IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Национализам и верска омраза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Национализам и верска омраза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 16:37
Boogi, iako vetiv deka povece nema da se vklucuvam, morav da ti kazam deka mi e milo sto se rascistija dilemite. E sega, ako ne si zenet ti posakuvam da se zaljubis vo Vlainka, da stanes vlaski zet, pa po ona narodnata od kade ti e zenata ti e i rodata  ke docekam ti da gi branis Vlasite i da dokazuvas deka se avtohton narod vo Makedonija. A ako si zenet i imas deca, posebno kerka, ke se posfatime pa  kako sfat i sfaka ke si debatirame bez problemi. Ako i ti imas sinovi, kolaj rabota ima ubavi Vlainki, ke im najdeme po nekoja pa taka ke ja prosirime megunacionalnata sorabotka i integracija. Okej. Golem pozdrav i respekt od EDNA GOLEMA VLAINKA do eden golem Makedonec. Ziv zdrav i da te sluzi vlaska sreka, barem koga se parite vo prasanje.

Изменето од ucitelka - 26.Ноември.2007 во 16:38
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 17:05
Видиш и тука се раэликуваме ние Македонците од Власите,кај нас се вика дека жената не е род - па род не се ебе тоа е инцест.Инаку сум женет имам дваица синови и една керка,бидејки немам проблем со Власите воопшто не би ми пречело да имам эет или снаа Власи но сепак ке ги учам на Македонските вредности кои Македонскиот народ мешајки се ги эаборава.Еден плус у живот нема да штети па така и Влашките вредности сигурно ке им користат но сепак несмее да эабораваат од каде се и кои се,така мене ме учеле од дома така и јас ке ги учам моите деца.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 20:38
Vo nastavnite celi po makedonski jazik postoi osnovna cel-citanje so razbiranje-znaci se trudis dodeka citas procitanoto da go razberes. Znaci zenata ne ti e rod, no nejzinite bliski i porodot ti stanuvaat rod, a mesanjeto tuka prsti e rodoskrvlenie- na makedonski.
A inace kaj Vlasite i Makedoncite so koi kontaktiram jas seksualniot cin e zaednicko zadovolstvo. Znaci seksualnoto dejanie ne go obavuva edniot, a drugiot ceka ovoj da zavrsi, tuku stremenjeto kon kvaliteten seks e zaednicko zadovolstvo.Ako si napravil lapsus  od brzanje i vazi gore iznesenoto  togas pokanata za svatovstvo e obostrano prifatena. Sega samo da pocekame da porasnat decata. Do togas LA  VIDEARI (DO VIDUVANJE)
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 22:44
Еееееее не никако неможе тоа што не ти е крв да ти биде род,сватовштина си е сватовштина а род е крв,затоа и онаа постои "крв не е вода".
И да сексот е нормално обострано задоволство но кај нас Македонците мора да се знае "Чиво куче точак тера" инаку ништо од работата ко да пукаш у празно,тоа барем за мене не е квалитетен секс.Него да не должам за сексот туку да се стрпам и да видиме дали ке се осватиме па како блиски ке те научам и на една друга Македонска "И СВАЌА СЕ ФАЌА"голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 22:54
More iden svate, pocnuvas da mi se dopagas, prifakas sugestii i gledam ja pokazuvas tvojata dobra-kulturna strana. I jas znam edna makedonska-Kuce sto lae ne kasa, a i edna vlaska ama prevedena na makedonski- Oraj si ja svojata niva, da ne ti ja izora komsijata, zal mi e sto e malku podolga ama kaj Vlasite se e podolgo, taka odlucil gospod-prvi mu bile vo redot koga delel, posle go primrzilo, pa pocnal da kusi. Ziv zdrav sto godini i posakaj da padne sneg malu da odime na skijanje.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 23:02
Кај нас веке снег вее,а инаку учителке дожд паѓа не снег,снегот се веенамигнување
А инаку кога господ дал технологија,трактори,рала,плугови ниви само нека има а ние Македонците ке ораме за друго не не бива,уште од пред Александар само за вино,тепачки и жени ништо попаментно не сме знаеле да направиме.Него кај најдов јас тебе да ти раскажувам утре ке ме издадеш,учителке не си ми сигурнаголема%20насмевка
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 23:25
Fala bogu sto se oslobodi od prvicnite fashizoidni iskazuvanja, pa sega duri dojde do izraz tvojata duhovitost. Izvini ama ucitelskata mora da bide posledna-bez ljutis- gospod dade pamet a lugeto so pametta gi napravija site tie raboti. Zimi krstot ke molcam-teraj si ti po tvoe, jas odam da pisuvam-bajgi pari izgubiv ovie denovi, nasocuvajki si ja energijata kon forumov, ama smetam deka na krajot najdovme kompromis. E, kaj nas se paga, dozd, sneg, pariiiiiiiiiiiiiiiiiiii. Noapti bunã- vo prevod leka nok 
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 23:28
Амин Амин нека паѓа кај вас ние се плашиме од град,селски децаголема%20насмевка
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 23:46
Noapti bun? - kaza ucitelkata najmila i otide tivko vo nokta, pari da pravi

Изменето од moira - 26.Ноември.2007 во 23:47
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 23:59
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Тоа се согласувам ,значи да не има забуна Власите се посебен етнос и народ но поради Македонските државјанства што ги имаат припаѓаат на Македонската држава како државјани на Македонија.


Да не излезе после вие Македонците сте дојдени овде а Македонија е Влашка,пошто знаеш да се пишманиш за моментголема%20насмевка

 Se razbira deka Vlassite se poseben etnos, i imaat bogata kultura tradicija i istorija, na koja site Vlasi sme gordi. Ne sme padnale od nebo pa da zemame nesto od drugite etnosi i narodi i da gi prisvojuvame,
 Kako i vprocem sam znaes sekogas sme bile tie sto "izvezuvaat" kultura , a ne od tie sto "uvezuvaat" (Toshe, Kalipi, Manaki,Majka Tereza ili Gondza Bojadziu i mnogu drugi)
 Pozdrav, i uste ednas cuvaj si ja nacionalnata silata za tie sto te negiraat odnadvor , a ne za da gi ubeduvas tvoite brakja koi se pri tebe ,koi delat ista istorija(stradanja,vostanija, borbi, porobuvanja),religija i tradicija..a sto e najvazno EDNA I EDINSTVENA DRZAVA  голема%20насмевка
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 00:17
Znaci ucitelkata najmila, taka ubavo ne namesti, alal da i e
Ja otvori temata so naslov "NACIONALIZAM i VERSKA OMRAZA" navidum za da dade kritika i da ja iskaze svojata zgrozenost od nasite postovi, od koi neli, blika nacionalizmot i se siri verskata omraza Otkako site taka "konstruktivno" ne iskara, obiduvajki se da ne "pouci" kako treba da se odnesuvame, go posea semeto na razdor, i eve sega sto sledi......otide tivko vo nokta seiri da gleda.....


Изменето од moira - 27.Ноември.2007 во 00:20
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 00:24
Originally posted by moira moira напиша:

Znaci ucitelkata najmila, taka ubavo ne namesti, alal da i e
Ja otvori temata so naslov "NACIONALIZAM i VERSKA OMRAZA" navidum za da dade kritika i da ja iskaze svojata zgrozenost od nasite postovi, od koi neli, blika nacionalizmot i se siri verskata omraza Otkako site taka "konstruktivno" ne iskara, obiduvajki se da ne "pouci" kako treba da se odnesuvame, go posea semeto na razdor, i eve sega sto sledi......otide tivko vo nokta seiri da gleda.....

 
 Pa jas mislam deka na mene mi bese luta sto go potisnuvav Vlaskoto vo mene,i kako sovremen gragjanin na Makedonija, pred se, go proklamirav edinstvoto vo GRAGJANSKO homogeniziranje na etnosite,nasproti razdorot i se pogolemoto ETNICKO vo nas,koe see razdor.Iako toa ne e taka, jas kako sto kazav toa sto sum ne go koristam kako prednost ili hendikep za da imam moi objektivni stavovi za toa sto e dobro a sto loso.
  A zosto so sila da se pravis porazlicen od onoj drugiot koj ziveel i zivee do tebe, dise ist vozduh, saka ista zemja, pee isti pesni, se bori za isti ideali, vrednosti , podobar zivot uste ne mi e jasno.
       Pred se bidi covek, a potoa se drugo....
         iako da se bide Covek vo prava smisla na zborot e mnogu tesko, i malkumina lugje se navistina lugje ,vo denesno vreme.
 " Pocituvaj i ceni go drugiot ako sakas da te pocituvaat i cena tebe"
 

 


Изменето од Neonic - 27.Ноември.2007 во 00:27
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 00:30
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


 Se razbira deka Vlassite se poseben etnos, i imaat bogata kultura tradicija i istorija, na koja site Vlasi sme gordi. Ne sme padnale od nebo pa da zemame nesto od drugite etnosi i narodi i da gi prisvojuvame,
 Kako i vprocem sam znaes sekogas sme bile tie sto "izvezuvaat" kultura , a ne od tie sto "uvezuvaat" (Toshe, Kalipi, Manaki,Majka Tereza ili Gondza Bojadziu i mnogu drugi)
 Pozdrav, i uste ednas cuvaj si ja nacionalnata silata za tie sto te negiraat odnadvor , a ne za da gi ubeduvas tvoite brakja koi se pri tebe ,koi delat ista istorija(stradanja,vostanija, borbi, porobuvanja),religija i tradicija..a sto e najvazno EDNA I EDINSTVENA DRZAVA  голема%20насмевка



Па ете на крајот и умен си&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy; и не се секирај сили ја имам за сите непријатели на Македонија,за сите оние кои сакаат се она што е Македонско да си го препишат и на крајот да кажат дека Македонците се браќа со било кој.Македонска крв е само една,како што и кажав на учителката и на тебе да ти кажам дека само она што  ти е крв тоа  ти е род - се друго се онади.Така оди тоа кај нас Македонцитеголема%20насмевка
Но имаш и ти право Македонија е една и единствена држава на Македонцитенамигнување
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 00:49
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:


 Se razbira deka Vlassite se poseben etnos, i imaat bogata kultura tradicija i istorija, na koja site Vlasi sme gordi. Ne sme padnale od nebo pa da zemame nesto od drugite etnosi i narodi i da gi prisvojuvame,
 Kako i vprocem sam znaes sekogas sme bile tie sto "izvezuvaat" kultura , a ne od tie sto "uvezuvaat" (Toshe, Kalipi, Manaki,Majka Tereza ili Gondza Bojadziu i mnogu drugi)
 Pozdrav, i uste ednas cuvaj si ja nacionalnata silata za tie sto te negiraat odnadvor , a ne za da gi ubeduvas tvoite brakja koi se pri tebe ,koi delat ista istorija(stradanja,vostanija, borbi, porobuvanja),religija i tradicija..a sto e najvazno EDNA I EDINSTVENA DRZAVA  голема%20насмевка



Па ете на крајот и умен си&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy; и не се секирај сили ја имам за сите непријатели на Македонија,за сите оние кои сакаат се она што е Македонско да си го препишат и на крајот да кажат дека Македонците се браќа со било кој.Македонска крв е само една,како што и кажав на учителката и на тебе да ти кажам дека само она што  ти е крв тоа  ти е род - се друго се онади.Така оди тоа кај нас Македонцитеголема%20насмевка
Но имаш и ти право Македонија е една и единствена држава на Македонцитенамигнување


 Pazi samo da ne pocnat i za Makedonija da pravat komedii vo holivud po terkot na "Debela Grcka svadba" kade Grci samo so Grci se zemaat vo brakголема%20насмевка

 Jas mojata sopruga ke si ja odberam po toa kolku e pametna ubava ,inteligentna i kakva dusa ima, a ne po toa dali ke bide Vlainka ili od Japonija, Grcija ili od Kongo vo kraen slucaj.
  No, site ne sme isti i toa e subjektivno.
  Jas gi preferiram rabotite koi ne obedinuvaat i me pravat del od covestvoto, i ne sakam da se izoliram kako entitet ili edinka, i da se delam po KRV(toa go pravea Nacistite, so nivnata ARIEVSKA KRV koja e sveta i ne treba da se mesa,taka da Hitler go preziram i ne mi e nekoj Idol, za da zastapuvam negovi tezi).
  No isto znam deka mojata Vlaska krv spasila mnogu Makedonski zivoti koga pred samo nekolku godini ziveev vo Makedonija i bev redoven Krvodaritel.

 Krvta sepak i ne e tolku cista kolku sto ti mislis, ama VREDNOSTITE i DUSATA na eden covek ,toa e ona sto moze da bide cisto, a ako ne e ,treba da se trudime da napravime da bide.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,279 секунди.