IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОНТРАДИКЦИИ ВО БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОНТРАДИКЦИИ ВО БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 27>
Автор
Порака
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 01:59
 
         Koj e tatkoto na Kis ???
 
 

         Аvilov

     Nir

Прва Книга Самуил
Глава  9 

1 Имаше еден виден човек од Венијаминовите синови, по име Кис, син Авилов, син Јаредов, син на Вахиров, син Афеков, син на некојси Венијаминец.

ПРВА КНИГА ЛЕТОПИСИ
Глава  8  

33 На Нир му се роди Кис, а на Киса му се роди Саул, на Саула му се родија: Јонатан, Малки-Суа, Авинадав и Есвал.

 

ПРВА КНИГА ЛЕТОПИСИ
Глава  9 

39 На Нира му се роди Кис; а на Кис му се роди Саул; на Саула му се роди Јонатан, Малхи-Суј, Авинадав и Есвал.

 



Изменето од Ebu-Hurejre - 26.Декември.2007 во 02:05
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 02:11
 
 
      Kolku sinovi imal Jesija ???
 
 

Osum ( 8 )

Sedum ( 7 )

Прва Книга Самуил
Глава  16 

10 Така Јесеј ги доведе при Самуила седумте синови свои, но Самуил му рече на Јесеја: "Ни еден од нив Господ не избрал."

11 Самуил го запраша Јесеја: "Сите деца твои ли се овие?" Јесеј одговори: "Остана уште најмалиот; тој ги пасе овците." И му рече Самуил на Јесеја: "Испрати, и доведи го, зашто нема да седнеме да јадеме, додека тој не дојде овде."

 

Osmiot e DAVID

 

ПРВА КНИГА ЛЕТОПИСИ
Глава  2  

13 На Есеја му се родија: првенецот Елијав, вториот Авинадав, третиот Сама,

14 четвртиот Натанаил, петтиот Радај,

15 шестиот Осем, седмиот Давид.

 



Изменето од Ebu-Hurejre - 26.Декември.2007 во 02:04
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 16:01
CESTIT k*rBAN BAJRAM, Na site pripadnici na islamskata religija
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 13:14

      Kako umrel SAUL ???

 
 

Saul napravi samoubistvo

Saul bese ubien od Amalikec

Saul go obesija Filistejcite

ПРВА КНИГА САМОИЛ
Глава  31 

4 Тогаш Саул му рече на својот оруженосец: „Извлечи го својот меч и прободи ме, за да не дојдат тие необрезаници та ме прободат и ми се наругаат.” Ама неговиот штитоносец се исплаши и не сакаше да го направи тоа. Затоа Саул го зеде мечот и се фрли на него.

  5 Кога оруженосецот виде дека Саул умре, се фрли и тој на својот меч и умре со него.

  6 Така во тој ден загинаа заедно со Саула, неговите три сина, неговиот оруженосец и сите негови луѓе.

 

ВТОРА КНИГА САМОИЛ
Глава  1   

7 Саул, обѕрнувајќи се, ме здогледа мене и ме повика, а јас му се одѕвав: ‘Еве ме!’

  8 И тој ме праша: ‘Кој си ти?’ А јас му одговорив: ‘Амаликец сум.’

  9 Тогаш тој ми рече: ‘Дојди ваму кај мене и убиј ме, зашто ме опфати смртен грч, а душата е уште сета во мене!’

10 Пристапив кон него и му зададов смртен удар, зашто знаев дека нема да преживее по паѓањето. Потоа ги зедов круната што му беше на главата и нараквицата што ја имаше на раката и, еве, му го донесов тоа на својот господар.”

 

ВТОРА КНИГА САМОИЛ
Глава  21    

12 Давид отиде и ги зеде Сауловите коски и коските на неговиот син Јонатан од жителите на Галадскиот Јавис, кои ги беа однеле скришно од плоштадот во Вет Сан, каде што ги обесија Филистејците во оној ден кога Филистејците го поразија Саула на Гелвуја.

 



Изменето од Ebu-Hurejre - 26.Декември.2007 во 02:06
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 13:30

  

 
   Dali zagina I Saulovata familija zaedno so nego ???
 
 
 

Da, celokupnata familija zagina zaedno so Saul

Ne, eden od Saulovite sinovi preziveal I ostanal ziv ( Isvostej )

ПРВА КНИГА ЛЕТОПИСИ
Глава  10  

6 Така во оној ден загинаа заедно Саул, неговите три сина и сиот негов дом.

ВТОРА КНИГА САМОИЛ
Глава  2  

7 А сега охрабрете се и бидете јунаци, зашто Саул, вашиот господар загина, а мене Јудиниот дом ме помаза за свој цар.”

  8 Ама Авенир, Нировиот син, војвода на Сауловата војска, го зеде Сауловиот син Исвостеј и го доведе во Маханаим.

  9 Таму го постави за цар над Галад, над Асур, над Езраел, над Ефрем, над Венијамин и над сиот Израел.

 



Изменето од Ebu-Hurejre - 26.Декември.2007 во 02:07
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 13:51
 
 
    Kolku vojnici imase ???
 
 

Izrael imase 800,000 iljadi nasprotiv 500,000 iljadi Judejci

Izrael imase 1,100,000 nasprotiv 470,000 Judejci

ВТОРА КНИГА САМОИЛ
Глава  24  

9 Јоав му го даде на царот пописот на народот: Израелците беа осум стотини илјади борци вешти со меч, а Јудејците пет стотини илјади луѓе.

ПРВА КНИГА ЛЕТОПИСИ
Глава  21   

5 Јоав му го даде на Давида списокот на преброениот народ; а имаше во целиот Израел единаесет пати по сто илјади кои мавтаа со меч, а во Јуда четири стотини и седумдесет илјади мажи кои мавтаа со меч.

Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 21:31
Гледаш дека никој пет посто не те врти..Ти продолжи си да бараш одговор на твоите "контрадикции"...Продолжи со раздорот!!Нема прекин!!Терај си само другарче..Само џабе се мачиш ( пред битката кај Ватерло, не е битно дали Наполеон серел или не сабајлето..Битно е дека битката се водела!!)Ицко од Чиста го рече ова.Ти немој да запираш

Изменето од KikoMC - 21.Декември.2007 во 21:33
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 21:35
Ebu-Hurejre, pred da pocnes so kontradikcii vo biblijata nauci malku od pravata i zakont koj vladeele vo staariot zavet od kade i gi vadis kontradikciite!
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 21:42
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

       Kako umrel SAUL ???


Saul napravi samoubistvo
 
Saul bese ubien od Amalikec
Saul go obesija Filistejcite
ПРВА КНИГА САМОИЛ Глава  31
Тогаш Саул му рече на својот оруженосец: „Извлечи го својот меч и прободи ме, за да не дојдат тие необрезаници та ме прободат и ми се наругаат.” Ама неговиот штитоносец се исплаши и не сакаше да го направи тоа. Затоа Саул го зеде мечот и се фрли на него.  Паралелна Библиja''" Кога оруженосецот виде дека Саул умре, се фрли и тој на својот меч и умре со него. > 'Паралелна Библиja''" Така во тој ден загинаа заедно со Саула, неговите три сина, неговиот оруженосец и сите негови луѓе. ВТОРА КНИГА САМОИЛ Глава  1  
  Саул, обѕрнувајќи се, ме здогледа мене и ме повика, а јас му се одѕвав: ‘Еве ме!’  И тој ме праша: ‘Кој си ти?’ А јас му одговорив: ‘Амаликец сум.’
  Тогаш тој ми рече: ‘Дојди ваму кај мене и убиј ме, зашто ме опфати смртен грч, а душата е уште сета во мене!’

 Пристапив кон него и му зададов смртен удар, зашто знаев дека нема да преживее по паѓањето. Потоа ги зедов круната што му беше на главата и нараквицата што ја имаше на раката и, еве, му го донесов тоа на својот господар.”


ВТОРА КНИГА САМОИЛ Глава  21  Давид отиде и ги зеде Сауловите коски и коските на неговиот син Јонатан од жителите на Галадскиот Јавис, кои ги беа однеле скришно од плоштадот во Вет Сан, каде што ги обесија Филистејците во оној ден кога Филистејците го поразија Саула на Гелвуја.






Nisto nelogicno od toa sto si napisal, Saul koga videl deka nema da pobedi vo vojnata se frlil vrz mecot no bidejki vekje ne bil mrtov, go videl amilikeecot i mu rekol deka go opfatila taga za da ne zagine od neobrezanite-neprijatelite na Izrailot od Boga izbran narod pa mu zapovedal da go ubie i toa go napravil amilikeecot.

nisto nekontradiktorno....procitaj uste ednas






Изменето од connected - 23.Декември.2007 во 12:31
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 21:43
i vsusnost seto toa so si go napisal i ne samo ti i site vie koi barate nelogicnosti nema da gi najdete a toa sto nema odgovori e zatoa sto ne si gi frlame biserite
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 21:54
Originally posted by belichkaaa belichkaaa напиша:

i vsusnost seto toa so si go napisal i ne samo ti i site vie koi barate nelogicnosti nema da gi najdete a toa sto nema odgovori e zatoa sto ne si gi frlame biserite
 
aj ne mi se prai pametna sredi go postot za da mozeme da procitame sto si pisala pa ke ti odgovoram
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 21:57
Originally posted by KikoMC KikoMC напиша:

Гледаш дека никој пет посто не те врти..Ти продолжи си да бараш одговор на твоите "контрадикции"...Продолжи со раздорот!!Нема прекин!!Терај си само другарче..Само џабе се мачиш ( пред битката кај Ватерло, не е битно дали Наполеон серел или не сабајлето..Битно е дека битката се водела!!)Ицко од Чиста го рече ова.Ти немој да запираш
 
Toa sto nikoj ne odgovara samo pokazuva i dokazuva deka vie ste nemokni da dadete odgovori i so toa sute poveke go zacvrstuva mojot stav deka Biblijata e kontradiktorna , a dali vie ke odgovarate voopste ne me zanima , toa prasanje postavete go kaj vasite propovednici pa tie neka vi dadat odgovori koa veke nemaat smelost da se pojavuvaat sami tukaнамигнување
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 22:01
Ebu - tokmu vo vrska so ova napishav eden post nasloven "mera spored mera"... prochitaj go... Bidi pozdraven...
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 22:04
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Originally posted by belichkaaa belichkaaa напиша:

i vsusnost seto toa so si go napisal i ne samo ti i site vie koi barate nelogicnosti nema da gi najdete a toa sto nema odgovori e zatoa sto ne si gi frlame biserite

 

aj ne mi se prai pametna sredi go postot za da mozeme da procitame sto si pisala pa ke ti odgovoram


neznam sto nemozes da razberes,a toa kako odgovaras dava karakteristika
ne sum ti jas kriva..procitaj uste ednas i kje razberes

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.