Испечати | Затвори го прозорот

ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10429
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 08:22
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности
Постирано од: AK47
Наслов: ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 15:06
da bide ova tema vo koja ke se pisuva za dnevno politickite nastani vo mk , za da ne se otvorat sekoj den temi, znaci tuka ke se pisuva za slucuvanjata vo politikata



Коментари:
Постирано од: AK47
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 13:22
Makedonskata pravoslavna crkva i nekoi organizacii baraat da se stimulira ragjanjeto deca, za prvoto dete da im se date na semejstvoto 1000 evra, a za 4-to , 4000 evra,
Ovaa doagja zaradi padotot na natalitetot kaj makedoncite na minus 4 % , dodeka kaj albancite porast od 25 %
Na Pellagoniskata kotlina , ima negativen prirast na naselenieto od 20 promili, a za da opstoji edna nacija treba sekoj bracen par vo prosek treba da rodi 2,1 edno dete ,
Vo Bitola pr. minatata godina ( 2006) se zapisae na uciliste 521 ucenik pomalku, a sekoja godina se ragjaat po 500 deca pomalku od sto treba ,
Pred deset godini vo Bitola godisno se sklucuvale 800 brakovi , deneska samo 500 , a so toa i pomlku deca ke se ragjat.
Konopista vo 1948 imalo 6715 , dodeka vo 2002 imalo 350.
Dodeka brojot na zitelite vo albanskite naseleni mesta , se zgolemiv za : Gostivar 75% , Tetovo 70% , Aracina 83%, Kondova 62 % , i taka natamu , znaci site se vo pozitiva .
Totalno vo Mk vo 1960 se rodile 45 iljadi deca , dodeka deneska 23361 , znaci kaj site e namalen brojot na ragjanja,
Kiro Gligorov predvidel deka albancite i makedoncite ke se izramnat vo 2015 , megjutoa spored ovaa analiza toa moze da se ocekuva vo 2025 ,


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 13:57
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Makedonskata pravoslavna crkva i nekoi organizacii baraat da se stimulira ragjanjeto deca, za prvoto dete da im se date na semejstvoto 1000 evra, a za 4-to , 4000 evra,
Ovaa doagja zaradi padotot na natalitetot kaj makedoncite na minus 4 % , dodeka kaj albancite porast od 25 %
Na Pellagoniskata kotlina , ima negativen prirast na naselenieto od 20 promili, a za da opstoji edna nacija treba sekoj bracen par vo prosek treba da rodi 2,1 edno dete ,
Vo Bitola pr. minatata godina ( 2006) se zapisae na uciliste 521 ucenik pomalku, a sekoja godina se ragjaat po 500 deca pomalku od sto treba ,
Pred deset godini vo Bitola godisno se sklucuvale 800 brakovi , deneska samo 500 , a so toa i pomlku deca ke se ragjat.
Konopista vo 1948 imalo 6715 , dodeka vo 2002 imalo 350.
Dodeka brojot na zitelite vo albanskite naseleni mesta , se zgolemiv za : Gostivar 75% , Tetovo 70% , Aracina 83%, Kondova 62 % , i taka natamu , znaci site se vo pozitiva .
Totalno vo Mk vo 1960 se rodile 45 iljadi deca , dodeka deneska 23361 , znaci kaj site e namalen brojot na ragjanja,
Kiro Gligorov predvidel deka albancite i makedoncite ke se izramnat vo 2015 , megjutoa spored ovaa analiza toa moze da se ocekuva vo 2025 ,

 Dotogas polovina shipci ke bidat otseleni vo EU :))))))))


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 14:10
Ова ти е од 1995год. денешната анализа го кажува сосема спротивното,прво Македонците во последните 12 год. имаат многу голем пораст на населението и тоа без надокнада од државата или црквата додека албанците покрај голем број на жртвите во војните во кои учествуваа продолжуваат нагло да потпаѓаат под постојан пад на населението вклучувајки иселувања од секаков вид.
Македонскиот народ за разлика од Албанците во Македонија потполно го подмлади своето население за што зборува и последниот извештај на државниот завод на статистика http://www.stat.gov.mk - http://www.stat.gov.mk но најизненадувачки е тоа што за разлика од Македонците и Албанците најмладото население процентуално е кај ромите и нивната бројка нагло расне посебно во западниот дел од Македонијасреќа


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 14:14

1995 ?? , zarem ne gledas deka brojkite se od 2006 ? Bitola 521 ucenik pomalku sapisani ? ne ti znaci ova pad ? 800 braka vs 500 ?

Ako moze da ja kopiras taa analiza na zavodot za statistika posto ne mozam momentalno da ja gledam, kopiraj go delot za zgolemeniot broj na ragjanja kaj makedoncite, a i kaj albancite , pls


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 14:35
Еве конкретно за Скопје - погледни ги општините и види ги новороденитеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
The%20image%20“http://img228.imageshack.us/img228/6658/statiq8.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 18:43
Okey ideme po red, Cair 1102 Centar 593 ,
Aracina ima 12 iljadi ziteli , a ima 231 rodeni
Berovo ima 14 iljadi zitetli, a ima 114 rodeni
Saraj ima 35 iljadi ziteli, a ima 609 rodeni
Karpos ima 60 iljadi ziteli , a ima 534 rodeni
 
ahahah i na kraj ona sto me nasmea najmnogu  :) sto me mislis ti mene bogie ??
Brisi ja dvojkata(2) ka Aerodrom , posto matematikata ne ti izleguva 2
706 :)
Mislam deka celosno sme jasni , i deka pisuvas dezinformacii ovdeka,
Makedonija go pomladi naselenieto a , osobeno makedoncite za razlika od  albancite koi stareat , taka vikas a Bogie :):)


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 22:43
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Okey ideme po red, Cair 1102 Centar 593 ,
Aracina ima 12 iljadi ziteli , a ima 231 rodeni
Berovo ima 14 iljadi zitetli, a ima 114 rodeni
Saraj ima 35 iljadi ziteli, a ima 609 rodeni
Karpos ima 60 iljadi ziteli , a ima 534 rodeni
 
ahahah i na kraj ona sto me nasmea najmnogu  :) sto me mislis ti mene bogie ??
Brisi ja dvojkata(2) ka Aerodrom , posto matematikata ne ti izleguva 2
706 :)
Mislam deka celosno sme jasni , i deka pisuvas dezinformacii ovdeka,
Makedonija go pomladi naselenieto a , osobeno makedoncite za razlika od  albancite koi stareat , taka vikas a Bogie :):)


 Kazi mi dali na site tie novorodeni deca ke mozes da im obezbedis pristoen zivot i edukacija(visoko obrazovanie), i dali ke imas moznost da gi naucis na kultura i moralni vrednosti... ili pak ke gi ucis po nekoi primitivni Kanuni, i ke gi ucis da pukaat so oruzje "na svadbi"???голема%20насмевка
  Pred nekolku meseci li bese koga Vujko(Siptar) si ja zastrela 3 godisnata vnuka vo sopstveniot dvor po greska??????????????


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 23:44

Тензиите во Македонија добиваат неочекувани размери. Еврокомесарот за проширување стравува од прелевање од Македонија во соседните земји.

„Што се однесува до несаканите настани пред две недели во земјата, важно е да се знае дека политичката ситуација е тензична. Работиме заедно со Солана и Фуере, да ги смириме овие политички тензии. Тука постои прогрес, земјата направи напредок во смирување на политичките тези што е неопходно за реформите кои водат кон датум за преговори. Оваа работа треба да продолжи, треба да се сопрат политичките тези за да не се прелеат во соседните земји“, изјави Оли Рен, еврокомесар за проширување.

Може ли Рен да биде попрецизен, како би се прелеале тензиите?

„Имам состанок во Комисијата“, додаде Рен.

Ставот на Рен доаѓа после барањето на Дорис Пак за коментар, дека македонските полициски сили во акцијата, инволвирале и недолжни жртви.

Според дипломатски извори на А1, ЕУ и Парламентот имаат бескрајно трпение кое не предизвикува ефект кај Владата во Скопје, која се повеќе покажува недостаток на капацитет да се справи со политичките тензии.

Словенија има силна порака до македонските лидери, „анулирајте ги тензиите, само така може да очекувате европска иднина“.

Очигледно е разочарувањето на словенечкиот европратеник Кацин за неможноста Македонија да го препознае историскиот моментум.

„Вам очајнички ви треба консензус, очигледен и елоквентен, за нас во ЕУ да не убедите дека сите политички сили се за целосна интеграција“, вели Јелко Кацин, Европарламент.

Дипломатски извори за А1 изјавуваат дека еден од клучните проблеми е несоодветен партнер во дијалогот на Комисијата.

Едноставно одбивање на македонските власти да ги слушаат апелите на Брисел, дека единствено решение за македонската иднина е капацитетот, демократската зрелост на македонските лидери.

Pocnaa veke kavgite so Eu , Srbija ( Milloshevic ) Sindrom , site se krivi samo nie sme najdobrite


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 23:46
Австралиските лабуристи нема да го признаат уставното име
 
Опозициската Австралиска лабуристичка партија (АЛП) нема да прифати признавање на Република Македонија под нејзиното уставно име, изјави претставникот на лабуристите, Роберт Маклеланд, во интервју за австралискиот весник „Неос Козмос“, кој излегува на англиски и на грчки јазик.

„Владата и опозицијата го поддржуваат процесот на преговори во ОН и ЕУ и нема да ги прифатат барањата на ПЈРМ за признавање под името Република Македонија“, вели Маклеланд, кој е „министер за надворешни работи во владата во сенка“ на опозициските лабуристи.

Според Маклеланд, „идната лабуристичка Влада“ нема да го следи примерот на САД и Канада за признавање на уставното име на Република Македонија, ако Скопје не прифати компромис и ако пропаднат преговорите со Грција за името.

Интервјуто на Маклеланд е дадено во пресрет на саботните парламентарни избори во Австралија, каде живее значителна грчка заедница.

Според анкетите на јавното мислење, на изборите се очекува победа на австралиските лабуристи



Постирано од: AK47
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 23:48
Pocnaa da se izgubat najgolemite bitki, site se razocarani, i Slovenija najgolemiot podrzuvac na Makedonija vo site aspekti, Prodolzi vaka Gruevski , pravi uste reklami i ke ne vneses vo Eu i Nato


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:09
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Okey ideme po red, Cair 1102 Centar 593 ,
Aracina ima 12 iljadi ziteli , a ima 231 rodeni
Berovo ima 14 iljadi zitetli, a ima 114 rodeni
Saraj ima 35 iljadi ziteli, a ima 609 rodeni
Karpos ima 60 iljadi ziteli , a ima 534 rodeni
 
ahahah i na kraj ona sto me nasmea najmnogu  :) sto me mislis ti mene bogie ??
Brisi ja dvojkata(2) ka Aerodrom , posto matematikata ne ti izleguva 2
706 :)
Mislam deka celosno sme jasni , i deka pisuvas dezinformacii ovdeka,
Makedonija go pomladi naselenieto a , osobeno makedoncite za razlika od  albancite koi stareat , taka vikas a Bogie :):)


смеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеење

Не ти се допаѓа тоа што го гледаш и одма е фалсификат,од кај знаеш за бројката кога има уште градови,прост пример ти дадов за Скопје да не вадам сега западна према источна Македонија пошто ке ги навредам Македонците кои се родиле во западна Македонијасмеењесмеење
Ако сакаш да го викам Фуере да сведочисмеењесмеењесмеењесмеење

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:13
ahahah izbroji gi vo Aerodrom i vidi dali ke izlezat 2703 , ili 703 :)
FALCIFIKAT, mislam deka i tebe ti e jasno , neli ?


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:19
Мајскиот договор заглави

Благица ИВАНОВА

Итната седница за трите точки од мајскиот договор вчера се одложуваше цело претпладне зашто поголемите пратенички групи се координираа за технички прашања поврзани со инвентарот во Собранието. Иако, според тврдењата на пратениците од опозицијата, итната седница за новиот закон за комитетот за односи меѓу заедниците и листата со 45 Бадентерови закони била закажана вчера наутро преку СМС-пораки, до затворањето на весникот во Собранието немаше кворум.
НСДП потврди дека ќе ги поддржи новиот закон и владините амандмани. Опозициската СДСМ објаснуваше дека премиерот Никола Груевски се уште не побарал официјално мислење од партијата за новата листа закони. Законот за јазиците, кој не е во листата закони кои Владата предложи да се донесат со Бадентерово мнозинство, е главната пречка за ДУИ да не го поддржи законот за комитетот.
- Груевски прво се договори на листата закони да биде и законот за јазиците, а сега го нема - велат од ДУИ.
Амбасадорката на САД, Џилиен Миловановиќ, завчера одржа одделни средби со лидерката на СДСМ, Радмила Шеќеринска, и со лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Од СДСМ велат дека на редовните средби се разговарало за обезбедување на консензус за стратегиските прашања поврзани со членството на НАТО. Тачи, пак, по средбата рече дека разговарал за настаните кои се случувале изминатиот месец во земјава. Ахмети, според неофицијални информации, се сретнал со Миловановиќ вчера, а премиерот Груевски сакал да биде последен.

videte samo kakov premier imamo , nikako da odluci , maki ima golemi
Gruevski velese, nema nikakov majski dogovor,
Posle:  Rece ima dogovor, no toj e usmen
Posle: Ima dogovor no samo za 45 zakoni
Posle: Da treba da najdeme soglasnost i za Jazikot i za poranesnite borci na Ona
Sto e sledno gospodine Gruevski ?


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:23
Грешка си многу,али ај мора малку и на тебе убаво да ти е,неможе се ние да се ситимеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:26
Bogie , pa kazi mi ja greskata, pa neli ke se glasa sega za jazicite, neli rece deka treba da se dogovarat i za penziite ?
Uste li ne veruvas, ovie zakoni veke se vo sobraniska sednica


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:29
Кои закони јадна душичке,нели војна немаше како може да има воени пензии,нели терористи не сте се амнестиравте,нели само 23% сте каков јазик сакате.Дали за тебе муабет значи биднало,знаеш ли кој парламентарец ке изгласа двојазична Македонија?намигнување
Гледај малку за што се расправа не одма скокај од радост ке се разочараш повеке кога целиот процес ке завршиголема%20насмевка 

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:33

OK, ke vidime ;)

Ili ke bidat ovie zakoni ili ke nema Nato , toa site mu go velat na Gruevski, negovata greska bese sto se dogovoril , sega veke kasno mu e , ova ne e Okta, ili Evn, da se platat pari , tuku se raboti sepak za ustav,
Za eden mesec mora da se zavrsat ovie zadaci
Dali go vidovte Oli Ren sto kaza, uste ke se salam so vas, se dodeka ne ja svatite seriozno rabotata, i ocigledno bese mnogu revoltiran za slucuvanjata vo Mk, ali Gruevski ocigledno uste ne e porasnat, aj neka raboti na nekoja martketing agencija, toa dobro mu odese


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:35
Незнам кој воопшто слушаш ама Груевски јасно изјави јавно на ТВ - НАТО не е цена за државата,ако НАТО не не сака какви што сме тогаш не ни треба нато ке има и друг мандатнамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:39
ahahaha Srbija sindrom , site se krivi , a nie sme vo pravo , vojna so celiot svet, pa zarem ne ti e jasno deka treba da se raboti bogie, kolku samo Hrvatska e ponapred od nas , a sepak trpi i ceka, da i dojde momentot, zaradi Nato i Eu , gi isporaca najgolemite heroi vo Hag, ali tesko nam so vakvi umovi, ocigledno ne sme vo dobar pravec :(:(
 
eve sto veli Oli ren
И затоа отсега па натаму, и се додека не се започне со сериозна работа во Македонија, Оли Рен ќе ни ја сервира истата фраза. Sibelius


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:49
Ок се слагам со тебе но Хрватите никој не ги уценува во Хрватска,ниеден Македонски парламентарец нема да гласа двојазична држава мислам дека тоа го знаеш и дека тоа ти е јасно не за Нато туку и за цел пакет НАТО и ЕУ и името бидејки ке изгубат доверба политичка 100%намигнување
Ова е реалната состојба а ти како сакаш изјаснувај се,Грујо кажа јасно - ние попуштавме и попуштавме време е да попуштат шиптарите,ако тие не попуштат тогаш нема никаков консензус туку само давање од Македонска страна.Тоа е фактот и тоа сите светски политичари го знаатсреќа


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: moira
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 04:17
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Dali go vidovte Oli Ren sto kaza, uste ke se salam so vas, se dodeka ne ja svatite seriozno rabotata,...


Da, go vidovme i cuvme, i ne ke e bas taka kako sto ti si go razbral, zatoa sto nedovetniot finec, skromno i sramezlivo se vadese od glupata sega sto ja kaza, zatoa sto segata t.e. anegdotata za Sibelius i ne zavrsuva tamu i taka kako sto Oli Ren ja raskaza, ima prodolzenie... ja znaes do kraj???

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 12:36
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1259&ArticleID=80856 - http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1259&ArticleID=80856
 
До март треба да се појави и првата драфт-верзија на законот за употребата на јазиците и да се најде формулата за социјалниот пакет на војниците на ОНА (обврски што произлегуваат од мајскиот договор).


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 12:43
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1259&ArticleID=80854 - http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1259&ArticleID=80854
 
НОВА ДИПЛОМАТСКА ИНИЦИЈАТИВА НА АТИНА
Грција сака да не стави во група за ЕУ со Србија и со Босна?
 
 
Sega  i za Eu , ke imame problem, Antonio Milloshovski se lekuva vo Germanija, premierot ne mrdnal nikade , namesto da odi po evropski drzavi i da lobira za imeto , za Nato , za Eu, ceka nekoi drugi da im ja izvrsat rabotata, e nema da go ima toa, neka sedi tuka , kako stara baba , i neka plete rejting, ali ke dojdat slednite izbori i ke ja dobie kaznata, od narodot , a i od istorijata, posto sepak , ovie se istoriski momenti, sekoj poteg e mnogu vazen , Grckata ministerka vo MNR Bakojani, kolku veke vreme se seta niz svetot za da lobira, a i ocigledno e deka ima uspeh, TESKO NAM SO DECA VODACI
Site se krivi , samo nie sme vo pravo


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 13:04
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1259&ArticleID=80882 - http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1259&ArticleID=80882
Нови кривични пријави за струшкиот градоначалник
Рамиз Мерко
 градоначалник на Струга, повторно бил осомничен дека ја злоупотребил својата положба на тој начин што дозволил изградба на три објекти за кои не биле платени комуналиите и немало дозвола за изградба. Против Мерко вчера била поднесена кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувања. Покрај него, кривични пријави биле поднесени и против ревизорот во општината, кој се товари за несовесно работење и непријавување кривично дело, и против сопственик на фирма од градот, кој се товари за повредна на членови од Законот за градба. Според кривичната пријава, Мерко во април годинава намерно не го раскина договорот со фирмата „Фати тренд 2006“ за изградба на објект, поради тоа што не биле платени во целост комуналиите.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 14:13
I porano bese osomnicen , megjutoa nisto od toa, seto ova se znae e pritisok od DPA , so site imaat problemi, pravat se sto mozat za da gi ocrnat, no siguren sum deka nema da ima nisto od seto ova


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 15:02
<> DIV {;}
 Hi, I am an Albanian virus but because of poor technology in my country, am not able to do anything with your computer. Please be so kind to delete one of your files and then forward me to other users.

Regards,

The Albanian Virus


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 13:30
http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86430

Виенски институт: Расте економијата во регионот


Makedonija ima najgolem broj na nevraboteni vo evropa, Hrvatska so Albanija najmal
Невработеност
Извор: Виенски институт


20072008
Македонија35%35%
Црна Гора30%30%
Босна и Херцеговина29%29%
Србија22%23%
Албанија13,5%13%
Хрватска10,8%10,3%





Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 13:34
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86430

Виенски институт: Расте економијата во регионот


Makedonija ima najgolem broj na nevraboteni vo evropa, Hrvatska so Albanija najmal
Невработеност
Извор: Виенски институт


20072008
Македонија35%35%
Црна Гора30%30%
Босна и Херцеговина29%29%
Србија22%23%
Албанија13,5%13%
Хрватска10,8%10,3%




 Pa ima nevraboteni, site Sipci se deklariraat vo Makedonija kako nevraboteni,zemaat duri i socijalna pomos, a od druga strana rabotat vo Germanija ili Swiss,a i kolku drugi Makedonski gragjani rabotat po tie tekstilni fabriki noi ne se registrirani kako vraboteni.Bared 10% od tie 30% se lugje koi se vo raboten odnos ama na crno, za da ne im plakjaat gazdite pridonesi ..dali 100%no da i se veruva na statistikata???


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 13:37
I taka li bilo, tatko mi ne e vrabten , jas ne sum vraboten, cicko mi ne e vraboten , vujko mi ne e vraboten , ali ete toa e tvoj nacin na izbegnuvanje, i nikako ne sakas da prifakas nesto, znaci sepak Albanija ima samo 13%, a tuka 20% spored tebe, a 7% sepak ne se malku, iako i vo albannia se bega na prijavuvanje rabotnici , i znaci deka, .....


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 13:49
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

I taka li bilo, tatko mi ne e vrabten , jas ne sum vraboten, cicko mi ne e vraboten , vujko mi ne e vraboten , ali ete toa e tvoj nacin na izbegnuvanje, i nikako ne sakas da prifakas nesto, znaci sepak Albanija ima samo 13%, a tuka 20% spored tebe, a 7% sepak ne se malku, iako i vo albannia se bega na prijavuvanje rabotnici , i znaci deka, .....

 
A si se prasal zosto si nevraboten?Sto strucna sprema ima tatko ti i cicko ti, pa i ti?Spored strucna ekspertiza ti samo kako ekspert za oruzje mozes da rabotis nekade, a toa vo Makedonija go nema.
  A i ako si sposoben sam ke se snajdes i ke otvoris nekoj privaten biznis, namesto da cekas drzavata da ti najde rabotno mesto, i toa po moznost na fotelja i so penkalo v raka.
  Kapitalizmot e takov sistem, surov, i samo pojakiot opstanuva...ama nie sami si go baravme toj Kapitalizam

 I vo uSA ima seuste lugje sto spijat po ulici i jadat od kontenjeri, iako USA se smeta za no 1 zemja vo svetot.
  "Za toa sto si ucel, toa i ke rabotis"


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 15:55
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

I taka li bilo, tatko mi ne e vrabten , jas ne sum vraboten, cicko mi ne e vraboten , vujko mi ne e vraboten , ali ete toa e tvoj nacin na izbegnuvanje, i nikako ne sakas da prifakas nesto, znaci sepak Albanija ima samo 13%, a tuka 20% spored tebe, a 7% sepak ne se malku, iako i vo albannia se bega na prijavuvanje rabotnici , i znaci deka, .....


Ne sme nie krivi so ne ste vraboteni be teletabisi, pa ako si vakov vo zivo kako na forumov nikogas nema da rabotis da ti kazam jas, pilie sekogas ima rabota ako znajs kako da ja najdes, a se glea ili se prais glup ili si vistina glup, toa imam zakluceno na forumov...
Sekde ima rabota, samo ti sakas da si igras so REPUBLIKI i PUSKI.....eee taka ne se naojga rabota....
I jas ovde pisam moze do negde se glupiram i go gubam vremevo so tebe, ama uspat imam eden kup rabota....nikoj ne mi ja najde, nikoj ne mi ja dade, jas si ja najdov...jas si ja rabotam.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 00:09
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=86430

Виенски институт: Расте економијата во регионот


Makedonija ima najgolem broj na nevraboteni vo evropa, Hrvatska so Albanija najmal
Невработеност
Извор: Виенски институт


20072008
Македонија35%35%
Црна Гора30%30%
Босна и Херцеговина29%29%
Србија22%23%
Албанија13,5%13%
Хрватска10,8%10,3%







Податоците не се валидни.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: kojotovik
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 00:11
sigirno deka ne se...kolku poznavam so se vrabotija eeeeee... .e.e..e


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 25.Ноември.2007 во 00:18
Originally posted by kojotovik kojotovik напиша:

sigirno deka ne se...kolku poznavam so se vrabotija eeeeee... .e.e..e



Повеке од сигурно не се.
само ради пример:
,, 2001 год. во OSCE , во една новна мисионерска група лидер беш некојси неизвесен Алија Џонсон,,.
Ај што е Џонсон секоја чест да речам, ама Алија е тоа ми ја замати сета работа. Значи од тогаш и пред криминалот и фалсификатот цветат. Оно и  пред тоа ама сега ептен беше............


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: AK47
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 14:59
Radmila Sekerinska deneska pokaza dokument , na koj ne se sprotistavija od vladata, a tamu pisuvalo deka vo Makedonija ovaa godina imalo samo 95 milion evra investicii, a ne kako sto do sega lazese vladata deka imalo 150 milion evra do maj mesec, a vistinata e deka imalo samo 95 milion evra do avgust mesec, eh Grujo Grujo , kako samo ne lazes, isto taka sekerinska pokaza dokument deka vo sobraniska procedura se samo 21 zakon so znak na EU, a ne kako sto pred nekoj den lazese Gruevski deka opozicijata blokirala 150 zakoni, eheheh , se ova pokazan so dokument, koj sto e izlezen od samata vlada, sramota, golemi lagi ni pustat , sram da im e. vo sosedstvoto investiciite se najvisoki od nivnata istorija, a tuka sme vo minus, duri ima tuzbi protiv vladava ( odnosno ministerot Tashkovic) zaradi izmama na eden angliski investitor, mu ponudile fabrika, a ustvari bila samo obicna niva bez nikakvi uslovi, sramota,

TIRANA, Albania --Albania's government approved a new hydroelectric plant project and an undersea grid connection with Italy on Wednesday, in deals worth 1.3 billion euros ($1.9 billion) and aimed at addressing acute power shortages in this tiny Balkan country.

Italy's Tassara-Geotecna Progetti-Kinglor, or TGK, was awarded a concession to build a 550 megawatt hydropower station costing around 600 million euros ($875 million) in Skavica on the Drini River, about 200 kilometers (120 miles) northeast of the capital, Tirana.

The government also approved building an undersea power connection with Italy. The 700 million euro ($1 billion) deal was awarded to ASG Power SA as part of a related 2.5 billion euro ($3.6 billion) project to build a power plant and a re-gasification terminal at Seman, 100 kilometers (62 miles) southwest of Tirana.

Further details about the two projects, including completion dates, were not immediately available.

Post-communist Albania has suffered frequent power cuts because of a lack of rain for existing hydroelectric stations, an outdated distribution system and outstanding consumer bills.

This year, Albania was affected by daily power cuts of up to eight hours in Tirana and longer elsewhere.


Постирано од: borec
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 16:33
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Radmila Sekerinska deneska pokaza dokument , na koj ne se sprotistavija od vladata, a tamu pisuvalo deka vo Makedonija ovaa godina imalo samo 95 milion evra investicii, a ne kako sto do sega lazese vladata deka imalo 150 milion evra do maj mesec, a vistinata e deka imalo samo 95 milion evra do avgust mesec, eh Grujo Grujo , kako samo ne lazes, isto taka sekerinska pokaza dokument deka vo sobraniska procedura se samo 21 zakon so znak na EU, a ne kako sto pred nekoj den lazese Gruevski deka opozicijata blokirala 150 zakoni, eheheh , se ova pokazan so dokument, koj sto e izlezen od samata vlada, sramota, golemi lagi ni pustat , sram da im e. vo sosedstvoto investiciite se najvisoki od nivnata istorija, a tuka sme vo minus, duri ima tuzbi protiv vladava ( odnosno ministerot Tashkovic) zaradi izmama na eden angliski investitor, mu ponudile fabrika, a ustvari bila samo obicna niva bez nikakvi uslovi, sramota,

TIRANA, Albania --Albania's government approved a new hydroelectric plant project and an undersea grid connection with Italy on Wednesday, in deals worth 1.3 billion euros ($1.9 billion) and aimed at addressing acute power shortages in this tiny Balkan country.

Italy's Tassara-Geotecna Progetti-Kinglor, or TGK, was awarded a concession to build a 550 megawatt hydropower station costing around 600 million euros ($875 million) in Skavica on the Drini River, about 200 kilometers (120 miles) northeast of the capital, Tirana.

The government also approved building an undersea power connection with Italy. The 700 million euro ($1 billion) deal was awarded to ASG Power SA as part of a related 2.5 billion euro ($3.6 billion) project to build a power plant and a re-gasification terminal at Seman, 100 kilometers (62 miles) southwest of Tirana.

Further details about the two projects, including completion dates, were not immediately available.

Post-communist Albania has suffered frequent power cuts because of a lack of rain for existing hydroelectric stations, an outdated distribution system and outstanding consumer bills.

This year, Albania was affected by daily power cuts of up to eight hours in Tirana and longer elsewhere.



Eh Shcip, Shcip se gleda deka si vo koalicija so SDSM, PA SAMO nivnata gledna tochka (ili nastranost) JA GLEDASH, ili zpak zosto taka TI odgovara???  голема%20насмевка

Gruevski veke NE SAKA da se zamara so taa PIZDATA VLASHKA zatoa ne I se sprotivstavile na nejzinite komentari, sto se odnesuvaat za investiciite i sl. - zatoa sto TAA a i VIE od k*r the DUA EDVAJ TOA CHEKATE PA PAK DA NAPRAVITE GUZVA I TEPACHKA.  голема%20насмевка

A INACHE EVE JA VISTINATA KAZANA OD STRANA NA TASHKOVICH ZA CELIOT TOJ SLUCHAJ:

Ташковиќ ќе го тужи СДСМ за клевета

Ќе го тужам СДСМ за нарушување на угледот, за клевета и можеби за навреда. Мојот интегритет не е на продажба по било која цена, и тоа ќе им го покажам. Обвинувањето дека Ферки Демировски бил во контакт со жената, сопственик на земјиштето и дека ги поделиле парите е смешно и незамисливо, изјави министерот Глигор Ташковиќ за „Време“, кој ја претстави својата верзија на настаните.
Ташковиќ информираше дека со Сандерс се сретнал на 5 мај годинава во Лондон. - Нашата амбасада во Лондон ме поврза со Сандерс. Тој ми кажа дека има опрема за производство на био-гориво во царина некаде во Грција. Имал некакви проблеми со грчката Влада, не ми кажа какви, и затоа бараше друго место во регионот каде би инвестирал. Јас сум задолжен да привлекувам странски инвестиции, и му реков одлично, тоа ми е работа - вели Ташковиќ.
Министерот додава дека на Британецот „јасно и многу прецизно“ му укажал оти Македонија се уште има проблем со неефикасниот катастарот.
- Му реков во никој случај да не дава пари, дури ни капар, за земја, додека не добие имотен лист од катастарот, потврда од Министерството за финансии дека земјата не е предмет на денационализација и потврда од катастарот дека земјата е предвидена за намената која му е потребна - вели Ташковиќ.
Ташковиќ вели дека неговиот кабинетот на сите заинтересирани инвеститори им обезбедува по еден вработен за период до три дена. - Моите вработени им закажуваат состаноци на инвеститорите, ги придружуваат, им преведуваат, објаснуваат се што им е потребно. Тие служат нешто како водич за инвестирање во Македонија. Господин Сандерс ова максимално го злоупотреби. Не само Ферки Демировски, туку и други вработени од мојот кабинет му помагаа. Цели недели трчаа низ Македонија да му помогнат да најде земја за инвестирање. Сандерс го трошеше времето и ги злоупотребуваше нивните услуги. Тој дури бараше при првата посета на Македонија да му платиме патни трошоци за двајца од неговите луѓе, што ние секако го одбивме - вели Ташковиќ.
- По некое време Демировски најде соодветна земја кај Гевгелија, ја фотографираше земјата, му испрати фотографии на Сандерс, му подигна документи од катастарот и ги испрати кај адвокатот кој Сандерс си го одбра. Но, потоа Сандерс ја посетил Гевгелија сам, без наша придружба. Таму тој контактирал со некого во гевгелискиот катастар и побарал да го однесат до посоченото земјиште. Не знам со кого контактирал, но човекот од катастарот го однел на друго, различно парче земја, а не до земјата која Демировски му ја посочил и тогаш настанал проблемот. Ако некој извршил измама и поделил пари, тогаш веројатно се работи за човек од катастарот во Гевгелија и за сопственикот на земјиштето - вели Ташковиќ.

Шекеринска: Ништо лично, така се прави тоа во Македонија

Министерот Ташковиќ вели дека на денот кога беше објавено обвинувањето против него од страна на СДСМ, тој на неформална средба токму со лидерот Радмила Шекеринска побарал подобра соработка и помош при привлекувањето инвестиции.
- Во Собранието зборував со Владо Бучковски, Никола Поповски и Радмила Шекеринска. Им реков дека јас сум технократ, не сум партиски член и дека одговорноста за привлекување на странски инвестиции ја имаат сите, и власта и опозицијата. Им реков на пратениците од СДСМ дека мојата врата е отворена за нив, дека имаме работа која мора да ја завршиме, дека времето ни отчукува и мораме да работиме бргу. Се насмеаја и ми рекоа дека знаат како да ме најдат. Шекеринска на крајот ми кажа: „Ташковиќ, не сфаќајте не лично, така тоа се прави тука“. Во тој миг јас се уште не знаев дека нејзината партија преку прес-конференција ме обвинила за корупција. Шекеринска веројатно мислеше дека јас дотогаш сум разбрал за нивната прес-конференција и дека сум дошол да разговарам за тоа што ми го направија - вели Ташковиќ.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=81174&EditionID=1264 - http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=81174&EditionID=1264

 

A STO SE ODNESUVA ZA INVESTICIITE VO ALBANIJA - po se izgleda SI LJUBOMOREN ZA NAsh*tE VO MAKEDONIJA, PA SEGA ETE NI POKAZUVASH ZA NEKOI SI INVESTICII TAMU.  плазење

A TE PRASHA LI NEKOJ ZA TOA?????  збунетост

VIDISH I TEMATA JA PROMASHI PAK - TUKA PISHUVA "NASTANI VO MAKEDONIJA A NE VO ALBANIJA!!!!!  плазење

PUKNI OD MAKA LJOCH EDEN!!!!  ѓавол









Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 16:40
Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Radmila Sekerinska deneska pokaza dokument , na koj ne se sprotistavija od vladata, a tamu pisuvalo deka vo Makedonija ovaa godina imalo samo 95 milion evra investicii, a ne kako sto do sega lazese vladata deka imalo 150 milion evra do maj mesec, a vistinata e deka imalo samo 95 milion evra do avgust mesec, eh Grujo Grujo , kako samo ne lazes, isto taka sekerinska pokaza dokument deka vo sobraniska procedura se samo 21 zakon so znak na EU, a ne kako sto pred nekoj den lazese Gruevski deka opozicijata blokirala 150 zakoni, eheheh , se ova pokazan so dokument, koj sto e izlezen od samata vlada, sramota, golemi lagi ni pustat , sram da im e. vo sosedstvoto investiciite se najvisoki od nivnata istorija, a tuka sme vo minus, duri ima tuzbi protiv vladava ( odnosno ministerot Tashkovic) zaradi izmama na eden angliski investitor, mu ponudile fabrika, a ustvari bila samo obicna niva bez nikakvi uslovi, sramota,

TIRANA, Albania --Albania's government approved a new hydroelectric plant project and an undersea grid connection with Italy on Wednesday, in deals worth 1.3 billion euros ($1.9 billion) and aimed at addressing acute power shortages in this tiny Balkan country.

Italy's Tassara-Geotecna Progetti-Kinglor, or TGK, was awarded a concession to build a 550 megawatt hydropower station costing around 600 million euros ($875 million) in Skavica on the Drini River, about 200 kilometers (120 miles) northeast of the capital, Tirana.

The government also approved building an undersea power connection with Italy. The 700 million euro ($1 billion) deal was awarded to ASG Power SA as part of a related 2.5 billion euro ($3.6 billion) project to build a power plant and a re-gasification terminal at Seman, 100 kilometers (62 miles) southwest of Tirana.

Further details about the two projects, including completion dates, were not immediately available.

Post-communist Albania has suffered frequent power cuts because of a lack of rain for existing hydroelectric stations, an outdated distribution system and outstanding consumer bills.

This year, Albania was affected by daily power cuts of up to eight hours in Tirana and longer elsewhere.



Eh Shcip, Shcip se gleda deka si vo koalicija so SDSM, PA SAMO nivnata gledna tochka (ili nastranost) JA GLEDASH, ili zpak zosto taka TI odgovara???  голема%20насмевка

Gruevski veke NE SAKA da se zamara so taa PIZDATA VLASHKA zatoa ne I se sprotivstavile na nejzinite komentari, sto se odnesuvaat za investiciite i sl. - zatoa sto TAA a i VIE od k*r the DUA EDVAJ TOA CHEKATE PA PAK DA NAPRAVITE GUZVA I TEPACHKA.  голема%20насмевка

A INACHE EVE JA VISTINATA KAZANA OD STRANA NA TASHKOVICH ZA CELIOT TOJ SLUCHAJ:

Ташковиќ ќе го тужи СДСМ за клевета

Ќе го тужам СДСМ за нарушување на угледот, за клевета и можеби за навреда. Мојот интегритет не е на продажба по било која цена, и тоа ќе им го покажам. Обвинувањето дека Ферки Демировски бил во контакт со жената, сопственик на земјиштето и дека ги поделиле парите е смешно и незамисливо, изјави министерот Глигор Ташковиќ за „Време“, кој ја претстави својата верзија на настаните.
Ташковиќ информираше дека со Сандерс се сретнал на 5 мај годинава во Лондон. - Нашата амбасада во Лондон ме поврза со Сандерс. Тој ми кажа дека има опрема за производство на био-гориво во царина некаде во Грција. Имал некакви проблеми со грчката Влада, не ми кажа какви, и затоа бараше друго место во регионот каде би инвестирал. Јас сум задолжен да привлекувам странски инвестиции, и му реков одлично, тоа ми е работа - вели Ташковиќ.
Министерот додава дека на Британецот „јасно и многу прецизно“ му укажал оти Македонија се уште има проблем со неефикасниот катастарот.
- Му реков во никој случај да не дава пари, дури ни капар, за земја, додека не добие имотен лист од катастарот, потврда од Министерството за финансии дека земјата не е предмет на денационализација и потврда од катастарот дека земјата е предвидена за намената која му е потребна - вели Ташковиќ.
Ташковиќ вели дека неговиот кабинетот на сите заинтересирани инвеститори им обезбедува по еден вработен за период до три дена. - Моите вработени им закажуваат состаноци на инвеститорите, ги придружуваат, им преведуваат, објаснуваат се што им е потребно. Тие служат нешто како водич за инвестирање во Македонија. Господин Сандерс ова максимално го злоупотреби. Не само Ферки Демировски, туку и други вработени од мојот кабинет му помагаа. Цели недели трчаа низ Македонија да му помогнат да најде земја за инвестирање. Сандерс го трошеше времето и ги злоупотребуваше нивните услуги. Тој дури бараше при првата посета на Македонија да му платиме патни трошоци за двајца од неговите луѓе, што ние секако го одбивме - вели Ташковиќ.
- По некое време Демировски најде соодветна земја кај Гевгелија, ја фотографираше земјата, му испрати фотографии на Сандерс, му подигна документи од катастарот и ги испрати кај адвокатот кој Сандерс си го одбра. Но, потоа Сандерс ја посетил Гевгелија сам, без наша придружба. Таму тој контактирал со некого во гевгелискиот катастар и побарал да го однесат до посоченото земјиште. Не знам со кого контактирал, но човекот од катастарот го однел на друго, различно парче земја, а не до земјата која Демировски му ја посочил и тогаш настанал проблемот. Ако некој извршил измама и поделил пари, тогаш веројатно се работи за човек од катастарот во Гевгелија и за сопственикот на земјиштето - вели Ташковиќ.

Шекеринска: Ништо лично, така се прави тоа во Македонија

Министерот Ташковиќ вели дека на денот кога беше објавено обвинувањето против него од страна на СДСМ, тој на неформална средба токму со лидерот Радмила Шекеринска побарал подобра соработка и помош при привлекувањето инвестиции.
- Во Собранието зборував со Владо Бучковски, Никола Поповски и Радмила Шекеринска. Им реков дека јас сум технократ, не сум партиски член и дека одговорноста за привлекување на странски инвестиции ја имаат сите, и власта и опозицијата. Им реков на пратениците од СДСМ дека мојата врата е отворена за нив, дека имаме работа која мора да ја завршиме, дека времето ни отчукува и мораме да работиме бргу. Се насмеаја и ми рекоа дека знаат како да ме најдат. Шекеринска на крајот ми кажа: „Ташковиќ, не сфаќајте не лично, така тоа се прави тука“. Во тој миг јас се уште не знаев дека нејзината партија преку прес-конференција ме обвинила за корупција. Шекеринска веројатно мислеше дека јас дотогаш сум разбрал за нивната прес-конференција и дека сум дошол да разговарам за тоа што ми го направија - вели Ташковиќ.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=81174&EditionID=1264 - http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=81174&EditionID=1264

 

A STO SE ODNESUVA ZA INVESTICIITE VO ALBANIJA - po se izgleda SI LJUBOMOREN ZA NAsh*tE VO MAKEDONIJA, PA SEGA ETE NI POKAZUVASH ZA NEKOI SI INVESTICII TAMU.  плазење

A TE PRASHA LI NEKOJ ZA TOA?????  збунетост

VIDISH I TEMATA JA PROMASHI PAK - TUKA PISHUVA "NASTANI VO MAKEDONIJA A NE VO ALBANIJA!!!!!  плазење

PUKNI OD MAKA LJOCH EDEN!!!!  ѓавол




 SLUSAJ TI  P I Z D O AVSTRALISKA(NEMA DA TE UDOSTOJAM SO ZBOROT MAKEDONSKA,) , NE TUKU VREGJAJ NA NACIONALNA OSNOVA, ZATOA STO ZNAEME DEKA TAMU VO AVSTRALIJA k*r VE BOLI ZA MAKEDONIJA, I SAMO KAKO NEKOJA TV SAPUNICA GLEDATE I PRAVITE SEIR STO SE SLUCUVA VO MAKEDONIJA.
 OD TAKVITE SELANI OD BITOLSKO I DEBARSKO, KOI ZAMINALE VO AVSTRALIJA, PRED GODINI, I SEGA TUKA DOAGJAAT DA SE PRAVAT PAMETNI PREKU k*r MI E.
 AJ GLEDAJ SI TAMU DA SI JA SREDIS RABOTATA SO VASIOT PREMIER, KOJ VE NAREKUVA SLAVO-MAKEDONCI, I NETUKU PIKAJ JA GLAVATA TAMU KADE STO NE JA ZBIRA?
  STO SAKAS DA POSTIGNES SO TOA "VLASKA PIZDA" DA GI SVRTIS I VLASITE PROTIV NIVNATA DRZAVA????

 PRIMITIVEC EDEN NEPROKOPSAN, GO VIDEL MELBURN I MISLI GOSPOD ZA MADINJA GO FATIL.
  ODI NEKA TE NAUCAT TIE BIVSITE ZATVORENICI BRITASKI OD AVSTRALIJA NA RESPEKT I KULTURA MALKU, PA POTOA DOJDI OVDE DA PISUVAS

 a ako Taskovik beseMakedonec i barem malku za Makedonija, za ovie godina i pol barem ke go naucese Makedonskiot jazik, a ne Natali Grubovik da seta so nego i da preveduva Makedonsko-Angliski

 Tolko od nasite vo Avstralija i USA...takvite kako tebe i Taskovic
 
 










Постирано од: borec
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 16:51
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Radmila Sekerinska deneska pokaza dokument , na koj ne se sprotistavija od vladata, a tamu pisuvalo deka vo Makedonija ovaa godina imalo samo 95 milion evra investicii, a ne kako sto do sega lazese vladata deka imalo 150 milion evra do maj mesec, a vistinata e deka imalo samo 95 milion evra do avgust mesec, eh Grujo Grujo , kako samo ne lazes, isto taka sekerinska pokaza dokument deka vo sobraniska procedura se samo 21 zakon so znak na EU, a ne kako sto pred nekoj den lazese Gruevski deka opozicijata blokirala 150 zakoni, eheheh , se ova pokazan so dokument, koj sto e izlezen od samata vlada, sramota, golemi lagi ni pustat , sram da im e. vo sosedstvoto investiciite se najvisoki od nivnata istorija, a tuka sme vo minus, duri ima tuzbi protiv vladava ( odnosno ministerot Tashkovic) zaradi izmama na eden angliski investitor, mu ponudile fabrika, a ustvari bila samo obicna niva bez nikakvi uslovi, sramota,

TIRANA, Albania --Albania's government approved a new hydroelectric plant project and an undersea grid connection with Italy on Wednesday, in deals worth 1.3 billion euros ($1.9 billion) and aimed at addressing acute power shortages in this tiny Balkan country.

Italy's Tassara-Geotecna Progetti-Kinglor, or TGK, was awarded a concession to build a 550 megawatt hydropower station costing around 600 million euros ($875 million) in Skavica on the Drini River, about 200 kilometers (120 miles) northeast of the capital, Tirana.

The government also approved building an undersea power connection with Italy. The 700 million euro ($1 billion) deal was awarded to ASG Power SA as part of a related 2.5 billion euro ($3.6 billion) project to build a power plant and a re-gasification terminal at Seman, 100 kilometers (62 miles) southwest of Tirana.

Further details about the two projects, including completion dates, were not immediately available.

Post-communist Albania has suffered frequent power cuts because of a lack of rain for existing hydroelectric stations, an outdated distribution system and outstanding consumer bills.

This year, Albania was affected by daily power cuts of up to eight hours in Tirana and longer elsewhere.



Eh Shcip, Shcip se gleda deka si vo koalicija so SDSM, PA SAMO nivnata gledna tochka (ili nastranost) JA GLEDASH, ili zpak zosto taka TI odgovara???  голема%20насмевка

Gruevski veke NE SAKA da se zamara so taa PIZDATA VLASHKA zatoa ne I se sprotivstavile na nejzinite komentari, sto se odnesuvaat za investiciite i sl. - zatoa sto TAA a i VIE od k*r the DUA EDVAJ TOA CHEKATE PA PAK DA NAPRAVITE GUZVA I TEPACHKA.  голема%20насмевка

A INACHE EVE JA VISTINATA KAZANA OD STRANA NA TASHKOVICH ZA CELIOT TOJ SLUCHAJ:

Ташковиќ ќе го тужи СДСМ за клевета

Ќе го тужам СДСМ за нарушување на угледот, за клевета и можеби за навреда. Мојот интегритет не е на продажба по било која цена, и тоа ќе им го покажам. Обвинувањето дека Ферки Демировски бил во контакт со жената, сопственик на земјиштето и дека ги поделиле парите е смешно и незамисливо, изјави министерот Глигор Ташковиќ за „Време“, кој ја претстави својата верзија на настаните.
Ташковиќ информираше дека со Сандерс се сретнал на 5 мај годинава во Лондон. - Нашата амбасада во Лондон ме поврза со Сандерс. Тој ми кажа дека има опрема за производство на био-гориво во царина некаде во Грција. Имал некакви проблеми со грчката Влада, не ми кажа какви, и затоа бараше друго место во регионот каде би инвестирал. Јас сум задолжен да привлекувам странски инвестиции, и му реков одлично, тоа ми е работа - вели Ташковиќ.
Министерот додава дека на Британецот „јасно и многу прецизно“ му укажал оти Македонија се уште има проблем со неефикасниот катастарот.
- Му реков во никој случај да не дава пари, дури ни капар, за земја, додека не добие имотен лист од катастарот, потврда од Министерството за финансии дека земјата не е предмет на денационализација и потврда од катастарот дека земјата е предвидена за намената која му е потребна - вели Ташковиќ.
Ташковиќ вели дека неговиот кабинетот на сите заинтересирани инвеститори им обезбедува по еден вработен за период до три дена. - Моите вработени им закажуваат состаноци на инвеститорите, ги придружуваат, им преведуваат, објаснуваат се што им е потребно. Тие служат нешто како водич за инвестирање во Македонија. Господин Сандерс ова максимално го злоупотреби. Не само Ферки Демировски, туку и други вработени од мојот кабинет му помагаа. Цели недели трчаа низ Македонија да му помогнат да најде земја за инвестирање. Сандерс го трошеше времето и ги злоупотребуваше нивните услуги. Тој дури бараше при првата посета на Македонија да му платиме патни трошоци за двајца од неговите луѓе, што ние секако го одбивме - вели Ташковиќ.
- По некое време Демировски најде соодветна земја кај Гевгелија, ја фотографираше земјата, му испрати фотографии на Сандерс, му подигна документи од катастарот и ги испрати кај адвокатот кој Сандерс си го одбра. Но, потоа Сандерс ја посетил Гевгелија сам, без наша придружба. Таму тој контактирал со некого во гевгелискиот катастар и побарал да го однесат до посоченото земјиште. Не знам со кого контактирал, но човекот од катастарот го однел на друго, различно парче земја, а не до земјата која Демировски му ја посочил и тогаш настанал проблемот. Ако некој извршил измама и поделил пари, тогаш веројатно се работи за човек од катастарот во Гевгелија и за сопственикот на земјиштето - вели Ташковиќ.

Шекеринска: Ништо лично, така се прави тоа во Македонија

Министерот Ташковиќ вели дека на денот кога беше објавено обвинувањето против него од страна на СДСМ, тој на неформална средба токму со лидерот Радмила Шекеринска побарал подобра соработка и помош при привлекувањето инвестиции.
- Во Собранието зборував со Владо Бучковски, Никола Поповски и Радмила Шекеринска. Им реков дека јас сум технократ, не сум партиски член и дека одговорноста за привлекување на странски инвестиции ја имаат сите, и власта и опозицијата. Им реков на пратениците од СДСМ дека мојата врата е отворена за нив, дека имаме работа која мора да ја завршиме, дека времето ни отчукува и мораме да работиме бргу. Се насмеаја и ми рекоа дека знаат како да ме најдат. Шекеринска на крајот ми кажа: „Ташковиќ, не сфаќајте не лично, така тоа се прави тука“. Во тој миг јас се уште не знаев дека нејзината партија преку прес-конференција ме обвинила за корупција. Шекеринска веројатно мислеше дека јас дотогаш сум разбрал за нивната прес-конференција и дека сум дошол да разговарам за тоа што ми го направија - вели Ташковиќ.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=81174&EditionID=1264 - http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=81174&EditionID=1264

 

A STO SE ODNESUVA ZA INVESTICIITE VO ALBANIJA - po se izgleda SI LJUBOMOREN ZA NAsh*tE VO MAKEDONIJA, PA SEGA ETE NI POKAZUVASH ZA NEKOI SI INVESTICII TAMU.  плазење

A TE PRASHA LI NEKOJ ZA TOA?????  збунетост

VIDISH I TEMATA JA PROMASHI PAK - TUKA PISHUVA "NASTANI VO MAKEDONIJA A NE VO ALBANIJA!!!!!  плазење

PUKNI OD MAKA LJOCH EDEN!!!!  ѓавол




 SLUSAJ TI  P I Z D O AVSTRALISKA(NEMA DA TE UDOSTOJAM SO ZBOROT MAKEDONSKA,) , NE TUKU VREGJAJ NA NACIONALNA OSNOVA, ZATOA STO ZNAEME DEKA TAMU VO AVSTRALIJA k*r VE BOLI ZA MAKEDONIJA, I SAMO KAKO NEKOJA TV SAPUNICA GLEDATE I PRAVITE SEIR STO SE SLUCUVA VO MAKEDONIJA.
 OD TAKVITE SELANI OD BITOLSKO I DEBARSKO, KOI ZAMINALE VO AVSTRALIJA, PRED GODINI, I SEGA TUKA DOAGJAAT DA SE PRAVAT PAMETNI PREKU k*r MI E.
 AJ GLEDAJ SI TAMU DA SI JA SREDIS RABOTATA SO VASIOT PREMIER, KOJ VE NAREKUVA SLAVO-MAKEDONCI, I NETUKU PIKAJ JA GLAVATA TAMU KADE STO NE JA ZBIRA?
  STO SAKAS DA POSTIGNES SO TOA "VLASKA PIZDA" DA GI SVRTIS I VLASITE PROTIV NIVNATA DRZAVA????

 PRIMITIVEC EDEN NEPROKOPSAN, GO VIDEL MELBURN I MISLI GOSPOD ZA MADINJA GO FATIL.
  ODI NEKA TE NAUCAT TIE BIVSITE ZATVORENICI BRITASKI OD AVSTRALIJA NA RESPEKT I KULTURA MALKU, PA POTOA DOJDI OVDE DA PISUVAS

 


TAA E PIZDA, A DA BESHE I MAKEDONKA ISTO KE JA NARECHEV!!!!! лутина

A TI SEGA TOCHNO SI JA POKAZA SVOJATA "KULTURA" STO CELO VREME TUKA NEKAKO "MUDRO" NI JA PRODAVASH I TOA OD CHEHOSLOVACHKA, VLAV I TOA POGOLEM MAKEDONEC OD MENE - MAKEDONEC STO ZIVEE VO AVSTRALIJA???? намигнување

AJ SEGA, PISHI MU GO MOZOKOV - NAsh*tE PAMETNI MAKEDONCI VELAT "PODRZI MI GO KOPILEVO DA I SE POSMEAM NA KOPILESHKAVA"????  смеење








Постирано од: borec
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 16:58
KAKO DOPOLNUVANJE.....

TI NEMOZESH MENE DA MI ZABRANISH DA "SI JA PIKAM GLAVATA" VO MOJATA SOPSTVENA ZEMJA, BE KRETENU EDEN!!!!!!!!  лутина

I STO DA TI JA OSTAVAM TEBE 'VLAVOT OD MAKEDONIJA" STO ZIVEE VO CHEHOSLOVACHKA I MNOGU POVEKE SE SEKIRA ZA MAKEDONIJA OD MENE (MAKEDONEC) DA JA PIKA GLAVATA KAJ KE MU TEKNE????  лутина

TAKA SAMO KAJ BABA TI ZUICA MOZE!!!!  голема%20насмевка






Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 17:01
Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Radmila Sekerinska deneska pokaza dokument , na koj ne se sprotistavija od vladata, a tamu pisuvalo deka vo Makedonija ovaa godina imalo samo 95 milion evra investicii, a ne kako sto do sega lazese vladata deka imalo 150 milion evra do maj mesec, a vistinata e deka imalo samo 95 milion evra do avgust mesec, eh Grujo Grujo , kako samo ne lazes, isto taka sekerinska pokaza dokument deka vo sobraniska procedura se samo 21 zakon so znak na EU, a ne kako sto pred nekoj den lazese Gruevski deka opozicijata blokirala 150 zakoni, eheheh , se ova pokazan so dokument, koj sto e izlezen od samata vlada, sramota, golemi lagi ni pustat , sram da im e. vo sosedstvoto investiciite se najvisoki od nivnata istorija, a tuka sme vo minus, duri ima tuzbi protiv vladava ( odnosno ministerot Tashkovic) zaradi izmama na eden angliski investitor, mu ponudile fabrika, a ustvari bila samo obicna niva bez nikakvi uslovi, sramota,

TIRANA, Albania --Albania's government approved a new hydroelectric plant project and an undersea grid connection with Italy on Wednesday, in deals worth 1.3 billion euros ($1.9 billion) and aimed at addressing acute power shortages in this tiny Balkan country.

Italy's Tassara-Geotecna Progetti-Kinglor, or TGK, was awarded a concession to build a 550 megawatt hydropower station costing around 600 million euros ($875 million) in Skavica on the Drini River, about 200 kilometers (120 miles) northeast of the capital, Tirana.

The government also approved building an undersea power connection with Italy. The 700 million euro ($1 billion) deal was awarded to ASG Power SA as part of a related 2.5 billion euro ($3.6 billion) project to build a power plant and a re-gasification terminal at Seman, 100 kilometers (62 miles) southwest of Tirana.

Further details about the two projects, including completion dates, were not immediately available.

Post-communist Albania has suffered frequent power cuts because of a lack of rain for existing hydroelectric stations, an outdated distribution system and outstanding consumer bills.

This year, Albania was affected by daily power cuts of up to eight hours in Tirana and longer elsewhere.



Eh Shcip, Shcip se gleda deka si vo koalicija so SDSM, PA SAMO nivnata gledna tochka (ili nastranost) JA GLEDASH, ili zpak zosto taka TI odgovara???  голема%20насмевка

Gruevski veke NE SAKA da se zamara so taa PIZDATA VLASHKA zatoa ne I se sprotivstavile na nejzinite komentari, sto se odnesuvaat za investiciite i sl. - zatoa sto TAA a i VIE od k*r the DUA EDVAJ TOA CHEKATE PA PAK DA NAPRAVITE GUZVA I TEPACHKA.  голема%20насмевка

A INACHE EVE JA VISTINATA KAZANA OD STRANA NA TASHKOVICH ZA CELIOT TOJ SLUCHAJ:

Ташковиќ ќе го тужи СДСМ за клевета

Ќе го тужам СДСМ за нарушување на угледот, за клевета и можеби за навреда. Мојот интегритет не е на продажба по било која цена, и тоа ќе им го покажам. Обвинувањето дека Ферки Демировски бил во контакт со жената, сопственик на земјиштето и дека ги поделиле парите е смешно и незамисливо, изјави министерот Глигор Ташковиќ за „Време“, кој ја претстави својата верзија на настаните.
Ташковиќ информираше дека со Сандерс се сретнал на 5 мај годинава во Лондон. - Нашата амбасада во Лондон ме поврза со Сандерс. Тој ми кажа дека има опрема за производство на био-гориво во царина некаде во Грција. Имал некакви проблеми со грчката Влада, не ми кажа какви, и затоа бараше друго место во регионот каде би инвестирал. Јас сум задолжен да привлекувам странски инвестиции, и му реков одлично, тоа ми е работа - вели Ташковиќ.
Министерот додава дека на Британецот „јасно и многу прецизно“ му укажал оти Македонија се уште има проблем со неефикасниот катастарот.
- Му реков во никој случај да не дава пари, дури ни капар, за земја, додека не добие имотен лист од катастарот, потврда од Министерството за финансии дека земјата не е предмет на денационализација и потврда од катастарот дека земјата е предвидена за намената која му е потребна - вели Ташковиќ.
Ташковиќ вели дека неговиот кабинетот на сите заинтересирани инвеститори им обезбедува по еден вработен за период до три дена. - Моите вработени им закажуваат состаноци на инвеститорите, ги придружуваат, им преведуваат, објаснуваат се што им е потребно. Тие служат нешто како водич за инвестирање во Македонија. Господин Сандерс ова максимално го злоупотреби. Не само Ферки Демировски, туку и други вработени од мојот кабинет му помагаа. Цели недели трчаа низ Македонија да му помогнат да најде земја за инвестирање. Сандерс го трошеше времето и ги злоупотребуваше нивните услуги. Тој дури бараше при првата посета на Македонија да му платиме патни трошоци за двајца од неговите луѓе, што ние секако го одбивме - вели Ташковиќ.
- По некое време Демировски најде соодветна земја кај Гевгелија, ја фотографираше земјата, му испрати фотографии на Сандерс, му подигна документи од катастарот и ги испрати кај адвокатот кој Сандерс си го одбра. Но, потоа Сандерс ја посетил Гевгелија сам, без наша придружба. Таму тој контактирал со некого во гевгелискиот катастар и побарал да го однесат до посоченото земјиште. Не знам со кого контактирал, но човекот од катастарот го однел на друго, различно парче земја, а не до земјата која Демировски му ја посочил и тогаш настанал проблемот. Ако некој извршил измама и поделил пари, тогаш веројатно се работи за човек од катастарот во Гевгелија и за сопственикот на земјиштето - вели Ташковиќ.

Шекеринска: Ништо лично, така се прави тоа во Македонија

Министерот Ташковиќ вели дека на денот кога беше објавено обвинувањето против него од страна на СДСМ, тој на неформална средба токму со лидерот Радмила Шекеринска побарал подобра соработка и помош при привлекувањето инвестиции.
- Во Собранието зборував со Владо Бучковски, Никола Поповски и Радмила Шекеринска. Им реков дека јас сум технократ, не сум партиски член и дека одговорноста за привлекување на странски инвестиции ја имаат сите, и власта и опозицијата. Им реков на пратениците од СДСМ дека мојата врата е отворена за нив, дека имаме работа која мора да ја завршиме, дека времето ни отчукува и мораме да работиме бргу. Се насмеаја и ми рекоа дека знаат како да ме најдат. Шекеринска на крајот ми кажа: „Ташковиќ, не сфаќајте не лично, така тоа се прави тука“. Во тој миг јас се уште не знаев дека нејзината партија преку прес-конференција ме обвинила за корупција. Шекеринска веројатно мислеше дека јас дотогаш сум разбрал за нивната прес-конференција и дека сум дошол да разговарам за тоа што ми го направија - вели Ташковиќ.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=81174&EditionID=1264 - http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=81174&EditionID=1264

 

A STO SE ODNESUVA ZA INVESTICIITE VO ALBANIJA - po se izgleda SI LJUBOMOREN ZA NAsh*tE VO MAKEDONIJA, PA SEGA ETE NI POKAZUVASH ZA NEKOI SI INVESTICII TAMU.  плазење

A TE PRASHA LI NEKOJ ZA TOA?????  збунетост

VIDISH I TEMATA JA PROMASHI PAK - TUKA PISHUVA "NASTANI VO MAKEDONIJA A NE VO ALBANIJA!!!!!  плазење

PUKNI OD MAKA LJOCH EDEN!!!!  ѓавол




 SLUSAJ TI  P I Z D O AVSTRALISKA(NEMA DA TE UDOSTOJAM SO ZBOROT MAKEDONSKA,) , NE TUKU VREGJAJ NA NACIONALNA OSNOVA, ZATOA STO ZNAEME DEKA TAMU VO AVSTRALIJA k*r VE BOLI ZA MAKEDONIJA, I SAMO KAKO NEKOJA TV SAPUNICA GLEDATE I PRAVITE SEIR STO SE SLUCUVA VO MAKEDONIJA.
 OD TAKVITE SELANI OD BITOLSKO I DEBARSKO, KOI ZAMINALE VO AVSTRALIJA, PRED GODINI, I SEGA TUKA DOAGJAAT DA SE PRAVAT PAMETNI PREKU k*r MI E.
 AJ GLEDAJ SI TAMU DA SI JA SREDIS RABOTATA SO VASIOT PREMIER, KOJ VE NAREKUVA SLAVO-MAKEDONCI, I NETUKU PIKAJ JA GLAVATA TAMU KADE STO NE JA ZBIRA?
  STO SAKAS DA POSTIGNES SO TOA "VLASKA PIZDA" DA GI SVRTIS I VLASITE PROTIV NIVNATA DRZAVA????

 PRIMITIVEC EDEN NEPROKOPSAN, GO VIDEL MELBURN I MISLI GOSPOD ZA MADINJA GO FATIL.
  ODI NEKA TE NAUCAT TIE BIVSITE ZATVORENICI BRITASKI OD AVSTRALIJA NA RESPEKT I KULTURA MALKU, PA POTOA DOJDI OVDE DA PISUVAS

 


TAA E PIZDA, A DA BESHE I MAKEDONKA ISTO KE JA NARECHEV!!!!! лутина

A TI SEGA TOCHNO SI JA POKAZA SVOJATA "KULTURA" STO CELO VREME TUKA NEKAKO "MUDRO" NI JA PRODAVASH I TOA OD CHEHOSLOVACHKA, VLAV I TOA POGOLEM MAKEDONEC OD MENE - MAKEDONEC STO ZIVEE VO AVSTRALIJA???? намигнување

AJ SEGA, PISHI MU GO MOZOKOV - NAsh*tE PAMETNI MAKEDONCI VELAT "PODRZI MI GO KOPILEVO DA I SE POSMEAM NA KOPILESHKAVA"????  смеење








 Se vide so napravivte na protestite vo Avstralija minatiot mesec, od 250000 deklarirani Makedonci vo Avstralija edvaj 2000 se pojavivte, i toa cirkuz pravevte so toa tunikite i slemovite i macevite grcki.
  Tolku od kulturata, namesto peticija da potpisete, i da ja dostavite do vladata vo tvojata ex-robijaska zemja Avstralija,vie izbravte cirkuz da pravite, uste akrobati vi falea.
  A i se vide kolku taa vasa poddrska i protest bea efektivni.

 A za Taskovik, veke ti rekov ako mu bese barem malku vazna Makedonija, ke se potrudese da go nauci Makedonskiot jazik, osobeno sto takvite kako Batler i Fuere i drugi ne-Makedonci vo rok od 2 godini go ucele i zboruvale.

  Jas ne ziveam vo ChekoSlovacka tuku vo Czech Republic, vo zemja ramnopravna clenka na EU , od koja godina ni pisuvas 1980?????

 A pogolem Makedonec kje sum od tebe i takvite kako Taskovik sekogas, zatoa sto jas imam napraveno za Makedonija a ti osven ova sto sees nacionalna omraza, drugo nisto ne si napravil.

 Ili mozda sakas da se sitis na gragjanskite vojni vo Makedonija stom frlas benzin vo megjunacionalnite "plameni" vo koi se naogja Makedonija, vo pogled na Albancite, pa sega duri i Vlasite gi markiras.
  Slavo-Makedonska Avstraliska p**kaголема%20насмевка

 P.S ke ti recam "Makedonska" koga ke si go ubedis tvojot premier da ve priznae vo Avstralija kako Makedonci.......




Постирано од: borec
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 17:14
NEMAM POTEBA OD VLAV DA ME DEKLARIRA KAKO "MAKEDONSKA" VOOPSHTO!!!!!  голема%20насмевка

SE POVEKE I POVEKE ZALICHUVASH NA SDSM VEKE!!!!  голема%20насмевка

A MOZE I DA SI "SHEKERINSKA" VLASHKATA-PIZDA CHIM TOLKU REAGIRASH, doagaat tie po forumive KOGA SE "DESPERATE", uchat i "sobiraat poeni" - ZNAEJKI DEKA NA SLEDNITE IZBORI (AKO GI DOCHEKAAT NADOR OD ZATVOR) DEKA NEMA DA SOBERAT NI 5%.  газење%20од%20смеење






Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 17:26
Originally posted by borec borec напиша:

NEMAM POTEBA OD VLAV DA ME DEKLARIRA KAKO "MAKEDONSKA" VOOPSHTO!!!!!  голема%20насмевка

SE POVEKE I POVEKE ZALICHUVASH NA SDSM VEKE!!!!  голема%20насмевка

A MOZE I DA SI "SHEKERINSKA" VLASHKATA-PIZDA CHIM TOLKU REAGIRASH, doagaat tie po forumive KOGA SE "DESPERATE", uchat i "sobiraat poeni" - ZNAEJKI DEKA NA SLEDNITE IZBORI (AKO GI DOCHEKAAT NADOR OD ZATVOR) DEKA NEMA DA SOBERAT NI 5%.  газење%20од%20смеење






 Sekerinska ne e Vlainka. голема%20насмевка Imas nekoja dezinformacija. Hari Kostov, Jani Makraduli, se Vlasi kolku sto jas znam koi se Vlasite vo Makedonija.
 Bucko , Sekerka, Crvenko ne se Vlasi, taka da nemozat da bidat "Vlaski pizdi" tuku samo "Makedonski pizdi"
 A kako sto rekov ako sakas da napravis nesto dobro za Makedonija, i da si Makedonec odi i reci mu na tvojot Avstraliski premier da te ispocituva kako takov.
  Sega zasega tamu si Slavo-Makedonec.

 Reagirav taka, zatoa sto ne sakam lugjeto da se delat na Vlaski Makedonski Albanski pizdi i slicno.
  I kaj site ima pizdi i ne-pizdi, i nema potreba da se naglasuva koj kakva  etnicka pizda bil.
  A koga veke zboruvame za pizdi Sekerinska moze da e samo  Makedonska Pizda, ne e Vlainka. i so satoto toa me navredi mene kako Vlav, koj itekako se bori za Makedonija.

 Bliss and Ignorance, and nothing more, my "dear" Australian friend,next time "thick twice -  say it once"

 Ne e ubavo od prijateli na Makedonskiot Narod da pravis neprijateli....bez pricina!
 


Постирано од: borec
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 17:43
Imashe tuka nekade informacija za nea deka DEDO I BIL VLAV (znachi korenche), pa oddtuka i mojata "dezinformacija".  голема%20насмевка

A ti ako si objektiven "Makedonec" KE ZNAESHE ZA STO ZBORUVAM i nemashe TAKA SELSKI DA NAPAGASH I VREGASH!!!  намигнување

Vprochem i jas lichno te poddrzuvav TEBE vo NEKOI od tvoite komentari IAKO ZNAEV DEKA SI VLAV????  голема%20насмевка

Sto se odnesuva do Avstralija NIE TUKA NE SE VODIME KAKO SLAVO-MAKEDONCI - GOLEMA GRESHKA SI (ili dezinformacija, kako sto ja narekuvash) ako gi prateshe tuka temive i postovite KE VIDESHE DEKA JAS LICHNO DOSTAVIV POST OD AVSTRALSKIOT CENSUS, KADE STO JASNO PISHUVA - M.A.C.E.D.O.N.I.A.N.S (MAKEDONCI)!!!  среќа

Sto se odnesuva do SELSKITE KOMENTARI ZA NASHIOT PROTEST VO KAMBERA, NEMA NI DA SE POTRUDAM DA GI PROKOMENTIRAM, ZOSTO SE SAMO TOA - SELSKI I NEVISTINITI!!!!

A KAKO STO SPOMNAV I VO PREDHODNATA TEMA "KOI SE DRZAVNI PRIJATELI NA MAKEDONIJA" - VERUVAM DEKA TI SI "NAPRAVIL" MNOGU POVEKE OD MENE ZA PRIZNAVANJETO POD USTAVNOTO IME NA MAKEDONIJA, od strana na Chehoslovachka (AKO NE PRIZNALE), najverojatno e TVOJA lichna zasluga.  намигнување








Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 18:32
Originally posted by borec borec напиша:

Imashe tuka nekade informacija za nea deka DEDO I BIL VLAV (znachi korenche), pa oddtuka i mojata "dezinformacija".  голема%20насмевка

A ti ako si objektiven "Makedonec" KE ZNAESHE ZA STO ZBORUVAM i nemashe TAKA SELSKI DA NAPAGASH I VREGASH!!!  намигнување

Vprochem i jas lichno te poddrzuvav TEBE vo NEKOI od tvoite komentari IAKO ZNAEV DEKA SI VLAV????  голема%20насмевка

Sto se odnesuva do Avstralija NIE TUKA NE SE VODIME KAKO SLAVO-MAKEDONCI - GOLEMA GRESHKA SI (ili dezinformacija, kako sto ja narekuvash) ako gi prateshe tuka temive i postovite KE VIDESHE DEKA JAS LICHNO DOSTAVIV POST OD AVSTRALSKIOT CENSUS, KADE STO JASNO PISHUVA - M.A.C.E.D.O.N.I.A.N.S (MAKEDONCI)!!!  среќа

Sto se odnesuva do SELSKITE KOMENTARI ZA NASHIOT PROTEST VO KAMBERA, NEMA NI DA SE POTRUDAM DA GI PROKOMENTIRAM, ZOSTO SE SAMO TOA - SELSKI I NEVISTINITI!!!!

A KAKO STO SPOMNAV I VO PREDHODNATA TEMA "KOI SE DRZAVNI PRIJATELI NA MAKEDONIJA" - VERUVAM DEKA TI SI "NAPRAVIL" MNOGU POVEKE OD MENE ZA PRIZNAVANJETO POD USTAVNOTO IME NA MAKEDONIJA, od strana na Chehoslovachka (AKO NE PRIZNALE), najverojatno e TVOJA lichna zasluga.  намигнување


 http://www.dfat.gov.au/geo/#F  aj vidi pod bukvata F
 
 Former Yugoslav Republic of Macedonia, F bukvata e GOLEMA, i go nema toa "the"

  uste malku pa samo fyrom ke napisea..

 Za toa koj kako ne priznal mozes da ubeduvas nekoj drug a ne eden diplomat od kariera, batko среќа
  Poveke sum zapoznaen so "problemot" Ustavno ime na Makedonija od bilo koj na ovoj forum mislam.Zatoa sto aktivno sum vklucen vo tie raboti, iako sum Vlav,jas ne samo deklarativno se boram za nasata zemja(i me boli koga nekoj me narekuva so pridavka "Vlaski" osobeno vo negativen kontekst,i ako toj sto sakas da go navredis -Sekerinska,nema blage-veze so Vlasite vo Makedonija).
 
 Ako dedo mu na Gruevski imal nekoi turski korencinja, dali ke se drznes da napises deka toj e Turska Pizda??? aj malku pre-ispitaj se za odnosot kon lugjeto, nivoto na komunikacija, i respektot(ne samo kon taa licnost koja ja vregjas, tuku kon posledicite deka so taa izjava i drugi , inaku prijatelski nastroeni lica mozat da bidat zaseganti)
 
  So osoben interes gi sledev i slucuvanjata na 28mi minatiot mesec vo  Avstralija, kako i kontra protestot na Grcite vo Avstralija na "OXI" denot, i mnogu dobro sum zapoznaen so politickite tekovi vo samata Avstralija.
  Grcite duri imaa i vidna politicka licnost vo Avstralija da gi zastapuva nivnite interesi na nivniot "Anti Makedonski protest" sakas i negovoto ime da go znaes i od koja partija e????

  Sto drugo te interesira?








Постирано од: AK47
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 18:37
Site se krivi samo nie sme ok , toa saka da pravi Gruevski od vas.
Eve uste eden koj veke e clen na srpskiot sindrom. borec
A sto mislis za tose, i on bese vlas ?? vlasite se najuspeznite lugje vo ovaa drzava, samo za niv ne vazi onaa 35% nevraboteni, nekomu toa go boli, uste ednas se gleda deka ako nekoj vo ovaa drzava saka da bide lojalen , toa nema da im go dozvolat nekoi kako borec, ne sakat da bidat lojalni, nego mu odgovara da bide so site vo vojna i neprijatelstva


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 18:59
Originally posted by borec borec напиша:

Imashe tuka nekade informacija za nea deka DEDO I BIL VLAV (znachi korenche), pa oddtuka i mojata "dezinformacija".  голема%20насмевка

A ti ako si objektiven "Makedonec" KE ZNAESHE ZA STO ZBORUVAM i nemashe TAKA SELSKI DA NAPAGASH I VREGASH!!!  намигнување

Vprochem i jas lichno te poddrzuvav TEBE vo NEKOI od tvoite komentari IAKO ZNAEV DEKA SI VLAV????  голема%20насмевка

Sto se odnesuva do Avstralija NIE TUKA NE SE VODIME KAKO SLAVO-MAKEDONCI - GOLEMA GRESHKA SI (ili dezinformacija, kako sto ja narekuvash) ako gi prateshe tuka temive i postovite KE VIDESHE DEKA JAS LICHNO DOSTAVIV POST OD AVSTRALSKIOT CENSUS, KADE STO JASNO PISHUVA - M.A.C.E.D.O.N.I.A.N.S (MAKEDONCI)!!!  среќа

Sto se odnesuva do SELSKITE KOMENTARI ZA NASHIOT PROTEST VO KAMBERA, NEMA NI DA SE POTRUDAM DA GI PROKOMENTIRAM, ZOSTO SE SAMO TOA - SELSKI I NEVISTINITI!!!!

A KAKO STO SPOMNAV I VO PREDHODNATA TEMA "KOI SE DRZAVNI PRIJATELI NA MAKEDONIJA" - VERUVAM DEKA TI SI "NAPRAVIL" MNOGU POVEKE OD MENE ZA PRIZNAVANJETO POD USTAVNOTO IME NA MAKEDONIJA, od strana na Chehoslovachka (AKO NE PRIZNALE), najverojatno e TVOJA lichna zasluga.  намигнување







   http://www.slide.com/r/AvHRhbKH7z-2rs5sk1uNYqbhlNYU2A9b

 Eve ti slides od protestot na Makedoncite vo Avstralija, ima okolu 2000 lugje, prvo sto zapagja vo oci, e deka namesto nasite tradicionalni "selski nosii"od site kraista na Makedonija, koi se povrzuvaat so Makedonskiot (nasiot) etnitet, nosat anticki tuniki i nekakvi slemovi, kopja, i stitovi, sto spored mene e kontra produktivno, namesto da bide konstruktivno i ubeduvacko.
  Demonstriraat so znaminja so sonceto od Vergina,namesto sega naseto officijalno zname na Makedonija,sto e mnogu provociracki od intelektualen aspekt, i moze samo da gi pottiknat Grcite,koi gi ima vo pogolem broj vo Avstralija, da prikazat kako Makedoncite vo Avstralija se ultra-nacionalisti i deka "navistina ne se konstruktivni" ,so eden zbor cirkus pred sobranie среќа Ne e ni cudo sto Protestot, ostana nezabelezan ob poveketo MAJOR Newspaper editions vo Avstralija.
 Isto taka, sum zapoznaen so diviziite, na samata Makedonska dijaspora vo Avstralija na dva ogranoci, i koi se lugjeto koi gi predvodat, kako i problemite so MPC i eparhiite na teritorija na Avstralija.
 
 Ima nekoi raboti koi "Vlavceto Makedonsko" gi znae poveke od nekoi Makedonci od Makedonija koi se tuka na forumov голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 ama mudro si molci....



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 19:05
Па убаво е влавче што знаеш ама не го разбираш ти воопшто тоа така како што треба,ние сме Македонци,античките туники се дел од нашата МАкедонска култура исто како и носиите а знамето Македонско е сонцето без разлика дали е тоа државното или историското сонце на Александар.
Еве за подобро согледување на Македонската национална свест те поканувам у Сабота на 1 Декември да присуствуваш на акцијата "Народе Македонски" која ке се одржи во студентскиот дом Кузман Јосифовски -Питу.Немора да бидеш дел од Македонскиот народ биди ни пријател-Влав кој ке се залага за Македонска држава пред се на Македонците затоа зошто ние Македонците само една татковина имаме а таа е Македонијасреќа


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 23:02
големо%20гушкање


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 29.Ноември.2007 во 23:18
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

[QUOTE=Boogie]Па убаво е влавче што знаеш ама не го разбираш ти воопшто тоа така како што треба,ние сме Македонци,античките туники се дел од нашата МАкедонска култура исто како и носиите а знамето Македонско е сонцето без разлика дали е тоа државното или историското сонце на Александар.
Еве за подобро согледување на Македонската национална свест те поканувам у Сабота на 1 Декември да присуствуваш на акцијата "Народе Македонски" која ке се одржи во студентскиот дом Кузман Јосифовски -Питу.Немора да бидеш дел од Македонскиот народ биди ни пријател-Влав кој ке се залага за Македонска држава пред се на Македонците затоа зошто ние Македонците само една татковина имаме а таа е Македонијасреќа


 Boogie, tunikite da bea Makedonska nosija(a da ne zboram za stitovite ,slemovite pa i kopjata,znaes toa kolku grdo izgleda za normalen civiliziran narod koj ne e optereten so nacionalizam), siguren sum deka i Aleksandar Sarievski, pa i Vaska Ilieva ke gi nosea poslednive 60-70 godini.Se znaese vo kakva narodna nosija tie izleguvaa, i se znaat nacionalnite narodni nosii na Makedonija od site kraevi na Republika Makedonija.
  Kolku sto sum jas zapoznaen nikade vo nikoj kraj na Republika Makedonija nema narodna tradicionalna nosija, koja e tunika, pa nema ni slemovi, pa ni kopja i stitovi.
 "ako se Grcite budali, ne znaci deka treba da gi kopirame vo toa "
A jas bi sakal da dojdam na taa manifestacija, no nema da mozam bidejki sum nadvor od MK i momentalno imam obvrski, vo Mk mozebi ke dojdam za Pravoslaven Bozikj i Nova godina.

 Eve ti nesto za Makedonskite tradicionalni narodni nosii http://www.cs.earlham.edu/~dusko/nosii/index.html
http://www.soros.org.mk/Konk*rs/009/Start.htm
 a tamu vo nieden region na Makedonija ne gledam tuniki,pa ni slemovi i kopja голема%20насмевка
 
  A za Sonceto na Vergina, pa bi go obrazlozil celoto promasuvanje...Imeno tie lugje vo Avstralija se deklariraat kako Makedonci, koi poteknuvaat od denesna Republika Makedonija, i sledstveno na toa e logicno koga veke lobiraat na toj nacin za Makedonija, da go istaknat Makedonskoto nacionalno zname sto denes se koristi(iako i mene ne mi se dopagja kako izgleda).
 Obicniot covek od Avstralija ne e zapoznaen deka sonceto na Vergina pretstavuva nekakov etnicki simbol na Makedonija, no sigurno znae koe e Drzavnoto Zname, a i ako ne znae moze da vidi za 1 min na Atlas ili internet.
 Koja e poentata na toj protest? Da se pokazat zabi i inaet na Grcija, ili realno da se izdejstvuva poddrska od ostanatite lugje vo Avstralija a i od samata Vlada,i da se objasni deka tie imaat pravo na samo-opredeluvanje  i da se deklariraat kako sto izbrale, t.e makedonci.

 P.S Ako sonceto od Vergina navistina bilo simbol na denesnite Makedonci, siguren sum deka i Delcev i Karev, Pitu Guli pa i Car Samoul poodamna, bi go koristele kako takvo. Zname koe go pretstavuva makedonskiot nacionalen identitet,megjutoa situacijata e poinakva.....




Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 00:20
Пак си грешка,еве го сонцето низ историјата на Македонија
http://ilinden1903.blog.com.mk/system/files?file=PARI.jpg


http://jazol.blog.com.mk/system/files?file=Macedonian_sun_the_Kalashs.jpg


http://www.icona.info/img_c/14.jpg
http://www.soros.org.mk/archive/G04/02/images/Sg3201.gif
The%20image%20“http://www.tresonce.com.mk/images/zname1.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

The%20image%20“http://www.soros.org.mk/archive/G05/images/SG4011.JPG”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

http://i20.servimg.com/u/f20/10/08/75/67/macedo10.gif

The%20image%20“http://www.nubsk.edu.mk/Z2.JPG”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

И уште многу други,но наважно жолто црвената боја останала симбол на Македонскиот народ,жолто црвени се инаку туниките на Античките Македонцинамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 02:13


 Sonce mozebi e simbol na Makedoncite, no kako sto i samiot gledas vo sekoja razlicna slika koja ja postavi, toa ima razlicna forma.
  Sonceto od Vergina, ili kako uste e prvpat nareceno "Vergina star" ili Vergina sun" ( ima dve verzii,ednite go vikaat sonce drugi go vikaat zvezda) za prv pat e otkopano vo 1984 godina vo  Egejska Makedonija, pri arheoloski iskopuvanja vo blizina na Pela,i izvaden e zlaten kovceg so sonceto na nego, od dosega neotkriena avtenticna grobnica na eden od Anticko-makedonskite Kralevi, cinam bese  2-3 generacii pred Filip II.
  Od taa godina pa navamu vergina sonceto se prepostavuva deka bil nacionalen simbol na antickite makedonci, bidejki kako takvo bilo najdeno vo grobnica od najvisok rang, te kralska grobnica.

 Iako ne se soglasuvam deka Vergina Sonceto e Grcko, ne mozam da tvrdam deka Vergina sonceto bilo prisutno kaj Makedoncite vo periodot na Vizantija,pod Otomanskata Imperija,Ilinden, 1945 god i slicno.

 I ako Makedonija saka da go ima na znameto potpolno ima pravo da go postavi, kako simbol, megjutoa ako zboruvame za hronologija, i heraldika,od heraldicki aspekt  sonceto vo stilot na "Vergina sun" ne bilo prisutno kontinuirano vo Makedonskata Istorija.(Sto e so Lavot? Znameto na Razloveckoto Vostanie? Ilinden i znameto na Krusevskata Republika so noz i pistol?)
 
  A denesnovo zname i ne mi se dopagja nesto, poubavo bese toa so Vergina , no toa e sto e... aj moze ke si go vratime pak nazad, koga Grcija nema da ima so sto da ucenuva среќа

 


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 10:50
Првата икона погоре денеска се наоѓа во Бугарски музеј бидејки е украдена од Бугарите за време на 2 Светска Војна.Инаку е од 1789год од Манастир св"Богородица" а мајстор е златарот Георги Писка од Линотопе,направена е на дрво со темпера па потоа обложена  со позлатено сребро и скапоцени камења.Ако убаво погледнеш (зголеми ја сликата) ке ја видиш виргината на самото сребро.Ако сонцето на Александар било откриено 1984год. како овој златар го знаел овој симбол и го вметнал точно во оваа икона "MAJKA"(да не се навраќам на култот за мајката)намигнувањеВиргината е најсветиот македонски симбол,а ги има доста среќа

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: borec
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 11:38
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by borec borec напиша:

Imashe tuka nekade informacija za nea deka DEDO I BIL VLAV (znachi korenche), pa oddtuka i mojata "dezinformacija".  голема%20насмевка

A ti ako si objektiven "Makedonec" KE ZNAESHE ZA STO ZBORUVAM i nemashe TAKA SELSKI DA NAPAGASH I VREGASH!!!  намигнување

Vprochem i jas lichno te poddrzuvav TEBE vo NEKOI od tvoite komentari IAKO ZNAEV DEKA SI VLAV????  голема%20насмевка

Sto se odnesuva do Avstralija NIE TUKA NE SE VODIME KAKO SLAVO-MAKEDONCI - GOLEMA GRESHKA SI (ili dezinformacija, kako sto ja narekuvash) ako gi prateshe tuka temive i postovite KE VIDESHE DEKA JAS LICHNO DOSTAVIV POST OD AVSTRALSKIOT CENSUS, KADE STO JASNO PISHUVA - M.A.C.E.D.O.N.I.A.N.S (MAKEDONCI)!!!  среќа

Sto se odnesuva do SELSKITE KOMENTARI ZA NASHIOT PROTEST VO KAMBERA, NEMA NI DA SE POTRUDAM DA GI PROKOMENTIRAM, ZOSTO SE SAMO TOA - SELSKI I NEVISTINITI!!!!

A KAKO STO SPOMNAV I VO PREDHODNATA TEMA "KOI SE DRZAVNI PRIJATELI NA MAKEDONIJA" - VERUVAM DEKA TI SI "NAPRAVIL" MNOGU POVEKE OD MENE ZA PRIZNAVANJETO POD USTAVNOTO IME NA MAKEDONIJA, od strana na Chehoslovachka (AKO NE PRIZNALE), najverojatno e TVOJA lichna zasluga.  намигнување







   http://www.slide.com/r/AvHRhbKH7z-2rs5sk1uNYqbhlNYU2A9b

 Eve ti slides od protestot na Makedoncite vo Avstralija, ima okolu 2000 lugje, prvo sto zapagja vo oci, e deka namesto nasite tradicionalni "selski nosii"od site kraista na Makedonija, koi se povrzuvaat so Makedonskiot (nasiot) etnitet, nosat anticki tuniki i nekakvi slemovi, kopja, i stitovi, sto spored mene e kontra produktivno, namesto da bide konstruktivno i ubeduvacko.
  Demonstriraat so znaminja so sonceto od Vergina,namesto sega naseto officijalno zname na Makedonija,sto e mnogu provociracki od intelektualen aspekt, i moze samo da gi pottiknat Grcite,koi gi ima vo pogolem broj vo Avstralija, da prikazat kako Makedoncite vo Avstralija se ultra-nacionalisti i deka "navistina ne se konstruktivni" ,so eden zbor cirkus pred sobranie среќа Ne e ni cudo sto Protestot, ostana nezabelezan ob poveketo MAJOR Newspaper editions vo Avstralija.
 Isto taka, sum zapoznaen so diviziite, na samata Makedonska dijaspora vo Avstralija na dva ogranoci, i koi se lugjeto koi gi predvodat, kako i problemite so MPC i eparhiite na teritorija na Avstralija.
 
 Ima nekoi raboti koi "Vlavceto Makedonsko" gi znae poveke od nekoi Makedonci od Makedonija koi se tuka na forumov голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 ama mudro si molci....




NE TREBA TI DA MI PRAKASH SLAJDOVI BRE TOPUK EDEN - JAS LICHNO BEV TAMU, TAKA DA MOZAM JAS TEBE DA TI ISPRATAM "SLAJDOVI" PA I "FULL REPORT", O.K!!!!!  голема%20насмевка

Toa sto ti si tolku "zapoznaen" so sluchkite vo Avstralija se gleda od tvojata DEZINFORMACIJA deka Makedoncite se vodat kako Slav-Makedonci?????  намигнување

Najverojatno "tvoite izvori" se GRCHKI - zatoa sto SAMO TIE NE IMENUVAAT (ili sakaat da bide) TAKA.  голема%20насмевка

Isto taka MNOGU POVEKE ZNAESH (i gi ocenuvash kako pozitivni) 'GRCKITE' kontra protesti - megutoa "ZABORAVASH' da kazesh deka TIE na toj protest BARAA DA SE NAREKUVAAT MAKEDONCI (budalo edna) I ISTO TAKA OSVEN VO NIVNIOT LOKALEN VESNIK NIKADE NE BESHE ZABELEZENA NIVNATA GLUPOST!!!!!  намигнување

ISTO TAKA ZA "TVOITE LOBIRANJA" VO CHEHOSLOVAKIJA збунетост

Hmmmm....

Najverojatno KE TREBA DA MU SE JAVISH NA PREDSEDATELOT LICHNO "PAK" I DA MU KAZESH DA NE SE PLASHI DA GO UPOTREBUVA NASHETO USTAVNO IME I TAMU "KADE STO NE SMEE" - ZOSTO POSLEDNIOT PAT "KOGA MU SE JAVI", SIGURNO NE TE RAZBRAL UBAVO, pa mozebi pomislil deka"lobirash" ZA GRCIJA????  газење%20од%20смеење  газење%20од%20смеење  газење%20од%20смеење











Постирано од: borec
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 11:44
A I BEV OBLECHEN KAKO ALEXANDAR MAKEDONSKI - ZA TVOJA NESREKA.  намигнување

TI NE SI TOJ DA NI KAZUVASH NAS MAKEDONCITE ZA MAKEDONIJA I NEJZINATA KULTURA I TRADICIJA - NIE SI JA ZNAEME I BEZ DA NI KAZE NEKOJ!!!!  лутина

SAMO KE SI JA PRASHAME DUSHICHKATA I TAA "KE NI KAZE"!!!! среќа

SAMO NE SUM SIGUREN STO TEBE KE TI "KAZE"????  збунетост  ѓавол




Постирано од: DJAKONDO
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 15:43
Блиц“: Македонија прва ќе ја признае независноста на Косово

http://www.netpress.com.mk/vestiimages/18632/Net-Press.jpg">

Еднострано прогласување на независноста на Косово се планира по 20 јануари в година, а Македонија треба да биде првата држава, која ќе ја признае независноста. Веднаш потоа се очекува признавање од САД и од Франција.

Ова денеска го објавува српскиот дневен весник “Блиц“, повикувајќи се на проценки на неименувани политички лидери на косовските Албанци и на анонимен меѓународен дипломат, директно вклучен во косовскиот процес.

“Разговорите меѓу Белград и Приштина ќе продолжат по 10 декември, но малку веројатно е дека тоа ќе биде процес како двата досегашни, кои ги водеа Марти Ахтисари и Контакт групата. Никој не може со сигурност да тврди како ќе се одвиваат разговорите, но тоа најверојатно ќе биде шатл дипломатија, најдоцна до 1 февруари, в година“, изјавил изворот на “Блиц“.

Како што објавува овој весник, косовските Албанци, биле решени да прогласат независност и биле сигурни дека ЕУ ќе го прифати таквото сценарио. Меѓународната заедница меѓутоа настојувала, по одржаните избори, да се формира што постабилна влада на Косово, која ќе може да ги донесува сите идни одлуки.



-------------
Изјавувам дека ги прочитав условите за користење на форумот и со истите се согласувам и ги прифаќам
s.r. Dzaki



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 16:13
Абе што се чудиш ја незнам ние Тајван го признавме па за Косово што останува нели соседи ни се.Ако не го признаеме треба еден ѕид да изѕидаме од почетокот на границата со косово па до крајот на границата со Албанија и да ни е мирна главатаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: DJAKONDO
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 16:14

Makedoncite i Albancite se brakja



-------------
Изјавувам дека ги прочитав условите за користење на форумот и со истите се согласувам и ги прифаќам
s.r. Dzaki



Постирано од: DJAKONDO
Датум на внесување: 30.Ноември.2007 во 16:26
im velev jas na moite shiptarchinja deka prva ke ne primi Makedonija, a tie teraa inaet...
malku od kejf, malku od interes, malku od nemajkade


-------------
Изјавувам дека ги прочитав условите за користење на форумот и со истите се согласувам и ги прифаќам
s.r. Dzaki



Постирано од: borec
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 05:52
SI GI IZLAZAL "BATKA"!!!!!  намигнување




Постирано од: borec
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 06:58
Originally posted by AK47 AK47 напиша:

Site se krivi samo nie sme ok , toa saka da pravi Gruevski od vas.
Eve uste eden koj veke e clen na srpskiot sindrom. borec
A sto mislis za tose, i on bese vlas ?? vlasite se najuspeznite lugje vo ovaa drzava, samo za niv ne vazi onaa 35% nevraboteni, nekomu toa go boli, uste ednas se gleda deka ako nekoj vo ovaa drzava saka da bide lojalen , toa nema da im go dozvolat nekoi kako borec, ne sakat da bidat lojalni, nego mu odgovara da bide so site vo vojna i neprijatelstva


MOJOT "SINDROM" SE VIKA MAKEDONSKI,  LJOCH a ne "Srpski", O.K????  намигнување

AKO TEBE TE CHUDI STO NAJPOSLE NEKOJ SE ZALAGA ZA ZADRZUVANJETO NA SVOJOT MAKEDONSKI ETHNICHKI  IDENTITETOT, TOA E TVOJ PROBLEM - ke se naviknesh, NE se "sekiraj", se so vreme.  намигнување

GLEDAM GO PODDRZUVASH "GRCHKIOT" NACIONALIZAM (iako sekojdnevno VE TEPAAT I PONIZUVAAT) - pa ke se naviknesh i za nashiot.  задоволство

Sto se odnesuva do vashata Ljochka "lojalnost".....hmmm...ti sigurno si gi pomeshal poimite, da ne te udrila nekoja "amnestija" po glava????  голема%20насмевка

ZA KAKVA LOJANOST ZBORUVASH, BRE LJOCH EDEN;

- Zarem vasheto postojano prebrojuvanje "ushte kolku Makedonci ima ostanato i kade se"i go chekate denot koga KE NE SNEMA, go pravite od "lojalnost"????

- Zarem postojanite pretenja i teritorijalni pretenzii, izrazeni so postojani nasilstva i obidi za vojni, od "lojalnost' gi pravite???

- Zarem toa sto sakate Makedonskoto zname da go zamenite so Albansko od "lojalnost" kon Makedoncite go pravite????

- Zarem postojanoto provociranje i pretenje za stvaranje na "Golema Albanija" vo koja e vkluchen golem del od Makedonskata teritorija, od "lojalnost" ja pravite???

IMA I OD ALBANCITE PO NEKOJ ISKLUCHOK STO NE BIL ZAMESHAN VO NIEDNA OD GORE-NAVEDENITE SLUCHKI NE VELAM NE, I SEKOJA CHEST ZA NIV - NA NIVNATA LOJALNOST!!!!  намигнување

MEGUTOA TI LJOCH A I VLAVOT POGORE NE MOZE DA SE POFALITE SO TAKVO NESHTO.  намигнување

SEKOJ ONOJ STO BIL VISTINSKI LOJALEN - SO VEKOVI E SLAVEN I PROSLAVUVAN (bez razlika na etnichkata pripadnost) MEGUTOA VIE NE STE KANDIDATI ZA TAA "TITULA".  голема%20насмевка




Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 07:50
Originally posted by borec borec напиша:

A I BEV OBLECHEN KAKO ALEXANDAR MAKEDONSKI - ZA TVOJA NESREKA.  намигнување

TI NE SI TOJ DA NI KAZUVASH NAS MAKEDONCITE ZA MAKEDONIJA I NEJZINATA KULTURA I TRADICIJA - NIE SI JA ZNAEME I BEZ DA NI KAZE NEKOJ!!!!  лутина

SAMO KE SI JA PRASHAME DUSHICHKATA I TAA "KE NI KAZE"!!!! среќа

SAMO NE SUM SIGUREN STO TEBE KE TI "KAZE"????  збунетост  ѓавол




 Zalno e sto bese del od toj cirkus tamu, ne e za falenje, i smetav deka nema so maskenbal da ubeduvas Vlada da ti go priznae imeto i identitetot, tuku so potpisana peticija, dostavena uredno dokumentirano, i so argumenti do vladata vo Avstralija.

  I dvata protesti ne bea pokrieni od vazni mediumi vo Avstralija, i nikoj ne se osvrna odblisku na Makeodnskiot problem vo Avstralija, plus trebase da plakjate propaganden materijal po vesnicite za vasiot zbor da bide cuen sto e OK poteg, megjutoa tie maskite slemovite kopjata...hm...pa kakov e pristap toj? go smetas za seriozen?голема%20насмевка
 Inaku ja citav statijata vo "The Age" i vo "Sunday Morning Herald" vo koja objasnuvavte za sto bil Grckiot protest na OXI denot голема%20насмевка


Постирано од: AK-47
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 16:27
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=89BD015C544F244099439CF1CB971D33

СОБРАНИЕТО ОСТАНА БЕЗ ЕДЕН ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ


Анастасовски конечно поднесе оставка!

..epa vremeto mu bese, kolku samo pati se buneshe deka ke dade ostavka





Постирано од: PAVLIN
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 16:27
Originally posted by DJAKONDO DJAKONDO напиша:

Блиц“: Македонија прва ќе ја признае независноста на Косово

http://www.netpress.com.mk/vestiimages/18632/Net-Press.jpg -

Еднострано прогласување на независноста на Косово се планира по 20 јануари в година, а Македонија треба да биде првата држава, која ќе ја признае независноста. Веднаш потоа се очекува признавање од САД и од Франција.

Ова денеска го објавува српскиот дневен весник “Блиц“, повикувајќи се на проценки на неименувани политички лидери на косовските Албанци и на анонимен меѓународен дипломат, директно вклучен во косовскиот процес.

“Разговорите меѓу Белград и Приштина ќе продолжат по 10 декември, но малку веројатно е дека тоа ќе биде процес како двата досегашни, кои ги водеа Марти Ахтисари и Контакт групата. Никој не може со сигурност да тврди како ќе се одвиваат разговорите, но тоа најверојатно ќе биде шатл дипломатија, најдоцна до 1 февруари, в година“, изјавил изворот на “Блиц“.

Како што објавува овој весник, косовските Албанци, биле решени да прогласат независност и биле сигурни дека ЕУ ќе го прифати таквото сценарио. Меѓународната заедница меѓутоа настојувала, по одржаните избори, да се формира што постабилна влада на Косово, која ќе може да ги донесува сите идни одлуки.



nema da ja priznaeme se pokrainata se dodeka toa ne go stori nekoja evropska zemja...toa e stavot na BC za gvujo ne znam toj e mnogu inaetliv i moze da napravi nekoj ne promislen poteg


-------------
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре


Постирано од: AK-47
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 16:47
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=26841&mid=1500&tabId=1&tabindex=0


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 21:23
Во Кавадарци вчера 30.11.2007 г. Петок
Бугарите и некои си ,,наши промашени,, македонци после две реални македонски промоции на книги за Античките Корени на Македонскиот Народ дискутирале и наметнувале тема за заеднички антички корени на македонците и бугарите.
Дајтего својот коментар за овој немил настан.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: moira
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 21:48
Koi se tie

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 21:58
Поголем дел од политички партии со свои поединци, меќу нив имало и гемиџија.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: moira
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 22:05
Pa kazi koj se, navistina ne znam, a me interesira. Kako ocekuvas komentari a poveketo ne znaat za sto se raboti

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 22:07
Трендафилов и останатите.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: moira
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 22:10
Pa kaza samo eden, a koj se ostanatite ili treba da edno po edno ime da ti izvlekuvam?

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 22:14
Сите кои беа во бугарија во последните десетина дена, сем премиерот. Претежно антимакедонски настроени.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: moira
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 22:20
Orlov, jas na granicen premin Deve Bair ne rabotam, taka da navistina nemam evidencija koj od makedonskite politicari i politikanti bil vo BG. Ako sakas da diskutirame imenuvaj gi, ako ne molci i ne tuku provociraj

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 22:36
А зар мора да работиш на граничен премин?
Па нели се гледаш и се пратиш?!
Или : ,, трла баба лан ,,?



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: moira
Датум на внесување: 01.Декември.2007 во 22:53
Ja sti kazav, ako sakas da se debatira posoci i obrazlozi, ne tuku samo nabacuvaj

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 02.Декември.2007 во 01:19
Ако си ти таа која се гледаш и пратиш имаш доволно податоци.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: borec
Датум на внесување: 02.Декември.2007 во 10:28
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by borec borec напиша:

A I BEV OBLECHEN KAKO ALEXANDAR MAKEDONSKI - ZA TVOJA NESREKA.  намигнување

TI NE SI TOJ DA NI KAZUVASH NAS MAKEDONCITE ZA MAKEDONIJA I NEJZINATA KULTURA I TRADICIJA - NIE SI JA ZNAEME I BEZ DA NI KAZE NEKOJ!!!!  лутина

SAMO KE SI JA PRASHAME DUSHICHKATA I TAA "KE NI KAZE"!!!! среќа

SAMO NE SUM SIGUREN STO TEBE KE TI "KAZE"????  збунетост  ѓавол




 Zalno e sto bese del od toj cirkus tamu, ne e za falenje, i smetav deka nema so maskenbal da ubeduvas Vlada da ti go priznae imeto i identitetot, tuku so potpisana peticija, dostavena uredno dokumentirano, i so argumenti do vladata vo Avstralija.

  I dvata protesti ne bea pokrieni od vazni mediumi vo Avstralija, i nikoj ne se osvrna odblisku na Makeodnskiot problem vo Avstralija, plus trebase da plakjate propaganden materijal po vesnicite za vasiot zbor da bide cuen sto e OK poteg, megjutoa tie maskite slemovite kopjata...hm...pa kakov e pristap toj? go smetas za seriozen?голема%20насмевка
 Inaku ja citav statijata vo "The Age" i vo "Sunday Morning Herald" vo koja objasnuvavte za sto bil Grckiot protest na OXI denot голема%20насмевка


ZALNO ZA KOGO????  збунетост

ZA TEBE I ZA GRCITE DA - MEGUTOA ZA NIKOGO DRUG NE BESHE TAKA.  Duri i osiguruvanjeto-policijata UZIVAA vo protestot!!! 

SE SI SE ODVIVASHE VO NAJDOBAR I KULTUREN RED - ZATOA  GRCITE PUKNAA OD MAKA PA I TIE KAKO "COPY-CAT" odma brzo-brzo IMITIRAA!!!

A zosto Grcite NE go napravija protestot vo Canberra tuku vo Melbourne??????

ZATOA STO NEMASHE NI 1000 dushi da dojdat (vkluchuvajki gi troshochite sto trebashe da gi napravat) - DODEKA VO MELBOURNE trbashe SAMO da izlezat na ulica i SE ke beshe vo red. NO SEPAK PAK NE BEA TOLKU I SAMO SE IZBRUKAA USHTE EDNASH POVEKE STO OD "CLASSIC-GREEK" BARAA DA BIDAT  "CLASSIC" MAKEDONCI - PATHETIC LITTLE CREATURES!!!!! голема%20насмевка

A POTOCHNATA BROJKA NA NAS MAKEDONCITE BESHE NEKADE OKOLU 4000 do 5000 a ne KAKO TVOITE LAGI deka bile 2000. намигнување

MNOGU SI OCHIGLEDEN BE "BATKA" VO TVOJATA GRCHKA NAKLONOST isto kako "sestra ti " SHEKERINSKA-PIZDATA si. голема%20насмевка




Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 14.Декември.2007 во 11:46
Груевски: Македонија очекува нејзиниот прогрес догодина да биде валоризиран со покана за НАТО и почеток на преговорите со ЕУ

Брисел, 14 декември (МИА) - Македонија очекува нејзиниот прогрес да биде валоризиран наредната година со добивање покана за НАТО и со отворање на преговорите за членство во Европската унија, истакна македонскиот премиер Никола Груевски на синоќешниот состанок во Брисел на шефовите на држави или влади со десноцентристичка ориентација на земјите од ЕУ кои припаѓаат на Алијансата на европски народни партии.

- Им го презентирав напредокот што го имаме во Македонија и реформите што ги спроведуваме. Ги кажав најновите моменти за постигнатиот консензус со опозицијата по неколку прашања за кои постигнавме прогрес, изјави Груевски по средбата.

Тој, јави известувачот на МИА, ги информирал лидерите на Европската народна партија за економскиот напредок што го бележи Македонија, за борбата против криминалот и корупцијата, спроведувањето на Охридскиот договор, за воспоставениот политички консензус околу судските реформи и за новоформираниот Национален совет за евроинтеграција.

- Во тој контекст очекувам нашите постигнувања позитивно да бидат вреднувани на следниот Самит на НАТО во Бук*решт, како и напредокот во однос на ЕУ, нагласи Груевски.

На состанокот што заврши доцна синоќа во бриселскиот хотел Меридијен беше поздравено вчерашното потпишување на Европскиот договор во Лисабон и искажано очекување дека во кус период ќе биде ратификуван од сите земји членки на ЕУ.

Македонскиот премиер, поздравувајќи го договорот, оцени дека е од исклучително значење за ЕУ, но и за земјите кандидати кои сметаат дека тој ќе помогне во проширувањето на Унијата, односно за создавање подобра атмосфера во однос на приемот на нови членки.

Очекување дека Европскиот договор ќе го отвори патот за побрзо интегрирање во ЕУ на земјите кандидати искажа и хрватскиот премиер Иво Санадер. Покрај Хрватска, и Македонија заслужува да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ и се надевам дека тоа ќе се случи во текот на следната година, рече Санадер, одговорајќи на новинарско прашање по средбата.

Една од главните теми на самитот на ЕНП беше и Косово. Словенечкиот премиер Јанез Јанша ги презентирал идеите на Словенија како иден претседавач со ЕУ во однос на косовското прашање.

Македонија, како што истакна премиерот Груевски, ќе продолжи да ги поддржува напорите на меѓунардоната заедница за решавање на статусот на Косово и да му дава логистичка помош на КФОР.

- Резолуцијата за финалниот статус на Косово е само еден елемент од стратегијата за безбедносна стабилизација на Балканот. Неопходно е зоната на демократија, безбедност и стабилност да биде проширена со евро и евроатлантска интеграција на земјите од регионот кои ги исполнуваат стандардите и се способни да одговорат на преземените обврски, посочи Груевски.

Во дискусијата на собирот бил спомнат и македонско-грчкиот спор за името. Шефот на македонската Влада укажал дека Македонија и натаму активно и конструктивно ќе придонесува за решавање на проблемот. Иако на состанокот учествуваше и грчкиот премиер Костас Караманлис не дошло до директна средба на претседателите на владите на Македонија и на Грција.

На синоќешниот самит на ЕНП, што се одржа ден пред состанокот на Европскиот совет, учествуваа и премиерите на Холандија Јан Петер Белкененде, на Луксембург Жан Клод Јункер, на Шведска Фредрик Реинфелт, на Летонија Аигарс Калвитис, на Данска Бендт Бендтстен, на Полска Доналд Туск, романскиот претседател Трајан Басеску, шефот на албанската Влада Сали Бериша..., како и претседателите на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и на Европскиот парламент Ханс Герт Потеринг.

Во Европската народна алијанса членуваат 71 десноцентристички партии од 38 европски земји. Од мај годинава во својство на набљудувач во алијансата партиципира и македонската владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ. ЕНП е најголема и политички најмоќна група во Европскиот парламент со 278 пратеници. Од нејзините редови се десетина претседатели или премиери на земји од ЕУ и на држави кои не се членки на Унијата, како и девет еврокомесари, меѓу кои и претседателот на Европската комисија Баросо. са/паг/9:15


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 04.Јануари.2008 во 12:35
Ни тие не знаат колку имаат украдено, а ние само можеме да претпоставуваме. Во секој случај МНОГУ.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: novace
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 13:38
Originally posted by moira moira напиша:

Doticniot general neka go procita pisuljceto na Ahtisari spored koe Kosovo se zdobi so nezavisnot, i potoa neka galami. Mislam deka krajno vreme e da se prestane so toleriranje na takvi lucidni izjavi od nekoj, koj ne e kompetenten da govori za toa a uste pomalku da preti.
 
Ако (ми) е  позволено..во интерес на вистината би сакал да појаснам..без никаква намера некого или да навредам или подучувам..но:
Поимот луциден е несоодветен на тестот..оти означува личност која е со спротивни ставови од овде искажаните...секако доколку се точно преведени.
пс
Луциден е поим за личност која е со светол бистар и продуховен поглед на нештата..а во текстот тој таков и не е..
Поздрав
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 16:58
Originally posted by OUST OUST напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:


Зошто која земја?Па и досега многу земји не признаа под Уставното име. Меѓу нив е и Америка.  По би држело која земја нема да не признае под Уставното име.


Сосема погрешно е сфатено прашањето од твоја страна! Јас не го поставив прашањето со иронија или недоверба дека тоа не е можно, туку чисто сакав да го слушнам вашето мислење која би била следната земја која би не признала баш во ова време кога се одлучуваат многу важни прашања за нас и за регионот.



Тогаш сме ОК, и навистина многу држави или можеби и сите држави од светот освен Атина и некои понезначајни.
Иронија во прашањето твое нема ни најмалку.
Во подполност го разбрав и затоа така одговорив.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 12.Март.2008 во 23:43
Originally posted by Паланчански Паланчански напиша:

Не е прв пат Американците да прават со нас што сакаат. Тие свират како им одговара, а нашите играат по музиката.



Прв пат не е. Но, повеќе од сигурно е дека може да се сопнат и да биде последен пат.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 23:30
екс генералот на МВР Стојанчо Анѓелов синоќа во Тетово а вечерва во Свети Николе тајно во лов на борци, независно чиисе само да ги има на број за да ги оствари своите тесни цели. Имено Ангелов е спремен на се само да го врати својот чин и да ги остави на милост и немилост останатите борци од МВР, но и од  АРМ за кои не ни помислува да им помогме. Им нуди закон кој веќе пости дека ќе го протне во Законодавниот Дом.
Дека е полициска игра  во прашање е повеќе од Јавно и Јасно, но за кого? Широката маса слепо верува секому за да тобож дојде до минимум егзистенција.
Нон сенс.
Парадоксално е што Агелов на борците им нуди ветер во магла. Затоа сите кои имат пристап до интернет нека ги освестат своите луѓе од причина што тој им нуди нешто кое постои. А реалноста е сосема друга.


______________________________________________________________

Предмет:

Наши ставови по однос на предлог законот се:

 

1.Прво законот е ист со постоечкиот од 15.01.2002 година- со неговите измени од 2003 и 2005 година. Во овој има извесни измени кои се неповолни за севкупниот број на учесници во војната- 2001.  Така да прашање е што треба да донесе Законодавниот Дом? Треба да потврди нешто кое веќе постои. Сето останато може да се бара преку формата измени и дополнувања на Законот.

2. Новина во предлогот е само времетраењето и местото на учество, односно дали борецот бил во зона на воени дејствија или не.

(за овој дел наш став е: време поминато во зона на воени дејствија да биде најмалку 15- дена и не од 14.март 2001 година до 13.август 2001 година туку од 14.март 2001 година до 26.септември 2001година. Кога завршува и акцијата НЕОПХОДНА ЖЕТВА- односно наводноното разоружување на АНА, останатите после 26. септември 2001 до растурањето на последниот ВС на 30.03.2004 година да бидат во втора група заедно со третата група која наводно е надвор од зоните на воени дејствија. )

.........................

........незнам колку запамтивте, на 26. октомври 2006 година по завршувањето на акција ,,СО ПОТПИС ДО СТАТУС,, поднесено е Барање во Владата со следните точки:

1.Добивање на Статус БОРЕЦ, со кое се стекнуваме со сите придобивки кои ги имаат борците од 1941/45 година.

2.Матрјално и социјално згрижување на сите борци- вработување со приоритет согласно потребите во државната адмистрација и другите институции и производни капацитети. Таму каде има потреба и да се врши едукација – преквалификација за кадрите кои се потребни.

3.Решавање на судските постапки кои борци по разен основ ги водат пред надлежните судови против МО и МВР, односно пред Основен Суд 2 Скопје како надлежен во споровите против МО и МВР.

4.Обештетените да не ги враќаат парите кои ги имаат добиено на име оштета по основ повреда и слично.

5.Бесплатно школство за основните и средните државни училишта, како  и беспшлатно студирање на државните факултети, и беплатно сместување за средношколците и студентите во домовите за смештај.

6.Бесплатно Здравство за борците ичленовите на нивните семејства.

7.Бесплатно, климатско банско лекување за борците и членовите на сејствата, во време траење од 21- ден во текот на една календарска година.

8.Сето погоре наведено важи и за семјствата на погинатите БОРЦИ.

9.Подигање на заедничко Спомен обележје на погинатите борци, и поединечни спомен обележја по градовите- селата од каде има погинати.

 

                                                                        

______________________________________________________________

Затоа драги борци реално согледајте ја ситуацијата и изберетего поволното за вас. Веруваме дека нема да дозволите да се надгради и тоа вештачки еден човек кој е полтрон на позицијата и опозициојата.

Кариеристи не ви требаат.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 00:31
Акцијата со собирање на потписи на Здружението Достоинство , очајнички неуспешна. Едвам собрани четириесетина потписи. Достојна бројка за Достоинство.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 23:13
Sepak investicijata e promashena.
,,generalot,,  zaboravil da mu se potpishat prisutnite dvajset vo Domot na ARM za da soberel sto potpisa. E, paradoks policajski, bruka makedonska.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: kaplar
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:26
Do Orlov ti prilega imeto orlov mozes da odis kaj uckite za penzija. Kako mozes da bides gnida znaeme deka si p...a ali ako ne si zadovolen treba da kazes zosto a ne so nevistini da klevetis da frlas magla samo cetirieset clena edvaj, bese li vcera na generalnoto sobranije vo sabotata 22 03 2008 imase nad dvesta prisutni i za tvoja informacija a i za drugite da ne gi zamajavas tocno e deka se 56 se precedateli ogranoci od cela Makedonija znaci brojkata e nad 4000 clena znam deka vije od SDSM ste naviknati da jadete nuli i taka dobivate brojka od 40 clena. gnido ako te najdam ke dobijam status od prva kategorija ke se zalis posle ova kako Gerovski mi se zakanuvat, samo ne zasluzuvas da si gi valkam racite so tebe.

-------------
Келнер, донеси ја вратата, сакам да си одам!


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 19:37
Е ОД ОВА МАКЕДОНЕЦОТ НЕ ОДИТ НАПРЕД!!!


Постирано од: kaplar
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 22:55
Do Alekso 2000 Vo pravosibrat od vakvi kako ORLOV ne ne biduva ot kade Stojanco Angelov se trudi iuspeva vo toa i sega nekoja gnida beskicmenjak od covek ke plika na seto dosega storeno i doprva sto treba da se stori neka dojde na sostanoci koga ima sekoj edenkoj bil branitel moze da dojde i da predlozi svoj stav pa ima glasanje i ako se nadglasa sekoj predlok ke se vnese znaci zdruzenieto DOSTVOINSTVO e otvoreno za site sto ucestvuvale vo konfliktot 2001 bilo da bil vo policiskite sili ,arm, rezervisti ili lavovi , skorpioni ili aviojacija i ima clenovi od site spomenati preku 4000 aktivni clena ane kako sto lazi doticniot ORLOV edvaj 40 i se gadam od takvi vazili koj im pravat usluga na uckite. ajde dostae.тајм%20аутбла%20блаѓавол


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 10:05
ДЕЛА А НЕ ЗБОРОВИ!!!


-------------
car's freack


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 15:08
Originally posted by kaplar kaplar напиша:

Do Alekso 2000 Vo pravosibrat od vakvi kako ORLOV ne ne biduva ot kade Stojanco Angelov se trudi iuspeva vo toa i sega nekoja gnida beskicmenjak od covek ke plika na seto dosega storeno i doprva sto treba da se stori neka dojde na sostanoci koga ima sekoj edenkoj bil branitel moze da dojde i da predlozi svoj stav pa ima glasanje i ako se nadglasa sekoj predlok ke se vnese znaci zdruzenieto DOSTVOINSTVO e otvoreno za site sto ucestvuvale vo konfliktot 2001 bilo da bil vo policiskite sili ,arm, rezervisti ili lavovi , skorpioni ili aviojacija i ima clenovi od site spomenati preku 4000 aktivni clena ane kako sto lazi doticniot ORLOV edvaj 40 i se gadam od takvi vazili koj im pravat usluga na uckite. ajde dostae.тајм%20аутбла%20блаѓавол



Стојначо ќе се ослободи од тетретот за враќање на парите, ќе си го добие чинот и некоја функција, и потоа ќе ве отстрани, едоставно нема да постоите за него.
Не ги мешај појмовите резервисти или лавови. Резервистите беа дома, а оној дел од резервниот сосотав кој беше мобилизиран беа во војна. (Колку за твоја информација, за да не грешиш друг пат, припадник на резервниот состав на ОС штом го повикаат на задача во случајов борбена и ја облече униформата е активен припаднок на ОС независно дали на МО или МВР. Значи сите се активни. Разлика има само една во активните лица припадници на ОС а тоа е: ,,активно лице повикано на служба во  МО или МВР за времени потреби на државата и активно лице кое е во редовен работен однос во МО или МВР,,).
Додека лавовите ти се некоја вештачка формација направена  за паради и дефиле. Тоа не е формација која постои во било кој организационен дел на ОС на РМ. Ова твое напишано кажува колку те обработиле нестручно  за да не пишуваат тие кои знаат- а може и тие да не знаат.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: JASTREB
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 15:35
Нема потреба од расправии за тоа кој е кој. Сите се исти. Само интересно е тоа што полицаецот, стојан или стојанче се едно, постојно патува троши пари а ниту еден не го запрашавте чии пари троши, од каде му се, за која цел ги троши и на крај кој му е работодавецот?
Кога тоа ќе го одговори и кога ќе признае дека зад него стои штипското ВМРО- ско и СДСМ- овско лоби тогаш одлучете дал ие вреден за верба и  достоинство.

.......се навраќам повторно за да не изгуби смисла прашањето. Дали воопшто се имате запрашно зошто интензивно води медиумска кампања? а исто кој и зошто ја финансира.
Дебела е позадината. Мора да е нечии пулен.


-------------
,,VENE VIDI VICI,,


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 16:40
Originally posted by orlov orlov напиша:

Originally posted by kaplar kaplar напиша:

Do Alekso 2000 Vo pravosibrat od vakvi kako ORLOV ne ne biduva ot kade Stojanco Angelov se trudi iuspeva vo toa i sega nekoja gnida beskicmenjak od covek ke plika na seto dosega storeno i doprva sto treba da se stori neka dojde na sostanoci koga ima sekoj edenkoj bil branitel moze da dojde i da predlozi svoj stav pa ima glasanje i ako se nadglasa sekoj predlok ke se vnese znaci zdruzenieto DOSTVOINSTVO e otvoreno za site sto ucestvuvale vo konfliktot 2001 bilo da bil vo policiskite sili ,arm, rezervisti ili lavovi , skorpioni ili aviojacija i ima clenovi od site spomenati preku 4000 aktivni clena ane kako sto lazi doticniot ORLOV edvaj 40 i se gadam od takvi vazili koj im pravat usluga na uckite. ajde dostae.тајм%20аутбла%20блаѓавол



Стојначо ќе се ослободи од тетретот за враќање на парите, ќе си го добие чинот и некоја функција, и потоа ќе ве отстрани, едоставно нема да постоите за него.
Не ги мешај појмовите резервисти или лавови. Резервистите беа дома, а оној дел од резервниот сосотав кој беше мобилизиран беа во војна. (Колку за твоја информација, за да не грешиш друг пат, припадник на резервниот состав на ОС штом го повикаат на задача во случајов борбена и ја облече униформата е активен припаднок на ОС независно дали на МО или МВР. Значи сите се активни. Разлика има само една во активните лица припадници на ОС а тоа е: ,,активно лице повикано на служба во  МО или МВР за времени потреби на државата и активно лице кое е во редовен работен однос во МО или МВР,,).
Додека лавовите ти се некоја вештачка формација направена  за паради и дефиле. Тоа не е формација која постои во било кој организационен дел на ОС на РМ. Ова твое напишано кажува колку те обработиле нестручно  за да не пишуваат тие кои знаат- а може и тие да не знаат.

 
 
Ama ova ne konstruktiven muabet ! Od se napisano i adresirano do tebe , ti se odluci da ni objasnis sto e rezervist sto aktiven clen ???
Zosto manipuliras tuka . Toa voopsto ne e dobro . Kazi zosto lazes za aktivnite clenovi na zdruzenieto "Dostoinstvo" deka bile 40 koga imavme prilika da vidime deka se mnogu povekje...??? Dali mozebi se custvuvas zagrozen za tvoeto konk*rento malo drustvo ???


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 19:47
Originally posted by kaplar kaplar напиша:

Do Alekso 2000 Vo pravosibrat od vakvi kako ORLOV ne ne biduva ot kade Stojanco Angelov se trudi iuspeva vo toa i sega nekoja gnida beskicmenjak od covek ke plika na seto dosega storeno i doprva sto treba da se stori neka dojde na sostanoci koga ima sekoj edenkoj bil branitel moze da dojde i da predlozi svoj stav pa ima glasanje i ako se nadglasa sekoj predlok ke se vnese znaci zdruzenieto DOSTVOINSTVO e otvoreno za site sto ucestvuvale vo konfliktot 2001 bilo da bil vo policiskite sili ,arm, rezervisti ili lavovi , skorpioni ili aviojacija i ima clenovi od site spomenati preku 4000 aktivni clena ane kako sto lazi doticniot ORLOV edvaj 40 i se gadam od takvi vazili koj im pravat usluga na uckite. ajde dostae.тајм%20аутбла%20блаѓавол



Колку за твоја информација:
Стојанчо Ангелов, ниту се труди ниту пак успева. Ви нуди нешто кое веќе постои. Да законот кој ви го нуди е ,,Закон за посебните права на бранителите и семјствата на погинатите,, овој закон е изгласан на 15.јануари 2002 година а излезен во Сл. Весник бр.2 од 18.јануари 2002 година кој понатаму во 2003 и 2005 година претрпе некои измени. Ете тоа ви го нуди Стојанчо.
Потребен ви е Статус Борец и матрјално згрижување. Затоа пред да било што напишете преиспитајтесе дали не грешите. Колку за твоја информацијанемам намера да полемизирам со физикуси кои само го заведуваат народот за свои лични цели.Тоа е прениско. А, вие продолжете и понатаму да баратенешто кое веќе постои.
Внимавајте и на тоа што ви се нуди. Прво дали воопшто сте бранители или сосема нешто друго.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 21:52
Голема беља ке направите!!!
На сета мака на лугето усте ке ги поделите на фракции и после ке се препукувате едни со други а обичните луге ке си останат да страдаат уште повеке!!!
Исто како што е и со државава!!!
Освестетесе барем еднаш во животот„БРАТСТВО ЕДИНСТВО“ и не била толку лоша парола(можеби и единствената добра работа произлезена од комунизмот)!!!


-------------
car's freack


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 22:40
Originally posted by kaplar kaplar напиша:

Do Orlov ti prilega imeto orlov mozes da odis kaj uckite za penzija. Kako mozes da bides gnida znaeme deka si p...a ali ako ne si zadovolen treba da kazes zosto a ne so nevistini da klevetis da frlas magla samo cetirieset clena edvaj, bese li vcera na generalnoto sobranije vo sabotata 22 03 2008 imase nad dvesta prisutni i za tvoja informacija a i za drugite da ne gi zamajavas tocno e deka se 56 se precedateli ogranoci od cela Makedonija znaci brojkata e nad 4000 clena znam deka vije od SDSM ste naviknati da jadete nuli i taka dobivate brojka od 40 clena. gnido ako te najdam ke dobijam status od prva kategorija ke se zalis posle ova kako Gerovski mi se zakanuvat, samo ne zasluzuvas da si gi valkam racite so tebe.



Па каплару- зар до тука дотурка? Иако знам кој си, тоа самиот се убедуваш дека рацете ти се  чисти, но прво преиспитај се, анализирај се, погледни си ги рацете. Во нив ќе видиш многу нечисто. Не верувам дек носиш ракавици за да ти бидат чисти.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: kaplar
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 23:09
Orlov me znaes a mi kazuvas deka racite ne mi bile cisti, da ne mi se cisti od takvi g...a kako tebe, i tocno e deka ne nosam rakavici nesum od tipot na tije sto sto rabotat vo rakavici a ti si sigurno takov posto se kries i kritikuvas neargumentirano posto direktno se osekas zagrozen so vaseto zdruzenije zatova imam predlok do tebe prikluini se so tvojte 40 set clenovi ali mislam deka si sam i oni te napustija. Straslivecot i pred smrtta umira poveke pati, a junakot samo ednas бла%20бла


-------------
Келнер, донеси ја вратата, сакам да си одам!


Постирано од: moira
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 23:22
...Ako porodolzi temata so ovakov tek, ke se zatvori......do pred tri dena bese monolog, sega veke prerasnuva vo presmetka pomegju dve zajadeni strani......forumot ne e mesto za licni presmetki.....ili diskutirajte ako imate da kazete nesto novo i konstruktivno ili kluc....
POZDRAV!

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 23:23
Originally posted by kaplar kaplar напиша:

Orlov me znaes a mi kazuvas deka racite ne mi bile cisti, da ne mi se cisti od takvi g...a kako tebe, i tocno e deka ne nosam rakavici nesum od tipot na tije sto sto rabotat vo rakavici a ti si sigurno takov posto se kries i kritikuvas neargumentirano posto direktno se osekas zagrozen so vaseto zdruzenije zatova imam predlok do tebe prikluini se so tvojte 40 set clenovi ali mislam deka si sam i oni te napustija. Straslivecot i pred smrtta umira poveke pati, a junakot samo ednas бла%20бла




Типична нарцисоидна изјава. Тоа е својствено само на тебе.
Тешко дека е така како кажуваш.




-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: moira
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 23:23
...Ne ja ignorirajte opomenata.....treta nema da ima!!!

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 25.Март.2008 во 23:09
,,Во воени времиња вистината е толку драгоцена, затоа секогаш треба да ја придружува телесната стража на лагата,,.

                                                                     Winston Churchill


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk