се почитуваат.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 11:36
Би сакал да прашам дали некој знае кој и кога го спречи покрстувањето на македонците муслимани по време на комунизмот...збунетост

и зашо они денес не се македонци, т.е. иако македонци они се одрекуваат од Македонија... инаку би немало логика албанците т.е. муслиманите да се толку многу во Македонија...  

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 14.Декември.2009 во 19:34
Ne se raboti za revolt kon nikogo, se raboti za netrpelivost kon site onie koi ne se so ista verska opredelba kako nasata. Mozeme da ziveeme edni pokraj drugi, no fakt e deka e minoren brojot na Makedoncite hristijani koi imaat prijateli kaj muslimanskata populacija. Da ne zboram deka mesani brakovi na prsti mozat da se nabrojat. Mnogu mi preci koga nekoj protezira "bratstvo-edinstvo" a i samiot vo toa ne veruva. Svetlosni godini se medju nas razlika, i se povekje se prodlabocuvaat tie razliki, i netrpelivosta e se pogolema.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 15.Декември.2009 во 01:02
така е.... и проблемот тука е: Кој отпадна ... кој е “падната гранка“ од “дрвото“...збунетост

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk