IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ШТО СЕ НЕФИЛИ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ШТО СЕ НЕФИЛИ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 20:08
Asya, eve i sega ti svrtuvam vnimanie deka ovoj forum ne e forum po Pravoslavie i deka treba sekoj chlen da se odnesuva soodvetno na propishanite pravila.

So svoite komentari drzhi se za temite, ne gi kritikuvaj drugite chlenovi za nivnite mislenja i veruvanja dokolku se porazlichni od tvoite, ne im sudi i presuduvaj i biraj gi zborovite pred da gi objavish na forumov.



Изменето од Messenger - 22.Октомври.2009 во 00:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 00:28
Koi pravila? Toa shto ti go chinish, se vika dvoen standard i diskriminacija! Spored tvoite "pravila", proizleguva deka sam mozhesh da gi iskazhuvash svoite izmislici, a jas ne smeam da ja izrecham vistinata, nutu da ja branam Pravoslavnata crkva, koga e napadnata.

Obrazlozhi, shto e lazhno vo sledniot tekst i kade tochno (citiraj) gi krsham pravilata na forumot:

Zborot "makedon" (od makednos, grchki) znachi "visok", a ti ne si visok Grk, sepak, Makedon(ec) si. Bibliski citati se prilozheni, no ti prodolzhuvash so svoite nebulozi. Na ovoj forum se tresat tolku besmislici, taka shto, vekje mislam deka treba da se zatvori. Ateisti i inaetchii, koishto nemaat ni malku teoloshko i duhovno obrazovanie, glumat teolozi i uchiteli. Za nekoj da pouchuva drugi, prvo sam treba da ima soodvetno obrazovanie. A vie pravite cirkus! I koga chovek vlozhuva trud i vreme za da vi objasni i odgovori na vash*te (najchesto neosmisleni) prashanja, ne samo shto ne go cenite toa, tuku se protivite i ne otstapuvate od svoite nebulozni svakjanja. Ako tolku znaete, zoshto postavuvate prashanja? Vi se obrakjam vo mnozhina, bidejki i drugi (pokraj messenger) postapuvaat taka.

Shto e protiv pravilata na forumot vo sledniot tekst? Zoshto sekomu e dozvoleno da gi iskazhuva svoite misli i chuvstva vo odnos na Pravoslasvnata Crkva, da kleveti i lazhno da ja obinuva za idolopoklonstvo, i da ja zloupotrebuva Biblijata, a mene mi e zabraneto da go kritikuvam nepravilnoto odnesuvanje?

BIBLIJATA E SVETA DUHOVNA KNIGA, PROIZVEDENA POD VODSTVO NA SVETIOT DUH I NE MOZHE PRAVILNO DA SE RAZBERE VO NEGOVO OTSUSTVO. ZA DA SE RAZBERE DUHOVNA KNIGA, POTREBNA E DUHOVNOST (PRISUSTVO NA SV. DUH I DUHOVNO OBRAZOVANIE), KAKO I POZNAVANJE NA HRISTIJANSKATA TEOLOGIJA. BIBLIJATA, KAKVA SHTO JA ZNAETE (VO DADENIOT SOSTAV) E NAPISHANA I SOSTAVENA OD CRKVATA HRISTOVA, KOJASHTO IMA ISKLUCHIVO AVTORSKO PRAVO NA TOLKUVANJE NA SV. PISMO. VPROCHEM, ODAMNA E SE PROTOLKUVANO. VO SPROTIVNO, SEKOJ SHTO NE E AKTIVEN CHLEN NA CRKVATA (HRISTOS I GO VETI SVETIOT DUH NA SVOJATA CRKVA, A NE NA SEKOJ SAMOPOVIKAN "HRISTIJANIN") I SI DOZVOLUVA SAMOVOLNO DA JA TOLKUVA BIBLIJATA, GO ISKRIVOKOLCHUVA HRISTIJANSKOTO UCHENJE I VODI KON ERES. TOA E OPASNO I POGUBNO ZA CHOVECHKATA DUSHA! SAMIOT HRISTOS VELI DEKA SEKOJ GREV KJE MU SE PROSTI NA CHOVEKOT (SE ODNESUVA NA RASKAJANI I ISPOVEDANI GREVOVI) OSVEN HULATA NA SV. DUH, KOJA NEMA DA MU SE PROSTI NA OVOJ NI NA ONOJ SVET. "HULA NA SVETIOT DUH" E SEKOE SVESNO I ZHESTOKO PROTIVENJE NA VISTINATA, BIDEJKI SVETIOT DUH E DUH NA VISTINATA. A NEOPROSTLIVOSTA NA GREVOT SE SOSTOI OD NEPOKAJANIETO. ZATOA, VNIMAVAJTE KAKO POSTAPUVATE KON SV. KNIGI I NE PROTIVETE SE NA VISTINATA, AKO VI E MILA DUSHATA.








Изменето од Asya - 22.Октомври.2009 во 05:57
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 00:40
Poveli Asya, sega neka ti bide kako sto miluvash...

Samo ushte ednash kje povtoram, naejki te mnogu dobro od porano - drzhi se so komentarite za temite vo koi se javuvash se za temite, ne gi kritikuvaj drugite chlenovi za nivnite mislenja i veruvanja dokolku se porazlichni od tvoite, ne im sudi i presuduvaj i biraj gi zborovite pred da gi objavish na forumov.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 00:48
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

BIBLIJATA E SVETA DUHOVNA KNIGA, PROIZVEDENA POD VODSTVO NA SVETIOT DUH I NE MOZHE PRAVILNO DA SE RAZBERE VO NEGOVO OTSUSTVO. ZA DA SE RAZBERE DUHOVNA KNIGA, POTREBNA E DUHOVNOST (PRISUSTVO NA SV. DUH I DUHOVNO OBRAZOVANIE), KAKO I POZNAVANJE NA HRISTIJANSKATA TEOLOGIJA. BIBLIJATA, KAKVA SHTO JA ZNAETE (VO DADENIOT SOSTAV) E NAPISHANA I SOSTAVENA OD CRKVATA HRISTOVA, KOJASHTO IMA ISKLUCHIVO AVTORSKO PRAVO NA TOLKUVANJE NA SV. PISMO. VPROCHEM, ODAMNA E SE PROTOLKUVANO. VO SPROTIVNO, SEKOJ SHTO NE E AKTIVEN CHLEN NA CRKVATA (HRISTOS I GO VETI SVETIOT DUH NA SVOJATA CRKVA, A NE NA SEKOJ SAMOPOVIKAN "HRISTIJANIN") I SI DOZVOLUVA SAMOVOLNO DA JA TOLKUVA BIBLIJATA, GO ISKRIVOKOLCHUVA HRISTIJANSKOTO UCHENJE I VODI KON ERES. TOA E OPASNO I POGUBNO ZA CHOVECHKATA DUSHA! SAMIOT HRISTOS VELI DEKA SEKOJ GREV KJE MU SE PROSTI NA CHOVEKOT (SE ODNESUVA NA RASKAJANI I ISPOVEDANI GREVOVI) OSVEN HULATA NA SV. DUH, KOJA NEMA DA MU SE PROSTI NA OVOJ NI NA ONOJ SVET. "HULA NA SVETIOT DUH" E SEKOE SVESNO I ZHESTOKO PROTIVENJE NA VISTINATA, BIDEJKI SVETIOT DUH E DUH NA VISTINATA. A NEOPROSTLIVOSTA NA GREVOT SE SOSTOI OD NEPOKAJANIETO. ZATOA, VNIMAVAJTE KAKO POSTAPUVATE KON SV. KNIGI I NE PROTIVETE SE NA VISTINATA, AKO VI E MILA DUSHATA.


Spored ova sto Asya go napisa,mozeme slobodno da proglasime deka Biblijata e zabraneta kniga za obicniot vernik.

Dragi vernici, ne ja citajte ovaa kniga svoevolno, tuku cekajte onie koi sto se vodeni od Svetiot Duh da vi ja objasnat, sekoe poinakvo tolkuvanje e eres / pogresno ( pazi vamu, za ERES vo sredniot vek KLADA ne ti begalo) Cekajte sto ce vi recat pravoslavnite svestenici i duhovni otci, bidejci niv gi vodi Svetiot Duh vo tolkuvanjeto na Biblijata, i ne ujdisuvajte po nekoi zabegani sekti (eresi) kako protestantive i ostanatite bogohulnici...bla.bla.bla....



Koj reche da ne ja chitate Biblijata? No, za nekoj da pishuva javno, kako na ovoj forum, i da navleguva vo diskusija, najmalku treba da e pismen i da razbira prosti zborovi.

Zabraneto e iskrivokolchuvanje na Sv. Pismo, koe e peoizvod na samovolno tolkuvanje, kako i sekakva manipulacija i zloupotreba na Biblijata.

Изменето од Asya - 22.Октомври.2009 во 05:49
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 00:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Poveli Asya, sega neka ti bide kako sto miluvash...

Samo ushte ednash kje povtoram, naejki te mnogu dobro od porano - drzhi se so komentarite za temite vo koi se javuvash se za temite, ne gi kritikuvaj drugite chlenovi za nivnite mislenja i veruvanja dokolku se porazlichni od tvoite, ne im sudi i presuduvaj i biraj gi zborovite pred da gi objavish na forumov.


Blagodaram, messenger! A koja e smislata na forumite i diskusiite, ako se izbegnuva vistinata? Jas, barem za sebe znam deka ne pishuvam ovde od dosada i ova vreme go zhrtvuvam, zashto gledam deka nashiot narod ima pogreshni svakjanja. Vo sprotivno, ako ne e bitna vistinata, i sekoj ovde "diskutira" za da go zadovoli sopstvenoto ego, zar toa ne bi bilo gubenje na vreme? Ili, smetash deka ovoj forum e samo za badijaldzhii?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 15:31
Asya, se raboti za toa kako komunicirame so lugjeto, a ne dali treba da se kazhe vistinata ili ne.

Vistinata mnogu podobro kje bide pretstavena bez konfrotirachki pristap, kritikuvanje, potcenuvanje ili ismejuvanje na onie koi ne ja znaat, bez sozdavanje tema za nivnata ignorantnost, nitu pak so diktatorski odnos kon niv, tuku so posvetuvanje vnimanie za mislenjeto na drugiot, davajki dozvola za mozhnosta deka mozhebi ne sme sekogash vo pravo, prifakjajkji go sogovornikot kako ramnopraven diskutant, birajki gi zborovite so koi opshtime i na krajot dozvoluvajki ja mozhnosta drugite sepak da veruvaat vo onoa shto miluvaat, bez obzir koja e vistinata.

Ima edna stara indijanska pogovorka koja veli "pobrzo kje fatish pcheli so med otkolku so stap".

Изменето од Messenger - 22.Октомври.2009 во 15:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 17:20
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:

изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеeve gi nefiliteголема%20насмевка


Гооолеми батки биле нема шо.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 18:05
Samo shto lugjeto ne se pceli i za razlika od pchelite, pokraj mnogu drugi raboti, diskutiraat/debatiraat. Za diskusija se potrebni najmalku dve razlichni/sprotivni mislenja, a kritikata e sostaven del na sekoja debata. Jas nikogo ne potcenuvam, nitu ismejuvam lichnosti, no sekogas, koga ima potreba, se obiduvam da ja kritikuvam postapkata ili mislenjeto (svakjanjeto), a ne lichnosta. Obrati vnimanie deka nikogash, obrakjajki se nekomu, ne sum rekla "sektashi", klevetnici", "eretici" i sl., t.e. mojata kritika sekogash se odnesuva na pojavata/postapka: sekta, kleveta, eres, itn. Fakt e deka ovie pojavi postojat i ne e pravilno da gi ignorirame, samo za da mu ugodime na nekoj chovek ili od druga prichina. Vprochem, chovekougodieto e grev. A tie shto ne se sposobni da podnesat kritika i se zhalat koga vistinata boli (boli chovechkoto ego, koga ne mu e ugodna vistinata), ne treba da navleguvaat vo diskusija. Ako se zabrani kritikata i vnesuvanje na fakti vo diskusijata (rechisi sekogash vistinata boli, bidejki postoi sama posebe i najchesto ne se soglasuva so chovechkite zhelbi, od koi ni malku ne zavisi), togash taa ne bi bila diskusija, tuku neshto sosem drugo, koeshto bi mozhelo da se vrti vo krug do beskraj. Kako se drugo, taka i diskusijata treba da ima smisla i cel. Celta na sekoja diskusija e sporazum i/ili dokazhuvanje na vistinata, vo zavisnost od nejziniot karakter. "Sporazum" znachi "razumno reshenie", kakvo shto ne mozhe da se postigne so laga, propaganda, lukavstvo i sl. Zatoa, koga ne se postignuva sporazum pomegju diskutantite, bidejki ne se site razumni i mnogumina se sluzhat so laga ili poradi neznaenje ostanuvaat na svoeto neosnovano tvrdenje, pobeduva onoj, koj razumno go obrazlozhuva svoeto tvrdenje i ja dokazhuva negovata vistinitost. Inaku, sekoj kompromis so lagata, e otstapuvanje od vistinata. Debatata ne bi bila debata, koga bi nemala pobednik, a pobednik e toj shto go pobiva sobesednikot so realni argumenti i fakti. Tie shto ne mozhat da podnesat poraz ne treba da se vpushtaat vo debata!

Ako se navratish nazad, kje vidish deka ushte na 5tata stranica go odgovoriv prashanjeto, no vie prodolzhuvate da se raspravate okolu toa, dali nefilite bile angeli ili lugje, a samo tebe nakolkupati ti objasniv deka angelite se bespolovi i ne mozhat da oploduvaat zheni. Megjutoa, ti ostanuvash na svoeto mislenje, bez da prilozhish nieden link, iako ti postaviv prashanje za potekloto na tvoite informacii. Chovechkoto mislenje ne e i ne mozhe da bide merilo na vistinata, bidejki taa ne zavisi od chovechkite misli. "Vistinata" e neizmislena postojanost, t.e. ne mozhe da se izmisli i sekogash e postojana (ista) za site. A tie shto odbivaat da se soochat so nea i si izmisluvaat svoi "vistini", mozhat da veruvaat vo shto sakaat (toa e nivno pravo), no NEMAAT PRAVO DA SHIRAT LAGI I VO SVOJATA ZABLUDA DA ZABLUDUVAAT DRUGI LUGJE. Ako nekoj ima svoja izmislena "vistina", neka si ja chuva za sebe i neka veruva vo lagi, kolku shto mu dusha saka. No, ako si dozvoli da gi prezentira javno, zgora i drugi da ubeduva/zabluduva, treba da bide spremen ne samo na kritika, tuku i na zhestoka debata. Na razumen chovek nema potreba da mu se povtoruva, bidejki razumot vo se bara smisla i ne mozhe da veruva vo besmislici. Pa, koga angelite bi mozhele da stapuvaat vo intimni odnosi so lugjeto, tie i denes bi go chinele toa. No, realnosta potvrduva sprotivno! Koga kje dokazhesh deka barem edna zhena se omazhila so angel i mu rodila dete, togash kje ja prodolzhime diskusijata. A zasega, se shto treba da se dokazhe vo odnos na ovaa tema, vekje e dokazhano.

Изменето од Asya - 22.Октомври.2009 во 18:22
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 20:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

2. Ne postoi nikakva materijalizacija na angeli, bidejki TIE SE DUHOVNI SUSHTESTVA, no po Bozhja volja, mozhat da zemat OBRAZ (vid) na chovek, pritoa po svojata (duhovna) priroda ostanuvaat da bidat angeli.


 

А може ли еден дух да јаде и да пие материјална храна?



Brate Evangelos, kako moze da kazes deka angelite ne se materijalizirale vo minatoto i ne jadele i ne piele?

Ajde zemi ja Biblijata i vidi vo 1 Mojseeva 18:1-8.

Posebno obrni vnimanie na stih 5,6 i 8.

Tamu pisuva deka Avraam iznese pred trojcata angeli zgotveno mlado tele, maslo i mleko, "i tie jadoa".

Ne znam kako ti pobegna ovoj fakt, ili izgleda zaboravi za toa?


P.S. Ova se odnesuva i za Asya i za Evangelos. Go cekam vasiot odgovor,pozdrav!

Изменето од KINGDAVID - 22.Октомври.2009 во 21:20
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 22:41
Uveren sum deka EvAngelos go deli tvoeto mislenje, no negoviot izbor na replika/prashanje beshe posebno pogotven za Asya, potsetuvajki ja na toj nachin tokmu na tie momenti koi ti gi posochuvash.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2009 во 23:44

Очигледно KINGDAVID погрешно го разбрал моето прашање до Asya, мислејќи дека јас со тоа прашање сугерирам дека ангелите не можат да се материјализираат. Но, како што посочи Messenger, тој момент (гостите на Лот) беа она што го спремав зад моето прашање доколку Asya одговореше дека ангелите не можат да јадат и пијат. Ама KINGDAVID ми ја уништи забавата голема%20насмевка Party braker плазење

Благодарам Messenger за објаснувањето.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 00:16
"Потоа Господ му се јави кај дабот Мамра , додека седеше пред влезот на својот шатор, во дневната жега. Кога ги подигна очите, забележа тројца мажи , како стојат не далеку од него. Штом ги здогледа, се стрча од влезот на шаторот, за да ги пресретне. Им се поклони до земја и рече: „Господи мој, ако најдов милост во Твоите очи, не одминувај го Својот слуга! Нека донесат малку вода и ќе ги измијат Вашите нозе; и одморете се под дрвово. Ќе донесам малку леб да ги поткрепите Своите срца, пред да заминете натаму, зашто навративте при Свој слуга.” Тие одговорија: „Добро, стори како што рече!” Авраам побрза во својот шатор, при Сбра, и и рече: „Бргу! Три мери чисто брашно! Замеси го и испечи погачи!” Тогаш Авраам отрча кај добитокот, фати младо и згоено теле и му го даде на момокот да го зготви набрзина. После зеде маст, млеко и зготвено теле и ги стави пред нив; а самиот стоеше пред нив, додека јадеа." (Bitie 18: 1-8)

Tie trojca mazhi ne bile angeli, tuku Samiot Gospod mu se javil na Avrama vo obraz na trojca mazhi. Vsushnost, Avram ja videl Presveta Troica , chija tajna ne bila otkriena vo Starit Zavet. Sepak, Avram go poznal Boga i shtom go zdogledal, im se poklonil do zemja na trite Lica, obrakjajki im se vo ednina:Gospodi moj! Avram mu ponudil jadenje na Boga, bidejki imal chovechki obraz, a kako Gospod go izvel seto toa, za nas ostanuva tajna. Nie znaeme deka Gospod mozhe da mu se javi na chovekot vo chovechki obraz, no ne mozheme da pronikneme vo Bozhjiot razum i da go otkrime toa shto ne ni e otkrieno. Mozhebi, "toa bilo vremeto koga Gospod odel po zemjata", kako shto velat starite. Znachi, ovde ne stanuva zbor za angeli, nitu za nekakva materijalizacija na Duh (Bog e Duh) ili duhovi (angeli), tuku Bog mu se javil na Avrama vo chovechki obraz. Toa znachi deka Bog zel na Sebe chovechki lik, no ne ja izmenil svojata bozhestvena priroda i sushtina.

Изменето од Asya - 23.Октомври.2009 во 00:28
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 00:26
Originally posted by Asya Asya напиша:


Tie trojca mazhi ne bile angeli, tuku Samiot Gospod mu se javil na Avrama vo obraz na trojca mazhi.
 
"А кога зората зазори, навалија ангелите на Лота да побрза и му рекоа: "Стани, земи ја жената своја, и двете ќерки твои, кои се тука, за да не загинеш поради беззаконието на овој град."
(Битие 19:15)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 03:00
"Кога Господ го заврши разговорот со Авраама, замина, а Авраам се врати во своето место" (Bitie 18:33).

"Вечерта, два ангела стигнаа во Содом , додека Лот седеше под Содомската врата. Кога Лот ги виде, стана и им тргна во пресрет. Им се поклони со лицето до земја, а тогаш им рече: „Ве молам, господари, вратете се во куќата на својот слуга, за да преноќевате и за да си ги измиете нозете; а утре рано тргнете на пат.” А тие рекоа: Не, ќе преноќеваме на улица .” Но тој ги викаше упорно и тие се вратија кај него и влегоа во неговата куќа. Тој ги нагости, им испече бесквасен леб и јадоа" (Bitie 19:1-3).

Bozhjite Angeli mnogupati se javuvale vo vidliv obraz, primajki na sebe telesen vid, koga Gospod gi isprakjal kaj lugjeto, za da im ja vozvestat Negovata volja. Toa ne e materijalizacija, bidejki se menuva samo vidot (obrazot, oblikot), no ne i nivnata angelska priroda. Tie se duhovni veshtini, koishto im se svojstveni i poznati iskluchivo na duhovnite bitija. Isto taka, padnatite angeli (gjavolot i zlite duhovi) se duhovni sushtestva i mozhat da se preobrazat vo chovechki ili drug obraz, no za razlika od Bozhjite Angeli, toa go chinat samovolno, so cel da gi zavedat, zabludat i pogubat chovechkite dushi. Sepak, vo sekoj telesen (vidliv) obraz, angelite (Bozhji ili padnati) se bespolovi i ne mozhat da imaat plotski (intimni) odnosi so lugje. A kako dvata angela ja izvele veshtinata so jadenjeto vo domot na Lot, samo Gospod i tie znaat.   

Изменето од Asya - 23.Октомври.2009 во 06:26
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.