IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Физика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Физика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Физика
    Испратена: 08.Ноември.2007 во 01:24
Во оваа тема можете да поставувате задачи или пак да постирате решение на оние кои поставиле задача.
Повелете помогнете им на оние кои имаат потреба од дополнителна помош по овој предмет, а немаат доволно финансии за приватни часови по Физика.
 
А за оние кои имаат доволно финансии, јас ви стојам на располагање 250 ден/саат во ваш простор, или 150ден/саат на мое место.
За оние кои навистина немаат ни толку, ќе смислиме и симболична цена намигнување
Контактирајте ме по Лична Порака.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
NoShame Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NoShame Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 19:49
Da pretpostavime deka avtomobil se dvizi so brzinata na svetlinata...sto ke se sluci ako gi uklucis farovite ...?намигнување
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 13:36
gledash po na daleko?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 01:22
Originally posted by NoShame NoShame напиша:

Da pretpostavime deka avtomobil se dvizi so brzinata na svetlinata...sto ke se sluci ako gi uklucis farovite ...?намигнување
 
Претпоставката е невозможна. Согласно теоријата на релативитетот, ниедно материјално тело не може да ја достигне брзината на светлината. Но еве да претпоставиме дека супер автомобилот достигнал брзина приближна на светлината. Доколку ги уклучиш фаровите тие..... (замисли) ќе светат голема%20насмевка
Тоа е одговорот на твоето прашање.
Ок, да додадам, светлината од фаровите ќе се оддалечува од нив со не помала брзина од брзината на светлината (значи со 299792458 м/ѕ)
Поздрав1
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 16:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Претпоставката е невозможна. Согласно теоријата на релативитетот, ниедно материјално тело не може да ја достигне брзината на светлината....


...vo vacuum


Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 01:33
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Претпоставката е невозможна. Согласно теоријата на релативитетот, ниедно материјално тело не може да ја достигне брзината на светлината....

...vo vacuum
 
Јас не реков дека претпоставката е невозможна поради некакво си "триење" и затоа, без разлика дали телото се движи во вода, во воздух или во вакум, согласно таоријата на релативитетот, тоа не може да ја достигне брзината на светлината.
 
Причината е, ако ништо друго, енергијата. Имено кога брзината на едно тело би се доближувала до брзината на светлината, неговата релативистичка маса би се стремела кон бесконечност, а со тоа дотурот на кинематичка енергија која е потребна за да го забрзува телото би требало да биде бесконечен, а тоа е проблем.
 
Инертноста на телото расте со неговата брзина и добива бесконечни вредности кога телото се доближува до брзината на светлината. Едноставно Дизајнерот на Универзумот поставил бариера, или ограничување на брзините на оние кои што сакаат да трчаат побрзо од својата сенка намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 07:25
намигнување
http://rkb.home.cern.ch/rkb/PH14pp/node26.html

Cherenkov radiation is emitted whenever charged particles pass through matter with a velocity v exceeding the velocity of light in the medium,
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 10:50
Dear m__g__,
The velocity of light, as a term, is completely different from the velocity of the light in the medium. The first one has a constant value 299792459 m/s and the other one can be twice slower or even less.
The major problem of Cherenkov radiation is the modest light output: the energy loss due to ionization or excitation is two to three orders of magnitude higher than the energy lost in radiating Cherenkov light, in the energy range where photomultipliers can be used (a few eV, or about 400 nm wavelength). намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 13:09
Dear EvAngelos,

You HAVE to use the term "vacuum" if you talk about the constant c which is the international symbol for the speed of light".намигнување

And according to the Bureau International des Poids et Mesures
the speed of light in vacuum is exactly 299 792 458 metres per second,
c0 = 299 792 458 m/s.

You have to fix the last number in you definition of light speed:
299792459 m/sнамигнување
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 14:43
Aj edna zadaca od fizika. Ne e tolku teshka, poveke e so finta.
Edno telo so masa 352 Kg e pusteno da pagja od visina 25 m od povrsinata na mesecinata. Koga teloto ke padne na povrsinata kolkava jacina na zvuk(Tuppp голема%20насмевка) ke bide izmerena na visina od 2 m od povrsinata na mesecinata? голема%20насмевка збунетост
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 14:51

Ahhh dearest m__g__,

By default it's considered that the velocity of the light "c", in the relativistic equations, is the one measured in the vacuum.
 
You must be proud that you found a false digit in my post. But if you see a few posts above, you would probably consider that I don't need a highlight lesson for that.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

...брзината на светлината (значи со 299792458 м/ѕ)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 15:00
 
sensei
Сениор
Сениор
Лик
Регистриран: 31.Октомври.2005 Онлајн статус: Офлајн
Пораки: 1405
Цитирај sensei Одговорbullet Испратена: Денес во 14:43
Aj edna zadaca od fizika. Ne e tolku teshka, poveke e so finta.
Edno telo so masa 352 Kg e pusteno da pagja od visina 25 m od povrsinata na mesecinata. Koga teloto ke padne na povrsinata kolkava jacina na zvuk(Tuppp голема%20насмевка) ke bide izmerena na visina od 2 m od povrsinata na mesecinata? голема%20насмевка збунетост
 
 
 
 
независно од бројќите, бидејќи на месечината нема атмосфера, таму не може да се создаваат звучни бранови, и затоа нема да се слушне никакво Туппп намигнување


Изменето од Eleni - 01.Декември.2007 во 15:31
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 15:44
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ahhh dearest m__g__,

By default it's considered that the velocity of the light "c", in the relativistic equations, is the one measured in the vacuum.
 
You must be proud that you found a false digit in my post. But if you see a few posts above, you would probably consider that I don't need a highlight lesson for that.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

...брзината на светлината (значи со 299792458 м/ѕ)


голема%20насмевка
I'm glad that I've found here someone who knows what "relativity theory" means

Greetings

PS
I saw the post
sorry for the red colors - just wanted to point the problem but not to offend
Изменето од m__g__ - 01.Декември.2007 во 15:45
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 17:27

I'm glad to meet ya as well. Best regards mate!

Еве една задачка од мене:
 
Со колкава минимална брзина е неопходно да истрелате едно тело вертикално нагоре, за тоа никогаш да не се врати кон Земјата. Отпорот на воздухот да се занемари.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,143 секунди.