IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ШТО СЕ НЕФИЛИ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ШТО СЕ НЕФИЛИ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 17>
Автор
Порака
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 21:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Seto ova shto go govorish e logikata na pravoslavna teologija i ochigledno e deka ti rabotite gi gledash od taa perspektiva.

Jas ne sum vrzan za nea i problemite so koi ti se soochuvash ne se moi.

Sto mozhe da naumi i da ostvari Bog, samiot ili preku svoite sorabotnici, znae samo Toj i ne e do mene da presuduvam koj sto mozhe i umee.


A za shto si vrzan ti? Vrz koja nauchna (teoloshka i/ili lingvistichka) osnova gi donesuvash svoite zakluchoci?

Vo Boga nema nishto besmisleno, a se e stvoreno po Bozhja Promisla. Ako imalo smisla za lugjeto plotski da opshtat so angeli, sigurno angelite ne bi bile bestelesni i bespolovi duhovni sushtestva. I ako imalo smisla togash, bi imalo smisla i denes. Megjutoa, realnosta potvrduva deka plotsko opshtenje pomegju lugje i angeli, e nevozmozhno, a kabalistichkata teorija e besmislena.

Изменето од Asya - 20.Октомври.2009 во 21:27
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 21:57
Lucifer (lat. nosach na svetlina) ili Denica (staroslovenski), nekogash (na pochetokot) bil sin Bozhji (so mala pochetna bukva), no se vozgordeal i sam posakal da stane kako bog, zaradi shto otpadnal od Boga i ja izgubil Bozhjata blagodat. Odnosno, so otpagjanjeto od Boga, toj stanal OTPADNIK, a bidejki klevetel i posebe zavel drugi angeli, voedno stanal i KLEVETNIK. "Otpadnici" se tie shto otpadnale od Boga i mu se protivat, t.e. ne se sinovi Bozhji. Znachi, terminot "sinovi Bozhji" najchesto se upotrebuva vo sporedba so otpadnicite (padnati angeli i bezbozhni lugje), za da se napravi razlika. Site shto se poveduvaat po gjavolot, angeli i lugje, se OTPADNICI, za razlika od sinovite Bozhji (angeli i lugje), koishto dobrovolno mu sluzhat na Boga. "Ha-satan" (hebrejski) ili "diabolos" (grchki), znachi "klevetnik". Otpadnicite, prifakjajki ja gjavolskata kleveta protiv Boga, svesno ili nesvesno mu sluzhat na gjavolot.

Изменето од Asya - 20.Октомври.2009 во 22:03
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 21:59
Znaci ne se crnogorci...mhm...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 22:14
Не, не биле.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 22:33
Da ne bile Vanzemaljci ? 
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 22:43
Originally posted by Asya Asya напиша:

Samiot termin "sinovi Bozhji" se odnesuva ednakvo na site Bozhji tvorenija (angeli i lugje), koishto imaat sinovski odnos kon Boga.


So ova rekov deka se slozhuvam. Rabotata e da se diskriminira koga se upotrebuva edniot termin za Bozhjite angli, a koga se upotrebuva drugiot kako epitet za lugjeto.

Originally posted by Asya Asya напиша:

Ako Evreite imale ispraven koncept za Boga i gi poslushale starozavetnite proroci, denes ne bi bile otpadnati. Ako, pak, vi se dopagja nivnata sudbina, togash odete po nivniot um!


Ova vekje nema nishto so problemot na preveduvanjeto od drugi jazici. Tuka govorime za toa sto podrazbirale evreite pod terminot "Bozhji sinovi", a ne za nivnata poslushnost ili neposlushnost na starozavetnite proroci.

Изменето од Messenger - 20.Октомври.2009 во 22:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 22:59
Во Библијата повеќе пати луѓето се наречени синови Божји отколку ангелите и имајќи го ова предвид, не сфаќам од каде тоа заклучувате дека Божјите синови споманти во Битие 6:4 се ангели, а не луѓе не%20знам
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 23:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Samiot termin "sinovi Bozhji" se odnesuva ednakvo na site Bozhji tvorenija (angeli i lugje), koishto imaat sinovski odnos kon Boga.


So ova rekov deka se slozhuvam. Rabotata e da se diskriminira koga se upotrebuva edniot termin za Bozhjite angli, a koga se upotrebuva drugiot kako epitet za lugjeto.

Originally posted by Asya Asya напиша:

Ako Evreite imale ispraven koncept za Boga i gi poslushale starozavetnite proroci, denes ne bi bile otpadnati. Ako, pak, vi se dopagja nivnata sudbina, togash odete po nivniot um!


Ova vekje nema nishto so problemot na preveduvanjeto od drugi jazici. Tuka govorime za toa sto podrazbirale evreite pod terminot "Bozhji sinovi", a ne za nivnata poslushnost ili neposlushnost na starozavetnite proroci.


Tokmu taka! Ako pravilno podrazbirale, ne bi bile otpadnici!

"Како ја помрачи Господ во гневот Свој ќерката Сионова! Од небесата ја симна славата Израилева и не се потсети за подножјето на нозете Свои во денот на Својот гнев. Господ ги сотре сите живеалишта на Јакова, не ги поштеди; ги разруши во јароста Своја сите тврдини на ќерката Јудина, ги кутна на земја, ги отфрли царството негово и кнезовите негови, како нечисти. Во жестокиот гнев Свој ги скрши сите рогови Израилеви, ја повлече десницата Своја од непријателот и се разгори против Јакова како огнен пламен, кој проголтува се наоколу; го затегна лакот Свој како непријател, ја управи десницата Своја како непријател и уби се што е мило за очите; врз скинијата на ќерката Сионова ја излеа како оган јароста Своја. Господ стана како непријател, го истреби Израилот, му ги разори сите домови негови, ги разруши тврдините негови и умножи при ќерката Јудина тага и плач. И ја сруши оградата Своја како од градина; го разори местото Свое во собранието, Господ направи на Сион да се забораваат поразниците и саботите; и во Своето гневно негодување отфрли и цар и свештеник. Го отфрли Господ жртвеникот Свој, го одврати срцето Свое од светилиштето Свое, ги предаде на непријателите ѕидовите на дворците нивни; во домот Господен тие се развикаа како во празничен ден." (Plach na Eremija 2:1-7).

"Во оној ден - говори Господ - ќе им се одѕвијам на небесата, а таа ќе им се одѕвие на земјата; земјата ќе им се одѕвие на житото, на виното и на маслото, а тие ќе му се одѕвијат на Израел. И ќе ја посеам за Себе во земјата, ќе ја помилувам непомилуваната и ќе му речам не на Мојoт Народ: „Ти си Мој народ!” а тој ќе рече: "Ти си мoj Бoг!” (Osija 2:21-23).

Preku starozavetniot prorok Osija, Gospod navestuva nov (duhoven) Israel, kojashto za Sebe kje ja posee (Israel e zhenski rod) i povik kon jazichnicite (kje ja pomiluva nepomiluvanata), koi kje go priznaat za svoj Bog, a toj kje mu reche ne na svojot narod: "Ti si moj narod".






Изменето од Asya - 21.Октомври.2009 во 00:04
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 23:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Во Библијата повеќе пати луѓето се наречени синови Божји отколку ангелите и имајќи го ова предвид, не сфаќам од каде тоа заклучувате дека Божјите синови споманти во Битие 6:4 се ангели, а не луѓе не%20знам


Konechno, i nie za neshto da se soglasime!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 23:29
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Во Библијата повеќе пати луѓето се наречени синови Божји отколку ангелите и имајќи го ова предвид, не сфаќам од каде тоа заклучувате дека Божјите синови споманти во Битие 6:4 се ангели, а не луѓе не%20знам


Konechno, i nie za neshto da se soglasime!



Dobro pazete kako pisuva vo Biblijata:

"A koga lugjeto pocnaa da se mnozat na zemjata, i kerki im se narodija, TOGAS sinovite Bozji, gledajki gi kerkite covecki deka se ubavi, gi zemaa, koi sto gi sakaa , za zeni.

A imase vo toa vreme dzinovi na zemjata,OSOBENO, pak, KOGA sinovite Bozji pocnaa da vleguvaat pri KERKITE COVECKI i tie pocnaa da im ragjaat; toa se silnite lugje, procueni od staroto vreme." ( 1 Mojseeva 6:1,2,4)


Kako prvo, ovde se pravi razlika megu lugeto i sinovite Bozji.

Kako vtoro, zosto koga sinovite Bozji pocnale da vleguvaat pri kerkite covecki se ragjale luge dzinovi?


Изменето од KINGDAVID - 20.Октомври.2009 во 23:30
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 23:50
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Kako prvo, ovde se pravi razlika megu lugeto i sinovite Bozji.
 
Не знам зошто точно се прави таа разлика тука. Има повеќе претпоставки, но едно знам, дека не треба да избрзувам со заклучокот, туку да видам што следи пред или по тоа. Потоа Бог дава констатација дека човечката (а не ангелската) расипаност е голема на земјата и ги казнува луѓето (а не ангелите). Доколку целиот тој хаос го направеле ангелите т.е. демоните, тогаш праведниот Бог би ги заштитил луѓето, а би ги казнил демоните за оваа перверзија, но Бог се нажалува од луѓето и луѓето ги казнува, а не демоните. Ова е силен аргумент дека целата оваа драма (перверзија) се случувала меѓу луѓето.
 
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Kako vtoro, zosto koga sinovite Bozji pocnale da vleguvaat pri kerkite covecki se ragjale luge dzinovi?
 
Ајде прочитај го повнимателно стихот. Ќе видиш дека во него нема такво нешто како што ти тврдиш тука. Таму не се вели дека човечките ќерки ги раѓале нефилимите, туку писателот само спомнува дека тогаш, во тоа време, кога се случувала оваа случка постоеле и нефилимите.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 23:56
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Kako prvo, ovde se pravi razlika megu lugeto i sinovite Bozji.

 

Не знам зошто точно се прави таа разлика тука. Има повеќе претпоставки, но едно знам, дека не треба да избрзувам со заклучокот, туку да видам што следи пред или по тоа. Потоа Бог дава констатација дека човечката (а не ангелската) расипаност е голема на земјата и ги казнува луѓето (а не ангелите). Доколку целиот тој хаос го направеле ангелите т.е. демоните, тогаш праведниот Бог би ги заштитил луѓето, а би ги казнил демоните за оваа перверзија, но Бог се нажалува од луѓето и луѓето ги казнува, а не демоните. Ова е силен аргумент дека целата оваа драма (перверзија) се случувала меѓу луѓето.

 

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Kako vtoro, zosto koga sinovite Bozji pocnale da vleguvaat pri kerkite covecki se ragjale luge dzinovi?

 

Ајде прочитај го повнимателно стихот. Ќе видиш дека во него нема такво нешто како што ти тврдиш тука. Таму не се вели дека човечките ќерки ги раѓале нефилимите, туку писателот само спомнува дека тогаш, во тоа време, кога се случувала оваа случка постоеле и нефилимите.


Evangelos, ako ne znaes tocno zosto si tolku siguren vo tvoeto tvrdenje , koga i samiot gledas deka se pravi razlika vo stihot pomegju lugjeto i sinovite Bozji.

Jas duri i gi naglasiv zborovite so golemi bukvi za da se vidi razlikata.

Knigata Jov e isto taka napisana od Mojsej, a vo Jov 1:6 se gleda koi se sinovite Bozji. Toa e mojot zaklucok.

Sekako, ne mora da se slozis so mene. Pozdrav!

Изменето од KINGDAVID - 20.Октомври.2009 во 23:56
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 00:20
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Во Библијата повеќе пати луѓето се наречени синови Божји отколку ангелите и имајќи го ова предвид, не сфаќам од каде тоа заклучувате дека Божјите синови споманти во Битие 6:4 се ангели, а не луѓе не%20знам


Konechno, i nie za neshto da se soglasime!



Dobro pazete kako pisuva vo Biblijata:

"A koga lugjeto pocnaa da se mnozat na zemjata, i kerki im se narodija, TOGAS sinovite Bozji, gledajki gi kerkite covecki deka se ubavi, gi zemaa, koi sto gi sakaa , za zeni.

A imase vo toa vreme dzinovi na zemjata,OSOBENO, pak, KOGA sinovite Bozji pocnaa da vleguvaat pri KERKITE COVECKI i tie pocnaa da im ragjaat; toa se silnite lugje, procueni od staroto vreme." ( 1 Mojseeva 6:1,2,4)


Kako prvo, ovde se pravi razlika megu lugeto i sinovite Bozji.

Kako vtoro, zosto koga sinovite Bozji pocnale da vleguvaat pri kerkite covecki se ragjale luge dzinovi?


Se pravi razlika pomegju vernite (pobozhni) lugje, koishto se narecheni "sinovi Bozhji" i otpadnicite, koishto ne se sinovi Bozhji. Bozhjite sinovi se voedno i chovechki sinovi, bidejki se rodeni od zemni roditeli, no vo odnos na Boga i Bozhjata sluzhba i vo sporedba so otpadnicite, tie se Bozhji sinovi. Otpadnicite ostanuvaat da bidat samo "chovechki sinovi", zatoa shto otpadnale od Bozhjata blagodat i ne go priznavaat Boga za svoj Otec, nitu Bog gi priznava za Svoi sinovi (cheda).

Bolesta, smrtta i site poremetuvanja na chovekot, se posledici na grevot. A zoshto konkretno se ragjale dzhinovi, samo Gospod znae.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 00:27

A zosto vo Jov 1:6 megu Bozjite sinovi se spomenuva i satanata kako doagja pred Boga? Neli toj e otpadnik?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.