IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 117118119120121 173>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2012 во 21:57
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2012 во 22:17


Колумна на Ерол Ризаов за Утрински весник :

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6D3BA10B3B65A3499DF92A68B7F91F2F




Обрнете внимание на заклучокот на колумната. Генијална мисла ! аплауз


"Еден совет за сите бришачи на имињата на улици, училишта, мостови, аеродроми, стадиони, плоштади, фасади и историја. Не прекрстувајте ги објектите, зданијата, патиштата и историјата кои други ги изградиле и создале. Нивните имиња се свети. Изградете нешто корисно самите вие, па крстете го тоа како што сакате. Досега, главно, преправате и варосувате тоа што го изградиле тие пред вас. "



Изменето од KINGDAVID - 03.Септември.2012 во 22:26
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2012 во 10:28
http://vecer.com.mk/?ItemID=4E7D64543E280445832F25E96DF1ADAE

100 години од раѓањето на поетот кој фрли бомба во Бугарија


ke go propushtev ako nemashe "bomba vo Bugaria " vo zaglavieto

itro ja pravite reklamata

BTW Коле Неделковски e роден како Никола Кръстев Неделков....
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2012 во 17:38
http://macedoniaonline.eu/content/view/21728/45/

It's disappointing the Council of Macedonian language felt they needed to respond to claims made by an ex KGB run media (Focus) in a country whose alphabet is half Macedonian, half Russian and who use the French word "merci" for "thank you"?!  Did I mentioned the Bulgarian media reacted prior to seeing the manuscripts? //Marina Sazdovska
изненадување


Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2012 во 23:44

утре Македонците слават 21 година неизвесност...

нека ни е честит празникот!

за многу години....големо гушкање

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2012 во 14:06
Слушнав дека имало разговори меѓу СДСМ, ДПА и ДУИ за коалиција со албански премиер.

Дали имате некои поконкретни сознанија за тоа или ова се чаршијски спекулации ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2012 во 14:24
Таа вест ја лиферуваше Сител...
Како прво ако политичката опозиција од Македонскиот блок сака да ја урне сегашнава власт а при тоа да ги освои симпатиите на неопределените (кои се во огромен процент) тогаш не би си играла со чувствата на македонците. Бидејќи таа иста опозиција строго ги критикува настаните што се случуваат во сегашнава власт (се мисли на Слупчане, Гостивар, Тетово и Чаир), за мене а мислам и за сите останати дека е ноторна глупост да преговара со албанскиот блок под уцена, или во најмала рака да даде премиерско место на Албанец. Сепак е ова барем според мене, уште еден во низата на сегашната власт која сака да ја уништи опозицијата а со тоа да си обезбеди добра стартна позиција за претстојните избори без разлика дали ќе бидат вонредни или редовни. 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2012 во 14:41
Значи според тебе СДСМ никогаш не би влегла во коалиција со ДПА и ДУИ ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2012 во 14:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Слушнав дека имало разговори меѓу СДСМ, ДПА и ДУИ за коалиција со албански премиер.

Дали имате некои поконкретни сознанија за тоа или ова се чаршијски спекулации ?
 

продолжи ли да се сголемува популацијата на Албанци во Македонија и тоа ќе се случи . Албанец премиер . Тогаш ништо добро не ја чека Македонија .
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2012 во 15:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Значи според тебе СДСМ никогаш не би влегла во коалиција со ДПА и ДУИ ?


Не ги знам ставовите на опозицијата, но според тоа што е пракса коалиција со албанска партија е нешто што е "задолжително" при формирањето на секоја нова влада... А за премиер албанец тоа сум 99,9 % сигурен за било која македонска политичка партија било да е позиција или опозиција дека нема да се дозволи.. Е сега секогаш постои 0.1 %... тоа само партиите си го знаат... Но за да се урне оваа власт од страна на опозицијата а притоа да се стекнат поголем број на гласови од македонскиот блок, сигурен сум дека опозицијата тој луксуз нема да си го дозволи..
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2012 во 17:27
А што мислиш, за да може СДСМ да обезбеди сигурна коалиција со ДПА и ДУИ, зарем нема да им вети албански премиер, без обзир што ќе се случи понатаму ? Оти очекувам овие албански партии да постават таков услов кога знаат дека СДСМ нема  сигурни шанси самата или во коалиција со некои македонски помали партии да ја смени позицијата. 

Мене не би ме зачудило да се направи таков таен договор кој нема да биде обелоденет во јавноста, а ќе се реализира кога евентуално опозицијата ќе се најде на власт со гласање на мнозинството во парламентот. Во тој случај, наместо премиер Црвенковски ќе ја добие претседателската позиција. Верувам дека тој со тоа ќе биде потполно задоволен.   


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2012 во 17:49
Дефинитивно тогаш СДСМ оди на картата да го изгуб членството и целосната поддршка од тие што ги поддржуваат а заедно со тоа во пакет би одело и губењето на помалите партии како Достоинство, ОМ, ЛДП и други... Значи нема да добие ни 10 % од тоа што го има сега а незнам колку има, паралелно на тоа ризикува да има народни протести до масовни демонстрации на македонското население, па евентуално насилно рушење на власта со повторно доведување на власт на ВМРО... Дефинитивно тоа е суицидна идеја... Размисли малку па ќе видиш... Тоа ти доаѓа како да градиш една куќа каква таква и одеднаш ти текне да реновираш ама почнуваш со рушење на темелите... Нормално дека во тој случај куќата ќе падне...Јас сепак мислам дури и тврдам дека е тоа пилот бомба пуштена од страна на власта за да се разниша довербата кај гласачкото тело на СДСМ... Искрено јас дури и незнам за кого ќе гласам и дали ќе гласам воопшто на овие избори.. Едните бетер другите дам бетер... Ќе си пишам ливче тој ден и ќе си дремам во Пинцот некаде на должност со ливчето у рука и ќе си чекам добивка ... 



Изменето од NRGMKD - 08.Септември.2012 во 17:55
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2012 во 08:14
Не ми е јасно...
зошто македонската независност...
се прославува со пеачи од бившите југо простори...збунетост
ама ич не ми е јасно...
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2012 во 09:12
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Не ми е јасно...
зошто македонската независност...
се прославува со пеачи од бившите југо простори...збунетост
ама ич не ми е јасно...


сега ке ти изjаснам се ке ти биде преjасно:

На 8 септември 1991 година убедливо мнозинство - 95% од граѓаните што излегоа на референдумот, позитивно одговорија на референдумско прашање: „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“?

voila -и логиката и разумот са овде
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 117118119120121 173>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,078 секунди.