IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 173>
Автор
Порака
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 16:30
Treba da se smeni imeto ako sakame da sme clenka na NATO ova e resenieto bez razlika sakame ili ne mora da se smeni imeto...

Изменето од xxll - 09.Април.2008 во 16:32
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 19:14
na koi anketi ziti se vide deka 90 % se za vlez vo NATO. mozebi 90% od politicarite koi sekoj den na televizija brborat kako sme vo losa sostojba.

obicnite lugje nitu se razocarani deka ne vlegle vo NATO nitu pak sakaat da vlezat vo NATO. aman komu pokraj ovaa skapotija mu e potreben uste eden procentualen danok za NATO? i koja majka saka da si go prati deteto nekade u PM poradi tugj interes?

narodot e povreden od nesto drugo vo cela ovaa rabota, toa sto pod vlijanie na Grcija nam ni se stavi eden nov kriterium , vsusnost ucena , da si go smenime imeto. licno mene tokmu toa mi stvara revolt , sto nekoj me uslovuva da se smenam ako sakam da bidam nekade, a samiot vlez vo NATO, ic ne mi ni treba.

Изменето од butel2 - 09.Април.2008 во 19:15
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 00:01
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

na koi anketi ziti se vide deka 90 % se za vlez vo NATO. mozebi 90% od politicarite koi sekoj den na televizija brborat kako sme vo losa sostojba.

obicnite lugje nitu se razocarani deka ne vlegle vo NATO nitu pak sakaat da vlezat vo NATO. aman komu pokraj ovaa skapotija mu e potreben uste eden procentualen danok za NATO? i koja majka saka da si go prati deteto nekade u PM poradi tugj interes?

narodot e povreden od nesto drugo vo cela ovaa rabota, toa sto pod vlijanie na Grcija nam ni se stavi eden nov kriterium , vsusnost ucena , da si go smenime imeto. licno mene tokmu toa mi stvara revolt , sto nekoj me uslovuva da se smenam ako sakam da bidam nekade, a samiot vlez vo NATO, ic ne mi ni treba.


БУТЕЛ2,потполно се согласувам со тебе дека нам, на обичниот народ, влезот во НАТО не му е потребен, но тој влез е неопходен за влез на друго место- ЕУ, а ако во скоро време не тропнеме на таа врата - ќе не вратат во XIX век.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 00:11
clenstvoto vo EU voopsto ne e usloveno so clenstvo vo NATO. Nato kako voen sojuz nema vrska so clenkite na EU kade pred se e ekonomskata sorabotka.

nie Ipartik sme vrateni vo osumnaesetiot vek.... site onie koi bea daleku pozadi nas, denes se daleku pred nas....
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 00:16
Analogno na dole napisanovo, znaci neophoden ni e vlez vo NATO, taka da ne ve razbiram, od edna strana ne sakate NATO, a od druga strana tvrdite deka ni e neophoden poradi nasite pretenzii za vlez vo EU.

Sto se odnesuvaa do nasite vojnici, tie bez razlika dali Makedonija e vo NATO i ne, ucestvuvaat vo okupatorskite misii na NATO, a neli, sme mnogu gordi na nivniot uspesen pohod vo "vrakanjeto na mirot i demokratijata", a nasite vojnici se srekni i zadovolni od nivniot uspeh!


Clenstvoto vo EU i te kako e usloveno so clenstvo vo NATO!


Изменето од moira - 10.Април.2008 во 00:17
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 00:18

доста со прекрасни вести

од нив веќе ни е преку глава
секој ден сме во очекување-сега ќе не снема...после ќе не снема...
а од сите страни -прекрасни вести
па уште кога Ивица Боцевски ќе ни соопшти дека е се во ред-па тоа е врхунац
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 03:03
jas samo napisav kako jas ja dozivuvam ovaa vest.
Inaku kako sto vidovte pogore ne rekov da ne razgovarame so grcija naprotiv ke razgovarame i uste sto godini za da ne priznaet pod ustavno ime.
jas ne znam zosto tolku brzanje pa samo do pred dvaeset godini ziveevme vo komunizam i odednas se promenija mnogu zakoni i sega koga edvaj nekako se smenija rabotite nie odma sakame da vlezeme vo nato, a vamu uste nemame rascisteno so sebe si.
Jas sakam da recam deka mene voopsto ne mi e griza dali nie ke bideme clenka na NATO ili ne jas se interesiram samo za toa da ovaa teritorija oja najposle dobi sansa da se vika povtorno Makedonija treba i go zasluzuva toa ime. I bez razlika dali e nekoj Grk, ili Srbin ili Bugar ili Albanec ili zalutal od na Mars i se naselil na planetava zemja treba sekoj da si prifati deka ovaa teritorija odsekogas se vikala Makedonija kako vo Tursko, taka i vo Vizantisko, i vo Rimsko, Znaete ne drzi vaseto opravdanie deka nie treba da vlezeme vo Nato pa makar i pod drugo ime, toa e nasa odgovornost, toa e kako jas da sum direktor na nekoja firma kade sto vie sakate da se vrabotite i jas vi postavuvam uslov da vie ne samo sto treba da si go smenite Imeto vo nov-edikojsi, ami vi velam da se odkazete i od vasite rodninski vrski so Majka vi i Tatko vi a za podalecnite predci i da ne zboruvame, dajte da prestaneme da se glupirame so izjavi od tipot vrakjanje vo XIX vek i sl vremeto e vektor brakja i toa odi samo vo edna nasoka nikogas ne se vrakja nazad. nikoj ne moze da ve vrati nazat vo vreme i sekogas ke bides vo ista godina so niv, sto ustvari najveke gi iritira samite Evropejci da si dozvolat da ziveat vo sosedstvo so nekoj kako nas, pa tie ednostavno moraat da napravat nesto i da go resat problemot na balkanot, i se zavisi kolku nie sme spremni da se smenime.
Da nie treba da se smenime, treba navistina da si ja sakame tatkovinata i Evropa i svetot, a toa ke go pokazeme so toa sto ke si gi plakjame davackite kon nasata tatkovina, so toa sto ke gi prijavuvame tie sto rabotat za nas, so toa sto nema da barame socijalna pomos i da rabotime na crno, so toa sto ke rabotime i ke pomagame i ke se grizime za sekogo i se, i koga taka ke razmisluvame togas ne nie, ami Evropa ke bara da vleze vo Makedonska Unija.
Jas ve sakam site i veruvajte ne sum clen na nitu edna partija, i sum nevraboten i imam dve deca koi treba da gi prehranam, so platata od zena mi(180 eura) i se plasam dali ke uspeam vo toa, i toa e normalno, ne sum lud.
Ama toj strav zasega e neopravdan, i Makedonija ne e nisto posiromasna odkolku sto bese 93 koga se dogovori za da go smeni imeto, a sega koga ete po site parametri se gleda deka iako slabo ama nie sepak napreduvame i se razvivame, zarem sega da popustime, i zaludno sme izgubile tolku iljadi godini, pa mozevme vo vizantiskoto da se povizantime, vo rimskoto da se polatinime, vo tursko da se poturcime, vo srpsko da se posrbime, vo bugarsko da se pobugarcime, i tn. I sme go izdrzale seto toa jadejki korenja i krkajki stapovi i plakjajki danoci na tugji drzavi, sega koga si imame svoja zarem ne mozime da ja sakame tolku za da mozeme da platime danok, i pridonesi i plati za tie koi rabotat za nas, i so toa da i se pomogne na Makedonija pa koga ke vidi NATO i EU daka Makedonskata ekonomija ne e za frlanje i pomaga vo razvojot na svetot, za razlika od grckata mozebi ke recat deka e vreme da se razgovara so ovie junaci od centarot na Balkanot.
Jas mrazam scenarija koi nikoj ne gi znae a kao se opsto poznati, kao Grcija e najomilenata zemja vo svetot, i kao nikoj ne moze da ja pobedi vo nisto, a kamoli nie.
So Gospod dragi moi, a toa znaci so vistinata, se e mozno.
Za kraj prasajte se samo dali ste Makedonci ili ne, samo toa e vazno, ako ste Makedonci i Makedonija vi e vo srceto, i ne bi sakale da iscezne, togas napravete se za da taa ne iscezne, sakajte ja Makedonija kako sto taa ve saka. I ne se sramete sto ste makedonci, toa ne e nisto povekje ama i nisto pomalku odkolku bilo koja druga nacija na svetot, ama nemojte da se druzite so sekoj koj saka da vi go odzeme pravoto da se narecete sinovi na vasite roditeli so site prednosti i slabosti koi ni gi prenele nasite Makedonski roditeli.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 08:18
Originally posted by moira moira напиша:

Analogno na dole napisanovo, znaci neophoden ni e vlez vo NATO, taka da ne ve razbiram, od edna strana ne sakate NATO, a od druga strana tvrdite deka ni e neophoden poradi nasite pretenzii za vlez vo EU.

Sto se odnesuvaa do nasite vojnici, tie bez razlika dali Makedonija e vo NATO i ne, ucestvuvaat vo okupatorskite misii na NATO, a neli, sme mnogu gordi na nivniot uspesen pohod vo "vrakanjeto na mirot i demokratijata", a nasite vojnici se srekni i zadovolni od nivniot uspeh!


Clenstvoto vo EU i te kako e usloveno so clenstvo vo NATO!



Clenstvoto vo EU voopsto ne e usloveno so clenstvo vo Nato , a nas nekoj sto ne laze, pa mnogumina i uspeal vo toa , e sosema druga rabota.

ucestvoto na nasite vojnici kako agresori pod rakovodstvo na Usa e cisto ulizuvanje za koe se veruvalo ke donese nesto, ama Grcija pokaza , kako sto i mnogu pati vo istorijata se pokazalo, samo onie so cvrsti stavovi i zacrtani celi gi ostvaruvaat istite.

ako nekoj e gord sto negovata vojska e nekade vo svojstvo na agresor, neka se gordee, jas voopsto ne sum. a vojnicite , oni si znaat koja maka i siromastija gi tera da odat tamu i bidat odvoeni od svoite semejstva. znaeme i koj ovde kaj nas se borese 2001, samo siromasnite .

i aj da ne zboram poveke ... i ova e mnogu za drzava vo koja nema nikakov red i vo koja na stranskite investicii se gleda kako na spas. e pa site znaeme i osekame sekoj mesec kolku ni gi olesnuvaat domasnite budzeti tie stranski kompanii kako telekomunikacii , evn, ...

Изменето од butel2 - 10.Април.2008 во 08:28
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 13:50
тоа го најдов на еден форум.......




Рико Вуков, младиот возач на картинг победил денес во Серес, Грција!!!

Цитирај Рико Вуков, младиот возач на картинг победил денес во Серес, Грција!!!

Втор бил некој грк.

Се свирела Македонската химна и се веело Македонското знаме!

Епа тоа е народе, џабе им е сега на коалициите и нивните празни моабети, отиде малиот таму и со дело ни го обели образот.

Само напомена дека државата сеуште со прст нема мрднато за овој вонсериски талент!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 14:07
nema ni da mrdne, koga se ke postigne , togas ke im tekne deka deteto e makedonce ... a grcite go baraat da nastapuva za niv ....
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 14:45
dobro prasanje se postavuva. dali makedonija treba da gi finansira site sto sakaat da uspea? dali treba togas na budzet da gi zakacime i pisatelite, i poetite, i fotografite, i umetnicite, i cela drzava?

koj go biva neka si uspee. nikade vo svet drzavite ne finansiraat privatni sportski aktivnosti. reprezentacii da! lugje za olimpijadi, da! No aj zamislete si germanija da im plakja na karting vozacite??? ma daj vi se molam...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 15:25
sekoja drzava finansira vo svoite talenti i onie koi mozat dostojno da ja predstavuvaat.

lani site go pravea Goran Slavkov aroganten i nemakedonec zatoa sto ne dojde da igra za reprezentacijata, a kolku i sto drzavata vlozi vo negoviot talent? negova sreka roditelite mu se odselile koga bil mal.

mnogu pati drzavava gi ostava na cedilo onie koi ja predstavuvaat, taka mu napravi na Tose za evrovizija, taka im pravi i sega na Adrijan, Tamara i Vrcak i na kogo uste ne....
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 15:30
na primer, amerika ima kup glumci i reziseri od svetski kalibar. ne sum slushnal deka ima stavka vo nivniot budzet za filmovi i reziseri. isto taka, nema ni za pisateli. ako te biva, pisi-prodaj.

tocno e deka se finansiraat ucilistata i fakultetite i juniorskite sportski klubovi... no ne i ponatamu.... ponatamu sekoj treba so svojot talent i sposobnost da se izbori da bide na vrvot.

p.s. kolku sto znam edne velikan kako Majkl Jordan NIKOGAS vo zivotot nemal drzavna stipendija na primer. i sega sto? da kuka li zosto ne mu pomognala drzavata? umre socijalizmot ova e kapitalizam.

Изменето од kire_nedelkov - 05.Мај.2008 во 15:30
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 15:31
ne kapitalizam, demokratija
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 173>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.