IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Национализам и верска омраза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Национализам и верска омраза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
Автор
Порака
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 18:15
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Onaka maski zakazete si termin za vreganje nadvor od Forumov. Inaku po nacionalnost si ona sto se custvuvas! Sto vikaat drugite ne e vazno. A za megalomanstvata, vidovme kako zavrsija site golemi imperii. Drago mi e sto se deklariravte za Vlasi nekolku dusi, znaci Vlasite ne se veke 8112 odnosno 0.02 posto, poleka se zgolemuva brojkata. Do zatvoranjeto na temata moze da se zgolemi brojkata na 10 000. Koj znae?
Odamna nemam cueno ovolku ubavi zborovi za Vlasite-od sega i jas sum Vlainka.

 I bi te zamolil da ne gi editiras postovite otkoga tvojot post ke dobie odgovor, zatoa sto prvo ne e principielno, a vtoro se gubi sustinata i smislata na odgovorot dobien vrz baza na tvojot post soodvetno.
  Blagodaram
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 18:33
Blagodaram na sugestijata! Pri pisuvanje gresam, pa si gi popravam greskite. Inaku ne mi bese idejata da ve prosvetlam-nacekav sloboden kompjuter pa pocnav da pisuvam, ne mislev deka tolku ke se vzestite. Ostanuvam na svoeto, pocituvanje za site. Albancite ne se site losi, ne se site kriminalci. Vo sekoe zito ima kukul. Sakaj se sebe si, neka ne ti bide gajle sto vikaat drugite. A Makedonija  ja sakaat site, "zad dobriot konj prasina se diga" I ponatamu ostanuvam na stavot deka treba da se priznae etnickoto poteklo, no i drzavnosta. ako si Vlav, prvo si Vlav, a potoa po drzavnosta si Makedonec. I te molam ne gi vikaj Albancite  Siptari i ti nejkes da te vikaat Cincar. Ako si Vlav sigurno te navreduvaat vicovite za cicijastvoto. Necini niedna generalizacija.
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 18:45
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Onaka maski zakazete si termin za vreganje nadvor od Forumov. Inaku po nacionalnost si ona sto se custvuvas! Sto vikaat drugite ne e vazno. A za megalomanstvata, vidovme kako zavrsija site golemi imperii. Drago mi e sto se deklariravte za Vlasi nekolku dusi, znaci Vlasite ne se veke 8112 odnosno 0.02 posto, poleka se zgolemuva brojkata. Do zatvoranjeto na temata moze da se zgolemi brojkata na 10 000. Koj znae?
Odamna nemam cueno ovolku ubavi zborovi za Vlasite-od sega i jas sum Vlainka.
 
A sega pak si "zensko" AMA NE "VLAINKA"???? збунетост
 
KE ODLUCHISH LI EDNASH STO SI I KOJ SI - PRED TUKA DA "DRZISH NEKOI LEKCII"?????  голема%20насмевка
 
AKO VAKA SE PONASHASH PREVRTLIVO I VO "SKOLO" - TESHKO SI NA "DECATA" SO TEBE!!!  голема%20насмевка
 
AJ SEGA ODI PROSHETAJ SE MALCE I NAPIJSE NEKOJA TABLETKA ZA GLAVA - AKO IMA TAKVA NEKOJA STO KE TI GO 'DOTERA PAMETOT' pa nema vaka LESNO DA NE SVAKASH NAS MAKEDONCITE!!!!  намигнување
 
 
 
 


Изменето од borec - 24.Ноември.2007 во 18:46
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 19:22
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Blagodaram na sugestijata! Pri pisuvanje gresam, pa si gi popravam greskite. Inaku ne mi bese idejata da ve prosvetlam-nacekav sloboden kompjuter pa pocnav da pisuvam, ne mislev deka tolku ke se vzestite. Ostanuvam na svoeto, pocituvanje za site. Albancite ne se site losi, ne se site kriminalci. Vo sekoe zito ima kukul. Sakaj se sebe si, neka ne ti bide gajle sto vikaat drugite. A Makedonija  ja sakaat site, "zad dobriot konj prasina se diga" I ponatamu ostanuvam na stavot deka treba da se priznae etnickoto poteklo, no i drzavnosta. ako si Vlav, prvo si Vlav, a potoa po drzavnosta si Makedonec. I te molam ne gi vikaj Albancite  Siptari i ti nejkes da te vikaat Cincar. Ako si Vlav sigurno te navreduvaat vicovite za cicijastvoto. Necini niedna generalizacija.
 
Не, он не Цинцар, он е Ароман. 
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 21:10
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Blagodaram na sugestijata! Pri pisuvanje gresam, pa si gi popravam greskite. Inaku ne mi bese idejata da ve prosvetlam-nacekav sloboden kompjuter pa pocnav da pisuvam, ne mislev deka tolku ke se vzestite. Ostanuvam na svoeto, pocituvanje za site. Albancite ne se site losi, ne se site kriminalci. Vo sekoe zito ima kukul. Sakaj se sebe si, neka ne ti bide gajle sto vikaat drugite. A Makedonija  ja sakaat site, "zad dobriot konj prasina se diga" I ponatamu ostanuvam na stavot deka treba da se priznae etnickoto poteklo, no i drzavnosta. ako si Vlav, prvo si Vlav, a potoa po drzavnosta si Makedonec. I te molam ne gi vikaj Albancite  Siptari i ti nejkes da te vikaat Cincar. Ako si Vlav sigurno te navreduvaat vicovite za cicijastvoto. Necini niedna generalizacija.


 Neznam zosto Siptarite go smetaat imeto Shiptari za navreda koga tie pomegju sebe se narekuvaat Squiptar, na albanski jazik.
  A R.Albanija na Albanski jazik e narecena Squiperia i deklarirana so toa ime i vo nivniot Ustav, jas tuka ne gledam mesto za navreda.

 A sto ako katolickite albanci vo Republika Albanija se navreduvaat ako gi sporeducame so Siptarite vo Makedonija koi isto taka sakaat da se narekuvaat Albanci?

 Po pravilo Siptarite vo Makedonija treba da se narekuvaat  Makedonci od Albansko etnicko poteklo,ili Albanski Makedonci , isto kako sto razlicnite entiteti se narekuvaat vo USA, -Irish-Americans,Dutch-amerikans,Greek-Americans Latin-americans,African-American itn itn,
   Taka da terminot Albanci ne e korekten na isto nivo kako i Siptari...

   Prav termin e Albanski Makedonci,ako veke se sledi lingivistika i terminologija.
 Tie se rodeni vo Makedonija, imaat Makedonsko drzavjanstvo sto gi pravi Makedonci, samo so razlicno etnicko poteklo.
  Aj prasaj eden "Albanec" na forumov dali on se smeta za Makedonec????

 P.S Cincari e uste eden termin za narekuvanje na vlasite ama vo Vojvodina, i Cincarite spagjaat vo edna od podgrupite na koi se podeleni denesnite Vlasi na teritorijata na centralna i jugo-istocna evropa.
  Cincar ne e, i jas ne go smetam za navreduvacki termin.

 A segite se vprocem segi, i vo nikoj slucaj nemoze da se poistovetuva sega i navreda.


Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 21:12
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Blagodaram na sugestijata! Pri pisuvanje gresam, pa si gi popravam greskite. Inaku ne mi bese idejata da ve prosvetlam-nacekav sloboden kompjuter pa pocnav da pisuvam, ne mislev deka tolku ke se vzestite. Ostanuvam na svoeto, pocituvanje za site. Albancite ne se site losi, ne se site kriminalci. Vo sekoe zito ima kukul. Sakaj se sebe si, neka ne ti bide gajle sto vikaat drugite. A Makedonija  ja sakaat site, "zad dobriot konj prasina se diga" I ponatamu ostanuvam na stavot deka treba da se priznae etnickoto poteklo, no i drzavnosta. ako si Vlav, prvo si Vlav, a potoa po drzavnosta si Makedonec. I te molam ne gi vikaj Albancite  Siptari i ti nejkes da te vikaat Cincar. Ako si Vlav sigurno te navreduvaat vicovite za cicijastvoto. Necini niedna generalizacija.
 
Не, он не Цинцар, он е Ароман. 


 tocno Cincari se Vlasite na teritorija na Srbija-Vojvodina Ungarija , Hrvatska
      Aromani ili Vlasi-Vlahos vo Grcija se narekuvaat Vlasite juzno od Dunav
 kako sto napomenav ima terminoloski diferencijacii, vo vlaskiot etnos spored mestoto na ziveenje,duri i dijalekti vo jazikot.
 

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 22:32
Море само Гроф Влад за Бугарите и останатите душмани на Македонскиот народ.Зарем не бевме доста попустливи и пријателски расположени,време е сето тоа да се смениголема%20насмевка
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 23:00
So Bugarite imam zaednicko kolku vie so Talibancite. Ne se soglasuvam so zvanicnata politika za negiranje. Ne gledam nekoja razlika ni vo vaseto odnesuvanje. Mojata diskusija povtoruvam bese nasocena na navredite sto se upatuvaat kon nekoj etnos, vo slucajot zamislenoto "vlasko lobi" nevodejki smetka za ostanatite, lugeto okolu nas, semejnite vrski-najmnogu mesani brakovi vo Makedonija se tokmu vlasko-makedonski. Priznale vie ili ne posle onie napisi vo Fokus, site Vlasi i prijatelite na Vlasite se custvuvaa neprijatno. Dali e toa za tirazot ili ne ne procitav nekoj da se ispotepa da gi demantira.Izleguva deka samo mrtvite Vlasi koi nigde ne se spomnuvaat deka se Vlasi se dobri Vlasi.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 23:17
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Citajki gi porakite na forumov zabelezuvam  navreduvanja i prepukuvanja, na nacionalna  kako i na verska osnova. Se prasuvam dali vo Makedonija postoi nacionalizam ili samo neznaenje i zosto go osuduvame tugoto negiranje ako i samite negirame necija nacionalnost ili veroispoved?!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Banalen primer-Majka Tereza- i vrapcinjata znaat deka po tatko e Vlainka, a po majka Albanka katolikinja, odnosno Latinka, po poteklo od Albanija, rodena vo Skopje, po ubeduvanje-graganin na svetot. Zosto se potrebni site ovie prisvojuvanja, kavgi-na kogo mu pripaga?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 Tose Proeski- po nacionalnost Vlav, po ubeduvanje graganin na svetot, po drzavnost Makedonec. Ja sakase Makedonija i lugeto vo nea poveke od mnogumina koi se po nacionalnost Makedonci.Ne delese po nikakva osnova-pomagase na site. Po nego placea site od Balkanot i posiroko. Koga slusav kako "nekoi"se cudea zosto za Tose placat muslimanite mi se grozese.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jane Sandanski-roden vo Bugarija, borec za Makedonskata kauza. Znaci po drzavnost Bugarin, po nacionalnost Makedonec. Zosto se lutime koga Bugarite velat deka e Bugarin, pa tamu e roden? Imam uste edna dilema-Zosto site potomci na nasite dejci: Pitu Guli, Goce Delcev, Grigor Prlicev, Dimitar Vlahov... ne ziveeja vo Makedonija tuku vo Bugarija, barem po formiranjeto na SRM od 45 navamu?!
_________________________________________________________________________________________________________________
Ajde malku za ovie dilemi-Covekot ke go vrednuvame po doblestite ili po nacionalnata i verskata pripadnost. Dali politicarite po principot Zavadi pa vladaj- za da si ja postignat celta-da si se zbogat go napravija razdorot?





Е, драга учителке ако беше со комплетна средошколска диплома за учителки, а не се онаква од после 1960 година немаше вака да размислуваш.
Малку се две години школување за развој на хипоталамусот. За интелектот и да не зборуваме.
Уште тогаш си била далеку од реалноста но блиску до сонцето и сега се најде да ни попуваш. Само забораваш една друга работа дека сонцето на твоите поколенија им е се подалеку а месечината или зајди сонцето е на иста далечина и за вас и вашите потомци. Затоа преиспитајтесе.
Ваш современик,
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 07:31
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

So Bugarite imam zaednicko kolku vie so Talibancite. Ne se soglasuvam so zvanicnata politika za negiranje. Ne gledam nekoja razlika ni vo vaseto odnesuvanje. Mojata diskusija povtoruvam bese nasocena na navredite sto se upatuvaat kon nekoj etnos, vo slucajot zamislenoto "vlasko lobi" nevodejki smetka za ostanatite, lugeto okolu nas, semejnite vrski-najmnogu mesani brakovi vo Makedonija se tokmu vlasko-makedonski. Priznale vie ili ne posle onie napisi vo Fokus, site Vlasi i prijatelite na Vlasite se custvuvaa neprijatno. Dali e toa za tirazot ili ne ne procitav nekoj da se ispotepa da gi demantira.Izleguva deka samo mrtvite Vlasi koi nigde ne se spomnuvaat deka se Vlasi se dobri Vlasi.


 

  Tvoite nameri za odraz na kultura, se vo pravo, ama kako sto rekov i napomenav, "dovolno e edno trulo jabolko, za cela kosnica jabolka da se rasipe"
 
  Mozes da zamislis koj na ovoj forum e "truloto jabolko"голема%20насмевка

 


Изменето од Neonic - 26.Ноември.2007 во 02:13
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 07:50
Neonic, ako si navistina Vlav, sto nema pricina da ne ti veruvam, razberi deka i mene me iritira negiranjeto na Makedonciite niz svetot,egzodusot na "egejcite" so koi vo paket bea proterani i  mnogu Vlasi. Kolku nekoj da gi negira-tie postojat Ako vnimatelno citase na pocetokot-mesto da me kvalivikuvas so niza vulgarnosti, ke ja svatese sustinata-edno e etnickata pripadnost, drugo e drzavnosta. Aj ziti leb kazimi koga si uspeal da ja gledas SCANTEAO- sigurno nikogas.Zosto? Zatoa sto terminot sto e opredelen za emisiite na drugite etnicki zaednici e nikakov. Zosto da ne se opredeli termin koj moze da go gledaat site-18 casot? Koj odlucuva za toa? Ne mi prepisuvaj BUGARSHTINA, ALBANSHTINA, jas zboruvam za dostojnoto mesto na Vlasite- site dolu nabrojani ako bea zivi ke bea li "vlasko lobi?E pa coece FOKUS ne go pisuvaat Albanci, Bugari, "Glasot na narodot" ne go vodat tie.Ako nekoj e destruktiven prema nekoj etnos treba prvo da go osudat prijatelite na toj etnos.
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 08:12
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Neonic, ako si navistina Vlav, sto nema pricina da ne ti veruvam, razberi deka i mene me iritira negiranjeto na Makedonciite niz svetot,egzodusot na "egejcite" so koi vo paket bea proterani i  mnogu Vlasi. Kolku nekoj da gi negira-tie postojat Ako vnimatelno citase na pocetokot-mesto da me kvalivikuvas so niza vulgarnosti, ke ja svatese sustinata-edno e etnickata pripadnost, drugo e drzavnosta. Aj ziti leb kazimi koga si uspeal da ja gledas SCANTEAO- sigurno nikogas.Zosto? Zatoa sto terminot sto e opredelen za emisiite na drugite etnicki zaednici e nikakov. Zosto da ne se opredeli termin koj moze da go gledaat site-18 casot? Koj odlucuva za toa? Ne mi prepisuvaj BUGARSHTINA, ALBANSHTINA, jas zboruvam za dostojnoto mesto na Vlasite- site dolu nabrojani ako bea zivi ke bea li "vlasko lobi?E pa coece FOKUS ne go pisuvaat Albanci, Bugari, "Glasot na narodot" ne go vodat tie.Ako nekoj e destruktiven prema nekoj etnos treba prvo da go osudat prijatelite na toj etnos.


 Vlasite se poseben nespecificen etnos na ovie prostori koj samiot se identifikuva so Drzavata vo koja sto zivee i tvori. a primer za toa e i zdruzenieto na Vlasite vo Grcija.Vlasite vo Grcija se identifikuvaat kako Grci, a Vlasite vo Makedonija kako Makedonci, sto gi pravi lojalni gragjani na drzavata.Eve ti link i text of zdruzenieto na vlasite vo Grcija kako dokaz deka ne se smetaat nisto porazlicni od Grcite.
  Isto i vo Makedonija vlasite ne se smetaat nesto porazlicni od samite Makedonci.
 Vlasite veke go nadminaa toj stadium na sebe-dokazuvanje i nacionalizam sto samo ja pokazuva osobeno visokata nacionalna svest, nasproti etnickoto vo sebe.
  Edno e Nacionalnost ili angliski Nationality, a drugo e etnitet ili na Angliski ethnicity ...
 Vo Makedonija site po Nacionalnost se Makedonci, a po etnitet se Vlasi Srbi Albanci, Turci i sl.
 A so samoto toa se pokazuva POGRESNATA teminologija koja kaj nas se koristi implicirajki ja Nacionalnosta ednakva na Etnitetot.Ocigledno vo Angliskiot jazik toa e obratno.

Macedonian Press Agency

PROTEST BY THE GREEK FEDERATION OF CULTURAL ASSOCIATIONS OF VLACHS
Thessaloniki, 18 August 2003 (17:51 UTC+2)
http://www.mpa.gr/article.html?doc_id=366995

The Greek Federation of Cultural Associations of Vlachs issued a strong
protest on the occasion of the direct or indirect characterization of the
Vlach-speaking Greeks as an ethnic, linguistic or other type of minority, a
position expressed in the latest report issued by the American organization
Freedom House.

Speaking to MPA, Federation President Konstantinos Adam stated that the
Vlach-speaking Greeks never asked to be recognized as a minority by the
Greek state as both historically and culturally they were, and still are,
an integral part of Hellenism.

He characterized the allegations as ridiculous and attributed them to the
efforts made by the above mentioned organization to create impressions. He
also added that its president is an anti-Greek former CIA official.

In a resolution issued by the Greek Federation of Cultural Associations of
Vlachs they condemn any exploitation, for political or other purposes, of a
purely cultural element and its promotion to an element used to
differentiate the Vlach-speaking Greeks from the rest on ethnic or other
grounds.

  Ete kako sto gledas Vlasite vo Grcija ne sakaat da se diferenciraat od samite Grci, a toa e i slucajot so Vlasite vo Makedonija.
  Dali moze da se kaze istoto i za Albancite?

 A za fokus ne sakam da komentiram, toa e vesnik koj ima kredibilitet na zolt pecat, i pretstavuva propagandna masinerija na odredeni strukturi...a ne na CELIOT MAKEDONSKI narod.
 Ako Fokus ne gi saka Vlasite toa ne znaci deka site Makedonci ne gi sakaat.
  Primer za toa e kolku samo Makedoncite go sakaat Toshe, Kaliopi, Pitu Guli e del od Makedonskata himna, brakjata Manaki i slicni...

 Eve link : http://www.greekhelsinki.gr/bhr/english/special_issues/aromanians.html

 


Изменето од Neonic - 25.Ноември.2007 во 08:27
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 08:27
Toa sto mi go kaza go znam, samo ne mi odgovori zosto so vakva zestina ne se boris da se smeni terminot na Scanteao, da se finansira barem edno spisanie od budzetot-Fenix  se pecati so donacii, edno CD- Gramosteanite sega prosat po sponzorite, edna kniga za fakultativnata nastava-avtorite na ABCDarite molat za sponzori, a "vlaskoto lobi" im veli deka i taka se na tapet, pa ako finansiraat nesto vlasko ke gi proglasat za nacionalisti, iredentisti. Ne mi begaj od temata, mislam deka sum jasna-so ovie tri nesta nema Vlasite pomalku da ja sakaat Makedonija. Ova mi nalikuva na ona-ako edno dete e problematicno mu se dava se da se smiri, a onie mirnite ostanuvaat so prazni race. Inace i vo Albanija najpopularnata peacka Eli Fara e Vlainka,Vlasi bea i  Petar i Jonica koi go sozdadoa Bugarsko-vlaskoto carstvo. U brate gi ima segde ko plevel, a na popis se samo okolu 8 120.
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2007 во 08:41
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Toa sto mi go kaza go znam, samo ne mi odgovori zosto so vakva zestina ne se boris da se smeni terminot na Scanteao, da se finansira barem edno spisanie od budzetot-Fenix  se pecati so donacii, edno CD- Gramosteanite sega prosat po sponzorite, edna kniga za fakultativnata nastava-avtorite na ABCDarite molat za sponzori, a "vlaskoto lobi" im veli deka i taka se na tapet, pa ako finansiraat nesto vlasko ke gi proglasat za nacionalisti, iredentisti. Ne mi begaj od temata, mislam deka sum jasna-so ovie tri nesta nema Vlasite pomalku da ja sakaat Makedonija. Ova mi nalikuva na ona-ako edno dete e problematicno mu se dava se da se smiri, a onie mirnite ostanuvaat so prazni race. Inace i vo Albanija najpopularnata peacka Eli Fara e Vlainka,Vlasi bea i  Petar i Jonica koi go sozdadoa Bugarsko-vlaskoto carstvo. U brate gi ima segde ko plevel, a na popis se samo okolu 8 120.


 Na toa mozam da ti odgovoram od licno iskustvo, jas ne custvuvam potreba od toa da ja istaknuvam razlicnata etnicka pripadnost od ostanatite Makedonci, jazikot go zboruvam so onie lugje so koi smetam deka mozam da imam soodvetna komunikacija, i ne mi treba da prisiluvam nekoj da me prifati ili da go slusa ili uci mojot etnicki majcin jazik Vlaskiot.
  Kolku sto sum zapoznaen vo obrazovanieto ima fakultativen predmet Vlaski jazik, za tie sto sakaat i imaat zelba da go ucat Vlaskiot jazik, iako msilam 99% od Vlasite jazikot go ucat od svoite domasni.

 Problemot e toa sto Siptarite, ja otvaraat pandorinata kutija vo Makeodnija, vo koja se stavaat vo nadredena polozba od ostanatite etniteti, i se pretvaraat vo tn "privilegirana nacionalnost", izdignuvajki se nad Turcite, Srbite, Vlasite Romite.
 Sto ke stane so Makedonia i so nasata Makedonska nacionalna svest ako site pocneme da reagirame i barame raboti koi sega gi baraat albancite preku uceni?
  A ako sakas poveke da naucis nesto za Vlasite eve dobar link...
  http://www.farsarotul.org/The%20Vlah%20Minority%20in%20Macedonia.pdf

 Najinteresno e toa sto vo statijava spored nekoi izvori Vlasite se tie koi se naznaceni kako starosedelci na ovie prostori i direktni potomci na Antickite Makedonci.голема%20насмевкаno toa se samo prepostavki....
 Inaku, Vlaskoto nacionalno zname e identicno so sonceto od Vergina samo sto ima osum kraci, zolto sonce na crvena osnova.
 
 Vlasite sekogas bile i ke bidat lojalni na svojata zemja, a toa e Makedonija.
     Bi sakal i Makedonskite albanci da mozat da go kazat istoto??????????????????


Изменето од Neonic - 25.Ноември.2007 во 08:44
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.