IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУМСТВОТО ВО ХРИСТИЈАНСТВОТО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУМСТВОТО ВО ХРИСТИЈАНСТВОТО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: КУМСТВОТО ВО ХРИСТИЈАНСТВОТО
    Испратена: 15.Ноември.2007 во 13:48
Во денешно време, особено во христијанскиот свет е неизбежна било каква церемонија без кумство.
Кумството е неизоставен дел од крштевањето, венчањето. Но неговото вистинско значење има длабока и божествена природа.Се верува дека е постаро и од самото христијанство, дека има паганско потекло.
Неговото значење е изоставено во Библијата, к*ранот..(за останатите религии не ми е доволно познато).
Според некои старохристијански преданија и православни житија, се верува дека Св.Јован бил тој кој го превземал кумството во христијанството од дрвото на честа (за оваа информација можете да прочитате повеќе на http://www.prezimenik.co.yu/KNJIZEVNE_SITNICE/kumstvo.htm).
Улогата на кумот е да го заштити неговото кумче и има длабока обврска да го запознае со начелата и значењето на верата во христијанството. Со други зборови, ја превзема улогата
на духовен родител на своето кумче. Се верува дека кумот е тој кој е налик на Бог спрема своето кумче, т.е. тоа што е Бог на небото за кумчето, е Кумот на земјата.
Кумот е обврзан да го заштитува своето кумче, да го насочува на вистинскиот пат.
Кумството претставува повеќе од крвно сродство. Се пренесува од колено до колено, па се до "судниот ден".  Исто така се верува дека е голема чест да се биде кум. Тој претставува
главниот сведок пред Бога во венчањето на младоженците.
Да се одбие кумство пак, се смета за голем грев пред Бога.

Доколку нешто не успеав да напишам, слободно некој нека ме надополни.
Ме интересира како се гледа во Исламот и во  останатите цркви за кумството, да не барам на Google, ќе оставам простор за дискусија.

поздравсреќа
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 13:52
Мене крштелна кума ми е најдобрата другарка од детството со која сум сеште неразделна. Таа вркса со неа ми е света и непрекинлива!
 
 
Veni Vidi Vici
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 13:56
Исто е и кај мене. Верувам и кај повеќето луѓе. Речиси и не постои христијанин кој не му дава голема важност на кумството, особено на кумот и неговото семејство.

Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 15:00
Иако за кумството имам пишувано во темата за крштевање на бебињата, добро е овде малку подетално и овој аспект да го продискутираме.
Ова што како вовед е дадено премногу ми звучи како народно објаснување.
Кумот е духовен родител на кумашинот. Ова е наједноставна дефиниција. Понатаму ќе раговараме за повеќе.
Без коментар
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 15:57
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

Иако за кумството имам пишувано во темата за крштевање на бебињата, добро е овде малку подетално и овој аспект да го продискутираме.
Ова што како вовед е дадено премногу ми звучи како народно објаснување.
Кумот е духовен родител на кумашинот. Ова е наједноставна дефиниција. Понатаму ќе раговараме за повеќе.Реакт, баш затоа што нема многу напишано за овој мал но доста значаен сегмент од животот на христијаните, ја отворив оваа тема.
Да бев некој добар антрополог можеби и ќе напишев други работи во врска со ова прашање, но го напишав само тоа што е општо познато кај народот, или како што кажа ти, народно објаснување,... а и бидејќи толку знамголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка.
Поздрав
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2007 во 17:36
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

Иако за кумството имам пишувано во темата за крштевање на бебињата, добро е овде малку подетално и овој аспект да го продискутираме.
Ова што како вовед е дадено премногу ми звучи како народно објаснување.
Кумот е духовен родител на кумашинот. Ова е наједноставна дефиниција. Понатаму ќе раговараме за повеќе.
 
Reakt, ako ne ti e teshko, doobjasni se malu podetalno okolu toa sto podrazbirash pod "duhoven roditel na kumashinot" ?
 
Vaka koncizno iskazhano izgleda deka mislish oti bioloshkite roditeli se "materijalni roditeli", a kumot e "duhoven roditel". Koja e ulogata na  kumot vo zhivotot na novorodencheto i do kade stigaat negovite ingerencii vo taa smisla vo sporedba so roditelite?
 
Odnapred ti blagodaram na odgovorot.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Секташ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2007
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Секташ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2007 во 01:37
Оф леле,уште една глупост на православниот свет.Абре луѓе каков духовен родител каков бакрач.Кумот е обичен сведок на едно венчавање.Тоа го бара самата држава,двајца сведоци.Зашто стално мора да изводи некакви глупости мпц,и стално да ги држи своите верници во некаква мистерија и страв.Ако еден кум е духовен родител на некој брачен пар или на некое дете,тешко си на тој кум,кубење%20коса а уште потешко на тие луѓе.
Оваа работа е како и секоја извртена работа на православната црква,само да ги збунува своите верници и да ги држи во некоја си полу свесна состојба на духот.ѓавол
На голема жалост.
Поздрав.


Изменето од Секташ - 16.Ноември.2007 во 01:38
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2007 во 01:43
/


Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:39
Кон врв
Секташ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2007
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Секташ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2007 во 01:51
Точно дека нема ништо лошо во кумството,ама да се нарекува кумот духовен родител малку морген.Се знае во христијанството што значи зборот духовен пастир,а не духовен родител.А духовниот пастир не е кумот.Во христијанството духовниот родител е некој што ќе те воведе во верата или така кажано што ќе те нановороди.А не некој што ќе те крсти(што ќе ти даде име).
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2007 во 01:56
/

Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:39
Кон врв
Секташ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2007
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Секташ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2007 во 02:01
Ацелера немој да измислуваш работи кои ги нема во христијанството.
Кум во христијанството не постои!
Не бар каков што го прикажува МПЦ.
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2007 во 02:08
/Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:39
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2007 во 02:11
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

Кумот е духовен родител на кумашинот. Ова е наједноставна дефиниција.
 
"И никого на земјата не наречувајте го свој ‘татко’, зашто е Еден вашиот небесен Татко."
(Исус Христос во Матеј 23:9)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Секташ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2007
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Секташ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2007 во 02:13
Исто така нема зијан човек да има пријател,другар,комшија,сведок на венчавање,братучед,школски,војнички и др.. и јас тоа го велам.
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,140 секунди.