Испечати | Затвори го прозорот

КУМСТВОТО ВО ХРИСТИЈАНСТВОТО

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10337
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 02:20
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: КУМСТВОТО ВО ХРИСТИЈАНСТВОТО
Постирано од: connected
Наслов: КУМСТВОТО ВО ХРИСТИЈАНСТВОТО
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 13:48
Во денешно време, особено во христијанскиот свет е неизбежна било каква церемонија без кумство.
Кумството е неизоставен дел од крштевањето, венчањето. Но неговото вистинско значење има длабока и божествена природа.Се верува дека е постаро и од самото христијанство, дека има паганско потекло.
Неговото значење е изоставено во Библијата, к*ранот..(за останатите религии не ми е доволно познато).
Според некои старохристијански преданија и православни житија, се верува дека Св.Јован бил тој кој го превземал кумството во христијанството од дрвото на честа (за оваа информација можете да прочитате повеќе на http://www.prezimenik.co.yu/KNJIZEVNE_SITNICE/kumstvo.htm).
Улогата на кумот е да го заштити неговото кумче и има длабока обврска да го запознае со начелата и значењето на верата во христијанството. Со други зборови, ја превзема улогата
на духовен родител на своето кумче. Се верува дека кумот е тој кој е налик на Бог спрема своето кумче, т.е. тоа што е Бог на небото за кумчето, е Кумот на земјата.
Кумот е обврзан да го заштитува своето кумче, да го насочува на вистинскиот пат.
Кумството претставува повеќе од крвно сродство. Се пренесува од колено до колено, па се до "судниот ден".  Исто така се верува дека е голема чест да се биде кум. Тој претставува
главниот сведок пред Бога во венчањето на младоженците.
Да се одбие кумство пак, се смета за голем грев пред Бога.

Доколку нешто не успеав да напишам, слободно некој нека ме надополни.
Ме интересира како се гледа во Исламот и во  останатите цркви за кумството, да не барам на Google, ќе оставам простор за дискусија.

поздравсреќа



Коментари:
Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 13:52
Мене крштелна кума ми е најдобрата другарка од детството со која сум сеште неразделна. Таа вркса со неа ми е света и непрекинлива!
 
 


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: connected
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 13:56
Исто е и кај мене. Верувам и кај повеќето луѓе. Речиси и не постои христијанин кој не му дава голема важност на кумството, особено на кумот и неговото семејство.



-------------


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 15:00
Иако за кумството имам пишувано во темата за крштевање на бебињата, добро е овде малку подетално и овој аспект да го продискутираме.
Ова што како вовед е дадено премногу ми звучи како народно објаснување.
Кумот е духовен родител на кумашинот. Ова е наједноставна дефиниција. Понатаму ќе раговараме за повеќе.

-------------
Без коментар


Постирано од: connected
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 15:57
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

Иако за кумството имам пишувано во темата за крштевање на бебињата, добро е овде малку подетално и овој аспект да го продискутираме.
Ова што како вовед е дадено премногу ми звучи како народно објаснување.
Кумот е духовен родител на кумашинот. Ова е наједноставна дефиниција. Понатаму ќе раговараме за повеќе.



Реакт, баш затоа што нема многу напишано за овој мал но доста значаен сегмент од животот на христијаните, ја отворив оваа тема.
Да бев некој добар антрополог можеби и ќе напишев други работи во врска со ова прашање, но го напишав само тоа што е општо познато кај народот, или како што кажа ти, народно објаснување,... а и бидејќи толку знамголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка.
Поздрав


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 17:36
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

Иако за кумството имам пишувано во темата за крштевање на бебињата, добро е овде малку подетално и овој аспект да го продискутираме.
Ова што како вовед е дадено премногу ми звучи како народно објаснување.
Кумот е духовен родител на кумашинот. Ова е наједноставна дефиниција. Понатаму ќе раговараме за повеќе.
 
Reakt, ako ne ti e teshko, doobjasni se malu podetalno okolu toa sto podrazbirash pod "duhoven roditel na kumashinot" ?
 
Vaka koncizno iskazhano izgleda deka mislish oti bioloshkite roditeli se "materijalni roditeli", a kumot e "duhoven roditel". Koja e ulogata na  kumot vo zhivotot na novorodencheto i do kade stigaat negovite ingerencii vo taa smisla vo sporedba so roditelite?
 
Odnapred ti blagodaram na odgovorot.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 01:37
Оф леле,уште една глупост на православниот свет.Абре луѓе каков духовен родител каков бакрач.Кумот е обичен сведок на едно венчавање.Тоа го бара самата држава,двајца сведоци.Зашто стално мора да изводи некакви глупости мпц,и стално да ги држи своите верници во некаква мистерија и страв.Ако еден кум е духовен родител на некој брачен пар или на некое дете,тешко си на тој кум,кубење%20коса а уште потешко на тие луѓе.
Оваа работа е како и секоја извртена работа на православната црква,само да ги збунува своите верници и да ги држи во некоја си полу свесна состојба на духот.ѓавол
На голема жалост.
Поздрав.


-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 01:43
/


-------------


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 01:51
Точно дека нема ништо лошо во кумството,ама да се нарекува кумот духовен родител малку морген.Се знае во христијанството што значи зборот духовен пастир,а не духовен родител.А духовниот пастир не е кумот.Во христијанството духовниот родител е некој што ќе те воведе во верата или така кажано што ќе те нановороди.А не некој што ќе те крсти(што ќе ти даде име).

-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 01:56
/

-------------


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:01
Ацелера немој да измислуваш работи кои ги нема во христијанството.
Кум во христијанството не постои!
Не бар каков што го прикажува МПЦ.


-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:08
/



-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:11
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

Кумот е духовен родител на кумашинот. Ова е наједноставна дефиниција.
 
"И никого на земјата не наречувајте го свој ‘татко’, зашто е Еден вашиот небесен Татко."
(Исус Христос во Матеј 23:9)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:13
Исто така нема зијан човек да има пријател,другар,комшија,сведок на венчавање,братучед,школски,војнички и др.. и јас тоа го велам.

-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:16
/



-------------


Постирано од: loptica
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:18
Ne se upustam lesno u ovie raspravi, ama stvarno sto e ova?

Се верува дека кумот е тој кој е налик на Бог спрема своето кумче, т.е. тоа што е Бог на небото за кумчето, е Кумот на земјата.збунетост


-------------
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:20
ACELERA од каде ти е овој цитат? среќа
Оваа изјава ме потсеќа на изјавата на Хитлер:
"Господ е Бог на Небото, а јас на Земјата" голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:22
/

-------------


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:24
Oд овој цитат поголемо богохулие здравје радово.

-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:28
/


-------------


Постирано од: loptica
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:29
U Srbija se ovoj citat cesto upotrebuva...kao Bog, pa kum.

-------------
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:32
/


-------------


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:33
Originally posted by loptica loptica напиша:

U Srbija se ovoj citat cesto upotrebuva...kao Bog, pa kum.
Па лоптица......


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: loptica
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:34
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Originally posted by loptica loptica напиша:

U Srbija se ovoj citat cesto upotrebuva...kao Bog, pa kum.
Па лоптица......


Sta ja??


-------------
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:35

Абе не дај боже да си одбил,готово ќе завршиш во пеколот.голема%20насмевка



-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:36
Шта де ти у вероисповести?

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:37
Затоа тито многу сакаше да биде кум.
Чим тој кумуњар сакал да биде кум значи дека не е христијански.голема%20насмевка
Капиш.намигнување


-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 02:39
Тито не е комуњар. Јованка е.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 13:12
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

цитат Се верува дека кумот е тој кој е налик на Бог спрема своето кумче, т.е. тоа што е Бог на небото за кумчето, е Кумот на земјата.

Ова ми е е толку...20 пати препрочитав.изненадување
Хех какви се овие божествени атрибути ...




ACELERA, можеби ова ти личат на `бабини деветени`, и во твојот свет не се среќаваш со нив, но ете јас се имам сретнато со вакви народни преданија кои ми ги предале моите баба и дедо и од таму ги пренесов овде. Доколку приметуваш, ова се информации во кои се верува, се мисли дека е така, но никаде не напишав дека навистина е така!
Ако ти беше целта да испровоцираш некого со оваа реплика, морам да ти кажам однапред дека нема да успееш во тоа. Јас сум православна христијанка, но пред се` Македонка која има длабока почит и кон таквите `бабини деветини` кои биле составен дел од времето на моите стари родители. Иако лично не сметам дека е така, таквото излагање го напишав затоа што сакав да ја нагласам природата и значењето на кумството.
Можеш да се чудиш колку сакаш, можеш и да се правиш дека си паднала од Марс, но драга моја тоа е историјата на нашите православни обичаи, како во Македонија, така и во Србија и Грција.
Ти предлагам да ја разгледаш темава уште еднаш, но од антрополошки аспект.

Секое добро



-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 15:07
/


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 16:54

member_profile.asp?PF=8177&FID=47 - ACELERA ,
Мило ми е што сме се разбрале. Верувај, тие работи кои ги спомна во твојот претходен пост ми се добро познати и мене. Особено негативните работи околу кумството. Планирам да напишам нешто и околу тоа. Но, сакав најпрво да почнам од позитивните работи, а и се надевав на добар тек во некоја дискусија да го спомнам и тоа.

Инаку, лично сметам дека треба да се почитува традицијата, јас скоро правев свадба и затоа можам од лично искуство да кажам дека тие се прекрасни работи кои го надополнуваат самото значење на венчањето. Ја зголемуваат љубовта, те поврзуваат со оние нераскинсливи врски на љубовта кон саканиот,кон неговото семејство, кон семејството на кумот.
Ќе видиш и сама што значи тоа, ќе видиш каква магија од љубов владее врз целиот настан. (забегав малку, нели?)голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Доколку би имала можност да бидам родител, со драго срце би ја пренела таа традиција и на моето поколение. Би ги пренела со љубов истите зборови кои мојата баба ми ги пренела на мене кога ме воспитувала за значењето на кумството.
Затоа и ги пренесувам овде, јас дефинитивно навивам за кумството и неговата духовна природа.

Поздрав големо%20гушкање


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 17:50
/


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 18:00
/


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 18:36
Од прееска се мислам како да ти реплицирам на ова, бидејќи ваков пост заслужува гооолемо внимание, особено затоа што видов дека си наклонета да створиш добра клима за супер дискусија.
Фала ти многу што ме надополни, да може вака да се комуницира лесно со сите би било повеќе од прекрасно.....ехххтага

Можам само да додадам дека, не е важен пристапот со кој човек се труди да дојде вистината, важно е само да се стигне до неа. Бидејќи се додека е воден од својата вера, љубов и надеж, резултатот се мултиплицира како некое....божјо чудо.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Голем поздрав до тебе


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 19:04
/


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 19:47
Забележувам 2 спротиставени страни околу кумството. Изворните христијани тврдат дека кумвството (зборот "кум") не постои во Библијата и дека такво нешто не практикувале Христос, апостолите и првата генерација на христијани, што е сосема точно.
Додека пак православните тврдат дека кумството потекнува од традицијата, од човечкото предание на нашите прабаби и прадедовци. Што исто така е точно.
Значи имаме 2 точни тврдења и ниту првото го исклучува второто, ниту второто го исклучува првото. И двете се точни.
 
Разликата меѓу двете верувања (и пракси) се должат на изворот на верувањата и праксите меѓу изворните христијани и православните.
Додека кај првите единствен Авторитет и извор на верувањата, доктрините и праксите им е Божјиот Збор - Светото Писмо или Библијата, кај другите покрај Библијата се додаваат и житијата на Старите Отци, Одлуките на Вселенските Собори и Традицијата или усното предание на црквата.
Значи станува збор за различни извори на вистина, верувања и пракси.
Знаењето на овие факти придонесува за подобро разбирање на двете страни и за подобра меѓусебна толеранција.
Поздрав.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 16.Ноември.2007 во 20:00

Не значи дека ако ти пренел некоја традиција некој постар дедо или баба дека е добро да го послушаш и да го практикуваш истото.Ако дедо ти се фрлил од некој мост,треба и ти истото да го направиш?Затоа имало реформација во христијанскиот свет,за да се прочисти религијата од такви бабини деветини,како што ги нарекувате.Кој верувајте го одалечува верникот од вистинската вера.Кум значи може ама како обичен сведок кој го бара самата држава и ништо повеќе.А не како некој духовник и незнам што уште не.

Поздрав.


-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: medeno
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 00:25
Originally posted by Секташ Секташ напиша:

Не значи дека ако ти пренел некоја традиција некој постар дедо или баба дека е добро да го послушаш и да го практикуваш истото.Ако дедо ти се фрлил од некој мост,треба и ти истото да го направиш?Затоа имало реформација во христијанскиот свет,за да се прочисти религијата од такви бабини деветини,како што ги нарекувате.Кој верувајте го одалечува верникот од вистинската вера.Кум значи може ама како обичен сведок кој го бара самата држава и ништо повеќе.А не како некој духовник и незнам што уште не.

Поздрав.
 
DRZAVATA BARA DA SE IMA KUM?????????????????????смешен


-------------
Neka tvoi koraci ostavjaju iskrenih trag stazama vjerom,neka u dusi ti vlada vjecni mir i zadovoljstvo,a u srce ti gori sjaj vjecnom radosti i sreci...Neka Vozviseni je uvjek uz nama-Amin Allah!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 03:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Разликата меѓу двете верувања (и пракси) се должат на изворот на верувањата и праксите меѓу изворните христијани и православните.

Додека кај првите единствен Авторитет и извор на верувањата, доктрините и праксите им е Божјиот Збор - Светото Писмо или Библијата, кај другите покрај Библијата се додаваат и житијата на Старите Отци, Одлуките на Вселенските Собори и Традицијата или усното предание на црквата.

Значи станува збор за различни извори на вистина, верувања и пракси.

Знаењето на овие факти придонесува за подобро разбирање на двете страни и за подобра меѓусебна толеранција.

Поздрав.



Odlichno fokusiran komentar okolu razlikite vo pristapot na hristijanskoto uchenje i tradicija, ne samo za kumstvoto, tuku i za se ostanato.

Toa e kamenot na sopnuvanjeto vo site diskusii na ovoj forum, kako megju hristijanite od site denominacii, taka i megju hristijanskite i muslimanskite chlenovi.

Treba ovie rechenici da se postiraat permanentno kako "sticky" i povremeno da se potsetuvaat chlenovite da gi prochitaat pred da se vpushtaat vo beskonechni jalovi diskusii.

Treba da se razbere deka postoi razlika megju izvornoto hristijanstvo koe go prati edinstveno Bozhjiot zbor i pravoslavnoto hristijanstvo koe kako religija obedinuva mnogu poveke raboti.

Izvonredno srocheno EvAngelos. Uste ednash moj respekt za ovie tvoi zborovi!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 18:44
Originally posted by medeno medeno напиша:

Originally posted by Секташ Секташ напиша:

Не значи дека ако ти пренел некоја традиција некој постар дедо или баба дека е добро да го послушаш и да го практикуваш истото.Ако дедо ти се фрлил од некој мост,треба и ти истото да го направиш?Затоа имало реформација во христијанскиот свет,за да се прочисти религијата од такви бабини деветини,како што ги нарекувате.Кој верувајте го одалечува верникот од вистинската вера.Кум значи може ама како обичен сведок кој го бара самата држава и ништо повеќе.А не како некој духовник и незнам што уште не.

Поздрав.
 
DRZAVATA BARA DA SE IMA KUM?????????????????????смешен
 
Меден,незнам каде живееш,ама по се изгледа ни си одавде.изненадување


-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: medeno
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 21:28
Originally posted by Секташ Секташ напиша:

Originally posted by medeno medeno напиша:

Originally posted by Секташ Секташ напиша:

Не значи дека ако ти пренел некоја традиција некој постар дедо или баба дека е добро да го послушаш и да го практикуваш истото.Ако дедо ти се фрлил од некој мост,треба и ти истото да го направиш?Затоа имало реформација во христијанскиот свет,за да се прочисти религијата од такви бабини деветини,како што ги нарекувате.Кој верувајте го одалечува верникот од вистинската вера.Кум значи може ама како обичен сведок кој го бара самата држава и ништо повеќе.А не како некој духовник и незнам што уште не.

Поздрав.
 
DRZAVATA BARA DA SE IMA KUM?????????????????????смешен
 
Меден,незнам каде живееш,ама по се изгледа ни си одавде.изненадување
 
Ne sum meden tuku sum medeno, t.e. zensko!
i kolku za tvoja informacija ziveam tuka i ne sum znaela deka drzavata bara kumstvo...stvarno smesna rabotaголема%20насмевка i stvarno ne mi e jasno zosto drzavata bara kum?не%20знам


-------------
Neka tvoi koraci ostavjaju iskrenih trag stazama vjerom,neka u dusi ti vlada vjecni mir i zadovoljstvo,a u srce ti gori sjaj vjecnom radosti i sreci...Neka Vozviseni je uvjek uz nama-Amin Allah!


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 22:39
Извини Медена,дрзавата не бара кум туку бара двајца сведоци,а тоа ти е такозвани кум и старосват.Па зар кај вас муслиманите не е исто?И вас ви требаат двајца сведоци за во матично,или се лажам а?голема%20насмевка
Поздрав.


-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: connected
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 23:05
Originally posted by Секташ Секташ напиша:

Извини Медена,дрзавата не бара кум туку бара двајца сведоци,а тоа ти е такозвани кум и старосват.Па зар кај вас муслиманите не е исто?И вас ви требаат двајца сведоци за во матично,или се лажам а?голема%20насмевка
Поздрав.


Секташ си се запрашал ли зошто пак е тоа така во државата?
Јас колку што знам, венчањето во црква(пред Бога) е постаро од венчањето пред законот. А законот е напишан од луѓе, од исти такви луѓе како мене кои сметаат дека кумството заслужува голем респект. Денешното венчање во матично е налик на некогашното па и сегашното венчање во црква.


Не бива ништо без малку салтанатиголема%20насмевка



-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 23:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Забележувам 2 спротиставени страни околу кумството. Изворните христијани тврдат дека кумвството (зборот "кум") не постои во Библијата и дека такво нешто не практикувале Христос, апостолите и првата генерација на христијани, што е сосема точно.
Додека пак православните тврдат дека кумството потекнува од традицијата, од човечкото предание на нашите прабаби и прадедовци. Што исто така е точно.
Значи имаме 2 точни тврдења и ниту првото го исклучува второто, ниту второто го исклучува првото. И двете се точни.
 
Разликата меѓу двете верувања (и пракси) се должат на изворот на верувањата и праксите меѓу изворните христијани и православните.
Додека кај првите единствен Авторитет и извор на верувањата, доктрините и праксите им е Божјиот Збор - Светото Писмо или Библијата, кај другите покрај Библијата се додаваат и житијата на Старите Отци, Одлуките на Вселенските Собори и Традицијата или усното предание на црквата.
Значи станува збор за различни извори на вистина, верувања и пракси.
Знаењето на овие факти придонесува за подобро разбирање на двете страни и за подобра меѓусебна толеранција.
Поздрав.


многу добро ти стои овој.....epiphany mood, намигнување


-------------


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 23:16
connected знаеш ли дека нема во библијата никаде заповед да се венча некој во црква.Што викаш на ова сестро.За Господ не важно ти дали ќе одиш во црква да се венчаш или не.Важно му е да ја официјализираш таа врска тоест брак.И се разбира како се прави тоа ако не на матично.Само тоа важи во институциите.
Се разбира дека би било убаво да се венчаш во црква,да не ме разберете погрешно дека е грев.Ама исто така не е грев ако не си венчан во црква.Тоа е твој личен избор.
Поздрав.


-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: connected
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 23:26
Originally posted by Секташ Секташ напиша:

connected знаеш ли дека нема во библијата никаде заповед да се венча некој во црква.Што викаш на ова сестро.За Господ не важно ти дали ќе одиш во црква да се венчаш или не.Важно му е да ја официјализираш таа врска тоест брак.И се разбира како се прави тоа ако не на матично.Само тоа важи во институциите.
Се разбира дека би било убаво да се венчаш во црква,да не ме разберете погрешно дека е грев.Ама исто така не е грев ако не си венчан во црква.Тоа е твој личен избор.
Поздрав.


Според мене, бракот претставува една од светите тајни на христијанството. Како може да ја заобиколам црквата при таков чин?
Јас таков живот не сакам Секташ, тоа ти го препуштам на тебе штом ти така сакашнамигнување


-------------


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 17.Ноември.2007 во 23:31
Не сакам ни јас,само сакам да ти кажам дека тоа не е услов за среќен и благословен брак.Ако ти така размислуваш тоа значи дека си многу суеверна личност.А тоа не добро за една христијанка.Зашто христијанството ослободува од секакви суевериа.


-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 00:14
Не е грев да се одбие кумство, сепак кога некој ќе те покани за кум тоа зборува за почитта и довербата што ја има тој кон тебе. Ти го дава најмилото да му бидеш духовна поткрепа додека расте и телесен заштитник.

-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 01:29
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

да му бидеш духовна поткрепа додека расте и телесен заштитник.
 
Bodyguard? збунетостголема%20насмевка
Еј се шалам, немој сега одма ау ау среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 13:09
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

Не е грев да се одбие кумство, сепак кога некој ќе те покани за кум тоа зборува за почитта и довербата што ја има тој кон тебе. Ти го дава најмилото да му бидеш духовна поткрепа додека расте и телесен заштитник.


Oва се однесува на старото кумство, доколку е одбиено без некоја важна причина...ваљдасреќа


-------------


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 18:04
Не е само за старото кумство, туку општо. Што правиме ако на пр. јас не сум близок со синот на кумот на моите родители, како да му верувам на човек кој не го познавам, а особено, пак, доколку ги нема истите квалитети како неговиот татко? Кумот се бира според критериуми, а не според традиција, иако често пати второво преовладува, но  не е и правило.

-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: beticka
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 20:10
na nebo bog, na zemjata kum!

-------------
betty


Постирано од: connected
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 20:50
Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

Не е само за старото кумство, туку општо. Што правиме ако на пр. јас не сум близок со синот на кумот на моите родители, како да му верувам на човек кој не го познавам, а особено, пак, доколку ги нема истите квалитети како неговиот татко? Кумот се бира според критериуми, а не според традиција, иако често пати второво преовладува, но  не е и правило.


Се е избор кој како си сака. Ама да сум јас на твое место нормално дека ќе го прашам стариот кум. Ако тој не се нафати, тогаш ќе барам нов.
Не е во ред да се заобиколи стариот кум, ама пак ќе кажам кој како си сака.

поздрав


-------------


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 22:23
Кумот ќе ти биде духовен водач!
Повеќето стари и млади кумови се гледаат со брачниот пар и со детето што го крстеле само на родендени и на куќни слави а може ни тогаш,како што и се случува се почесто.
И сега се поставува прашањето= Како ќе ти биде некој духовен водач, кога го гледаш еднаш или двапати во животот?
Или пак ако човекот е атеист како што е во 99% случаи.
Молам за одговор, ама само од православниот свет,зашто тие многу сакаат да прават мистерии и да ги нарекуваат накакви си свети тајни и од нешто нормално да направат некаква си догма.
 


-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 00:06
Originally posted by connected connected напиша:

Originally posted by Bronhi Bronhi напиша:

Не е само за старото кумство, туку општо. Што правиме ако на пр. јас не сум близок со синот на кумот на моите родители, како да му верувам на човек кој не го познавам, а особено, пак, доколку ги нема истите квалитети како неговиот татко? Кумот се бира според критериуми, а не според традиција, иако често пати второво преовладува, но  не е и правило.


Се е избор кој како си сака. Ама да сум јас на твое место нормално дека ќе го прашам стариот кум. Ако тој не се нафати, тогаш ќе барам нов.
Не е во ред да се заобиколи стариот кум, ама пак ќе кажам кој како си сака.

поздрав


Не е во ред доколку живее според Христовите заповеди и така ги воспитал и своите деца, но доколку не е вака не гледам зошто би ја ризикувал душата на моите деца?



-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 23:21
За жалење сте луѓе кога душата на вашите деца ја положувате во рацете на вашиот ценет кум,наместо кај спасителот Исус Христос.

-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: medeno
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 23:31
Originally posted by Секташ Секташ напиша:

Извини Медена,дрзавата не бара кум туку бара двајца сведоци,а тоа ти е такозвани кум и старосват.Па зар кај вас муслиманите не е исто?И вас ви требаат двајца сведоци за во матично,или се лажам а?голема%20насмевка
Поздрав.
 
Za vo maticno da, potrebni se dvajca svedoci koi ne se ni nasi kumovi, ni starisvati, ni duhovni roditeli ni materijalni roditeli tuku samo vedoci koi potvrduvaat za ljubovta na dvajcata koi stapuvaat vo brak!
Kolku za tvoja informacija kaj nas muslimanite i ne e taka bitno vencavanjeto vo maticno, zatoa sto vencavanjeto od strana na odza, frlanjeto na nikaf, e ona potrebnoto za da mozat dvajca da stapat vo brak!
I kolku sto znam jas kumstvoto se praktikuva zarati matreijalnite raboti!(kumot nosi kako podraok ova pa ona pa neznam sto, pa imal pa nemal pari mora da se snajde da kupi toa sto mora, a kaj nas muslimanite, sekoj nosi onolku kolku sto mu kabuli srceto i onolku kolku sto allah zd sh mu dal)


-------------
Neka tvoi koraci ostavjaju iskrenih trag stazama vjerom,neka u dusi ti vlada vjecni mir i zadovoljstvo,a u srce ti gori sjaj vjecnom radosti i sreci...Neka Vozviseni je uvjek uz nama-Amin Allah!


Постирано од: strurcence
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 19:21
Sektas nikoj ne ja polozuva dusata na decata vo racete na kumot megutoa se zbori po narodot deka sto e Bog na neboto toa e kumot na zemjata. I nemozez duhovnoto vodstvo da go ostavis samo vo racete na kumot, tuku treba prvo ti i kako najvazno ti kako roditel da go vodis svoeto dete kon duhovnoto, a dali kumot ke te poddrzi ilii ne sepak zavisi i od toa koj ke ti bide kum.

-------------
Сега знам дека нисто незнам!



Постирано од: plamenko
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 19:31
taka de

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 22:28
НАГРАДА за тој што ќе го најде зборот Кум во Библијата. (ова не е шала)голема%20насмевка

Уште една НАГРАДА за оној што ќе најде како тоа во ниедно од многуте (преку 20-тина) крштевања во Новиот завет, ни трага ни глас од кумовите!

Кој му беше кум на Исус? Кој му беше на Етиопјанецот? На Павле? на другите?



Треба ли аџија да се врати, да се освестите малце, алоооо! плазењеплазењеплазење



-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 11:34
Originally posted by аџија аџија напиша:

НАГРАДА за тој што ќе го најде зборот Кум во Библијата. (ова не е шала)голема%20насмевка

Уште една НАГРАДА за оној што ќе најде како тоа во ниедно од многуте (преку 20-тина) крштевања во Новиот завет, ни трага ни глас од кумовите!

Кој му беше кум на Исус? Кој му беше на Етиопјанецот? На Павле? на другите?



Треба ли аџија да се врати, да се освестите малце, алоооо! плазењеплазењеплазење



ооо аџија, што така ти клекна да се вратиш? да не` свестиш дека не треба да имаме кумови и да не почитуваме традиција?
што се мене тиче, ти можеш слободно да не се венчаш со кум, нити па да правиш било какви церемонии. ако сакаш не мора ни на погреб да одиш( пу пу скраја да е, да не даде Господ).
Ти со овие зборови Библијата ја изедначуваш со к*ранот, е тоа не се надевав од тебе.
Поздрав



-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 21.Ноември.2007 во 13:47
Ох, душичко, ти пак не си ме сфатила.... Јас напротив, цело време викам дека САКАМ да ги почитуваме ТРАДИЦИИТЕ, ама не традициите на поп трајко и влајко, него на Христос....

Поарно заангажирај се да си лапнеш награда, дур сум вака добро расположен... голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Секташ
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 00:29
Аџија,добро дојде во нашиот виртуелен свет.голема%20насмевка
Што те немаше толку време,ни недостасуваше.
Поздрав.намигнување


-------------
.......Тој е челник на назаретската секта. Дела 24:5


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 10:00
А има ли некој кој ќе го најде зборот аџија во Библијата?
п.с. за награда - ќе видиме!



-------------
Без коментар


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 10:11
Originally posted by medeno medeno напиша:

 
I kolku sto znam jas kumstvoto se praktikuva zarati matreijalnite raboti!(kumot nosi kako podraok ova pa ona pa neznam sto, pa imal pa nemal pari mora da se snajde da kupi toa sto mora, a kaj nas muslimanite, sekoj nosi onolku kolku sto mu kabuli srceto i onolku kolku sto allah zd sh mu dal)
 
Медено, не е точно тоа дека кумството се практикува поради материјални работи...туку поради чест !
И кај нас Христијаните секој носи колку има.
 
Пред една година бев на свадба на многу богат дечко. Кум му беше најдобриот другар од детството, жива сиромаштија....


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 10:15
Има една фина традиција, знам дека во Прилеп тоа се практикува, да се има старо венчално кумство по традиција (секоја следна генерација во семејствата се покумуваат). Значи, синот или ќерката на свадбениот кум на родителите е свадбен кум на детето.
 
Во Скопје тоа е напуштено, па кумот се бира меѓу другарите....
 
Сепак, таа врска е света и многу јака!


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 10:15
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

А има ли некој кој ќе го најде зборот аџија во Библијата?
п.с. за награда - ќе видиме!

 
Тој збор го нема во Библијата.
Но каде виде ти дека ние христијаните тврдиме дека некаков аџија треба да ни ги крсти децата и да им биде духовен родител? збунетост


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 10:22
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

А има ли некој кој ќе го најде зборот аџија во Библијата?
п.с. за награда - ќе видиме!

 
Нема ни Аџија ни Кум во Библијата!


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 10:29
Originally posted by Antiqua Antiqua напиша:

Нема ни Аџија ни Кум во Библијата!
аплауз


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 10:55
Пичува ли *интернет* некаде во светите книги?
 
НЕ!
 
Дали тоа значи дека не смееме на сурфаме или да посетуваме форуми?


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 11:05
Пишува ли "не се дрогирај" некаде во светите книги? Не.
Дали тоа значи дека треба да се дрогираме?
 
До каде ќе не однесе ваквото толкување и разводнување на Светото Писмо?
Точно се знае која е темата и целта на Светото Писмо, кој е Авторот, а која е публиката. А кој сака да си измислува свои догми и потоа да ги става под капата на христијанството само затоа што Бог "заборавил" да ги забрани во Библијата, уште од сега нека си бара добар адвокат за Судниот Ден намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 11:12
member_profile.asp?PF=9310&FID=47 - EvAngelos , се ли ќе се вадиш со истите финти?намигнување

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 11:18

Не сум ставен никаде, за да се вадам.

Прочитај ги предхоните коментари и ќе видиш кој прета во жива кал и пробува да се фати за секаква "сламка", освен за Светото Писмо.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 11:24
Друштво, полека, во тек е наградна игра „Најди го Кумот“, не ја кварете со препукувања... голема%20насмевка

Мислам темава е интересна бидјеќи самиот наслов е парадоксален. Кумството и христијанството??? Каква врска може да има едното со другото? Да, кумството и фолклорот! Да, кумството и семејната култура! Да, кумството и традицијата! Ама кумството и христијанството, магаре и музика...

А овие шалалајки од муабети, кај е интернет у Библијата и слично, другар, шо да ти кажам... Збориме за религиозни обреди, ако има таква ерес што учи дека и интернетот е задолжителен за спасение, и до нив истото прашање „каде е интернетот?“ во БИблијата... Вака, не мешај баби и жаби... Едното е од религиозната догма, а другото од приватниот живот...


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 11:26
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не сум ставен никаде, за да се вадам.

Прочитај ги предхоните коментари и ќе видиш кој прета во жива кал и пробува да се фати за секаква "сламка", освен за Светото Писмо.


Значи ли тоа дека единствено преку Светото Писмо и само преку Светото Писмо се наоѓаат сите одговори кои му се потребни на човек за негов подобар живот? За подобра реализација на љубовта, среќата, мостовите кои човек ги гради во односите со другите луѓе?
Ако е така, тогаш каде е слободната волја и разумот на човекот?
Ако јас Библијата ја научам напамет и ако одговорите ги вадам од неа како шаблон за секој одговор, тогаш не би имала потреба од никаков избор.
Не ме сфаќај погрешно, но ваков став ми дава само ограничен поглед кон светот и цела реалност.

Поздравсреќа


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 11:29
Не е за чудо кога луѓето кои ја користат така Библијата како средство си даваат право и да осудуваат повеќе. Додуша, праксата покажала дека е така

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 11:34
врскаџике,

темава ја утињаш... Не е темава за Библијата... Ако тоа те интересира, има други теми, а конкретно за твоево прашање, да не остане во етерот запоставено, само еден цитат од Св. Писмо, од Апостолот, ќе се сложиш многу помудар и понапреден духовно од нас (затоа да не се правиме и двајцата попаметни и од Бога и од Апостолот):

2 Тимотеј 3:17: Светото Писмо совршено го подготвува секој Божји човек да умее да прави добри дела од секаков вид.

Значи и те како Св. Писмо е доволно.


-------------


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 11:42
Ајде сега да се вратиме на Кумството во христијанскиот свет
 
И да си кажете како се вика вашиот
 
Еве, мојата кума се вика Билјана


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: connected
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 11:52
Originally posted by аџија аџија напиша:

врскаџике,

темава ја утињаш... Не е темава за Библијата... Ако тоа те интересира, има други теми, а конкретно за твоево прашање, да не остане во етерот запоставено, само еден цитат од Св. Писмо, од Апостолот, ќе се сложиш многу помудар и понапреден духовно од нас (затоа да не се правиме и двајцата попаметни и од Бога и од Апостолот):

2 Тимотеј 3:17: Светото Писмо совршено го подготвува секој Божји човек да умее да прави добри дела од секаков вид.

Значи и те како Св. Писмо е доволно.


стихот е супер, немам никаков проблем со тоа. изгледа ти несакаш да сфатиш што мислев со тоа


-------------


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 11:58
..


-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: strurcence
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 12:19
Bas sakam i jas da go cujam odgovorot na prasanjeto od falkon. zatoa sto jas mislam deka ne e gresno da si kum ili da imas lum. I ednostavno tradicija si e tradicija a hristijanstvoto t.e. verata vo boga e drugo. I niz praksata sum svatola deka ovie dve raboti nekako se povrzani megutoa i ne se mesaat.среќа

-------------
Сега знам дека нисто незнам!



Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 14:06
Самиот збор кум - во превод значи родител. Во битолско се нарекува нунко, а во албанскиот јазик нона (од нунко) значи мајка (=родител).
п.с. А Фалкон постави добро прашање. Одговорот е во сфаќањето на црквата. Суштинската разлика кај православните и сектантите е во тоа што за Православието црквата е заедница, а за сектите - секој сам со себе и Бога, но таков бог како што сектантот сам ќе си го претстави и бог кој е лично негов и колку и кому он сака да му го даде тој бог - толку ке добијат останатите.
Во Црквата како зедница кумот е дел од таа заедница (како и сите други кои имаат одредена улога и место во заедницата). Никој никого не спасува, освен Единствениот Спасител. Но секој преку секого може да се спаси.


-------------
Без коментар


Постирано од: Azrael
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 16:37
..


-------------
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 22.Ноември.2007 во 16:39
Originally posted by FALKON FALKON напиша:

ok, nemat kum vo Biblijata, ama ima tradicija vo pravoslavniot svet.
e sega, kaj e problemot...kumstvoto e gresno? nema da se spasat tie so imat kum? ili ne e v red kum da si radi reda...


Конечно еден разумен...

Не е грев да се има кум. Кумот може да биде сведок на бракот пред луѓето, итн. Ама во духовна смисла, кумот е една голема 0!

Доволен доказ за тоа е што наградната игра се уште трае: „најди го кумот во сите крштевања опишани во Библијата?“

Ова не е залудно прашање, бидејќи од нејзиниот одговор, ќе откриеме кое учење е поблиску до апостолското и Христовото, а кое е лажен параван на традиции...

Мислам дека се е јасно... црвенеење


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 00:49
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

Самиот збор кум - во превод значи родител.
 
"И никого на земјата не наречувајте го свој ‘татко’, зашто е Еден вашиот небесен Татко." (Исус Христос во Матеј 23:9)
 
А да не спомнуваме и за тоа како некои им се обраќаат на "свештениците" со "оче" или "отец", или пак дека зборот "поп" значи буквално "татко".
Дирекно и бесрамно кршење на Христовата заповед нека%20ти%20е%20срам
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: transcript
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 00:51
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
"И никого на земјата не наречувајте го свој ‘татко’, зашто е Еден вашиот небесен Татко." (Исус Христос во Матеј 23:9)
 
А да не спомнуваме и за тоа како некои им се обраќаат на "свештениците" со "оче" или "отец", или пак дека зборот "поп" значи буквално "татко".
Дирекно и бесрамно кршење на Христовата заповед нека%20ти%20е%20срам
 


a TATKOTO kako da se narekuva? MAJKA?

збунетост





-------------
Suum Cuique - Cicero


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 00:57

transcript, отвори Библијата и читај контекст. Таму Христос не збори за роднински врски, туку токму за тоа што е и тема на оваа дискусија, за религиозното "оче" (отец, татко) што некои верници им го упатуваат на одредени луѓе, обраќајќи им се ним како на Бог. Таков пример се: Папата (зборот "папа" исто така значи "татко"), поповите, свештениците, владиците итн.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: transcript
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 01:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

transcript, отвори Библијата и читај контекст. Таму Христос не збори за роднински врски, туку токму за тоа што е и тема на оваа дискусија, за религиозното "оче" (отец, татко) што некои верници им го упатуваат на одредени луѓе, обраќајќи им се ним како на Бог. Таков пример се: Папата (зборот "папа" исто така значи "татко"), поповите, свештениците, владиците итн.



te molam daj kontekst, tekstot gore i dole od stihot koj go navede.




-------------
Suum Cuique - Cicero


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 01:09
  - 1 Тогаш Исус му рече на народот и на Своите ученици;

  - 2 говорејќи: „На Мојсеевото седиште седнаа книжниците и фарисеите,

  - 3 затоа сè што ќе ви речат - правете и пазете - но не постапувајте според нивните дела, зашто зборуваат, а не извршуваат!

  - 4 Туку врзуваат тешки и неподносливи бремиња и ги ставаат врз плеќите на луѓето, а самите не сакаат ни со прст да ги помрднат.

  - 5 А сите свои дела ги прават, за да ги видат луѓето; затоа ги рашируваат своите молитвени записи и ги прават големи ресите на облеките;

  - 6 ги сакаат: челните места по гозбите и првите места во синагогите;

  - 7 поздравите на јавните места и луѓето да ги наречуваат ‘рави’. (рави = учител)

  - 8 А вие не наречувајте се учители - зашто е Еден вашиот Учител - Христос, а вие сите сте браќа.

  - 9 И никого на земјата не наречувајте го свој ‘татко’, зашто е Еден вашиот небесен Татко.

- 10 Ниту се наречувајте наставници, зашто е Еден вашиот Наставник - Христос.

- 11 А поголемиот меѓу вас нека ви биде слуга.

- 12 Кој се воздига себеси - ќе биде понизен; а кој се понизува себеси - ќе биде возвишен.”

- 13 ”Горко вам, книжници и фарисеи, лицемери, кои го затворате Небесното царство пред луѓето; зашто самите не влегувате, ниту ги пуштате внатре оние, кои сакаат да влезат.”

- 14 ”Горко вам, книжници и фарисеи, лицемери...

 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 10:31
member_profile.asp?PF=9310&FID=47 - EvAngelos , како треба да го нарекувам мојот татко? Мислам на оној татко кој е тука на земјата и кој ме створил по биолошки пат?намигнување

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 10:56
Татко си е татко. Ама на не-билошки татко да му се даде таа чест, како шо им се дава на попоите, стварно е грев. Ова не  е препирка со Евангелос или со мене, туку препирка со Св. Писмо и Исус Христос.


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 10:59
Originally posted by connected connected напиша:

member_profile.asp?PF=9310&FID=47 - EvAngelos , како треба да го нарекувам мојот татко? Мислам на оној татко кој е тука на земјата и кој ме створил по биолошки пат?намигнување
 
Татко, тато, тате, татенце... немој никако стари, матори, а по име само кога тоа е неопходно.
И не намигнувај, туку прочитај ги и предходните постови, да не објаснувам на секому посебно...поврзана големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: connected
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 12:00
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

member_profile.asp?PF=9310&FID=47 - EvAngelos , како треба да го нарекувам мојот татко? Мислам на оној татко кој е тука на земјата и кој ме створил по биолошки пат?намигнување
 
Татко, тато, тате, татенце... немој никако стари, матори, а по име само кога тоа е неопходно.
И не намигнувај, туку прочитај ги и предходните постови, да не објаснувам на секому посебно...поврзана големо%20гушкање


значи во ред е да се нарекува татко?
а свекор ми? него како да го викам?


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 12:02
прво треба да имаш маж, за да имаш свекор.... плазењенамигнување

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 12:18
поврзана, ти реков да ги прочиташ  и предходните постови.. мислам ако искрено те интересира таа Христова заповед, а ако само бараш кривини за да ја заобиколиш, тогаш не ме цитирај..заобиколиме и мене намигнување

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Antiqua
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 12:18
Originally posted by connected connected напиша:



значи во ред е да се нарекува татко?
а свекор ми? него како да го викам?
 
Чичко ....(тој и тој-по крштелно име)


-------------
Veni Vidi Vici


Постирано од: connected
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 12:20
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

поврзана, ти реков да ги прочиташ  и предходните постови.. мислам ако искрено те интересира таа Христова заповед, а ако само бараш кривини за да ја заобиколиш, тогаш не ме цитирај..заобиколиме и мене намигнување


EvAngelos, само сакав малку да се пошегувам. Не мислев ништо сериозно.
поздравчесреќа




-------------


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 13:27
Ах вие фарисеи, книжници, лицемери и слични форумџии...
Дали никого не треба да го нарекуваме татко? Според ова што го кажа Ев - изгледа никој.
Зборот татко има неколку значења
1. Татко - (буквално) биолошки (Библиски пример -  5 Божја заповед,  матеј 10, 21, Матеј 15, 5, Лука 15, 12........)
2. Татко - (симболично, преносно) како кога некој ќе го наречеме, на пример - татко на нацијата, татко на науката и сл... (Не најдов библиски цитати, ама може некои "библисти" ќе го прифатат ова)
3. Татко - (духовна смисла) духовен татко (Е, овде има библиски цитати - Римјаните 4, 11, 1 Кор. 4, 14-17.......).
Па не случајно во Библијата, токму во тој цитат зборот Татко е со голема буква.  Го означува Бога! И сака да каже дека немаме друг Бог, освен Едниот.
Или можеби има друго значење, а?


-------------
Без коментар


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 14:59
Рекат,

зошто се препираш со Христа? Зошто го прогонуваш оној којшто треба да го проповедаш?


-------------


Постирано од: transcript
Датум на внесување: 23.Ноември.2007 во 22:54
member_profile.asp?PF=9310&FID=47 - EvAngelos , citajgi ko kontekstot na

Originally posted by <font color=#ff0000 size=2><em>Матеј 23:9</em></font> Матеј 23:9 напиша:

"И никого на земјата не наречувајте го свој ‘татко’, зашто е Еден вашиот небесен Татко." 


ne zabelezuvas deka gresis vo toa sto go kazuvas? vo tvoite iskazi gledam protestantski nacin na tolkuvanje Biblija i obid za vozdignuvanje sebesi. So drugi zborovi kazano, sakas da se prikazes kako pogolem papa od papata.






-------------
Suum Cuique - Cicero



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk