Испечати | Затвори го прозорот

Национализам и верска омраза

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10523
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 06:46
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Национализам и верска омраза
Постирано од: mamamd
Наслов: Национализам и верска омраза
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 10:13
Citajki gi porakite na forumov zabelezuvam  navreduvanja i prepukuvanja, na nacionalna  kako i na verska osnova. Se prasuvam dali vo Makedonija postoi nacionalizam ili samo neznaenje i zosto go osuduvame tugoto negiranje ako i samite negirame necija nacionalnost ili veroispoved?!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Banalen primer-Majka Tereza- i vrapcinjata znaat deka po tatko e Vlainka, a po majka Albanka katolikinja, odnosno Latinka, po poteklo od Albanija, rodena vo Skopje, po ubeduvanje-graganin na svetot. Zosto se potrebni site ovie prisvojuvanja, kavgi-na kogo mu pripaga?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 Tose Proeski- po nacionalnost Vlav, po ubeduvanje graganin na svetot, po drzavnost Makedonec. Ja sakase Makedonija i lugeto vo nea poveke od mnogumina koi se po nacionalnost Makedonci.Ne delese po nikakva osnova-pomagase na site. Po nego placea site od Balkanot i posiroko. Koga slusav kako "nekoi"se cudea zosto za Tose placat muslimanite mi se grozese.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jane Sandanski-roden vo Bugarija, borec za Makedonskata kauza. Znaci po drzavnost Bugarin, po nacionalnost Makedonec. Zosto se lutime koga Bugarite velat deka e Bugarin, pa tamu e roden? Imam uste edna dilema-Zosto site potomci na nasite dejci: Pitu Guli, Goce Delcev, Grigor Prlicev, Dimitar Vlahov... ne ziveeja vo Makedonija tuku vo Bugarija, barem po formiranjeto na SRM od 45 navamu?!
_________________________________________________________________________________________________________________
Ajde malku za ovie dilemi-Covekot ke go vrednuvame po doblestite ili po nacionalnata i verskata pripadnost. Dali politicarite po principot Zavadi pa vladaj- za da si ja postignat celta-da si se zbogat go napravija razdorot?




Коментари:
Постирано од: butel2
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 12:26
kakva vrska ima temava so zabeleski i komentari za idividi


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 15:59
Zabeleskite se na upatenite navredi i ne prifakanje na rabotite onakvi kakvi sto se. Mislam deka fali malku dignitet. Genitaliite i dejanijata povrzani so niv ne se za javna prezentacija.


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 16:38
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Zabeleskite se na upatenite navredi i ne prifakanje na rabotite onakvi kakvi sto se. Mislam deka fali malku dignitet. Genitaliite i dejanijata povrzani so niv ne se za javna prezentacija.


 "Ucitelke" ako ne ti se dopagja slobodata na govorot , mozes slobodno da se postedis od tvoite "frustracii" okolu citanjeto na porakite na forumot, i ednostavno, da ne participiras vo nego,ima mnogu drugi rubriki kako Obrazovanie, Filozofija,Moda i slicno.
  Ove e slobodna zemja, so sloboda na govor, kakov i da bil toj.. a moze i da si se vratis vo eden ne tolku odminat rezim kade se cenzuriraa nestata koi ne bea po vkus na "nekoi".

 Vprocem dovolno e edno trulo jabolko pa cela kosnica so jabolka da se rasipe, a toa se slucuva na forumov ,i e zalosno.
  No nikogas ne treba da se dozvoli nekoj da te omalovazuva i gazi, vo TVOJATA zemja,nepriznavajki, ti go teritorijalniot integritet,istorijata tradicijata, jazikot, crkvata.

 E tuka doagjame do toa truloto jabolko i kosnicata..koi gi spomenav pogore.
  Pozdrav
  


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 16:57
Citajki gi porakite na forumov zabelezuvam  navreduvanja i prepukuvanja, na nacionalna  kako i na verska osnova. Se prasuvam dali vo Makedonija postoi nacionalizam ili samo neznaenje i zosto go osuduvame tugoto negiranje ako i samite negirame necija nacionalnost ili veroispoved?!
  -"Oko za oko"
   -"So budaliot treba da si uste pobudala za da izlezes na kraj"
  -"Napadot e najdobra odbrana"
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Banalen primer-Majka Tereza- i vrapcinjata znaat deka po tatko e Vlainka, a po majka Albanka katolikinja, odnosno Latinka, po poteklo od Albanija, rodena vo Skopje, po ubeduvanje-graganin na svetot. Zosto se potrebni site ovie prisvojuvanja, kavgi-na kogo mu pripaga?

 eden zbor- "Kulturno Nasledstvo" i cin na "sebe-glorificiranje" preku istorijata i golemite licnosti koi proizlegle od nea.Amerikancite nivnite "istoriski licnosti" duri i na Dolarite gi stavile, a i mnogu drugi EU zemji, taka da toa sto se slucuva tuka e sosema normalno.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 Tose Proeski- po nacionalnost Vlav, po ubeduvanje graganin na svetot, po drzavnost Makedonec. Ja sakase Makedonija i lugeto vo nea poveke od mnogumina koi se po nacionalnost Makedonci.Ne delese po nikakva osnova-pomagase na site. Po nego placea site od Balkanot i posiroko. Koga slusav kako "nekoi"se cudea zosto za Tose placat muslimanite mi se grozese.
 
 Od pocit sprema Tose Proevski nema da go komentiram ova, a vprocem i JAS samiot sum Vlav, pa ja sakam Makedonija kako svoja zemja, a prasaj go Siptarot dali i toj go cuvstvuva istoto? Dali nie Vlasite barame Jazik vo parlament? razni znaminja, jazici i slicni gluposti?????Koga ke gi odgovoris ovie prasanja, ke ti stane jasno....
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jane Sandanski-roden vo Bugarija, borec za Makedonskata kauza. Znaci po drzavnost Bugarin, po nacionalnost Makedonec. Zosto se lutime koga Bugarite velat deka e Bugarin, pa tamu e roden? Imam uste edna dilema-Zosto site potomci na nasite dejci: Pitu Guli, Goce Delcev, Grigor Prlicev, Dimitar Vlahov... ne ziveeja vo Makedonija tuku vo Bugarija, barem po formiranjeto na SRM od 45 navamu?!
 
 Zatoa sto tuka doagjame do situacija eden Narod-Bugarskiot, da si prepisuva istorija i identitet na drug Narod-Makedonskiot i vrsenje PRISILNA ASIMILACIJA pred ocite na svetot.
 Kako da go pocituvas onoj koj TEBE NE TE POCITUVA??? Zboruvam za osnovni moralni covecki vrednosti, vo koi spagja pocituvanjeto i pravoto za postoenje.
 Ne moze mene nekoj drug da mi kaze koj sum i sto sum(Bugarite), dovolno sum razumen i umen sam da se deklariram onaka kako sto jas cenam i cuvstvuvam. A na drugite e toa DA GO PRIFATAT, vo ime na tie VREDNOSTI koi gi spomenuvas-pocit,prijatelstvo, humanost, vklucitelno i drugite doblesti.
 "Za igranje tango se potrebni dvajca"
_________________________________________________________________________________________________________________
Ajde malku za ovie dilemi-Covekot ke go vrednuvame po doblestite ili po nacionalnata i verskata pripadnost. Dali politicarite po principot Zavadi pa vladaj- za da si ja postignat celta-da si se zbogat go napravija razdorot?

 Dali tuka zboruvame za UTOPIJA, ili nekoj izoliran slucaj??Osnovna potreba na covekot od socioloski aspekt e da cuvstvuva pripadnost(kon semejstvoto, nacijata, drzavata, politicka grupa,fudbalski tip i slicno),i soodvetno da gi brani interesite na subjektot na koj pripagja.
  I najmoralniot, i naj pametniot covek ke stane "div", i ofanziven , ponekogas duri i ekstremen koga nekoj se obiduva da go zagrozi na specificen nacin-a samite sme svedoci deka nasekade okolu nas postojat takvi subjekti koi se protivat na teritorijalnata celovitost na Makedonija, za opstojuvanje na Makedoncite kako narod, za Bugariziranje na nasiot Jazik, za nepriznavanje na naseto ime i crkva.
  I dodeka imame gladni volci nasekade okolu nas, nie treba da bideme ovcicki, fini i gluvonemi i da "glumime" vrednuvanja doblesti, moralni normi?Dali toa ti e poentata???
  I dodeka go/ako pravime toa, za moment, moze da ne snema...
 Togas nema da ima ni smisla da mislis za tie doblesti i vrednosti za koisto pisuvas..


  I za kraj bi ja  citiral recenicata vo koja napisa : "Se prasuvam dali vo Makedonija postoi nacionalizam ili samo neznaenje" .
  So ovaa recenica, draga "Ucitelke" ne si nisto poarna/poaren od drugite, zatoa sto eksplicitno recenicata a osobeno toa "samo neznaenje" implicira navreda kon SITE subjekti na ovoj forum,pravejki gi Neuki te Prosti( lugje koi neznaat)
 Tolku od mene Ucitelke,se nadevam deka i Ucitelkite ponekogas moze da naucat nekoja ubava lekcija голема%20насмевка


Постирано од: borec
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 17:08
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Citajki gi porakite na forumov zabelezuvam  navreduvanja i prepukuvanja, na nacionalna  kako i na verska osnova. Se prasuvam dali vo Makedonija postoi nacionalizam ili samo neznaenje i zosto go osuduvame tugoto negiranje ako i samite negirame necija nacionalnost ili veroispoved?!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Banalen primer-Majka Tereza- i vrapcinjata znaat deka po tatko e Vlainka, a po majka Albanka katolikinja, odnosno Latinka, po poteklo od Albanija, rodena vo Skopje, po ubeduvanje-graganin na svetot. Zosto se potrebni site ovie prisvojuvanja, kavgi-na kogo mu pripaga?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 Tose Proeski- po nacionalnost Vlav, po ubeduvanje graganin na svetot, po drzavnost Makedonec. Ja sakase Makedonija i lugeto vo nea poveke od mnogumina koi se po nacionalnost Makedonci.Ne delese po nikakva osnova-pomagase na site. Po nego placea site od Balkanot i posiroko. Koga slusav kako "nekoi"se cudea zosto za Tose placat muslimanite mi se grozese.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jane Sandanski-roden vo Bugarija, borec za Makedonskata kauza. Znaci po drzavnost Bugarin, po nacionalnost Makedonec. Zosto se lutime koga Bugarite velat deka e Bugarin, pa tamu e roden? Imam uste edna dilema-Zosto site potomci na nasite dejci: Pitu Guli, Goce Delcev, Grigor Prlicev, Dimitar Vlahov... ne ziveeja vo Makedonija tuku vo Bugarija, barem po formiranjeto na SRM od 45 navamu?!
_________________________________________________________________________________________________________________
Ajde malku za ovie dilemi-Covekot ke go vrednuvame po doblestite ili po nacionalnata i verskata pripadnost. Dali politicarite po principot Zavadi pa vladaj- za da si ja postignat celta-da si se zbogat go napravija razdorot?

 
 
ZABELESHKITE TVOI SE VO RED. намигнување
 
MEGUTOA SE POSTAVUVA PRASHANJETO KOJ PREDMET TI GO "PREDAVASH"????  збунетост
 
HMM.......
 
NAJVEROJATNO - BUGARSKI JAZIK I "KULTURA".  газење%20од%20смеење
 
 
 
 


Постирано од: borec
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 17:18
"NEONIC"
 
"Dali tuka zboruvame za UTOPIJA, ili nekoj izoliran slucaj??Osnovna potreba na covekot od socioloski aspekt e da cuvstvuva pripadnost(kon semejstvoto, nacijata, drzavata, politicka grupa,fudbalski tip i slicno),i soodvetno da gi brani interesite na subjektot na koj pripagja.
  I najmoralniot, i naj pametniot covek ke stane "div", i ofanziven , ponekogas duri i ekstremen koga nekoj se obiduva da go zagrozi na specificen nacin-a samite sme svedoci deka nasekade okolu nas postojat takvi subjekti koi se protivat na teritorijalnata celovitost na Makedonija, za opstojuvanje na Makedoncite kako narod, za Bugariziranje na nasiot Jazik, za nepriznavanje na naseto ime i crkva.
  I dodeka imame gladni volci nasekade okolu nas, nie treba da bideme ovcicki, fini i gluvonemi i da "glumime" vrednuvanja doblesti, moralni normi?Dali toa ti e poentata???
  I dodeka go/ako pravime toa, za moment, moze da ne snema...
 Togas nema da ima ni smisla da mislis za tie doblesti i vrednosti za koisto pisuvas.."

аплауз  аплауз  аплауз
 
UBAVA LEKCIJA I ODRZA NA UCHITELKATA!!!  намигнување
 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 17:32
NAJVEROJATNO - BUGARSKI JAZIK I "KULTURA".  газење%20од%20смеење
________________________________________________________________________________________
Na koj jazik zboruvas ti? Kade bese vaka zustro da gi branese Vlasite koga  FOKUS gi  pravese partal- aludirajki na nekakvo Vlasko lobi, insinuirajki lopovluci, aramilaci. Inaku se soglasuvam deka Vlasite se lojalni na ovaa drzava i ja prestavuvaat sekade- Majka Tereza, Tose Proeski, Kaliopi, brakata Manaki, Pitu Guli, brakata Miladinovci po majka Vlasi... a za Bugarite-ne me interesira politikata, narodot ne negira deka postojat Makedonci, gi interesira samo EVRATA na Makedoncite.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 17:33
JAS samiot sum Vlav, pa ja sakam Makedonija kako svoja zemja,
Kade bese vaka zustro da gi branese Vlasite koga  FOKUS gi  pravese partal- aludirajki na nekakvo Vlasko lobi, insinuirajki lopovluci, aramilaci. Jas morav da se karam za tebe, da go odbranam "Vlaskoto lobi"  Kaj si koga go brkaat Jani Makraduli od Makedonija samo zatoa sto e vo SDSM? Ako si Vlav sto mislis za kletvata vo himnata Dimandare parantesca- vo prevod Roditelski zavet. Koj od jazikot svoj se otkazuva da mu izgori... A koj ne ja saka Makedonija? I ne se pali mnogu da bea Vlasite voinstveni ke imaa svoja drzava.Vlasite se ekonomisti-edni i edinstveni, tek tuk po nekoj PRV KAMERMAN, PRIMA PEAC, PEACKA, PRIMA VOJVODA...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 17:37
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

JAS samiot sum Vlav, pa ja sakam Makedonija kako svoja zemja,


 nesto da ne si zbunet/a sto go citira ova???? големо%20гушкање

 Ili mozebi si zacudena od kulturnata evolucija na odredeni subjekti, koi gi stavaat vrednostite pred etnickata pripadnost, i sakaat dobro za site okolu niv vo Celina(cela Makedonija) a ne nivniste individualni zelbi(kako toa sto go pravat Siptarite, za svoja srekja a za nesrekja na Makedoncite, turkaat ideja za etnicka Golema Albanija, pravena na stradanjata na Makedonskiot narod i na Nivnata teritorija?)

 Bi ja zamolil "Ucitelkata" da se izjasni i da ne prosvetli so nejzinoto "znaenje"


Постирано од: borec
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 17:47
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

JAS samiot sum Vlav, pa ja sakam Makedonija kako svoja zemja,
 
Od UCHITELKA premina vo UCHITEL???? збунетост
 
I TOA "VLASHKA"???  голема%20насмевка
 
Ili ova go velish ZA DA SOBERESH POENI POVEKE???  намигнување
 
IZBORITE odamna veke zavrshija a PREDVREMENI NEMA DA IMA - za zal na dushmanite.  голема%20насмевка
 
 


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 17:49
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

NAJVEROJATNO - BUGARSKI JAZIK I "KULTURA".  газење%20од%20смеење
________________________________________________________________________________________
Na koj jazik zboruvas ti? Kade bese vaka zustro da gi branese Vlasite koga  FOKUS gi  pravese partal- aludirajki na nekakvo Vlasko lobi, insinuirajki lopovluci, aramilaci. Inaku se soglasuvam deka Vlasite se lojalni na ovaa drzava i ja prestavuvaat sekade- Majka Tereza, Tose Proeski, Kaliopi, brakata Manaki, Pitu Guli, brakata Miladinovci po majka Vlasi... a za Bugarite-ne me interesira politikata, narodot ne negira deka postojat Makedonci, gi interesira samo EVRATA na Makedoncite.


 Pa zar i samata Draga Ucitelke ne ne ucese da gi cenime lugjeto po svoite doblesti i vrednosti. Jas mislam deka istorijata dovolno kazuva za Vlasite vo Makedonija pocnuvajki od eden Pitu Guli, Majka Tereza, pa se do Tose Proevski.

 Mislam deka toa ne moze da se anulira so eden napis vo evtin propaganden vesnik kako sto e Fokus, koj izmisluva prikazni za da gi zabavuva lugjeto.

 Da komentiram pravno i intelektualno so fakti kon napadi na vesnici kako sto e Fokus e bezpredmetno.Site vprocem znaat sto e ,i koj e Fokus i rejtingot kako kredibiliteten izvor na informacii.
 Ne sum jas od tie vzesteni glavi koi se palat na sitnici i skokaat pred ka kazat "Hop"
   Iako se pravis mudar/mudra mislam deka tvoite recenici, go kazuvaat sprotivnoto, pa bi sakal da znam...
  KOJA E TVOJATA KAUZA????
  Se nesto na Bugarstina mi mirisa.....голема%20насмевка

 P.S Velis Vlasite se Ekonomisti, sto e tocno i se gordeam..toa znaci deka se PRODUKTIVNI lugje a ne DESTRUKTIVNI kako nekoi drugi ovde(Albancite)
  Nie gradime, i sakame prosperitet, a toa e za nase dobro, no i za dobroto na site.
  Kulturnoto nasledstvo na Vlasite e kulturno nasledstvo na Makedonija, a pravejki komparacija so kulturnoto nasledstvo na Albancite vo Makedonija, toa sekogas ke bide ALBANSKO kulturno nasledstvo a ne Makedonsko
  Ja gledas razlikata?


Постирано од: borec
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 17:58
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

NAJVEROJATNO - BUGARSKI JAZIK I "KULTURA".  газење%20од%20смеење
________________________________________________________________________________________
Na koj jazik zboruvas ti? Kade bese vaka zustro da gi branese Vlasite koga  FOKUS gi  pravese partal- aludirajki na nekakvo Vlasko lobi, insinuirajki lopovluci, aramilaci. Inaku se soglasuvam deka Vlasite se lojalni na ovaa drzava i ja prestavuvaat sekade- Majka Tereza, Tose Proeski, Kaliopi, brakata Manaki, Pitu Guli, brakata Miladinovci po majka Vlasi... a za Bugarite-ne me interesira politikata, narodot ne negira deka postojat Makedonci, gi interesira samo EVRATA na Makedoncite.
 
MNOGU KASNO REAGIRASH "UCHITELKE" - DOPISHUVASH TEKSTOVI ODKOGA VEKE "ZVONCHETO ZVONESHE"!!!!  намигнување
 
PA MISLAM DEKA KAKO UCHITELKA/UCHITEL (TRANSVERTANT) TREBA VEKE TOA DA GO ZNAESH, NELI???  газење%20од%20смеење
 
Ednostavno kazano - proziren/irna si kako CELOFAN I POJMA NEMASH  STO ZBORUVASH - ILI IMASHE "ZA ZADACHA" DA GO SMIRISH "MAKEDONSKIOT PATRIOTIZAM" i "shpricnesh" ushte nekoj otrov!!!!  голема%20насмевка
 
E PA DA ZNAESH "UCHITELKE/U" - ZADACHATA SI JA "IZVRSHI" NEZADOVOLITELNO.  намигнување
 
T.E. (1) Nezadovolitelen губитник
 
 
 
 
 
 
 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 18:02
Onaka maski zakazete si termin za vreganje nadvor od Forumov. Inaku po nacionalnost si ona sto se custvuvas! Sto vikaat drugite ne e vazno. A za megalomanstvata, vidovme kako zavrsija site golemi imperii. Drago mi e sto se deklariravte za Vlasi nekolku dusi, znaci Vlasite ne se veke 8112 odnosno 0.02 posto, poleka se zgolemuva brojkata. Do zatvoranjeto na temata moze da se zgolemi brojkata na 10 000. Koj znae?
Odamna nemam cueno ovolku ubavi zborovi za Vlasite-od sega i jas sum Vlainka.


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 18:15
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Onaka maski zakazete si termin za vreganje nadvor od Forumov. Inaku po nacionalnost si ona sto se custvuvas! Sto vikaat drugite ne e vazno. A za megalomanstvata, vidovme kako zavrsija site golemi imperii. Drago mi e sto se deklariravte za Vlasi nekolku dusi, znaci Vlasite ne se veke 8112 odnosno 0.02 posto, poleka se zgolemuva brojkata. Do zatvoranjeto na temata moze da se zgolemi brojkata na 10 000. Koj znae?
Odamna nemam cueno ovolku ubavi zborovi za Vlasite-od sega i jas sum Vlainka.

 I bi te zamolil da ne gi editiras postovite otkoga tvojot post ke dobie odgovor, zatoa sto prvo ne e principielno, a vtoro se gubi sustinata i smislata na odgovorot dobien vrz baza na tvojot post soodvetno.
  Blagodaram


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 18:33
Blagodaram na sugestijata! Pri pisuvanje gresam, pa si gi popravam greskite. Inaku ne mi bese idejata da ve prosvetlam-nacekav sloboden kompjuter pa pocnav da pisuvam, ne mislev deka tolku ke se vzestite. Ostanuvam na svoeto, pocituvanje za site. Albancite ne se site losi, ne se site kriminalci. Vo sekoe zito ima kukul. Sakaj se sebe si, neka ne ti bide gajle sto vikaat drugite. A Makedonija  ja sakaat site, "zad dobriot konj prasina se diga" I ponatamu ostanuvam na stavot deka treba da se priznae etnickoto poteklo, no i drzavnosta. ako si Vlav, prvo si Vlav, a potoa po drzavnosta si Makedonec. I te molam ne gi vikaj Albancite  Siptari i ti nejkes da te vikaat Cincar. Ako si Vlav sigurno te navreduvaat vicovite za cicijastvoto. Necini niedna generalizacija.


Постирано од: borec
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 18:45
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Onaka maski zakazete si termin za vreganje nadvor od Forumov. Inaku po nacionalnost si ona sto se custvuvas! Sto vikaat drugite ne e vazno. A za megalomanstvata, vidovme kako zavrsija site golemi imperii. Drago mi e sto se deklariravte za Vlasi nekolku dusi, znaci Vlasite ne se veke 8112 odnosno 0.02 posto, poleka se zgolemuva brojkata. Do zatvoranjeto na temata moze da se zgolemi brojkata na 10 000. Koj znae?
Odamna nemam cueno ovolku ubavi zborovi za Vlasite-od sega i jas sum Vlainka.
 
A sega pak si "zensko" AMA NE "VLAINKA"???? збунетост
 
KE ODLUCHISH LI EDNASH STO SI I KOJ SI - PRED TUKA DA "DRZISH NEKOI LEKCII"?????  голема%20насмевка
 
AKO VAKA SE PONASHASH PREVRTLIVO I VO "SKOLO" - TESHKO SI NA "DECATA" SO TEBE!!!  голема%20насмевка
 
AJ SEGA ODI PROSHETAJ SE MALCE I NAPIJSE NEKOJA TABLETKA ZA GLAVA - AKO IMA TAKVA NEKOJA STO KE TI GO 'DOTERA PAMETOT' pa nema vaka LESNO DA NE SVAKASH NAS MAKEDONCITE!!!!  намигнување
 
 
 
 


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 19:22
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Blagodaram na sugestijata! Pri pisuvanje gresam, pa si gi popravam greskite. Inaku ne mi bese idejata da ve prosvetlam-nacekav sloboden kompjuter pa pocnav da pisuvam, ne mislev deka tolku ke se vzestite. Ostanuvam na svoeto, pocituvanje za site. Albancite ne se site losi, ne se site kriminalci. Vo sekoe zito ima kukul. Sakaj se sebe si, neka ne ti bide gajle sto vikaat drugite. A Makedonija  ja sakaat site, "zad dobriot konj prasina se diga" I ponatamu ostanuvam na stavot deka treba da se priznae etnickoto poteklo, no i drzavnosta. ako si Vlav, prvo si Vlav, a potoa po drzavnosta si Makedonec. I te molam ne gi vikaj Albancite  Siptari i ti nejkes da te vikaat Cincar. Ako si Vlav sigurno te navreduvaat vicovite za cicijastvoto. Necini niedna generalizacija.
 
Не, он не Цинцар, он е Ароман. 


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 21:10
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Blagodaram na sugestijata! Pri pisuvanje gresam, pa si gi popravam greskite. Inaku ne mi bese idejata da ve prosvetlam-nacekav sloboden kompjuter pa pocnav da pisuvam, ne mislev deka tolku ke se vzestite. Ostanuvam na svoeto, pocituvanje za site. Albancite ne se site losi, ne se site kriminalci. Vo sekoe zito ima kukul. Sakaj se sebe si, neka ne ti bide gajle sto vikaat drugite. A Makedonija  ja sakaat site, "zad dobriot konj prasina se diga" I ponatamu ostanuvam na stavot deka treba da se priznae etnickoto poteklo, no i drzavnosta. ako si Vlav, prvo si Vlav, a potoa po drzavnosta si Makedonec. I te molam ne gi vikaj Albancite  Siptari i ti nejkes da te vikaat Cincar. Ako si Vlav sigurno te navreduvaat vicovite za cicijastvoto. Necini niedna generalizacija.


 Neznam zosto Siptarite go smetaat imeto Shiptari za navreda koga tie pomegju sebe se narekuvaat Squiptar, na albanski jazik.
  A R.Albanija na Albanski jazik e narecena Squiperia i deklarirana so toa ime i vo nivniot Ustav, jas tuka ne gledam mesto za navreda.

 A sto ako katolickite albanci vo Republika Albanija se navreduvaat ako gi sporeducame so Siptarite vo Makedonija koi isto taka sakaat da se narekuvaat Albanci?

 Po pravilo Siptarite vo Makedonija treba da se narekuvaat  Makedonci od Albansko etnicko poteklo,ili Albanski Makedonci , isto kako sto razlicnite entiteti se narekuvaat vo USA, -Irish-Americans,Dutch-amerikans,Greek-Americans Latin-americans,African-American itn itn,
   Taka da terminot Albanci ne e korekten na isto nivo kako i Siptari...

   Prav termin e Albanski Makedonci,ako veke se sledi lingivistika i terminologija.
 Tie se rodeni vo Makedonija, imaat Makedonsko drzavjanstvo sto gi pravi Makedonci, samo so razlicno etnicko poteklo.
  Aj prasaj eden "Albanec" na forumov dali on se smeta za Makedonec????

 P.S Cincari e uste eden termin za narekuvanje na vlasite ama vo Vojvodina, i Cincarite spagjaat vo edna od podgrupite na koi se podeleni denesnite Vlasi na teritorijata na centralna i jugo-istocna evropa.
  Cincar ne e, i jas ne go smetam za navreduvacki termin.

 A segite se vprocem segi, i vo nikoj slucaj nemoze da se poistovetuva sega i navreda.




Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 21:12
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Blagodaram na sugestijata! Pri pisuvanje gresam, pa si gi popravam greskite. Inaku ne mi bese idejata da ve prosvetlam-nacekav sloboden kompjuter pa pocnav da pisuvam, ne mislev deka tolku ke se vzestite. Ostanuvam na svoeto, pocituvanje za site. Albancite ne se site losi, ne se site kriminalci. Vo sekoe zito ima kukul. Sakaj se sebe si, neka ne ti bide gajle sto vikaat drugite. A Makedonija  ja sakaat site, "zad dobriot konj prasina se diga" I ponatamu ostanuvam na stavot deka treba da se priznae etnickoto poteklo, no i drzavnosta. ako si Vlav, prvo si Vlav, a potoa po drzavnosta si Makedonec. I te molam ne gi vikaj Albancite  Siptari i ti nejkes da te vikaat Cincar. Ako si Vlav sigurno te navreduvaat vicovite za cicijastvoto. Necini niedna generalizacija.
 
Не, он не Цинцар, он е Ароман. 


 tocno Cincari se Vlasite na teritorija na Srbija-Vojvodina Ungarija , Hrvatska
      Aromani ili Vlasi-Vlahos vo Grcija se narekuvaat Vlasite juzno od Dunav
 kako sto napomenav ima terminoloski diferencijacii, vo vlaskiot etnos spored mestoto na ziveenje,duri i dijalekti vo jazikot.
 



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 22:32
Море само Гроф Влад за Бугарите и останатите душмани на Македонскиот народ.Зарем не бевме доста попустливи и пријателски расположени,време е сето тоа да се смениголема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 23:00
So Bugarite imam zaednicko kolku vie so Talibancite. Ne se soglasuvam so zvanicnata politika za negiranje. Ne gledam nekoja razlika ni vo vaseto odnesuvanje. Mojata diskusija povtoruvam bese nasocena na navredite sto se upatuvaat kon nekoj etnos, vo slucajot zamislenoto "vlasko lobi" nevodejki smetka za ostanatite, lugeto okolu nas, semejnite vrski-najmnogu mesani brakovi vo Makedonija se tokmu vlasko-makedonski. Priznale vie ili ne posle onie napisi vo Fokus, site Vlasi i prijatelite na Vlasite se custvuvaa neprijatno. Dali e toa za tirazot ili ne ne procitav nekoj da se ispotepa da gi demantira.Izleguva deka samo mrtvite Vlasi koi nigde ne se spomnuvaat deka se Vlasi se dobri Vlasi.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 23:17
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Citajki gi porakite na forumov zabelezuvam  navreduvanja i prepukuvanja, na nacionalna  kako i na verska osnova. Se prasuvam dali vo Makedonija postoi nacionalizam ili samo neznaenje i zosto go osuduvame tugoto negiranje ako i samite negirame necija nacionalnost ili veroispoved?!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Banalen primer-Majka Tereza- i vrapcinjata znaat deka po tatko e Vlainka, a po majka Albanka katolikinja, odnosno Latinka, po poteklo od Albanija, rodena vo Skopje, po ubeduvanje-graganin na svetot. Zosto se potrebni site ovie prisvojuvanja, kavgi-na kogo mu pripaga?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 Tose Proeski- po nacionalnost Vlav, po ubeduvanje graganin na svetot, po drzavnost Makedonec. Ja sakase Makedonija i lugeto vo nea poveke od mnogumina koi se po nacionalnost Makedonci.Ne delese po nikakva osnova-pomagase na site. Po nego placea site od Balkanot i posiroko. Koga slusav kako "nekoi"se cudea zosto za Tose placat muslimanite mi se grozese.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jane Sandanski-roden vo Bugarija, borec za Makedonskata kauza. Znaci po drzavnost Bugarin, po nacionalnost Makedonec. Zosto se lutime koga Bugarite velat deka e Bugarin, pa tamu e roden? Imam uste edna dilema-Zosto site potomci na nasite dejci: Pitu Guli, Goce Delcev, Grigor Prlicev, Dimitar Vlahov... ne ziveeja vo Makedonija tuku vo Bugarija, barem po formiranjeto na SRM od 45 navamu?!
_________________________________________________________________________________________________________________
Ajde malku za ovie dilemi-Covekot ke go vrednuvame po doblestite ili po nacionalnata i verskata pripadnost. Dali politicarite po principot Zavadi pa vladaj- za da si ja postignat celta-da si se zbogat go napravija razdorot?





Е, драга учителке ако беше со комплетна средошколска диплома за учителки, а не се онаква од после 1960 година немаше вака да размислуваш.
Малку се две години школување за развој на хипоталамусот. За интелектот и да не зборуваме.
Уште тогаш си била далеку од реалноста но блиску до сонцето и сега се најде да ни попуваш. Само забораваш една друга работа дека сонцето на твоите поколенија им е се подалеку а месечината или зајди сонцето е на иста далечина и за вас и вашите потомци. Затоа преиспитајтесе.
Ваш современик,


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 07:31
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

So Bugarite imam zaednicko kolku vie so Talibancite. Ne se soglasuvam so zvanicnata politika za negiranje. Ne gledam nekoja razlika ni vo vaseto odnesuvanje. Mojata diskusija povtoruvam bese nasocena na navredite sto se upatuvaat kon nekoj etnos, vo slucajot zamislenoto "vlasko lobi" nevodejki smetka za ostanatite, lugeto okolu nas, semejnite vrski-najmnogu mesani brakovi vo Makedonija se tokmu vlasko-makedonski. Priznale vie ili ne posle onie napisi vo Fokus, site Vlasi i prijatelite na Vlasite se custvuvaa neprijatno. Dali e toa za tirazot ili ne ne procitav nekoj da se ispotepa da gi demantira.Izleguva deka samo mrtvite Vlasi koi nigde ne se spomnuvaat deka se Vlasi se dobri Vlasi.


 

  Tvoite nameri za odraz na kultura, se vo pravo, ama kako sto rekov i napomenav, "dovolno e edno trulo jabolko, za cela kosnica jabolka da se rasipe"
 
  Mozes da zamislis koj na ovoj forum e "truloto jabolko"голема%20насмевка

 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 07:50
Neonic, ako si navistina Vlav, sto nema pricina da ne ti veruvam, razberi deka i mene me iritira negiranjeto na Makedonciite niz svetot,egzodusot na "egejcite" so koi vo paket bea proterani i  mnogu Vlasi. Kolku nekoj da gi negira-tie postojat Ako vnimatelno citase na pocetokot-mesto da me kvalivikuvas so niza vulgarnosti, ke ja svatese sustinata-edno e etnickata pripadnost, drugo e drzavnosta. Aj ziti leb kazimi koga si uspeal da ja gledas SCANTEAO- sigurno nikogas.Zosto? Zatoa sto terminot sto e opredelen za emisiite na drugite etnicki zaednici e nikakov. Zosto da ne se opredeli termin koj moze da go gledaat site-18 casot? Koj odlucuva za toa? Ne mi prepisuvaj BUGARSHTINA, ALBANSHTINA, jas zboruvam za dostojnoto mesto na Vlasite- site dolu nabrojani ako bea zivi ke bea li "vlasko lobi?E pa coece FOKUS ne go pisuvaat Albanci, Bugari, "Glasot na narodot" ne go vodat tie.Ako nekoj e destruktiven prema nekoj etnos treba prvo da go osudat prijatelite na toj etnos.


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 08:12
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Neonic, ako si navistina Vlav, sto nema pricina da ne ti veruvam, razberi deka i mene me iritira negiranjeto na Makedonciite niz svetot,egzodusot na "egejcite" so koi vo paket bea proterani i  mnogu Vlasi. Kolku nekoj da gi negira-tie postojat Ako vnimatelno citase na pocetokot-mesto da me kvalivikuvas so niza vulgarnosti, ke ja svatese sustinata-edno e etnickata pripadnost, drugo e drzavnosta. Aj ziti leb kazimi koga si uspeal da ja gledas SCANTEAO- sigurno nikogas.Zosto? Zatoa sto terminot sto e opredelen za emisiite na drugite etnicki zaednici e nikakov. Zosto da ne se opredeli termin koj moze da go gledaat site-18 casot? Koj odlucuva za toa? Ne mi prepisuvaj BUGARSHTINA, ALBANSHTINA, jas zboruvam za dostojnoto mesto na Vlasite- site dolu nabrojani ako bea zivi ke bea li "vlasko lobi?E pa coece FOKUS ne go pisuvaat Albanci, Bugari, "Glasot na narodot" ne go vodat tie.Ako nekoj e destruktiven prema nekoj etnos treba prvo da go osudat prijatelite na toj etnos.


 Vlasite se poseben nespecificen etnos na ovie prostori koj samiot se identifikuva so Drzavata vo koja sto zivee i tvori. a primer za toa e i zdruzenieto na Vlasite vo Grcija.Vlasite vo Grcija se identifikuvaat kako Grci, a Vlasite vo Makedonija kako Makedonci, sto gi pravi lojalni gragjani na drzavata.Eve ti link i text of zdruzenieto na vlasite vo Grcija kako dokaz deka ne se smetaat nisto porazlicni od Grcite.
  Isto i vo Makedonija vlasite ne se smetaat nesto porazlicni od samite Makedonci.
 Vlasite veke go nadminaa toj stadium na sebe-dokazuvanje i nacionalizam sto samo ja pokazuva osobeno visokata nacionalna svest, nasproti etnickoto vo sebe.
  Edno e Nacionalnost ili angliski Nationality, a drugo e etnitet ili na Angliski ethnicity ...
 Vo Makedonija site po Nacionalnost se Makedonci, a po etnitet se Vlasi Srbi Albanci, Turci i sl.
 A so samoto toa se pokazuva POGRESNATA teminologija koja kaj nas se koristi implicirajki ja Nacionalnosta ednakva na Etnitetot.Ocigledno vo Angliskiot jazik toa e obratno.

Macedonian Press Agency

PROTEST BY THE GREEK FEDERATION OF CULTURAL ASSOCIATIONS OF VLACHS
Thessaloniki, 18 August 2003 (17:51 UTC+2)
http://www.mpa.gr/article.html?doc_id=366995 - http://www.mpa.gr/article.html?doc_id=366995

The Greek Federation of Cultural Associations of Vlachs issued a strong
protest on the occasion of the direct or indirect characterization of the
Vlach-speaking Greeks as an ethnic, linguistic or other type of minority, a
position expressed in the latest report issued by the American organization
Freedom House.

Speaking to MPA, Federation President Konstantinos Adam stated that the
Vlach-speaking Greeks never asked to be recognized as a minority by the
Greek state as both historically and culturally they were, and still are,
an integral part of Hellenism.

He characterized the allegations as ridiculous and attributed them to the
efforts made by the above mentioned organization to create impressions. He
also added that its president is an anti-Greek former CIA official.

In a resolution issued by the Greek Federation of Cultural Associations of
Vlachs they condemn any exploitation, for political or other purposes, of a
purely cultural element and its promotion to an element used to
differentiate the Vlach-speaking Greeks from the rest on ethnic or other
grounds.

  Ete kako sto gledas Vlasite vo Grcija ne sakaat da se diferenciraat od samite Grci, a toa e i slucajot so Vlasite vo Makedonija.
  Dali moze da se kaze istoto i za Albancite?

 A za fokus ne sakam da komentiram, toa e vesnik koj ima kredibilitet na zolt pecat, i pretstavuva propagandna masinerija na odredeni strukturi...a ne na CELIOT MAKEDONSKI narod.
 Ako Fokus ne gi saka Vlasite toa ne znaci deka site Makedonci ne gi sakaat.
  Primer za toa e kolku samo Makedoncite go sakaat Toshe, Kaliopi, Pitu Guli e del od Makedonskata himna, brakjata Manaki i slicni...

 Eve link : http://www.greekhelsinki.gr/bhr/english/special_issues/aromanians.html

 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 08:27
Toa sto mi go kaza go znam, samo ne mi odgovori zosto so vakva zestina ne se boris da se smeni terminot na Scanteao, da se finansira barem edno spisanie od budzetot-Fenix  se pecati so donacii, edno CD- Gramosteanite sega prosat po sponzorite, edna kniga za fakultativnata nastava-avtorite na ABCDarite molat za sponzori, a "vlaskoto lobi" im veli deka i taka se na tapet, pa ako finansiraat nesto vlasko ke gi proglasat za nacionalisti, iredentisti. Ne mi begaj od temata, mislam deka sum jasna-so ovie tri nesta nema Vlasite pomalku da ja sakaat Makedonija. Ova mi nalikuva na ona-ako edno dete e problematicno mu se dava se da se smiri, a onie mirnite ostanuvaat so prazni race. Inace i vo Albanija najpopularnata peacka Eli Fara e Vlainka,Vlasi bea i  Petar i Jonica koi go sozdadoa Bugarsko-vlaskoto carstvo. U brate gi ima segde ko plevel, a na popis se samo okolu 8 120.


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 08:41
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Toa sto mi go kaza go znam, samo ne mi odgovori zosto so vakva zestina ne se boris da se smeni terminot na Scanteao, da se finansira barem edno spisanie od budzetot-Fenix  se pecati so donacii, edno CD- Gramosteanite sega prosat po sponzorite, edna kniga za fakultativnata nastava-avtorite na ABCDarite molat za sponzori, a "vlaskoto lobi" im veli deka i taka se na tapet, pa ako finansiraat nesto vlasko ke gi proglasat za nacionalisti, iredentisti. Ne mi begaj od temata, mislam deka sum jasna-so ovie tri nesta nema Vlasite pomalku da ja sakaat Makedonija. Ova mi nalikuva na ona-ako edno dete e problematicno mu se dava se da se smiri, a onie mirnite ostanuvaat so prazni race. Inace i vo Albanija najpopularnata peacka Eli Fara e Vlainka,Vlasi bea i  Petar i Jonica koi go sozdadoa Bugarsko-vlaskoto carstvo. U brate gi ima segde ko plevel, a na popis se samo okolu 8 120.


 Na toa mozam da ti odgovoram od licno iskustvo, jas ne custvuvam potreba od toa da ja istaknuvam razlicnata etnicka pripadnost od ostanatite Makedonci, jazikot go zboruvam so onie lugje so koi smetam deka mozam da imam soodvetna komunikacija, i ne mi treba da prisiluvam nekoj da me prifati ili da go slusa ili uci mojot etnicki majcin jazik Vlaskiot.
  Kolku sto sum zapoznaen vo obrazovanieto ima fakultativen predmet Vlaski jazik, za tie sto sakaat i imaat zelba da go ucat Vlaskiot jazik, iako msilam 99% od Vlasite jazikot go ucat od svoite domasni.

 Problemot e toa sto Siptarite, ja otvaraat pandorinata kutija vo Makeodnija, vo koja se stavaat vo nadredena polozba od ostanatite etniteti, i se pretvaraat vo tn "privilegirana nacionalnost", izdignuvajki se nad Turcite, Srbite, Vlasite Romite.
 Sto ke stane so Makedonia i so nasata Makedonska nacionalna svest ako site pocneme da reagirame i barame raboti koi sega gi baraat albancite preku uceni?
  A ako sakas poveke da naucis nesto za Vlasite eve dobar link...
  http://www.farsarotul.org/The%20Vlah%20Minority%20in%20Macedonia.pdf

 Najinteresno e toa sto vo statijava spored nekoi izvori Vlasite se tie koi se naznaceni kako starosedelci na ovie prostori i direktni potomci na Antickite Makedonci.голема%20насмевкаno toa se samo prepostavki....
 Inaku, Vlaskoto nacionalno zname e identicno so sonceto od Vergina samo sto ima osum kraci, zolto sonce na crvena osnova.
 
 Vlasite sekogas bile i ke bidat lojalni na svojata zemja, a toa e Makedonija.
     Bi sakal i Makedonskite albanci da mozat da go kazat istoto??????????????????


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 09:02
S obzirom da su tradicionalno pastirski narod, potraga za boljim pašnjacima vodila ih je preko Balkana i istočne Evrope, pa se Vlasi mogu naći i čak u severnijim područjima kao što je Poljska. Njihova posvećenost pastirskom načinu života često ih je ostavljala podalje od žestokih etničkih sukoba koji su vekovima harali Balkanom i mirno koegzistiraju sa većinskim stanovništvom gde god se nalazili. Međutim, oni su se istovremeno borili da očuvaju sopstveni identitet.
_________________________________________________________________________________________________
Jas kolku mozam da svatam sopstveniot identitet se zacuvuva so pismo,skolo, kulturni manifestacii, ucebnici, TV emisii vo normalen termin, spisanija. Sto si se fatil ko pijan za plot za Albancite-tie se dosta aktuelni i bez tvoeto aktueliziranje. A za politikata na starata k**** Evropa pokojniot doktor Vasilie Barba na eden kongres vo Frajburg ubavo kaza-so nejzin kamen po nejzina glava. Tokmu zatoa sto se zboruva samo za bilingvalna, binacionalna Makedonija doaga do ova.Ako pred niv zastane eden maz so golemi oau i pobara podednakva zastapenost na site etnicki zaednici-bez privelegirani nema da sme do ova deredze.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 09:19
Do sredine 19. veka vlaške zajednice uspostavile su svoje škole i crkve i uživale podršku vlasti. Pad Otomanskog carstva koji je usledio doveo je do podele njegovih teritorija na nezavisne države, koje su se razlikovale u pogledu tretmana vlaškog stanovništva. Između 1925. i 1932. godine došlo je do organizovane masovne migracije Vlaha u Rumuniju, koja je uključivala između 4.946 i 6.553 porodica. Komunistički režimi koji su kasnije došli na vlast širom Balkana zatvorili su sve vlaške škole i ustanove. Generalno gledano, Vlasi su bili u nepovoljnom položaju u vreme uspona nacionalizma.Uprkos tome, Vlasi su igrali značajnu ulogu u nekim ključnim događajima na Balkanu tokom 20. veka. Tokom Ilindenskog ustanka 1903. godine u Kruševu (gde je 4.000 Vlaha činilo dve trećine stanovništva), u Makedoniji, formirana je multinacionalna vlada. Troje ministara bili su Vlasi, kao i lokalni vojni lider Pitu Guli (1845-1903), koga mnogi poštuju kao makedonskog nacionalnog heroja. Makedonci i danas Kruševsku Republiku smatraju modelom međuetničke saradnje.Mada međunarodna svest o Vlasima kao etničkoj grupi možda nije rasprostranjena, mnogi ljudi vlaškog porekla stekli su svetsku slavu. Među njima su porodica juvelira Bulgari, fudbalske zvezde Georgi Hadži i Ilija Najdovski, filmski režiseri Dan Pita i Ljubiša Georgievski, dramski pisac Branislav Nušić, pioniri balkanskog filma Milton i Jenaš Manaki, i Evangelie Zapa koji je pomogao osnivanje moderne Olimpijade.
_______________________________________________________________________________________
Ova zboruva mnogu. Za ova zbori mi ne za demagogija. Ne prilepuvaj nacionalizam-zacuvuvanjeto na svojot identitet ne znaci nacionalizam. A ako gledas Scanteao ke go cuese Tedi Cal- Avstriec zenet so Vlainka kako zboruvase vlaski poubavo od Vlasite kako tebe.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 09:26
EEEEEEJ da ne zaspa?Ako citirame zvanicni podatoci, ajde da citame.

U današnjoj Makedoniji započela je njihova snažna emancipacija pa tako u nekim općinama u kojima su brojni imaju pravo na učenje vlaškog jezika u školama. Makedonski Vlasi dobro poznaju svoj jezik 

http://hr.wikipedia.org/w/index.php?title=Arumunji&action=edit - Arumunji (Vlasi) ( http://hr.wikipedia.org/w/index.php?title=Arumunjski_jezik&action=edit - Arumunjski jezik ) http://hr.wikipedia.org/w/index.php?title=Gr%C4%8Dke/Grtsija&action=edit - Grčke/Grtsija - 250.000; http://hr.wikipedia.org/wiki/Rumunjska - Rumunjska - 100.000; * http://hr.wikipedia.org/wiki/Makedonija - Makedonija - 100.000; http://hr.wikipedia.org/wiki/Albanija - Albanija - 200.000; http://hr.wikipedia.org/wiki/Bugarska - Bugarska - 10.000; http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatska - Hrvatska ; http://hr.wikipedia.org/wiki/Srbija - Srbija -10.000; Bosna i Hercegovina.

A roman znaci ne roman, ne romaci tuku poseben identitet. a jas i ponatamu si ja sakam Makedonija, ama ja sakam i vistinata.



Постирано од: moira
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 16:28
Ucitelke najsakana, ocigledno imas problem, koj patem e samo tvoj, licen i proizleguva od tvojata etnicka pripadnost, koja nikoj ne ti ja osporuva, nitu na forumov, nitu na ulica, nitu na rabota, nitu vo drzavava, patem zastapena e i vo USTAVOT na R.M., no ti najverojatno kako da ne pripagas vo ova vreme i ovoj prostor. Govoris za nacionalizam i verska omraza vo drzava koja gi ima imenuvano vo svojot Ustav bezmalku site etnicki zaednici koi ziveat na nejzina teritorija, koja gi priznava site verski zaednici i religiozni grupi Da, postojat nesoglasuvanja, postoi nezadovolstvo, no toa samo ja otslikuva segasnosta na koja site NIE sme zaloznici. Ne mi e jasno sto tolku si zgrozena od postovite Demokratsko paravo e sekoj da si go kaze svoeto mislenje, a nacinot na koj ke go stori toa i recnikot koj pritoa ke go upotrebi, se negov izbor i govorat za samata licnost.
Sto se odnesuva do tvoite zalopojki za "nemoznosta" da se gleda emisijata na vlaski jazik na MTV poradi nesoodveten termin na prikazuvanje, obratete se do MTV, ne tuka na forumov, i zarem toa e lajt motivot na tvoeto nezadovolstvo kako pripadnicka na etnickata zaednica, koja patem caruva i upravuva so Makedonija i so nejzinite bogatsva, koja go ima Carot na Oligarhijata Zarem toa e pricinata za tvojot "kompleks" draga moja ucitelke
Zamislete, t.n. Vlasko lobi ne mozelo da ve finansira (pretpostavuvam deka pripagate i na nekoja nevladina organizacija ili zdruzenie) i da prevzeme nesto vo vrska so "GOLEMITE NEPRAVDI" so koi katadnevno se soocuvate, Vie Vlasite, zatoa sto vaseto lobi vo momentov bilo "REPRESIRANO" (najverojatno mislat na nas od forumov) i poradi toa se plasat vo momentov da brcnat vo dlabokiot im djeb, za da dadat nekoja donacija-crkavica, za svoite braka i sestri po etnicka osnova. Ne ni se obrakajte nam, ne ni placete na forumov, ne ni servirajte ovakvi lucidni zalopojki i prikazni, obratete im se nim, na t.n. "vlasko lobi" i na Carot, zatoa sto nie navistina ne mozeme da vi pomogneme, vasiot ''problem", za koj iskreno ne veruvam deka postoi, se resava institucionalno, a vasiot licen problem, koj go imate i so koj ziveete, se resava na nekoe drugo mesto i na adekvaten nacin.
Vo vrska so nacionalizmot od koj gledam deka se grozite, i vie go poesduvate, ucitelke najsakana, no ne gledajte na nego negativno, naprotiv, nacionalizmot e pozitivna pojava, nacionalizmot ja jakne drzavata, svesta na narodot, konstitutivnosta i ljubovta kon tatkovinata. No, najverojatno ve buni definicijata za nacionalizmot, rasirena megu nas, koja bese srocena od izvesni strukturi za nivni potrebi i vo nekoi drugi vreminja. I zatoa ucitelke najsakana, nemojte da se grozite od nacionalizmot.
Gledam deka poseduvate izvesna doza na gadenje od nedelnikot Fokus, no mojot iskren sovet e dokolku vistinata vi sozdava macnina i gadenje, se cuvstvuvate zagrozeni poradi etnickata pripadnost, ednostavno ne go kupuvajte, ne go citajte, ne gi davajte tie 50 denari nedelno sekoj petok, donirajte gi vo nekoe vlasko zdruzenie koe ke najde nacin da gi zastiti vasite prava vo ovie teski vreminja za vlasite i vlaskoto lobi.

POZDRAV, UCITELKE NAJSAKANA

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 18:33
Ti blagoraram na sugestiite. Te informiram deka nemam kompleksi, naprotiv imam jasno izgradeni nacionalni cuvstva so koj ne maftam naokolu, bidejki pripagam na etnos koj se dokaza na ovoj prostor- uspesnost vo domenot vo koj rabotat i ja promoviraa Makedonija pozitivno sekade kade ke stasaat bez da se falat -toa site im go priznavaat. Mozebi golema zasluga za toa ima genetskite predizpozicii prvenstveno za ekonomijaa, no ne so pomal uspeh i vo drugite dejnosti. Iskreno ne poznavam siromav Vlav, a uste pomalku neuspesen.Jas ne se zalam od "vlaskoto lobi" cij  clen mozebi sum i po bogatstvo i po uspesnost, intelegentna si procitaj deka drzavata-budzetot na dal za drugite etnosi. Inace Makedonija ima najdobar ustav-za negovata demokraticnost i liberalizam golem pridones imaat i Vlasite. Zgrozuvanjeto e tokmu od vlavofobijata t.e. "ferspedofobija"koja za zal ja imas i ti. A za proekti Vlasite konk*riraat na Megunarodni proekti-kade ne trebaat vrski-tuku kvalitet i garancija za uspeh. Inace Fokus ne kupuvam- predcite bi mi se prevrtele vo grob, a i bi me drmnalo infarkt da pridonesam vo bogatenjeto na vlafovobite.Moite predci so tetoviran krst na celo, a i na dvete race go branea pravoslavieto, znaci vo vlaskite geni  nema kompleks od nacionalna i verska pripadnost. Sugerram da gi posetis onie mesta koi mi gi preporacucas da ti pomognat da go nadmies  vlavofobizmot  t.e. "ferspedizmot"
p.s.Pogledni gi simbolite koi nesvesno sme gi odbrale-svekata mu e vodilka na okoto vo temnicata-kon vistinskiot pat. Sakaj si go svojot narod ne go mrazi tugiot. Jas nigde ne pokazav omraza.Mnogu zdravje, uspesi vo rabotata i ljubovta i malku vlaska sreka -Ucitelkino najsakano!!!!


Постирано од: moira
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 19:15
Ucitelke najsakana, ti blagodaram sto si sveka, koja mu e vo"vodilka" na moeto oko , samo se namestuva edno prasanje samo po sebe, sto so svekata koga ke izgori
Tvojata zgrozenost od vlafofobijata t.e. "ferspedofobija" (mi se dopaga izrazot za noviot vid na fobija), koja samo ti ja gledas i citas vo mojot post, i pritoa delis kvalifikacii koi voopsto ne korespondiraat so vistinata, govori za tvoeto dozivuvanje na samata sebe i najverojatno za kompleksot koj proizleguva od tvojata etnicka pripadnost, koja po vtor pat ke ti povtoram nitu nekoj ja osporil, nitu ja navredil. No, dokolku se naogas sebesi vo vistinite iskazani na forumov, mediumite, kako pisanite taka i elektronskite, a koi se odnesuvaat na bolnite sostojbi proizlezeni od nasata beskonecna tranzicija, togas navistina ja razbiram pricinata za tvojata "zagrizenost" i "zgrozenost" koja se obiduvas da ja podmetnes kako vlafofobija t.e. ''ferspedofobija''.
Zaboravi da napomenes deka vlaskiot narod pokraj site pozitivni genetski predispozicii, raspolaga i so nevidena tvorecka vestina za HAIKU poezija, a edno od remek-delata na vlaskata haiku poezija, makedonskata javnost imase moznost da go spoznae i da go slusne izvorno, vo zivo, na A1, izrecitirana od avtorot
Dali ovoj biser od Haiku, ke vleze vo nastavnata programa, so cel maldite generacii uste pri pocetokot na svoeto opismenuvanje i edukacija da osoznaat deka i Haikuto vo vlaska verzija e mokno oruzje koe neprijatelot go ostava bez komentar, ili pak ke vleze vo antologijata na makedonskata poezija so akcent na vlaskoto HAIKU, ostavame toa VIE, kako UCITELKA NAJSAKANA da odlucite

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 21:43
Учителке,
не треба да се срамите. Бидите горда и дајте и одговорете на коментарот кој ви го упатив.
Јас сум стрплив.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 22:12
Ucitelkino- Odgovorot si bese soodveten na prasanjeto, ne deka go opravduvam. Ama toa ne mu e od genetskite predizpozicii, toa mu e od podocneznoto prevospituvanje, verojatno od poubavata polovina koja  ne et od nasinkite. Ama i pokraj losiot tajming- i losiot rejting priznaj deka bi se smenila so nego. Ne ti zameruvam i jas bi, parite da mu gi imam, ama pametot ne!!!!
Orlov izvini ama ne svativ deka treba da ti odgovoram, bidejki tvojata zabeleska ne ja svativ kako licna navreda, niti kako prodolzenie na diskusijata. A iskreno se nasociv na Vlavot da mu pokazam nekoi napisi vo koi jasno se gleda koj im go iskopa grobot na Vlasite i deka  Makedonija moze da si ja saka i ako ne se prikazuva kako Makedonec. site prethodno nabrojani si kazuvaa deka se Vlasi po nacionalnost, ama deka rabotat za dobroto na Makedonija. A na Makedoncite po nacionalnost ne im treba odbrana od Vlasite-znaat sami da si se branat, nekogas mozebi zustro, nekoi i malku vulgarno reagiraat pred da ja razberat poentata, ama gornion ke im prosti.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 22:28
Не ја разбирам твојата поента,дали некој ти брани да бидеш влаинка?дали некој те брка од државата Македонија затоа зошто си влаинка?дали според тебе и твојот став кон влашкиот народ само Македонците не се националисти чим може сето малцинство во Македонија да излезе на површина и да го сузбие Македонското мнозинство.Па ви се молам изгледа само Македонците можат да "прогледаат низ прсти" за туѓи националистички идеали,дали вие тоа го злоупотребувате-сите вие власи,цигани,бугари,грци,шиптари,срби и бошњаци(за мене сте исти)збунетост


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 22:50
A koj moze da me brka od mojata zemja? A ako se custvuvas istisnat kazi si, zosto da ti lezi cemer na dusata. Iskreno i jas koga ke gi vidam lugeto na ulica site mi se isti-ama koga ke prozborat im go "gledam" trulezot na dusata. Ti i tvojata lutina ne me lutat-me nalutu edna kvazi novinarka koja pisuvajki za pokojniot Tose doslovce napisa -Roditelite na Tose po krusevski obicaj, 40 dena ne razgovaraa so nikogo. Krusevski obicaj nema. Ima pravoslaven obicaj, a vo vlaskite- pravoslavni obicai 40 dena se posvetuvaat na prostevanje so dusata na pokojnikot, neznam za kaj drugite pravoslavci dali e isto. Taa guska ako ne sakase da spomne vlaski, od pocit kon legendata neka spomnese pravoslaven, a ne mi izmisluva kategorija krusevski obicaj.


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 23:08
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не ја разбирам твојата поента,дали некој ти брани да бидеш влаинка?дали некој те брка од државата Македонија затоа зошто си влаинка?дали според тебе и твојот став кон влашкиот народ само Македонците не се националисти чим може сето малцинство во Македонија да излезе на површина и да го сузбие Македонското мнозинство.Па ви се молам изгледа само Македонците можат да "прогледаат низ прсти" за туѓи националистички идеали,дали вие тоа го злоупотребувате-сите вие власи,цигани,бугари,грци,шиптари,срби и бошњаци(за мене сте исти)збунетост


 Zaboravi da si ja nabrois tvojata etnicka grupa a toa se makedonskite sloveni голема%20насмевка
 .....koga veke ne prifati site da sme Makedonci no so razlicni koreni,moram da te koregiram zatoa sto vo tebe pocna da zboruva ona nacionalnoto.
  Ti po nisto ne si pogolem Makeodnec od mene , zatoa ne treba da me oslovuvas vo VIE(mislejki na Vlasite) bidejki Makedonija e moja zemja tolku kolku sto e i tvoja, i nie sme ramnopravni ,nema podcineti i  superiorni,a vo tvojot post sakas da kazes deka VIE "etnickite Makedonci" ste ni dale ili dozvolile nesto na nas etnicko razlicnite Makedonci, so sto pravis direktna podelba. Pa neli site ke bevme Makedonci koi se vo svojata zemja?????

 Tvojot komentar bese za nijansa nesoodveten.

  A da bev malku poekstremen ke kazev deka Makedonija e poveke moja otkolku tvoja zatoa sto Slovenite dolse na Balkanot vo 6 vek, a Vlasite poteknuvaat od romaniziranite starosedelci uste od vremeto na Rimskoto carstvo, po okupiranjeto na Anticka Makedonija.Ama za toa drug pat...toa e druga tema,a i ne bi sakal da sporam sega koj e pogolem Makedonec,zosto toa ne mi e nivo i poenta.

 Kako sto rekov poentata na ovaa diskusija e pogresnata terminologija koja se koristi vo Makedonija.
  Nie site sme Makedonci tuka, vo pasosot ni pisuva nationality : Macedonian, a sme so razlicni etniteti(ethnicity)
 Tuka doagja zabunata, zatoa sto vo Makedonija pod poimot "nacionalnost" se podrazbira ETNICKA pripadnost, a ne nacionalna.
 
 Etnickata pripadnost na eden subjekt treba da e od personalna priroda, i nie ne treba da se stremime kon ekstremni nacini na prikazuvanje na razlicnosta vo edno opstestvo kako sto toa go pravat denes Siptarite(nema da recam Albanci od poznati pricini)
  Jas sum Vlav, go znam mojot jazik,no go govoram i Makedonskiot duri i poubavo od nekoi "etnicki Makedonci"(ne sakam da recam Slavo-Makedonci), gi znam obicaite ,tradiciite koi se del od kulturnoto nasledstvo na Vlasite koe sekogas bilo blisko do Makedonskoto(vera ,tradicija,mentalitet,cuvstvo za pripadnost), i nikoj ne mi zabranuva i spori tie da gi praktikuvam ili da go zboruvam mojot jazik vo Makedonija.

 Za toa dali nekoj me saka ili ne me saka, toa e subjektivno.Lugjeto se delat i po drugi osnovi, kako sto se :politicka partija, mesto na ziveenje(Ohrigjani-Skopjani), potoa Selani-Gragjani, i kako takvi i megju niv ima sakanje i nesakanje.Taka da vo coveckata priroda e normalno da se preferiraat nekoi raboti za smetka na drugi raboti.
 Ne ni ocekuvam kako Vlaski Makedonec deka SEKOJ treba da me saka i pocituva,zosto jas pocituvam lugje po toa dali se dobri ili losi, vo pogled na karakter ili kultura,a ne po etnicka pripadnost.
  A sekoj koj misli poinaku za mene e narrow-minded..I avtomatski znaci i jas nego ne go cenam(ama ne zatoa sto spagja vo odredena etnicka kategorija, tuku zatoa sto spagja vo odredena nesoodvetna kulturna kategorija)

  Za Ucitelkata bi kazal deka e vo pravo deka ima strukturi vo makedonija koi ne gi sakaat Vlasite, no tie strukturi ne go pretstavuvaat Celiot Makedonski Narod,
 mene mi e vazno sto misli narodot,a ne nekoi politicki figuri, vesnici,zdruzenija i slicno..
  A fakt e deka nikogas ne sum imal nekoi zamerki za toa sto sum bil Vlav, osven ovaa sega vo postot pogore , koga bev posocen so VIE, sto za mene aludirase ,deka nekoj misli deka ima ekskluzivno pravo na Makedonija i deka NIE site malku porazlicni Makedonci sme dojdenci, ili nesto poniski od tie sto se mnozinstvo.
  Tolku od mene...голема%20насмевка



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 23:20
Значи сега и Влашко православие има асмеењесмеењесмеењесмеењеИма и Сртумичко православие,слават тримерисмеењесмеењесмеењесмеењесмеење

Неоник ја не се кријам како кукавица позади било каков назив,јас сум Македонец и Македонија е на Македонците тука нема двоен аршин,исто како што твојата куќа неможе да е на мене и на тебе па ако сакам ја и 2000 год да живеам у неа таа се води на твое именамигнување

Зборуваш за некои ентитети и термини а забораваш дека ние Македонците сме народ,конститутивен и мнозински сакал тоа ти или не.

Знам јас што треба на Македонија - на Македонија и треба политичка партија во стилот на хитлеровата социјал-националната партија,кога би имало такво нешто во Македонија едноставно ке си седнеме сите во својот ќош и ке си бркаме своја работа - АМА СВОЈАсреќа

А кога некој ке каже дека може да се дели нешто тогаш ке помислам дека и жената може да се дели - сепак ја сум Македонец и кај нас тоа така не оди Македонците викаат "Мајка и жена не се делат - Мајката ни е Македонија а жената ни е Македонка која има благодет за давање живот Македонски бидејки и таа е МАЈКА МАКЕДОНСКА"намигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 23:37
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Значи сега и Влашко православие има асмеењесмеењесмеењесмеењеИма и Сртумичко православие,слават тримерисмеењесмеењесмеењесмеењесмеење

Неоник ја не се кријам како кукавица позади било каков назив,јас сум Македонец и Македонија е на Македонците тука нема двоен аршин,исто како што твојата куќа неможе да е на мене и на тебе па ако сакам ја и 2000 год да живеам у неа таа се води на твое именамигнување

Зборуваш за некои ентитети и термини а забораваш дека ние Македонците сме народ,конститутивен и мнозински сакал тоа ти или не.

Знам јас што треба на Македонија - на Македонија и треба политичка партија во стилот на хитлеровата социјал-националната партија,кога би имало такво нешто во Македонија едноставно ке си седнеме сите во својот ќош и ке си бркаме своја работа - АМА СВОЈАсреќа

А кога некој ке каже дека може да се дели нешто тогаш ке помислам дека и жената може да се дели - сепак ја сум Македонец и кај нас тоа така не оди Македонците викаат "Мајка и жена не се делат - Мајката ни е Македонија а жената ни е Македонка која има благодет за давање живот Македонски бидејки и таа е МАЈКА МАКЕДОНСКА"намигнување


 Vie,potocno NIE, Makedoncite sme narod napraven po terkot na Grcikot narod(mesavina od mnogu drugi narodi vklucuvajki go i vlaskiot), i nemoj tuka da mi prodavas prikazni za nekoja si specijalna etnicka homogena kompozicija na Makedonskiot narod, zosto i nie samite Makedonci(velam NIE , vklucitelno so mene kako Vlaski Makedonec) sme zgrozeni na nacinot na koj Grcite ja postignaa svojata homogeniziranost na Grckiot narod uste od 1912-1913 godina.
  Dali od Makedonija ke go zemes toa sto ne obedinuva site, ili toa sto ne pravi razlicni, ostavam na tebe , da razmislis i procenis malku.

  Neli Grcite bile losi? Pa ti sovetuvam prijatele, nemoj da go sledis nivniot pat za formiranje na eden narod, zosto samiot ti do vcera gi plukase za nivnite "metodi".

 Makedonija e zemja i MAJKA na site lugje koi se rodile vo Makedonija, ama samo dokolku go prifatat toa, i navistina ja cenat za SVOJA(nekoi etniteti ne ja cenat ,znaeme koi голема%20насмевка )
  A ako imas potreba da go iskazes tvojot nacionalen dignitet kako Makedonec nemoj mene da mi go iskazuvas, zosto brat, i jas sum Makedonec..toa mozes da odis na nekoj albanski, Grcki ili bugarski forum da go pisuvas i kazuvas..
  намигнување
  
 


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 23:46
Јас го ценам твоето мислење но неможем да се согласам со истото воопшто.
Јас сум Македонец и само Македонец - тоа мене не ме прави посебен туку едноставно роден сум како Македонец од мајка Македонка во земја Македонија каде што моите предци се раѓаат со илјадници години наназад.Твој проблем е покрај Македонец ако ставаш било што,тоа е нормално и твое право но не ми го наметнувај на мене бидејки не ми е потребнонамигнување

Видиш тука јас и ти сме различни ти си роден у Македонија но од мајка Влаинка не Македонка,можеби за тебе се приказни но преку Македонскиот народ веке 10 000 год наназад живее култот на божицата Мајка - нашата Мајка е Македонија и таа раѓа Македонци и само Македонци никакви други,сето останато е само посинето но не изворно родено.Коренот е живот на се голема%20насмевка
Ти можеби сакаш да бидеш Македонец - јас и да несакам тоа сум по роднамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 23:54
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Јас го ценам твоето мислење но неможем да се согласам со истото воопшто.
Јас сум Македонец и само Македонец - тоа мене не ме прави посебен туку едноставно роден сум како Македонец од мајка Македонка во земја Македонија каде што моите предци се раѓаат со илјадници години наназад.Твој проблем е покрај Македонец ако ставаш било што,тоа е нормално и твое право но не ми го наметнувај на мене бидејки не ми е потребнонамигнување

Видиш тука јас и ти сме различни ти си роден у Македонија но од мајка Влаинка не Македонка,можеби за тебе се приказни но преку Македонскиот народ веке 10 000 год наназад живее култот на божицата Мајка - нашата Мајка е Македонија и таа раѓа Македонци и само Македонци никакви други,сето останато е само посинето но не изворно родено.Коренот е живот на се голема%20насмевка
Ти можеби сакаш да бидеш Македонец - јас и да несакам тоа сум по роднамигнување

 Jas sum Vlav, Vlasite spagjaat vo romanska grupa na narodi, a ti si Sloven, i pripagjas na Slovenska grupa na narodi.
  Toa e edinstvenoto sto e razlicno pomegju tebe i mene.
 I dodeka site Vlasi vo Krusevo vo 1903 se borea za Makedonija, imase nekoi od tvoite kako sto ti gi narekuvas "cisti Makedonci, i samo Makedonci" ne bea bas Makedonski nastroeni, tuku fakjaa krivini kon "Majka Blgaria" dodeka Vlasite ginea samo za Makedonija, sto e dokazano so Krusevskiot Manifest.
  A za toa koj e pogolem Makedonec, ti rekov ne mora mene da mi dokazuvas, dokazuvaj mu na onoj koi i na dvajcata ne negira.
 


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 00:11
Ме свати што е најбитноголема%20насмевкаЈас на тебе не ти наметнувам ништо,не те кажувам никако,не те терам да живееш живот според мои правила ти си имаш право да си се чувствуваш како што сакаш но сам се делиш и нормално неможеш да бидеш тоа што сум јас - МАКЕДОНЕЦ без никаква додавка од напред или од позади.

Кога ке не роди една мајка ке бидеме браќа по крв а кога ке не родат различни мајки тогаш не сме роднини,ова не е мој закон туку закон на природатанамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 00:23
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Ucitelkino- Odgovorot si bese soodveten na prasanjeto, ne deka go opravduvam. Ama toa ne mu e od genetskite predizpozicii, toa mu e od podocneznoto prevospituvanje, verojatno od poubavata polovina koja  ne et od nasinkite. Ama i pokraj losiot tajming- i losiot rejting priznaj deka bi se smenila so nego. Ne ti zameruvam i jas bi, parite da mu gi imam, ama pametot ne!!!!
Orlov izvini ama ne svativ deka treba da ti odgovoram, bidejki tvojata zabeleska ne ja svativ kako licna navreda, niti kako prodolzenie na diskusijata. A iskreno se nasociv na Vlavot da mu pokazam nekoi napisi vo koi jasno se gleda koj im go iskopa grobot na Vlasite i deka  Makedonija moze da si ja saka i ako ne se prikazuva kako Makedonec. site prethodno nabrojani si kazuvaa deka se Vlasi po nacionalnost, ama deka rabotat za dobroto na Makedonija. A na Makedoncite po nacionalnost ne im treba odbrana od Vlasite-znaat sami da si se branat, nekogas mozebi zustro, nekoi i malku vulgarno reagiraat pred da ja razberat poentata, ama gornion ke im prosti.




Сепак е добро.
Релноста е таа која е. Не им обраќајте внимание на поединци кои одатнадор оджолтата линија. Оставетеги. Знам не е педагошки но кога сите тоа би го правеле сигурно би се преиспитале како да настапат на форумот и со кои теми или дали воопшто ќе се појават.
Благодарам на одговорот.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 00:28

 Makedonec e sekoj covek koj ziveel tvorel i se borel za Makedonija vo poslednive nekolku iljadi godini(bez razlika dali dosol vo 6vek, ili bil na ovie prostori od poodamnaголема%20насмевка), i bez razlika na religija ili etnicka pripadnost, ama samo dokolku toa bezuslovno go prifakja..
   Ne gi sakas Grcite, a od druga strana pravis i mislis toa sto pravat i tie, Makedonija e cisto na Makedonskiot narod(spored Grcite, Makedonija e cisto na Grckiot narod a ne na Slav-Macedonians), i spored tebe ako si "etnicki zacinet" togas nemozes da bides Makedonec, pa toa ke dovede vo prasanje dali si Makedonec voopsto?ili ke dobies nekoj naziv "Malcinstvo" ?????
  Prilicno apsurdno bi go narekol toa tvoe tvrdenje.

 So ovie tvoi tvrdenja me stavas vo neprijatna situacija da pocnam da debatiram za "tvoite homogeni etnicki cisti Makedonci" koi ne bea priznati do pred 50=100 godini,kako i za Grko-Bugarsko-Srpskite primesi vo homogenosta na "eetnickite Makedonci"
  A tie tvoi Utopii za majka Makedonija, koja ragja Makedonski deca, cuvaj gi za na nekoj politicki miting, ne za tuka.
 Spored tvoja logika ako nekoj makedonec ima majka od germanija toj ne e makedonec, kako sto i jas ne sum "makedonec" bidejki majka mi e Vlainka?

 non-senseголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 00:34
Ти дебатираш за Македонците јас за Власите не кажав ништо,не посочив никого,не злоупотребив никаков период или туѓи животи за моето Македонско национално наследство.
Видиш како ја и ти се разликуваме,мене не ми треба убедувања или разубедувања,не ми требаат ни часови по историја додека ти сеуште пробуваш да ми наметнеш нешто што очигледно пусто многу го сакаш а на мене ми припаѓа без моја кривица туку просто по природна линија.Ти ова го знаеш затоа и така пишуваш но не се секирај јас тебе те разбирам и го респектирам твоето мислење едноставно неможам да го прифатам бидејки се коси со сите мои убедувања.
Пак ке повторам ако посвоиш дете колку и да сакаш тоа да е твое сепак ниту си го направил ниту си го родил,тоа ке расне со твоето презиме но нема твоја крвнамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 00:40
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ти дебатираш за Македонците јас за Власите не кажав ништо,не посочив никого,не злоупотребив никаков период или туѓи животи за моето Македонско национално наследство.
Видиш како ја и ти се разликуваме,мене не ми треба убедувања или разубедувања,не ми требаат ни часови по историја додека ти сеуште пробуваш да ми наметнеш нешто што очигледно пусто многу го сакаш а на мене ми припаѓа без моја кривица туку просто по природна линија.Ти ова го знаеш затоа и така пишуваш но не се секирај јас тебе те разбирам и го респектирам твоето мислење едноставно неможам да го прифатам бидејки се коси со сите мои убедувања.
Пак ке повторам ако посвоиш дете колку и да сакаш тоа да е твое сепак ниту си го направил ниту си го родил,тоа ке расне со твоето презиме но нема твоја крвнамигнување

 Eve ti nesto za "Vistinskite Anticki Makedonci" enjoy it намигнување

Breakthrough in Vlach History

Nicholas Bizakidou

Issue date: 11/7/05 Section: http://www.qcknightnews.com/news/2005/11/07/News/ - News
  • http://www.qcknightnews.com/home/index.cfm?event=displayArticlePrinterFriendly&uStory_id=75134bf4-642a-4d31-b5c0-2c5da1f7d1f7 - Print
  • http://www.qcknightnews.com/home/index.cfm?event=displayEmailArticleForm&uStory_id=75134bf4-642a-4d31-b5c0-2c5da1f7d1f7 - Email
  • < ="http://site.answers.com/main/js/web_answertip.js?ANSW.nafid=100" ="text/">
  • http://www.answers.com/topic/AnswerTips - DoubleClick Any Word
  • Page 1 of 2 http://www.qcknightnews.com/news/2005/11/07/News/Breakthrough.In.Vlach.History-1048266-page2.shtml - next >
 First, who are the Vlachs? The ancient Germans called the ancient Thracians 'Walachen.' In history they are known as Vlahi, since when in 168 B.C. Paul Emilius, the Roman Consul, took over Macedonia. When they talk about the "Macedonian Question" it is really the "Vlach Question" because the indigenous Macedonians of today are the Vlachs who are known by many other names. Professor Dr. Wolfgang Dahman of the University of Bamberg writes that Caesar himself names Vlachi the non-Germanic nations.

In a statement to a member of the Vlach Institute on June 26, 2000, Speros Vryonis Jr., a highly respected professor, wrote"…and I would agree with a part of your argument, i.e. that the Vlachs who live in present-day Greece had individuals and groups in the past who played a significant role at the time of the Greek revolution, as well as before and thereafter." After reading this statement, a member of the Greek Federation of Greater New York pronounced it a breakthrough in Vlach history.

The Vlach Institute wrote to Vryonis on October 20, 2000 in response, adding, "The majority were Vlachs, if you have documentary proof of otherwise, please send it to us." To this day, the institute has not received a reply. If any documented proof is found, the institute has requested the information be sent to the Vlach Institute, P.O. Box 204, Tannersville, NY 12485.

The Vlach Institute also sent Vryonis a newsletter containing quotes from Professor Borza, Kakrides and Arnold Toynbee. Vryonis appears to have completely ignored what Professor Toynbee wrote in his book, Greek Historical Thought, where Toynbee refers to "Hellas…as a vanished world." He states, "If we are to date the breakdown of the Hellenic civilization from the outbreak of the Atheno - Peloponnesian War in 431 B.C. and are to see its final dissolution in the last phase of the break-up of the Roman Empire," this would mean the ancient Greek civilization was essentially wiped out in the seventh century CE.When a people vanish so does their language. When asked to give a sentence in Ancient Greek, Professor Roger Bagnell, chairman of Ancient Studies at Columbia University answered, "It is not spoken. It is used for literary purposes."

Professor Joel Lidov, who teaches Ancient Greek and Classics here at Queens College, was asked the same question. He responded, "I'm not teaching that now. I don't give interviews."

So what language are they speaking in modern-day Greece?

The Cambridge Modern History states, "Literate Greeks already had a language descended from the common one which had once been the lingua franca of the Byzantine World, though it had long give way to popular dialects." Dictionaries list Modern Greek as Romaic in origin.

Ours Once More, by Michael Herzfeld is used as a text at Queens College. In this book one finds the following; "How could a modern nation-state survive on the premise that its citizens were the same as the long-lost inhabitants of the land? How could one be considered a Hellene when ordinary conversation was conducted in a language, Romaic, which was conceptually opposed to the ancient ("Hellenic") tongue?" The Vlach Institute seeks to prove Vryonis's claim which opposes Herzfeld's theory.

The Greek Society of Vlachs in Toronto Canada invited G. Exarho for a lecture. Over 2,500 attended and it was a tremendous success. The institute wants to invite G. Exarho to New York City for a repeat performance. Furthermore, the Vlach Institute is in the process of translating These Are the Vlachs. If you would like a copy of the book, or if you have any questions, inquiries, ideas, write to the institute, which is a non-profit organization. All materials sent are free.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 00:43
Фала,сепак тие се влашки Македонци а јас само Македонецнамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 01:02
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Фала,сепак тие се влашки Македонци а јас само Македонецнамигнување

 
 Vo Makedonija sme site Makedonci, bez razlika na etnicka ili verska pripadnost.

 Spored tebe treba da ima i Pravoslavni Makedonci, Katolicki Makedonci, Muslimaski Makedonci,Vlaski Makedonski, Srpski Makedonci, Bugarski Makedonci, Grcki Makedonci???

Etnickata osnova i religijata nikogas ne go opredeluva drzavjanstvoto i Nacionalnosta na poedinecot.

 Makedonija, kako i Grcija i Srbija, e drzava koja se stvorila na burno tlo, vo koe se mesale kulturite i narodite, so iljadnici godini nanazad, i malku neprimerno e da se kaze deka ima homogeni Makedonci, i Makedonci koi sepak ne se "cisti" Makedonci.
 Pa i vlasite se Makedonci vo Makedonija, iako ne se Sloveni, tuku se Romanski narod, koj na ovie prostori bil uste pred da se naselat Slovenite na teritorija na denesna Republika Makedonija.
  Korenite na Armanj, kako sto se narekuvaat Vlasite vo Makedonija i Severna Grcija datiraat uste od Anticka Makedonija.
 I ne me provociraj, zosto ako bevme po metalitet kako Grcite i nie mozevme da vi go sporime imeto i da ve vikame Makedonski Sloveni.
  Namesto toa, nie prifativme da sme Makedonci zaedno so VAS.
 Toa samoto po sebe kazuva nesto za Vlasite kako narod i stepenot na kulturen rastez, koj ne e zatruen so nacionalizmi, negiranja, predrasudi.

 "Ne cepkaj go lavot dodeka spie "  голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 01:27
Lavot e buden i ne go predizvikuvaj
Vo dolenavedenite postovi izrazot "Slavo Makedonci" ti e tendenciozno upotreben, i moram da te ispravam, takov NAROD NE POSTOI, toa e novokomponirana izmislica, od Elinite, koja podrzana od izvesni zapadnoevropski strukturi se rasiri i prifati, a se so cel da im se ugodi na Elinite i da se najde na pomos ako zatreba pri kalkulaciite okolu zemjata Makedonska i narodot Makedonski, koj odsekogas prededizvikuval niski strasti kaj odredeni "prijateli i sosedi" .
Isto kako i HELENIZMOT, taka i migracijata i osvojuvanjeto na SLOVENITE na ovie prostori i nivnata asimilacija na domorodnoto naselenie, odnosno MAKEDONCITE, e edna od najgolemite lagi i falsifikati vo svetskata istorija, srocena i fabrikuvana od Anglicanite, koi patem se golemi prijateli na Elinite.




-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 01:30
Цитирај Etnickata osnova i religijata nikogas ne go opredeluva drzavjanstvoto i Nacionalnosta na poedinecot.

Потполно се согласувам,Македонец е само Македонец и ништо повеке - тоа и ти го објаснувамнамигнувањеЕ сега додатоци на националното име како Влашки Македонец е само измисленица на 21 векголема%20насмевка

Знам јас кои се Власите а кои се Македонците не се секирај затоа и си имаат свои имиња,Македонците се викаат Македонци а Власите - Власи и уште неколку разноразни називиголема%20насмевка

А нели не сте менталитет на Грците - од каде тоа тврдиш дека денешниве Македонци потекнуваат&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;Абе проѕирен си како и секој влав со своето фино и мирно наравоучение но сепак кога две деца спорат за една Мајка тоа се вика конфликт,ако прочиташ наназад конфликтот го создаваш ти и твоите националности(мене сите сте ми исти) и неможеш да ме убедиш дека може да постои нешто како Албански Македонец,Влашки Македонец и др. единствено шиптарите за разлика од Власите имаат ...(доблест) да ги искажат своите намери.

Неможе јас и ти да сме исти,тоа за мене или за било кој Македонец не е прифатливо бидејки Македонија во 21 век може да биде на сите што живеат во неа(државјани) но само едни се Македонските корени и Македонцитенамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 01:42
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Цитирај Etnickata osnova i religijata nikogas ne go opredeluva drzavjanstvoto i Nacionalnosta na poedinecot.

Потполно се согласувам,Македонец е само Македонец и ништо повеке - тоа и ти го објаснувамнамигнувањеЕ сега додатоци на националното име како Влашки Македонец е само измисленица на 21 векголема%20насмевка

Знам јас кои се Власите а кои се Македонците не се секирај затоа и си имаат свои имиња,Македонците се викаат Македонци а Власите - Власи и уште неколку разноразни називиголема%20насмевка

А нели не сте менталитет на Грците - од каде тоа тврдиш дека денешниве Македонци потекнуваат&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;Абе проѕирен си како и секој влав со своето фино и мирно наравоучение но сепак кога две деца спорат за една Мајка тоа се вика конфликт,ако прочиташ наназад конфликтот го создаваш ти и твоите националности(мене сите сте ми исти) и неможеш да ме убедиш дека може да постои нешто како Албански Македонец,Влашки Македонец и др. единствено шиптарите за разлика од Власите имаат ...(доблест) да ги искажат своите намери.

Неможе јас и ти да сме исти,тоа за мене или за било кој Македонец не е прифатливо бидејки Македонија во 21 век може да биде на сите што живеат во неа(државјани) но само едни се Македонските корени и Македонцитенамигнување


 Ako nemozam da te ubedam deka ima Vlaski Makedonec i Albanski Makedonec, togas neka bide po tvoe i Makedonija neka bide tvorevina od poveke narodi Vlaskiot Albanskiot,Srpskiot, bugarskiot(kolku Makedonci zedoa Bugarski pasosi a?голема%20насмевкаголема%20насмевка)

 Razmisli koj i misli dobro na Makedonija so ova..dali jas koj tvrdam deka site sme Makedonci vo Makedonija bez razlika sto sme Vlasi Albanci, Srbi Turci, ili ti koj samiot so toa tvoeto mislenje makedonija veke ja napravi MULTIETNICKA DRZAVA.
  A Multietnickite drzavi zavrsuvaat loso na kraj(primer Belgija i Svajcarija i Bosna)
  Koj e pogolem Makedonec - Vlavot ili  samiot "Makedonec"
 
 Dodeka jas ovde propagiram deka site sme Makedonci vo edna Unitarna Drzava, ti mi kazuvas deka vo Makedonija nikoj ne moze da bide Makedonec osven tie "cistite"(a kolku se cisti i Krste Petkov Misirkov Znae, pa i Jane Sandanski i drugi),a ostanatite pripagjaat na drugi narodi, samo sto ziveat na teritorija na Makedonija?
 Vlasite i Makedoncite imaat edno zaednicko, i da go zapametis toa...

 NEMAAT REZERVNA DRZAVA, I MAKEDONIJA E EDINSTVENATA KOJA JA IMAAT,za razlika od Albancite Srbite Turcite i slicni...
  A tie ajde prodolzi da se udiras vo Gradi kolku golem Makedonec si, mozebi od takvite kako tebe i stradala ovaa napatena Makedonska zemja, od toa sto nemala nikogas EDINSTVO samata da se izbori za sloboda koga site okolu nas se izborile i stvorile drzavi.
  A toa bilo zatoa sto spored tebe Makedonija sekogas bila corba od Makedonci Vlasi Albanci Srbi Bugari Grci i sto uste ne..Torbesi i slicno....
 


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 01:45
Originally posted by moira moira напиша:

Lavot e buden i ne go predizvikuvaj
Vo dolenavedenite postovi izrazot "Slavo Makedonci" ti e tendenciozno upotreben, i moram da te ispravam, takov NAROD NE POSTOI, toa e novokomponirana izmislica, od Elinite, koja podrzana od izvesni zapadnoevropski strukturi se rasiri i prifati, a se so cel da im se ugodi na Elinite i da se najde na pomos ako zatreba pri kalkulaciite okolu zemjata Makedonska i narodot Makedonski, koj odsekogas prededizvikuval niski strasti kaj odredeni "prijateli i sosedi" .
Isto kako i HELENIZMOT, taka i migracijata i osvojuvanjeto na SLOVENITE na ovie prostori i nivnata asimilacija na domorodnoto naselenie, odnosno MAKEDONCITE, e edna od najgolemite lagi i falsifikati vo svetskata istorija, srocena i fabrikuvana od Anglicanite, koi patem se golemi prijateli na Elinite.




 Makedonskata nacija od svoeto formiranje pa do denes e kompozitna i ne e homogena, kako i site nacii na Balkanot.A ako moze da ima Vlaski Makedonec , ke moze da ima i Slavo Makedonec pa i Albano Makedonec..
 Jas vo prvite postovi se izjasniv kako Makedonec so vlasko poteklo,bez prefiksi idi prelistaj, a potoa bev napadnat deka jas ne sum Makedonec tuku samo Vlav, zosto ima nekoj drug , koj v gradi se bie deka e Makedonec i morav da stavam i upotre*am prefiks bidejki mojot sogovornik go nametna toa.
 


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 01:53
Не наметнувам јас ништо ти си тој што самиот си ставаш префикс.Национализмот излегува од таквите националностчиња како влашките и др. во Македонија кои си го присвојуваат името Македонец на секаков можен начин.Јас кажав и стојам на тоа бидејки сакал ти или не ние Македонците без префикс постоиме а вие Македонците со префикс може само да посакувате да бидете Македонци бидејки сте родени во Македонија но изворно не и потпаѓате на Македонската етничка групанамигнување

И да морам да го бранам Македонскиот национален идентитет од тие таквите како тебе што утре може да ме побркаат и да кажат дека имам било каков префикс баш затоа зошто ти си решил да имаш.Тука ти кажав неможам да се согласам со тебе никако бидејки јас сум Македонец не по мој избор туку по вродено правоголема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 01:56
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Цитирај Etnickata osnova i religijata nikogas ne go opredeluva drzavjanstvoto i Nacionalnosta na poedinecot.

Потполно се согласувам,Македонец е само Македонец и ништо повеке - тоа и ти го објаснувамнамигнувањеЕ сега додатоци на националното име како Влашки Македонец е само измисленица на 21 векголема%20насмевка

Знам јас кои се Власите а кои се Македонците не се секирај затоа и си имаат свои имиња,Македонците се викаат Македонци а Власите - Власи и уште неколку разноразни називиголема%20насмевка

А нели не сте менталитет на Грците - од каде тоа тврдиш дека денешниве Македонци потекнуваат&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;Абе проѕирен си како и секој влав со своето фино и мирно наравоучение но сепак кога две деца спорат за една Мајка тоа се вика конфликт,ако прочиташ наназад конфликтот го создаваш ти и твоите националности(мене сите сте ми исти) и неможеш да ме убедиш дека може да постои нешто како Албански Македонец,Влашки Македонец и др. единствено шиптарите за разлика од Власите имаат ...(доблест) да ги искажат своите намери.

Неможе јас и ти да сме исти,тоа за мене или за било кој Македонец не е прифатливо бидејки Македонија во 21 век може да биде на сите што живеат во неа(државјани) но само едни се Македонските корени и Македонцитенамигнување

 Makedonskite koreni zapocnuvaat vo Krusevo (Vlaski Grad so 90% vlasko naselenie uste od 16 vek), i Krusevskata(povtorno Vlaska) Republika,
 tolku za tvoite koreni, ama ako ne sakas da mi bides brat, odi si po tvoj pat, jas nema da se deklariram kako Makedonec tuku Vlav, i ke se boram za Vlaskata kauza ovde po svetov a ne za Makedonskata i EU da vi go priznae Imeto i Bugarija da vi ja priznae Nacijata..
 
Ti Blagodaram od se srce sto mi gi otvori ocite, samo tolku mozam da ti kazam.
 Voedno bi sakal  oficijalno da im se izvinam na SITE  PRIPADNICI NA ALBANSKIOT NAROD VO MAKEDONIJA,sto zazedov strana koja na kraj si go pokazuva drugoto lice, i me prikazuva kako Vlav BEZ DOBLESTI, nasproti Albancite koi imaat doblest.
   Pa i samiot Tose bese budala sto ja prezentirase Makedonija, i sto se narekuvase Makedonec, koga vie toa pravo ovde ni go osporuvate, i so fasisticki metodi tvrdite deka vie ste tie "etnickite" Makedonci.
  Nesto slicno na Grckata politika a?
  Inaku Vlasite na Makedoncite sekogas vo istorijata gi narekuvale Vurgari, a vasiot jazik http://mk.wikipedia.org/ - Vurgareashce.
 A za tebe "Makedonecu" mozam samo edno da kazam, Makedonija nikogas ne bila drzava zatoa sto sekogas im vrtela grb na svoite prijateli i poddrzuvaci.

 
I SAM NEMA DA VERUVAV AKO NEKOJ MI KAZESE DEKA KE GO PISUVAM OVA NA FORUMOV,
 


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 01:59
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не наметнувам јас ништо ти си тој што самиот си ставаш префикс.Национализмот излегува од таквите националностчиња како влашките и др. во Македонија кои си го присвојуваат името Македонец на секаков можен начин.Јас кажав и стојам на тоа бидејки сакал ти или не ние Македонците без префикс постоиме а вие Македонците со префикс може само да посакувате да бидете Македонци бидејки сте родени во Македонија но изворно не и потпаѓате на Македонската етничка групанамигнување

И да морам да го бранам Македонскиот национален идентитет од тие таквите како тебе што утре може да ме побркаат и да кажат дека имам било каков префикс баш затоа зошто ти си решил да имаш.Тука ти кажав неможам да се согласам со тебе никако бидејки јас сум Македонец не по мој избор туку по вродено правоголема%20насмевка

 
 A koe e toa pravo sto jas go nemam??????Sto te pravi tebe Makedonec a mene ne??????

 Si dosol tuka vo 6ti VEK na teritorija na Makedonija kako nomadsko pleme Sloveni, dodeka Vlasite bile na ovie prostori uste pred Hrista,Anticka Makedonija i za vreme na Riskoto Carstvo.
  Vlaskiot jazik e eden od najbliskite jazici po gramaticka forma so Latinskiot jazik, toa kazuva koj kolku e star kako etnos na ovie prostori..
 So koe pravo monopoliziras iminja na geografski teritorii na koi ne si ziveel samo ti, tuku i drugi entiteti?????

 


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:06
Znaci sakas da mi kazes deka takvata nesrekno odbrana terminologija koja se odnesuva na nas makedoncite e samoodbrana Od kogo samo se branis i sto se obiduvas da dokazes Sega ke pocneme Makedoncite Nie i Makedoncite Vie , a onaa nesreka od 25% ke gleda seir Ah, toj komunizam sto zulumi napravi i sto zlo posea na ovie prostori! Kako nemavme sreka, pa ko po obicaj "pogresnata strana" da ja fatime vo 1941 godina
Ako nemas dovolno argumenti ne napagaj so oruzjeto na neprijatelot i ne go navreduvaj narodot Makedonski na koj i Ti samiot pripagas, barem taka se deklariras.
Pozdrav

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:08
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеТака те сакам,биди си тоа што си и остави ме мене да се разликувам од тебе бидејки по природа не сме исти ма колку сакале ние добро да се согласуваме природата не направила различни.Ти си имаш твој јазик,јас си имам свој,мој хендикеп е што ја не го знам твојот а твој успех е што си го научил мојот.Разбери дека јас против тебе или било кој Влав немам ништо против но неможам јас Влав на сила да станувам,не само Влав неможам јас било каков префикс пред Македонец да имам затоа зошто не е мој,моето име е само Македонец и тоа ке останам до смрт.

Неможе сега ние да правиме некоја Југославија овдека затоа зошто на Власите одеднаш им текнало да си стават префикс Македонци и сега ај сите ставете си префикс и ке бидеме сите Македонци со префикс во Македонија под братство и единство.

И да ти кажам нешто јас на тебе ВЛАВУ Македонија неможела да биде држава баш затоа зошто ја подавала својата пријателска рака на секој што ке ја побарал и на крајот секој тоа го искористувал против Македонија.Кога Македонците ке почнат да гледаат само за Македонија и само за Македонците тогаш Македонците ке бидат народ што ке се почитува во нивната сопствена држава,се додека јас на тебе ти дозволувам овдека ти мене да ме убедуваш да бидам нешто што не сум ништо од Македонија-треба да научиш дека јас мојата лекција ја научив и знам дека моето место е во Македонија покрај Македонците(без префикс)намигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:13
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

 Si dosol tuka vo 6ti VEK na teritorija na Makedonija kako nomadsko pleme Sloveni, dodeka Vlasite bile na ovie prostori uste pred Hrista,Anticka Makedonija i za vreme na Riskoto Carstvo.  Vlaskiot jazik e eden od najbliskite jazici po gramaticka forma so Latinskiot jazik, toa kazuva koj kolku e star kako etnos na ovie prostori.. So koe pravo monopoliziras iminja na geografski teritorii na koi ne si ziveel samo ti, tuku i drugi entiteti?????  


Smiri si gi strastite i razbistri si gi mislite Argumentite sto gi kazuvas vo "samoodbrana" voopsto ne ti drzat, osobeno sega koga "progleda".



-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:17
NEONIC:

Makedonskata nacija od svoeto formiranje pa do denes e kompozitna i ne e homogena, kako i site nacii na Balkanot.A ako moze da ima Vlaski Makedonec , ke moze da ima i Slavo Makedonec pa i Albano Makedonec..
 Jas vo prvite postovi se izjasniv kako Makedonec so vlasko poteklo,bez prefiksi idi prelistaj, a potoa bev napadnat deka jas ne sum Makedonec tuku samo Vlav, zosto ima nekoj drug , koj v gradi se bie deka e Makedonec i morav da stavam i upotre*am prefiks bidejki mojot sogovornik go nametna toa.



JAS:

neznam so go nametna tvojot sogovornik?????????

no moras da napravis izbor ili si Makedonec ili Vlav po poteklo
zatoa sto i nie napravivme izbor izmegju Slavo i Makedonec po poteklo

toa e pred nas samite

a pred celiot svet - tamu na tribinite, na barikadite ,na sportskite stadioni, vo teatrite, operite, sme makedonci i jas i ti pa i Alija ako saka

bi sakal da me razeres



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:31
Originally posted by anakin anakin напиша:

NEONIC:

Makedonskata nacija od svoeto formiranje pa do denes e kompozitna i ne e homogena, kako i site nacii na Balkanot.A ako moze da ima Vlaski Makedonec , ke moze da ima i Slavo Makedonec pa i Albano Makedonec..
 Jas vo prvite postovi se izjasniv kako Makedonec so vlasko poteklo,bez prefiksi idi prelistaj, a potoa bev napadnat deka jas ne sum Makedonec tuku samo Vlav, zosto ima nekoj drug , koj v gradi se bie deka e Makedonec i morav da stavam i upotre*am prefiks bidejki mojot sogovornik go nametna toa.



JAS:

neznam so go nametna tvojot sogovornik?????????

no moras da napravis izbor ili si Makedonec ili Vlav po poteklo
zatoa sto i nie napravivme izbor izmegju Slavo i Makedonec po poteklo

toa e pred nas samite

a pred celiot svet - tamu na tribinite, na barikadite ,na sportskite stadioni, vo teatrite, operite, sme makedonci i jas i ti pa i Alija ako saka

bi sakal da me razeres



 Etnickite drzavi se drzavi na 19tiot vek, a GRAGJANSKITE DRZAVI se drzavi na 21viot vek, mnogu mi e zal sto Makedonija ja stavate vo tie prvite od 19ti vek, ama izgleda sekoja drzava treba da si go izodi "tranziciskiot" period na razvoj od etnicka drzava vo gragjanska, ama koga ke stignete na celta da ne vi bide kasno?
  denes samo Grcija vo Evropa se smeta za Etnicka Drzava. Da ne ja sledite nejzinata politka, i vi e reper vo odnesuvanjeto, i negiranjeto na ostanatite etnosi i voedno Gragjani vo RM, da se deklariraat kako Makedonci?????


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:34
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

 Si dosol tuka vo 6ti VEK na teritorija na Makedonija kako nomadsko pleme Sloveni, dodeka Vlasite bile na ovie prostori uste pred Hrista,Anticka Makedonija i za vreme na Riskoto Carstvo.  Vlaskiot jazik e eden od najbliskite jazici po gramaticka forma so Latinskiot jazik, toa kazuva koj kolku e star kako etnos na ovie prostori.. So koe pravo monopoliziras iminja na geografski teritorii na koi ne si ziveel samo ti, tuku i drugi entiteti?????  


Smiri si gi strastite i razbistri si gi mislite Argumentite sto gi kazuvas vo "samoodbrana" voopsto ne ti drzat, osobeno sega koga "progleda".


 Nemoj samo da me ubeduvas deka Aleksandar Veliki ti e nekoj pra pra pra dedoсреќа
  Kako Vlasite kako entitet koj bil dolgo na ovie prostori si go zadrzal jazikot, a vie "antickite makedonci" ste go primile slovenskiot?(pod pretpostavka,ako mi kazes deka imate nesto zaednicko so antickite makedonci) ????голема%20насмевка


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:34
niso ne si razbral steta

KOMU NENI RADY TOMU NENI POMOCI


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:35
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеТака те сакам,биди си тоа што си и остави ме мене да се разликувам од тебе бидејки по природа не сме исти ма колку сакале ние добро да се согласуваме природата не направила различни.Ти си имаш твој јазик,јас си имам свој,мој хендикеп е што ја не го знам твојот а твој успех е што си го научил мојот.Разбери дека јас против тебе или било кој Влав немам ништо против но неможам јас Влав на сила да станувам,не само Влав неможам јас било каков префикс пред Македонец да имам затоа зошто не е мој,моето име е само Македонец и тоа ке останам до смрт.

Неможе сега ние да правиме некоја Југославија овдека затоа зошто на Власите одеднаш им текнало да си стават префикс Македонци и сега ај сите ставете си префикс и ке бидеме сите Македонци со префикс во Македонија под братство и единство.

И да ти кажам нешто јас на тебе ВЛАВУ Македонија неможела да биде држава баш затоа зошто ја подавала својата пријателска рака на секој што ке ја побарал и на крајот секој тоа го искористувал против Македонија.Кога Македонците ке почнат да гледаат само за Македонија и само за Македонците тогаш Македонците ке бидат народ што ке се почитува во нивната сопствена држава,се додека јас на тебе ти дозволувам овдека ти мене да ме убедуваш да бидам нешто што не сум ништо од Македонија-треба да научиш дека јас мојата лекција ја научив и знам дека моето место е во Македонија покрај Македонците(без префикс)намигнување


 Toa sto sakas lugjeto i Gragjanite na Republika Makedonija da se razlikuvaat na OVA ili ONA, ke bide i samiot Propast na Republika Makedonija, veruvaj mi na zborot... ke zboruvame povtorno za nekolku godnini na ovaa ista tema. VAZI???? eve i od mene  големо%20гушкањеголемо%20гушкање


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:38
PREMNOGU SI NEGATIVEN ZA EDEN VLAV- RUMUNEC

KOJ I NE E TOLKU STAR ZATOA STO PRIPADJA NA DACHI ,KOI SE DOJDENI  OD RIM

A MNOGU TI ZNAES SO KOJ JAZIK ZBORUVAA MAKEDONCITE
"SLOVENI"?? - TOJ TERMIN PIKNI SI GO ZAD SHAPKATA


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:39
Kolku samo lesno se predade, kolku samo malku ti trebase i sega nie stanvme vie
SO SREKA NEKA TI E SEGA KOGA SI SO SIROKO OTVORENI OCI I "NACIONALNO RAZBUDEN"
POZDRAV

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:40
Originally posted by moira moira напиша:

Znaci sakas da mi kazes deka takvata nesrekno odbrana terminologija koja se odnesuva na nas makedoncite e samoodbrana Od kogo samo se branis i sto se obiduvas da dokazes Sega ke pocneme Makedoncite Nie i Makedoncite Vie , a onaa nesreka od 25% ke gleda seir Ah, toj komunizam sto zulumi napravi i sto zlo posea na ovie prostori! Kako nemavme sreka, pa ko po obicaj "pogresnata strana" da ja fatime vo 1941 godina
Ako nemas dovolno argumenti ne napagaj so oruzjeto na neprijatelot i ne go navreduvaj narodot Makedonski na koj i Ti samiot pripagas, barem taka se deklariras.
Pozdrav

 toaa pogresna strana e strana na Bugarija? pa i tamu imase komunizam,taka da ke ti bese uste poloso, bidejki Yugo Komunizmot barem ti dade status na Republika, a se somnevam deka bugarskite okupatori ke ti go dadea toj "luksuz" zemajki vo predvid deka i ne ve,odnosno ne ne, priznavaat kako Makedonska Nacija,tuku kako Makedonski Blgari среќа


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:42
Пропаст нема да има на Македонија ако ти мене ме почитуваш како Македонец а ја тебе ко Влав,тоа е најискрено почитување од моја и од твоја страна - се друго е само пуштање вода под г`з и само тогаш може да има пропаст на Македонија.Неможе никој да го потисне или да го откупи твоето национално чувство исто како и на мене неможеле да ми го откупат или потиснат моето национално чувство.


Знаеш како викаат пушка не пука туку луѓето пукаат исто ти е и ова,почитување може да биде само искрено у очи се останато е само залажување - прост пример Југославија,50 год се преправаа некои Југословени,каде е денес тој народ


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:43
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

 Si dosol tuka vo 6ti VEK na teritorija na Makedonija kako nomadsko pleme Sloveni, dodeka Vlasite bile na ovie prostori uste pred Hrista,Anticka Makedonija i za vreme na Riskoto Carstvo.  Vlaskiot jazik e eden od najbliskite jazici po gramaticka forma so Latinskiot jazik, toa kazuva koj kolku e star kako etnos na ovie prostori.. So koe pravo monopoliziras iminja na geografski teritorii na koi ne si ziveel samo ti, tuku i drugi entiteti?????  


Smiri si gi strastite i razbistri si gi mislite Argumentite sto gi kazuvas vo "samoodbrana" voopsto ne ti drzat, osobeno sega koga "progleda".

 Nemoj samo da me ubeduvas deka Aleksandar Veliki ti e nekoj pra pra pra dedoсреќа  Kako Vlasite kako entitet koj bil dolgo na ovie prostori si go zadrzal jazikot, a vie "antickite makedonci" ste go primile slovenskiot?(pod pretpostavka,ako mi kazes deka imate nesto zaednicko so antickite makedonci) ????голема%20насмевка


Morav ova da go napravam da postiram na stranski jazik, iako postojano se bunam protiv toa ama nemam vreme da preveduvam:
Аромуни (Арумуни, Армани, Куцовласи, Власи, Цинцари) су романски народ, који живи на Балканском полуострву. Живе претежно у северној Грчкој, Албанији, Македонији и Бугарској, а велики број их се одселио са поменутих подручја у Румунију. Немају своју државу. У Македонији су концентрисани око Битоља, Крушева и Охрида. У прошлости, централно место им је био град Москопоље у источној Албанији.
Аромуни говоре аромунским језиком, који припада романској групи индоевропске породице језика. Религиозно опредељени Аромуни су углавном православне вероисповести. Некада су били познати по бављењу трговином, екстензивним сточарством (фета сир), угоститељством, итд. Аромуна укупно има око 151.000, од тога у Грчкој 65.000, Румунији 50.000, Албанији 22.000, Македонији 10.000, Бугарској 4.000. Мањи број Аромуна живи и у Србији, где су од стране Републичког завода за статистику службено признати под именом Цинцари, док су у Македонији признати под именом Власи.
У доба када су остали балкански народи развили национални корпус и дефинисали нације, Цинцари су као мања етничка група хришћанске вере учествовали у националним покретима других, блиских, народа. Аутори из XIX века Цинцаре описују на следећи начин:
Цинцари се нису изградили као народ. Њима је недостајало неколико битних елемената које чине неку групу народом (већи број, култура, прошлост, територија и др.) Нису имали своје писмо те, природно, нису израдили ни заједнички књижевни језик. У свом националном осећању они су се међусобно битно разликовали: осећали су се блиским или и исто што и Грци, Арбанаси, Срби, Бугари или Румуни. Али било их је који су желели да буду само Цинцари. У једно време осећала се и међу њима тежња да постану народ. To ce десило, као и код других народа, у доба просвећености a после француске револуције и устанака грчких и српских. Неколико чињеница указују на овај покрет. Један Цинцарин, Кавалиотис, москопољски свештеник, који се упознао са Доситејем Обрадовићем у Венецији, издао је речник, а други Цинцарин, Данил, превео је јеванђеље на цинцарски. Михајло Бојаџић штампао је 1813 граматику маћедонско-цинцарског језика, a пре њега написао је један сасвим млад човек неку врсту историје Цинцара, са жељом да покаже да Цинцари нису „људи последње врсте“, него да имају лепу прошлост, и да су и они народ или, како он каже, „нација“ лепих, можда и изузетних особина.

Pozdrav od pra pra pra pra ...... vnukata na Aleksandar Makedonski


-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:44
Originally posted by anakin anakin напиша:

PREMNOGU SI NEGATIVEN ZA EDEN VLAV- RUMUNEC

KOJ I NE E TOLKU STAR ZATOA STO PRIPADJA NA DACHI ,KOI SE DOJDENI  OD RIM

A MNOGU TI ZNAES SO KOJ JAZIK ZBORUVAA MAKEDONCITE
"SLOVENI"?? - TOJ TERMIN PIKNI SI GO ZAD SHAPKATA


 Vlasite ne se Rumuni, odi educiraj se malku i da vidis deka ima razlika vo entitetite pomegju Dako-Romanians ,Aromanians, Megleno-Romanians, i Istro-Romanians
 Dodeka prvite se bliski so Rumunite, drugite nemaat vrska so niv, i nivnite koreni na Balkanot se drugi.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:46
AKO NE SE RUMUNI ZASTO ZBORUVAT RUMUNSKI????????

CHE FACE, CHE ZICHE, UNU DOJ TREJ PATRU CHIN SHASE SHAPTE OPT NOE ZECHE

NUSHTIJU VLASKI
SHIJU RUMUNESHTI


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:47
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:


Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

 Si dosol tuka vo 6ti VEK na teritorija na Makedonija kako nomadsko pleme Sloveni, dodeka Vlasite bile na ovie prostori uste pred Hrista,Anticka Makedonija i za vreme na Riskoto Carstvo.  Vlaskiot jazik e eden od najbliskite jazici po gramaticka forma so Latinskiot jazik, toa kazuva koj kolku e star kako etnos na ovie prostori.. So koe pravo monopoliziras iminja na geografski teritorii na koi ne si ziveel samo ti, tuku i drugi entiteti?????  


Smiri si gi strastite i razbistri si gi mislite Argumentite sto gi kazuvas vo "samoodbrana" voopsto ne ti drzat, osobeno sega koga "progleda".

 Nemoj samo da me ubeduvas deka Aleksandar Veliki ti e nekoj pra pra pra dedoсреќа  Kako Vlasite kako entitet koj bil dolgo na ovie prostori si go zadrzal jazikot, a vie "antickite makedonci" ste go primile slovenskiot?(pod pretpostavka,ako mi kazes deka imate nesto zaednicko so antickite makedonci) ????голема%20насмевка


Morav ova da go napravam da postiram na stranski jazik, iako postojano se bunam protiv toa ama nemam vreme da preveduvam:
Аромуни (Арумуни, Армани, Куцовласи, Власи, Цинцари) су романски народ, који живи на Балканском полуострву. Живе претежно у северној Грчкој, Албанији, Македонији и Бугарској, а велики број их се одселио са поменутих подручја у Румунију. Немају своју државу. У Македонији су концентрисани око Битоља, Крушева и Охрида. У прошлости, централно место им је био град Москопоље у источној Албанији.
Аромуни говоре аромунским језиком, који припада романској групи индоевропске породице језика. Религиозно опредељени Аромуни су углавном православне вероисповести. Некада су били познати по бављењу трговином, екстензивним сточарством (фета сир), угоститељством, итд. Аромуна укупно има око 151.000, од тога у Грчкој 65.000, Румунији 50.000, Албанији 22.000, Македонији 10.000, Бугарској 4.000. Мањи број Аромуна живи и у Србији, где су од стране Републичког завода за статистику службено признати под именом Цинцари, док су у Македонији признати под именом Власи.
У доба када су остали балкански народи развили национални корпус и дефинисали нације, Цинцари су као мања етничка група хришћанске вере учествовали у националним покретима других, блиских, народа. Аутори из XIX века Цинцаре описују на следећи начин:
Цинцари се нису изградили као народ. Њима је недостајало неколико битних елемената које чине неку групу народом (већи број, култура, прошлост, територија и др.) Нису имали своје писмо те, природно, нису израдили ни заједнички књижевни језик. У свом националном осећању они су се међусобно битно разликовали: осећали су се блиским или и исто што и Грци, Арбанаси, Срби, Бугари или Румуни. Али било их је који су желели да буду само Цинцари. У једно време осећала се и међу њима тежња да постану народ. To ce десило, као и код других народа, у доба просвећености a после француске револуције и устанака грчких и српских. Неколико чињеница указују на овај покрет. Један Цинцарин, Кавалиотис, москопољски свештеник, који се упознао са Доситејем Обрадовићем у Венецији, издао је речник, а други Цинцарин, Данил, превео је јеванђеље на цинцарски. Михајло Бојаџић штампао је 1813 граматику маћедонско-цинцарског језика, a пре њега написао је један сасвим млад човек неку врсту историје Цинцара, са жељом да покаже да Цинцари нису „људи последње врсте“, него да имају лепу прошлост, и да су и они народ или, како он каже, „нација“ лепих, можда и изузетних особина.

Pozdrav od pra pra pra pra ...... vnukata na Aleksandar Makedonski



  SAKAS JAS DA TI CITIRAM GRCKI  IZVORI ZA "MAKEDONCITE" ????? Daj mi nekoj validna statija ,od ugleden nauccen institut,za potekloto na Vlasite a ne nekoi SRPSKI BLJUVOTINI ,


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:49
Daco-Romanians (Romanians proper) , speaking the Romanian language (Daco-Romanian), known by that name due to their location in the territory of ancient Dacia, who live in:
Romania - 20 million
Ukraine - 409,600; in southern Bessarabia and northern Bukovina
Serbia - 70,473 (30,000 in Vojvodina and 40,000 in eastern Serbia)
Hungary - 15,000
Slovakia - 9,000
Bulgaria - 1,000 persons counted as "rumuni" and 10,500 persons counted als "vlasi"
Moldova - 2.8 million
Aromanians (speaking the Aromanian language), live in:
Greece, mainly in the Pindus Mountains (the Greek government does not recognise any ethnic divisions, so there are no exact statistics. See Demographics of Greece)
Albania - 200,000
Romania - 100,000
Republic of Macedonia - 80,000
Bulgaria - 20,000
Serbia - 15,000
Megleno-Romanians (speaking the Megleno-Romanian language), living in Republic of Macedonia and Greece - 20,000.
Istro-Romanians (speaking the Istro-Romanian language) living in Croatia, with a population of 1,200, but with fewer than 200 acknowledged native speakers.


-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:49
Самиот си направи конфликт минимизирајки друг народ.Незнам кај ти беше паметотголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:52
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Пропаст нема да има на Македонија ако ти мене ме почитуваш како Македонец а ја тебе ко Влав,тоа е најискрено почитување од моја и од твоја страна - се друго е само пуштање вода под г`з и само тогаш може да има пропаст на Македонија.Неможе никој да го потисне или да го откупи твоето национално чувство исто како и на мене неможеле да ми го откупат или потиснат моето национално чувство.


Знаеш како викаат пушка не пука туку луѓето пукаат исто ти е и ова,почитување може да биде само искрено у очи се останато е само залажување - прост пример Југославија,50 год се преправаа некои Југословени,каде е денес тој народ

  Moeto nacionalno cuvstvo e Makedonec, a etnicko cuvstvo Vlav
 Treba da gi razgranicis tie dva poimi od socioloski aspekt.
 Toa sto gi prisiluvate lugjeto poeksplicitno da gi propagiraat razlikite vo civilnoto opstestvo ke bide destruktivno za samata makedonija.
  albancite vi se samo primer
  


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:54
Па да ти кажам право кога ке се навратам на неговиот прв пост и еве последниве се гледа зошто викаат Влашки Македонец.
Тој си има се пута 2,дупла држава,дупла нација,дупли јазик па дури и дупло мислење,негова среќа се е различно едно со другоголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 02:56
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

  Moeto nacionalno cuvstvo e Makedonec, a etnicko cuvstvo Vlav Treba da gi razgranicis tie dva poimi od socioloski aspekt. Toa sto gi prisiluvate lugjeto poeksplicitno da gi propagiraat razlikite vo civilnoto opstestvo ke bide destruktivno za samata makedonija.  albancite vi se samo primer   [/QUOTE]

Pa ako tvoeto NACIONALNO CUVSTVO E MAKEDONEC, CUMU SETO DOLE NAPISANO OD TEBE

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 03:04
Vlachs

Encyclop?dia Orbis Latini


A European people constituting the major element in the populations of Romania and Moldova, as well as smaller groups located throughout the Balkan Peninsula, south and west of the Danube River. Although their Slav neighbours gave them the name Vlachi (or Vlasi, in East Slavic Volokhi), from which the term Vlachs is derived, the Vlachs call themselves Romani, Romeni, Rumeni, or Aromani.

See Wallachians, Walloons, Welschen etc.

The Vlachs emerged into history in the European Middle Ages, primarily in the region south of the Danube. Since the 19th century the Rumanian historians traditionally claim the Vlachs to be descendants of the ancient Romans who in the 2nd and 3rd centuries AD occupied Dacia, a Roman province located in the regions of Transylvania and the Carpathian Mountains of modern Romania. Another theory suggests that their ancestors were a Thracian tribe, native to the Roman province of Dacia, which intermarried with the Roman colonists and assimilated their language and culture. After the Romans evacuated Dacia (AD 271), the area was subjected to a series of barbarian invasions. According to some scholars, the Romanized Dacians remained in the area, probably taking refuge in the Carpathian Mountains. They remained there for several centuries as shepherds and primitive farmers, until conditions settled and they returned to the plains.

The Romanized Dacian population may have moved south of the Danube when the Romans left Dacia. After the barbarian invasions subsided, the Vlachs, seen in this theory as a later group of immigrants, moved into the area from their Romanized homelands south of the Danube or elsewhere in the Balkans. This theory cites the major role the Vlachs played in the formation and development of the Second Bulgarian Empire (also known as the Empire of Vlachs and Bulgars; founded 1185) as evidence that the centre of the Vlach population had shifted south of the Danube.

By the 13th century the Vlachs were reestablished in the lands north of the Danube, including Transylvania, where they constituted the bulk of the peasant population. From Transylvania they migrated to Walachia ("Land of the Vlachs") and Moldavia, which became independent principalities in the 13th and 14th centuries and combined to form Romania at the end of the 19th century.

Other Vlachs migrated to other regions of the Balkan Peninsula. The Macedo-Vlachs, or Tzintzars, settled on the mountains of Thessaly. According to the 12th-century Byzantine historian Anna Comnena, they founded the independent state of Great Walachia, which covered the southern and central Pindus Mountain ranges and part of Macedonia. (After the establishment of the Latin Empire at Constantinople in 1204, Great Wallachia was absorbed by the Greek Despotate of Epirus; later it was annexed by the Serbs, and in 1393 it fell to the Turks.) Another Vlach settlement, called Little Wallachia, was located in Aetolia and Acarnania. In addition, Vlachs known as Morlachs or Mavrovlachi ("Black Wallachians"), inhabited areas in the mountains of Montenegro, Herzegovina, and northern Albania as well as on the southern coast of Dalmatia, where they founded Ragusa (modern Dubrovnik). In the 14th century some Morlachs moved northward into Croatia. In the 15th century others, later called ?i?i, settled in the Istrian Peninsula.


-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 03:06
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

  Moeto nacionalno cuvstvo e Makedonec, a etnicko cuvstvo Vlav Treba da gi razgranicis tie dva poimi od socioloski aspekt. Toa sto gi prisiluvate lugjeto poeksplicitno da gi propagiraat razlikite vo civilnoto opstestvo ke bide destruktivno za samata makedonija.  albancite vi se samo primer  


Pa ako tvoeto NACIONALNO CUVSTVO E MAKEDONEC, CUMU SETO DOLE NAPISANO OD TEBE [/QUOTE]

 Zatoa sto Makedonskiot Jazik od lingisticki aspekt ima pogresni tolkuvanja na terminite Nacionalnost i Etnicitet.

 Na Angliski a i sekade vo svetot Nationality (na Makedonski Nacionalnost ), pretstavuva Drzavjanstvo, kaj nas vo Makedonija Nacionalnost pretstavuva malcinstvo ili etnitet

Na Angliski ethnicity (na makedonski etnitet) pretstavuva istoto toa sto Makedonskiot jazik go preveduva so Nacionalnost

 Veke ja posociv zabunata vo prethodnite moi postovi, no izgleda deka nekoj ne se ni potrudi da gi procita.
 A vprocem, citajki ovde SPRSKI PROPAGANDI ZA CICNCARITE, zemeni od wikipedii, me pravat da mislam deka ovoj forum go nema toj intelektualen kapacitet za DEBATA, osven omalovazuvanje ,prepukuvanje i vregjanje.
 Zatoa vo prethodniot post vi prezentirav NAUCNA STUDIJA za Vlasite na Blakanskiot Poluostrov, izrabotena od Univerzitet vo Chicago USA
  smetajki go za relevanten izvor na informacii...


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 03:15
Aromanians
Aromanians (also called: Arumanians or Macedo-Romanians; in Aromanian they call themselves arum?ni, arm?ni, r?m?ni or arom?ni) are a people living throughout the southern Balkans, especially in northern Greece, Albania, and Republic Macedonia , and as an emigrant community in Romania (Dobruja). They are the second most populous group of Vlachs, behind modern-day Romanians (though today, the word 'Vlach' refers only to the Latin-speaking people south of the Danube).
They speak the Aromanian language, a Romance language closely related to Romanian. Due to the common language foundations, historians believe that the language link with Romanian was interrupted between the 7th and 9th century, after the most important features of the language were formed.
The name Aromanian, just as Romanian, derives directly from Latin Romanus ("Roman") through regular sound changes. Adding "a" in front of certain words that begin with a consonant is a feature of the Aromanian language. An older form of "rum?n", was still found in early 19th century, in folk songs in Greece. In Albania, the most common form is r?m??i, with occasional forms rum??i and rom??i.
Vlachs was a term used in the Medieval Balkans, as an exonym for all the Romanic people of the region, but nowadays, it is commonly used only for the Aromanians and Meglenites, the Romanians being named Vlachs only in historical context. See also: Etymology of Vlach.
Another name used to refer to the Aromanians (mainly in the Slavic countries such as Serbia and Bulgaria) is "tsintsar", which is derived from the way the Aromanians say the word 'five': "tsintsi".
In Greece, Aromanians are not regarded as an ethnic minority, since they do not proclaim a non-Hellenic national identity, instead being considered Latin-speaking Greeks. Their origins are disputed. The Romanian hypothesis contends that Aromanians came to northern Greece from the Danube region; the opposing Greco-Aromanian theory is that they descend from the Romanised, local Greek population. Other theories on the possible origins of Greco-Aromanians describe them as:
The descendants of Roman colonisers and soldiers, who would receive agricultural lands as payments for their services,

It is however clear that until the 7th - 9th century, Romanians and Aromanians spoke the same eastern variant of Vulgar Latin, often known as Proto-Romanian.

Despite the evident Romanian linguistic connection, most Aromanians in Greece today identify as Greeks and heirs to the Byzantine tradition. It is interesting to note that Greek-speakers have also called themselves Romans (?????? Romii) well into modern times in reference to the Greek-speaking East Roman or Byzantine Empire, which called itself Romania several centuries before the modern Balkan nation-state of the same name was conceived. It is in this context that Aromanians played an important role in the Greek War of Independence against the Ottoman Empire and generally in Greek society. Prominent Aromanians in Greece have included Ioannis Kolettis, one of the first prime ministers, Evangelos Averof, minister of Defence during the Balkan Wars and Konstantinos Krystallis, the famous poet.
The pressure on Aromanians to assimilate can be traced back to the 18th century, when assimilation efforts were encouraged by the Greek missionary Kosmas Aitolos (1714-1779) who taught that Aromanians should speak Greek because as he said "it's the language of our Church" and established over 100 Greek schools in northern and western Greece.
In 1941, after the Nazi occupation of Greece, some Aromanian nationalists created an autonomous Vlach state under fascist Italian control: the Principality of Pindus. However, this fascist puppet state did not survive the Second World War.
The Aromanians, mostly herdsmen living in high mountain areas (especially in the Pindus area) in northern Greece never had a complete education in their language. Although Romania subsidised schools until 1948, the communist regime ended all links, and there is currently almost no education for Aromanian children in their mother tongue.
The European Parliamentary Assembly examined a report on the Aromanians in 1997, and adopted a recommendation that the Greek government should do whatever is necessary to respect their culture and facilitate education in Aromanian and its use in schools, churches and the media. However, efforts to promote the Aromanian language in Greece have often been controversial amongst the Aromanians themselves, many of whom vehemently reject any idea of an officially-sanctioned distinction between them and other Greeks, often due to fear of discrimination by mainstream Greek society. On the other hand, there is a small but vocal minority within the community which strongly supports such efforts. On a visit to Metsovo, Epirus in 1998, Greek President Costis Stephanopoulos called on Aromanians to speak and teach their language, but little has been done in practical terms since then.

Aromanians in Albania
The second largest Aromanian community lives in Albania, counting between 100,000 and 200,000 people. There are currently timid attempts to establish education in their native language in the town of Divjaka. The Aromanians, under the name "Vlachs", are a recognised national minority in the Albanian constitution. For the last years there seems to be a renewal of the former policies of supporting and sponsoring of Romanian schools on the behalf of the Vlachs of Albania. As a recent article in the Romanian media points out, the kindergarten, primary and secondary schools in the Albanian town of Divjaka where the local Vlach pupils are taught classes both in Aromanian and Romanian were granted substantial help directly from the Romanian government. The only Aromanian language church in Albania, the 'Schimbarea la fata' of Korce (Curceaua) was given 2 billion lei help from the Romanian government too.

Aromanians in Republic Macedonia
According to official government figures, there are 9,695 Aromanians in Republic Macedonia, even though other sources estimate their numbers as high as 20,000 or even more than 100.000 according to their associations' and other estimates[1]. The Aromanians are recognised as an ethnic minority, and are hence represented in parliament and enjoy ethnic, cultural, linguistic and religious rights and the right to education in their language.
They have also received financial support from the Romanian government, which made recognition of Republic Macedonia's independence conditional on the extension of minority rights to the Aromanians.

Aromanians in Romania
Since the Middle Ages, due to the Turkish occupation and the destruction of their cities, such as Moscopole, many Aromanians fled their homeland in the Balkans to settle the Romanian principalities of Wallachia and Moldavia, which had a similar language and a certain degree of autonomy from the Turks. These immigrant Aromanians were assimilated into the Romanian population.
In 1860, the Romanian government opened almost 100 schools in Greece and the Ottoman territories of Macedonia and Albania in an attempt to inculcate a sense of modern Romanian national identity in a population which historically identified with the Byzantine tradition.
In 1925, 47 years after Dobruja was incorporated into Romania, King Carol II of Romania gave the Aromanians land to settle in this region, which resulted in a significant migration of Aromanians into Romania.
There are currently between 25,000 and 50,000 Aromanians in Romania, most of which are concentrated in Dobruja. Due to their cultural closeness to ethnic Romanians, most of them do not consider themselves to be a distinct ethnic minority but rather a "cultural minority". Recently, there has been a growing movement in Romania, both by Aromanians and by Romanian lawmakers, to recognise the Aromanians either as a separate cultural group or as a separate ethnic group, and extend to them the rights of other minorities in Romania, such as mother-tongue education and representatives in parliament.

... I OVA SPORED TEBE KE BIDE NERESPEKTABILEN IZVOR ....

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 03:24
Originally posted by moira moira напиша:

Aromanians
Aromanians (also called: Arumanians or Macedo-Romanians; in Aromanian they call themselves arum?ni, arm?ni, r?m?ni or arom?ni) are a people living throughout the southern Balkans, especially in northern Greece, Albania, and Republic Macedonia , and as an emigrant community in Romania (Dobruja). They are the second most populous group of Vlachs, behind modern-day Romanians (though today, the word 'Vlach' refers only to the Latin-speaking people south of the Danube).
They speak the Aromanian language, a Romance language closely related to Romanian. Due to the common language foundations, historians believe that the language link with Romanian was interrupted between the 7th and 9th century, after the most important features of the language were formed.
The name Aromanian, just as Romanian, derives directly from Latin Romanus ("Roman") through regular sound changes. Adding "a" in front of certain words that begin with a consonant is a feature of the Aromanian language. An older form of "rum?n", was still found in early 19th century, in folk songs in Greece. In Albania, the most common form is r?m??i, with occasional forms rum??i and rom??i.
Vlachs was a term used in the Medieval Balkans, as an exonym for all the Romanic people of the region, but nowadays, it is commonly used only for the Aromanians and Meglenites, the Romanians being named Vlachs only in historical context. See also: Etymology of Vlach.
Another name used to refer to the Aromanians (mainly in the Slavic countries such as Serbia and Bulgaria) is "tsintsar", which is derived from the way the Aromanians say the word 'five': "tsintsi".
In Greece, Aromanians are not regarded as an ethnic minority, since they do not proclaim a non-Hellenic national identity, instead being considered Latin-speaking Greeks. Their origins are disputed. The Romanian hypothesis contends that Aromanians came to northern Greece from the Danube region; the opposing Greco-Aromanian theory is that they descend from the Romanised, local Greek population. Other theories on the possible origins of Greco-Aromanians describe them as:
The descendants of Roman colonisers and soldiers, who would receive agricultural lands as payments for their services,

It is however clear that until the 7th - 9th century, Romanians and Aromanians spoke the same eastern variant of Vulgar Latin, often known as Proto-Romanian.

Despite the evident Romanian linguistic connection, most Aromanians in Greece today identify as Greeks and heirs to the Byzantine tradition. It is interesting to note that Greek-speakers have also called themselves Romans (?????? Romii) well into modern times in reference to the Greek-speaking East Roman or Byzantine Empire, which called itself Romania several centuries before the modern Balkan nation-state of the same name was conceived. It is in this context that Aromanians played an important role in the Greek War of Independence against the Ottoman Empire and generally in Greek society. Prominent Aromanians in Greece have included Ioannis Kolettis, one of the first prime ministers, Evangelos Averof, minister of Defence during the Balkan Wars and Konstantinos Krystallis, the famous poet.
The pressure on Aromanians to assimilate can be traced back to the 18th century, when assimilation efforts were encouraged by the Greek missionary Kosmas Aitolos (1714-1779) who taught that Aromanians should speak Greek because as he said "it's the language of our Church" and established over 100 Greek schools in northern and western Greece.
In 1941, after the Nazi occupation of Greece, some Aromanian nationalists created an autonomous Vlach state under fascist Italian control: the Principality of Pindus. However, this fascist puppet state did not survive the Second World War.
The Aromanians, mostly herdsmen living in high mountain areas (especially in the Pindus area) in northern Greece never had a complete education in their language. Although Romania subsidised schools until 1948, the communist regime ended all links, and there is currently almost no education for Aromanian children in their mother tongue.
The European Parliamentary Assembly examined a report on the Aromanians in 1997, and adopted a recommendation that the Greek government should do whatever is necessary to respect their culture and facilitate education in Aromanian and its use in schools, churches and the media. However, efforts to promote the Aromanian language in Greece have often been controversial amongst the Aromanians themselves, many of whom vehemently reject any idea of an officially-sanctioned distinction between them and other Greeks, often due to fear of discrimination by mainstream Greek society. On the other hand, there is a small but vocal minority within the community which strongly supports such efforts. On a visit to Metsovo, Epirus in 1998, Greek President Costis Stephanopoulos called on Aromanians to speak and teach their language, but little has been done in practical terms since then.

Aromanians in Albania
The second largest Aromanian community lives in Albania, counting between 100,000 and 200,000 people. There are currently timid attempts to establish education in their native language in the town of Divjaka. The Aromanians, under the name "Vlachs", are a recognised national minority in the Albanian constitution. For the last years there seems to be a renewal of the former policies of supporting and sponsoring of Romanian schools on the behalf of the Vlachs of Albania. As a recent article in the Romanian media points out, the kindergarten, primary and secondary schools in the Albanian town of Divjaka where the local Vlach pupils are taught classes both in Aromanian and Romanian were granted substantial help directly from the Romanian government. The only Aromanian language church in Albania, the 'Schimbarea la fata' of Korce (Curceaua) was given 2 billion lei help from the Romanian government too.

Aromanians in Republic Macedonia
According to official government figures, there are 9,695 Aromanians in Republic Macedonia, even though other sources estimate their numbers as high as 20,000 or even more than 100.000 according to their associations' and other estimates[1]. The Aromanians are recognised as an ethnic minority, and are hence represented in parliament and enjoy ethnic, cultural, linguistic and religious rights and the right to education in their language.
They have also received financial support from the Romanian government, which made recognition of Republic Macedonia's independence conditional on the extension of minority rights to the Aromanians.

Aromanians in Romania
Since the Middle Ages, due to the Turkish occupation and the destruction of their cities, such as Moscopole, many Aromanians fled their homeland in the Balkans to settle the Romanian principalities of Wallachia and Moldavia, which had a similar language and a certain degree of autonomy from the Turks. These immigrant Aromanians were assimilated into the Romanian population.
In 1860, the Romanian government opened almost 100 schools in Greece and the Ottoman territories of Macedonia and Albania in an attempt to inculcate a sense of modern Romanian national identity in a population which historically identified with the Byzantine tradition.
In 1925, 47 years after Dobruja was incorporated into Romania, King Carol II of Romania gave the Aromanians land to settle in this region, which resulted in a significant migration of Aromanians into Romania.
There are currently between 25,000 and 50,000 Aromanians in Romania, most of which are concentrated in Dobruja. Due to their cultural closeness to ethnic Romanians, most of them do not consider themselves to be a distinct ethnic minority but rather a "cultural minority". Recently, there has been a growing movement in Romania, both by Aromanians and by Romanian lawmakers, to recognise the Aromanians either as a separate cultural group or as a separate ethnic group, and extend to them the rights of other minorities in Romania, such as mother-tongue education and representatives in parliament.

... I OVA SPORED TEBE KE BIDE NERESPEKTABILEN IZVOR ....


 A koja e poentata sto go prikaza ovoj post?
  Vlasite ili  Macedo-Romanians ( NELI TI E OVA SLICNO NA VLASKI MAKEDONEC,sto znaci toa MACEDO?) i zosto mi se lutis koga velam deka sum Vlaski Makedonec??????Samiot tvoj izvor go potvrduva toa!

 Vprocem tuka se samo nabroeni site PRETPOSTAVKI i MOZNI TEORII za potekloto na vlasite vo Makeodnija i Grcija.
  Od toa deka poteknuvaat od Dakija, togasna provincija na Rimskoto Carstvo, pa se do toa deka bile platenici vojnici od Italija koi dobile zemja kako naplata vo novo-osvoenite teritorii.
  I vo dvata slucai se dokazuva deka Vlasite se na ovie prostori uste od vremeto na Rimskoto Carstvo, i deka nivniot jazik e arhaicen i postar od Rumunskiot, i pripagja najblizok jazik rodnina na Latinskiot jazik,sto veke go napomenav.
  Koja e poentata i sto sakas da dokazes so ova sto go postira?


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 03:36
OD OVIE PRETPOSTAVKI I NAGAGANjA, BIDEJKI SPORED TEBE SE PRETPOSTAVKI, MOZE DA SE VIDI KOI SE I KOGA SE IDENTIFIKUVAAT VLASITE NA OVIE PROSTORI, I DEKA PODOLU NAVEDENOTO OD TEBE:".... dodeka Vlasite bile na ovie prostori uste pred Hrista, Anticka Makedonija ....." NE E TOCNO

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 03:38
Originally posted by moira moira напиша:

Vlachs

Encyclop?dia Orbis Latini


A European people constituting the major element in the populations of Romania and Moldova, as well as smaller groups located throughout the Balkan Peninsula, south and west of the Danube River. Although their Slav neighbours gave them the name Vlachi (or Vlasi, in East Slavic Volokhi), from which the term Vlachs is derived, the Vlachs call themselves Romani, Romeni, Rumeni, or Aromani.

See Wallachians, Walloons, Welschen etc.

The Vlachs emerged into history in the European Middle Ages, primarily in the region south of the Danube. Since the 19th century the Rumanian historians traditionally claim the Vlachs to be descendants of the ancient Romans who in the 2nd and 3rd centuries AD occupied Dacia, a Roman province located in the regions of Transylvania and the Carpathian Mountains of modern Romania. Another theory suggests that their ancestors were a Thracian tribe, native to the Roman province of Dacia, which intermarried with the Roman colonists and assimilated their language and culture. After the Romans evacuated Dacia (AD 271), the area was subjected to a series of barbarian invasions. According to some scholars, the Romanized Dacians remained in the area, probably taking refuge in the Carpathian Mountains. They remained there for several centuries as shepherds and primitive farmers, until conditions settled and they returned to the plains.

The Romanized Dacian population may have moved south of the Danube when the Romans left Dacia. After the barbarian invasions subsided, the Vlachs, seen in this theory as a later group of immigrants, moved into the area from their Romanized homelands south of the Danube or elsewhere in the Balkans. This theory cites the major role the Vlachs played in the formation and development of the Second Bulgarian Empire (also known as the Empire of Vlachs and Bulgars; founded 1185) as evidence that the centre of the Vlach population had shifted south of the Danube.

By the 13th century the Vlachs were reestablished in the lands north of the Danube, including Transylvania, where they constituted the bulk of the peasant population. From Transylvania they migrated to Walachia ("Land of the Vlachs") and Moldavia, which became independent principalities in the 13th and 14th centuries and combined to form Romania at the end of the 19th century.

Other Vlachs migrated to other regions of the Balkan Peninsula. The Macedo-Vlachs, or Tzintzars, settled on the mountains of Thessaly. According to the 12th-century Byzantine historian Anna Comnena, they founded the independent state of Great Walachia, which covered the southern and central Pindus Mountain ranges and part of Macedonia. (After the establishment of the Latin Empire at Constantinople in 1204, Great Wallachia was absorbed by the Greek Despotate of Epirus; later it was annexed by the Serbs, and in 1393 it fell to the Turks.) Another Vlach settlement, called Little Wallachia, was located in Aetolia and Acarnania. In addition, Vlachs known as Morlachs or Mavrovlachi ("Black Wallachians"), inhabited areas in the mountains of Montenegro, Herzegovina, and northern Albania as well as on the southern coast of Dalmatia, where they founded Ragusa (modern Dubrovnik). In the 14th century some Morlachs moved northward into Croatia. In the 15th century others, later called ?i?i, settled in the Istrian Peninsula.


 I ovoj izvor ti kazuva deka Vlasite se tie Stari Rimjani koi go kolonizirale Balkanot so raspagjanjeto na Anticka Makedonija, a drugata teorija e deka Vlasite se samite Trakijci,koi bile Romanizirani pod naletotna Rimskiot ekspancionizam na Istok.
    Zosto mi gi davas ovie podatoci koi veke gi znam.
 Vlasite se avtohton, i star narod koj ziveel so vekovi na ovie prostori vo Grcija Makedonija Hrvatska, Albanija Bugarija.
 I Valsite do den denes ziveat vo Makedonija, nikogas ne vojuvale, i sekogas bile nasoceni kon progres(za razlika od drugi).
 Taka da kolku sto ti imas pravo da se narekuvas Makedonec imam i jas isto tolku pravo,duri i malku poveke среќа bidejki Vlasite podolgo se na ovie prostori od Slovenite(del od denesnite gragjani na Republika Makedonija)


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 03:42
Na ucitelkata najsakana, navistina ne znam sto i precese, zatoa sto bese dosta pretenciozna i maliciozna, no bidejki sega ne e tuka ne e vo red da ja komentirame.

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 03:42
Originally posted by moira moira напиша:

OD OVIE PRETPOSTAVKI I NAGAGANjA, BIDEJKI SPORED TEBE SE PRETPOSTAVKI, MOZE DA SE VIDI KOI SE I KOGA SE IDENTIFIKUVAAT VLASITE NA OVIE PROSTORI, I DEKA PODOLU NAVEDENOTO OD TEBE:".... dodeka Vlasite bile na ovie prostori uste pred Hrista, Anticka Makedonija ....." NE E TOCNO


Vlachs (also called Vallachians, Wallachians, Wlachs, Wallachs, Olahs or Ulahs, http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonian_language - Macedonian : Власи Vlasi, http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_language - Greek : Βλάχοι Vláhi, http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_language - Albanian : Vllehë, http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_language - Turkish : Ulahlar, http://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_language - Ukrainian : Волохи Volokhy, http://en.wikipedia.org/wiki/Polish_language - Polish : Wołosi, http://en.wikipedia.org/wiki/Czech_language - Czech : Valaši ) is a blanket term covering several modern http://en.wikipedia.org/wiki/Latin_peoples_%28linguistic%29 - Latin peoples (linguistic) descending from the Latinised population in http://en.wikipedia.org/wiki/Central_Europe - Central , http://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Europe - Eastern and http://en.wikipedia.org/wiki/Southeastern_Europe - Southeastern Europe . Groups that have historically been called Vlachs include: modern-day http://en.wikipedia.org/wiki/Romanians - Romanians (including http://en.wikipedia.org/wiki/Moldovans - Moldovans ), http://en.wikipedia.org/wiki/Aromanians - Aromanians , http://en.wikipedia.org/wiki/Morlachs - Morlachs , http://en.wikipedia.org/wiki/Megleno-Romanians - Megleno-Romanians and http://en.wikipedia.org/wiki/Istro-Romanians - Istro-Romanians . Since the creation of the http://en.wikipedia.org/wiki/Romania - Romanian state, the term in English has mostly been used for those living outside Romania.

The term "Vlach" is originally an http://en.wikipedia.org/wiki/Exonym - exonym . All the Vlach groups used various words derived from http://en.wiktionary.org/wiki/Romanus - romanus to refer to themselves: Români, Rumâni, Rumâri, Aromâni, Arumâni etc. (note: the Megleno-Romanians nowadays call themselves "Vlaşi", but historically called themselves "Rămâni"; The Istro-Romanians also have adopted the names Vlaşi, but still use Rumâni and Rumâri to refer to themselves).

Vlachs descend predominantly from the Romanised http://en.wikipedia.org/wiki/Dacians - Dacians , http://en.wikipedia.org/wiki/Thracians - Thracians http://en.wikipedia.org/wiki/Illyrians - Illyrians , the indigenous populations of the Balkans, and Roman colonists (from various http://en.wikipedia.org/wiki/Roman_provinces - provinces of the Roman Empire) and .

The Vlach languages, also called the http://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Romance_languages - Eastern Romance languages , have a common origin from the http://en.wikipedia.org/wiki/Proto-Romanian_language - Proto-Romanian language . Over the centuries, the Vlachs split into various Vlach groups (see http://en.wikipedia.org/wiki/Romania_in_the_Dark_Ages - Romania in the Dark Ages ) and mixed with neighbouring populations: http://en.wikipedia.org/wiki/Slavs - Slavs , http://en.wikipedia.org/wiki/Greeks - Greeks , http://en.wikipedia.org/wiki/Albanians - Albanians , http://en.wikipedia.org/wiki/Cumans - Cumans , and others.

Almost all modern nations in http://en.wikipedia.org/wiki/Central_Europe - Central and http://en.wikipedia.org/wiki/Southeastern_Europe - Southeastern Europe (Austria, Poland, Hungary, Czech Republic, Slovakia, Ukraine, Serbia, Croatia, Albania, Bulgaria, Greece and R. Macedonia) have native Vlach minorities.

  aj procitaj toa so crvenite bukvi, za uste edna teorija za Vlasite, deka poteknuvaat od antickite pleminja koi bile na balkanot pred naletot na Riskoto Carstvo?????


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 03:50
Ne mi objasnuvaj koj izvor sto mi kazuva, znam i mosne dobro razbiram sto postiram, i zosto gi postiram.
Znaci imame tri razlicni, odnosno so tvojot cetiri razlicni izvora koi pisuvaat za ista problematika, no se razlikuvaat vo izvesni nijansi koi imaat ogromno znacenje pri tolkuvanjeto i prikazuvanjeto na "problemot", zatoasto navidum se slicni no sustinski se razlikuvaat. Namerno i gi postirav ovie tri izvora, od koi eden e sporen spored tebe, a spored mene site tri se sporni zatoa sto kako sto napomenav imaat sustinski razliki okolu toa koi se Vlasite, sto se Vlasite i koga za prv pat se identifikuvaat na ovie prostori.

Pozdrav,

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: moira
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 04:03
Teorii roj, ama koja e vistinskata ne se znae, skudnite istoriski izvori vi davaat pravo na romanticni pretpostavki za potekloto na Vlasite

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 04:33
Originally posted by moira moira напиша:

Teorii roj, ama koja e vistinskata ne se znae, skudnite istoriski izvori vi davaat pravo na romanticni pretpostavki za potekloto na Vlasite


 Ne mi zboruvaj za Romantizam, zosto Romantizmot za Makedoncite koj se razviva od 1991 pa se do denes e vo BUM голема%20насмевка

  -Anticki Makedonci, a sepak Juzni Sloveni od 6vek doseleni na ovie prostori,koi zboruvaat Slovenski Jazik ( eden dva tri cetiri pet, sest, sedum osum,devet deset ...na Ceski jeden dva, tri, ctiri, pet, sest, sedum osum devet deset. Raka-Ruka, Den=Den,Znam-Znam..i Cesive da ne se po poteklo od Antickite Makedonci??голема%20насмевка
 -Makedonska Anticka kultura, a sepak ni parce dokaz od taa Makedonska kultura koj ne e napisan na StaroGrcki. I toa sto Pasko Kuzman go naogja vo Ohrid e napisano na Staro-grcki, i na Latinski jazik
 -Car Samoil, Makedonski Car- a sepak Krunisan od Car Boris od Bugarija
  Koskite na Samoil vo Egejska Makedonija predadeni na Republika Bugarija
  i use mnogu drugi konfuzii vo ROJ...намигнувањенамигнувањенамигнување

 Se prasuvam sto ne pravi nas Vlasite i Makedoncite tolku Razlicni, jas sepak mislam deka nie sme si ISTI,identicni i kako takvi treba da se pocituvame i ziveeme zaedno, kako sto toa go pravele lugjeto porano, ako si go cital  Krusevskiot Manifest!Vlasite ginele za Makedonija isto kolku i Makedoncite.I so seto pravo moze da se  narekuvaat i identifikuvaat so Makedonija големо%20гушкање


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 04:54
Originally posted by moira moira напиша:

Ne mi objasnuvaj koj izvor sto mi kazuva, znam i mosne dobro razbiram sto postiram, i zosto gi postiram.
Znaci imame tri razlicni, odnosno so tvojot cetiri razlicni izvora koi pisuvaat za ista problematika, no se razlikuvaat vo izvesni nijansi koi imaat ogromno znacenje pri tolkuvanjeto i prikazuvanjeto na "problemot", zatoasto navidum se slicni no sustinski se razlikuvaat. Namerno i gi postirav ovie tri izvora, od koi eden e sporen spored tebe, a spored mene site tri se sporni zatoa sto kako sto napomenav imaat sustinski razliki okolu toa koi se Vlasite, sto se Vlasite i koga za prv pat se identifikuvaat na ovie prostori.

Pozdrav,

 Da tocno, ama site imaat edno zaednicko, a toa e vremenskiot interval od prosiruvanjeto na Rimskoto Carstvo na Balkanot, pa se do ragjanjeto na Vizantija,133BC (pred hristos) Rimjanite ja osvoile teritorijata nadenesna Makedonija Grcija i kako i Istra Dalmacija -regionot Juzno od Dunav, koi se Aromanski teritorii, odnosno na tie teritorii se pojavile Aromanite


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 05:43

 I za Kraj bi sakal da kazam deka celava ovaa konfuzija nastana poradi toa sto jas Makedonija ja smetam ,ja gledam a i dejstvuvam da ja napravam da funkcionira kako Demokratska i Gragjanska Drzava, a ne Etnicka Drzava(nacinot na kojsto ja gledaat poveketo od vas-zatoa i me napagjate).

 Spored taa logika, site lugje koi se rodeni vo Makedonija, se Makedonci,gragjani na Makedonija, bez razlika dali se Vlasi,Srbi Turci,Albanci.
 I dodeka sum za zacuvuvanje i pocituvanje na specifikite na odreden etnos, kako sto e razlicniot jazik, kultura tradicija, ne se soglasuvam ovie raboti koi gi nabrojav prethodno da pretstavuvaat precka i razlika koja ke se vmetne pomegju nas, delejki ne na Vakvi ili Onakvi, osobeno ne denes, koga svetot se stremi kon globalizacija i integracija,i izdignuvanje kon povisok stepen na razvitok vo opstestvenata svera.
   Minatoto moze da ni bide samo UCITELKA deka delenjeto na lugjeto na Nacionalni, Etnicki,Rasni,Lingvisticki osnovi moze samo da bide DESTRUKTIVNO,no ne i polezno za samite zemji.
   Vprocem toa e i samata ideja za EU, i Obedineta Evropa,i se nadevam nabrgu ke dojde sonot, i vizijata na lugjeto koi ja sozdadoa EU..Da se rodi Evropeecot,i vo isto vreme da zamre Germanecot Francuzot Anglicanecot koi sive ovie vekoi poradi tie nacionalni etnicki razliki leese krv, vo deceniski vojni na Evropsko tlo.
 
 Makedonija treba da izgradi GRAGJANSKO OPSTESTVO, koe NE E OBREMENETO so etnicki, verski, rasni ,polovi razliki, i da fati cekor so ostatokot od razvieniot svet.
 Vrednostite se ona sto treba da go obedinuvaat covestvoto, a ne ETNICKITE KORENI.

 A Makedonija treba da bide toj INTEGRIRACKI faktor za site nas ,bilo sto da sme, i od kade da poteknuvame i Makedonija sigurno ke bide posilna ako ima gragjani Makedonci koi SITE, bez isklucoci rabotat za nejzinata kauza vo svetot,nasproti diviziite na etnicki entiteti, koi se otugjeni eden od drug i koi vodat kon regres...
 Ete tolku od mene...големо%20гушкање
   


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 09:40
UUUUUUUUUUU ama zustro!!! Poleka, da rabotevte na nekoj skolski proekt site ke dobievte (5). Najvazno e ne pcuevte, ne se navreduvavte- debatiravte, sto i mi bese poentata. Uste poubavo e toa sto do krajot na debatite Neo.. pocna eden etnos da go narekuva onaka kako sto treba, ne so navredi.
Da rezimirame-odime po red:
-Za potekloto na narodite-najverodostojni izvori se naogaat vo Kralskiot arhiv vo Egipet, pa vo Vatkan i za Balkanot vo Istanbulskiot arhiv- i za golema radost tamu ima mnogu podatoci za potekloto na Vlasite. E tamu malku potesko se vleguva. Ti trebaat milion propusnici bidejki toa se pisani dokumenti koi se postari od mnogu nacii.
-Za brojnosta- za informacija Bugiiiiiii so predposledniot popis 90% od Vlasite se pisaa Makedonci megu koi bev i jas. Trgnuvajki od faktot deka sme ista vera, imame isti obicai, mnogu semejstva se od mesan brak, a i nametnatata ALBANOFOBIJA napravi sto napravi. Arno ama koga pocnaa prepukuvanjata za benificii po procentualna zastapenost lugeto se razbudija. Znaci za brojnosta ke zboruvame po prebrojuvanjeto na naredniot popis.
- Za potekloto na Vlasite- site izvori kolku da gi demantirate pokazuvaat edno-tuka bile, tuka se i ke bidat-blagodarenie na onie kako  bugi koi im gi otvorija ocite (pr. ti e Neo-zal mi e sto se razocara vo tvoite "prijateli" I za tvoja informacija, ako Vlasite go prifatea katolicizmot (kako site pripadnici na latinskitata grupa) mesto da ostanat Ordokosi ne znam kolku ke mozese da ja prisvojuvas Makedonija.Ama Vlasite naucija edno bidi si toa sto si- pocituvaj gi drugite okolu sebe,napravi si da zivees ubavo-od nacionalizam i mlatenje prazna slama nema fajde.
- Za uspesnosta na Vlasite- bile, se i ke bidat uspesni na site polinja i toa samostojno bez nicija pomos-genetskata predizpocija ne moze nikoj da ja izmeni.
- Luti malku sto postoi dvoen arsin- Brakata Miladinovci-majka im Sultana bese Vlainka, se istaknuvaat samo kako Makedonci. Vo borbata za dokazuvanjeto so Bugarite se zaboravi najvaznoto- vo Zbornikot ima najgolem broj pesni sto tie gi slusnale od nivnata majka i dedo po majka koj imal edna od najgolemite biblioteki na Balkanot- znaci "vlaskoto" bogatstvo pomogna da se skoluvaat, da ostavat traga zad niv. a da ne zboruvame i za drugi dejci koj za svojot uspeh mozat da im zablagodarat na niv, bidejki bogatite Vlasi (megu koi bile i moite pradedovci) im davale stipendii pr. vi e Prlicev, da ne gi nabrojuvam site.
Majka Tereza- skopjankata, aman bre kakva skopjanka, Vlainolatinka ili Latinovlainka. Pa se lutime Grcite ne vikale Republika Skopje, sakajki da se izbegne vistinskoto poteklo se napravi pogolema belja.
-Brakata Janaki i Miltijadi (a ne Milton) Manaki- ja proslavija Makedonija i gi dadoa Manakievite sredbi- e so pravime ako si gi baraat Grcite- pa tamu se rodeni vo Avdela- vo prevod Pijavica.
- za Krusevskata republika samo ke ti kazam deka nemase da ja bide, ako Turcite nemaa doverba vo miroljubivite Vlasi, pa tamu ostavile samo 10 vojnici. Se sluci sto se sluci- vazno vo istorijata ostana traga-ama zaednicka vlasko-makedonska ili makedonsko-vlaska kako miluvas.
- Pitu Guli, prema kogo i Makedoncite i Vlasite imaat golem grev- mu gi ostavija decata ne zastiteni mu izumrea vo beda. a za posledniot Sterju i umirackata e pod somnitelni okolnosti. sto luti- koga negovata vnuka sakala da polozi cveke na Meckin kamen-oficijalno ne sakaa da i dozvolat bidejki ke se nalutele drugite nacionalnosti. Vidi bogati pa ako si imaa svoj dedo megu zaginatite ne ka si polozat. Koga ke odis Krusevo- prebroj kolku Vlasi izginaa za ovaa Makedonija koja ti ja sakas samo za tebe, pa me prasuvas dali nekoj me brka od nea. Pa koj bre ima pravo da me brka koga moite korenja se mnoguuuuu dlaboki. Pa pokloni se tamu  i zaboravi da im  kazuvas na Vlasite deka Makedonija ne e nivna, nagledaj se  na slikite na Martinu (Martinoski)
-E bugi, ako ne znaese prethodnickata na Bakojani- bese Vlainka- se obide da ja brani Makedoija, pa ja smenija. Mislis i e gajle-neeee ona si go kaza svoeto. Tuka ti e i Pap Andreu-vo prevod dedoandreu a i mnogu drugi, da ne gi brojam.
So siot respekt prema tagata na site, ama moram i ova da go spomnam: Edna  "prijatelka" mi veli-Aman ni go zemavte i Tose. Kako bre ti go zemavme. Tose bese Vlav, ama Makedonija koja od pradedovina bese negova zemja ja sakase poveke i od vlastvoto i od makedonstvoto. Pocituvajte go ona sto go  ostavi za Makedonija.
Za kraj- ne gi glorificiram Vlasite, ne omalovazuvam nikogo, Makedonija e nasa, na site. Da si napravime da ni bide ubava ziveackata, a sekoj da si go pocituva svoeto i tugoto. I fala vi sto vo sekojdnevniot govor koristite  vlaski zborovi:
bilingvalna- na makedonski  dvojazicna
binacionalna- dvonacionalna
multietnicka- poveke etnicka ........
 Po iscrpuvanjeto na temava, a da ne se skarame i kako e obicaj koj prv pocna toj da go ima posledniot zbor, ako imam pravo baram temava da se  ZATVORI. Da si ostaneme prijateli, da go zadrzime dignitetot na forumov, a i na Mekedonija. So siot respekt kon site!!!!



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 10:13
Заборави да ги наброиш Кралот Карпош и Христијан Тодоровски Карпош,Климент и Наум Охридски,Дедо Иљо Малешевски,Ѓорѓија Беровски,кралот Хадсон и неговите наследници,Никола Карев,Гоце Делчев и останатите,Александар Македонски и неговите прадедовци - Македонските племиња Венети и Пелазги и уште многу многу Македонци без никаков предзнак.

Од овие интереснио постчиња што почнавте да ги постирате заклучив две интересни работи:
1. И вие Власите како и сите околу Македонија сакате да си придавате важност за нешто што е половично ваше,прост пример Питу Гули и Крушево,јадно Крушево со власите и самиот Питу Гули на Мечкин каменголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

2.Вие уствари незнаете што сте и како ветер врткате и се веете онаму каде што ви одговара.Сте се измешале со Македонците ок не е проблем тоа но проблем е што како мелези го злоупотребувате тоа и сега кога ви одговара сте Македонци а кога не тогаш сте горди Власи,најстар народголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Епа за ваша информација јас немам резервна држава,јазик,назив,херои,историја и култура - таа е една и е Македонска.Неможам јас да бидам Влав кога не сум Влав (и да сакам да сум)Факт е дека Македонија е земја на Македонците како Што Германија е на Германците или Шпанија на Шпанците,таму има многу разни националности како и у Македонија кои како државјани припаѓаат на таа држава бидејки е 21 век има државјанства но сепак тие се националности а не нација во матична држава.Македонија е матична држава на Македонците и тоа е тоа,Македонците немаат друга земја иако се националности во многу други државинамигнување



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: m__g__
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 10:22
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Епа за ваша информација јас немам резервна држава,јазик,назив,херои,историја и култура - таа е една и е Македонска.Неможам јас да бидам Влав кога не сум Влав (и да сакам да сум)Факт е дека Македонија е земја на Македонците како Што Германија е на Германците или Шпанија на Шпанците,таму има многу разни националности како и у Македонија кои како државјани припаѓаат на таа држава бидејки е 21 век има државјанства но сепак тие се националности а не нација во матична држава.Македонија е матична држава на Македонците и тоа е тоа,Македонците немаат друга земја иако се националности во многу други државинамигнување


немаш резервна држава - а чичовците???намигнување


-------------
Go ahead!
Make my day!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 10:26
И тие живеат на Македонска територија која поради неправда е окупирана М_Г.Мојата татковина е Македонија и ке остане Македонија до смртсреќа

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 10:36
Ova e moe posledno, ponatamu ne debatiram- Po rod sum Vlainka, po drzavnost Makedonka. Koj tebe ti gi negira korenjata. Iako ne sakam da bidam vulgarna moram da ti kazam deka malku si mi sumnjiv- provociras, ama nema da uspees-Jas ne gi napagam Makedoncite zatoa sto bi trebalo da si gi napagam pogolemiot del od moeto semejstvo- vo familijava imam Vlasi,  Makedonci, pa pola pola, a ako da bog mozebi ke imam uste poveke. Znaci BOOGIE forumov ke zalici na arhiva ako gi nabrojuvame site-od site etnicki zaednici, pa ako sakas i od drzavnonoseckiot makedonski narod. So seta pocit kon mrtvite, pa ako ne se borea kako bre sega ti ke imase kompjuter, ke bese vklucen na internet, ke si go kazese svoeto mislenje. A za Pitu Guli ne ti dolikuva, negovata krv se leese, ne tvojata. Pak ti velam odi procitaj, ke vidis kolku gi imase Vlasi i Makedonci zaedno. Jas imam amanet od moite predci da gi sakam lugeto, a ne da gi mrazam. Preispitaj se dali ne predizvikuvas neprijatelstvo. Nemoj kako Lubco- posle da izleze deka imas rezervna drzava. E aj ziti leb kazi mi kako im bese na site Makedonci koga coekot koj go izbraa za Premier i za  koj se dadoa najmalku 500 000 glasovi, znaci glasaci, koj sklucuvase megunarodni dogovori vo ime na Makedonija izleze na kraj deka e Bugarin, sto e negovo neprikosnoveno pravo da se izjasni kako saka, da se cuvstvuva kako saka. RAZBERI- Opasnosta za Makedonija ne doaga od drugite, tuku tokmu od onie sto se busat vo gradi deka se GOLEMI MAKEDONCI, pa posle izleguvaat nesto drugo, sto e dokaz mnogute stranski drzavjanstva. Kolaj rabota za sosednite zemji, niv uzdite im gi pusta ili stega Evropa, pak ti velam opasnosta e od onie sto neznaat sto se. TOLKU-NE TE NEGIRAM-NE ME NEGIRAJ MAKEDONECU


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 10:51
Ја не негирав никој туку на мене пробаа да ми стават предзнак бидејки кажав дека сум само Македонец и пак ке повторам никогаш не сум имал ништо против Власите дури сум благодарен на секој Влав што направил за државата Македонија(ја никого ништо не су терал).
Немој само Питу Гули да го наведуваш и на мене да ми префрлаш дека јас го користам(срам да ти е) затоа зошто и мојата крв(на моите предци) се лееше покрај неговата за да тој денес е херој на Македонија-НА МАКЕДОНИЈА.

Пак ке напишам јас сум Македонец и Македонија е оригинално место од каде што потекнува секој Македонец низ светов како и дома,се она што живее во Македонија а не е Македонец/ка има други корени и се кажува како друга нација и потекнува од некое друго место.Не сум јас ниту било кој Македонец крив што Власите немаат своја оригинална татковина каде што би биле автохтон народ како што се Македонците во Македонија.Македонија не е Југославија и Македонскиот народ нема да дозволи туѓи интереси да ја минимизираат националната вековна борба за слобода на Македонците за своја независна држава која денес ја имаатлутина


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 11:22
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ја не негирав никој туку на мене пробаа да ми стават предзнак бидејки кажав дека сум само Македонец и пак ке повторам никогаш не сум имал ништо против Власите дури сум благодарен на секој Влав што направил за државата Македонија(ја никого ништо не су терал).
Немој само Питу Гули да го наведуваш и на мене да ми префрлаш дека јас го користам(срам да ти е) затоа зошто и мојата крв(на моите предци) се лееше покрај неговата за да тој денес е херој на Македонија-НА МАКЕДОНИЈА.

Пак ке напишам јас сум Македонец и Македонија е оригинално место од каде што потекнува секој Македонец низ светов како и дома,се она што живее во Македонија а не е Македонец/ка има други корени и се кажува како друга нација и потекнува од некое друго место.Не сум јас ниту било кој Македонец крив што Власите немаат своја оригинална татковина каде што би биле автохтон народ како што се Македонците во Македонија.Македонија не е Југославија и Македонскиот народ нема да дозволи туѓи интереси да ја минимизираат националната вековна борба за слобода на Македонците за своја независна држава која денес ја имаатлутина

 Gresis, Vlasite imaat svoja drzava, a toa e drzavata vo koja sto se rodile i ziveele, i drzavata vo koja nivnite predci so vekovi gi polozile svoite koski.
  A toa sto zalis deka sme nemale drzava, ne e vo red,zatoa sto imame drzava, toa e Makedonija,i zatoa sto i Makedoncite nemaa drzava pred 1945(vi ja dade Tito, istiot toj po kogo plukate sega-preku Avnoj i Asnom) pa znaes kako e koga si pod tugja vlast,odnosno koga nekoj ti se nametnuva kako Dominanten vo tvojot sopstven dom i zemja.
  Toa sto vi go pravele Bugarite i Srbina na vas, ili da recam nas, Makedoncite(i pokraj toa sto tuka na forumov mi reagiravte deka sum Vlaski Makedonec , jas toa i sum, i ke se deklariram spored univerzalnite prava za samo-opredeluvanje od 4 clen na povelbata na UN), nemoj da go pravite sega na Vlasite.
  Makedonija e tatkovina na site koi dobrovolno ja izbrale da im bide tatkovina,a ne e samo tatkovina na Makedonskiot narod i ostanati.
  Tvoja drzava, ne stanuva parce zemja na koe samo si se rodil, tuku pretstavuva zemjata za koja zivees, tvoris, i ja razvivas.
 Makedonija moze da se pofali deka e bogata zemja, ne so finansii, tuku so kulturi i tradicii na mnogu etnosi ,za sto duri i nekoi Zapadni zemji mozat da i pozavidat.No dali sme svesni za toa, i dali tugjoto/ malku porazlicno od naseto go smetame za zakana, toa povtorno ostanuva na tebe da razmilsis i da go kazes.

 A jas kako sto rekov, zavrsiv Diplomatija i Internacionalni Odnosi, i so mojata struka pomagam i ke pomagam za afirmacija na Republika Makedonija vo svetot, i ne , nema da se bijam v gradi kako gord Makedonec, zatoa sto pametnite lugje se nametnuvaat smireno i siptilno ako sakaat da gi cue "golemoto uvo"

  Sto si napravil ti za Makedonija, za Makedonija da se custvuva gorda sto ima takvo cedo? Pisuvas tuka po forumi deka si "cistokrven" Makedonec? Mislis toa e dovolno?
  Pa barem da imase prateno po megjunarodnite institucii,i diplomatskite pretstavnistva na zemjite so koi seuste nemame vospostaveno diplomatski odnosi(poradi imeto) polovina od emailovite koi sto jas gi imam  napisano i elaborirano za Makedonskata kauza, Identitetot, i naseto Ime, navistina nemase da ima pogolem Makedonec od tebe.
  Za da se gordees so nesto, treba prvo da go zasluzis, a toa vo ovoj slucaj e Republika Makedonija.
 Pozdrav do tebe Boogie..
  od eden Vlaski Makedonec голема%20насмевка

 P.S Momentalno rabotam na slucajot Malta /Republika Makedonija, imeno Malta nema vospostaveno diplomatski odnosi so Makedonija samo poradi sto dvete strani ne se soglasni okolu imeto,Malta insistira toa da bide so referencata vo UN, Makedonija, i vklucitelno nie, Makedonskite lobisti, insistirame toa da bide so ustavnoto ime na Republika Makedonija.
  Procesot e seuste vo tek...za nekoi nasi MAKEDONSKI uspesi(ne vlaski), blagovremeno ke te izvestam na forumov.  Caos
 


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 11:49
Е навистина не заслужуваат власите оволку редици барем не напишани од мене,и еве да ти признам Неоник дека имаш право не работам доволно за афирмација на Македонија надвор од нејзините граници барем не толку колку што можам бидејки сета моја енергија и моќ ја користам за сочувување на Македонија како една и единствена татковина на Македонците - поточно Македонија на Македонците ми е главната преокупација.


Кога веке спомна надвор од границите на Македонија да се надоврзам
- Унијата ја заплиснува нов политички бран,а тоа е воскреснувањето на нацизмот,чија поблага форма на голема врата длабоко влегува на портите кај младите Чеси,Германци,Французи,Шпанци,Италијани,Австријци,Бугари,Срби,Хрвати и Руси.Идеологијата влече корени од Хитлеровиот режим,поточно од нејзиниот креатор познатиот СС полицаец Химлер,кој нацизмот го издигна до божество.
Според истражувањата на "Форс институтот"во Германската сојузна покраина Саксонија,екстремно десната НационалДемократска партија е далеку попопуларна од СоцијалДемократите,во Австрија се е поголем бројот на членовите на веке еднаш победниците на националистите на Австрија,во Франција победи Саркози кој исто припаѓа на десниот блок на националдемократите.Резултатите од истражувањата силно одекнаа низ целата ЕУ и бројот на национал демократите низ целата унија се зголемува.

Контраверзниот Француски претседател Саркози негува некоја чудна политика,која има одредени допирни точки со национализмот или со расната деградација која имено е поврзана со миграционата политика на Франција но и со тешката економска криза.Всушност како да се свати усвојувањето на законот кој го усложнува влегувањето во оваа земја,миграциониот судија бара да се врши ДНК анализа за влез во Францијаголема%20насмевка

"Секоја нација мора да си ја заштити својата татковина" ова се зборовите на Мелцер кој е загрижен од фактот дека секој шести граѓанин на Австрија има мигрантско потекло.
Змего Јеленчиќ десничарот од Словенија им изјави на Хрватите -
"Сега е време хрватите да се погледнат во огледало и да видат дека тие се стока"среќа


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 12:27
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Е навистина не заслужуваат власите оволку редици барем не напишани од мене,и еве да ти признам Неоник дека имаш право не работам доволно за афирмација на Македонија надвор од нејзините граници барем не толку колку што можам бидејки сета моја енергија и моќ ја користам за сочувување на Македонија како една и единствена татковина на Македонците - поточно Македонија на Македонците ми е главната преокупација.


Кога веке спомна надвор од границите на Македонија да се надоврзам
- Унијата ја заплиснува нов политички бран,а тоа е воскреснувањето на нацизмот,чија поблага форма на голема врата длабоко влегува на портите кај младите Чеси,Германци,Французи,Шпанци,Италијани,Австријци,Бугари,Срби,Хрвати и Руси.Идеологијата влече корени од Хитлеровиот режим,поточно од нејзиниот креатор познатиот СС полицаец Химлер,кој нацизмот го издигна до божество.
Според истражувањата на "Форс институтот"во Германската сојузна покраина Саксонија,екстремно десната НационалДемократска партија е далеку попопуларна од СоцијалДемократите,во Австрија се е поголем бројот на членовите на веке еднаш победниците на националистите на Австрија,во Франција победи Саркози кој исто припаѓа на десниот блок на националдемократите.Резултатите од истражувањата силно одекнаа низ целата ЕУ и бројот на национал демократите низ целата унија се зголемува.

Контраверзниот Француски претседател Саркози негува некоја чудна политика,која има одредени допирни точки со национализмот или со расната деградација која имено е поврзана со миграционата политика на Франција но и со тешката економска криза.Всушност како да се свати усвојувањето на законот кој го усложнува влегувањето во оваа земја,миграциониот судија бара да се врши ДНК анализа за влез во Францијаголема%20насмевка

"Секоја нација мора да си ја заштити својата татковина" ова се зборовите на Мелцер кој е загрижен од фактот дека секој шести граѓанин на Австрија има мигрантско потекло.
Змего Јеленчиќ десничарот од Словенија им изјави на Хрватите -
"Сега е време хрватите да се погледнат во огледало и да видат дека тие се стока"среќа


 Toa e tocno,megjutoa ne gledam korelacija na ova sto go napisa so Vlaskoto prasanje vo Makedonija.
  Vlasite vo Makedonija ne se migranti ili dojdenci, tie bile vo Makedonija duri i pred Makedonija da dobie Ustavotvornost i Drzavnost.
  Vlasite ramo do ramo so drugite etnosi i narodi na ovie prostori bile zaedno i pod Vizantija, i pod Otomanskata imperija, i pod Srpska, i pod Bugarska okupacija.Komunistickiot Rezim vo SFRJ imase represivni merki za samite Vlasi, i sledstveno toa se tie rabori koi jas gi narekov SRPSKI BLJUVOTINI, a ti gi napisa vo post minatata vecer.
    Taka da navistina ne znam koja korelacija moze da se napravi so toa sto go napisa i Vlasite vo Makedonija.
  Mozebi tvojot post bi imal smisla ako se zboruva za Novi Dojdenci vo Makedonija kako nekoi pripadnici na Albanskata Zaednica vo Makedonija , nareceni Kosovari,od koi treba da se zastiti Makedonija, no vo nikoj slucaj ne moze da se sporedi so Vlasite, koi bile na ovie prostori so iljadnici godini,i veke se smetaat za integralen segment od Makedonskoto opstestvo,i kako takvi pridonesuvaat za samiot razvoj i kultura vo toa opstestvo.
  Uste nesto von-kontekst..Imeno Avstrija vo eden period na svojata 17 godisna EU istorija bese suspendirana od clenstvo vo EU,samo zatoa sto za svoj premier izbraa clen pripadnik na Ultra-nacionalistickata desnicarska partija vo samata Avstrija, po sto toj bese primoran da ja napusti funkcijata.
 Francija ja bazira svojata nadvoresna politika vrz baza na poranesnite greski koi od strateski(no jas bi rekol nestrateski) interes dozvoli da se slucuvaat na nejzina teritorija, slepo veruvajki deka lugje so razlicna kultura religija i civilizacija, ke se naselat vo Francija(bidejki vo tek na 70tite godini i trebase rabotna sila) i po naseluvanjeto ke uspeat da se integriraat vo Francuskoto Opstestvo, sto za zal(i na moja golema radost ,zosto Francija ne ja sakam mnogu kako drzava) ne se sluci.
  Kako alternativa na toa sto Francuzite sakaa da go postignat so drugite ne-francuzi(Marokanci Alzirci,Turci) koi gi doselija na nivna pocva,pocnaa da niknuvaat kulturoloski i religiski GETA vo srceto na samata Francija, i do den denesen Francija ne znae kako da ja kontrolira taa situacija.
  Vo toj kontekst e i zakonot za imigracija vo koj se vklucuva clenot za testiranje na DNKta na lugjeto koi se vekje Ziteli na Francija,i nivnite Rodnini/Semejstvo.
 Jas toj cekoj bi go okvalifikuval kako ocaen, osobeno sto e prevzemen od eden premier koj i samiot ima imigrantsko poteklo vo Francija, kako dojdenec i emigrant od Ungarija.Da, zboruvam za G-dinot Sarkozi.Koj se pravi pogolem Francuz i od samite Francuzi.среќа
 " Balansot e kluc koj go drzi covestvoto, od propagjanje vo sopstvenata bezdna"



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk