IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Национализам и верска омраза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Национализам и верска омраза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
Автор
Порака
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 16:44
Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

Veke go spomnav toa prasanje Neo, kako sto kazav tie Amerikanci, Kinezi, Rusi i Srbi sto rabotat na zaednicki proekti spodeluvaat zaednicki stav kon nacionalnite prasanja no koga vo nivniot tim (zaednica, zemja) bi se infiltriral nekoj sto ne go spodeluva ovoj stav, znaci spodeluva so zaednicata se dodeka ima korist no potajno gi stiti samo interesite na sopstveniot narod,  toj nacionalistot i negovata nacija ke ima mnogu pogolema prednost i nadmok a zaednickite dobra ke gi iskoristi protiv zaednicata.
Toa e denesniot problem pred se vo EU, i posiroko na zapadniot svet.


 Dali ti poentiras so Cospiracy theory tuka?  Bas ne gledam korelacija, zatoa sto pred se poedinecot vo site tie timovi, prvo raboti za sebe, za licen profit, slava, za da si go zbogati svoeto CV, ili mozebi dobie nekoja Nobelova Nagrada.

 Spiunite postojat vo domenot na Politikata i politickite procesi, a ne vo samata nauka, koja e paralelen proces bez nikakvi dopini tocki.

 Ako Japan go izmisli Sony Playstation, ne znaci samo deka Japonskite deca ke mozat da gi koristat negovite "beneficii"..kolku sto gledam i vo Makedonija decata imaat sto da si igraat. Inaku ova go zedov kako banalen primer, deka ima lugje koi rabotat za OPST napredok na Celoto Covestvo.

 Lekovite za poveke smrtni bolesti, sigurno ne se izmisleni vo Afrika, Kongo, JAR, Sudan, ama poveke od sigurno e deka Afrika gi koristi tie lekovi, da gi izleci svoite lugje.

 Ekonomijata, profitot kako motivacija i tehnoloskiot razvoj odat raka pod raka, i ne gledaat nacionalni pa ni verski granici..a toa e ona sto treba da ne obedinuva. A ne istorijata i konfliktite od pred 100,200 pa i 1000 godini.
  Poleka pocnuvate da razmisluvate kako Grcija, koja nemozejki da si ja najde svojata glorifikacija vo denesno vreme, pocnuva da kopa po koskite na lugjeto od pred 2000 godini, pravejki se gorda na Helenizmot, ili "Macedonia-4000 years of Greek culture".
  Ja svakjas poentava???

 Idninata na Svetov e integracija-obedinuvanje, a ne razdor i sozdavanje iljadnici mali drzavi.
 ("Sekoe selo ,da ima svoj nacionalizam, i svoja "drzava" )

Кон врв
Alexandar Mak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alexandar Mak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 17:01
Interesno sto go spomna ekonomskiot razvoj i tehnoloskiot napredok, treba da se spomne deka celiot tehnoloski napredok na 20 i 21 vek se bazira na prvenstveno voena tehnologija prisposobena za civilna upotreba (computers, internet, nuclear energy, bayer..) znaci rivalstvoto i voljata za nadmok e toa sto go tera/lo covekot napred.

Jas nesum za toa deka zemjite treba da se zatvorat i da ima razdor megju naciite. Ednstveno sto velam e deka treba da se prifatat vo edna zaednica tie sto spodeluvaat slicni stavovi.  A  treba da se bide mnogu vnimatelni so  dopustanje na lugje vo zaednicata koi ne spodeluvaat. Deka tie sto ne spodeluvaat se vo prednost, i vo nadmok, kolku i da bile "napredni" zapadnite teorii...
Primeri za vakva nadmok ima mnogu:
- ekonomska superiornost, kako na primer sto Kinezite vo EU go primaat kapitalot od Evropejcite, no nikogas ne go odlivaat nadvor od nivnata zaednica, i glavno go investiraat nazad vo Kina
- socijalna nadmok e toa sto samata nacionalna zaednica e lobi, koe stoi zad sekoj poedinec, znaci se vo golema prednost vo spoerdba so drugite ziteli vo edna drzava
- ako na ova sve dodademe i deka Nacionalizmot, i stravot od pretopuvanje, ili gubenje na nacionalniot identitet, prinuduva nekoi nacionalnosti (i religii) da insistiraat na pravenje na sto poveke deca, "za da raste nacijata, religijata, plemeto" znaci imaat i demografska superiornost ke se vidi deka zapadnite "napredni" teorii na krajot na kraistata i ne bile taka napredni, da ne kazam deka "naprednoto opstestvo" zagubilo od neciviliziran gamad...






Изменето од Alexandar Mak - 27.Ноември.2007 во 20:17
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 17:48
Пред ВИСТИНАТА и боговите молчат,браво Александар,многу добро образложено и покажаносреќа
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 19:25
Neka mi kaze nekoj deka nasiot obrazoven sistem ne cini. Ni onie diplomirani   na oksvord nemaat takov sirok spektar na znaenje, a za visokoto nivo da ne diskutirame.Sekoja zemja bi se gordeela da ima vakva mladina-ne e ova prazna fraza. Voodusevena sum.
Кон врв
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kojotovik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 20:24
многу јасно бе уцителке ние се буниме што учиме премногу и вакви и такви учители ама кога ке видеш се исплаќа хахахахахаа
не ко американцине кај е зимбабве ке ти речат на марс голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 23:50
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Пред ВИСТИНАТА и боговите молчат,браво Александар,многу добро образложено и покажаносреќа


 KAKO PRVO NE MOLCEV TUKU OTIDOV OFFLINE голема%20насмевка
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 23:52
Абе што се секираш ке те вклучиме и тебе у кампањата - НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ - не затоа зошто си Влав туку за да видиш колку единствени можат Македонците да бидатнамигнување
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 00:21
Originally posted by Alexandar Mak Alexandar Mak напиша:

Interesno sto go spomna ekonomskiot razvoj i tehnoloskiot napredok, treba da se spomne deka celiot tehnoloski napredok na 20 i 21 vek se bazira na prvenstveno voena tehnologija prisposobena za civilna upotreba (computers, internet, nuclear energy, bayer..) znaci rivalstvoto i voljata za nadmok e toa sto go tera/lo covekot napred.

Jas nesum za toa deka zemjite treba da se zatvorat i da ima razdor megju naciite. Ednstveno sto velam e deka treba da se prifatat vo edna zaednica tie sto spodeluvaat slicni stavovi.  A  treba da se bide mnogu vnimatelni so  dopustanje na lugje vo zaednicata koi ne spodeluvaat. Deka tie sto ne spodeluvaat se vo prednost, i vo nadmok, kolku i da bile "napredni" zapadnite teorii...
Primeri za vakva nadmok ima mnogu:
- ekonomska superiornost, kako na primer sto Kinezite vo EU go primaat kapitalot od Evropejcite, no nikogas ne go odlivaat nadvor od nivnata zaednica, i glavno go investiraat nazad vo Kina
- socijalna nadmok e toa sto samata nacionalna zaednica e lobi, koe stoi zad sekoj poedinec, znaci se vo golema prednost vo spoerdba so drugite ziteli vo edna drzava
- ako na ova sve dodademe i deka Nacionalizmot, i stravot od pretopuvanje, ili gubenje na nacionalniot identitet, prinuduva nekoi nacionalnosti (i religii) da insistiraat na pravenje na sto poveke deca, "za da raste nacijata, religijata, plemeto" znaci imaat i demografska superiornost ke se vidi deka zapadnite "napredni" teorii na krajot na kraistata i ne bile taka napredni, da ne kazam deka "naprednoto opstestvo" zagubilo od neciviliziran gamad...






 Voopsto ne se soglasuvam so prvoto tvrdenje deka cel tehnoloski razvoj e prisposobuvanje na Voeni proekti i tehnologija za civilni celi.

  -Pa zar i vakcinata protiv HPV virusot e voena tehnologija?
  -Pa zar vakcinata koja ovaa godina se otkri protiv rakot na Dojka e isto taka voena tehnologija no modificirana???
  -Zar geneticki mutiranite zemjodelski kulturi,so cel da nosat poveke prinosi i da se namali gladot se isto taka voena tehnologija??????
  -I Penicilinot da ne bil voena tehnologija koga za prv pat bil otkrien???
  -Za koja voena organizacija rabotel Nikola Tesla  so cel negovite dostignuvanja  da gi uzivame denes nie bas vo ovoj moment  sedejki pred PC i pisuvajki.
 Prvite avtomobili na pocetokot na 20vek, bile za civilna upotreba, duri potoa se prisposobile za voeni celi.
 
 Voljata za podobar zivot,vizijata i povisokata opstestvena svest go tera covekot da odi napred...

   Predizvikot, a ne rivalstvoto..

 Sakale ili ne, covekot seuste evoluira, i nie ne sme ja dostignale najgornata alka na covekovata evolucija.

 So vreme, ke se razvie povisoka opstestvena svest(kaj nekoi veke se razvila) da se stavi - opstoto dobro na site, pred svoeto dobro.
  I toa ke bide presvrtnica za celoto covestvo..Sega mozebi e seuste rano, no go gledam i custvuvam deka doagja..

 Lugjeto vo minatoto imale potreba da se grupiraat vo pleminja, kasti, feudi,monarhii, podocna drzavi, so cel da stitat nekoi svoi interesi,teritorija, lov,reki vo koi lovele ribi,pa se do sela i gradovi na koi feudite im naplakjale danok.Potoa monarhiite si gi stitele granicite, i teritorijata na kralevite kja ja vladeele i tuka nastanal nacionalizmot,i  pojavana za cuvstvoto na pripadnost na nesto.
 Megjutoa denes, koga vo eden den mozam da pojaduvam vo Skopje, rucam vo Praga, i da veceram vo London.I na site tri mesta da gledam isti lugje ,koi nemozam da gi prepoznaam po nisto drugo da se porazlicni od mene, zosto mi treba da naogjam "vlakno vo jajceto"-odnosni da potenciram po sto sum jas razlicen od niv.
  Nie sme site lugje i po nisto ne se razlikuvame, moralnite vrednosti se za site ednakvi.Jazicite i razlicnite kulturi se ucat.
  Mozebi cuvstvuvas deka nekoi grupi se tolku dalecni i poinakvi od tebe zatoa sto "mostot" poblisku da gi zapoznaes i da vidis kako razmisluvaat bil srusen.Megjutoa denes covekot go ima cel svet na dlanka, i treba toa da go iskoristime, da staneme edno,a ne da potencirame RAZLIKI.

 Zboruvajki za Kinezite vo EU, tie mozebi investiraat kapital, pravat profit, no isto taka si gi podmiruvaat obvrskite propisani so zakon od samata drzava(plakjaat danoci, pocituvaat zakoni), i jas vo toa ne gledam nisto loso.
  Nike e USA firma, recisi site fabriki i se vo Kina,Audi e Germansko, ima fabrika vo Ungarija(ke bese Makedonija da ne sakase nekoj da lapne pari za sebe,tuka doagja ona "prvo za mene posle za drugite" kako kontrast na ona sto go napisav so crveno pogore)
  Hundai i Toyota imaat fabriki vo Ceska, kako sto gledas nacionalizmite i verskata pripadnost pa ni razlicnata kultura ne gi sprecuvaatlugjeto da sorabotuvaat za zaednicki progres.
 I kako sto rekov tie "izolirani" grupi koi sakaat da ostanat nastrana od ovoj Globalen proces, samite si go kopaat grobot vo koj eden den ke padnat, dodeka se svestat svetot ke bide otiden mnogu napred, i nema da mozat da si go najdat svoeto mesto.
  Makedonija i site Ex-YU zemji veke go osekja toj Vakum megju Zapadna pa i IStocna Evropa i Balkanot.
 Dodeka nie tuka vodevme vojni po Nacionalna Osnova, ostanatiot svet se razvivase. zatoa nie sme sega nazad i kako posleden vagon se obiduvame da stigneme na isto nivo so niv, i pruzame raka na "golemite" za pomos, da ne spasela NATO i EU...
 Od nacionalizam i rasisam ne se zivee, se zivee od rabota trud i progres.
 A rabotata ne znae za nacionalni granici....


Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 15:21
Македонецот е тешко сварлив. Никој одстрана не може да не изеде како што сами себеси си се јадеме тага
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 17:58
Не се исплати. Само си го трошиш животот џабе. среќа
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 21:38
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе што се секираш ке те вклучиме и тебе у кампањата - НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ - не затоа зошто си Влав туку за да видиш колку единствени можат Македонците да бидатнамигнување

Аииии, ова сега го прочитав.цццц едно единствооо,изненадување
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2010 во 20:27
Najgolem broj na zrtvite bil tokmu od needinstvoto...koe denes mozсршено%20срцеebi e i pogolemo....Podelbi za se i od se....сршено%20срце
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2011 во 13:24
Originally posted by Neonic Neonic напиша:



Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Toa sto mi go kaza go znam, samo ne mi odgovori zosto so vakva zestina ne se boris da se smeni terminot na Scanteao, da se finansira barem edno spisanie od budzetot-Fenix  se pecati so donacii, edno CD- Gramosteanite sega prosat po sponzorite, edna kniga za fakultativnata nastava-avtorite na ABCDarite molat za sponzori, a "vlaskoto lobi" im veli deka i taka se na tapet, pa ako finansiraat nesto vlasko ke gi proglasat za nacionalisti, iredentisti. Ne mi begaj od temata, mislam deka sum jasna-so ovie tri nesta nema Vlasite pomalku da ja sakaat Makedonija. Ova mi nalikuva na ona-ako edno dete e problematicno mu se dava se da se smiri, a onie mirnite ostanuvaat so prazni race. Inace i vo Albanija najpopularnata peacka Eli Fara e Vlainka,Vlasi bea i  Petar i Jonica koi go sozdadoa Bugarsko-vlaskoto carstvo. U brate gi ima segde ko plevel, a na popis se samo okolu 8 120.
 Na toa mozam da ti odgovoram od licno iskustvo, jas ne custvuvam potreba od toa da ja istaknuvam razlicnata etnicka pripadnost od ostanatite Makedonci, jazikot go zboruvam so onie lugje so koi smetam deka mozam da imam soodvetna komunikacija, i ne mi treba da prisiluvam nekoj da me prifati ili da go slusa ili uci mojot etnicki majcin jazik Vlaskiot.  Kolku sto sum zapoznaen vo obrazovanieto ima fakultativen predmet Vlaski jazik, za tie sto sakaat i imaat zelba da go ucat Vlaskiot jazik, iako msilam 99% od Vlasite jazikot go ucat od svoite domasni. Problemot e toa sto Siptarite, ja otvaraat pandorinata kutija vo Makeodnija, vo koja se stavaat vo nadredena polozba od ostanatite etniteti, i se pretvaraat vo tn "privilegirana nacionalnost", izdignuvajki se nad Turcite, Srbite, Vlasite Romite. Sto ke stane so Makedonia i so nasata Makedonska nacionalna svest ako site pocneme da reagirame i barame raboti koi sega gi baraat albancite preku uceni?  A ako sakas poveke da naucis nesto za Vlasite eve dobar link...  http://www.farsarotul.org/The%20Vlah%20Minority%20in%20Macedonia.pdf Najinteresno e toa sto vo statijava spored nekoi izvori Vlasite se tie koi se naznaceni kako starosedelci na ovie prostori i direktni potomci na Antickite Makedonci.голема%20насмевкаno toa se samo prepostavki.... Inaku, Vlaskoto nacionalno zname e identicno so sonceto od Vergina samo sto ima osum kraci, zolto sonce na crvena osnova.  Vlasite sekogas bile i ke bidat lojalni na svojata zemja, a toa e Makedonija.     Bi sakal i Makedonskite albanci da mozat da go kazat istoto??????????????????


Еден национализам раѓа друг... како добар пример прочитатјте го последниот коментар од Неоник...

http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10523&FID=49&PN=4

Цитат:
Makedonskite koreni zapocnuvaat vo Krusevo (Vlaski Grad so 90% vlasko naselenie uste od 16 vek), i Krusevskata(povtorno Vlaska) Republika,
tolku za tvoite koreni, ama ako ne sakas da mi bides brat, odi si po tvoj pat, jas nema da se deklariram kako Makedonec tuku Vlav, i ke se boram za Vlaskata kauza ovde po svetov a ne za Makedonskata i EU da vi go priznae Imeto i Bugarija da vi ja priznae Nacijata..

Ti Blagodaram od se srce sto mi gi otvori ocite, samo tolku mozam da ti kazam.
Voedno bi sakal oficijalno da im se izvinam na SITE PRIPADNICI NA ALBANSKIOT NAROD VO MAKEDONIJA,sto zazedov strana koja na kraj si go pokazuva drugoto lice, i me prikazuva kako Vlav BEZ DOBLESTI, nasproti Albancite koi imaat doblest.
   Pa i samiot Tose bese budala sto ja prezentirase Makedonija, i sto se narekuvase Makedonec, koga vie toa pravo ovde ni go osporuvate, i so fasisticki metodi tvrdite deka vie ste tie "etnickite" Makedonci.
Nesto slicno na Grckata politika a?
Inaku Vlasite na Makedoncite sekogas vo istorijata gi narekuvale Vurgari, a vasiot jazik Vurgareashce.
A za tebe "Makedonecu" mozam samo edno da kazam, Makedonija nikogas ne bila drzava zatoa sto sekogas im vrtela grb na svoite prijateli i poddrzuvaci.

I SAM NEMA DA VERUVAV AKO NEKOJ MI KAZESE DEKA KE GO PISUVAM OVA NA FORUMOV,

Изменето од Buggyman - 10.Октомври.2011 во 13:28
Homo homini lupus est...
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2011 во 12:55
Ова е реалната вистина,УБАВО е што стварната МИСЛА излегува на површина ..и јас си поставував долго време прашање,зошто Власите во Крушево му немаат подигнато Споменик на Никола Карев,Првиот претседател на Крушевската Република,и види мајката,па кога сардисале Турците, Карев ја здупил,а Питу Гули ,застанал да  си го брани Огништето, ДО КРАЈ ЈУНАЧКИ, е тоа е одлика на нашите Македонци
 П.Р Е Д А В С Т В О.. затоа и до ова дереџе сме, се некакви СРБИ,ПА Сега БУГАРИ и што уште не, нема државност и лажен ПАТРИОТИЗАМ ИМА САМО ВИСТИНА.

Нема јас да му бранам Вистина,ИМЕ и други работи на некој што е на власт,а тој и неговите да бидат ПОДУЈАНИ ОД ПАРИ И ДА НЕ ЗНААТ ЗА НИКАКВИ ВРЕДНОСТИ,а моето семејство да страда,

Затоа помалите заедници се чуваат и се бранат,вредност на СЕРИОЗНА ДРЖАВНОСТ НЕМА СЕУШТЕ, од ТУКА СЕ РАЃА И ЕФТИН НАЦИОНАЛИЗАМ;ГЛУПОСТ НА КИЛО;САМО ЗА МАНИПУЛАЦИЈА НА ОБИЧНИОТ ЧОВЕК.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.