IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДНЕВНО-ПОЛИТИЧКИ настани, вести и актуелности

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 115116117118119 173>
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2012 во 08:03

Масовно се трујат кучиња низ Скопје, отровот опасен и за граѓаните


Деновиве масовно се трујат кучиња низ скопските улици со отровот „ланате“, кој е исклучително опасен и за луѓето, кои многу лесно може да дојдат во контакт со него.

Ова денес го соопшти Асоцијацијата на активисти за заштита на животните, која ги предупреди граѓаните посебно да внимаваат на децата.

„Труење кучиња со инсектицидот „ланате“ е регистрирано во скопските населби Капиштец, Водно, Карпош 3, Тафталиџе и во Радишани. Според нашите информации, отровот што се расфрла по улиците на Скопје, а и во други градови во земјава, е „ланате“, инсектицид што е забранет за продажба во Македонија, а сепак може да се купи на пазарите по багателна цена. Апелираме дека отровите што се расфрлаат со цел да се убијат уличните кучиња се опасни по здравјето на човекот. Апелираме дека секој оној што расфрла отрови по улиците, во опасност го става пред сè здравјето на граѓаните, а воедно и на животните, кои заслужуваат шанса за живот, бидејќи нивниот живот е еднакво вреден како и нашиот. Министерството за земјоделство треба да ги стави во акција своите служби за да се санкционираат сите оние што продаваат инсектициди забранети за продажба, а и да изврши контроли во Земјоделските аптеки, бидејќи во нашата држава секој, па и нерегистрираните земјоделци, можат слободно да влезат, да купат отров и да го употребат за намена што е надвор од сите човечки и морални вредности“, се вели во соопштението на Асоцијацијата, потпишано од претседателката Венера Петкоска.Изменето од емил - 28.Јули.2012 во 08:03
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2012 во 10:37
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=72812858174&id=13&prilog=0&setIzdanie=22642

Крсте Петков Мисирков ќе им остане современик на Македонците дури и кога оваа генерација Македонци ќе му се придружат на вечните ловишта.

каубој
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2012 во 13:18
Ти, од целиот текст само последната реченица ја разбра?!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2012 во 14:36
е не

разбрах и ова: "Карикирано речено, како Мисирков да ни јавува: „Дали ќе има некакви драматични измени по катастрофалното прво полувреме?"

драматично му е

катастрофално прво полувреме

Дарко нешто само на фудбал мисли, прво полувреме, ... трето полувреме
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2012 во 14:43
Татко и мајка Бугари, еден брат Грк, друг Србин!

- Еден наш професор, - сведочи Томиќ за некој Македонец, српски професор - роден од Воден, има роден брат што се изјаснува како Грк, а татко и мајка што одат во бугарската црква и се изјаснуваат како припадници на бугарската народност.

изненадување

бре од бугари може се появят македонци, срби и грци

не знам

Токму затоа Кирил и Методиј, по враќањето од Моравија, не одат во Бугарија, туку во средниот и западниот дел на Балканскиот Полуостров, меѓу чистите Словени

Како центар на тоа движење во Бугарија бил градот Софија, град во кој се говори шопски јазикѓавол

Во Бугарија настануваат промени откако Русија во првата половина на 19 век преку Рутен Венелин

смешен

не се викал Рутен а Jури

Рутен се вика областа од каде потгекнува


абе некой едитичар чита ли што се пишува

или чукча писатель чукча нечитатель


а може би ова е тестиране за интелект?збунетост


Треба да ставам тема "Неадекватно ми е"Изменето од d4 b3 - 30.Јули.2012 во 18:04
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2012 во 17:48
Да бе, полека со коментариве.
Измени го коментарот и пиши се во едно, без спамирање.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2012 во 18:05
а аj средено, агрегирано

ама неможам да ги избришам сега

Месито, да те замаолам да ги избришеш, jас jа немам ваквата функционалност
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2012 во 19:56
Originally posted by d4 b3 d4 b3 напиша:

а аj средено, агрегирано

ама неможам да ги избришам сега

Месито, да те замаолам да ги избришеш, jас jа немам ваквата функционалност

Меси не е тука, средив јас.
Следен пат те молам користи го ИЗМЕНИ.среќа
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2012 во 21:42
Од каj па Месито, мислев на Сантjагото

а бе не е битно - се Jужна Америка
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2012 во 17:57
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21942
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2012 во 22:54
Vcera imase pres vo gradov i od SDSM i od VMRO...izlegoa dve devojcinja sto neznam dali uste sredno imaat zavrseno kazuvaat prikaski...grevcinja...toa presot licese na ucilisni smotri...eh do kade otide politikava тага
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2012 во 09:22
http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=107213&kategorija=1

Младенов до Попоски: Политичките толкувања на историјата да ги оставиме во минатото


Со зборовите во честитката Младенов најверојатно алудира на фактот дека и Македонија и Бугарија го празнуваат Илинденското востание од 1903 година.неjвероjатно е тоа ама може да не е само тоа


ѓавол
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 15:49

чудна некоја земја е оваа Македонија..

Деновиве читам се и сешто и забележав една несекојдневна практика која кај нас се наметнува секој година пополека ама сигурно..зтанува збор заограничувањата во една демократска,и земја во развој .

Зима...кочан.

-снег по планините,веднаш без компромис,забрана за движење на возилата по планинските превои(ко да сме на Алпите или Андите)известува..АМСМ.

-граѓаните без поголеми потреби да не патуваат и да не излегуваат од дома....ЦУК И Мин.за здравство или пак труд и социјална политика...

-непреодни патни правци...завеани села и населби..скратени или откажани градски и приградски линии...и тоа со денови..недели..ко Сибир да сме.

Лето..пекол.

-забрането престојување во планинските подрачја,....Министерство за земјоделие и ЦУК.значи нема ладовина и шетање.

-забрана за работа на отворено,пропис кој ретко кој го почитува поготово надвор од градот..

-препорака,да не се излегува на отворено од толку до толку..ќе се онесвестите и сте наебале..пошто може да се случи да не поткрене никој и да умрете на улица...или во ходникот на некоја амбуланта..клиника..

-да не се влегува во градот со возила потешки од толку и толку тони...

-да не се вози на патниот правец тој и тој во време од толку до толку...

итн..итн..


После сиве овие забрани кој траат со месеци,се прашувам...како тоа да се функционира нормално во оваа држава при толку ограничувања и забрани...и дали сме во домашен притвор.ПОЛА ЖИВОТ ќе ни отиде во стегање и во очекување на нешто...нешто..да се помрдне...чекање

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 16:14


Од наброените работи само некои се можеби забрани поради заштита на луѓето (најчесто работници) , но скоро сите се препораки, а тоа значи дека никој не ти забранува да се разголиш на највисоката планина и да стоиш таму од утро до мрак - на лето кога сонцето гори с'е живо под себе и на зима кога плуканката се смрзува уште пред да падне на земјата. 

Тоа не е ограничување на демократијата во земјата туку е одговорно однесување на државната администрација, оноа што до скоро беше непозната работа. Од тој аспект, за луѓето кои не се научени на такво државно однесување, тоа веројатно изгледа многу чудно.

Значи воопшто не си во домашен притвор, слободен си како птица, па ако сакаш оди и изгори се додека е уште жешко или чувај се за замрзнување кога ќе дојде зимата.

И на крајот избери што сакаш повеќе, дали да ја критикуваш државата кога не реагира со препораки и привремени административни мерки за заштита на работниците и луѓето кога е пеколно жешко и арктички студено или да ја критикуваш кога реагира.

Не може тортата да ја имаш и да ја изедеш во исто време.


Изменето од Messenger - 07.Август.2012 во 16:21
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 115116117118119 173>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.