IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Национализам и верска омраза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Национализам и верска омраза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 09:02
S obzirom da su tradicionalno pastirski narod, potraga za boljim pašnjacima vodila ih je preko Balkana i istočne Evrope, pa se Vlasi mogu naći i čak u severnijim područjima kao što je Poljska. Njihova posvećenost pastirskom načinu života često ih je ostavljala podalje od žestokih etničkih sukoba koji su vekovima harali Balkanom i mirno koegzistiraju sa većinskim stanovništvom gde god se nalazili. Međutim, oni su se istovremeno borili da očuvaju sopstveni identitet.
_________________________________________________________________________________________________
Jas kolku mozam da svatam sopstveniot identitet se zacuvuva so pismo,skolo, kulturni manifestacii, ucebnici, TV emisii vo normalen termin, spisanija. Sto si se fatil ko pijan za plot za Albancite-tie se dosta aktuelni i bez tvoeto aktueliziranje. A za politikata na starata k**** Evropa pokojniot doktor Vasilie Barba na eden kongres vo Frajburg ubavo kaza-so nejzin kamen po nejzina glava. Tokmu zatoa sto se zboruva samo za bilingvalna, binacionalna Makedonija doaga do ova.Ako pred niv zastane eden maz so golemi oau i pobara podednakva zastapenost na site etnicki zaednici-bez privelegirani nema da sme do ova deredze.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 09:19
Do sredine 19. veka vlaške zajednice uspostavile su svoje škole i crkve i uživale podršku vlasti. Pad Otomanskog carstva koji je usledio doveo je do podele njegovih teritorija na nezavisne države, koje su se razlikovale u pogledu tretmana vlaškog stanovništva. Između 1925. i 1932. godine došlo je do organizovane masovne migracije Vlaha u Rumuniju, koja je uključivala između 4.946 i 6.553 porodica. Komunistički režimi koji su kasnije došli na vlast širom Balkana zatvorili su sve vlaške škole i ustanove. Generalno gledano, Vlasi su bili u nepovoljnom položaju u vreme uspona nacionalizma.Uprkos tome, Vlasi su igrali značajnu ulogu u nekim ključnim događajima na Balkanu tokom 20. veka. Tokom Ilindenskog ustanka 1903. godine u Kruševu (gde je 4.000 Vlaha činilo dve trećine stanovništva), u Makedoniji, formirana je multinacionalna vlada. Troje ministara bili su Vlasi, kao i lokalni vojni lider Pitu Guli (1845-1903), koga mnogi poštuju kao makedonskog nacionalnog heroja. Makedonci i danas Kruševsku Republiku smatraju modelom međuetničke saradnje.Mada međunarodna svest o Vlasima kao etničkoj grupi možda nije rasprostranjena, mnogi ljudi vlaškog porekla stekli su svetsku slavu. Među njima su porodica juvelira Bulgari, fudbalske zvezde Georgi Hadži i Ilija Najdovski, filmski režiseri Dan Pita i Ljubiša Georgievski, dramski pisac Branislav Nušić, pioniri balkanskog filma Milton i Jenaš Manaki, i Evangelie Zapa koji je pomogao osnivanje moderne Olimpijade.
_______________________________________________________________________________________
Ova zboruva mnogu. Za ova zbori mi ne za demagogija. Ne prilepuvaj nacionalizam-zacuvuvanjeto na svojot identitet ne znaci nacionalizam. A ako gledas Scanteao ke go cuese Tedi Cal- Avstriec zenet so Vlainka kako zboruvase vlaski poubavo od Vlasite kako tebe.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 09:26
EEEEEEJ da ne zaspa?Ako citirame zvanicni podatoci, ajde da citame.

U današnjoj Makedoniji započela je njihova snažna emancipacija pa tako u nekim općinama u kojima su brojni imaju pravo na učenje vlaškog jezika u školama. Makedonski Vlasi dobro poznaju svoj jezik 

Arumunji (Vlasi) (Arumunjski jezik) Grčke/Grtsija - 250.000; Rumunjska - 100.000; *Makedonija- 100.000; Albanija - 200.000; Bugarska - 10.000; Hrvatska; Srbija-10.000; Bosna i Hercegovina.

A roman znaci ne roman, ne romaci tuku poseben identitet. a jas i ponatamu si ja sakam Makedonija, ama ja sakam i vistinata.



Изменето од ucitelka - 25.Ноември.2007 во 09:28
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 16:28
Ucitelke najsakana, ocigledno imas problem, koj patem e samo tvoj, licen i proizleguva od tvojata etnicka pripadnost, koja nikoj ne ti ja osporuva, nitu na forumov, nitu na ulica, nitu na rabota, nitu vo drzavava, patem zastapena e i vo USTAVOT na R.M., no ti najverojatno kako da ne pripagas vo ova vreme i ovoj prostor. Govoris za nacionalizam i verska omraza vo drzava koja gi ima imenuvano vo svojot Ustav bezmalku site etnicki zaednici koi ziveat na nejzina teritorija, koja gi priznava site verski zaednici i religiozni grupi Da, postojat nesoglasuvanja, postoi nezadovolstvo, no toa samo ja otslikuva segasnosta na koja site NIE sme zaloznici. Ne mi e jasno sto tolku si zgrozena od postovite Demokratsko paravo e sekoj da si go kaze svoeto mislenje, a nacinot na koj ke go stori toa i recnikot koj pritoa ke go upotrebi, se negov izbor i govorat za samata licnost.
Sto se odnesuva do tvoite zalopojki za "nemoznosta" da se gleda emisijata na vlaski jazik na MTV poradi nesoodveten termin na prikazuvanje, obratete se do MTV, ne tuka na forumov, i zarem toa e lajt motivot na tvoeto nezadovolstvo kako pripadnicka na etnickata zaednica, koja patem caruva i upravuva so Makedonija i so nejzinite bogatsva, koja go ima Carot na Oligarhijata Zarem toa e pricinata za tvojot "kompleks" draga moja ucitelke
Zamislete, t.n. Vlasko lobi ne mozelo da ve finansira (pretpostavuvam deka pripagate i na nekoja nevladina organizacija ili zdruzenie) i da prevzeme nesto vo vrska so "GOLEMITE NEPRAVDI" so koi katadnevno se soocuvate, Vie Vlasite, zatoa sto vaseto lobi vo momentov bilo "REPRESIRANO" (najverojatno mislat na nas od forumov) i poradi toa se plasat vo momentov da brcnat vo dlabokiot im djeb, za da dadat nekoja donacija-crkavica, za svoite braka i sestri po etnicka osnova. Ne ni se obrakajte nam, ne ni placete na forumov, ne ni servirajte ovakvi lucidni zalopojki i prikazni, obratete im se nim, na t.n. "vlasko lobi" i na Carot, zatoa sto nie navistina ne mozeme da vi pomogneme, vasiot ''problem", za koj iskreno ne veruvam deka postoi, se resava institucionalno, a vasiot licen problem, koj go imate i so koj ziveete, se resava na nekoe drugo mesto i na adekvaten nacin.
Vo vrska so nacionalizmot od koj gledam deka se grozite, i vie go poesduvate, ucitelke najsakana, no ne gledajte na nego negativno, naprotiv, nacionalizmot e pozitivna pojava, nacionalizmot ja jakne drzavata, svesta na narodot, konstitutivnosta i ljubovta kon tatkovinata. No, najverojatno ve buni definicijata za nacionalizmot, rasirena megu nas, koja bese srocena od izvesni strukturi za nivni potrebi i vo nekoi drugi vreminja. I zatoa ucitelke najsakana, nemojte da se grozite od nacionalizmot.
Gledam deka poseduvate izvesna doza na gadenje od nedelnikot Fokus, no mojot iskren sovet e dokolku vistinata vi sozdava macnina i gadenje, se cuvstvuvate zagrozeni poradi etnickata pripadnost, ednostavno ne go kupuvajte, ne go citajte, ne gi davajte tie 50 denari nedelno sekoj petok, donirajte gi vo nekoe vlasko zdruzenie koe ke najde nacin da gi zastiti vasite prava vo ovie teski vreminja za vlasite i vlaskoto lobi.

POZDRAV, UCITELKE NAJSAKANA
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 18:33
Ti blagoraram na sugestiite. Te informiram deka nemam kompleksi, naprotiv imam jasno izgradeni nacionalni cuvstva so koj ne maftam naokolu, bidejki pripagam na etnos koj se dokaza na ovoj prostor- uspesnost vo domenot vo koj rabotat i ja promoviraa Makedonija pozitivno sekade kade ke stasaat bez da se falat -toa site im go priznavaat. Mozebi golema zasluga za toa ima genetskite predizpozicii prvenstveno za ekonomijaa, no ne so pomal uspeh i vo drugite dejnosti. Iskreno ne poznavam siromav Vlav, a uste pomalku neuspesen.Jas ne se zalam od "vlaskoto lobi" cij  clen mozebi sum i po bogatstvo i po uspesnost, intelegentna si procitaj deka drzavata-budzetot na dal za drugite etnosi. Inace Makedonija ima najdobar ustav-za negovata demokraticnost i liberalizam golem pridones imaat i Vlasite. Zgrozuvanjeto e tokmu od vlavofobijata t.e. "ferspedofobija"koja za zal ja imas i ti. A za proekti Vlasite konk*riraat na Megunarodni proekti-kade ne trebaat vrski-tuku kvalitet i garancija za uspeh. Inace Fokus ne kupuvam- predcite bi mi se prevrtele vo grob, a i bi me drmnalo infarkt da pridonesam vo bogatenjeto na vlafovobite.Moite predci so tetoviran krst na celo, a i na dvete race go branea pravoslavieto, znaci vo vlaskite geni  nema kompleks od nacionalna i verska pripadnost. Sugerram da gi posetis onie mesta koi mi gi preporacucas da ti pomognat da go nadmies  vlavofobizmot  t.e. "ferspedizmot"
p.s.Pogledni gi simbolite koi nesvesno sme gi odbrale-svekata mu e vodilka na okoto vo temnicata-kon vistinskiot pat. Sakaj si go svojot narod ne go mrazi tugiot. Jas nigde ne pokazav omraza.Mnogu zdravje, uspesi vo rabotata i ljubovta i malku vlaska sreka -Ucitelkino najsakano!!!!


Изменето од ucitelka - 25.Ноември.2007 во 22:51
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 19:15
Ucitelke najsakana, ti blagodaram sto si sveka, koja mu e vo"vodilka" na moeto oko , samo se namestuva edno prasanje samo po sebe, sto so svekata koga ke izgori
Tvojata zgrozenost od vlafofobijata t.e. "ferspedofobija" (mi se dopaga izrazot za noviot vid na fobija), koja samo ti ja gledas i citas vo mojot post, i pritoa delis kvalifikacii koi voopsto ne korespondiraat so vistinata, govori za tvoeto dozivuvanje na samata sebe i najverojatno za kompleksot koj proizleguva od tvojata etnicka pripadnost, koja po vtor pat ke ti povtoram nitu nekoj ja osporil, nitu ja navredil. No, dokolku se naogas sebesi vo vistinite iskazani na forumov, mediumite, kako pisanite taka i elektronskite, a koi se odnesuvaat na bolnite sostojbi proizlezeni od nasata beskonecna tranzicija, togas navistina ja razbiram pricinata za tvojata "zagrizenost" i "zgrozenost" koja se obiduvas da ja podmetnes kako vlafofobija t.e. ''ferspedofobija''.
Zaboravi da napomenes deka vlaskiot narod pokraj site pozitivni genetski predispozicii, raspolaga i so nevidena tvorecka vestina za HAIKU poezija, a edno od remek-delata na vlaskata haiku poezija, makedonskata javnost imase moznost da go spoznae i da go slusne izvorno, vo zivo, na A1, izrecitirana od avtorot
Dali ovoj biser od Haiku, ke vleze vo nastavnata programa, so cel maldite generacii uste pri pocetokot na svoeto opismenuvanje i edukacija da osoznaat deka i Haikuto vo vlaska verzija e mokno oruzje koe neprijatelot go ostava bez komentar, ili pak ke vleze vo antologijata na makedonskata poezija so akcent na vlaskoto HAIKU, ostavame toa VIE, kako UCITELKA NAJSAKANA da odlucite

Изменето од moira - 25.Ноември.2007 во 19:36
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 21:43
Учителке,
не треба да се срамите. Бидите горда и дајте и одговорете на коментарот кој ви го упатив.
Јас сум стрплив.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 22:12
Ucitelkino- Odgovorot si bese soodveten na prasanjeto, ne deka go opravduvam. Ama toa ne mu e od genetskite predizpozicii, toa mu e od podocneznoto prevospituvanje, verojatno od poubavata polovina koja  ne et od nasinkite. Ama i pokraj losiot tajming- i losiot rejting priznaj deka bi se smenila so nego. Ne ti zameruvam i jas bi, parite da mu gi imam, ama pametot ne!!!!
Orlov izvini ama ne svativ deka treba da ti odgovoram, bidejki tvojata zabeleska ne ja svativ kako licna navreda, niti kako prodolzenie na diskusijata. A iskreno se nasociv na Vlavot da mu pokazam nekoi napisi vo koi jasno se gleda koj im go iskopa grobot na Vlasite i deka  Makedonija moze da si ja saka i ako ne se prikazuva kako Makedonec. site prethodno nabrojani si kazuvaa deka se Vlasi po nacionalnost, ama deka rabotat za dobroto na Makedonija. A na Makedoncite po nacionalnost ne im treba odbrana od Vlasite-znaat sami da si se branat, nekogas mozebi zustro, nekoi i malku vulgarno reagiraat pred da ja razberat poentata, ama gornion ke im prosti.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 22:28
Не ја разбирам твојата поента,дали некој ти брани да бидеш влаинка?дали некој те брка од државата Македонија затоа зошто си влаинка?дали според тебе и твојот став кон влашкиот народ само Македонците не се националисти чим може сето малцинство во Македонија да излезе на површина и да го сузбие Македонското мнозинство.Па ви се молам изгледа само Македонците можат да "прогледаат низ прсти" за туѓи националистички идеали,дали вие тоа го злоупотребувате-сите вие власи,цигани,бугари,грци,шиптари,срби и бошњаци(за мене сте исти)збунетост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 22:50
A koj moze da me brka od mojata zemja? A ako se custvuvas istisnat kazi si, zosto da ti lezi cemer na dusata. Iskreno i jas koga ke gi vidam lugeto na ulica site mi se isti-ama koga ke prozborat im go "gledam" trulezot na dusata. Ti i tvojata lutina ne me lutat-me nalutu edna kvazi novinarka koja pisuvajki za pokojniot Tose doslovce napisa -Roditelite na Tose po krusevski obicaj, 40 dena ne razgovaraa so nikogo. Krusevski obicaj nema. Ima pravoslaven obicaj, a vo vlaskite- pravoslavni obicai 40 dena se posvetuvaat na prostevanje so dusata na pokojnikot, neznam za kaj drugite pravoslavci dali e isto. Taa guska ako ne sakase da spomne vlaski, od pocit kon legendata neka spomnese pravoslaven, a ne mi izmisluva kategorija krusevski obicaj.
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 23:08
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не ја разбирам твојата поента,дали некој ти брани да бидеш влаинка?дали некој те брка од државата Македонија затоа зошто си влаинка?дали според тебе и твојот став кон влашкиот народ само Македонците не се националисти чим може сето малцинство во Македонија да излезе на површина и да го сузбие Македонското мнозинство.Па ви се молам изгледа само Македонците можат да "прогледаат низ прсти" за туѓи националистички идеали,дали вие тоа го злоупотребувате-сите вие власи,цигани,бугари,грци,шиптари,срби и бошњаци(за мене сте исти)збунетост


 Zaboravi da si ja nabrois tvojata etnicka grupa a toa se makedonskite sloveni голема%20насмевка
 .....koga veke ne prifati site da sme Makedonci no so razlicni koreni,moram da te koregiram zatoa sto vo tebe pocna da zboruva ona nacionalnoto.
  Ti po nisto ne si pogolem Makeodnec od mene , zatoa ne treba da me oslovuvas vo VIE(mislejki na Vlasite) bidejki Makedonija e moja zemja tolku kolku sto e i tvoja, i nie sme ramnopravni ,nema podcineti i  superiorni,a vo tvojot post sakas da kazes deka VIE "etnickite Makedonci" ste ni dale ili dozvolile nesto na nas etnicko razlicnite Makedonci, so sto pravis direktna podelba. Pa neli site ke bevme Makedonci koi se vo svojata zemja?????

 Tvojot komentar bese za nijansa nesoodveten.

  A da bev malku poekstremen ke kazev deka Makedonija e poveke moja otkolku tvoja zatoa sto Slovenite dolse na Balkanot vo 6 vek, a Vlasite poteknuvaat od romaniziranite starosedelci uste od vremeto na Rimskoto carstvo, po okupiranjeto na Anticka Makedonija.Ama za toa drug pat...toa e druga tema,a i ne bi sakal da sporam sega koj e pogolem Makedonec,zosto toa ne mi e nivo i poenta.

 Kako sto rekov poentata na ovaa diskusija e pogresnata terminologija koja se koristi vo Makedonija.
  Nie site sme Makedonci tuka, vo pasosot ni pisuva nationality : Macedonian, a sme so razlicni etniteti(ethnicity)
 Tuka doagja zabunata, zatoa sto vo Makedonija pod poimot "nacionalnost" se podrazbira ETNICKA pripadnost, a ne nacionalna.
 
 Etnickata pripadnost na eden subjekt treba da e od personalna priroda, i nie ne treba da se stremime kon ekstremni nacini na prikazuvanje na razlicnosta vo edno opstestvo kako sto toa go pravat denes Siptarite(nema da recam Albanci od poznati pricini)
  Jas sum Vlav, go znam mojot jazik,no go govoram i Makedonskiot duri i poubavo od nekoi "etnicki Makedonci"(ne sakam da recam Slavo-Makedonci), gi znam obicaite ,tradiciite koi se del od kulturnoto nasledstvo na Vlasite koe sekogas bilo blisko do Makedonskoto(vera ,tradicija,mentalitet,cuvstvo za pripadnost), i nikoj ne mi zabranuva i spori tie da gi praktikuvam ili da go zboruvam mojot jazik vo Makedonija.

 Za toa dali nekoj me saka ili ne me saka, toa e subjektivno.Lugjeto se delat i po drugi osnovi, kako sto se :politicka partija, mesto na ziveenje(Ohrigjani-Skopjani), potoa Selani-Gragjani, i kako takvi i megju niv ima sakanje i nesakanje.Taka da vo coveckata priroda e normalno da se preferiraat nekoi raboti za smetka na drugi raboti.
 Ne ni ocekuvam kako Vlaski Makedonec deka SEKOJ treba da me saka i pocituva,zosto jas pocituvam lugje po toa dali se dobri ili losi, vo pogled na karakter ili kultura,a ne po etnicka pripadnost.
  A sekoj koj misli poinaku za mene e narrow-minded..I avtomatski znaci i jas nego ne go cenam(ama ne zatoa sto spagja vo odredena etnicka kategorija, tuku zatoa sto spagja vo odredena nesoodvetna kulturna kategorija)

  Za Ucitelkata bi kazal deka e vo pravo deka ima strukturi vo makedonija koi ne gi sakaat Vlasite, no tie strukturi ne go pretstavuvaat Celiot Makedonski Narod,
 mene mi e vazno sto misli narodot,a ne nekoi politicki figuri, vesnici,zdruzenija i slicno..
  A fakt e deka nikogas ne sum imal nekoi zamerki za toa sto sum bil Vlav, osven ovaa sega vo postot pogore , koga bev posocen so VIE, sto za mene aludirase ,deka nekoj misli deka ima ekskluzivno pravo na Makedonija i deka NIE site malku porazlicni Makedonci sme dojdenci, ili nesto poniski od tie sto se mnozinstvo.
  Tolku od mene...голема%20насмевка



Изменето од Neonic - 25.Ноември.2007 во 23:20
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 23:20
Значи сега и Влашко православие има а&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;Има и Сртумичко православие,слават тримери&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;

Неоник ја не се кријам како кукавица позади било каков назив,јас сум Македонец и Македонија е на Македонците тука нема двоен аршин,исто како што твојата куќа неможе да е на мене и на тебе па ако сакам ја и 2000 год да живеам у неа таа се води на твое именамигнување

Зборуваш за некои ентитети и термини а забораваш дека ние Македонците сме народ,конститутивен и мнозински сакал тоа ти или не.

Знам јас што треба на Македонија - на Македонија и треба политичка партија во стилот на хитлеровата социјал-националната партија,кога би имало такво нешто во Македонија едноставно ке си седнеме сите во својот ќош и ке си бркаме своја работа - АМА СВОЈАсреќа

А кога некој ке каже дека може да се дели нешто тогаш ке помислам дека и жената може да се дели - сепак ја сум Македонец и кај нас тоа така не оди Македонците викаат "Мајка и жена не се делат - Мајката ни е Македонија а жената ни е Македонка која има благодет за давање живот Македонски бидејки и таа е МАЈКА МАКЕДОНСКА"намигнување
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 23:37
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Значи сега и Влашко православие има а&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;Има и Сртумичко православие,слават тримери&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;&scy;&mcy;&iecy;&iecy;&njcy;&iecy;

Неоник ја не се кријам како кукавица позади било каков назив,јас сум Македонец и Македонија е на Македонците тука нема двоен аршин,исто како што твојата куќа неможе да е на мене и на тебе па ако сакам ја и 2000 год да живеам у неа таа се води на твое именамигнување

Зборуваш за некои ентитети и термини а забораваш дека ние Македонците сме народ,конститутивен и мнозински сакал тоа ти или не.

Знам јас што треба на Македонија - на Македонија и треба политичка партија во стилот на хитлеровата социјал-националната партија,кога би имало такво нешто во Македонија едноставно ке си седнеме сите во својот ќош и ке си бркаме своја работа - АМА СВОЈАсреќа

А кога некој ке каже дека може да се дели нешто тогаш ке помислам дека и жената може да се дели - сепак ја сум Македонец и кај нас тоа така не оди Македонците викаат "Мајка и жена не се делат - Мајката ни е Македонија а жената ни е Македонка која има благодет за давање живот Македонски бидејки и таа е МАЈКА МАКЕДОНСКА"намигнување


 Vie,potocno NIE, Makedoncite sme narod napraven po terkot na Grcikot narod(mesavina od mnogu drugi narodi vklucuvajki go i vlaskiot), i nemoj tuka da mi prodavas prikazni za nekoja si specijalna etnicka homogena kompozicija na Makedonskiot narod, zosto i nie samite Makedonci(velam NIE , vklucitelno so mene kako Vlaski Makedonec) sme zgrozeni na nacinot na koj Grcite ja postignaa svojata homogeniziranost na Grckiot narod uste od 1912-1913 godina.
  Dali od Makedonija ke go zemes toa sto ne obedinuva site, ili toa sto ne pravi razlicni, ostavam na tebe , da razmislis i procenis malku.

  Neli Grcite bile losi? Pa ti sovetuvam prijatele, nemoj da go sledis nivniot pat za formiranje na eden narod, zosto samiot ti do vcera gi plukase za nivnite "metodi".

 Makedonija e zemja i MAJKA na site lugje koi se rodile vo Makedonija, ama samo dokolku go prifatat toa, i navistina ja cenat za SVOJA(nekoi etniteti ne ja cenat ,znaeme koi голема%20насмевка )
  A ako imas potreba da go iskazes tvojot nacionalen dignitet kako Makedonec nemoj mene da mi go iskazuvas, zosto brat, i jas sum Makedonec..toa mozes da odis na nekoj albanski, Grcki ili bugarski forum da go pisuvas i kazuvas..
  намигнување
  
 
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 23:46
Јас го ценам твоето мислење но неможем да се согласам со истото воопшто.
Јас сум Македонец и само Македонец - тоа мене не ме прави посебен туку едноставно роден сум како Македонец од мајка Македонка во земја Македонија каде што моите предци се раѓаат со илјадници години наназад.Твој проблем е покрај Македонец ако ставаш било што,тоа е нормално и твое право но не ми го наметнувај на мене бидејки не ми е потребнонамигнување

Видиш тука јас и ти сме различни ти си роден у Македонија но од мајка Влаинка не Македонка,можеби за тебе се приказни но преку Македонскиот народ веке 10 000 год наназад живее култот на божицата Мајка - нашата Мајка е Македонија и таа раѓа Македонци и само Македонци никакви други,сето останато е само посинето но не изворно родено.Коренот е живот на се голема%20насмевка
Ти можеби сакаш да бидеш Македонец - јас и да несакам тоа сум по роднамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.