IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Национализам и верска омраза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Национализам и верска омраза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Национализам и верска омраза
    Испратена: 24.Ноември.2007 во 10:13
Citajki gi porakite na forumov zabelezuvam  navreduvanja i prepukuvanja, na nacionalna  kako i na verska osnova. Se prasuvam dali vo Makedonija postoi nacionalizam ili samo neznaenje i zosto go osuduvame tugoto negiranje ako i samite negirame necija nacionalnost ili veroispoved?!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Banalen primer-Majka Tereza- i vrapcinjata znaat deka po tatko e Vlainka, a po majka Albanka katolikinja, odnosno Latinka, po poteklo od Albanija, rodena vo Skopje, po ubeduvanje-graganin na svetot. Zosto se potrebni site ovie prisvojuvanja, kavgi-na kogo mu pripaga?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 Tose Proeski- po nacionalnost Vlav, po ubeduvanje graganin na svetot, po drzavnost Makedonec. Ja sakase Makedonija i lugeto vo nea poveke od mnogumina koi se po nacionalnost Makedonci.Ne delese po nikakva osnova-pomagase na site. Po nego placea site od Balkanot i posiroko. Koga slusav kako "nekoi"se cudea zosto za Tose placat muslimanite mi se grozese.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jane Sandanski-roden vo Bugarija, borec za Makedonskata kauza. Znaci po drzavnost Bugarin, po nacionalnost Makedonec. Zosto se lutime koga Bugarite velat deka e Bugarin, pa tamu e roden? Imam uste edna dilema-Zosto site potomci na nasite dejci: Pitu Guli, Goce Delcev, Grigor Prlicev, Dimitar Vlahov... ne ziveeja vo Makedonija tuku vo Bugarija, barem po formiranjeto na SRM od 45 navamu?!
_________________________________________________________________________________________________________________
Ajde malku za ovie dilemi-Covekot ke go vrednuvame po doblestite ili po nacionalnata i verskata pripadnost. Dali politicarite po principot Zavadi pa vladaj- za da si ja postignat celta-da si se zbogat go napravija razdorot?

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 12:26
kakva vrska ima temava so zabeleski i komentari za idividi
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 15:59
Zabeleskite se na upatenite navredi i ne prifakanje na rabotite onakvi kakvi sto se. Mislam deka fali malku dignitet. Genitaliite i dejanijata povrzani so niv ne se za javna prezentacija.

Изменето од ucitelka - 24.Ноември.2007 во 16:00
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 16:38
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Zabeleskite se na upatenite navredi i ne prifakanje na rabotite onakvi kakvi sto se. Mislam deka fali malku dignitet. Genitaliite i dejanijata povrzani so niv ne se za javna prezentacija.


 "Ucitelke" ako ne ti se dopagja slobodata na govorot , mozes slobodno da se postedis od tvoite "frustracii" okolu citanjeto na porakite na forumot, i ednostavno, da ne participiras vo nego,ima mnogu drugi rubriki kako Obrazovanie, Filozofija,Moda i slicno.
  Ove e slobodna zemja, so sloboda na govor, kakov i da bil toj.. a moze i da si se vratis vo eden ne tolku odminat rezim kade se cenzuriraa nestata koi ne bea po vkus na "nekoi".

 Vprocem dovolno e edno trulo jabolko pa cela kosnica so jabolka da se rasipe, a toa se slucuva na forumov ,i e zalosno.
  No nikogas ne treba da se dozvoli nekoj da te omalovazuva i gazi, vo TVOJATA zemja,nepriznavajki, ti go teritorijalniot integritet,istorijata tradicijata, jazikot, crkvata.

 E tuka doagjame do toa truloto jabolko i kosnicata..koi gi spomenav pogore.
  Pozdrav
  
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 16:57
Citajki gi porakite na forumov zabelezuvam  navreduvanja i prepukuvanja, na nacionalna  kako i na verska osnova. Se prasuvam dali vo Makedonija postoi nacionalizam ili samo neznaenje i zosto go osuduvame tugoto negiranje ako i samite negirame necija nacionalnost ili veroispoved?!
  -"Oko za oko"
   -"So budaliot treba da si uste pobudala za da izlezes na kraj"
  -"Napadot e najdobra odbrana"
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Banalen primer-Majka Tereza- i vrapcinjata znaat deka po tatko e Vlainka, a po majka Albanka katolikinja, odnosno Latinka, po poteklo od Albanija, rodena vo Skopje, po ubeduvanje-graganin na svetot. Zosto se potrebni site ovie prisvojuvanja, kavgi-na kogo mu pripaga?

 eden zbor- "Kulturno Nasledstvo" i cin na "sebe-glorificiranje" preku istorijata i golemite licnosti koi proizlegle od nea.Amerikancite nivnite "istoriski licnosti" duri i na Dolarite gi stavile, a i mnogu drugi EU zemji, taka da toa sto se slucuva tuka e sosema normalno.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 Tose Proeski- po nacionalnost Vlav, po ubeduvanje graganin na svetot, po drzavnost Makedonec. Ja sakase Makedonija i lugeto vo nea poveke od mnogumina koi se po nacionalnost Makedonci.Ne delese po nikakva osnova-pomagase na site. Po nego placea site od Balkanot i posiroko. Koga slusav kako "nekoi"se cudea zosto za Tose placat muslimanite mi se grozese.
 
 Od pocit sprema Tose Proevski nema da go komentiram ova, a vprocem i JAS samiot sum Vlav, pa ja sakam Makedonija kako svoja zemja, a prasaj go Siptarot dali i toj go cuvstvuva istoto? Dali nie Vlasite barame Jazik vo parlament? razni znaminja, jazici i slicni gluposti?????Koga ke gi odgovoris ovie prasanja, ke ti stane jasno....
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jane Sandanski-roden vo Bugarija, borec za Makedonskata kauza. Znaci po drzavnost Bugarin, po nacionalnost Makedonec. Zosto se lutime koga Bugarite velat deka e Bugarin, pa tamu e roden? Imam uste edna dilema-Zosto site potomci na nasite dejci: Pitu Guli, Goce Delcev, Grigor Prlicev, Dimitar Vlahov... ne ziveeja vo Makedonija tuku vo Bugarija, barem po formiranjeto na SRM od 45 navamu?!
 
 Zatoa sto tuka doagjame do situacija eden Narod-Bugarskiot, da si prepisuva istorija i identitet na drug Narod-Makedonskiot i vrsenje PRISILNA ASIMILACIJA pred ocite na svetot.
 Kako da go pocituvas onoj koj TEBE NE TE POCITUVA??? Zboruvam za osnovni moralni covecki vrednosti, vo koi spagja pocituvanjeto i pravoto za postoenje.
 Ne moze mene nekoj drug da mi kaze koj sum i sto sum(Bugarite), dovolno sum razumen i umen sam da se deklariram onaka kako sto jas cenam i cuvstvuvam. A na drugite e toa DA GO PRIFATAT, vo ime na tie VREDNOSTI koi gi spomenuvas-pocit,prijatelstvo, humanost, vklucitelno i drugite doblesti.
 "Za igranje tango se potrebni dvajca"
_________________________________________________________________________________________________________________
Ajde malku za ovie dilemi-Covekot ke go vrednuvame po doblestite ili po nacionalnata i verskata pripadnost. Dali politicarite po principot Zavadi pa vladaj- za da si ja postignat celta-da si se zbogat go napravija razdorot?

 Dali tuka zboruvame za UTOPIJA, ili nekoj izoliran slucaj??Osnovna potreba na covekot od socioloski aspekt e da cuvstvuva pripadnost(kon semejstvoto, nacijata, drzavata, politicka grupa,fudbalski tip i slicno),i soodvetno da gi brani interesite na subjektot na koj pripagja.
  I najmoralniot, i naj pametniot covek ke stane "div", i ofanziven , ponekogas duri i ekstremen koga nekoj se obiduva da go zagrozi na specificen nacin-a samite sme svedoci deka nasekade okolu nas postojat takvi subjekti koi se protivat na teritorijalnata celovitost na Makedonija, za opstojuvanje na Makedoncite kako narod, za Bugariziranje na nasiot Jazik, za nepriznavanje na naseto ime i crkva.
  I dodeka imame gladni volci nasekade okolu nas, nie treba da bideme ovcicki, fini i gluvonemi i da "glumime" vrednuvanja doblesti, moralni normi?Dali toa ti e poentata???
  I dodeka go/ako pravime toa, za moment, moze da ne snema...
 Togas nema da ima ni smisla da mislis za tie doblesti i vrednosti za koisto pisuvas..


  I za kraj bi ja  citiral recenicata vo koja napisa : "Se prasuvam dali vo Makedonija postoi nacionalizam ili samo neznaenje" .
  So ovaa recenica, draga "Ucitelke" ne si nisto poarna/poaren od drugite, zatoa sto eksplicitno recenicata a osobeno toa "samo neznaenje" implicira navreda kon SITE subjekti na ovoj forum,pravejki gi Neuki te Prosti( lugje koi neznaat)
 Tolku od mene Ucitelke,se nadevam deka i Ucitelkite ponekogas moze da naucat nekoja ubava lekcija голема%20насмевка


Изменето од Neonic - 24.Ноември.2007 во 17:11
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 17:08
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

Citajki gi porakite na forumov zabelezuvam  navreduvanja i prepukuvanja, na nacionalna  kako i na verska osnova. Se prasuvam dali vo Makedonija postoi nacionalizam ili samo neznaenje i zosto go osuduvame tugoto negiranje ako i samite negirame necija nacionalnost ili veroispoved?!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Banalen primer-Majka Tereza- i vrapcinjata znaat deka po tatko e Vlainka, a po majka Albanka katolikinja, odnosno Latinka, po poteklo od Albanija, rodena vo Skopje, po ubeduvanje-graganin na svetot. Zosto se potrebni site ovie prisvojuvanja, kavgi-na kogo mu pripaga?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 Tose Proeski- po nacionalnost Vlav, po ubeduvanje graganin na svetot, po drzavnost Makedonec. Ja sakase Makedonija i lugeto vo nea poveke od mnogumina koi se po nacionalnost Makedonci.Ne delese po nikakva osnova-pomagase na site. Po nego placea site od Balkanot i posiroko. Koga slusav kako "nekoi"se cudea zosto za Tose placat muslimanite mi se grozese.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jane Sandanski-roden vo Bugarija, borec za Makedonskata kauza. Znaci po drzavnost Bugarin, po nacionalnost Makedonec. Zosto se lutime koga Bugarite velat deka e Bugarin, pa tamu e roden? Imam uste edna dilema-Zosto site potomci na nasite dejci: Pitu Guli, Goce Delcev, Grigor Prlicev, Dimitar Vlahov... ne ziveeja vo Makedonija tuku vo Bugarija, barem po formiranjeto na SRM od 45 navamu?!
_________________________________________________________________________________________________________________
Ajde malku za ovie dilemi-Covekot ke go vrednuvame po doblestite ili po nacionalnata i verskata pripadnost. Dali politicarite po principot Zavadi pa vladaj- za da si ja postignat celta-da si se zbogat go napravija razdorot?

 
 
ZABELESHKITE TVOI SE VO RED. намигнување
 
MEGUTOA SE POSTAVUVA PRASHANJETO KOJ PREDMET TI GO "PREDAVASH"????  збунетост
 
HMM.......
 
NAJVEROJATNO - BUGARSKI JAZIK I "KULTURA".  газење%20од%20смеење
 
 
 
 
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 17:18
"NEONIC"
 
"Dali tuka zboruvame za UTOPIJA, ili nekoj izoliran slucaj??Osnovna potreba na covekot od socioloski aspekt e da cuvstvuva pripadnost(kon semejstvoto, nacijata, drzavata, politicka grupa,fudbalski tip i slicno),i soodvetno da gi brani interesite na subjektot na koj pripagja.
  I najmoralniot, i naj pametniot covek ke stane "div", i ofanziven , ponekogas duri i ekstremen koga nekoj se obiduva da go zagrozi na specificen nacin-a samite sme svedoci deka nasekade okolu nas postojat takvi subjekti koi se protivat na teritorijalnata celovitost na Makedonija, za opstojuvanje na Makedoncite kako narod, za Bugariziranje na nasiot Jazik, za nepriznavanje na naseto ime i crkva.
  I dodeka imame gladni volci nasekade okolu nas, nie treba da bideme ovcicki, fini i gluvonemi i da "glumime" vrednuvanja doblesti, moralni normi?Dali toa ti e poentata???
  I dodeka go/ako pravime toa, za moment, moze da ne snema...
 Togas nema da ima ni smisla da mislis za tie doblesti i vrednosti za koisto pisuvas.."

аплауз  аплауз  аплауз
 
UBAVA LEKCIJA I ODRZA NA UCHITELKATA!!!  намигнување
 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 17:32
NAJVEROJATNO - BUGARSKI JAZIK I "KULTURA".  газење%20од%20смеење
________________________________________________________________________________________
Na koj jazik zboruvas ti? Kade bese vaka zustro da gi branese Vlasite koga  FOKUS gi  pravese partal- aludirajki na nekakvo Vlasko lobi, insinuirajki lopovluci, aramilaci. Inaku se soglasuvam deka Vlasite se lojalni na ovaa drzava i ja prestavuvaat sekade- Majka Tereza, Tose Proeski, Kaliopi, brakata Manaki, Pitu Guli, brakata Miladinovci po majka Vlasi... a za Bugarite-ne me interesira politikata, narodot ne negira deka postojat Makedonci, gi interesira samo EVRATA na Makedoncite.


Изменето од ucitelka - 24.Ноември.2007 во 17:41
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 17:33
JAS samiot sum Vlav, pa ja sakam Makedonija kako svoja zemja,
Kade bese vaka zustro da gi branese Vlasite koga  FOKUS gi  pravese partal- aludirajki na nekakvo Vlasko lobi, insinuirajki lopovluci, aramilaci. Jas morav da se karam za tebe, da go odbranam "Vlaskoto lobi"  Kaj si koga go brkaat Jani Makraduli od Makedonija samo zatoa sto e vo SDSM? Ako si Vlav sto mislis za kletvata vo himnata Dimandare parantesca- vo prevod Roditelski zavet. Koj od jazikot svoj se otkazuva da mu izgori... A koj ne ja saka Makedonija? I ne se pali mnogu da bea Vlasite voinstveni ke imaa svoja drzava.Vlasite se ekonomisti-edni i edinstveni, tek tuk po nekoj PRV KAMERMAN, PRIMA PEAC, PEACKA, PRIMA VOJVODA...


Изменето од ucitelka - 24.Ноември.2007 во 17:49
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 17:37
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

JAS samiot sum Vlav, pa ja sakam Makedonija kako svoja zemja,


 nesto da ne si zbunet/a sto go citira ova???? големо%20гушкање

 Ili mozebi si zacudena od kulturnata evolucija na odredeni subjekti, koi gi stavaat vrednostite pred etnickata pripadnost, i sakaat dobro za site okolu niv vo Celina(cela Makedonija) a ne nivniste individualni zelbi(kako toa sto go pravat Siptarite, za svoja srekja a za nesrekja na Makedoncite, turkaat ideja za etnicka Golema Albanija, pravena na stradanjata na Makedonskiot narod i na Nivnata teritorija?)

 Bi ja zamolil "Ucitelkata" da se izjasni i da ne prosvetli so nejzinoto "znaenje"


Изменето од Neonic - 24.Ноември.2007 во 17:41
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 17:47
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

JAS samiot sum Vlav, pa ja sakam Makedonija kako svoja zemja,
 
Od UCHITELKA premina vo UCHITEL???? збунетост
 
I TOA "VLASHKA"???  голема%20насмевка
 
Ili ova go velish ZA DA SOBERESH POENI POVEKE???  намигнување
 
IZBORITE odamna veke zavrshija a PREDVREMENI NEMA DA IMA - za zal na dushmanite.  голема%20насмевка
 
 
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 17:49
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

NAJVEROJATNO - BUGARSKI JAZIK I "KULTURA".  газење%20од%20смеење
________________________________________________________________________________________
Na koj jazik zboruvas ti? Kade bese vaka zustro da gi branese Vlasite koga  FOKUS gi  pravese partal- aludirajki na nekakvo Vlasko lobi, insinuirajki lopovluci, aramilaci. Inaku se soglasuvam deka Vlasite se lojalni na ovaa drzava i ja prestavuvaat sekade- Majka Tereza, Tose Proeski, Kaliopi, brakata Manaki, Pitu Guli, brakata Miladinovci po majka Vlasi... a za Bugarite-ne me interesira politikata, narodot ne negira deka postojat Makedonci, gi interesira samo EVRATA na Makedoncite.


 Pa zar i samata Draga Ucitelke ne ne ucese da gi cenime lugjeto po svoite doblesti i vrednosti. Jas mislam deka istorijata dovolno kazuva za Vlasite vo Makedonija pocnuvajki od eden Pitu Guli, Majka Tereza, pa se do Tose Proevski.

 Mislam deka toa ne moze da se anulira so eden napis vo evtin propaganden vesnik kako sto e Fokus, koj izmisluva prikazni za da gi zabavuva lugjeto.

 Da komentiram pravno i intelektualno so fakti kon napadi na vesnici kako sto e Fokus e bezpredmetno.Site vprocem znaat sto e ,i koj e Fokus i rejtingot kako kredibiliteten izvor na informacii.
 Ne sum jas od tie vzesteni glavi koi se palat na sitnici i skokaat pred ka kazat "Hop"
   Iako se pravis mudar/mudra mislam deka tvoite recenici, go kazuvaat sprotivnoto, pa bi sakal da znam...
  KOJA E TVOJATA KAUZA????
  Se nesto na Bugarstina mi mirisa.....голема%20насмевка

 P.S Velis Vlasite se Ekonomisti, sto e tocno i se gordeam..toa znaci deka se PRODUKTIVNI lugje a ne DESTRUKTIVNI kako nekoi drugi ovde(Albancite)
  Nie gradime, i sakame prosperitet, a toa e za nase dobro, no i za dobroto na site.
  Kulturnoto nasledstvo na Vlasite e kulturno nasledstvo na Makedonija, a pravejki komparacija so kulturnoto nasledstvo na Albancite vo Makedonija, toa sekogas ke bide ALBANSKO kulturno nasledstvo a ne Makedonsko
  Ja gledas razlikata?


Изменето од Neonic - 24.Ноември.2007 во 17:54
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 17:58
Originally posted by ucitelka ucitelka напиша:

NAJVEROJATNO - BUGARSKI JAZIK I "KULTURA".  газење%20од%20смеење
________________________________________________________________________________________
Na koj jazik zboruvas ti? Kade bese vaka zustro da gi branese Vlasite koga  FOKUS gi  pravese partal- aludirajki na nekakvo Vlasko lobi, insinuirajki lopovluci, aramilaci. Inaku se soglasuvam deka Vlasite se lojalni na ovaa drzava i ja prestavuvaat sekade- Majka Tereza, Tose Proeski, Kaliopi, brakata Manaki, Pitu Guli, brakata Miladinovci po majka Vlasi... a za Bugarite-ne me interesira politikata, narodot ne negira deka postojat Makedonci, gi interesira samo EVRATA na Makedoncite.
 
MNOGU KASNO REAGIRASH "UCHITELKE" - DOPISHUVASH TEKSTOVI ODKOGA VEKE "ZVONCHETO ZVONESHE"!!!!  намигнување
 
PA MISLAM DEKA KAKO UCHITELKA/UCHITEL (TRANSVERTANT) TREBA VEKE TOA DA GO ZNAESH, NELI???  газење%20од%20смеење
 
Ednostavno kazano - proziren/irna si kako CELOFAN I POJMA NEMASH  STO ZBORUVASH - ILI IMASHE "ZA ZADACHA" DA GO SMIRISH "MAKEDONSKIOT PATRIOTIZAM" i "shpricnesh" ushte nekoj otrov!!!!  голема%20насмевка
 
E PA DA ZNAESH "UCHITELKE/U" - ZADACHATA SI JA "IZVRSHI" NEZADOVOLITELNO.  намигнување
 
T.E. (1) Nezadovolitelen губитник
 
 
 
 
 
 
 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 18:02
Onaka maski zakazete si termin za vreganje nadvor od Forumov. Inaku po nacionalnost si ona sto se custvuvas! Sto vikaat drugite ne e vazno. A za megalomanstvata, vidovme kako zavrsija site golemi imperii. Drago mi e sto se deklariravte za Vlasi nekolku dusi, znaci Vlasite ne se veke 8112 odnosno 0.02 posto, poleka se zgolemuva brojkata. Do zatvoranjeto na temata moze da se zgolemi brojkata na 10 000. Koj znae?
Odamna nemam cueno ovolku ubavi zborovi za Vlasite-od sega i jas sum Vlainka.


Изменето од ucitelka - 24.Ноември.2007 во 18:06
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.